Gemeentemuseum verkocht kunstbezit (f 125.000) Vangstresultaten trawlvisserij vielen in april sterk tegen Export van 17-de eeuwse werken Franse kreeften vissers langs Brazilië's kust HU NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 JUNI 1961 De vangstresultaten bij de trawlvisserij op zeevis zijn in het algemeen in april tegengevallen. Vooral de besommingen van grote trawlers waren zeer matig. Het aanbod van verse haring was gering. Op het IJsselmeer werd een begin gemaakt met de kuilvisserij op paling. De garnalenvangsten liepen vergeleken met maart belangrijk op. De aanvoer van mosselen werd op 15 april geëindigd. In de oestersector liep de verzending terug. De uit voer van visserijprodukten bleef zich gunstig ontwikkelen. Aldus een over zicht van het produktschap voor vis en visprodukten. In bet 'begijn van de maand april wend door nuim 160 trawlers'loggers aan de trawlvisserij op zeevis deelgenomen. In de loop van de maand werd dit aantal geleidelijk minder, omdat diverse schepen in gereedheid werden gebracht voor hea nieuwe hanmgeeriizoen, dat In mei een aan vang rou nemen. Voorts oefenden in april nog ruim 200 kotters en overiige vaartui gen de (trawlvisserij uit. Vooral <ie grote vaartuigen boekten ma tige ^resultaten. De prijzen van de driver-** aeevissoorten lagen veelal op een lager niveau dan in maant. De aanvoer van rondivis daalde van 2454 ton, gemiddelde prijs f 0,60 per küo. tot 2262 ton, gemiddelde prijs f 0,57 per kilo Ook het aanbod van platvis vertoonde een teruggang, namelijk van 2730 ton. ge middelde prijs f 1,58 per 'kilo. tot 2333 ton, gemiddelde prijs f 1,49 per kilo. In april kwam een zeer grote hoeveel heid makreel aan de markt, namelijk 4245 iton, waanvoor gemiddeld f 0,16 per kilo werd. betaald. In Umuiden werd 3230 ton aangevoerd, in Schevemngen 665 ton. De visconservenindustrie nam grote hoeveelheden uit de markt. In totaal werd 43 ton afgevoerd naar d# vlsmeelindustrie, terwijl 370 ton werd uitgevoerd. Vergeleken met maart liep de aan. roer van sehélvis op van 294 ton. ge middelde prijs f 034 per kilo tot 495 ton. gemiddelde prijs f 0.60 per kilo. 1» IJmuiden werd 427 ton aangevoerd, in Schevemngen 65 ton schelvis. De export bedroeg ruim 70 ton. 'De buitenlandse vraag naar kabeljauw was minder dan in maart, waardoor ae ■Magprijzen terugliepen bij een overt- gens dalende aanvoer. Er was 655 ton kabeljauw, gemiddelde prijs f 030 per kilo, tegen 692 ton, gemiddelde prijs 1031 per kilo in maart. In IJmuiden waren 549 -ton kabeljauw, in Schevemn gen 99 ton. De uitvoer van kabéllauw bedroeg 311 ton. Ook die afslaigprdjzen voor schol waren lo april lager dan in maart. De gemid delde prijs daalde van f 033 per kilo tot f 0,44. De aanvoer liep terug van 1321 ton tot 1163 ton. In IJmuiden wenden 931 ton aangevoerd, in Sohevoningen 174 ton De uitvoer bedroeg 300 ton. Tong was in bevredigende hoeveetoc- den aam de markt. In totaal was er 934 ton, gemiddeld f 2,90 per kilo. 747 ton werd te IJmuiden aigesdagen, 168 te Seheveniragen. Ruim 820 ton werd geëxporteerd. Van de vissoorten, welke vallen onde» de opvangregeling voor zeevis, wa ■en aanvoer van 1364346 kilo. 180388 kilo werd doorgedraaid, hoewel marktwaardig. 210 kilo werd doorge draaid en was ook niet marktwaardig. Belangrijk was het aandeel van de door gedraaide vis bij wijting en vooral bot. Bij wijting werden er van 613.649 kil* 117.968 kilo doorgedraaid, bU bot vai 46-284 küo 26 964 kilo. De export lag op een iets lager niveau dan in de laatste maanden gebruikelijk was. De uitvoer bedroeg namelijk 1.976 ton voor een waarde van f4,— miljoen. Verzonden werd onder meer naar Bel gië (831 ton), West-.Duitslaind (132 ton». Frankrijk (516 ton), Italië (166 ton). Ge.- Brittannaë (226 ton) en Zwitserland (46 ton). De export in april i960 bereikte bet totaal van 1930 ton voor een w-< ran f 4,— miljoen. In «pril 1961 werd 1045 ton z In april 1961 werd geen gezouten n* ring aangevoerd. Een hoeveelheid van 78 ton wend uit Noorwegen ingevoerd. uitvoer van gezouten haring o» droeg 1133 ton voor een waarde van f 810-000. België mam 493 ton af en Fnans- rllk 166 ton. De naar deze landen ver zonden hoeveelheden waren vooral d» •temd voor de visverwemkende indu- in. Naar West-Duiitsland werd 290 ton verzonden en naar Noorwegen 147 Met Oost-Duit slarad werd een aan vullend contract gesloten voor de lev*, nimg van 2115 vaten gezouten haring. In april i960 werd 987 ton gezouten harina uitgevoerd voor een waarde van f 740.000. in april aangevoerde verse hamma was afkomstig van de trawlvisserij. D» geïmporteerd voor een waarde van f 13 miljoen tegen 980 ton voor een waarce f 1 miljoen im de oveneenxomsuae maand van 1960. Leveranciers waren on- meer België (130 ton). Wesl-Duit»- lamd (504 ton), Denemarken (207 ton Noorwegen (82 ton) en IJsland (103 toni. Haring In het noordelijk deel van de Noordzee gevangen haring was ongelijk van g«w- te en bestond veelal uit ijle haring. Da tn het zuidelijk deel bemachtigde harina was vrij slap. In IJmuiden werd 937.000 kilo aange voerd. Hiervan werden 22.000 kilo ar gekeurd, 771.000 kilo verkocht voor men selijke consumptie, en 144-000 kilo door gedraaid, waarvan er 112300 kilo markt waardig waren. In Scheveniragen was <Je aanvoer 337.000 kilo. Hier wend 1000 kilo afge keurd, 248.000 kilo verkocht voor men selijke consumptie en 88300 kilo door gedraaid, waarvan er 24300 niet markt waardig waren. De uitvoer van verse haring bedroe* tn april 687 ton voor een waande vai. f 290.000 tegen 905 ton voor een waarde van f 310.000 it) de overeenkomstige maand van 1960. Uitgevoerd werd maar België (85 ton) en West-Duiitsland (600 ton). Dp import van verse en bevroren hairing was in april van weinig beteke nis. Het totaal was 154 ton voor een waarde van f 65300. Genoemd kwantum werd, op 21 ton na. uit West-Duitsland betrokken. In april 1960 wend 244 ton versa haring ingevoerd voor een waar de van f 100.000. De aanvoer van bokking bereikte in de venslagmaarad een bevre digend niveau met 375 ton voor een waarde van f 401.000. Afnemers waren onder meer België (14 ton), Weet-Duits- land (54 ton), Griekenland (250 ton) en Egypte (35 ton). De uitvoertotaden fel april i960 waren respectievelijk 318 ton en f 344.000. 4LPHEIS AAIS DEIS RIJI\ Uitstapje wijk Lage Zijde Een aantal bewoners van de wijk Lage Zijde maakte gisteren per bus een uitstapje onder leiding van wijkpredi- karat ds. J. H. Bogers en echtgenote. Het was voor de vierde maal dat een zomerreis werd gemaakt. Dit jaar ging men naaT Noordbrabant. Het gezelschap bestond uit yuim vijf tig personen. Helaas had men nog enige mensen moeten teleurstellen, aangezien de bus was volgeboekt. Transactie met buitenlanders onder geheimhouding Houdt de directie van het Haags gemeentemuseum uitverkoop van zijn kunstbezit? De redactie van het geïllustreerde weekblad Panorama geeft deze week in een met fQto's verlucht artikel een bevestigend antwoord op deze vraag. Vijftien zeventiende-eeuwse schilderijen, voorheen deel uit makend van Nederlands openbaar kunstbezit, hingen te koop in een Lom dense kunstzaal, zo schrijft het blad. Ze zijn afkomstig uit een partij kunst werken, die door het Haags gemeentemuseum werd afgestoten. Maar vreemd er zijn stukken bij, die onder het beheer van de vorige directeur zijn aangekocht. De man die thans de scepter'zwaait, wilde dus kwijt, wat zijn voorganger begeerde. Dat is een beleids- kwestie Toestemming De redactie van Panorama heeft zich over deze kwestie tot het Haagse ge meentemuseum gewend om inlichtingen, waar men zich gans niet verheugd toon de over deze belangstelling. „By ontsten tenis van de directeur, mr. L. J. F. Wysenbeek, werden wij zo deelt het blad mede aanvankelijk te woord ge staan door de administrateur de heer P. A. Fréquin. En deze zeide „We vinden het beroerd genoeg, dat U er achter ge komen bent „Waarom werden de werken, waaron der stillevens van Abraham van Beyeren (pm. 16201690i, Ambrosius Bosschaert (plm. 11601723) en Jan Baptiste van Fornenburgh (plm. 16081656) door het Haags museum afgestoten?, zo vraagt het blad zich af. Het antwoord luidt: omdit ze niet passen in de collectie „Wie bepaalt dat? De museumdirectie. TVE VIER Franse kreeftenvissers die enige tijd geleden uit Douarpez naar de Braziliaanse kust vertrokken, hebben niet bepaald kunnen juichen over de ontvangst door de Brazilianen. De Franse eenheid bestond uit twee diepvriestreilers en twee kreeftenkotters. Na een oponthoud in Dakar kwamen de schepen in Recife aan, waar zij goed werden ontvangen. Al spoedig liet men de schippers echter verstaan, dat de territoriale wateren zeer uitgestrekt waren. Toen de Fransen grote hoeveelheden kreeften vin gen, werden zij zelfs aangemaand de visserijgronden te verlaten en elders hun bedrijvigheid voort te zetten. De Brazilianen waren evenwel bereid de Franse vissers enige tijd te gunnen voor proefnemingen langs de kust. Zy kwamen tot de conclusie, dal er kreeft voldoende zwemt langs de Braziliaanse kust in de omgeving van Recife. In en kele visdagen lukte het de kreeftenkot ters 12.000 küo levende kreeften te van gen. De kleine kreeft heeft een nogal bruine kleur en laat zich moeilijk invriezen, al dus de Fransen. Een poging ze aan de wal in vijvers te plaatsen, leed schip breuk door de houding van de lokale vissers De Fransen zijn inmiddels weer van de Braziliaanse kust verdwenen. Zij zullen hun experiment waarschijnlijk niet her halen. Want behalve de moeilijkheden met de lokale vissers, leverde de grote vangst aan kreeft geen winst op. Matige visserij om de Noord Het was wel goed weer om de Noorfl, maar de vlsserU bleef matig, namelijk 80 tot 175 manden makreel, schelvis en kool- vis per etmaal. De IJM 10 Maria van Hat- tem deed een trek van een pakje, de Tho- rlna een trek van twee pakjes, de Toronto een trek van een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen slecht, namelük 80 tot 100 kilo tong en 8 tot 12 manden andere vis. De haringvangst op 56 graden noorder breedte bestond uit 60 tot 200 manden haring en makreel per etmaaL De 's-Gra- venhage deed een dagvangst van zeven pakjes, de Jacoba Gesina deed een trek vaif twee pakjes. RIJNSATERWOVDE Geslaagd Jaap Visser, leerling van de openbare school, slaagde voor het toelatingsexamen van het Rembrandtlyceum te Leiden. Bouw vjjf woningwetwoningen Het bouwen van vyf woningwet woningen is door de technische dienst der gemeente Rijnsaterwoude opgedra gen aan de firma C. J. van Berkel te Leimuiden voor 72.000. N1EUJVVEEIS Bouw woningwetwoningen De technische dienst der gemeente Nieuwveen heeft het bouwen van drie woningwetwoningen opgedragen aan de firma C. J. van Berkel te Leimuiden. Kan de directeur van het Haagse Ge meentemuseum zo maar uit het aan zijr beheer toevertrouwde cultuurbezit var de gemeente verkopen? Nee, dat kon hij niet. Er bestaat in Den Haag een i missie van advies voor de dienst Schone Kunsten, samengesteld uit vijf raadsleden en enkele deskundigen oude en moderne kunst, die in zo'n val het college van Burgemeester Wethouders, dat toestemming moet ge ven tot verkoop, adviseert. Dat is gebeurd. En naar men d dactie van Panorama meedeelt w; commissie unaniem van mening, dat tot verkoop van de twintig schilderijen, die mr. Wijsenbeek daartoe voordroeg, kon worden overgegaan. B. en W. namen het advies over, een hamerklapje, en twintig kunstwerken waren te koop. opnieuw komt hier de vraag op: kan dat zo maar? Als de gemeente, gehoor gevend aan de wens van haar1 mus directeur, een schilderij heeft aangekocht, kan zij het natuurlijk ook weer verko pen. Maar als zo'n schilderij nu door een schenking of een legaat gemeentelijk eigendom is geworden, moet men veelal rekening houden met bepalingen omtrent de bestemming van het kunstwerk. Al het alleen maar uit overwegingen de directeur van het gemeentemuseum Simon van Gijn te Dordrecht, die stellig als belanghebbende mag worden be schouwd. „JVe wisten niets Bij de Haagse uitverkoop ging een ge signeerd stilleven van de uiterst zeld- voorkomende schilder Karei Bor- chaerdt Voet van de hand. Deze in 1670 Zwolle geboren kunstenaar was in zijn latere levensjaren in Dordrecht werk en lid van het Dordtse Gilde. Het um Simon van Gijp bezit van hem alleen maar een prent. De directeur, de heer L. J. Bol, zei ons vol spijt: „Wij heb- /an die verkoop in Den Haag niets geweten" Misschien beschikten de musea, die ge ïnteresseerd waren, niet over geldmidde len. Misschien ook is het begrip „optie" in dit verband een tikje vaag geweest. In elk geval gingen twintig schilderijen uit de Gouden Eeuw. door Nederlandse meesters vervaardigd en eenmaal goed genoeg gevonden om tot museumbezit lees: tot openbaar kunstbezit den toegelaten, i fatsoen. Uit legaten Sfeer in l gezin f De „Nieuwe Leithche" er in Er waren er onder de twintig schilde rijen, die uit een legaat afkomstig ren. Het kan nimmer in de bedoeling de erflater gelegen hebben, dat ze een derde zouden worden verkocht. Toch is dat geburd. Men past daarbij een spits vondige redenering toe, die mr. Wijsen beek vriendelijk uit de doeken deed. ..Wordt een werk aan de gemeente nage laten". aldus de directeur, „dan neme aan. dat het verkocht kan worden. Wordt het nagelaten aan het museum dan wordt het nooit verkocht. Maar let wel: tegen woordig aanvaarden wij niets meer onder beperkende voorwaarden". Enfin, de commissie stond achter hem en het college van burgemeester en touders gaf toestemming tot de voorge stelde verkoop van de twintig oude schil derijen. Hij kon dus afstoten wat hy kwijt wilde. Hiermee ontstond een situa tie waarmee verscheidene musea ii land, minder rijk voorzien dan het Haags gemeentemuseum, wellicht hun voordeel hadden kunnen doen. In Den Haag a de twintig werken toch maar in de kelder opgeslagen geweest. Nu waren koop en zouden dus. als andere mus aankochten, elders binnen onze grenzen in de openbaarheid kunnen komen. „Nou ja. dat ie niet gebeurd, deelde de heer Fréquin mede. De Nederlandse musea hebben optie gehad maar zij heb ben niet gekocht Men kan nu wel klaren, dat de Nederlandse musea in ae gelegenheid zijn geweest aan te kopen uit hetgeen Den Haag kwijt wilde, maar daar tegenover staat de verklaring van volk verloren. Zaken de uitverkorene relatie met wie zaken werd gedaan? En ten tweede: hoeveel bedroeg de opbrengst? De redactie van het blad kreeg administrateur van het Haags gemeente museum geen antwoord op deze vragen. „Hij liet", zei hij. „de beantwoording daarvan graag aan de directeur de directeur bleek hevige bezwaren te koesteren tegen het noemen van de naam in kwestie en van het bedrag, dat hij voor de verkochte collectie ontving. Van hem vernam de redaotie blad niet dat de koper de in Brussel en Londen domicilie houdende kunsthande laar D. Cevat was geweest. „Mr. Wysen beek noemde alleen na lang aarzelen het bedrag: globaal 125 000 voor de gehele collectie van twintig werken." Uit Lon den ontving de redactie van Panorama bericht, dat één enkel schilderij, lijk dat van Ambrosius Bosschaert, daar verkocht werd voor 3500 Engelse ponden, globaal ƒ35300. Ten slotte schrijft het blad: Dat een museum aankopen doet en kunstwerken verkoopt, waarop het niet langer prijs stelt, is volkomen normaal. Het Haags gemeentemuseum heeft geld nodig, want het wil zich stukken verwerven uit de vermaarde Amerikaanse Thompson- collect ie! Er is een keus gemaakt raadsvoorstel is in de Haagse gemeente raad ingediend om voor 400 000 a<a kopen De toekomst zal uitwijzen of met de besteding van die vier ton ge lukkig is geweest Uit gemeentelijke kring i téren bevestigd, dat de voor de Schone Kunsten zich met verkoop akkoord verklaard heeft, raadsleden waren op de hoogte, zo stelde men. Men achtte het niet wenselijk, dat deze verkoop in de openbaarheid zt men, omdat hierdoor de naam vc Haags Gemeentemuseum schade berok kend zou kunnen worden, terwijl komstige schenkers van waardevolle stukken zouden worden afgeschrikt. Om dit te voorkomen, gaf keur aan de verkoop In Londen te doen plaats hebben. Voordat tot deze verkoop is overge gaan, heeft ook dr. Van Gelder hiertoe geadviseerd," aldus onze gemeentelijke zegsman, die toegaf, dat er in de keldert van het museum vrij veel stukken zijn opgeslagen. Dat is niet allemaal kunst. Bovendien passen deze stukken niet tn. de verzameling van het gemeentemuseum, dat een voorbeeld wil zijn van de ontwik keling van de gang van zaken moderne kunst sinds 1850 Rottendam (Maastunnel) en de Mc»rdijktonug ging het naar Breda, r koffie w&nd gedronken. Vervol gens naar Ginrveken. Daar werd het gezelschap ontvangen door ds. A. C. D. van den Bosch (ha kend van radio en televisie). Op uitne mende wijze heeft hij de ALphenaren zijn Gemeente verteld. De prach tige oude kerk werd bezichtigd. Ds. Van den Bosch zei onder andere dart de liturgische vernieuwing in de Hervorm- de kerk Ln zijn Gemeente sterk wordt beleefd. neiswerd voortgezet naar Oister- wijk; daar gebruikte het gezelschap de lunóh. Er was volop 'gelegenheid tot verpozing. In de Postzegel te 's-Hentogenbo6ch eeft men gedineerd. Omsrtreeks ha'f tien ziart het gezelschap aan de koffie de eigen vertrouwde omgeving: de foyer van het wijkcentrum Nabij. Al met al: een uitstekend geslaagde dag, begunstigd werd door prachtig Taptoe Alphen Zaterdag 1 juli, 's avonds half negen, wordt voor de derde maal Taptoe Alphen gehouden. Deze keer echter niet op het grote plein aan de Van Lennepstraat, maar op het ter rein van de voetbalvereniging Ai ohen achter het bospark. De organi satoren. de heren J. de Bruijn en J. Vrij, zullen hierdoor stellig voor minder grote problemen komen te staan. Voor de zitplaatsen heeft men namelijk de beschikking over de tri bune. de omgeving is rustiger en men heeft meer oog op insluioers" Aan de taptoe werken mee de Alphen- e korpsen: Arti et Religioni, Crescendo n Con Brio, D.E.S. uit Aarlanderveen, 'oorts de vereniging Het geklank des Konings uit Zwiindrecht '60 man) en de harmonie Scheepjeswol uit Veenendaal <85 man). Het aantal korpsen is kleiner i vorige jaren, het aantal muzikanten gelijk. De algemene leiding vai taptoe heeft Peet van Bruggen, kapel aan de Koninklijke Militaire pel. De verlichting zal vollediger zijn dan vorig jaar De finale zal. omdat de korp- deelton worden gebracht Een koperkwartet van Crescendo zorgt buiten het taptoeprogramma om muziek, De vraag of deze taptoe tot blijvend evenement in onze gemeente zal worden, is ter beantwoording a; burgerij. Vorig jaar was de belangstelling groot en men had een fijne avond. Zonnebloemschool Leerlingen van de Zonnebloemschool. christelijke school voor minder- begaaf de kinderen, hebben aan het jeugdver- keersexamen deelgenomen. Van de 21 Jongelui slaagden de volgende 18 leer lingen: Jongens werkklas: J. Bekker. J. Kok, J. Boxma, K. Bouthoorn. T. Ha gen. W. van Leeuwen, J. Rijvers, J. Starreveld, J. de Vries. C. de Greef en D. de Lange. Meisjes huishoudklas; N. Hulshof. R an Beelen, H Looyenstein, D. den Daax D. Schimmel. Y Kraan en I. van Zessen. Deze mooie uitslag (er waren verschei dene leerlingen met 0 ft. in 't theorie gedeelte en in het praktijkgedeelte) stemt tot grote tevredenheid. Een dige bijkomstigheid is, dat enige oud- leerlingen inmiddels met goed gevolg hun rij-examen hebben afgelegd. Buitenlands bezoek Dinsdagmiddag braoht een groep 40 Franse meisjes met hun leraressen een bezoek aan de landbouwhuishoudschool Koningin Juliana. Ze waren afkomstig uit Mollien-Vidame in Noord-Frank- Na een ontvangst met thee en gebak, door enkele vorrmngsklassehs verzorgd, werd de school bezichtigd. De Frangaises erg verrukt over het landbouw- huishoudonderwys in ons land. Comitélid L. Scheerder (geheel links) fungeerde in Bergen bij het verlaten van Duinvermaak als verkeersagent voor de be jaarden van Alphen a. d. Rijn. Feestelijk uitje bejaarden De Alphense bejaarden maakten gis teren hun jaarlijkse uitstapje, waarbl) keer nu eens niet het oosten of het midden van ons land werd bezocht, maai stoutweg koers werd gezet in noorde IHke richting en wel naar het midden van Noordholland met als verst gelegen doel het bijzonder mooie Bergen aan Zee. Jammer was dat wat later moest worden vertrokken dan de bedoeling was (per- soraeelsschaanste bij de autobusonderne- tning). Door het mooie polderlandschap van Zuid-Holland ging het over Haar lem door de Velsertuimel. Vervolgens kwam men in Bergen aan. aar in de grote uitspanning Duinver maak de koffie reeds stond te wachten, a een korte verpozing zette men zich in hert middagmaal. Het plan was. dart men ook nog uurtje aan het strand zou vertoeven. Ei\ waren zelfs afspraken gemaakt voor een zwemwedsrtrijd tossen een groep bejaar den en leden van het comité. Er kon van dirt alles evenwel niets komen, omdat geen parkeergelegenheid was aan het strand voor negen grote autobussen Toen werd besloten maar door te rijden ïar een grote duinpan. Daar koesterde icn zich heerlijk in hert zonnetje. In Heemstede werd daarna nog eer- keer „opgestoken" voor hert drinken van een kopje thee, waarbij bankertsrtaven werden geserveerd. De intocht had plaats onder ds vrolijke rto-nen van hert muziek korps Crescendo. Rast te vermelden, dat tijdens de maai tijd in Duinvermaak burgemeester Bruins Slot. die met rijn echtgenote a,ls steeds do tocht memaakte, woorden van dank Wedstrijden en spelen op ijsbaanterrein De stemming lydens de derde avond van de Zomersportweek 1961 was weer opperbest! Ditmaal was het Ijsbaanter rein als ontspanningsgelegenheid geko. zen. Daar nam een zestigtal meisjes en Jongens (tot 16 jaar) deel aan divers® wedstrijden en spelen. De organisatie was in handen van een groepje leider» en leidsters van de Instuif onder aan- voering van mejuflrouw J. GöbeL Het was een mooie zomeravond, uit maaKie alles alleen maar feestelijker. Begonnen werd met touwtrekken, een nummer dat ook nu weer verbeten ge zichten te zien gaf. in tegenstelling met hert volgende evenement: masttopen. Ve le meisjes en jongens toonden zidh daar bij heel bedreven, zodat de leiding ge noodzaakt wae enige obstakels op om noeg te plaatsen, om het getal uitvallers ie vergroten. De wedstrijd hardlopen over de volle Dreedte van het teriein gaf veel spanning ten sommige deelnemers aan de sdhoe- nen een kwalijk-r.ekend souvenir). Uitbundig plezier beleefden zowel d« deelnemers als de toeschouwers aan a« Kussengevechten. Ln dan was er nog een tweetal h indeiu isweds tr ij de n. één voor meisjes en jongens tot 14 jaar en één wat moeilijker wedstrijd voor de jongelui van 1416. De te nemen hindernissen waren soms lang niet gemakkelijk. De oudsten bijvoorbeeld moesten na 't aan steken van een Kaars zich vliegensvlug *n een overall worstelen, onder een zeü doorkruipen, op een aftandse fiets tussen een aantal flessen doorrijden, enz. De hilariteit was groot. Vanavond om half aoht wordt de pret voortgezet. Dan zal er op het plein van Nabij ringsteken lap de fiets) worden genouden. In de grote zaal van Nabij: finale vol leybalwedstrijden. ALPHEN AAN DEN RIJN Uitstapje Een aantal meisjes van de dhr. nijver heidsschool, de huisnaasters, maakten gisteren onder leiding van de leraressen J. Gusseclo en M. N. A. van Beuseko* een uitstapje naar Rotterdam. De reil werd per trein gemaakt. In de Maasstad werd het winkelcentrum de Lijnbaan be zocht en een rondvaart per Spido door de havens gemaakt. Na een wandeling over de Maasbruggen hebben de meisjes rich middags uitstekend vermaakt in de diergaarde Blijdorp. Personeel Leerhoeve een dag uit. Het personeel van de n.v. De Leerhoe- is gisteren een dag uit geweest. De eerste stopplaats van de tocht die per autobus werd gemaakt, was Kaats heuvel voor een bezoek aan de Efteling. Vandaar ging het naar De Rotterdamse diergaarde Blijdorp. In Scheven in gen werd de pier beroem t in Den Haag dineerde men. Buitenoefening EHBO Op het terrein van N. Samsom n.v. aan de Wilhelminalaan is op initiatief van ds afdeling Alphen aan den Rijn van de EHBO een geslaagde buitenoef en irag ge houden in kringverband. De belangstel ling van de zijde der afdelingen had wat groter kunnen zijn, wat niet wegneemt, dat de zes ploegen uit Woubrugge, Reeu- wijk. Boskoop, Aarlanderveen. Ter Aar en Alphen met veel animo aan de oefe ning hebben deelgenomen. Dokter J. Hoeing, de medisdh-adviseur an de Alphense afdeling, had de leiding. Het hoogste aantal punten dat door de uit 5 man bestaande ploegen behaald kon worden bedroeg 100. Eén der ploe gen speelde het klaar het tot 94 punten te brengen. Woningbouw aan de Hoorn Door architect R. Vis rte Alphen Is het bouwen van een woonhuis met expeditieruimten aan de Hoorn i dc firma Rippink opgedragen i van Burik te Zoeterwoude. t P. W. D Diploma-uitreiking Alphense handelsavondschool CHRISTELIJKE middelbare handelsavondschool, met driejarige cursus, die nu vijf jaar bestaat, heeft gisteravond de tweede groep geslaagden afgeleverd. Hiervoor werd een bijeenkomst gehouden in de gymzaal van de Ichthusschool aan het St.-Jorisplein. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. Verduijn, sprak een welkomstwoord, waarna hij het woord gaf aan de rijksgecommitteerde, de heer H. G. A. Hogeweg (de andere gecommitteerden waren de heren drs. B. A. Jutte en J. Verleng), die aan de beste leerling, Evert M. van Eijk, zijn diploma overhandigde. Deze behaalde een tien, drie negens en een acht. cn vroeg aandacht voor de praktijk cursus boekhouden. Men hoopt lo aeptember by voldoende deelneming voorts te kunnen beginnen met cur sussen Nederlands, Engels en Duits. De heer Stortenbeker zei ln deze tijd wel eens te denken aan het Romeinse r(jk dat onderging door de begeerte naar brood cn spelen. Ook bi) ons volk is er een begeerte naar geld en genot. Met nadruk werd gewezen op het gevaar hiervan. Ten slotte bracht de heer Verduyn dank aan gecommitteerden, directeur en docen ten. Hy feliciteerde de geslaagden en reikte aan de geslaagden Jan van den Bosch, Evert van Eijk en Piet van Leeu wen een geschenkbon uit, omdat ze drla Jaren lang nooit hadden verzuimd. De gediplomeerde Arie Goedhart bracht dank aan directeur en leraren. Hij bood allen een enveloppe met inhoud aan. •venals aan de concierge de heer Hartz. Hierna reikte de directeur, de heer L. J. Stortenbeker aan de volgende leer lingen het diploma uit: Aart C. de Jeu. Cornells H. Versluis, Cornelis de Vos. Petrus W M van Leeuwen, Gerrit van Middelkoop. Neeltje van Kleef. Lena W. Vogel. Arie A. Goedhart, Aart Joh. Kraan. Frank van Ofwegen, Johannes C. van Vliet, Adrianus F. van der Zwan en Jan W. v. d. Bosch, allen Alphen a.d. Rijn. Engelina G. van Muiden te Gouda; Simon Verlooy en Margaretha W. Augustinus te Nieuwkoop en Gustaaf R. Burggraaf te Den Haag. De heer Stortenbeker heeft hierna een toespraak gehouden. .Jullie zijn blij. wU eveneens", aldus spreker. „Je kunt iet» met dit diploma bereiken. Maar je positie ln het latere leven wordt vooral bepaald door karaktereigenschappen. ALKEMADE Tarieven veerrech» In een vergadering van een commissie van Gedeputeerde Staten is gesproken over de tarieven voor het veerrecht tussen Rijnsaterwoude en Alkemade. Enerzijds was men van mening, dat een tariefsver hoging van 100 pet voor wielrijders, bak fietsen of handwagens, en een verhoging van 15 tot 25 pet voor automobilisten, onbillijk zou zijn. Anderzijds is de tariefs verhoging voor fietsers hoger dan die voor auto's, omdat bij een optrekken van het tarief voor auto's deze voertuigen het veer zouden kunnen gaan mijden. Vrij algemeen werd in de vergadering de voorgestelde verhoging van het schoolabonnement van 25 cent op 50 cent te sterk geacht. Benoeming Per 1 september ls de 'heer W. F. A. de Leeuw, dhef van de afdeling financiën van de gemeemeseoretarue. benoemd tot referendaris in Gendrmgen. BENTHUIZEN Naar oostelijk Nederland Reikhalzend hebben de bijna vijftig leden van de reisvereniging „De Goede Verwachting" uitgezien naar gisteren. Nagewuifd door vele Benthuizenaren vertrok om half zeven hetgezelschap, dat toen al in een uitstekende stemming bleek te verkeren. Via Zoeterme^SBx de rijksweg Den Haag—Utrecht reeflRfêO naar Austerlitz, waar de pyramideëWerd bezocht en de koffie gebruikt. Langs de Leusderheide en het Uddelermeer ging het in de richting van de Overijsselse plaats Holten. Na „uitgewaaid'" te zijn op de Holterberg, bracht men een be zoek aan een klein, doch alleraardigst museum van opgezette dieren, 's Middags zette men de tocht voort in de richting Arnhem: bezoek aan het Openlucht museum, het dierenpark, Sonsbeek en het natuurpark Roosendaal. Over Wage- nlngen, de Grebbeberg en Amerongen werd weer in westelijke richting gereden. In het motel „Moto-Resto" te Bunnik liet het diner zich goed smaken. Tussen de diverse gangen werd door enkel* leden lof geuit voor de uitstekende orga. nisatie. Bij terugkeer in Benthuizen vond men de meeste inwoners reeds slapend. N.A.S. gut nur krlngturnwedetrijden Na de jeugd-kringtumwedstrijden van de afdeling Gouda van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, die zaterdag in Zevenhuizen werden gehouden, zullen de oudere groepen van de aangesloten gym nastiekverenigingen overmorgen gaan kampen om de vele ereprijzen. Dit sport gebeuren (er worden meer dan duizend deelnemers verwacht) zal plaats hebben ln Nieuwerbrug aan den Rijn (bij Bode graven), waar de vereniging „Nieuwer brug Voorop" als gastvrouw zal optreden. De kamp begint om twee uur op het oude voetbalveld (voor de meesten beter bekend als de ijshockeybanen). „Na Arbeid Sport" brengt vier groe pen in de strijd. Acht heren, zes dames, twaalf adspirant-meisjes en twaalf adspi- rant-jongens (de laatste twee groepen zijn van de leeftijd van 12 tot 16 jaar) zullen de eer van Benthuizen trachten hoog te houden. PalensteUnse polder vergadert Voor zaterdag 1 juli zijn de stemge rechtigde ingelanden van de Palensteijnse polder (onder Zegwaart en Zoetermeer) voor een algemene vergadering bijeen geroepen in zaal Veelenturf aan de Dorpsstraat te Zoetermeer. DE KAAG Bejaarden gingen dagje uit De ouden van dagen van De Kaag co Abberaes hebben densdag hun jaarlijkse autotocht gemaakt. Ook deze keer ging men een héle dag uit. Om ongeveer kwart over tien vertrok 'het gezelschap, bestaande uit ongeveer 114 personen, met personenauto's en per autobus via dc Huigsloterdyk en de Kaag wég naar het eerste doel van de todbt: Schiphol. Voorafgegaan door de terreinpolitie werd een rondrit gemaakt over de uitgestrekte oomplexen van de luchtvaartonderneming en langs de Fok- kerfabriek. Van Schiphol reed het gezelschap naar de uitspanning Oud Valkeveen, waar men de lunch gebruikte. Men kon er heerlijk wanilele.i of van het uitzicht otp de speeltuin genieten. Vandaar reed men naar Loosdrecnt, waar een bezoek werd gebracht aan het natuurbad. Ook daar genoot men van de rust en het prachtige uitzicht. Ten slotte reed het gezelschap in de richting van Nieuw Vennep, waar De Rustende Jager het einddoel van de tocht was. Na het borreluurtje liet men zich het goed verzorgde diner goed sma ken. Namens de bejaarden dankte de heer Schutte uit Abbenes het comité voor de prettige dag, die hen was bereid. Om ruim negen uur arriveerde men weer oij de pont. Het comité en de be jaarden kunnen op een zeer geslaagde dag terugzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11