Groots feest bij mijlpaal van de Felicitatiedienst Concertgebouw-Kwintet gaf Festival-concert in Leiden 100.000 a.s. bruidsparen Promotie te Leiden Onaangepastheid behoort tot het wezen van de mens Het jubileum van de heer C. P. de Heiden ME UWE LEIDSCHE COURANT s DONDERDAG 22 JUNI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Arjos, P. van 'joo over overheid en sport. Stadsgehoorzaal. 2.15 en 7.30 uur: Bij eenkomst Commissie Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Garenmarkt, 7.45 uur: Vertrek K. en O.- rcursie „Verkenning in Voorne's Duin". Stadhuisplein, 7 uur n.m. Gymnastiek- demonstraties selectiegroepen Leidse gymnastiekverenigingen. n Haag, Gebouw K. en W, 8.15 Holland Festival, Pools Danstheater ,Mazowsze". VrUdag iderdorp, Herv. kerk, 8 uur: de Jong, orgel, Janneke v. d. Dool, viool. n Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 Holland Festival, „De Kaukasische Knjtkring", van B. Brecht. iouw K. en W 8.15 uur: Pools Dans theater „Mazowsze". Zaterdag Paul Krugerstraat, 7 uur: Straatpredi- king met zang, vanwege Chr. Geref. Kerk. Busstation, 2 uur: Vertrek Kon. Ned. Natuurk. Vereniging voor excursie Pan in Persijn. De Lakenhal, 2.55 uur: K. en O.-bezoek in tentoonstelling Floris Verster. ASC-terrein, De Kempenaerstraat, 2 ur: Cricketwedstrijd senioren Leiden— De Flamingo's. Van der Werffstraat 4, 3 uur: Her opening herbouwd pand „Liefdewerk Oud Papier". n H a a g, Kurzaal 8.15 uur: Holland Festival, Concertgebouworkest o.l.v. Otto Klemperer. Apotheken Geopend a po bh eek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Lno (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote Muf (14 jaar); donderdag: Schuld en boete (18 jaar). Liido (2.30, 7 en 9,15 uur): Alleen de >n was getuige (18 jaaT) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De vruch ten zijn rijp (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fabriek an officieren (14 jaar); donderdag: Bloem uit de achterbuurt (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De wilde (troom (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zeven mannen zonder vrees (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De eerste van op de maan (alle leeftijden); donder dag: Hoe vertel ik het mijn dochter? Lido (2.90, 7 en 915 uur): De zoon van de rode piraat (14 jaar). Luxor (230, 7 en 9.15 uur): De schaam telozen (18 jaar). Rex (23a 746 en 9 15 uur); Tarzan cn de luipaardkondngin (14 jaar)donderdag: Betaald nachtlogies (18 jaar). Studio (23a 7 en 915 uur): Alleen de an was getuige <18 jaar). Trianon (23a 7 en 9.15 uur): Rilling (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenlhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang lie vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis natuurwetenschappen: „Uit de kinderja- ran de elektriciteit" (trn. 29 okto ber). Het orkestje zette een „Lang zullen ze leven" in, een groot gezelschap begon te applaudisseren en een stralend paartje, gekleed in donker pak en berge complet met zevenachtste mantel, trad de •vrolijk versierde serre Chalet d'Vijff Vlieghen te Warmond binnen. Even overweldigd door het enthousiaste handgeklap en de rijen domes in donkerblauwe mantel pakjes bleven mejuffrouw C. C. van Tiel (22) en de heer A. Tems (26) op de drempel staan, als aarzelden zij een ogenblik voordat zij het middel punt zouden vormen van een huldiging door zovelen. Toen traden zij naar voren en lieten zich door de directeur van de Felicitatiedienst, de heer P. Weduwer, naar de gereedstaande plaatsen leiden. De stroom van geschen ken, die hun was toebedacht omdat zij het honderdduizendste aanstaande echtpaar vormen dat de Felicitatiedienst van een pakket had voorzien, kon gaam. vloeien zaak. Kortgeleden gingen zij Mejuffrouw Van Tiel (Rotterdamsedijk 156. Schiedam) en de heer Tems (Wol- phaartsbocht 323. Rotterdam) zijn allebei kantoorbediende, maar niet bij dezelfde Loco-burgemeester Van Schaik kijkt niet zonder genoegen naar' de grote taart, die hostesses A. Lamp (Iirtks) en J. Seerden, in gezelschap van directeur P. Weduwer van de Felicitatie dienst (tweede van rechts), kwa men aanbieden. trouw en dat was het begin van de feestelijkheden van gistermiddag. Want de Felicitatiedienst, het „bureau" dat (bijna) alle aanstaande bruidsparen na mens een twintigtal bedrijven een pakket met (voornamelijk) levensmiddelen aan biedt, ontdekte dat er vóór hen precies )9 met een dergelijk geschenk wa- verrast. En dat achtte men toch wel mijlpaal in de nog vrij jonge Felici tatiedienst. In 1957 kwam de heer Weduwer naar aanleiding van een radiopraatje van de toen zeer bekende Mieke Melchers-Hol- lenbach (die naar Canada emigreerde en de Nederlanders, die een dergelijke Ook dit jaar is Leiden in het pro gramma van het Holland Festival betrokken en wel met drie muziek manifestaties. De eerste daarvan werd gisteravond gevormd door een optreden van het Concertgebouw- Ktointet in de Grote Pers van „De Lakenhal". Er bestond grote belang stelling voor dit wat ensemble zowel als wat repertoire betreft niet alledaagse concert. Het Concertgebouw-Kwintet bestaat uit de fluitist Hubert Bahrwaser. de klarinet tist Bram de Wilde, de hoboïst Haakon Stotijn, de fagottist Thom de Klerk en hoornist Jan Bos. Dat deze bekwame, geroutineerde zelfs gerenommeerde musici een degelijk en waardevol ensemble vormen, spreekt haast vanzelf. Het behoeft ook geen be toog, dat gezien de schaarse literatuur voor een dergelijk gezelschap, het pro gramma weinig overbekends zal bieden. Dit houdt echter ook wel in, dat niet alle nummers van het zeer gevarieerde pro gramma van het allergrootste muzikale belang konden zijn. Het kwintet in e van de 18de-eeuwei Danzi bijv. is nauwelijks eine Flötenuhr" van Mozart, toch een expressief stuk dat men ook wel veel op orgel uitvoert. In de doorwerking klon ken de begeleidingsfiguren vaak wat on duidelijk en de dynamiek was ook niet bijzonder genuanceerd. Het moet ons trouwens van het hart, dat, hoezeer we ook eerbied hebben voor dit blaaskiointet, het spel toch net iets te schools, te Hollands" bleef, om werkelijk bril jant te kunnen heten. En juist btf reeks van op nchzelf niet uiter mate belangrijke werkjes zou meer brio in de uitvoering gewenst zijn geweest. Nu klonk alles wel goed en degelijk, de prestaties van fluitist, hoboïst en klarinettist waren zelfs uitstekend te noemen, doch het wat zwaar en nadrukkelijk. Een interessant hoewel niet pretentieus werkje was het kwintet in F van George Onslow, dat een hoogtepunt van dt avond vormde, dank zij de spirituele et fantasierijke inhoud van deze vroegro- mantische muziek. Een kwintet van Willem Pijper uit 1929 daarentegen deed ons, ondanks of juist dankzij de degelijke factuur, denken aan een knap vakmanswerkstuk in modern contrapunt' en kiemcelontwikkeling. Veel prettiger, hoewel minder degelijk ge- gename achtergrondmuziek, hoe knap het ook werd gespeeld. Fraai klonk een bewerking van een Ricercare van Pales- trina. Daarentegen waren we niet geheel voldaan over de in een bewerking voor «»-,v j Waaskwintet gespeelde Fantasie „Für componeerd, klonk de suite van Milhaud „La cheminée du roi René", neoclassisis tische en geestige serenademuziek. Hier in werd gelukkig ook een meer muzi- kanteske toon gevonden. Een lange rij met vlaggetjes verr sierde wagentjes van de Felici tatiedienst trok gistermorgen door de stad, op weg naar het Leidse stadhuis om daar loco- burgemeester Van Schaik een grote taart aan te bieden. De vrolijke stoet op de Breestraat. zouden ondernemen, adviezen gaf de levensgewoonten daar) op de idee aantal bedrijven in te schakelen om zich speciaal te richten op ondertrouwde paartjes in het voeren van reclame. In oktober startte de Felicitatiedienst. aarvan het hoofdkantoor in Leiden op de Nieuwe Rijn gevestigd is. in Amster dam met de steun van achttien bedrijven en drie in keurig uniform gestoken dames, hostesses genoemd, die de pakketten met een vriendelijk woord en deskundige voorlichting gingen aanbidden. Ook buitenland De idee sloeg in en nu, na ruim 3Vi jaar, rijden 25 hostesses in hun rood-wit gelakte autootjes door heel Nederland (behalve Zeeland en Limburg) om per week zo'n veertig verloofde paren te ssen met een pakket, waarin twintig bedrijven staaltjes van hun produkten hebben samengevoegd. Binnenkort gaat n het ook in België doen. terwijl men Duitsland al enige tijd geleden deze feestelijke instelling heeft opgezet. Het bruidspaar dat gisteren werd ge huldigd, had voor deze gelegenheid een snipperdag gekregen. Zo kon het, na een toespraak van de heer Weduwer, de vele geschenken aannemen die volgden op het reeds eerder aangeboden pakket. Een prachtige oliehaard en een bewijs >or een jaar gratis stoken deden de bruid de hand op de mond leggen van errassing. Enthousiast legde ze daarna haar hand op de mouw van haar bruide gom, met wie ze op 11 augustus in het huwelijk zal treden. Je hebt ook wei een steuntje nodig, wanneer een lange rjj van hostesses Je boeken, een mixer, haardro- n andere min of meer huishoudelijke voorwerpen komt overhandigen! Dat het gezelschap, dat voornamelijk bestond uit vertegenwoordigers van de verschillende bedrijven met hun echtgenotes, bij dit gebaar geamuseerd toekeek, was niet on begrijpelijk. De „eigen" hostess, mejuf frouw A. van de Wijngaard, knikte de gelukkige bruid maar eens toe Taart 3 Morgens hadden alle wagentjes van de Felicitatiedienst, ongeveer 24, een tocht naar het Leidse stadhuis gemaakt. Daar boden de hostesses J. Seerden en i Lamp loco-burgemeester J. C. van j Schaik een enorme taart aan, als dank de goede samenwerking die de dienst het bureau burgerlijke stand steeds i mocht ondervinden. Tijdens het koffie- uurtje van vanmorgen heeft waarschijn-1 lijk geen enkel verloofd paar in Leiden in ondertrouw kunnen gaan Open-Deurdienst in Pieterskerk De Open Deurdienst zondagavond in de Pieterskerk begint om zeven uur. Tussen half zeven en kwart voor zeven ieder, die wil deel nemen aan een gebedssamenkomst in de kerkekamer, ne welkom. Deze voorbereiding van aantal mensen, die gezamenlijk voor de kerkbezoekers, voor de medewerkers, jk voor zieken en anderen die thuis meten blijven, willen bidden, vormt een bron van grote innerlijke kracht. Omstreeks kwart vóór zeven begint de samenzang. Dit is eveneens van wezen lijke betekenis voor de dienst. De heer A F de Jong zal. begeleid dor de organist Adriaan Blankenstein, negro-spirituals zingen. Deze worden vooraf toegelicht. Gezongen worden: Go down Moses de opdracht aan Mozes Israël uit Egypte te leiden: You may burry me in the East een lied over de zekerheid van de gelovige in de dood bij God geborgen te zijn: Swing low charriot een eenvoudig lied van de neger, op reis naar zijn hemelse Vader land; Sometimes een getuigenis van diep vertrouwen op Gods ontferming on danks eenzaamheid; Nobody knows the trouble I have seen een spiritual irip het geloof zegeviert over angst onzekerheid; Were You there when they crucified my Lord het persoon lijk betrokken zijn bij Christus' kruisi ging als getuigenis van vergeving en verlossing. De tekst van deze spirituals en even- ?ns van de liederen voor de samenzang ■orden volledig afgedrukt op het liede- renblad, dat aan alle bezoekers van deze dienst wordt uitgereikt. Mevrouw A. W. Kramer van der Berg. voor velen in Leiden geen onbe kende door haar gave eenvoudig en dui delijk over de Bijbel te kunnen spreken, zal mede naar aanleiding van de spiri tuals een persoonlijk geloofsgetuigenis gevi Dienst over Bachs Hohe Messe De dienst zondagmorgen half elf i: Bevrijdingskerk Montgomerylaan) voorganger dr. P L. Schoonheim de bijbelse inhoud van de Hohe Messe van Johann Sebastian Bach belichten. Ieder, die dit magistrale werk als drukwekkende muzikale schepping ooit heeft beluisterd weet, dat de tekst de zang en ook de muziek geheel beheerst Een preek over dit bijbels gefundeerde werk is daarom volkomen op zijn plaats. „Een naam vol grandeur „een sigaar met allure! ,HE ET UITGANSPUNT van het rapport de adviescommissie van het ministerie van maatschappelijk werk „Sociale integratie Probleemgezinnen", volgens hetwelk verschijnselen van on maatschappelijkheid in een „verdichting" optreden bij de „onderlaag" van de sa menleving. is niet gebaseerd op weten schappelijk verantwoord onderzoek, als de daarin geuite veronder stelling dat afwijking van het „gangbare" gedrag in de samenleving door de „on derlaag van de bevolking" de maat schappij benadelend en het persoonlijk geluk belemmerend zou zijn." Aldus schrijft dr. H. Ph. MilikowskL een Leids socioloog, in zijn proefschrift „Sociale aanpassing, niet-aanpassing eh onmaatschappelijkheid", waarop hij gis termiddag aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. De promotie, die publiek was dus met in de senaatska mer doch in het Groot Auditorium en toegankelijk voor iedereen werd door velen bijgewoond. Behalve belangstellenden van universi taire zijde, zagen wij ook de wethouders Van Schaik en Menken (de heer Moli- kowskd had voorheen een functie in de Leidse Jeugd-Actie), gemeenteraadsleden en vertegenwoordigers uit de kring van sociale zorg en maatschappelijk werk. De promotor was prof. dir. E. V. W. Ver- cruijsse. Het lijvige proefschrift omvat twee delen. Het eerste behandelt de sociale aanpassing cn niet-aanpassing ais socio logische problemen, het tweede de maatschappelijkheid als sociologische probleem. Bepaalde buurten van Leiden, zo zegt de schrUver, hebben hem gege vens verschaft voor z(jn onderzoekingen. Mens en dier De heer Milikowski begint zijn betoog met een vergelijking tussen mens en dier. Het dier past zich in het algemeen aan bij de gegeven omstandigheden, de mens doet dit steeds minder. Hij ver andert door zijn activiteit, zijn omstan digheden, zijn levensmilieu, zijn levens wijze. Hij past zich noch bij zijn fysi sche. noch bij zijn biologische, noch bij zijn sociale omstandigheden aan. Hij streeft er voortdurend naar deze orti- sta/ndigheden ten gunste van zijn levens ontplooiing te veranderen. Onaangepast heid behoort tot ihet wezen van de mens. Toch is er ook -in sommige opzichten sprake van aanpassen. Hij doet ddt als een noodzakelijkheid om te komen tot een verandering van de situatie, dat is: tot het met-aanpassen aan de gegeven situatie. Noodzakelijk, omdat niet-aan- passen niet gemist kan worden voor de le ve nsorutploo ing. Het Maatschappelijk Werk verkeert ten aanzien van aanpassen en n-iet-aan- passen in een dilemma. Enerzijds wil de maatschappelijk werker de mens in acute nood- helpen, anderzijds leidt dit helpen daardoor vaak tot een uitschakelen de sociale creaüivteit bij dleze mens. Niet- aanpassen evenwel 'is een onontkoom baar maatschappelijk proces, waardoor steeds, gelijkelijk voor alibe leden van de samenleving. gunstiger voorwaarden ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? v. d. Water, Haarlemmerstraat 207 heeft het, ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. De nu bereikte luchtiger toon kwam ten slotte uitstekend te pas In de variatiesuite over een liedje („In Holland staat een huis") van Hug< de Groot, een knap geschreven aar digheidje van gemakkelijke humor. Het kwintet behaalde hiermee zulk een succes, dat twee delen hieruit, de Habanera en de Reel, moesten den herhaald. Zo is deze avond voor het Concertge bouw-Kwintet stellig een succes gewor den, ook al werden er geen uitzonderlijke hoogtepunten bereikt. Intussen hebben we ons wel met enige verbazing afgevraagd, waarom een con cert als dit, dat met alle waardering voor het gebodene, toch niet hoog bij zonder kan worden genoemd, een vrij grote zaal vermag te vullen met toe hoorders, mits het onder het etiket van het Holland Festival geschiedt, terwijl soortgelijke concerten van bepaald niet geringere kwaliteit in vol seizoen, de Leidenaars aangeboden tegen vaak lage prijzen, zo slecht worden bezocht, dat de organiserende verenigingen hun budget nauwelijks sluitend kunnen krijgen. Dr. J. van der V Zoals w(j gisteren al in het kort meld den, is de chef van de administratie van de Leidse Courant, de heer C. P. de Hel den, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum. Wethouder S. Men ken reikte hem de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit Eerste spreker was de president-com missaris van de N.V., de heer M. P. van der Weyden die getuigde van dankbaar heid voor al hetgeen de jubilaris in de loop van veertig jaren voor de Leids» Courant heeft gedaan. Spreker stelde vast. dat de heer De Heiden zich praktisch nooit vijanden. alleen vrienden maakte, zonder echter een allemansvriend te zijn. Er bestaat een spreekwoord: „Goede wijn behoeft geen krans", aldus de direc teur van de Leidse Courant, de heer J. F J. M. Koens, in zijn toespraak, maar als wij u vandaag een krans omleggen, dan gebeurt dit omdat de wijn eerst zijn Veel dank bracht de directeur de Ju bilaris voor de trouw en de toewijding mee deze veertig jaar lang de krant heeft gediend. Hij overhandigde mevrouw boeket bloemen en de jubilaris het geschenk onder couvert De heer H. de Graaf, die sprak namen» het technische personeel, haalde herinne ringen op uit de tijd. dat „Cor" nog de krant verscheen in sporthemd en korte broek. Namens de technische afdeling bood hij een kist sigaren aan. Een hartelijke felicitatie namens de ad ministratie werd uitgesproken door de heer L. van der Meer, die ook herinne ringen ophaalde aan de vele jaren vriendschappelijk contact met zijn collega. Namens administratie en redactie schonk hij een radiotafeL Het woord werd voorts nog gevoerd door de heer L. C. J. Roozen, hoofdre dacteur. namens de redactie. Dr. H. F. A. Geise sprak namens het bestuur van het pensioenfonds en de heer D. Zonderop. oud-redacteur, namens de gepensioneer- Promotie ds. Locher In tegenstelling met wat wij gisteren sahreven, heeft de promotie var Lodher uit Eindhoven pas volgende week woensdag plaats. Promotie te Leiden Gepromoveerd tot dootor m de genees kunde op een proefschrift getiteld: ,.Bij- niensdhors en lever van ratten tijdens hypothermic", de heer J. van Unnik, ge boren te Ginneken in 1925 en thans wo nend te Rotterdam. Promotor was prof dr. A. Schaberg. worden ontwikkeld voor de ontplooiing de persoonlijkheid: biologisch, fy sisch, sociaal. Daarom mag n iet-aanpas sen nooit gekwalificeerd' worden als on maatschappelijk. Dit is iets geheel an- Discriminalie Men heeft op vele manieren getracht nmaatschappelijkheid te definiëren. In etenschappelijke kringen denkt men hierb(j aan het niet handelen volgens de spelregels, plaatselijke levensregels, ge middelde leefwijze, plaatselijk algemeen vaard cultuurpatroon, sociale positie, zovoort. En steeds zijn de definities dat juist de sociaal en economisch zwakken daaronder vallen. Daar is het hierboven genoemde rapport, volgens hetwelk verschijnselen van onmaatschap pelijkheid in een „verdichting" optre den bij de „onderlaag" van de samenle ving. Dat houdt een discriminatie in van deze volksgroep, die niet juist kan wor den genoemd. Aan ditzelfde euvel gaat ook het wetsontwerp-Eyssen mank. Hier uit volgt, dat de onmaatschappelijkheids- bestrijding, gebaseerd op het genoemde rapport en vastgelegd in het wetsont werp, niet aanvaardbaar genoemd mag worden. Daar men wettelijke maatrege len voorstelt ter bestrijding van onmaat schappelijkheid (onder toezicht plaatsen, elders of in verzorgingsoorden plaatsen van onmaatschappelijke gezinnen) en men de inhoud van dit begrip niet tevo ren zo nauwkeurig mogelijk en zo we tenschappelijk mogelijk vastlegt, maar open laat voor de interpretatie van de overheid ter plaatse op een gegeven ogenblik (naar „normatieve mfktstaven") beoogt men deze plaatselijke autoriteiten een blanco volmacht te geven om ingrij pende wettelijke maatregelen naar eigen „normen", hoe deze ook zijn cn tegen wie ook gericht, te hanteren. De weg zou daarmee vrijkomen voor willekeur en voor onderdrukking van ieder „afwij kend" gedrag cn van iedere vorm van sociale creatlvtelt en sociaal protest. Dr. Miliikowski heft waarschuwend zijn vómger op. als hij zegt dat iedere sociologische definitie van onmaatschap pelijkheid recht moet doen aan het so ciaal-historisch karakter van de mense lijke samenleving. Naar zijn inzicht zou men onmaatschappelijkheid als volgt kunnen definiëren: een sociaal verschijn sel, waarvan met wetenschappelijk zo verantwoord mogelijke methoden is vast gesteld dat het in enigerlei opzicht -na delig is voor de voortgaande menselijke emancipatie. Gehele bevolking Zo zal bestrijd mg van onmaotschap- pelijkheidsverschijnselen door gezinsbe moeienis eerst verantwoord zijn als op wetenschappelijke wijze de onmaat schappelijkheid is aangetoond'. D« bete kent dat men zioh bij het vaststellen van onmaatsctihhappcdijkheid en de be- strijdnng ervan groter beperking zal moeten opleggen dan tot dusver meestal gebeurt. Bestrijding van onmaatechhappelijk ge drag, zo besluit de auteur zijn proef schrift. kan niet de uitsluitende taak zijn van overheidsinstanties en dergelijke, maar is een zaak van de gehele bevol king „Deze bestrijding van onmaat schappelijkheid mag de sociale creativi teit niet belemmeren, maar moet deze juist stimuleren." Zon Strand STRANDKLEDING STRAND- en VAKANTIEKLEDING waarmee u voor de zon kunt komen. Sportief en toch elegant 3-delige zonnepakjes; driekwartbroeken met Jack. EXCLUSIEF VOOR LEIDEN EN OMGEVING Vergeet ook niet onze zomerjaponnen MODEHUIS LUCIENNE, BOIERMARKT 17, TEL. 32765

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3