Jlieuiue $tihsct\t (fourmil Chroesjtsjef: dit jaar beslissing V.S.-project: zoet uit zout water NIEUWS in één oogopsla. BON Prof. Smits door synode bevoegdheden ontnomen Nasution: kans op gewapend conflict stijgt K.L.M.-toestel dreigde in baai te storten Neus wiel stond niet vast Crita) 1 e as. Sf fs £s ill is l! PONDERDAG 22 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang n<>. 12205 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlcti is ahrbleoeti mgo bert ia UgljeaspatT Advertentie) BADPAKKEN - ZONNEPAKJES U baadt er mee in weelde! Grote keus en vele modellen b(J ADR. v. OOY Jr. Breestraat 39, Leiden. Vastgestelde fabrieksprijzen en VAKANTIE-KREDIET IS MOGELIJK. Het Westen zal niet zwichten voor een nauwelijks verhuld ulti matum van Chroesjtsjef, dat hij voor het einde van het jaar een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten. Hij deed daar van mededeling m een toespraak. Na een normale landing is een DC-8 van de KLM op het vlieg veld Idlewild bij New York van de middenbaan afgeraakt door dat het remsysteem niet goed werkte. Het toestel kwam vijftien meter voor de Jamaica baai tot stil stand. Niemand werd ge wond en er is hoegenaamd geen schade. Het breed moderamen van de Hervormde synode heeft prof- dr. P. Smits de bevoegdheden van emeritus-predikant ontnomen, omdat hij heeft geweigerd een gesprek te voeren over het be lijden der Kerk. Officieel, is niets bekend van een bespreking, die een groep Nederlandse zakenlieden in Rome heeft gehad met Indonesische diplomaten en waarschijnlijk Soekarno zelf over het herstel der betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Wanneer president Tsjombe van Katanga belooft te zullen deel nemen aan de besprekingen van het Kongolese parlement, dat binnenkort weer zal bijeenkomen, zal hij uit zijn gevangenschap in Leopoldstad worden ontslagen. De Nederlandse regering heeft naar aanleiding van een motie van de Nieuw-Guinearaad nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat zijn niets zal ondernemen buiten de Papoeabevolking om. In de jaarvergadering van de Prot. ohr. onderofficierenver eniging is verklaard, dat de sergeants niet voldoende hebben ge profiteerd van de jongste salarisverhoging voor het militair personeel. TVTOG altijd worden in -*■ Zweden de gemoe deren bezig gehouden door de operatie-Wasa, het lichten van het in 1628 voor Stockholm ge zonken oorlogsschip, dat men straks tot een mu seumstuk hoopt te maken en een schatkamer voor oudheidkundigen waaruit vele jaren zal kunnen worden geput. De Wosa was bedoeld als fcAniraalachlp voor de toen malige koning G-ustaaf Adolf. Na door de werf te zijn op geleverd en in Stockholm te zijn bevoorraad, -voer het ia 1838 uit om zich bij «le oor logsvloot van Zweden te voegen. Nauwelij ks edhtar bui/ben de (bescherming van de rortsen van Stockholms haven, werd heft door een rukwind gegrepen, maakte slagzij en zonk. Slechts en kelen van de opvarenden konden -worden gered. In '56 is bat sdhip opnieuw gevon den door een amateur-ge- ■chiedvoiBer en het bleek nog dn een dusdanig goede staart te zijn dat het plan wend gemaakt om het in zijn geheel naar boven te voor te bouwen. Sinds die -dagen is de ope- raffcie-Wasa in volde gang. Op de foto ziet men hoe een van de 64 stukken geschut die da Wasa aan -boord had, een 24-ponder met als jaar bal -1026. naar boven wordt gehaaid. Het getoeunt alle maal met een voomichtig- beüd en zorgvuldigheid als ging het om porselein an het schip een -belangrijke bij drage rte (Leveren voor da Over 336 jaar zal het de geleerden van dan heel wat minder moeite kosten om in- zithrt rte krijgen dn de ge schiedenis van onze dagen: de kranten van onze dagen, ap -welke wijze dan ook be waard, zullen hen erover kunnen inlichten. Zij zullen dan ook (in srtaat zijn te be- oondeflen wart wei en wat niet -van waande gebleken is voor de loop der geschiede- ais. Als niet tenminste God voordien het boek on-zer menselijke geschiedenis zal i tijd n de we te dikwijls ver- n in ons zijn op aaide. Maar die een christe- ön ge- (naam) (straat) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van Bouwbedrijf sbond i Geen betaald werk op vrije zaterdag in het verrichten van betaalde arbeid op de vrije zaterdag. In de resolutie Westelijke f-eiit, dat de Duitsers 20 jaar geleden de Sowjetunie binnenvielen. In dit band richtte hij een waarschuwing tot HET breed moderamen van Nederlands hervormde kerk heeft prof. dr. P. Smits zijn bevoegd heden als emeritus-predikant ont nomen. Gisteren heeft de synode van de Nederlandse hervormde kerk in haar vergadering in het conferentie oord „Woudschoten" in Zeist een brief behandeld, die aan haar gericht was door prof. Smits. Hierin deelt deze als laatste woord mee, dat hij niet bereid is tot een gesprek over het belijden der kerk met de raad voor zaken van kerk en theologie. Tot een dergelijk gesprek was hij destijds uitgenodigd. Naar aanleiding van deze brief, die de synode ter hand heeft gesteld van het breed mo deramen, heeft dit college na rijp be raad besloten aan prof. Smits zijn bevoegdheden te ontnemen. Dit op grond van ordonnantie 13-29-5 der kerkorde waarin wordt bepaald, dat deze bevoegdheden kunnen worden GENERAAL Nasution, de Indone sische minister van defensie, heeft gisteren op een persconferentie tn Belgrado verklaard dat als gevolg van de Nederlandse houding de kana op gewapende incidenten rond Nw.- Guinea stijgt. Hij beschuldigde d-e Nederlanders er van „bert -laatste halfjaar hond-enden men sen in Nieuw-Guinea -uirt (hun woningen Vin dreven te hebben en er ook vele hon derden mensen gearresteerd te hebben" „De Nederlanders patrouilleren druJt- k-er in het omstreden gebied en u kuni verwachten dat wij van onze kant tegen maatregelen nemen." Indonesië,'' zo vervolgde hij, „u>ït deze mensen terug naar hun hulzen sturen en meer in het gebied laten pa trouilleren om de veiligheid van one* mensen te waarborgen „Het is duidelijk dat de -toenemende kans op incidenten een toestand schept waarin niemand kan voorspellen waar en wanneer de incidenten kunnen gebeu ren. Wij moeten van onze kant ook klaai zijn." Hij wees er op dat m vele delen van Nieuw-Guiitea -niets van het Nederlandse bestuur ite merken is en dat het verzet -an de bevolking daar toeneemt. Niette min, zo voegde hij hieraan -toe, wil Indo nesië nog steeds (het probleem langs vreedzame weg uirt de weg ruimen. Maar dart sluit móet andere oplossingen -uit ontnomen, indien het voortduren daar van niet strookt met de waardigheid of de belangen van de kerk. Het breed moderamen overwoog daar bij, dart prof. Smits zich thans op zo'n definitieve wijze onttrokken heeft aan het gesprek, dat -naar het oordeel van de generale synode i-n het bela-ng der kerk met hem diiende te worden ge voerd, dat -bovengenoemde bepaling moest worden toegepast. Een aantal brieven, die naar aanleiding van de kwestie-Smits b\j haar zyn bin nengekomen, zyn gisteren eveneens door de synode behandeld. Op voorstel van het moderamen heeft de synode besloten binnenkort een brief te doen uitgaan als antwoord op de vragen die in deze brie ven worden gesteld. CHROESJTSJEF heeft gisteren in een toespraak medegedeeld, dat er voor het einde van het jaar een vredesverdrag met Duitsland zal zijn gesloten. In Washington heeft men deze verklaring bijzonder ernstig op genomen. Men vreest, dat»Oost en West nu wellicht voor de zwaarste proef sinds het einde van de oorlog komen te staan. Maar men liet duidelijk uitkomen, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn, al hun verplichtingen ten opzichte •lijn na fe komen. In Londen bleek men niet verrast en verklaarde dat Chroesjtsjef een fout maakt, als hij denkt dat een nauwelijks ver- igheid in het scheppen. Ziin zou integendeel in Britse rege ringskringen geleid hebben -tot een „harder standpunt". Ook in Frankrijk is men van mening, dat het Westen bepaald niet voor een ultimatum van de Russische premier zal wijken. D€ Rus verklaarde gisteren, het Duif- se vredesverdrag te willen sluiten met alle bondgenoten, jetunie tijdens d< Hij aeiide. BerlUn niet ite bedraiigen en de verbindingen wan -een vrije stad W-est^Berlü-n met perking ite willen onderwerpen. De Westduiitse bondskanselier. dr Adenauer, waarin -hij zei: als u de lessen der historie vergeet, dan betekent dat volk". Dit moest een dreigement, op hert gezonde verstand. In de loop van zijn -rede ver lat ook de Sowjetunie ue kernwapens zal hervatten, als de Ver. Staten hiertoe overgaan. „WH ontwerpen en installa- moeten wonden." voeg de -hij hieraan toe. al Rusk, de Amerikaanse buitenlandse zaken, een houden, waarop hij waarschijnlijk zal reageren op de op- Chroesjtsjef. Kennedy houdt pas volgende week woensdag een Javits heeft de republikeinse senator resolutie ingediend met de vast te leggen dat de Senaat een krachtige politiek voorstaat. Tot blij vende steun aan Berlijn, ongeacht de daaraan verbonden risico's. Hij wil de dubbelzinnigheid uit de Amerikaanse po litiek wegnemen, die ontstaan kan zijn door het denkbeeld van de leider van de democratische meerderheid in de Senaat, Mansfield van geheel Berlijn een interna tionaal beschermde vrije stad te maken. Vermelden we nog, dat ook maarschalk Malinofska, de Russische minister defensie gisteren over de Duitse kwestie heeft gesproken. Hij achtte het Westen verantwoordelijk voor het feit dat ei steeds geen vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Er moet en zal echter een ver drag komen, met alle gevolgen van dien' aldus de maarschalk, wiens woorden met een langdurig applaus werden begroet In de Margriethal in Utrecht i gisteren een repetitie gehouden t de spreekrollen van het lustrumstuk „Frangois Villon" van de Utrechtse studenten, dat op 1 juli zijn eerste en op 4 juli zijn galavoorstelling zal bele- H. K. H. Prinses Irene vervult in dit stuk de rol van Madame d'Orleans. We zien haar tijdens de repetitie met de heer J. C. van Tuyll van Seroos- kerken, die de rol van de hertog Orleans zal spelen. De vrede wordt vertrapt in Djakarta. Hier ziet men met hoe grote vreugde het 900 kilogram wegende standbeeld voor de vrede in het voormalige Wühelminapark te Djakarta wordt verwijderd, als laatste rest van het kolonialismeHet beeld stond er sinds 1882 en gaat nu naar een museum, daar het terrein nodig is voor de bouw van een moskee. Een DC-8 van de KLM is gister avond bij de landing op het vlieg veld Idlewild bij New York naast de landingsbaan terecht gekomen en op ongeveer 15 meter van de Jamaica- baai in een dikke laag zand tot stil stand gekomen. Aan boord van het toestel, dat een vlucht van Amster dam naar New York maakte, bevon den zich 67 passagiers en een twaalf koppige bemanning. Geen van de in zittenden werd gewond. Het straalvliegtuig landde om 22 uui 51 (Westeuropese tijd) in een lichte re gen. Het draaide naar links en kwarr ongeveer 45 meter van de startbaan te- Indien het vliegtuig nog 15 meter ver der doorgerold was. zou het in het water van de baai gestort zijn. Voor de landing had het vliegtuig de verkeerstoren gemeld, dat het ir lykheden had met het systeem, waar mede de hydraulische remmen var. landingsgestel iri werking gebracht wor- Alle voorzorgsmaatregelen waren geno- en toen het vliegtuig landde. Het red- dingsmaterieel behoefde echter niet ir. actie te komen. Volgens de politie stond ïn neuswiel niet vast. De passagiers werden met twee auto bussen van het vliegtuig naar de komsthal gebracht. De gezagvoerder het toestel was J. Bak. (Advertentie) Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN r\E BESPREKINGEN achter de regering om van een groep zakenlieden met Soekarno vinden wij een vreemde zaak, en wij vragen ons af waarom de regering niet duidelijk uitspreekt, het zelf ook een vreemde zaak te vinden. Dat er onder deze zakenlieden onbehagen is over de slechte betrekkingen met Indonesië, is niet verwonderlijk. Dat onbehagen wordt door iedere Nederlander gedeeld. Nederland heeft zich op dit standpunt trouwens geen verwijten te maken. Maar Soekarno verlangt iets wat Nederland hem niet verschaffen kan. verlangt Iets waarover Nederland nadrukkelijk de be schikkingsmacht uit handen heeft gegeven. Soekarno wenst de inlijving van Nieuw- Guinea. Wij moeten vrezen, dat de besprekingen van deze zakenlieden er alleen toe zullen leiden, dat Soekarno in zijn begeerte naar Nieuw-Guinea wordt gestijfd. Zij hebben het zichzelf aangepraat, dat Nieuw-Gui nea onhoudbaar is een onbewezen stel ling overigens. Daarmede bewijzen zij overigens slechte onderhandelaars te zijn, want het enige compromis, waartoe Soe karno daartegenover nog slechts bereid behoeft te zijn, is dat van enig uitstel, is dat, niet van een directe, doch van een geleidelijke overgang van Nieuw-Guinea naar Indonesië. Met andere woorden: Nieuw-Guinea wordt hierbij toch weer object. Alsof de dagen van het kolonialisme niet volledig achter ons liggen. Het is een standpunt, dat geheel door overigens nogal speculatieve econo mische overwegingen is ingegeven en waarin van het recht der Nieuw-Guinese bevolking om eigen toekomst te kiezen niets is terug te vinden. Het Nederlandse standpunt is een ge heel ander. Nederland heeft van elk eigen recht op Nieuw-Guinea afstand gedaan. Iïet heeft met iedere vorm van kolonia- lise gebroken. Daarvoor in de plaats heeft het gesteld de duidelijke erkenning van het zelfbeschikkingsrecht der bevolking ginds. Een sprekende aanwijzing voor deze po litiek ligt in de instelling van de Nieuw- Guinea-Raad, het vertegenwoordigend lichaam, ten overstaan waarvan Neder land nadrukkelijk heeft verzekerd, dat het beleid niet meer buiten de bevolking om wordt bepaald. Met deze zelfde woorden trouwens wordt het nog eens verzekerd in een juist vandaag gepubliceerd staatsstuk. Het ware niet overbodig, indien de re gering deed uitkomen, welk oordeel zij over het optreden van deze zakenlieden heeft. Voorlopig toch lijkt het veel op een doorkruising van haar eigen politiek. „Ik ga bij de familie Smid het gras —aaien. Mevrouw Smid betaalt een dubbeltje per uur meer dan u." T?EN groot gebied van hoge druk, dat Lj al enkele dagen ook geving aanwezig is, neemt langzaam in betekenis af. De invloed van zwakke storingen, die langs de noordelijke rand van dit hogedrukgebied bewegen, breidt zich meer en meer tot het Noordzee gebied uit. In verband hiermee verliest het weer zijn overwegend zonnige ka rakter. Er zullen perioden met veel be wolking zijn er er kan ook op enkele plaatsen een weinig regen vallen. Doordat op het noordelijke deel van de Oceaan de luchtdruk verder stijgt zullen in onze omgeving westelijke winden overheersen. De temperatuur blijft dientengevolge iets beneden normaal. De Bilt verdacht tot vrijdagavond: Aanvankelijk bewolkt en mogelijk hier en daar wat lichte regen, later opklarin gen. Zwakke tot matige, overwegend westelijke wind. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt 11.15 uur). Strand verwachting Morgen wat meer opklaringen en over wegend droog met iets krachtiger zuid- westen wind. Temperatuur plm 18 gr., temperatuur van Ihet zeewater 15 gr. Vooruitzichten: iets koeler en nog Tendens dalend e steeds wisselvallig door storingen van de ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 4.20, onder 21.04 uur; maan op 14.57, onder 01.35 uur. Volle maan 28 juni. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Eenheden van het Amerikaanse gar nizoen in West-Berlijn hebben vanoch tend voor de derde maal in de afgelopen tijd paraatheids- en bewegelijkheids-oefe ningen gehouden in de straten van de stad. Alle vijfduizend man van het gar nizoen namen aan deze oefening deel. PRESIDENT KENNEDY heeft gisteren op een knop gedrukt en een project laten beginnen dat hij belang rijker noemde dan het bren gen van een mens in de ruim te. De knop was in Washing ton, maar de machinerie die de president in beweging zet te bevond zich in Amerika's eerste fabriek voor het ortizet- ten van zout in zoet water. De installatie bevindt zich in de kleine stad Freeport aan de kust van de Golf van Texas. 80 km ten zuiden van Hous ton. De fabriek kost 5.500 000 gulden en is de eerste van een vijftal dat de federale rege ring laat bouwen. Het zoete water dat uit het zoute wordt gewonnen is zo goed, dat het zuiverder is dan het water van de meeste gemeentelijke wa terleidingen. De fabriek telt 12 verdam- ïers die het zeewater verhit ten tot ongeveer 250 graden. Als de stoom condenseert ont staat het zoete water. De pro- duktiekosten hiervan zullen ongeveer 8 gulden per kubie ke meter bedragen. Als de fa briek het zo goed doet als do regering verwacht zal zij als model dienen voor andere in stallaties die de woestijnen der aarde tot paradijselijke tuinen kunnen omtoveren. Dat is dan ook de reden waarom Kennedy kort na zijn inauguratie het project be langrijker heeft genoemd dan het brengen van een mens in de ruimte. Het water zal wor den gebruikt door de stad Freeport. Ingenieurs hebben berekend dat de installatie 30 maal zo groot zou kunnen zijn en dan toch nog lonend zou zijn. Een installatie van een dergelijke omvang, zeiden zij, zou water kunnen produceren voor 2 gulden per kubieke meter. Station Zd.-Llmb. .dstll 19 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1