Alles hangt van Tsjombe af Bij samenwerking Europa- Afrika veel problemen Regering antwoordt op motie N.-Guinearaad Arabier handelde in Zweedse meisjes Canadese dollar zweeft nog Kettingreactie Conferentie in Straatsburg (Van onze parlementsredactie) De negerrepubliek Centraal Afrika telt 1.200.000 inwoners. Van hen moeten er 1.100.000 genoegen nemen met een inkomen van nog geen kwartje per dag. Zij trachten door katoenverbouw hun inkomen te vergroten, maar hun katoen brengt bijna niets op. Het meest noodzakelijke voor de verbetering van hun produkt is niet aanwezig. Zo het er wel zou zijn, hebben de boeren geen geld het te kopen. En als ze het geld hadden zouden ze piet him meststoffen nog geen raad weten want ze hebben het gebruik ervan nooit geleerd. Centraal Afrika werkt aan een ont wikkelingsproject namelijk de aanleg van een spoorlijn tussen Ouanda en Tsjaad. Commissies en deskundigen van het Europees ontwikkelingsfonds komen de situatie opnemen, maar de beslissing over de hulp voor dit be langrijke project blijft uit. „Steeds weer wordt onze hoop door een koude waterstraal teniet gedaan." Het jonge Centraalafrikaanse parle mentslid Nicolas Awayamo maakte de ze opmerkingen gisteren, toen de con ferentie van het Europees parlement met de parlementen van de aan de E.E.G. geassocieerde Afrikaanse sta ten zich verdiepte in de economische problemen van de samenwerking tus sen Europa en Afrika. Deze problemen zijn zeer groot. In de eerste plaats is het zaak, dat in de Afrikaanse landen zelf voldoende werk- Selegenheid wordt geschapen en een oelmatige agrarische en industriële produktie op gang komt. Daarnaast dienen voor deze Afrikaanse produk- ten voldoende afzetmogelijkheden te bestaan. Ten slotte dient een redelijke opbrengst van de produkten te worden verzekerd. Wat kan nu door Europees-Afri kaanse samenwerking voor de oplos sing van deze vraagstukken worden gedaan? De ontwikkeling van de ge associeerde Afrikaanse landen kan worden gestimuleerd met behulp van gelden uit het ontwikkelingsfonds. Ter voorkoming van catastrofen als ge volg van schommelingen in de we reldmarktprijzen wordt gestreefd naar de totstandkoming van goed werkende stabilisatiefondsen. Men zou ze misschien kunnen vergelijken met het landbouwegalisatiefonds in ons land. Blijven nog de afzetmoeilijkheden van de Afrikaanse produkten. Als de toestand ideaal zou zijn, zouden de ge associeerde landen hun produkten vrij op de markten van de zes E.E.G.- landen moeten kunnen brengen. De Belgische socialist Duvieusart heeft echter in een werkdocument aange toond dat dit nog veel te wensen over laat. Sommige landen van de E.E.G. eisen invoerrechten voor de tropische pro dukten uit de geassocieerde landen. Andere hanteren het middel van con- tingentering en laten elk jaar slechts een beperkte hoeveelheid toe. Weer an dere heffen belastingen op bepaalde tropische produkten. Zo ontvangt de Duitse schatkist elk jaar een kleine tweehonderd miljoen gulden uit de ac cijns op koffie. KRITIEK fel tegen. Hij kon niet aanvaarden, dat de associatie gunstiger lijkt voor de zes E.E.G.-landen dan voor de ge associeerde gebieden. Afrika verwacht van Europa het bewijs van saamhorig heid en indien de Europese economi sche kringen uit eigenbelang ervan zouden afzien bij te dragen tot de ont wikkeling van de Afrikaanse staten zouden deze genoopt zijn elders de bij stand te zoeken die hun aldus zou den geweigerd. ..De Afrikanen v schuwen de Europeanen voor een gische vergissing", aldus Yace. Even duidelijk als in hun politiek document hebben de Afrikanen in een economisch rapport hun wensen geformuleerd. Behalve op afschaf fing van contingenten en bestem mingsbelastingen richten hun verlan gens zich op het tot stand komen van een grote Afrikaanse douane unie waartoe ook niet aan de E.E.G. geassocieerde Afrikaanse staten zou den moeten kunnen toetreden. De Afrikanen denken hierbij vooral aan de Afrikaanse leden van het Britse Gemenebest. Het Afrikaanse rapport bepleit bo vendien de verhoging van de bescher mende rechten ten opzichte van niet tot de E.E.G. behorende landen. Juist dit heeft in Straatsburg enig opzien ge baard omdat immers het streven is gericht op verlaging zo mogelijk ook van de buitentarieven. Beter dan het instellen van tarieven is het verbete- 'an de economische structuur zelf, zei de Belg Duvieusart. En de heer Lamaignen lid van de E.E.G.-com missie wees er op dat niet kunstmatige alleen werkelijk economische maatregelen kunnen bijdragen tot een duurzame stijging van de consumptie m de welvaart. Hij wekte de Afrika- en dan ook op, hun produktie. indus- ie en afzetmarkten te organiseren. Eigenlijkwillen de Afrikanen zelf niets liever. In hun rapport hebben ze zich ook uitgesproken voor de oprich ting van een groot planbureau, Kleurspoeling Zélf doen! Thuis gaat het vlugger, thuis kost het minder, thuis wordt het mooier als U gewoon zelf Uw haar wast met POLYCOLOR-kleurshampoo Naar verkiezing in de eigen natuurlijke kleur of in een chique mode- tint! Haal direct een tube POLYCOLOR. tintgevende haarwassing 'l Hoort makt-up Grote tube f. 1.95 Vier V.S.bases worden gesloten De V.S. zullen m.i.v. maart vit luchtmachtbases in Engeland geheel of gedeeltelijk sluiten, waardoor per jaar ongeveer 9.2 miljoen dollar bezuinigd zal worden. De bases, waarvan de aanleg de V.S 50 miljoen dollar gekost hebben, wor den nu hoofdzakelijk voor verkennings vluchten gebruikt. Deze vluchten zullen nu waarschijnlijk worden toevertrouwd aan de in Frankrijk gestationeerde snel le RF 101-vliegtuigen. 7.200 militairen die op de vier base.' werkzaam zijn zullen door de maatre gelen beschikbaar komen voor andere taken, aldus het Amerikaanse departe ment van defensie. Ex-generaal schuldig aan Trujillo's dood De voormalige generaal-majoor Jose Rene Roman Fernandez. oud-minister van defensie is schuldig bevonden aan hoogverraad in verband met de moord aanslag op dictator Rafael Trujillo. Het vonnis is niet bekendgemaakt in een gisteren uitgegeven communiqué. De opperbevelhebber van de strijd krachten heeft bekendgemaakt dat Ro man wie al zijn onderscheidingen ont nomen zijn, zaterdag tijdens het tegen heringevoerde proces schuldig bevonden De 50-jarige Roman, een goede vriend van Trujillo, die kort voor de moord aanslag met de dictator gedineerd had, heeft volgens de autoriteiten toegegeven, dat hij voornemens was de teugels van de regering na de moordaanslag over Hij is de enige militair dia in ver band met de moordaanslag terecht staat. Vijftien burgers moeten nog be recht worden. Het is mogelijk, dat de behandeling van hun zaken uitgesteld wordt totdat nog twee verdachten opge pakt zijn. De autoriteiten menen, dat deze twee verdachten belangrijke mede delingen over de samenzwering kunnen verstrekken. Westduits spion krijgt 10 jaar cel Een Westduitse studentenleider, de 29-jarige Dieter Koniecki, is door een Tsjechische rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens spiona ge. Koniecki werd op 15 januari van dit jaar uit West-Berlijn naar de oostelijke sector gelokt. Nadien meldde het Tsje chische persbureau dat hij als lid van een spionagekomplot was gearresteerd. Koniecki was specialist in zaken be treffende Oost-Du itsland van de studen tenorganisatie van de Vrije Democrati sche Partij. Hij studeerde filosofie aan de vrije universiteit te Berlijn. plannen zou moeten opstellen vooi ontwikkeling van de agrarische struc tuur, de industrialisatie en de verbete ring van de afzetmogelijkheden. Zo wil len zij werken aan de verbetering van de levensomstandigheden in hun wereld deel. De 'Nederlandse regering heeft ge antwoord op de motie die de Nleuw- Guine^raad op 25 april 1961 met alge mene stemmen had aanvaard. In deze motie werd uitgesproken dat het de Nederlandse regering niet meer vrij staat enige verandering in de huidige status aan te brengen zonder voorafgaande instemming met de Nieuw-Guinearaad als vertegenwoor diger van het volk van. Nederlands Nieuw-Guinea. Voorts verzocht de raad een onvoor waardelijke verzekering van de zijde der Nederlandse regering dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten ongeacht politieke druk uit binnen- of buitenland totdat de raad in de toe komst eventueel anders zou mogen ver langen. In het antwoord van de Nederlandse regering dat aan de Nieuw-Guinearaad is toegezonden en gepubliceerd is, zegt de Nederlandse regering met bijzondere belangstelling kennis te hebben genomen van dc motie. Zij herinnert in dit ver band aan het feit, dat zij niet alleen herhaaldelijk, ook in de V.N., plechtig heeft verzekerd het recht op zelfbeschik king van de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea te erkennen, doch ook al les tracht te doen wat binnen haar ver mogen ligt om het tijdstip ter reële effectuering van dit zelfbeschikkings recht zo snel mogelijk naderbij te bren- Dat de Nederlandse regering niets buiten de meer direct daarbij betrok kenen zelf het volk der Papoea's wil verwezenlijken blijkt reeds uit het feit, dat zij ingevolge haar reeds in november 1960 gedane toezegging —bij gelegenheid van de installatie vaq de Nieuw-Guinearaad, op 5 april 1961 de bij monde van de staatssecreta- an binnenlandse zaken heeft uitge nodigd. om ..en een jaar zijn inzich ten kenbaar te maken omtrent de wijze waarop en het al dan niet gewenst zijn van een vaststellen van een termijn waarbinnen het zelfbeschikkingsrecht van de inwoners van Nederlands Nieuw- Guinea ware te effectueren. De raad moge in die formele uitno diging nogmaals de uitdrukkelijke be vestiging zien van de opvatting van de Nederlandse regering, dat na de totstandkoming van de Nieuw-Guinea raad geen enkele wijziging van Neder lands Nieuw-Guinea zal kunnen plaats hebben zonder dat de raad is gehoord aldus het antwoord. De Nederlandse regering k^n de duur m haar taak niet volledig afhankelijk stellen van het verlangen van de Nieuw- Guinearaad, aangezien dit niet met haar constitutionele verantwoordelijkhe den is overeen te brengen, doch zij geeft gaarne de verzekering dat zij harerzijds vast voornemens is haar ar beid in Nederlands Nieuw-Guinea ge richt op het hier omschreven doel, te blijven voortzetten, zolang dit nodig is, het belang van de bevolking, een ander in nauwe samenwerking met de Nieuw-Guinearaad. Gevechten in Algiers: twintig doden Het aantal slachtoffers van twee da gen van gevechten tussen Mohammeda nen en Franse troepen in het oosten van Algiers is gestegen tot 20 doden en 6C gewonden, zo wordt van Franse rege ringszijde vernomen. De doden zijn al leen aan de Mohammedaanse kant. Vijf tien Fransen werden gewond. Volgens de Franse regering waren de menigten in de steden Djidjelli, Stras bourg en Taher opgezet door agenten van de rebellen. De Franse troepen schoten op de Mohammedanen die ge wapend waren met stenen, stokken vuurwapens. Advertentie Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Nu tijdelijk tet kennismaking: In rood pak 'hans ook de vuilste was een „wissewasje" automatische inweekwerklng vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskraeht 7 emmers sop In plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wonson zijn vervuld de witte wao - wittar kan niet da bonta was - heldor an frlso de fijne was - luchtig an zacht. En alias zo gemakkelijk: zonder apart Inweken azondar lang koken a zonder Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! TSJECHISCHE SPION MOET WEG UIT V.S. De V.S. hebben Tsjechoslowakije in een nota laten weten dat Miroslav Nac- valac, de Tsjechische diplomaat bij de V.N. die door Washington van spionage beschuldigd wordt, van zijn diplomatie ke status vervallen is verklaard. In de nota wordt er op gewezen dat Nacvalac nu de keuze heeft vrijwillig de V.S. te verlaten of dat hij anders uitgewezen zal worden. In de nota aan secretaris-generaal Dag Hammarskjöld wordt Nacvalac het hoofd van de Tsjechoslowaakse inlich tingendienst in de V.S. genoemd. Hij wordt beschuldigd een onderwijzer van de Amerikaanse talenschool in Monterey in Californië 1.700 dollar voor inlich tingen betaald te hebben. De onderwij zer. een tot Amerikaan genaturaliseerde Tsjech, heeft de Amerikaanse lezing be vestigd. Geslaagde noodlanding van In de heide te Zutendaal, even ten zui den van de Belgisch-Nederlandse grens bij Genk, heeft sergeant-vlieger K. Bo- daert van de 314-wing van de Neder landse Luchtmacht van de basis Eindhoven gistermiddag een geslaagde noodlanding gemaakt met een Thunder- streak F84. De piloot bleef ongedeerd. Het toestel, dat een defect aan de olie leiding had, werd licht beschadigd. Een Arabier, die te Stockholm een bedrijf gesticht had voor de „massa-export" van Zweedse meisjes, heeft op zijn verzoek een krediet van de Zweedse staatsspoorwegen gekregen, al dus Dagens Hyheter. De 37-jarige Arabier, die een Brits paspoort bezit, maar wiens naam niet gepubliceerd is, werd gisteren tot acht maanden dwangarbeid en verbanning uit Zweden veroordeeld voor een groot aantal gevallen van fraude met chèques. Door deze zwendelarijen kwam de politie op het spoor van zijn fantastische plannen voor de „massa- export" van Zweedse meisjes. Tezamen met de garderobier van een Stockholmse dansgelegenheid richtte de Arabier de firma „Xipro- dukten" op. Via dit 'bedrijf wilde hij maandelijks 50 tot 200 „Zweedse meis jes van 18 tot 55 jaar" naar verschil lende landen exporteren. Een van zijn exportmarkten was de Ver. Staten, al dus het blad. Ter financiering van de aanzienlij ke transportkosten vroegen de op richters van het bedrijf een kortlo pend krediet van de Zweedse Staats spoorwegen, die in dergelijke geval len gewoonlijk van een grote terughou dendheid blijk geven. Na de ontvangst van de kredietaanvra- won het spoorwegbedrijf de gebruike lijke informaties over X-produkten in, maar voordat de uiteraard slechte informaties binnengekomen w slaagde de Arabier er onder, valse voorwendselen in al reisbiljetten ter waarde van 500 kronen op krediet te bemachtigen. Daarmede reisde hij te zamen met een paar IJslandse meis jes naar Hamburg. De Arabier en zijn mede-directeur, de garderobier, waren door adverten ties op hun fantastische idee gekomen. Zij zochten meisjes van „18 tot 55 jaar oud", die bereid waren voor „het verrichten van huishoudelijk werk" naar de Ver. Staten en andere lan den te reizen. De beide exporteurs hadden hun optimistische plannen ge baseerd op een maandgemiddelde van 50 tot 200 meisjes. De Aarabier is bovendien veroordeeld' tot betaling van een schadeloosstelling aan enkele banken en de Staats spoorwegen. Tegen het middaguur noteerde de Canadese dollar gisteren te Londen 9f a 97 Amerikaanse dollarcent, hoofdzake lijk laten, na nominaal te zijn geopend op 95 a 99 Amerikaanse dollarcent. Dins- was de Canadese dollar in New York, de aankondiging van de devaluatie vrijwel precies op 100 Amerikaans-^ dol larcent gesloten (99,98 a 100,01). Tot voor kort nog noteerde de Canadese dol lar hoger dan de Amerikaanse, op een bepaald moment zelfs 106 Amerikaanse dollarcent. Naar men zei veronderstelden valuta handelaren in Canada dat de Canadese regering zou trachten de koers van de Canadese dollar omlaag te krijgen tot omstreeks 97 Amerikaanse dollarcent door ongeveer 200 miljoen Amerikaanse dollars tegen betaling met Canadese dol lars te kopen. Valuta-deskundigen te Londen betwij felden echter of dit wel voldoende zot zijn. Zo lang de koers van de Canadese dollar zwevend blijft (zoals dit al meer dan tien jaar lang het geval i% geweest) kan er op de gewone manier geen deva luatie tot stand komen. De aankondiging van de Canadese minister van financiën is op zichzelf niet meer dan het uiten van een verlangen, zoals er al vaker tot uitdrukking zijn gebracht. Canada heeft al lang de koers van zijn dolar omlaag willen hebben, met het oog op zijn export en om vele andere redenen. De moeilijkheid is ech ter, hoe dit tot stand te brengen, aldus de financiële redacteur van Reuter. /ft eea &Oft£e Ky Joeri Gagarin, Ruslands eerste ruimtevaarder, zal een bezoek brengen aan Cuba ter bijwoning van de nationale feestdag op 26 juli. Op deze dag wordt herdacht dat Castro vier jaar geleden zijn beweging tegen dictator Batista lan ceerde. De 36-jarige Londense bankbediende Bob Plat ten heeft gisteren een poging gedaan om in een bed het Kanaal over te steken. Het bed was op een vlot met buitenboord motor gemonteerd. De voorzitter van het produktschap voor pluim vee en eieren heeft gis teren tijdens de openbare vergadering van het pro- duktschap in Utrecht de verwachting uitgesproken dat de Nederlandse hen- nenstapel dit jaar met 25 procent zal toenemen ten opzichte van het vorige seizoen. I Komend schooljaar wor den 170 middelbare- schoolklassen in Wenen opgeheven daar nu „de lichtingen uit dc minder geboortenrijke naoorlogse jaren aan de beurt ko men". Verwacht wordt dat het aanbod op de arbeidsmarkt eveneens aanzienlijk zal vermin- I Een industriële groepe ring heeft plannen voor het bouwen van een reus achtige „etalage" voor Britse producenten in Londen. Het zou een gla zen toren moeten worden van 310 meter hoog (tien meter hoger dan de Eifel- toren) rondom een holle betonnen schacht. De kosten worden geschat op honderd miljoen gulden. I President Kennedy heeft gisteren geen krukken gebruikt toen hij zich met zijn gasten naar een lunch op het Witte Huis begaf. De lunch was door Ken nedy aangeboden aan de Japanse premier Hajato Ikeda die op het ogenblik in Washington is. I Volgens het verbond van de Westduitse auto-indus trie zal de Westduitse auto-industrie waarschijn lijk nog voor medio 1961 meer dan 1 miljoen auto's hebben geproduceerd. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 939.560 auto's vervaardigd Zitting Kongo-parlement zaken van de centrale Kongolese regering, Cyrille Adoula, heeft toe gezegd dat premier Tsjombe van Katanga zal worden vrijgelaten als Katanga zich bereid verklaart, deel te nemen aan de zitting van het parlement, die op 25 juni zal worden geopend. Hij zei ook dat reeds negentien leden van het ge volg van Tsjombe die tegelijk met de Katangaanse president wareD gearresteerd, op vrije voeten zijn gesteld en naar Katanga zijn teruggezonden. De geruchten dat Tsjombe of diens minister van buitenlandse zaken Kimba zouden zijn vrijgelaten, ontkende hij ech ter ten stelligste. Aan het hoofd van de V.N. in Kongo, dr. Sture Linner (Zweden), deelde Adoula voorts mede dat alleen een rege ring waarin alle Kongolese fracties zitting hebben de crisis in het land kan oplos sen, zo verklaarde dr. Linner op een persconferentie. Adoula hoopte dat Tsjombe's plaatsvervanger Munongo naar Leopoldstad zou komen om overleg te plegen over deelneming van Katanga aan Toch toenadering in Zürich? Tijdens een bijeenkomst van de dele gaties van de drie prinselijke leiders van Laos is gistermorgen ln grote mate over eenstemming bereikt over de door een coalitiekabinet voor Laos te volgen poli tiek en de onmiddellijke taak van een dergelijke regering. Daarna werd begon nen met de besprekingen over de samen stelling van het coalitiekabinet. Dit werd medegedeeld door generaal Phoemi Nosavan, die optreedt als leider van de delegatie van prins Boen Oem. de premier van de rechtse regering in Men is het echter nog niet eens gewor den over de eis van de delegaties van de Pathet Lao en van de neutralistische ex- premier Soevanna Phoema, dat de te vormen coalitieregering afstand zal doen van de bescherming van de Zuidoost- Aziatische verdragorganisatie. Onder meer werd overeengekomen, dat gedurende een overgangsperiode de be stuursapparaten, die op het ogenblik in de verschillende delen van Laos fungeren, in functie zullen blijven. De bijeenkomst, die gistermiddag zou plaats hebben tussen de drie prinsen, is afgelast. Zij zouden vandaag weer bijeen komen ter bespreking van de door hun vertegenwoordigers bereikte resultaten. „Discipelen van Hitier wonen in Egypte" klaard dat de „discipelen van Hitier Egypte wonen". Ze dienen de Egypti sche dictator van advies voor de cam pagne tegen de joden en tegen Israël, die hij in de hele wereld voert, aldus Ben Goerion. De leiders van de Arabische landen waren tijdens de tweede wereldoorlog zonder uitzondering aanhangers van Hit- Ier, en de oud moefti van Jeruzalem El Husseini noemde hij met name als de „collaborateur van Hitier". Ben Goerion drong aan op een krach tig leger dat als afschrikmiddel vooi agressors zou moeten dienen. „Het zou rampzalig zijn als we onszelf wijsmaak ten dat ons niet gebeuren kan wat de joden in Europa is overkomen", aldus Oostenrijks minister: Neutrale landen met E.E.G. onderhandelen De Oostenrijkse minister van handel en wederopbouw. Fritz Bock, heeft gis teren in het Oostenrijkse parlement ver klaard, dat Oostenrijk in Londen zal voorstellen de groep neutrale landen te laten onderhandelen met de E.E.G. Oostenrijk zal dit voorstel doen op de conferentie van ministers van de landen, aangesloten bij de Euroj>ese vrijhan- handelsassociaties, die de volgende week in Londen gehouden zal worden. De onderhandelingen zouden dan in dezelfde periode gevoerd moeten wor den als het overleg tussen Engeland en de E.E.G. Oostenrijk, aldus Bock. zal tegen 873.828 stuks in de echter zelfstandig met de E E G. over- komstige periodel leZ gaan plegen als alle andera pogin- •a 1 gen mislukt zijn. tegenover Leopoldstad aan de Kc rivier is gelegen. Op de vraag of zelfs zonder deelneming in Katanga het parlement toch bijeen zal komen, bleef dr. Linner een definitief antwoord schuldig. Wel zei hij dat de Kongolezen er bijzonder op gebrand zijn dat ook Katanga deelneemt. Zoals bekend, wordt president Tsjombe sinds 26 april door de centrale regering gevangen gehouden. Dr. Linner zei op persconferentie voorts dat hij de V.N.- ferhandelaar C. Nowkedi (Nigeria), r Elisalbethfftad had gezonden or autoriteiten aldaar te bewegen tot eenstemming te komen met de regering '~i Leopoldstad. Het ziet er naar uit dat de eventuele afwezigheid van Katanga en verv< moeilijkheden de opening op 25 jonl het parlement twijfelachtig zullen maken. TOPGESPREK? Dr. Linner verklaarde dat de V.N. er 'er veel waarde aan hechten dat de zit ting van het parlement niet wordt uitge steld. Mocht de openingsdatum toch ver schoven moeten worden aldus welinge lichte waarnemers dan kan er nochtans topconferentie worden gehouden tus- de leiders van Kongo's belangrijkste partijen: president Kasavoeboe van de centrale regering, Antoine Gizenga van het tegenbewind in Stanleystad, „koning" Albert Kaloixji van Zuid-Kasai en Munon- an Katanga. Op het ogenblik zou zulk topconferentie volgens deze x ers worden voorbereid. Het zou de bedoeling zijn dat deze top als soort leidinggevende commissie het parlement zou optreden. Gisteren was tussen de regeringen in Leopoldstad en Stanleystad over stemming bereikt voor bijeenroeping het parlement op 25 juni in de Lova- nium-universiteit buiten Leopoldstad. De V.N. zouden voor de veiligheid der af gevaardigden en voor afsluiting der uni- versiteitsgronden van de buitenwereld van 1960. zouden opslaan, aldus de overeenkomst. Gemaskerde :n in Londen e< ïn postauto. Zij maakten" zich mét i.OOO pond sterling (ongeveer 120.000 gulden) uit de voeten. Een postbeambte werd gewond toen hij verzet pleegde. OPSTANDIGE MAJOOR KRIJGT ZES JAAR De Franse majoor Georges Robin is gisteren veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens zijn aandeel in de mi- taire opstand in Algerije. Majoor Ro- iin was commandant van een afdeling valschermtroepen en had ten tijde van de opstand, op last van generaal Chal- le, het zomerpaleis van de Franse alge mene vertegenwoordiger. Jean Morin, door zijn troepen laten bezetten. Regeringsmaatregelen voor Franse boeren De Franse regering heeft gisteren een serie maatregelen getroffen die be doeld zijn om de markt voor de produk ten der ontevreden boeren in Bretagne te verbeteren. De maatregelen behelzen o.m. ver sterking van de positie der coöperaties bij prijsvaststellingen en een subsidie regeling voor fruittelers die hun appel boomgaarden voor andere vruchtge- assen gebruiken. Ook gisteren hebben de ontevreden boeren in Bretagne op tal van plaatsen het wegverkeer versperd. Nabij Poi tiers. ten zuiden van Bretagne. was de hoofdweg Bordeaux-Parijs twee uur lang versperd. Verscheidene markt plaatsen waren vanmorgen gedurende twee of drie uur niet te bereiken als gevolg van de blokkeringen der wegen. Havenstad Ambriz nog omsingeld De Angolaanse havenstad Ambriz 200 m van Loeanda. welke maandagavond _»n zware aanval van de rebellen te doorstaan heeft gehad, is nog steeds omsingeld, zo bericht het persbureau Lusitania. De aanval werd in dichte mist door 400 rebellen ondernomen. Volgens Lusitania is het aan de waak zaamheid van de 65 leden van de mili tia te danken geweest dat er geen mas saslachting onder de 400 blanken en eni ge duizenden Afrikanen werd aange richt. Lusitania meldt dat versterkingen over land en zee naar de omsingelde stad onderweg zijn. Mevrouw G. Knetemann geboren Roekei. de op een na oudste inwoonster van Zeist, viert vandaag de dag dat zij 101 jaar geleden te Rotterdam werd ge boren. De hoogbejaarde dame is reeds 20 jaar weduwe. Zij verheugt zich nog in een zeer goede gezondheid. Advertentiën LAM BUISMAN EEN HANOJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! i ah 7 poederkoffie is bekoorlijks. Voor vandaag wilt u zich van deze warmte kan dus vergeleken deze verschrikking althans in ge- worden met de stoten die de straat- dachten misschien wel laten wel- vlegels op de achterste rijen van de gevallen. U moet zich dan voorstel- mensenmenigte uitoefenden. De len dat een enorme rustig en zwijgzaam staat te wachten op de dingen die komen gaan zich ln de achterste rijen talen pook wemelt ook van elektro- die los aan de buitenste elektro- dat nenschil van het atoom zijn gebon- die den; dit z|jn de heethoofdigen ln de menigte bevindt. Nu stort een groep menigte, die door de hitte nozems zlcb achter ln de rug van de lere beweging krijgen, zich daardoor wachtenden, hetzij omdat de jongelui gemakkelijk van de atoom-binding doorgang verlangen, hetzjj om een kunnen bevrijden en zich naar hartc- bunnen we zwij gend voorbij gaan, maar het gevolg van dit optreden is in ieder geval dat de achterste rijen enigszins ln beroe ring komen en op ncn. U staat ge klemd tussen uw buurlui en u bent dus niet ln de tronen. Vandaar dat stoffen, gelegenheid het onhebbelijk gedrag de atomen vele losse elektronen- elektronen nemen dus deel aan de warmtebeweglng. waardoor een snelle verbreiding van de warmte plaats vindt. De hitte wordt des naar het koude ein de van de pook ge transporteerd door diffusie van elek- i heethoofdige poteling die daartoe het geval Is, zoals b|jv. glas of steen. in gelegenheid beeft en In het algemeen zullen deze vrije paar fikse opstoppers uit- elektronen moeilijk uit het metalen e richting van de rust- lichaam kunnen ontsnappen, want dit daarom ec deelt in dige omstanders, die daarop ieder Is. krijgen sommige elektronen toch weer op eigen manier reageren het gevolg grote bewegingsenergie dat zU dit allee Is tenslotte de oppervlaktekrachten kunnen over- wanorde die zich winnen en ln de ruimte ontsnappen, welk verschijnsel in de elektronen- tijd is het één duwende, buis wordt toegepast. Nu we het toch over metalen heb ben, kunnen we ook wel deining steeds verder voortplant. Kortom, verloop botsende en slaande menigte. De jongelui hebben inderdaad hun werk en het wordt dan ook hoog knopen aan de vr|j algemeen gel den - tijd dit ongenoeglijke toneel te laten. Met een metalen pook die we ln bladgroente echter maar weinig het vuur steken, gaat het eigenlijk dit element, precies eender. De hitte van het vuur vergroot de beweging waaraan Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5