rod een betere sigaret Zomerweer Geen atoomwapens voor West-Duitsland Kerncentrale in West-Berlijn? Duitse hulp voor Eufraat-stuwdam Amerika erkent China niet INTERNATIONAL pry s f 1 Mansfield slikt zijn plan in Pïgma-derm Incident Spierenburg- Van der Goes gesloten ht een üojnte Perspectieven voor Nimboran 1500 soorten bacteriën Nixon: Kennedy aarzelt teveel MEER VLIEGTUIGEN RLS De Rijksluchtvaartschool heeft meer vliegtuigen nodig. Minister Korthals deelt de Tweede Kamer mee, dat plannen bestaan voor de aankoop van vliegtuigen, bestemd voor de begin- en voortgezette opleiding, en van negen straalvliegtuigen voor de eindopleiding, ter vervanging van de oude Beech- craftvliegtuigen. Hiermee zal een bedrag van ongeveer elf miljoen gulden zijn gemoeid. De Beechcrafts zijn al sinds 1946 in gebruik. Binnenkort zullen zij versleten zijn. Er is nog niet definitief besloten door welke type straalvliegtuigen de oude toestellen zullen worden vervangen. VORDERINGEN WEGENBOUW Een aantal waterstaatswerken, onder meer in het gebied ten Zuiden van Rotterdam, kan sneller worden uitgevoerd dan aanvankelijk was geraamd. Minister Korthals heeft op grond daarvan de Tweede Kamer gevraagd hem dit jaar ongeveer 25 miljoen extra ter beschikking te stellen. Dit bedrag zal gedeeltelijk worden besteed aan een snellere uitvoering van de brug over de Nieuwe Maas bij van Brienenoord, het maken van toeleidende wegen naar deze brug en aan de aanleg van het gedeelte Numansdorp-Klaas- waal van de Zoomweg, met toegangswegen naar de brug over het Haringvliet bij Numansdorp. Ook zal reeds dit jaar worden begonnen met de aanleg van de tweede rijbaan van het gedeelte Ridderkerk-Gorinchem van de weg Rotter- dam-Betuwe, daar de verkeersintensiteit op dit wegvak aanzienlijk toeneemt, nu de brug over de Merwede bij Gorinchem is opengesteld. Een resterend gedeelte van het aangevraagde bedrag zal worden besteed aan de grote verkeersweg naar de Duitse grens <E 36), de autoweg tussen Vianen en Hedel en de voorbereiding van de bouw van de Coentunnel, groter bedrag nodig is, dan was voorzien. Doel van de communisten: billen, kt dat kkoord reft dt teelt. r kant )at zet an het dins. rd een ge- nd dat dat hij in ^Jaa i tussen Het voornaamste doel van de communistische politiek ten op zichte van Duitsland is te voor komen dat West-Duitsland over atoomwapens zal kunnen beschik ken. Dit blijkt uit een discussie die onder leiding van het Oost- duitse staatshoofd Ulbricht in een chemische .fabriek bij Halle is gehouden. Ulbricht noemde een lijst van zes voor delen die een vredesverdrag voor Duits land zou opleveren. Zijn opmerkingen werden gepubliceerd in het communis tische dagblad Neues Deutschland. Op een vraag van een arbeider zei Ulbricht naar de volgende regeling te streven. J Het voorkomen van atoombewapening van West-Duitsland. 2 Het bevestigen van de huidige grenzen mTc j, Sas- 10. Da- Hu ijts. 29 J, Amerikaans technicus krij gt leeropdracht 1 in Nederland De Nederlanders, die Jaarlijks 180 tech nici leveren aan onderontwikkelde lan den, krijgen thans op hun beurt een tech- Dit is dinsdag onthuld door de Dienst voor Technische Bijstand van de Wereld organisatie. Deze dienst maakte bekend, dat Richard M. Lodge, lector in de soci ale wetenschappen aan de Universiteit van Pennsylvania, vertrekt voor een leer opdracht in Nederland. Hij zal de rege ring adviseren over de ontwikkeling van èn lesrooster voor een gevorderde op- toedkundige cursus voor sociaal groeps- De 40 jaar oude Lodge is afkomstig uit Havertown in Pennsylvania. De Berliner Kraft und Licht (Bewag) A. G. heeft Siemens-Schuckertwerke A. G. (Erlangen), Westlnghouse Electric Corp. en Kaisers engineers and construc tors, inc. (Ver. Staten) opdracht gegeven een studie te maken voor de bouw in West-Berlijn van een kernenergiecentra le met een capaciteit van 151.000 kw. De studie zal dienen als basis voor een voorstel om de centrale te bouwen krach tens een gezamenlijk reactorprogramma van de Ver. Staten en Euratom. Ver wacht wordt dat de studie over een half jaar gereed zal zijn en dat het project omstreeks 19651966 verwezenlijkt is. Siemens zal de conventionele installa tie ontwerpen en uitvoeren en deelnemen aan de algemene voorbereidingen voor het project. Westinghouse en Kaiser zul len samenwerken bij de studie voor de kernstoomgenerator. Nosovan: sterker band met V.S. Generaal Phoemi Nosovan, de ster ke man van het pro-westerse bewind in Laos, heeft gisteren verklaard, dat hij zich nog diezelfde dag naar Wash ington zou begeven om het bondge nootschap met de Verenigde Staten sterker te maken. Uit Washington wordt intussen offici eel vernomen, dat generaal Nosovan he den een bespreking zal hebben met de minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Nosovan verklaarde op een pers conferentie, dat hij ook verslag zal uit brengen over de topconferentie die de drie prinsen in Zürich hebben gehouden. Zoals reeds bekend, is de Amerikaan se ambassadeur Harrimap gisteren naar Washington teruggekeerd. Ook hij zal het gesprek van Nosovan en Rusk hijwonen. De Laotiaanse generaal staat aan het hoofd van het 23.000 man sterke door de Verenigde Staten uitgeruste ko ninklijke Laotiaanse leger. Hij werd door de Amerikaanse regering vooi bezoek uitgenodigd. Ook de leider van de neutralistische fractie in Laos, prins Soevanna Phoe- ma, kreeg een invitatie voor een ge sprek in de V.S., maar hij heeft laten doorschemeren dat hij er geen gebruik van zal maken. Stijgend dodental door overstroming tot nu toe 29 doden geëist, terwiji mensen vermist worden en 51 gewond zijn. De zware regenval, die het Japan se tyfoonseizoen inluidde, was de zaak van de ramp. Verwacht wordt dat het aantal slacht offers groter is. In persberichten >/ordt reeds van meer dan 60 doden gespro ken. Het is nog niet bekend wat er in afgelegen gebieden is gebeurd. De in het weekend gevallen regen was meer dan 60. centimeter. Het ministerie van wederopbouw schat Duitsland onder de internationale wet ter beteugeling van het Duitse militarisme. 3 Het beëindigen van de bewapenings wedloop op Duitse bodem. 4 Het voorkomen van het misbruiken van West-Duitsland en West-Berlijn voor handelingen tegen het Sowjetblok. 5 Het scheppen van normale betrekkin gen tussen Oost-Duitsland en vele andere landen. 0 Het nader tot elkaar brengen van de twee Duitse staten en de tijd die uitsland scheidt van de hereniging te De .Westduitse regering zal aan de Ver. Arabische Republiek financiële hulp op lange termijn verlenen voor de bouw 1 een stuwdam in de Eufraat in Syrië voor andere projecten in de Ver. Ara bische Republiek van industriële aard. De omvang van de door West-Duits land toegezegde kredietverlening wordt nog geheim gehouden. Een en ander is het resultaat van besprekingen, die te Bonn door de Westduitse minister van economische zaken .Erhard, gevoerd zijn met de vice-president van-de Ver. Ara bische Republiek. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft op een persconferentie te Chicago de juistheid ontkend van een bericht van een te Chi cago verschijnend dagblad, inhoudend dat de V.S. voornemens waren de Chinese volksrepubliek een vertegenwoordiging de Algemene Vergadering der V.N. te bieden, terwijl nationalistisch Chi- lid van de Veiligheidsraad zou blijven. Hij verklaarde dat dit slechts één van de mogelijkheden was, waaraan aandacht was geschonken. Voorbereiding perswet in Indonesië Het Indonesische parlement heeft be sloten op de volgende zitting, die 14 au gustus begint, de besprekingen over het nieuwe wetsontwerp van de regering betreffende de pers voort te zetten. Dit wetsontwerp, geeft de regering aan zienlijke macht met betrekking tot de controle op de Indonesische kranten. Te- s kan de regering eigen kranten en eigen persbureau instellen. Dit wets ontwerp is door het kabinet aanvaard, aar moet de goedkeuring nog verkry- ;n van het parlement. Een aantal uitgevers en hoofdredac teuren verzetten zich tegen dit wets ontwerp, omdat zij van mening zijn dat het te beperkend werkt. Life is béter, omdat Life sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville-Kentucky USA. <a*utv Nu ook onder licentie in Nederland Mike Mansfield, leider van de Demo cratische meerderheidsfractie in de Ame rikaanse senaat, zegt „hoegenaamd niet getrouwd" te zijn aan zyn voorstel om van geheel Berlijn een vrye stad te ma ken. „Ons basisstandpunt is vastbera denheid", zegt by. De democratische senator noemde zijn voorstel „slechts een suggestie". Hij ver. klaarde dat zijn suggestie niet ter spra ke gekomen was bij de conferentie die hij gevoerd had met president Kennedy en minister Rusk. Op de vraag of hij teleurgesteld was over het feit, dat de Russen niet op zijn voorstel gereageerd hadden, zei Mans- field: .Nee, ik wilde alleen een discussie opwekken. En, wat het belangrijkste van alles is, ik wilde de mensen aan het denken zetten over een situatie, die ie dere Amerikaan mogelijkerwijs kan be- invloeden". De moeilijkheden die waren gere zen tussen de heer Spierenburg en jhr. mr. M. van der Goes van Naters zijn dinsdagmiddag geregeld in een ongekend rumoerige vergadering van het Europese Parlement. Jhr. Van der Goes van Naters heeft verklaard dat hij zelf geen ge loof had gehecht aan de door de heer Spierenburg gewraakte mededelin gen die hij met enkele politieke vrienden had besproken en die de heer Spierenburg ter ore waren geko men. Uw huid vraag! bescherming en bruining Tube 2.95. Flacon7.50enZ95 Dinsdagochtend heeft een felle brand een grote opslagplaats van een wasmachine fabriek in De Meern verwoest. Een grote hoe veelheid verpakkingsmateriaal vatte vlam en daarna ging ook een aanzienlijke voorraad ma chines, die op verzending wacht ten, verloren. In rumoerige vergadering had aUeen gemeend zijn politieke plicht als parlementslid te doen door bepaal de geruchten te bespreken. De Belgi sche professor Coppe, een coUega van de heer Spierenburg, verklaarde daarop dat de heer Van der Goes dus niemand persoonlijk had willen beschuldigen en dat het persoonlijke element hiermee was verdwenen. De heer Spierenburg sprak niet tijdens dit intermezzo, doch toonde zich na afloop ervan tevredenge steld. Het geschil was dinsdag in de vergadering tot uitbarsting gekomen door de verklaring die de Hoge Autori teit maandag had afgelegd na het intrek ken van de brief, die haar voorzitter Malvestiti aan het Europese Parlement had geschreven. In die brief had de Ho ge Autoriteit verklaard, dat de heer Spierenburg niet samen met de heer Van der Goes van Naters voor de sub commissie zou verschijnen, die het schrootverslag van de Hoge Autoriteit bestudeert. Tijdens een rede die de heer Van der Goes hield om zich te rechtvaardigen, dreigde even een nieuw incident te ont staan tussen hem en de Hoge Autoriteit. Het Franse lid van het Luxemburgse col lege. Lapie, had er bezwaar tegen dat de Nederlandse afgevaardigde zijn be- langstelling voor de schrootfraude I rechtvaardigde door te zeggen dat we instellingen evenzeer aan corruptie bloot staan als nieuwe staten en dat men dus elk geval van fraude zeer nauwgezet moet onderzoeken. Hij voeg- j de hier echter aan toe dat hij hiermee niet de Hoge Autoriteit bedoelde. Het in cident liep met een sisser af en Lapie, die zich in zijn onstuimigheid had laten ontvallen dat de heer Van der Goes on- I waardig was om in het Europese Par lement zitting te hebben, trok dit weer i schielijk in. Er bleek namelijk een mis- verstand als gevolg van taalmoeilijkhe- j den in het spel te zijn geweest. Intussen heeft de advocaat van de heer Spierenburg een brief geschreven mr. Kroon, raadsman van mr. W. Do be van der Kuil, waarin hy verzoekt het dossier, waar onlangs sprake van is ge weest tydens een kort geding in Den Haag, ter beschikking te stellen. De heer L. Worms heeft, zoals bekend, onlangs met een kort geding geprobeerd te bewerkstelligen dat dit dossier ter [beschikking van de Justitie zou worden i gesteld. De heer Worms achtte dit dos sier nodig voor een onderzoek van zyn beschuldigingen aan het adres van de heer Spierenburg, die een aanklacht wegens laster tegen hem tot gevolg heb ben gehad. BRIEF Minister De Pous heeft in een brief _an de heer Spierenburg verklaard dat hij geen enkele aanleiding ziet te twij felen aan diens integriteit. De regering betreurt het dan ook ten zeerste, dat uw naam op deze wijze in opspraak is gebracht, aldus deze brief. Deze brief geeft verder een overzicht van de be schuldigen, die de heer Worms aan hel adres van de heer Spierenburg heeft geuit in een telegram, dat hu 17 mei aan het ministerie van economische zaken heeft gezonden. Minister De Pous verklaart, dat hij daags na ontvangst van dit telegram de daarin genoemde Haagse advocaat tele fonisch had laten vragen de in het tele gram geuite beschuldigingen schriftelijk te bevestigen en. eventueel aan te vullen. Doch nu, ruim een maand later, is nog geen enkel bericht van die advocaat ont vangen, aldus minister de Pous. Over de gang van zaken rond de aan klacht, die de heer Spierenburg tegen de heer Worms heeft ingediend, verklaar de minister De Pous, dat de officier justitie te Den Haag reeds een kennis geving van verdere vervolging aa heer Worms heeft doen betekenen, het geen inhoudt dat de officier aanvanke- oordeel Is, dat de heer Worms zich aan misdrijf heeft schuldig gemaakt. I Het Nederlandse vlieg kampschip Karei Door man is gisteren in de stromende regen in Stockholm gearriveerd voor een vijfdaags be- I In Londen is op 99-ja- rige leeftijd overleden de Britse oud-dipl maat Sir Francis Oppe- Jieimer. Hij heeft tijdens de eer ste wereldoorlog een mis sie naar Nederland ver- I Drie waardevolle wand tapijten met voorstellin gen uit de geschiedenis van Alexander de Grote, die in Miinchen waren gestolen, zijn in een steengroeve teruggevon- West-Duitsland heeft aangeboden de voedsel schaarste in Oost-Duits land te helpen lenigen door het zenden van le vensmiddelen. I Italië hoopt tegen het satelliet te lanceren die een baan om de aarde zal beschrijven. Italië is dan het derde „satelliet- I Een Amerikaans vlieg tuig heeft een nieuw of ficieus record gevestigd op het traject Amster damBrussel. De tijd was elf minuten en 8,8 seconden. I Sir Arthur Ramsey heeft gisteren officieel de troon bestegen als hon derdste aartsbisschop van Canterbury de hoog ste functie in de Engelse I De Britse B.M.C. be waart het strengste stil zwijgen over lopende ge ruchten als zou het con cern de Borgward-fabrie- ken overnemen. I De Engelse koningin moeder Elizabeth heeft vanuit een rolstoeltje passagiersschip te water gelaten. Zij heeft een voetbeentje gebroken. I In het Amsterdamse V.V.V.-kantoor hebben onbekenden een steen door een ruit gegooid. Er werd wel een grote rava ge aangericht, maar ei wordt niets vermist. PTinKW r jp>v J31J yJlV 1% FRITS M. KIRIHIO b T?UIM vijftig kilometer ten zuid- -**- westen van Hollandia ligt de prachtige Nimboranvlakte. Nauwe lijks is men over de bergruggen heen die zich als een groene dam om het Sentanimeer spant of een vlakte strekt zich uit, zó blauwig groen dat men het idee heeft een zee tegemoet te vliegen. Uit een Twin Pioneer van de Kroonduif de Nieuwguinese Luchtvaartmaat schappij kijkend, wordt deze in druk nog versterkt door de loop van de bergketens aan de oevers van deze vlakte. Parallel aan elkaar kruipen ze van horizon tot horizon en begrenzen één van de meest vruchtbare vlakten van West Nieuw-Guinea. Zo vruchtbaar is gebied dat w mogelijkheden ef fectief uitgebuit werden, er zeker een „lebensraum" voor anderhalf mil- zyn. Hier en daar aan de berghellin gen stijgen tussen de groene palm- kronen witte rook- DE SCHRIJVER huizen zelf zijn nauwelijks te zien. En als twaalf mi nuten na de start de daken van keu rig „gestrooide" huizen uit het groen opdoemen, weet men dat men de hoofdplaats van deze vlakte na dert: Genjem. Het vliegtuig maakt een bocht en terwijl het regelmatige geronk van de motoren doorbroken wordt door steeds sneller op elkaar volgende knaUen, ziet de passagier onder zich cacao- arealen voorbijschieten. Cacaorea- len die nieuwe hoop brengen aan de diep teleurgestelde bevolking van de Nimboran. In 1951 is men van gouvernements- wege een community development project begonnen in deze vlakte. Met groot enthousiasme is de bevolking aan het werk getogen omdat dit pro ject voor het gebied een verheffing van zijn economische- en culturele le ven beloofde. Er werd een gemeenschappelijke bouwgrond op het oerwoud veroverd en met vereende krachten kwam er een door auto's redelijk te berijden weg tussen Genjem en het Sentani meer. De maïs- en aardnotenoogst van de gemeenschappelijke bouwgrond zou dan langs deze weg naar HoUan- dia afgevoerd kunnen worden. Boven dien konden de produkten uit de in dividuele tuinen hier langs hun weg naar de markt in de hoofdstad vin den. Ter bevordering hiervan werd er een coöperatief in- en verkoopbedrijf opgericht Helaas zijn de met zoveel enthousi asme begonnen werkzaamheden en de zo vurig gekoesterde hoop op een die pe teleurstelling uitgelopen. Ten eer ste door het karakter van het project zelf. Het was namelijk een „proefko nijn" ter voldoening aan de nieuws gierigheid van de heren van de South Pacific Commission die de ervaringen hier wilden gebruiken voor nog meer proefnemingen in 's Commissions res pectabele South Pacific. Het is te hopen dat deze Commission ook getroffen is geweest door de te leurstelling die een dergelijk project bij de betrokken bevolking brengt en dat dit een ernstige overweging waard is bij verdere proefnemingen. Ten tweede door de inconsequente houding van de overheid die de on misbare financiële steun voor de con tinuering van de ontwikkeling in de Nimboran stopzette en daarmede de genadeslag toebracht aan de mede door haar in het leven geroepen activiteit. Het project op zichzelf mag tijdelijk van aard zijn, de overheid in haar taak als beschermster van haar on derdanen hoort de consequenties van Een en ander maal is de heer Frits M. Kirihio al gast in deze kolommen geweest om te schrijven over het land dat hem zo lief is: zijn vaderland Nieuw Guinea. Ook thans ge ven wij hem graag het woord om iets tc vertellen over de Nimboranvlakte. De heer Kirihio is een der voormannen economische mogelijkheden in van de Partei Nationaal, de PARNA, en studeert thans af te Leiden (nict-wcsterse socia le wetenschappen). 634) Het aantal bacteriën dat ln de bodem, in de lucht, in het water en op planten en dieren wordt aan getroffen, is werkelijk overstelpend groot. In totaal zijn ongeveer 1500 verschillende soorten beschreven, maar deze organismen behoeven we gelnkkig niet alle als onze vijanden te beschouwen, want slechts een 100- tal verwekt ziekten by planten en dieren en slechts 50 bekende soorten veroorzaken ziekten bjj de mens. We komen er dus nogal schappelijk af, hetgeen eigenlijk niet te verwonde ren is, want stelt n zich eens voor dat alle 150 soorten bacteriën die al leen al In de Ingewanden van mens en dier worden aan getroffen, even zo vele vijanden wa- ren! Dan zouden de levenskansen voor de meeste Indivi duen wei zeer ge ring worden. Het inzicht ln de fnnctle van de darm- bacteriën is gedu rende de laatste halve eenw herhaal delijk gewijzigd. Naast de nattige werking die aan de microben werd toegeschreven bjj de afbraak van ver schillende stoffen, werd tevens de op vatting verkondigd dat by deze af braak giftige stoffen zouden ontstaan die verschillende ziekten konden te weeg brengen. Het laatste woord hierover is echter nog niet gesproken, want In de eerste plaats wordt de schadelijke werking der bacteriën door vele artsen niet meer gedeeld en vervolgens Is gebleken dat voor de afbraak der voedingsstoffen de aan wezigheid van Ingewandsbacteriën niet beslist vereist Is. Dit bleek alt proefnemingen die Cohendy met pas geboren kuikens deed en waarbij hij er In slaagde de dieren gedurende 12 tot 14 dagen volkomen steriel te doen opgroeien, zodat das ook de ingewan den niet de normale flora bevatten. TOCH IS HET ZO! Mits aUe voor de groei noodzakelijke vitaminen werden toegevoegd, bleek de groei dezer dieren normaal te zün. Zy schenen het voedsel weliswaar wat minder goed te verteren, doch zij kwamen aan dit euvel tegemoet door meer te eten, zodat zy toch de ge wenste hoeveelheden opnamen. Uiteraard kan een proefneming van een zo korte duur niet beslissend zyn over de vraag, in hoeverre de aanwezigheid van Ingewandsbacte riën gewenst of noodzakeiyk is. Mo menteel worden in de Verenigde Sta ten proefnemingen verricht om groot vee, zoals kalveren en veulens, vol komen steriel op te kweken, doch dc resultaten daarvan zullen nog wel eni ge tyd op zich la ten wachten, omdat hlerby bijzonder in gewikkelde en kostbare installaties zün vereist. Intussen zijn bij het vitamine-onder zoek van de laatste tyd toch reeds feiten aan het licht gekomen die wellicht beslissend zul len zyn voor het inzicht in de func tie van de darmbacteriën, want by proeven op ratten is gebleken, dat in het darmkanaal verschillende vi taminen (K, E, B-complex) worden opgebouwd, welke vitaminen door het lichaam weer worden verbruikt. Waarnemingen by de mens wijzen in diezelfde richting. In ons darmka naal komt byvoorbeeld altyd de co- libacll voor, die daar o.m. zich tot nuttige taak heeft gesteld de vita mine K op te bouwen, welke stof onmisbaar Is voor de bloedstolling. Ziezo, nu kunnen we dan eindeiyk over de colibacilien gaan spreken wier nakomelingen na ruim 5 dagen het gewicht van de aarde kunnen overtreffen. Daarover een volgende keer! zo'n ingrijpende proefneming te dra gen. Zeker in een gebied als de Nim boran, waar de bodemvruchtbaarheid goede perspectieven biedt. Gelukkig hebben deze perspectieven de aandacht van het gouvernement van West Nieuw-Guinea getrokken. Er is weer grote activiteit sinds drie ja ren in de Nimboran. Of de overheid hiermee haar inconsequente houding van zeven jaar geleden wil goed ma ken laten we hier in het midden. In- plaats van een gemeenschappelijke bouwgrond zijn er nu individuele be drijven ter grootte van 4V4 ha geko men. De grond hiervoor wordt opge kocht van de bevolking door de Land- bouwvoorlichtingsdienst en met zwaar materiaal ontbost. Op ieder areaal wordt een woning gezet met daarachter varkensstallen en kippenhokken. Drie ha van de grond wordt beplant met schaduwbomen waaronder cacao- plantjes hun belo vende leven be ginnen. In 1960 konden veertien ^Nimbora- der kreeg van de Landbouwvoor- lichtingsdienst een bedryf overgedra gen, mocht in de boerderü gaan wo nen en werd niet alleen eigenaar van de 3hacacao- bomen, maar ook van welgevulde kippenhokken, var kensstallen en 1% ha bouwrijp be werkte grond waarop hij knol len en groenten voor eigen ge bruik kon verbou- i hoe staat het hals haalt? „Daar praten we wel over zes of zeven jaar over. Als je behoorlijk ver diend hebt met het bedrijf", zegt het gouvernement. „Ik zal je zolang blijven helpen met mijn^ deskundige landbouwambtena- En het gouvernement houdt wóórd! Toen in 1960 tientaUen cacaobomen doodgingen vanwege het vele grond water, werd er een specialist uit Hol landia heen gestuurd om de afwate ring te regelen. Om de vijf meter moesten er met zwaar materiaal zeer diepe sloten gegraven worden. De in vesteringskosten stegen daardoor sterk, maar koste wat het kost, de bevolking mocht niet in de steek gelaten wor den. Een tweede teleurstelling zou fa taal zijn in de Nimboran en het pres tige van de Landbouwvoorlichtmgs- dienst mocht niet verspeeld worden. Zeker niet in dit gebied, in deze mag nifieke vlakte waar binnenkort een be gin zal worden gemaakt met een grootscheepse cacao-kemonderneming. De toezeggingen van de E.E.G. voor financiële steun aan deze kernonder neming ter waarde van 35 miljoen gulden zijn reeds gedaan. Om de kern- onderneming heen zullen kleine indivi duele bedrijfjes in de bovenbeschre ven vorm worden gevestigd. De indi viduele cacaoboeren kunnen dan pro fiteren van het in de kernonderneming aanwezige zware materiaal voor de bewerking van hun gronden. Voorwaar een nieuwe hoop. Voor de Nimboran in het bijzonder en voor de economische opbouw van heel West Nieuw-Guinea in het algemeen. De gewezen vice-president van de V.S.. Richard Nixon, heeft in New York op een bijeenkomst van vertegenwoor digers van de pharmaceutisohe industrie verklaard dat zwakheden in Kennedy's bestuur premier Chroesjtsjef van de Sowjetunie hebben aangemoedigd tot een driester optreden. Wat Laos en Cuba betreft, aldus Nixon, heeft de regering „krachtig gesproken, maar aarzelend ge handeld" De toestand kan volgens Nixon nog worden gered, maar dan moet Kennedy de miljarden doUars krygen die hy voor de verdediging zegt nodig te hebben. Politie in de strijd tegen de boeren In verscheidene delen van Frankrijk is het weer tot demonstraties gekomen van boeren en wijnbouwers, als pro test tegen de landbouwpolitiek van de regering. In Carcassonne, Beziers, Ruf- fec en in de omgeving van Vichy zijn verscheidene wegen door landbouwtrac- tors geblokkeerd. Tweehonderd boeren hebben de weg tussen Duinkerken cn Calais versperd, terwijl op de hoofdweg naar het zuiden ter hoogte van Nevers in Bourgondië duizenden boeren hetzelf de hebben gedaan. Sterke politie-afde- lingen zijn in Nevers samengetrokken. In 19 departementen hebben de boeren aan de oproep tot het barricaderen van wegen gehoor gegeven. Protest tegen proces in Oost-Berlijn De Westduitse bondskanselier Aden auer heeft een scherp protest uitge bracht tegen het gisteren in Oost-Ber lijn aangevangen proces waarbij drie leden van de christelijk-democratische ie van het onderhouden van „onwet- ti"c betrekkingen" beschuldigd worden. Adenauer deelde aan de Bondsdagfrac tie v^i de CDU mee dat de Westduitse regering zich tot de drie westelijke am bassades in Bonn gewend heeft omdat het proces een inbreuk op de viermo- gendheden-overeenkomst zou betekenen. De drie beschuldigden zijn de 72-jari- ge Anna Rogalski. de 76-jarige Alfred Weise en de 61-jarige Josef Braun. woonachtig in Oost-Berlijn. Hun wordt verweten dat zij door hun lidmaatschap van de landelijke organisatie van de Westduitse CDU in West-Berlijn aan een „staatsvijandelijke vereniging" heb ben deelgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5