vih KRONIEK Uw probleem is het onze man CMB wil coördinatie in de prijspolitiek CBTB ziet nog perspectief voor de landbouw Overheid nodig bij omschakelen Regeringsbeleid geen „beloftepolitiek" Een woord voor vandaag Kwart miljoen Evangelies verspreid in Hamburg CBTB bracht f 100.000 voor Vigla bijeen Nu te veel op de industrie afgestemd De heer De Mooij gewaagde in zijn ope ningsrede van de grote moeilijkheden, waarvoor de middenstander zich ziet ge plaatst. In de industrie worden forse loonsverhogingen gegeven, die uit de pro- duktiviteitsrulmte komen. Wil de dienst verlenende sector, die nog altijd 25 pet. (Van onze soc.-econ. redactie) "T\E voorzitter van de Chr. Mid- U denstandsbond, de heer H. de Mooij, heeft gisteren op de zomer- conferentie van die centrale van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf gepleit voor een gro tere zelfbeheersing by de loonvor ming en voor toepassing van coör dinatie in de prijspolitiek- MISLEIDEND Over de uitlatingen van de Nijmeegse hoogleraar prof. mr. F. J. F. M. Duyn- slee over de aansluiting van westelijk Nieuw-Guinea bij Indonesië geeft de V olkskrant het volgende commen taar: „Soekarno heeft het duidelijk ge zegd: Indonesië wil enkel dan weer pra ten als Nederland zich eerst bereid ver klaart om Nieuw-Guinea over te dragen. De-se verklaring van de Indonesische pre sident is vooral van belang in verband met de activiteiten van de groep-Rijkens en van prof. Duynatee. Wat de groep-Rijkens betreft, moet de vraag gesteld worden of Soekarno deze „bemiddelaars" hetzelfde beeft gezegd. Is dat niet gebeurd, dan zouden zij »icb om de tuin hebben laten leiden. Is het wel ge- benrd, dan hebben zij hierin kennelijk geen aanleiding gevonden om iron contac ten te staken. En daaruit kan dan weer de oonclusio worden getrokken, dat de groep-Rijkens met grote bedrijfsbelan gen achter aicb het in feite wel met Soekarno eens is. Zij wil de Papoea's ook van haar kant kennelijk wel inruilen te gen wat Indonesische zilverlingen. Haar ac tiviteiten sijn er, zo bekeken, dan op ge richt om dit in samenspel met Soekar no mogelijk te maken. Het minste, wat men hierbij van Neder landers mag verwachten, is dan echter toch wel, dat er open kaart wi speeld. Als de groep-Rijkens wist, dat Soe karno vóór alles overdracht wil, maar desondanks naar buiten de indruk wekt, alsof de Indonesische machthebber onder wijl een stuk soepeler zou zijn geworden en er nu wel over een bevredigende op lossing te praten zou vallen, is dat zonder meer misleidend. Dan wekt men enkel verwachtingen om op die manier de weg vrij te krijgen voor de verwezenlijking van eigen doeleinden. Prof. Duynstee is eveneene op eigen hout je bemiddelaar gaan spelen. Hij zocht het niet bij Soekarno. maar bij Nasoerion tij den» diens verblijf in Parijs. Prof. Duyn stee bracht van dat onderhoud het voor stel van Nasoetion mee om een conUct tussen Indonesië en de Nienw-Guinearasd mogelijk te maken. Op zich zou ee gelijke gedachte zeker niet verwerpelijk behoeven te zijn, mits Indonesië werkelijk de bedoeling zou hebben om naar de Pa poea's te luisteren en om ook zonder over dracht tot een bepaalde belangengemeen schap te geraken. Dataelfde voorstel krijgt echter een heel ander karakter als zoals nn blijkt Indonesië ook bierbij zonder meer van soevereiniteitsoverdracht uit gaat. Prof. Duynstee wiat dat, maar ver zweeg deie beslissende toevoeging om bet voorstel aantrekkelijk te bonden. Als prof. Duynstee niet wil worden aangezien voor iemand, die niets verweten kan worden omdat hij als volslagen amateur de draagwijdte van dergelijke daden niet be grijpt, dan moet ook hem worden aange wreven, dat bij bewust een misleidende voorstelling van zaken gaf en blijkbat ook weer met het doel om een opening te forceren voor een uiteindelijke over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonezië. En bij de groep-Rijkenz, én bij prof. Duynstee gaat het dus kennelijk om een wezenlijk ander beleid dan de Nederlandse regering voorstaat. Kan en mag men geen enkele Nederlander beletten, hoe schade lijk ook dat al kan zijn, om openlijk voor een ander beleid te pleiten als Neder landers op de stoel van de regering gaan zitten en zelf met Indonesië over een ge heel ander beleid gaan onderhandelen, zijn alle verhoudingen xoek". De Tyd-Do Maasbode schrijft over het onderhoud van prof. Duynstee met generaal Nasoetion o.m.: „Techni- srhe onervarenheid paart xich hier aan een reeks tactische fouten en illusionisme. Aan de ene kant is uit de inlichtingen, die prof. Duynstee heeft verstrekt, gebleken, dat hij er in Parija te weinig op heeft ge wezen, dat de eerste toenadering, die In donesië zou willen tonen, uit daden moet bestaan. Indonesië zou moeten beginnen de diplomatieke betrokkingen te herstellen, die het eenzijdig heeft verbroken. Het denk beeld, dat Nederland nu eerst weer moet toestaan dat de Indonesiërs legaal contact opnemen met de Papoea's, is tactisch fout. Het is vooral daarom fout, omdat het in ternationale contact tussen volkeren nu eenmaal een kwestie van geven én nemen is. Wie aanhoudend aan Indonesië wil ge ven, behandelt de wederpartij niet als een gelijkwaardige, doch als een exotisch we ien. Dat is in feite een voortzetting van koloniaal denken. Verder is wederom ge bleken, dat prof. Duynstee aieh ten onrech te heeft verlaten op de autonomie, die ge neraal Nasoetion in de kwestie-Nieuw-Gni- nea zon genieten. Als Soekarno medewer kers aantrekt, stelt hij bepaald niet de ei» „zelfstandig kunnende werken".. Inte gendeel, hij behoudt al* dictator T „geleide democratie" zich iedere beslissing «elf voor. Daar is aan de andere kant het Neder lands politieke aspect. Niemand kan in ernst bezwaar maken tegen groepen, die door het beïnvloeden van publieke opinie, partij en parlement proberen een bestaan de politiek geleidelijk te wijzigen. Als ech ter. terecht of ten onrechte, de indruk ontstaat, dat een dergelijk groep tracht de regering onverhoeds uit de rails te drukken, dan zijn beawaren wel op hun plaats. Sa menvattend komen wij tot de conclusie, dat prof. Duynstee en aijn medestander» zich al te voortvarend hebben overgegeven aan mogelijk wel appreciabele, maar niet temin op deze wijze niet te realiseren il lusie»." zij die loonstijgingen volgen. Maar in vele sectoren van de midden stand is geen sprake van verhoogde pro- duktiviteit. De hogere loonkosten komen dus ten laste van het ondernemersinko- In het bakkersbedrijf bijv., waar een loonsverbetering is overeenge komen, neemt de afzet af, doch de klan tenkring daarentegen toe. Ruimte is er dus niet en omdat de broodprijs bevroren is moet de patroon de loonsverbetering uit eigen zak opbrengen. Prijsverlagingen Volgens de heer De MooU is de loonpo litiek teveel afgestemd op industriële nor men. De CMb-voorzltter drong aan op matiging van loonsverhogingen in de in dustrie en op prijsverlagingen waar dat logeuijk is. Vooris zou een ruimer ge- mik moeten worden gemaakt van de ogeihkheid tot coördinatie in de prijs- ilitiek. Prijsdaling enerzijds (in de in dustrie) zou anderzijds prijsverhoging (brood en melk) mogelijk moeten maken. Wordt geen coördinatie toegepast, dan voorziet de heer De Mooij grote moeilijk heden voor de toe&omst. Aan de verlan gens van de werknemers zal in vele ge vallen niet meer kunnen worden vol daan. De CMB-voorzitter vroeg zich wer kelijk af of het prijsbeleid niet te star is. De consument wordt zijns inziens met overdreven zorg omringd.Doelend op de brood- en melkprijs zei de heer De Mooii: ,De strijd om de welvaartsgulden wordt allang niet meer op het vlak van de cent uitgevochten." Concurrentie Het zomercongres van de CMB stond verder in het teken van de concurrentie, zowel economisch als sociaal gezien. Dr. J. P. I. van der Wilde, secretaris van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, die sprak over concurrentie-methoden, zei de mededinging van het grootbedrijf niet te vrezen. Hij legde het accent op een goede economische en technische be drijfsvoering en stond een modern onder nemersschap voor. Daartoe zijn een ver antwoorde presentatie, kwaliteit, samen werking en een open bedryfspolitiek voorwaarden. Dr. W. Albeda uit Eindhoven, die de concurrentie op de arbeidsmarkt besprak, zag in het dienstenverlenend bedrijf de sector van de toekomst voor wat betreft de werkgelegenheid. Hij verwachtte een daling van het aantal arbeidsplaatsen in Industrie en landbouw, doch een toename in de detailhandel, ambacht, horecabedrijven. Dr. Albeda vond, dat de loonvorming niet de belangrijkste factor is bij de per soneelsvoorziening. Veel groter effect heeft z.i. een goede arbeidsverhouding in een onderneming. Hij toonde zich een voorstander van een zekere erecode bij de personeelswerving, opdat men elkaar niet de werknemers afsnoept. Meer begrip voor Jood en christen De barrières die tussen het Jodendom »n het Christendom bestaan sinds de Joden tweeduizend jaar geleden uit hur land werden verdreven en het Christen dom is ontstaan, kunnen thans worden doorbroken. Het is daarom zaak dat vooraanstaande figuren uit het ortho doxe Jodendom en vooraanstaande re formatorische Christenen bijeenkomen teneinde wederzijds begrip te krijgen voor eikaars religie en uit dat begrip de Joodse en Christelijke geschiedenis uit de eerste eeuw der jaartelling te her schrijven. Voor het eerst sinds tweedui- zijn tegen rassendiscriminatie en v gehele wereld het Joodse volk in zijn rkelijke gedaante kan gadeslaan. Dit Algemene vergadering in Leeuwarden „In een land dat soms de indruk wekt dat zijn grootste probleem de stijgende welvaart is, zien veel agrariërs geen uitzicht meer voor het boerenbedrijf. Zij krijgen het benauwde gevoel dat de indu striële ontwikkeling, de loonstij gingen buiten de landbouw, de vijfdaagse werkweek, het boeren bedrijf al meer in gedrang bren gen, terwijl voor de produkten, die de landbouw vanouds produ ceert, zoals granen, aardappelen en melk, de afzetmogelijkheden steeds ongunstiger worden". Dit zei vanmorgen de voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders-Bond, mr. B- W. Biesheuvel, in zijn jaarrede op de algemene vergadering van de CBTB in Leeuwarden. De heer Bies heuvel signaleerde rumoer onder de agra riërs in het buitenland (met name Frank rijk) en gevoelens van onbehagen in Nederland. Hij zocht de oorzaak vooral i het boerenerf (Van onze soc.-econ. redactie) kan niet beantwoord worden met een soort contra-revolutie, die de Franse boer naar zijn mestvork doet grijpen om zich tegen zijn overheid te keren, aldus de CBTB-vorzitter. Zo'n optreden lost niets op. De agrarische ondernemer die zich sie, is allereerst zelf verantwoordelijk voor een aanpassing aan de nieuwe om standigheden. Niet somber Mr. Biesheuvel zag de zaken nog niet zo somber in en vond voor de land- en tuinbouw voldoende perspectief aan wezig voor de toekomst. De concurren tie met de industriële arbeid mag dan zware eisen stellen aan de landbouw, een snelle aanpassing aan de gewijzigde vraag van de consument biedt vele kan sen. Land- en tuinbouw raken in toe nemende mate betrokken bij andere sec toren van het bedrijfsleven en de ex port vergroot de bestaansbasis behoor lijk. -Van de overheid mag volgens mr. Bies heuvel worden verwacht dat zij actief medewerkt aan de omschakeling van de agrarische bedrijven tot rendabel wer kende ondernemingen. Helemaal gerust bleek de CBTB-voorzitter echter niet. vees daarbij bijvoorbeeld op de aar zeling het regeringsbeleid af te stem men op het komende gemeenschappe lijke landbouwbeleid in de EEG en op de jaarlijkse touwtrekkerij om de ga rantieprijzen. Volgens mr. Biesheuvel ligt het hui dige tempo voor de ruilverkaveling (40.000 ha. per jaar) te laag. Hij vond dat de overheid de vrijwillige ruilverka veling dient te stimuleren door extra middelen ter beschikking te stellen. De CBTB-voorzitter had voorts bezwaar te gen het voornemen van de regering de waardeveranderingen van landbouwgron den te rekenen tot de fiscale winst. Ook de voorgenomen heffing leden-leveran- die opbrengst n nv), kon zijn ciers doorgeven (als war winst en de coöperatie ee instemming niet hebben. Mr. Biesheuvel vond dat het tijd wordt dat ook voor de landbouw in de Euro- markt concrete en bevredigende rege lingen worden getroffen. ,,In het vierde jaar van de EEG ls er sprake van een reële achterstand in de vrijmaking van het onderlinge handelsverkeer, terwijl nog geen begin is gemaakt met een ge meenschappelijk landbouwbeleid," zo van protestants-christelijke bladen in de Verenigde Staten verklaard. Sherwood Wirt van de Decision, Carl Henry var de Christianity Today en Kenneth Wil son van de Christian Herald die Israël bezoeken zeggen dat in de Christelijke wereld een opvatting bestaat over de rol van de Joden in de eerste eeuw die niet met de werkelijkheid strookt. Daaren tegen hebben de Joden over het Chris tendom uit die tijd denkbeelden die evenmin juist zijri. Door een gesprek en begrip voor eikaars religie en standpunt zou een nieuwe houding aangenomen moeten worden. Minister De Pous tot middenstanders: Huidige situatie stelt grenzen (Van onie soc.-econ. redactie) DE minister van economische zaken, drs. J. de Pous, heeft gisteren op het zomercongres van de Chr. Middenstandsbond in Lage Vuursche het verwijt, dat de rege ring een beloftepolitiek zou nastre ven, van de hand gewezen. De minister zei, dat de huidige eco nomische situatie nu eenmaal gren zen stelt aan de realisering van bepaalde doeleinden op korte ter mijn. Het kabinet wil vóór alles waken voor een overbesteding. Een sociaal-economisch beleid op korte termijn brengt alleen maar compli caties voor de toekomst. De minister, die per chartervliegtuig van Straatsburg (waar nisterraad presideerde) naar bet kwam, ven.-.—JBlI tegen de kritiek, die nogal eens op het regeringsbeleid wordt uitgeoefend. „Als wij nu zouden tegemoet komen aan alle wensen van dit ogenblik, hoe zou er dan geregeerd moeten worden als er eens een laagconjunctuur zou op treden?" aldus de heer De Pous. Hij zei dat de overbesteding van 1956. die een bestedingsbeperking tot gevolg had, in diepste wezen een gevolg ls geweest van het toegeven aan bepaalde wensen op korte termijn. Langere termijn Het beleid* van de regering is thans oor een groot deel gericht termijn, aldus de minister. leid. zoals dat in de laatste twee jaar gevoerd, niet anders dan positief te be oordelen. Het verwijt, dat het kabinet ter zake van de woningbouw, de loon politiek, de huurpolitiek en de belasting verlaging geen beleid, maar een belofte- politiek zou voeren, gaat volgens de nister niet op. Tivee zijden ,De hoogconjunctuur ls een medaille met twee rilden", aldus de minister. Deze uitzonderlijke, uitbundige conjunc tuur heeft alleen de realisering van be paalde doeleinden op korte termijn door kruist. Thans wordt voorkomen dat de overheid later weer intensief zou ten Ingrijpen in het economische leven. „Maar een restrictief beleid is i maal nooit populair." Volgens de minister zou het standig zijn thans af te zien van een po litiek op langere termijn. Daarom is net restrictief beleid van thans de verantwoorde weg om de econor Soede banen te leiden. De minister vond et in dit verband verstandig rekening te houden met een beperking van de in komensvermeerdering in de toekomst. De produktiviteitsreserves zijn namelijk al aardig aan het verminderen. Doelgericht Ook staatssecretaris Roolvink. die la ter in de middag het woord voerde, leg de de nadruk op het belang van een doelgerichte sociaal-economische politiek. Hij kwam in het geweer toen dr. W. Al beda uit Eindhoven, tijdens de discus sie over het concurrentievraagstuk, pleit te voor meer vrijheid in de loonvor ming. Dr. Albeda zou dit willen realise ren door slechts de belangrijkste cao's (de koplopers) te toetsen aan de voor waarden die de regering stelt. Volgens de heer Roolvink is het ech ter niet doenlijk de loonpolitiek los te koppelen van het gehele complex van doelstellingen, dat de regering op so ciaal-economisch terrein nastreeft. De loonvorming moet zeer nauw verbonden lnnffêre i *'jn met de prijspolitiek, wil zij ook V. 1 vruchten afu-ernen voor door dit kabinet gestreefd naar een hoog peil van werkgelegenheid. _een even wichtige economische groei,1 nu toe merkbare resultaten van dit be- wördt 1 vruchten afwerpen voor minder goed bedeelde groepen als AOW-trekkers. De staatssecretaris zei zeer veel be lang te hechten aan een ruime werkge legenheid. De regering wil vóór alles waken voor een recessie, die werkloos heid zou brengen. „Ons democratisch staatsbestel zou een ramp als in de ja- dertig wellicht niet meer overle ven'aldus staatssecretaris Roolvink. Ruilverkaveling een tweede versnelling van de verla ging van de tarieven met tien procent, waartoe de ministerraad de volgende week bijeenkomt. Indien de industrië le produkten wederom een extra voor keursbehandeling krijgen, wordt de in nerlijke samenhang tussen onderschei den bedrijfstakken nog verder ontwricht, aldus mr. Biesheuvel. Engeland Volgens de CBTB-voorzitter is het vooral met de mogelijke toetreding van Engeland tot de EEG gewenst op korte termijn een begin te maken met een gemeenschappelijk landbouwbeleid Eerst vanuit die situatie dient met En geland te worden onderhandeld. Toe treding van Engeland (en Denemarken) tot de EEG zou mr. Biesheuvel van har te toejuichen. De bondsvoorzitter stelde echter vast dat het voeren van politieke onderhan delingen aan de EEG-tafels bepaald niet de sterkste kant is van het regerings optreden in het buitenland. De onder handelaars wekken soms de indruk dat wij pas gelukig zijn als Engeland ook als EEG-partner omhelsd kan worden, zei hij. .Engelsen zijn echter niet gevoelig >r sentimentele gebaren, wel voor voldongen feiten. Wie de neiging heeft tot omhelzen verkeert in een slechte onderhandelingspositie. Nederlandse on derhandelaars aan de EEG-tafel moeten niet de indruk wekken dat zij last heb ben van Engelse ziekte. Daardoor ver spelen we onze goodwill bij onze part ners en verzwakken onze positie tegen over Engeland," aldus mr. Biesheuvel. Verantwoordelijkheid De CBTB-voorzitter zei hierover ten slotte: „De regering spoort telkens weer onze boerenstand aan door eigen krachts inspanning het agrarisch produkt tot waarde te brengen. Wij zijn daartoe be reid. Maar dan mogen wij ook verlan gen dat dezelfde regering zonder een spoor van aarzeling aan de internationa le conferentietafel vecht voor onze agra rische belangen. En datzelfde geldt als Engeland straks wil spreken over toe treding tot de EEG. Hier moet de rege ring deuren openen, die onze land- en tuinbouw uitzicht geven en kansen bie den." Aan het slot van zijn betoog zei mr. Biesheuvel dat de CBTB niet wenst te worden beschouwd als een pressure- group als waartoe het de laatste tijd nog al eens wordt uitgemaakt De CBTB- voorziter doelde daarbij op de kritiek, die de organisaties van werknemers en on dernemers, welks leidslieden zitting heb ben in de volksvertegenwoordiging, meer en meer te verduren krijgen. „Wij zijn een christelijke-sociale or ganisatie met een verantwoordelijkheid die heel wat verder reikt en dieper gaat dan de karikatuur die sommigen er var trachten te maken als zij generalise rend spreken van pressure-groups", al- i hij. dat De bondsvoorzitter meende ;rst regelingen moeten komen alvo rens een beslissing wordt genomen over Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Jaarsveld: J. J. de Heer te Babyloniënbroek; te Amsterdam als studentenpred.. vac. dr. G. van Leeu wen: A. A. A. E. A. Voerman, legerpred. te Breda. Aangenomen naar Terneuzen (toez.): A. Poelman te Kerkdriel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zaltbommel: H. Olde. kand. te Dedemsvaart Tweetal te Hoogvliet: J. E. Hendriks te Winterswijk en A. G. Kornet te Oude i Nieuwe Wetering. Geen verdere beroepen kunnen meer _i overweging worden genomen door kand. W. Stolte te Alblasserdam. Bedankt voor Koudekerk a. d. Rijn: W. J. de Ruiter te Idskenhuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede-Kerkwerve: A. W. Drechsler tê Vlissingen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Drietal te Tholen: L. Huisman, kand. te Zwijndrecht. A. Kok. kand. te Rotter dam en G. Schipaanboord, kand. te Lei den. Beroepen te Apeldoorn: G. Schipaan boord. kand. te Leiden: te Benthuizen: A. Kok, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Clifton V.S.: A. Vergunst te Rotterdam-C. Biesheuvel. Omdat wij in het algemeen wel inzien, dat wetten voor een goede samenleving tussen de mensen niet kunnen worden gemist, zijn wij bereid ons eraan te onderwerpen. Als het goed is leven de wetten in het rechtsbewustzijn van de mensen. Maar daartegenover staat, dat in sommige gevallen toepassing van een wet groot onrecht kan betekenen! En in het algemeen is het wèl wat veel gevraagd wetten te be schouwen als ..kostelijker dan goud, als verheuging van het hart, als verlichting van de ogenToch staat dat in Psalm 19, maar daar gaat het dan ook om de wet van God, die als volmaakt wordt aangeduid. Vindt u het een vreemde zaak? Misschien komt dat, doordat wij een heel verkeerd be grip hebben van de functie en het doel van die wet van God. Die wet is namelijk niet vreemd aan het wezen van de mens, dat wil zeggen: wat God stelt als norm voor de menselijke samenleving èn voor de verhouding tot Hem, is het regel rechte bewijs van Zijn bemoeiingenvan het feit, dat Hij niet wenst, dat de ene mens de ander tot verklaarde tegenstander is, dat er een mogelijkheid bestaat om in rust en in vrede te leven. Maar daar nog bovenuit is er die wet voor het leven met Hem zelf, niet als een opgelegde verordening, maar als een stramien, waarop de goede verhouding tussen mens en God wordt geborduurd. Zo gezien is die wet van God niet een plicht, die zuchtend wordt volbrachtmaar een voorrecht, dat met vreugde wordt genoten! Evangelisatie-actie der Zak-Bijbel-Bond Medewerkers van de Zak Bijbel Bond uit Amerika, Canada, Enge land, Duitsland, China, Japan, Zwitserland en Nederland hebben van half april tot midden juni een evangelisatie-actie gevoerd in Hamburg, waarbij een kwart mil joen Johannes Evangelies zijn uit gereikt. Vorig jaar werden in West-Berlijn 250.000 Johannes Evangelies verspreid, terwijl er nu plannen zijn een dergelijk aantal te verspreiden in Bremen en Essen en er reeds een miljoen Johannes Evangelies in de Spaanse taal zijri gedrukt voor Zuid-Amerika. Advertentie StUf en Stram? Hn Utr - dsn daar? Veem Hruschen - èn Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar vaak is de oorzaak onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. .Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze wordèh langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede ook de oorzaak van Uw rheu matische pijn. Actie voor arm dorp afgesloten Een melkkoe voor Benoemd tot leraar: houd- en industrieschool te Ridderkerk: F. van Dijk te Rijsoord en tot lerares: B. van Oost tc Wilhelminadorp: aan de koningin Wilhelmina kweekschool te Rotterdam: L. J. Kern te Den Haag; aan de chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg: L. H. Stephan te Schoonre- woerd: aan de chr. technische school te Emmeloord: E. Vinke te Wapenveld: aan de chr. technische school te Hoo- geveen: A. Talsma te Groningen, E. G. Oudendijk te Leeuwarden, IJ. van der Veen te Bakhuizen en M. Velzing te Rotterdam. elk gezin De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft vanmorgen in zijn algemene ver gadering te Leeuwarden de actie „C.B.T.B.-ers helpen Vigla", waar van het begin in de vergadering van vorig jaar werd aangekondigd, afgesloten. Nieuw Vigla is een dorpje van honderd huizen in Epi- rus, de armste streek van Grie kenland. Het werd in 1956 ge bouwd voor uit Rusland en Roe menië gerepatrieerde Grieken. Het is het nieuwe dorpje niet hele maal voor de wind gegaan- Drie jaar achter elkaar stond het land 's winters de chr. huis-1 blank. Sinds september vorig jaar is de waterbeheersing in orde. Een Neder lander, de heer J. Akkerman, die zich in de Noordoostpolder en de Braakman polder al met dit soort werk heeft bezig gehouden, heeft daarvoor gezorgd. Zijn kerken en vluchtelingen en de Neder landse regering. Daarna was er nog het probleem, de vluchtelingen aan een redelijk bestaan te helpen op bedrijfjes van 2',2 hectare met grond van zeer matige kwaliteit. Nodig waren een rundveestapel er waren wel koeien, maar van het Zwit serse vleestype. terwijl men behoefte had aan melkvee en beregening in de zomer. Voor de beregening zorgt nu de Overijsselse waterleidingmaatschappij. Voor het melkvee heeft, op verzoek van de stichting Oecumenische hulp, de CBTB gezorgd. Leden van de bond. sympathiserende niet-leden en leerlingen van enige christelijke landbouwscholen brachten 85.000 aan contanten bij elkaar, enige boeren schonken achttien stuks jongvee en een bedrijf gaf twee landbouwwerk tuigen. Zo heeft de actie, in contanten en in natura. bijna honderdduizend gul den opgeleverd en misschien komt men door nagekomen giften nog boven dat bedrag. In maart gingen tien drachtige y zen naar nleuw-Vigla, in mei 36 waarvan er vier onderweg kalfden en in het komende najaar vertrekt het laatste transport, 39 vaarzen en pinken. Dan zullen alle 85 gezinnen die ei nog in nieuw-Vigla zijn van de spronkelijke honderd zijn er intussen vijftien naar Athene vertrokken melkkoe hebben. Ook personeelstekort bij de christelijke gezondheidskoloniën In de te Utrecht gehouden jaarverga dering van de Vereniging voor Christe lijke Gezondheidskoloniën in Nederland is besloten bij de koloniehuizen te Eg- mond aan Zee een zwembad te bouwen. Hamburg ligt 60 km van de Oostduit- se grens en is met haar bijna twee mil joen inwoners de tweede stad van West- Du itsland. In de eerste helft der middeleeuwen was Hamburg het middelpunt van het christelijke zendingswerk en in de zes tiende eeuw het uitstralingspunt van de reformatie. Hamburg is een welvaren de stad met prachtige kerken en musea, maar de geestelijke armoede is er schrikbarend groot. Daarom is hier door de Zak Bijbel Bond een grote evangeli satie-actie gevoerd. Met volledige toestemming en mede werking van de militaire autorjteiten is een groot aantal kazernes in en bui ten de stad bezocht. Er zijn samen komsten gehouden in scholen, gevan- nissen, vluchtelingenkampen en ker ken. Elke zaterdag- en zondagavond werd er een openluchtsamenkomst ge houden waar duizenden het Evange lie hebben gehoord en het in gedrukte vorm hebben ontvangen. Op drukke punten van de stad zijn duizenden evangelies uitgereikt aan de voorbij gangers. Voor deze campagne waren 250.000 Johannes Evangelies in Ham burg gedrukt. Pers, radio en televisie hebben meegewerkt om deze campag ne onder aandacht van de mensen te brengen. De internationale en interkerkelijke Zak Bijbel Bond heeft na de tweede we reldoorlog reeds vijftien miljoen Evan gelies in het Verre Oosten en vijf mil joen in 26 verschillende talen, in Afrika verspreid en in de laatste jaren 100.00Q exemplaren in het Duitse leger. De Zak Bijbel Bond wordt gedreven door de ge dachte dat niemand weet hoe lang ze haar activiteiten op verschillende plaat sen nog zal kunnen voortzetten. namelijk niet in zee zwemmen. Bij bestuur zijn reeds belangrijke bedragen voor het zwembad binnengekomen. De financiële commissie van toezicht rap porteerde, dat de financiële toestand met ingang van 1 januari 1962 te hogen. Tevoren had de voorzitter, ds. P. Nomes, meegedeeld, dat een vijftal verenigingen het voornemen heeft een b-koloniehuis voor langdurige verpleging te stichten. Hij schetste de moeilijkhe- vend personeel. Ook is het verloop de kinderverzorgsters nogal groot, om dat zij na afloop van het stagejaar naar Twee abonnees in Den Haag deelden de in de winter van 1596-'97 op Nova artikel 10 van de Algemene Ouder mede dat het boek ..Het huis van Zembla. Het verblijf, dat hij en zijn domswet zijn niet-loontrekkenden ver- Wijngaerden" van Gerdes in 1929 bij manschappen bouwden, noemden ze zekerden, wier inkomen over een jaar Callenbach te Nijkerk verschenen is. het ..Behouden Huys". Nu meen ik, minder dan 1500 bedraagt, vrijge- Het is mogelijk het boek rctoia bij hen in te zien. Vraag: Wij hebben popje met een lichtgrijs zeeml jurkje, dat door de belangstelling de - «- iuityJHBPdi- net nu op de beste wijze schoon krij aanvraag dat dit verblijf later overgebracht. In welk museum is het althans Indiaans geeplaatst? de inkomstenbelasting. Vallen zij in Antwoord: Inderdaad heeft de Noor de groep II en III, dan zijn zij bij Elling Carlsen in 1871 de rukte van inkomen voortdurend in de gaten gehouden en de kruik wordt zo nodig opnieuw van warm water voorzien. Gaat het om een groter aantal eie ren, dan kunt u petroleum of elektr- sche verwarming toepassen. In ver band met brandgevaar wordt de kuns'.- moeder met petroleumverwarmir.A werpen en het door Barentsz achterge- M betalen HÜHHB laten briefje gevonden. De Engelsman Ier aanspraak op uitkering Gardiner ondernam vijf jaar later het zeemleren tocht naar de aangegeven plaats 2100 vrij- van plaatijzer rondom een petroleum the:- Antwoord: Men jurkje het beste kunnen afnemen met verzamelde een lauw zeepsopje. Als hiervoor een was. Deze klein sponsje wordt gebruikt, dat men het Rijksmuseum te Amsterdam niet nat maakt, dan zal het popje er niet van te lijden hebben. Men moet goed nabetten met schoon water. verschaffen? Antwoord: Een broedmachine fehuwde velerlei wijzen te maken en een handig j krijgt knutselaar kan dit best zelf doen. Hoofdzaak is, dat de eieren op een r-_—temperatuur van 42 graden Celsius ge- BC11 1958 waren volgens aangifte zuiver houden worden en dagelijks worden ge- draadlampen Vraag: Een 60-jarige rouw verzorgt haar vader. Vraag: Hoeveel bedraagt de provi- nooit een aanslag tot betaling sie, die een makelaar in rekening A.O.W.-premie. Haar inkomsten brengt bij verkoop van een woning? 1958 waren volgens aangifte i Antwoord: Deze provisie is niet wet- ƒ1000, in 1959 700, ln 1960 1200. Is keerd om verzakking van de inhoud telijk geregeld en de percentages lo- misschien haar inkomen te laag? te voorkomen. Wanneer het gaat om kistje pen zeer uiteen. Het beste kan men Hoe hoog moet het minimum zijn? het uitbroeden zich wenden tot de bond van make- Ik veronderstel, dat zij hoewel zij dan kunt u in laars. U zult dan alle gegevens moe- nooit premie betaalt op haar 65-ste maken van hooi e.d. rondom ten opgeven. jaar A.O.W.-uitkering ontvangt. warmwaterkruik. Met behulp - (dus i amateur deze zelf der gebruik van hooi. enz.) in de broc mij de nodige gege- ruimte worden gelegd. Het gehc wordt op een veilige tochtvrije plaa op «Jpgesteld. Wil men elektrische verwarming to' Rassen, dan is men zeer vrij in grof en constructie. Als warmtebron k' het gemakkelijkst een aantal koe "lampen zo gelijkmatig mogeli de gehele broedruimte verdeler Vooral bij een wat grote machine k'-' het wenselijk zijn schotels met war: nestje water te plaatsen om te veel uitdro ging van de eieren te voorkomen. Dü hangt van de plaatselijke omstandig* Vraag: Willem Barentsz overwinter- Antwoord: Volgens hoofdstuk VIII, thermometer wordt de temperatuur heden en het weer af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2