dokter regan Schönbergs Tweede Kwartet hoogtepunt in het conceit van Ned. Kamerorkest I' a a i a I 1 1 1 B I fl 1 1 H w B a ri Volmaakte zangcultuur van Teresa Berganza Vorstelijke voor de bedienden bankier Nederlands oudste reder, Willem Ruys, begraven 7 DONDERDAG 22 JUNI 1961 Schaak-vraag 110 Een compositie uit 1922 van de heer C. J. Oosterholt en gebaseerd op zet- dwang. Het is een vierzet maar daar door behoeft u zich niet te laten af schrikken: een vierzet mist meestal de gecompliceerdheid van de twee- of driezet. Niet zo moeilijk dus maar wel heel elegant! abcdefgb Wit: Ka6, ThS, Lb8 en Le6, PaS, pi b4 en c5. Zwart: Kc6. Thl, pi b5. Opgave: wit speelt en geeft mat is vier zetten. Dam-vraag 109 De stand was deze: Zwart: 8, 16, 18, 28, 29, 32, 36. Wit: 21, 39, 42, 43, 47, 49. Dit is de oplossing: 3934, 29x40; 49—44, 40x38; 42x2, 16x27; 2—16, 27—31!; 16x38!!, 31—37; 38—15, 37—42; 47x38, 38—41; 15—10 en wint Bridge Zuid speelt een contract van 3 Sans- Atout (9 slagen). U zit Oost en nadat West met klave ren 3 is uitgekomen, ziet u de volgen de kaarten: Oost speelt in slag 1 klaverboer, welke Zuid met de heer neemt. Ver volgens maakt Zuid schoppenaas-boer, speelt een kleine schoppen naar de vrouw en gooit op schoppen heer kla veren 2 weg. Hierna volgt uit de dummy een kleine harten. Wat is nu voor Oost het beste tegen spel? JACK DIAMOND Kruiswoordpuzzel „Ik voel de lucht van andere plane ten. Ik bevrijd mU in tonen, aan de grote adem m(J wensloos overgevend. Ik voel, hoe ik boven een laatste wolk zwem in een zee van kristal lijnen glans". T1EZE gebrekkige vertaling van enkele zinnen uit het prachtige gedicht van Stefan George, „Ent- rückung", dat Arnold Schönberg ge bruikte in zijn tweede strijkkwartet uit 1908, kan misschien heel vaag een indruk geven van de sfeer, waarin dit werk leeft. Wij denken ook aan Isol des liefdesdood aan het eind van Wagners Tristan, waar Isolde exta tisch wordt opgenomen in het Al. In wezen is er een sterke overeenkomst tussen Wagner en Schönberg, maar waar Wagner exuberant is met zijn instrumentale en vocale middelen, werkt Schönberg economischer, meer introvert. Schönberg zelf bewerkte dit strijkkwartet voor strijkorkest en die versie hoorden we het gister avond in een behoorlijk bezette Kur- zaal, uitgevoerd door het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg met Erna Spoorenberg als sopraan soliste. Ik hoop, dait velen die dit gehoord heb ben, met mij de leiding van het Holland- Festival en van het orkest dankbaar zijn deze keuze, want dit was ivu m.i. experiment, dat niet bleef steken in het „ter discussie stellen" van een mu ziekhistorische rariteit, maar een „rein seelische" beleving gaf, zoals de schil der Kadinsky het zó onvertaalbaar zegt. We horen hier de Schönberg van de pe riode voordat de atonale dodekafonie gaat overheersen. Chromatiek van Wag ner, een tikje Mahler, die Schönberg in deze Weense tijd leerde kennen, kortom romantische invloeden zijn waarn- baar, maar in de twee eerste zuivel kestrale delen treft ons ook nu nog, al te door de vernieuwingen in de mu ziek vlak voor en na de eerste wereld oorlog veel gewoon gaan vinden, het baanbrekende in dit werk. Het is c twjjfeld een zeer directe projectie wat in het innerlijk leefde van kunstenaar, die „het gevoel heeft, alsof hem gedicteerd wordt, wat hij doet" met de woorden van Schönberg te spre ken. Het Nederlands Kamerorkest heeft onder de directie van Goldberg een geacheveerde en geïnspireerde uitvoe ring van dit opus 10 gegeven en i: twee laatste delen („Li tan ei" „Entrückung", beide op tekst van Stefan George) kunnen we ons geen beter ver tolkster denken dan Erna Spoorenberg. Met bewonderenswaardige zekerheid trof zij de moeilijkste intervallen en het stille verlangen naar licht in de Li tan ei zowel als de extase van het laatste deel wist zij met fraaie stemkleuring op te roepen. misschien toch nog wel enigszins probleem gesteld zien, al leven i een halve eeuw na het tijdperk ontstaan, in het eerste werk na de pauze ging het vrij probleemloos toe, want Geza Frid verstaat de kunst bloedwarme mu ziek te schrijven, maar tevens speels van geest. Probleemloos zijn deze ritmische studies misschien niet voor een coi 3 5 b 8 9 11 12 13 15 16 17 18 22 19 20 21 23 24 25 2b 27 28 29 30 Jl 32 33 Horizontaal: 1. voorgeschreven kerk-j gebruik; 5. god der liefde; 9. afge-( paalde plaats voor wedrennen; ll.i dorpspleintje met hoge bomen; 13. de Indische zonnegod; 15. op die plaats; 17. zwak; 18. voorzetsel; 19. dichterbij komen; 21. soort kers; 22. andere naam voor Turken; 24. wiel; 26. bakt men1 brood van; 27. landschap op de O.kust van Sumatra; 28. glijvoertuig; 30. toorn; 31. vermaning (Z.N.); 32. vuur spuwende berg; 33. deel van een schip. Verticaal: 2. Nieuw-Guinea (Ind.); 3. zwak; 4. zijtak Donau; 5. streling; 6. kledingstuk; 7. beneden; 8. zijtak Po; 10. boterton; 12. iets dat geraden moet worden; 14. jong van een reegeit; 16. dorp in N.-Brabant; 19. zuster; 20. boom; 21. dorp in Gelderland; 22. stad in Siberië; 23. overtreffende stap van veel; 24. zuivere; 25. hetzelfde; 27, telwoord (Duits); 29. tijdrekening; 30. ligplaats voor schepen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. dank, 4. halt, 7. Po,| 8. nagel, 10. os, 12. ont, 14. mes, 15. met, 16. et, 18. p.e., 19. logos, 22. Borne, 24. menagerie, 25. malen, 26. dingo, 28. en, 30. e.o., 31. ren, 33. pop, 35. sol, 37. Ee, 38. nadat, 40. M.O., 41. daas, Verticaal: 1. Don, 2. nn, 3. kam, 4. hes, 5. al, 6. toe, 7. Pool, 9. gem, 11. stee, 13. Tegelen, 15. merinos, 17. tonen, 18. porie, 20. oma, 21. San, 22. bed, 23. neg, 25. mare, 27. Oslo, bod, 32. eed, 33. pas, 34. pap, 36. oma, 88. na, 39. Ta. Rekruten in het vervolg met open kraag Recruten mogen voortaan de kraag open dragen. Dit besluit, dat onlangs ge nomen werd hangt nauw samen met de invoering van een nieuw uitgaanstenue voor de landmacht waarvan de kraag niet dicht kan. Dit tenue, dat al enige tüd door de grenadiers gedragen werd als proef, bestaat uit een bruin jak van gladde stof en een leverkleurige broek en ls nu officieel goedgekeurd. De tegenwoordige service-dress beroepsonderofficieren verdwijnt begm 1963. Daarvoor toomt een uniform in de Plaats dat ongeveer gelijk is aan de uit gaanstenue voor soldaten. vatoriumorkest, dat de componist met dit pétillante werkje, geschreven in 1959 opdracht van het Ministerie van O. K. W., rijk oefenmateriaal bood voor het studeren en oefenen in samenspel, wan eer ingewikkelde ritmische, schema's en maatsoorten betreft Over bodig te zeggen, dat voor een uit ervaren strijkers samengesteld orkest als het on derhavige, voor dit werk aangevuld met aantal blazers en pauken, de ritmi sche hindernissen niet alleen moeiteloos werden genomen, maar dat dit levenslus tige zevendelige op. 58 (een uitstekende keuze voor deze eerste dag van de zomer) de geest voortreffelijk werd weergegeven. De componist, die de klei- pianopartij verzorgde, werd nadruk kelijk in de hulde betrokken. r deze beide wilde vast houden (hetgeen dan ook goed gelukte), omraamd met het Concerto grosso op. 6 nr. 12 van G. F. Handel en het pianoconcert in Bes gr. t. (K.V. 595) an W. A. Mozart. In Handel trof ons reeds de verzadigde klank, der strijkers, de exacte attaque, de ingehouden zangerigheid van het Lar ghetto en de levenslust der snelle delen. Men kan horen, dat de dirigent als violist volkomen vertrouwd is met de technische auditieve mogelijkheden van het strijkinstrument. Het concertino, bestaan de uit Thomas Magyar. Anne Crowden en Piet Lentz, speelde deze obligaatpartijen niet obligaat, m.a.w. verplicht en plichts getrouw. maar met de volle inzet van hun violistische en muzikanteske capacitei ten. Mozarts concert vormde een heer lijk slot. Annie Fischer speelde het con cert met fijnzinnige aanslag, zij het wat abrupt en in tamelijk modern snel tempo. Op enkele punten na kon de dirigent met zijn orkest de juiste ver- „Schadevergoeding slachtoffers nazi's dient bespoedigd" De Nederlandse Vereniging van Ex-Po litieke Gevangenen uit de bezettingstijd heeft onder voorzitterschap van mr. G. Oh. Aalders uit Dordrecht, gisteren in Rotterdam een begin gemaakt met het zestiende jaarcongres. Vele honderden leden van de organisatie en gasten wa ren daartoe bijeen gekomén in het Rijn hotel in Rotterdam en zü luisterden met grote belangstelling naar de rede, die mr. Aalders ter opening van de vergadering uitsprak. Mr. Aalbers deelde mede dat het be stuur besloten heeft tot de oprichting van een „Karei van Staal Fonds", als een monument voor alle strijders voor vrij heid en recht. Dit fonds is bedoeld voor het geven van hulp en steun in materiële zin aan leden van de vereniging die moeilijkheden verkeren. De voorzitter bepleitte spoed bU de behandeling van de schadevergoeding die de Duitse regering bereid is tc betalen een bedrag van 125 miljoen D.M. aan de Nederlandse slachtoffers van het nazi- regime. In een vlotte afhandeling zouden :en blijk van waardering willen zien regering en parlement voor de ge brachte offers. <faMa. 22 ct zaal van het Concertgebouw te Amsterdam opvallend veel Neder landse vocalisten. Zij en met hen vele anderen wilden de kans niet laten voorbijgaan om het zangrecital van Teresa Berganza mee te maken. Want zij wisten, dat hier iets heel bijzonders te beleven viel Dat was ook het geval. Men hoorde het wonder van een zeldzaam mooie stem en van een volmaakte zangcultuur. Moeiteloos, vlekkeloos zong deze jonge Spaanse mezzosopraan, die in haar wij de, van voren opbollende robe en met haar gebombeerd voorhoofd onder het strak naar boven gekamde en in een zware wrong gelegde haar precies op een middeleeuws beeldje leek. In alle liggingen, in alle schakeringen droeg de stem even mooi, van de zacht ste tot de vurigste kleuring, vam de on stuimige odlorabuur tot het teerste fiori- tuurtjje. En deize slem had 'bovendien enorm grote (hoogte! Men moest bijna oppassen niet alleen sledhts de stem. de vtocaile sdhooniheid te beluisteren. Daar mee zou men Teresa Berganza onrecht doen. Zij zong immens zo eenvoudig, dat elk virtuoos-teohnisah vertoon radicaal verdween. Daarmee zette zij haar recital m< op een hoog niveau, een waarlijk Holland Festival niveau. Even eenvoudig als zij zong, even eenvoudig droeg zij voor. Ook hierin kwam geen mooidoenerij, geen effectbejag voor. Zelfs een zekere geraf fineerdheid in het beleven van de mu zikale emotie ontdekte men zelden. De muzikale ontroering welde als 't 1 regelrecht uit het simpele hart op. Dat gaf iets lie-fls, iets innigs aan de expressie, en aan deze bekoring kon men zidh niet onttrekken, ook al verlangde men i weergave van sommige liederen wel naar een grotere spiritualiteit. Dat ge- beurde uiteraard vooral in de groep Debussy-liederen, de Fêtes Galanies, de Romanoe, waarvan hier een afwijkende versie gegeven werd, alsodk in het „Le Noel des enfants qua nVmt plus de son". Maar ze klonken toch wonder baarlijk mooi in de pradhtige m tinten, alleenniet Frans I De inzet van dit concert was ronduit adembenemend. Toen zong Teresa Ber- ganza drie oud-Italiaanse aria's en dit was volkomen haar terrein. Men zou zidh de uitbeelding van Pergolesi's wan hopig vragend „te cerca, se dace", of van Oherubini's smartelijke „Ahi, dhe forse" af van Vivaldi's furieuze Aria del ve gan te niet anders kunnen wensen. Men kan zidh voorstellen, hoe onvergetelijk haar „Dkio in Puroell's „Didö and Ae neas" geweest moet zijn, die zij enkele jaren geleden in Aix-en-Provence zong. Misschien is dit ook nog eens in het Hol land Festival mogelijk 1 De tweede helft van deze avond be stond uit Spaanse liederen, bekende als die van De Falla of Obradors, en onbe kends als die van J. Rodrigo, Montsaü- vatge of de vier Spaanse volksliedjes van Feüix Lavilla, de echtgenoot van Teresa Berganza, die haar aan de vleu gel begeleidde. Een even voortreffelijk pianist als begeleider overigens door zijn prachtig toucher, zijn glashelder, puntig spel en zijn muzikaal inzicht in de houding van een oompositie (bv. zijn begeleiding van Vivaldi!). Zangeres pianist vormden een onverbrekelijke eenheid, zoals het ook past in een welijk! En dit samen-musiceren gaf bijzonder aspect te meer aan dit gehele Nu moeten wij eerlijk bekennen, dat dit Spaanse gedeelte ons minder voldaan heeft. Teresa Berganza had het wel wat veel gezocht in de wiegeliedsfeer schien omdat zij over enkele maanden haar tweede kind verwacht? en kon op de diuur niet boeien. Natuurlijk bleef alles even wonderiijk mooi klinken in het tedere mezza di voce, maar felle Polo van De Falla af de hartstoch telijke Cantares van Turina, wiens Saeta, een Marialded, met de Spaanse devotie gezongen werd, betekende toch een wel, koine onderbreking. Het publiek hield niet met loejuicningen op, tot Teresa Berganza enkele toegiften gegeven had. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Auto reed op motor: marechaussee gedood Op het kruispunt rijksweg-Marktstraat in Zevenaar is gisteren een ongeluk ge beurd, waarbij een marechaussee van de Zevenaarse brigade, de heer de Nooij om het leven is gekomen. Zijn duopas sagier, de heer Kaster, eveneens mare chaussee, werd zeer ernstig gewond. Voor het stoplicht ter plaatse wachtte een vrachtauto. Daarachter stond mare chaussee de Nooij met zijn motor met achterop marechaussee Kaster. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een andere vrachtwagen op de stilstaande vracht wagen met oplegger gereden, waarbij de motor met zijn berijders bekneld raakte. De heer de Nooij was op slag dood. Szymon Goldberg heeft gister avond met het Nederlands Kamer orkest een heel bijzonder concert gegeven, waarop Erna Spooren berg de sopraansolo zong in Schön- berg's Tweede Strijkkwartet en Annie Fischer het Bes-dur Piano concert van Mozart speelde. In de pauze maakte Szymon Goldberg een grapje met Erna Spoorenberg en Annie Fischer een moment, dat onze fotograaf vastlegde. Vanavond op het scherm Het wat in 1948, dat de Nederlandse toneelgroep Comedie met enorme succe» het Franse blijspel van Jaques Duval „Vorstelijke emigranten" op de planken gelijkheden daartoe bracht. Vele Nederlanders hebben toen genoten van het charmante spel van Hans Bentz van den Berg en Ank van der Moer in de hoofdrollen: de ge vluchte Russische prins Mikail Ouratief en zijn vrouw Tatjana. En daarom mogen wij, nu de AVRO dit stuk onder de titel „Tovaritsch" het scherm brengt, vana genoeglijke ontspanning verwach- wat zij nog nooit dedenwerken too* de kost. Zij opperen en verwerpen enige ra» het resultaat ia. ten. en een goed gevoel de typen van de wit-Russische adel die na de revolutie in Parijs opdook, een rijk gegeven. Hun romantisch verleden, gepaard aan de aanpassingsperikelen In den vreemde, hun aangrijpende dat zij zich als bedienden verhuren bij paar de bankier Charles Arbéziat en diens vrouw Fernande. Dan beginnen da avonturen eerst echt, maar daarvan schrijver met mensenkennis zullen wij u niets vertellen omdat an- humor zijn ders de aardigheid er af ia. U zult vanavond, onder regie van Walter van der Kamp, Guus Hermus cn Ina Faassen zien als de Russische emigranten en Joan Remmelts en Bep Dekker als de bankier en zijn vrouw, onbekommerd, gefortuneerd met Jules Hamel en Marianne Rector bestaan naar vergulde en meestal ln de rollen van hun kinderen, prachtig gedragen armoede, hun dik- Ook deze rolbezetting doet ons het wijls tragi-komische verdwaaldheid ln beste verwachten. Het spel begint om de donkere buurten van Parijs en hun 9 uur en is geschikt voor alle leeftijden, blijvend adelbesef hebben al vele auteurs geïnspireerd tot het schrijven van novellen, romans en toneelstukken. Jacques Duval voert in het stuk „Tovaritsch", dat in 1933 werd geschre ven en gesitueerd is in de jaren twintig toen de herinnering aan de vergane glorie van het Russische vorstenhuis Romanoff nog vers in het geheugen lsg, T"\E belangstelling het prinselijk echtpaar Ouratief te» sJ Uehreeuwse liet Zeer raak typeert hij de figuur Commentaar» Weer Jeruzalem het nieuw Hebreeuwse lied, zoals dat gezon gen wordt in de jonge staat Isdaël de opbouw i - i de Joodse sa- zijn languissante visie, die ons liet kennis maken met een groep zingende jongeren en ons daarna, we zouden kunnen zeggen „de zoveel ste film over Jeruzalem" liet zien. neuBii cu vc.ccu. »»ywC4 Toch blijft dat onderwerp steeds geld en zonder toekomst kan de prins boeien, onuitputtelijk in schkeringen toch beschikken over een fortuin, dat «k het de tsaar hem eenmaal toevertrouwd. nreuwe Hebreeuwse "ederen rijn „om er op te passen". Maar liever melodieus en beeldend en hebben een lijdt hij honger, dan dit geld, dat de aparte bekoring. edelman Ook hun omstandigheden vormen een merkwaardige weerspiegeling van heden en verleden: vrijwel zonder vorstelijke familie toekomt ook zijn de tsaar en zijn gezin niet meer in leven, aan te raken. Het water komt het echtpaar tot aan de lippen en als zij hun afschuwelijk. Parijse hotelkamer niet meer kunnen Vooral wanneer zij zo prachtig wor den gezongen als door de jonge Is raëliërs, die gisteravond op het scherm kwamen. De film bracht, omdat we al zo veel hebben gezien van Jeruzalem- in-opbouto, niet veel nieuws ,i uitstekend van kwaliteit daarom "jVTEDERLANDS oudste reder, de heer Willem Ruys, die van 1892 tot 1940 directeur en daarna commis saris was van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, is maandagmorgen, 96 jaar oud, overleden. Vandaag vond in alle stilte de bijzetting plaats van de overledene in het familiegraf op de Nederlands hervormde begraaf plaats in Rotterdam-Hillegersberg. Hoewel de heer Ruys de laatste Ja ren van zijn leven geen actief aandeel meer had in de dagelijkse leiding van het bedrijf, hield hij zich toch zorg vuldig op de hoogte met de gang van zaken en er was weinig dat aan zijn aandacht ontsnapte. Hij behoorde zelfs tot de laatsten die 's avonds het kan toor verlieten. De heer Ruys, die steeds zijn domicilie ln Rotterdam heeft gehad, werd op 15 maart 1865 geboren als zoon van Willem Ruys Wzn. firmant van de firma Wm Ruys Zonen. Zijn grootvader, Willem Ruys J. Dzn., was de grondlegger van het Ruys-concern. Na zijn studiejaren bereisde de heer Ruys een groot gedeelte van de wereld en was hij werkzaam op verschillende buitenlandse kantoren, tot hij in 1892 ln de directie van de Lloyd werd opge nomen. Gedurende zijn directeurschap werden door de Lloyd 74 nieuwe schepen ln dienst gesteld, tezamen metend onge veer 600.000 BRT, waarvan er precies 50 ln Nederland werden gebouwd. 36 „Steve had zeker in geen vijftien jaar geope reerd", zei Deever. terwijl hij het ene bundeltje na het andere uit de zwarte tas haalde, „we zul len eens kijken wat er nog bruikbaar van is. Heel wat van deze dingen horen eerder in een museum „Dit hier is nog ao goed als nieuw", zei Adam. „Beslist u maar. wat ik ervan gebruiken kan, pro fessor Deever. Ik kan er nu natuurlijk nog niets betalen; daarvoor zal ik eerst een tijdlang met u moeten samenwerken." „Ervoor betalen"? vroeg Deever. „Praat daar maar niet over tegen Sophie. Ze zou beslist bele digd zijn. Ze heeft, sinds de dood van Steve al meermalen hiervan iets weg willen geven en de een of de ander heeft ook wel eens iets meegeno men, maar nooit heeft er nog iemand een cent voor betaald. Zij wenst nu, dat jij die instrumen ten krijgt en Steve zou dat zeker ook hebben ge- „Maar deze dingen zijn verschrikkelijk duur", protesteerde Adam. „Weet je wat? Als jij op jouw beurt zo oud en aftands zult zijn geworden dat je geen mes of naald meer met vaste hand zult kunnen hanteren, dan geef jij je spullen ook maar weer aan een jon ge kerel die pas begint" zei Deever. Toen Adam die avond naar zijn kamer terug keerde, voelde hij zich de koning te rijk. Hij had een baan! En hij had een heleboel instrumenten! Professor Deever zelf had hem er ook nog een cadeau gedaan, een oud model sphygmomanometer in een enigszins versleten etui. „Toch doet dit ding het nog beter dan menig modem instrument", verzekerde Deever. „Zo, en nu dan maar tot mor genvroeg acht uur Regan. Heb je een witte jas?" „Ik koop er een, zo gauw als de winkels open gaan. Maar u kunt rne nog niets belangrijks laten opknappen, dokter. Dat zou wettelijk niet in orde zijn, en ethisch evenmin." „Onzin!" zei de oude heer, bijna kwaad. „Meis jes met niet meer dan drie maanden opleiding, laat ik laboratoriumwerk voor mij doen. Laat .dus alles maar geru»t aan mij over." door Helen Topping Miller Adam vond een kamer in een rustig, niet te duur hotel, dat Deever geschikt oordeelde. Twee we ken later had hij zijn „proeve" afgelegd en had hij zijn licentie in zijn zak. Het papier had in een kartonnen rol gezeten en om het weer vlak te krijgen moest hij het tussen twee stapels boeken leggen. Hij zou het later laten inlijsten. Nu mocht hij dan toch eindelijk tekenen: „Adam Regan, dok ter in de medicijnen". En op zekere dag zag hij naast de deur van het huis waarin Deever zijn spreekkamer had, onder het oude bordje, een nieuw, met zijn naam erop. „Een klein cadeautje", grinnikte de oude profes sor, „als je me niet gek wilt maken, praat dan niet over betalen. Jullie drommelse kerels uit de heu vels hebben niet alléén hun trots!" „Maar u had er niet chirurg bij moeten zetten", protesteerde Adam nadat hij Deever had bedankt voor de onverw'achte eer, „ik kan toch immers nog niet alléén opereren; eerst zal ik nog een hele poos met u moeten samenwerken." „Niemand voelt zich in staat om alleen te opere ren, tot op de dag waarop zich een spoedgeval aan hem voordoet waaraan hij zich niet kan onttrek ken". zei Deever terwijl hij met zijn brede duimen zijn borstelige wenkbrauwen gladstreek. „Dan gaat hij er op los, snijdt, zweet, vloekt en gromt, maar hij krijgt de patiënt dicht en tot zijn dering leeft die nog ook! Ook jij zult jezelf wor den zodra zich zo'n noodgeval voordoet. Er zal dan niemand in de buurt zijn die je hulpeloze blik beantwoordt; niemand om je te zeggen wat je doen moet; niemand om de ader af te sluiten die je per abuis raakte. Als dat ogenblik komt, zul je snijden en hechten net als wij allen; water en bloed zul je zweten en 's nachts wakker liggen, je steeds maar afvragend, wat je verkeerd kunt hebben gedaan maar je zult door dat alles heen komen, eruit te voorschijn komen als chirurg." Het werd oktober en minder warm. Adam kreeg zijn eerste honorarium en hij liep zich dagenlang af te vragen of hij niet een nieuw kostuum zou kunnen kopen. Maar de hem aangeboren zuinig heid de zuinigheid van de mensen uit zijn ge boortestreek die voortkwam uit de eveneens aangeboren vrees voor armoede, had ten slotte de overhand. Hij bracht het geld naar de bank en tel kens weer, die dag, haalde hij het chequeboekje uit zijn zak om het met heimelijke trots te be kijken. Hij schreef een tweede brief aan Ellen McCarty, las hem over en vond hem onrijp en opgewonden Hij schreef een andere, en vond die een beetje te prozaïsch en te weinig zeggend. Na hem echter verscheidene keren te hebben overgelezen, ver zond hij hem toch maar. Nu moest hij eindelijk ook eens aan Ruby schrijven: ofschoon hij de voorzorg genomen had geen nauwkeurige datum van thuiskomst op te geven. Men zou zich thuis vast wel afvragen wat eruit hem geworden kon Zolang als hij als assistent had gewerkt had hij het grootste deel van zijn mager salarisje elke maand aan zijn moeder gezonden; nu kon hij haar het dubbele sturen! Zou zijn moeder wel weten hoe zij de cheque moest innen? Liza had wel eens van cheques gehoord, maar zij beschouwde die dingen als het toppunt van excentriciteit Haar schatten bestonden uit voorraden van aller lei peulvruchten en ingemaakte groenten. (Wordt vervolgd.) De heer Ruys w&3 o.m. ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en rid der in de orde van de Kroon van België. Vrijwel tot het laatste toe vervulde de heer Ruys nog steeds verschillende func» ties in het maatschappelijk leven en was hij in sommige gevallen zelfs reeds 60 Jaren achtereen commissaris van di verse ondernemingen. Tot zijn verschei den was hij ook Regent van de Prins Hendrik Stichting, te Egmond aan Zee. Vandaag wapperde op alle Lloyd-sche- pen, waar ook ter wereld, de vlag half stok, ten teken van rouw, en ln eerble- dige nagedachtenis aan „de oude meneer Willem". Acteur Pierre Mols in Cannes overleden In Cannes, waar hij met vakantie ver toefde, is maandag overleden de oud toneelspeler Pierre Mols, echtgenoot van de actrice Enny Mols-de Leeuwe. Mola debuteerde als Bassanio in „De Koopman van Venetië" onder Louis Bouwmeester. Daarna was hij bU dr. Willem Royaards (N.V. „Het Toneel"), bij „Die Haghespe- lers" onder Eduard Verkade en andere gezelschappen. Hierna leidde de heer Mols een eigen toneelgroep onder de naam „De Verenig de Schouwspelers". Na de oorlog is hij enige tijd verbon den geweest aan de Toneelgroep 5 Mei. Daarna heeft hij zich om principiële re denen van het toneel teruggetrokken, waarna hij de akte M.O. Frans behaalde. De teraardebestelling geschiedt zater dag 24 juni om half elf op Zorgvliet te Amsterdam. de luchtipe muzikale show Max Bygraves, die ons naar het zon nige Itlaië bracht, maar het program ma op zichzelf 'het eerste van serie van in zijn soort niet onaantrekke lijk. vanavond i t De AVRO verzorgt na het NTS- journaal het televisieprogramma, dat om 820 uur begint met de actualiteiten rubriek. Om half negen kunt u weer met het echtpaar Denis op stap gaan door Azië en om 9 uur begint de op- voering van het blijspel „Tovaritsch van Jaques Duval. viniwond Precies om 8 uur kunt u met am NCRV weer ..Man en paard" noemen als u via de radio meetrekt met de woonwagen, die op raadselreis is. Om half tien poetst Lex Karsemeyer als vanouds weer de plaat en om 10 uur begint een orgelconcert, te geven doot Henk Seldenthuis in de Geref. kerk te Nieuwendijk (N.B.). Voor de AVRO concerteert tussen 8 05 en 9.15 uur het Radio Kamerorkest Maurits van den Berg dirigeert werken van Beethoven, Blacher en Milhaud, de altviolist Harry Danks is solist. Aan sluitend een hoorspel van Wolfgang Altendorf „Belastingaftrek voor een spook" en om 9.55 uur een BBC-pro- gramma met de Adam Singers. Programma voor morgen VRIJDAG 23 JUNI 1941 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed reging 8.00 Nw. B Gram 8.50 V d 9» Waterst 9.40 Schot 11.00 V d zieken 11.40 Gram 11.W) ais oe ziek luistert 12.00 Middagklok-noodklok 12 OJ Gram 12.30 Land- en tulnbouwmeded 1223 Lichte mui 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13» Dansmuz 13.40 Vrouwen- vraagbaak 14.00 Gram 14-35 Grsm 15.00 Schoolradio 15.30 V d zieken 10.30 Cello en Plano 17.00 Boekbespr 17.15 Kinderkoor 17.40 Beursber 17.45 Fanfaremuz. 18.20 lek worstel en co- beeld 1820 Regeringsuitz 19.40 Vi boven, klank. emlgratle- JH_ n~Luyk 19.00 Nws 19.10 19 25 Memojandum Pol lezing illit 2020 Lichte rvm 21.40 Jong oud - eeuwig, godsd gedaehtenwissellng 21.00 Gram 21.55 Holland Festival 1961: Zangrecital 22.25 Boekbespr 32.30 Nws 22.40 Orgelconc 23.10 Gehuwden en hun ruzlee, lezing 23» Klein radiokoor 23.40 Gram 23.55—34.00 Nws. Hilversum U, 298 m. 1007 ke/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7» Gram 8 00 Nws 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 V d vrouw 9.30 Gram 9.40 Morgenwijding. VPRO: 10.00 Dit en het andere, praatje 10.05 Morgenwijding. VARA: 10» Gram - enade-ork. MPdspd. AVRO: 12 00 Lichte mux 12» Regerlngsultz: Uita v d landbouw 12 30 Land- erw tulnbouwmeded 1223 Sport- praatje 1220 Openluchtklanken 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Beursber 13» Lichte muz 14.00 Instr trio 1425 Gram 14 s35 Pol de Mont overleed 30 Jaar ge leden. klankbeeld 15.05 Liedjes en: Koek en el. hoorspel. VARA: 16.00 KamerorK 16» V d zieken 17.00 Trombone-kwartet 17.15 Gram 17» Act. 18.00 Nws 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz 18.50 De puntjes op de 1, praatje bezoek bij anderen, vraaggespr 20.00 1 20 05 VCSBNovietenconferentie 1961. le zing 20.10 Filmpraatje 20» Het zingende hart 2025 In de ban van de tegenstander, lezing 20» Nederlanders ln Internationale technische bijstand, gesprek. VARA: 21.00 Gram 21» Literair progr 22.15 Bultenl ïws ln Esperanto 23.10 Muziekrevue 2323 -24 00 Nws. Televisleprogr. NTS: 20.00 Weekjournaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7