Vierde Internationale" wil zaak rekken Valse munters en de F.L.N. Eichmann deed „alles op last van superieuren Valsmuntersproces begon met juridisch steekspel nsl Kamerdebat werd door absenteïsme gestaakt Globke's naam weer genoemd Geheim en particulier overleg met Sukarno DONDERDAG 22 JUNI 1961 55 (Van onze speciale verslaggever) HET vreemde, met enige spanning verbeide proces der valsemunters, is op de eerste dag van behandeling voor de Amsterdamse rechtbank allesbehalve spectaculair geworden. Werd in de morgenzitting de rechts geldigheid van de dagvaarding betwist tevergeefs overigens, want de rechtbank verklaarde het verzoek van de verdediging om nietigheidsver klaring onontvankelijk in de middagzitting, die drieënhalfuur onafge broken voortsleepte, kwam men niet verder dan het verhoor van cén getuige-deskundige, dat aan het overigens slechts gedeeltelijke verhoor van de beide verdachten was gekoppeld. De Haarlemse drukker en typograaf A. O., die reeds in Osnabrück Wat iedereen dus verwachtte, ge beurde niet. De typograaf R. Hompe, die een dubbele rol heeft gespeeld, en de illegale activiteiten van de „Vierde Internationale" aan de Nederlandse en Duitse justitie heeft overgebriefd, bleef onzichtbaar voor het publiek. Hompe, die voor zijn leven vreest, heeft zich onvindbaar gemaakt, en werd gisteren onder speciale bewa king in een aparte kamer van het ge rechtsgebouw afgezonderd. Hij is naar alle waarschijnlijkheid de kroonge tuige, en is door de officier van justi tie als getuige a charge gedagvaard. Het langzame verloop van het proces is wel in de eerste plaats te wijten aan de omstandigheid dat de Griek Michael R. geen Nederlands spreekt, of althans pretendeert er geen woord van te be grijpen. Alle verklaringen, van welke zijde dan ook afgelegd moeten in het Frans worden vertaald, en als verdachte de mond opendoet, in het Nederlands. Voorts krijgt men sterk de indruk dat zowel R. als diens medeplichtige Sal S. een Nederlandse redactie-stenograaf, die, binnen het kader van de „Vierde Inter nationale", al jaren voor de Algerijnse opstandelingen (F.L.N.) werkt de zaak enigszins traineren, waarschijnlijk om er politieke munt uit te slaan. Wat de politieke züde va" dit waar schijnlijk vijf dagen durende proces be treft Michael R. wordt als de revo- lutionaire opvolger van de even revolu tionaire Trotskl gedoodverfd deelde de president van de rechtbank mede, dat deze, mede in het belang van belde ver dachten, zoveel mogelijk huiten beschou wing zou worden gelaten. „De recht bank", aldus mr. Heintz, „begrijpt dat de heren niet uit persoonlijk gewin ge handeld hebben". Op grond van deze overwegingen ver zocht de president de verdediging hem informaties te geven, over welke feiten uit de. dagvaarding de bijna twintig ge tuigen a décharge zouden worden ge- Mr. G. P. J. Cammelbeeck, de politieke raadsman van R.. viel zijn confrère mr. Smeets bij door te stellen dat de uitzon deringspositie. welke de Algerijnen ir Frankrijk bekleden, van het grootste be lang werd geacht voor een juiste voor lichting van de rechtbank. Hij noemde deze uitzonderingspositie een noodtoe- De president repliceerde dat de daders strafbaar blijven, ook al zijn ze bewogen door de rechtspositie van de Algerijnen. Het 'aspect van deze bewogenheid mocht werigens voor de verdediging beroep op joodweer opleveren. Ook de officier van justitie, mr. H. E. an Renesse. mengde zich even in deze _ant van de zaak. Hij verzocht belang- lebbenden de vele opgeroepen getuigen met begrip tegemoet te treden Fanatiek De Griek Michael R. bleek aanvankelijk echter niet bereid het politieke aspect van het strafrechtelijke aspect te schei den. De verwilderde, fanatieke blik in zijn ogen ontlaadde zich soms in een soort hartekreten, waarbij hij echter nooit vergat op te staan. „De Algerijnen zijn Algerijns! Ze zijn Zeen Fransen!" riep hij op een gegeven moment met overslaande stem uit. Ook schreeuwde hij een keer dat de glorie de Algerijnse revolutie zeker zou komen. Zowel hij als Sal S. brachten naar voren dat ze geen enkele belastende ver klaring ten aanzien van hun organisatie, n uit hun organisatie, zouden afleggen. „U moet me goed begrijpen, n president", zei de Nederlander. „Ik ga veel liever de gevangenis in dan dat ik iets ten nadele van m'n Algerijnse Zoals bekend, worden beide verdach- n ervan beschuldigd de aanmaak van Franse identiteitskaarten te hebben be vorderd, zomede voorbereidingen te heb ben getroffen voor het in omloop bren gen van "miljoenen guldens aan Frans geld, Ook zouden ze wapenaankopen heb ben gedaan, of althans aankopen voor onderdelén van wapens (mortieren), doch dit punt van de dagvaarding kwam gis termiddag nog niet ter sprake. Duitse kant van deze zaak veroordeeld is, heeft ten aanzien van beide verdach ter bezwarende verklaringen afge legd. Zij zouden de geestelijke vaders het falsificatiecomplot zijn. dat hij met enkele andere vakmensen moest uit- m. De valse identiteitskaarten hoe veel er precies gemaakt zijn, is onbekend werden via S. aan R. overgedragen. Een zekere Pierre of Pierrot zorgde dan voor verder vervoer naar Parijs, tenein- onder in Frankrijk wonende Al gerijnen op naam te distribueren, De verklaringen van O. werden door als „leugenachtig en beslist onjuist" gekenschetst. Noch hij, noch R wilde de rechtbank mededelen, wie bedoelde Pierre of Pierrot in werkelijkheid was. R. kwam wel zover toe te geven dat hij zich niet alleen met de schuilnaam Pablo sierde, maar ook wel eens de schuilnaam Michel aannam De president diende echter te begrijpen dat dit in ziin geval de gewoonste zaak van de wereld Het fascisme, de GPoe. en welke an dere vijanden al niet. loerden op z'n le en daarom zou het onverstandig zijn geweest z'n ware identiteit te onthullen Vervalsingen De getuige-deskundige ir. K. E. C. Buyn, graficus en scheikundig ingenieur beroep, gaf een uitvoerig, doch bij zonder technisch exposé van de verval singen. die hij had aangetroffen. De iden titeitskaarten, zo gaf hij toe, waren nau welijks van eehte te onderscheiden. In de randornamenten en het watermerk had ia een nauwkeurige studie fouten ontdekt. De „voorstudies" voor het aanmaken an vals Frans geld, die hij in de druk kerij van de „Vierde Internationale" in de Johannisstrasze in Osnabrück had aangetroffen, wezen er volgens hem op dat de zaak technisch rond was. Persen, fotö-apparatuur, numeroteurs, papier, verf, alles was aanwezig. Getuige ontkende de indruk gekregen te hebben dat de hele apparatuur was opgezet om bankpapier met Algerijnse propaganda-leuzen te drukken. De imi taties. welke gemaakt konden worden. n volgens hem zó goed. dat men. hoe dan ook, nooit de strafrechter had kunnen ontwijken. De Amstelveense drukker Joop Z. van wiens persen enkele honderden identi teitskaarten zouden zijn gekomen, en die hiervoor al enkele maanden in voorarrest heeft gezeten naar verwacht wordt, komt zijn zaak binnenkort voor werd nog even door beide verdachten ge noemd. Op de publieke tribune, waar hij zat, hoorde Joop Z. de Griek Michael R zeggen dat hij een groot deel van de in Osnabrück in beslag genomen apparatuur materialen had aangekocht. De pre sident deelde na een korte verklaring van de officier mede dat de twee num an Joop Z. zouden zijn. zich bevinden. Slechts 62 van de 150 present Prins Bernhardt heeft gisteren in Amsterdam de Zilveren Anjer var Prins Bernhardfonds uitgereikt o.m. aan prof. mr. A. Anema. met i voor zijn verdiensten voor het prot.-christelijk volksdeel. 55 "CMCHMANN heeft vandaag opnieuw getracht aannemelijk te maken dat zijn rol bij de massale deportatie van Joden naar het oosten een zuiver administratieve is geweest. Eventueel ander werk hield slechts zijdelings verband met zijn taak en geschiedde op last van zijn superieuren. op, die in 1942 bij een bomaanslag het leven liet. Kaltenbrunner is 1946 in Neurenberg opgehangen). Op de vraag van rechter Halevy wie dit waren, riep de beklaagde uit: „Het hoofd van afdeling 4 (Gestapo), de SS-Gruppenführer en genaraal- majoor van politie Heinrich Müller. de chef van de veiligheidspolitie en SD, Obergruppenführer Heydrich, en later Kaltenbrunner." (SS-generaal Ernst Kaltenbrunner volgde Heydrich Hero vruchtendranken héérlijke zomerdrankenl Met de smaak voor elke smaak en het unieke fruitaroma waarvan Hero (en Hero alleen!) het geheim kent. U weet wat u proeft... weergaloos-fijne koele verkwikking! Geniet vaker van Hero! •^Vy- 71A|\ HERO DRANKEN ZIJN OVERAL CEVRAAOO „Deze bijeenkomst was bijeengeroepen door de vertegenwoordiger var ministerie van buitenlandse zaken. Ik herinner mij niet of het Herring of Globke was. Een van hen nodigde Müller uit ter vergadering te komen en Müller besloot zich te doen vertegenwoordigen door twee juristen." Dr. Hans Globke. destijds regerings adviseur op het ministerie van buiten- Er kwam een brief ter sprake, die landse zaken en thans een der hoofd adviseurs van kanselier Adenauer. Heydnoh in juni 1940 buitenlandse zaken van Ribbentrop schreef. Hij zei daarm dat het vraagstuk van de 3.250.000 Joden in de oostelijki gebieden van Polen niet door deportatie kon worden opgelost. Er moest een „ter- tutoriale oplossing" voor worden gevon den. Heydrich wilde de zaak mondeling met von Ribbentrop bespreken. Eichmann zei hierover: „Misschien was Heydnoh in zijn ijver bang dat het „plan-Madagascar" hem uit h-anden zou worden genomen en zou worden overge nomen door het ministerie van buiten landse zaken. Daarom wilde hij de kwestie waarschijnlijk mondeimg rege len." (Eichmann heeft eerder verklaard dat hij heeft voorgesteld de Joden uit bezet gebied naar Madagascar over te brengen). Niets fundamenteels Toen hü vervolgens werd ondervraagd over zijn rol in het opstellen van offi ciële correspondentie zei Eichmann: „Ik was niet de man die de fundamen tele beslissingen nam over beginselkwes ties in zulke brieven, omdat ik, toen ik tegen mijn wil naar Berlijn was over geplaatst, de zaken altijd ter bevestiging doorgaf aan mün meerderen. Niet alleen op mün afdeling maar in het gehete bureau wist men, dat ik een man was. die bekrachtiging moest vragen." Dr. Servatius bracht vervolgens .een document ter sprake betreffende een bij. eemkomst die in het begin van 1941 in Berlijn is gehouden en waarin de kwestie van het staatsburgerschap van Duitse Joden was besproken. Hij zeide-, „Wij lezen van het voorstel van de ver. tegenwoordigers van het ministerie van binnenlandse zaken, alle Joden te be roven van hun Duits staatsburgerschap, zowel die binnen als die buiten het rijk en ze aldus te maken tot staat lozen. Het resultaat is neergelegd in een wetsontwerp betreffende de inbeslag neming van het bezit van staatloze Joden binnen en buiten Duitsland." De verdediger merkte op dat Eichmann die bijeenkomst niet had bijgewoond, maar vroeg hem wat hij ervan wist. Ambassadeurs Heilige Daad in lioger beroep De zich noemende ambassadeurs var de bovennationale en interkerkelijke schertsorganisatie De Heilige Daad, Jolle uit Bussum en zün medewerker Machiel J. J. V. uit Amsterdam, hebben b'j het Amsterdamse gerechtshof appel aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in de hoofdstad, die dit twee- tal op 9 juni wegens poging tot oplichting '1 oplichting veroordeelde tot een jaar i acht maanden gevangenisstraf met af- 'rek resp. tien maanden gevangenisstraf n.et aftrek. Er was twee jaar en drie waanden resp. een jaar met aftrek geëist T~\E grootste valsmunterszaak van na de oorlog, die gisteren door de -L-Amsterdamse rechtbank in behandeling werd genomen, dreigde even een sensationele wending te krijgen, toen de verdedigers van de Neder lander Sal. S. en de Griek Michael R. nietigheidsverklaring van de dag vaarding bepleitten. De tenlastelegging was nog niet voorgelezen, toen de raadsman van R., mr. J. H. Smeets, bezwaar maakte tegen de dagvaarding, zoals deze door de officier van justitie was samengesteld. Hij wees op ommissies, welke er naar zijn I kunnen overgaan. Verdachten wordt, al- mening in voorkwamen, en vroeg op dus mr. Smeets, poging tot het aanma- vals geld ten laate gelegd. Maar grond van artikel 261 van het wetboek van strafvordering volledige intrekking. Hoewel de officier van justitie mr. H. E. van Renesse zich op een arrest van de Hoge raad beriep om de rechtsgeldig heid van dagvaarding te handhaven, wil de de rechtbank hier niet direct op in gaan. Een en ander leidde tot een princi pieel juridisch debat, waarna de presi dent van de rechtbank mr. J. Heintz, de zitting schorste. Na een beraad, dat meer dan een uur duurde, werd besloten het beroep van de verdediging op artikel 261 onont vankelijk te verklaren. Demonstraties Terwijl binnen het gebouw een meer dan zenuwachtige drukte heerste, von den buiten op de Prinsengracht kleine betogingen plaats. Een aantal lieden demonstreerden met spandoeken, waar op voor een vrij Algerije werd gepleit. Strooibiljetten, waarin eenzelfde plei dooi werd gevoerd werden onder de voorbügangers verspreid. Naar verluid zou de politie hebben ingegrepen. Drie demonstranten zouden zijn gearresteerd Mr. Smeets voerde aan, dat de mede plichtigheid, waarvan in de dagvaarding sprake is, gepleegd zou zün voor de tot standkoming van het materiële delict. Evenmin zou de plaats, waar het de lict gepleegd is nauwkeurig genoeg om schreven zijn. Beide feiten noemde de raadsman eer gevolg van de verwrongen juridische constructie om tot strafvervolging te hoe kan een misdrijf zijn uitgelokt? Merkwaardig noemde hü het voorts dat de fabrikanten van wapenonderde len, die verdachten zich hadden aange schaft, straffeloos in deze affaire rond liepen. In navolging van mr. Smeets, maakte ook S. bezwaar tegen de formulering van de dagvaarding, die hij op verschil lende punten onjuist, of onvolledig of vaag noemde. Verdachte verwees de dagvaarding naar „waar ze thuis hoort, namelijk bij afgedankte stukken," Ten slotte vroeg de raadsman van R. mr. H. G, W. Worst, nietigheid van de dagvaarding op nagenoeg dezelfde gron den als zijn confrater. Hü sprak van de tenlastelegging als van een grabbelton, en vroeg onmiddellüke invrüheidstel- Hng van zijn aliënt. Geheimzinnig In liet Amsterdamse paleis van jus titie hing een uitzonderlijke geheim zinnige sfeer. Het grote grijze gebouw was zorgvuldiger bewaakt dan ooit. Een legertje goed bewapende rijks politie surveilleerden in en om de woonplaats van het recht, en wie het geluk had in de volle rechtszaal te worden toegelaten, werd aan strenge controle- en legitimatie-eisen onder worpen. Zelfs de president van een van de kamers van de rechtbank, mr Stheeman. werd naar zijn papierei gevraagd. Behalve van de zijde van binnenlandse veiligheidsdienst, was de belangstelling het publiek, of misschien wel inte ressenten, buitengewoon groot. Kwam het misschien omdat enkele vooraanstaande Europese trotskisten door de verdediging als getuige a décharge waren opgeroepen? Twee Brit se Lagerhuisleden voor de LabourpartU, behoren hierbij, te weten Konni Zilliacus erl John Baird. Dan nog Pierre Legreve, Izaak Deutscher en enkele Franse en Italiaanse kopstukken De officier van justitie legt beide ver dachten in een dagvaarding van wel liefst veertien pagina's ten laste dat ze illegale activiteiten bedreven hebben, of ailthans op punt stonden deze te bedrij- Hierdoor behoorden muntvervalsing, de aanmaak van valse identiteit» wanen- aankopen in de vorm van mortieronder delen. Alles zou zün geschied ten behoe ve van de Algerijnse verzetsorganisatie F.L.M., en was dus direkt tegen Frank- rü'k gericht. Op de publieke tribune in de rechts zaal volgden ondermeer mevr, R. en mevr. S. met haar dochter het proces. Praatgraag Voordat de behandeling van de zaak begon, "begroetten de verdachten elkaar büzonder hartelijk. Sal S. toonde zich meteen al een fanatieke, praatgrage man, Michael R., een lange man met een kalend hoofd en felle doordringende ogen, was aanzienlek meer gesloten. Al direkt na de aanvang van de zit ting liet mr. Smeets de rechtbank vier libellen zien: glazen huisjes van water pasjes, die ook in wapens voorkomen. Hü vroeg zich af, in hoeverre het een overtreding van de vuurwapenwet was deze in zijn bezit te hebben, zulks met het oog op bepaalde zinssnede in de dag vaarding. Hij, mr. Smeets. had deze ge woon voor negentig cent in de winkel gisteren door de beklaagde genoemd als een dergencn die de bevoegdheden van het bureau Eichmann hadden uitgebreid. Eichmann verklaarde dat het ontwerp, opgesteld door het ministerie van nenlandse zaken waar Globke en ring werkten de basis vormde voorschrift nummer li van de rijkswet op het staatsburgerschap, een wet. die de grondslag vormde voor de deportatie de Joden. Hij zeide dat deze wet ten slotte als „model en prototype" heeft gediend het leggen van de „wetteüjke grondslag voor de deportatie" in andere landen, waaronder Frankrijk. (Van onze parlementsredactie) or groot absenteïsme onder de Ka merleden Is de Tweede Kamer gister middag opnieuw blüvcn steken in de behandeling van het wetsontwerp be treffende een gunstiger schadcvergoe- dingsregeling voor huurders van bedrüfs- panden, die door onteigening of vorde ring in eigendom hun pand moeten ver iaten. Eind vorig jaar moesten de beraad slagingen over dit ontwerp al worden geschorst, omdat minister Beerman (jus titie) zich toen eerst wilde beraden over enkele ingrijpende amendementen van de Kamer. Onlangs is tussen hem en de be trokken Kamercommissie mondeling overleg gevoerd dat leidde tot enkele wüzigingen, die tot op zekere hoogte aan de vanuit de Kamer geuite bezwaren tegemoet kwam. Dat niet iedereen tevre den was, bleek gistermiddag al direct bü de heropening van beraadslagingen. De heer Berkhouwer (lib.) en mej. Lemaire (soc.) waren er allerminst over te spre ken, dat de minister wilde vasthouden aan het systeem van de „glijdende schaal". Dit houdt o.m. in, dat het maximum van de schadeloosstelling naar evenredigheid daalt, wanneer de huurder na de onteige ning een gedeelte van de drie jaar, v in nog niet tot ontruiming en afbraak wordt overgegaan, in het gebruik vai goed blüft. „Op deze wijze wordt de huur der met de ene hand ontnomen wat hem met de andere is gegeven", zo zei de heer Berkhouwer. De liberale afgevaardigde had met Lemaire over deze zaak een amendement ingediend en hij eiste hierover direct hoofdelijke stemming, terwijl Kamervoor zitter Kortenhorst kennelijk met het oog op het grote absenteïsme de beslis sing naar volgende week wilde verschui ven. Het liberaal-socialistische amende ment werd met 36 stemmen tegen e voor verworpen. Geen quorum Dit bracht echter tegelijk aan het licht, dat het vereiste quorum niet meer i Kamer aanwezig was. Om een Kamer- Nog deze maand tv. satelliet Uit Amerika komt het bericht, dat nog deze maand de eerste televisie kunstmaan zal worden gelanceerd. De RCA zal een satelliet, voorzien van relayzenders, rondom de aarde in om- loop brengen. Gelukt dit, dan wordt meteen ge. tracht een Amerikaans televisieprogram, ma over de oceaan uit te zenden. Officieel weet men van niets PEN NEDERLANDS DIPLOMAAT te Rome heeft gisteravond verklaard -Lj niets te weten van geheime besprekingen over herstel van normale handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het was de heer W. van Walen, handelsraad van de Nederlandse ambassade. Men had hem namelijk naar zijn oordeel gevraagd over de reeds enige tijd verspreide berichten volgens welke Nederlandse zakenlieden ge heime besprekingen met de Indone sische president Sukarno hebben ge voerd tijdens diens bezoek van vier dagen aan Rome, dat woensdag werd afgesloten. Hij zeide niets van deze besprekingen te weten en evenmin op de hoogte te zijn van de aanwezigheid in Rome van Nederlandse zakenlieden, die contact wensten met president Sukarno of Indu- nesische ambtenaren. Hü voegde eraan toe dat niemand op de ambassade, am bassadeur mr. W. F. L. graaf van Bylandt (gewezen Nederlands vertegenwoordigd te Djakarta) inbegrepen, iets over dez«- zaak weet. Deze tegenspraak houdt verband mei de activiteit van de groep zakenlieden onder leiding van dr. Paul Rijkens, die reeds lang contact zocht met de Indo nesiërs Deze activiteit heeft reeds vroeger de aandacht getrokken tot zelfs in de Kamer toe en kwam onlangs weer naar voren toen de journalist W. Oltmans in Vrij Nederland een open brief over dit onderwerp schreef. Het Alg. Handelsblad meldde n aanleiding hiervan dat de leden van groep de laatste jaren herhaaldelijk c tact met Indonesische bewindslieden diplomaten hebben gehad en zelfs i de president. Zij lieten het hierbij n maar stelden zelfs pogingen in het werk om het Nederlands beleid te wijzigen. Volgens het blad beseft de groep dat er van een teruggave van Nederlandse bezittingen nooit sprake zal kunnen zün en dat normale betrekkingen slechts op ae lange duur kunnen tot stand komen. Aan de andere kant is de groep van mening, dat een gewapend conflict on afwendbaar is, als de Nederlandse poli tiek niet verandert. Voorts is z" gd, dat grote groepen Indonesii De Indo- dergelük conflict nesisehe regering kan haar standpunt terugkomen. Een deel der Indonesiërs wil een onmiddellijke val, een ander deel néet, maar deze liest steeds meer terrein. De groep twij felt aan de mogelijkheid van zelfbeschik kingsrecht voor de Papoea en meent, dat Nieuw-Guinea als zelfstandige eenheid n-:et levensvatbaar zal zijn. In antwoord op de vraag donesisch diplomaat, welke prüs Neder land zou verlangen, werd in een schrlf- telük commentaar verklaard dat dit slechts kan zün herstel van bchoorlüke. later vriendschappelüke betrekkingen en de mogelükhcid van normale handelsbe trekkingen. Nederland kan eigenlük geen prüs vragen, omdat geen volk het zich kan veroorloven koloniën te verkopen. Bij elk Europees bezoek krijgt Sukarno bezoek van enige leden der groep. De vroegere ambassadeur te Bonn, Zairl Zain, trad op als contactman. Deze heef! In Nederland gestudeerd, nam deel het verzet en kent de Nederlandse toe standen. De groep is voor waarborgt van het zelfbeschikkingsrecht 'der Pa poea's en uit contact met Indonesiërs is gebleken dat daar besef bestaat Nederlands onontkoombare verplichtin gen. Men denkt daar aan een compromis, waarbij de Papoea's een autonome status zullen ontvangen binnen de republiek Indonesia. De journalist Oltmans heeft in contact met die groep gestaan en heeft op kosten van zakenlieden een reis naai Indonesië gemaakt. Een maand geleden heeft het lid van de Tweede Kamer de heer F. W. v. d. Wetering (c.h.) melding gemaakt van 'eze activiteiten. Volgens de ochtendbladen Is er contact tussen deze groep en Sukarno te Rome geweest. De groep, die de regering op de hoogte moet hebben gehouden van wat zü in de loop der jaren deed, heeft ech ter generlei volmacht van de regering en het wordt steeds duidelüker dat de In donesiërs wel gaarne zouden zien, dat zU enigerlei volmacht wil tonen. Onze regering disUincieert zich Van offioiële zijde vernemen wij, dat de minister-president prof. dr. J. de Quay gisteravond in aanwezigheid de staatssecretaris van buitenlandse ken, dr. H. R. van Houten, een onder houd -heeft gehad met twee toonaange vende figuren van de zogenaamde groep- RÜkens, dr. Paul Rijkens en dr. E. Konünenburg. Zij hadden om dit derhoud verzocht naar aanleiding publ-iikaities van de heer W. Oltmans Vrij Nederland en hebben ook summiere mededelingen gedaan over het contacl dat zü met Sukarno hebben gehad. De minister-prseident neemt tegen over hun optreden dezelfde houding aan als minister mr. J. M. A. H. Luns. hetgeen betekent dat hij zich van d« werkzaamheden van de groep volko men heeft gedistantieerd, aldus de mededeling. Eis van een jaar tegen agent die ontucht pleegde De officier van justitie mr. H. Bouma heeft gisteren een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist te gen de 50-jarige Amsterdamse agent var. politie G. C. die achter gesloten deuren voor de Amsterdamse rechtbank terecht stond, verdacht van het plegen van tucht met een 17-jarige arrestante het bevorderen van ontucht door het openen van de celdeuren waardoor gé- noemde arrestante in de cel van eer andere arrestant kon komen. Op 1B februari j.l. deed de verdach te dienst als cellenwachj in het hoofd bureau van politie. Volgens zijn klaringen was hij in de cel van meisje gegaan om te trachten haar te kalmeren. Uit het pleidooi van de raads vrouwe. mr. J. I. C. Vooren (alleen voor het requisitoir en het pleidooi werden de deuren geopend) kwam vast te staan dat het meisje een actieve rol had ge speeld toen de agent zich in haar cel bevond. vergadering te kunnen beginnen moeten cr 76 (de helft plus 1) van de 150 leden present zün. Ditzelfde geldt officieel ook het voortzetten van een reeds begon- vergadering, maar hiermee wordt in de praktijk vaak de hand gelicht. Het komt namelijk niet zelden voor. dat vela Kamerleden vergaderingen, waar ze niet direct zelf by *Ün betrokken, voorüjdig •erlaten. Ze gaan er dan meestal op goede gronden vanuit, dat er niet meer gestemd zal worden. Dit kan allemaal goed gaan. zolang stemmingen ook inder daad achterwege bhjven. Dan kan du« niet gecontroleerd worden of de vereiste •derheid aanwezig is. De zaak loopt naturlijk spaak, wanneer van bepaalde zijde wél om stemming wordt gevraagd. Als zo'n stemming aantoont, dat het reglementair voorgeschreven quorum niet wordt gehaald, „houdt de vergadering op vezig te zijn", zoals dr. Kortenhorst het gisteren uitdrukte. Dit nu speelde zich gistermiddag af toen de heer Berkhouwer er om overigens onverklaarbare redenen op bleek te staan dat hoofdelük over zün amendement zou worden gestemd. Daar er maar 62 Kamerleden aanwezig waren (21 K.V.P.-ers, 19 socialisten, 9 liberalen, 8 chrlsteiük-hlstorischen, 5 anti-revolutio- nalren en geen staatkundig-gereformee- den, communisten en pacifisten) zag de Kamervoorzitter zich wel genoodzaakt de vergadering te sluiten. De stemming over het amendement wa# uiteraard ook on geldig. Het absenteïsme onder de Kamerleden is deze week wel opvallend groot Hun belangstelling voor de debatten bleek miniem. Tijdens het eergisteren gehou den debat over de bezitsvorming een zaak waarom de kabinetsformatie van 1956 toch voor een belangrük deel heeft gedraaid bleek op een gegeven mo ment de regering (drie staatssecretaris sen) sterker vertegenwoordigd dan de Zonder hoofdelüke stemming heeft de Kamer gistermiddag nog een wetsontwerp aangenomen, dat cassatie door de Hoge Raad mogelijk maakt ten aanzien van burgerlijke en strafzaken in de Neder landse Antillen. Het ontwerp gaf mr. Burger aanleiding tot een betoog, waarin hü ernstig bezwaar maakte tegen het door parpjen instellen van de eis tot cassatie bij de Hoge Raad. Deze eis moet naar zyn mening alleen kunnen worden ingesteld door de procureur-generaal bij de Hoge Raad „in het belang der wet". Partijen, die b.v. tegen grote concerns procederen, kunnen daar financieel kapot aan gaan en moeten tegen zichzelf Ln be scherming genomen worden. Minister Beerman (justitie) kon het met deze redenering niet eens zün. Hij vond, dat de heer Burger wel wat denigrerend over de cassatie-rechtspraak had gesproken. De gevolmachtigd minister van de Antil len, de heer Lampe, zei dat de behande ling van dit wetsontwerp in zün land wordt beschouwd als een historisch feit Kamer aanvaardt de fiscale vrijstelling van spaarregelingen (Van onze parlemenitsredaotie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelüke stemming het wets ontwerp aangenomen tot vrijstelling van fiscaile en sociale lasten op werkgeveru- bijdTa-gen aan premiespaarregeMngen en winst de Lingsspaairregehmgen van werk nemers. Een socialistische motie-Den Uy4 de materie van de studiekosten werd ingetrokken na een bevredigend* toezegging van staatssecretaris Van den Berge finanoiëin) Deze motie vroeg van de regering bU algemene maatregel van bestuur ook studiekosten aJs toegelaten bestodimgs- object aan te wijzen, precies zoals dat op grond van de ambtenar-en spaarrege ling mogelijk is. Staatssecretaris Van den Benge beloofde studiekosten als nor maal bestedii-ragsobject te zullen aan vaarden als de voorgestelde regeling ma terieel acceptabel en enigszins contro leerbaar is. Er zal geen bezwaar wor den gemaakt wanneer het spaargeld ge heel aan de studie wordt besteed. Als voorwaarde zal echter worden gesteld, dat de studie moet overeenstemmen mei de aard van het bedrijf, waarin de werknemer-spaarder werkzaam is. Re gelingen, die hieraan voldoen, zulten zonder meer worden goedgekeurd. De heer Den Uyl trok na deze toezeg ging zün motie in, kenneilük tot ver rassing van enkele van zijn fraotiegeno- ten. die hem na de intrekking met enigs zins verstoorde gezichten om uitleg N.S.: geen concessie aan veiligheidseisen (Van onze parlementsredactie» Er wordt bü de Nederlandse Spoor wegen geen enkele concessie gedaan de veiligheidseisen in verband met het te- kont aan personeel. Er is geen sprake van, dat het N5.-personeel zich min of meer gedwongen ziet de veiligheidsvoor schriften te overschrijden. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, gister middag in de Tweede Kamer meegedeeld ui antwoord op mondelinge vragen van het communistische Kamerlid Borst. Deze legde verband tussen, wat hij noem de, „de toeneming van het aantal spoor- wegongevallen" en de nijpende perso- neelssituatie bü de N.S. Minister Kort hals moest hem er echter op wijzen, dat van een stijgend aantal ongelukken niet kan worden gesproken. In 1959 en 1960 deden zich resp. 35 en 75 spoorwegonae- vallen voor en in de eerste maanden vo« dit jaar 27. De minister erkende, dat de onregel matige en inspannende dienst invloed heeft op het personeelsverloop. Het gaat echter beslist niet aan. verband U: leggen tussen deze omstandigheid en de ongelukken. Er bestaan thans uitge sproken wensen over de secundaire ar beidsvoorwaarden bü het N.S.-personeel. Daarover heeft thans overleg plaats. Do minister zag geen enkele aanleiding om ln te grijpen in de onderhandelingen. De bewindsman was zijn antwoord be gonnen met de mededel.ng, dat het on derzoek naar het spoorwegongeluk in de nacht van 3 op 4 juli bij Tilburg, weahbij twee machinisten werden ge dood, nog niet is afgesloten. Hij betuig de zijn deelneming aan de nabestaanden i de slachtoffers. Uit het onderzoek tot op heden niet gebleken hoe ver klaard kan worden, dat de machinist de uit Boxtel komende trein met praktisoh onverminderde snelheid door een onveilig sein is gereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9