Voor het eerst viel de naam van Globke Amsterdamsche Bank wist niets van financieringen Socrates-directeur was alleen maar slordig.... Internationale akkoorden van Philips Demonstratief congres 3 centrales op komst Aan volksspaarregeling wordt nu hard gewerkt Ook Senaat akkoord met hoger inkomen Koningin if61 NIEUVE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 21 JUNI 1961 Zaak-Socrates (Van onze speciale verslaggever) (genheid, die ontstellend, zo niet v de 48-jarige Bussumer T. H. gistermiddag voor de Amsterdamse rechtbank vol dat hij beslist niet laakbaar was voor zijn op eigen gezag gedane financieringen van de N.V. Socrates. Gedecideerd, zelfbewust en met geen woord te weinig of te veel, ontkende hij in het bijzijn van na genoeg de voltallige directie van de Amsterdamsche Bank dat hij in zijn vroegere functie van onderdirecteur heimelijke handelingen had gepleegd met gelden, die aan hem waren toevertrouwd. De president van de recht bank, mr. B. van de Waerden, kon zijn ergernis hierover nauwelijks onder drukken. Snijdend klonk zijn stem door de rechtszaal: „Maar u was toch commissaris van een van de „dochters" van Socrates, de N.V. Inter sales U heeft uw huis toch gedeeltelijk met geleend geld van Den B. laten financierenU heeft uw limites toch herhaaldelijk overschreden ongunstig kon beïnvloeden, was de lening die hy toy Nic. den B. gesloten had voor de aankoop van een villa In Bussum. dit al op 15-jarige leeftijd bij de Amsterdamsche Bank in dienst gekomen was, en zich had opgewerkt functie, die, alleen aan tan- bièmes al f45.000 per jaar afwierp, werd gekenschetst als een bijzonder intelligent man, die een sober en in getogen bestaan leidde. Bij zijn di rectie stond hij bekend als uiterst be kwaam, doch tegelijkertijd als eigen zinnig en eigengereid. Hij was de enige, die het wist. en kon moeilijk met anderen samenwerken. Het was zijn ambitie de top van de ladder de bankwereld te bereiken. Een lange rij getuigen was door dt officier van justitie opgeroepen. De bijna voltallige directie van de Am sterdamsche Bank behoorde hierbij, ook oud-minister prof. dr. J. R. M. d. Brink. De laatste onderstreepte nog eens dat H. altijd met veel ijver en tot volle tevredenheid had ge werkt. Het was voorts zijn indruk dat zijn voormalige onderdirecteur niet op persoonlijk voordeel uit was geweest, toen deze zulke fatale re laties met Den B. onderhield. Het om deze reden dat de Amster damse Bank de zaak had willen sepo neren. ware het niet dat de officier justitie hier anders over oor deelde. .,To* op de dag van vandaag", vei- klaarde prof. ,v. d. Brink, „begrijp ik niet "wat H. bezield heeft ons geen duidelijk inzicht in het Socrates com plex te geven. Uit eigener beweging heeft hij er nooit over gesproken, toch bijna dagelijks bijeen- ;er kredietverleningen had- H., die zich na Nic den B. verant woorden moest, is ten laste gelegd dat hij als onderdirecteur, tevens chef van de afdeling kredietverlening van het hoofdkantoor van de Amsterdam sche Bank van 1 oktober tot 15 decem ber 1958 meer dan twee miljoen gul den aan kredieten heeft verleend, zon der dat er van een reële belegging sprake was. Verduistering in dienstbe trekking noemt de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker dit. Het eerste ge val betreft de financiering van het Rot terdamse Scala-theater, dat de N.V. Socrates bij voorlopig koopcontract op 30 augustus 1958 voor 2,15 miljoen gul den kocht van de Maatschappij Weste lijk Handelsterrein N.V. te Rotterdam. Het tweede geval betreft de betaling van een bedrag van 150.000 gulden aan notaris J. V. Tamboer te Amsterdam, ten gunste van de N.V. Bouw- en Aanne mersbedrijf Beverwijk als eerste betaling op door Socrates bij voorlopig koopcon- traot in Oostzaan en Amsterdam-Noord gekochte terreinen. De opdraoht tot deze laatste betaling zou H. opzettelijk tegen het uitdrukkelijk verbod van de direc teuren van de Amsterdamsche Bank ln hebben gegeven, nadat dezen er achter waren gekomen wat de N.V. Socrates en rijn president-directeur, Nic. den B.. ln werkelijkheid voor hun kredietafdeling hadden betekend. Kwalijke punten Een kwalijk punt voor H. was dat hij rich van één van de dochterondernemin gen van Socrates, de N.V. Intersales, commissaris had laten maken, zulks te gen de richtlijnen van de directie van de Amsterdamsche Bank ln. Een ander punt, dat zijn objectiviteit alleen maar terwijl t komsten t Straaljager in de berm van kanaal Een F-84 F „thunderstreak" van de vliegbasis Eindhoven is gisteravond om half zeven na een mislukte start met zijn neus in de berm van het Beatrixka- naal te Eindhoven terecht gekomen. De bestuurder, de 23-jarige,-ongehuwde ser geant-vlieger A. Lowijs uit Zwyndrecht is ongedeerd. Slechts de neus van het toestel is beschadigd. De piloot startte met zijn straaljager en moest halverwege de startbaan af remmen omdat hij begreep, niet tijdig genoeg los te kunnen komen. Zijn snel heid was intussen zo groot, dat hij geen kans zag tijdig te stoppen. De straaljager schoot op het einde van de baan over de (stille) Sliffertsestraat, kwam aan de andere zijde van het Beatrixkanaal te recht en boorde de neus in de zachte dijk op waterniveau. Het toestel sloeg tegen de kant, waardoor de piloot op de dijk kon stappen. Het scheepvaartverkeer in het kanaal is gestremd. De sergeant-vlieger is na de botsing het water geraakt. Hij werd door e ingenieur, die daar aan het kanoën w op het droge gebracht De Consolidated Electronics Industries Corp., waarin de North American Philips Comp. 36% belang bezit, gaat een fusie aan met de Mercury Record Division te Chicago. Ter vergemakkelijk ing van- de finan ciering voor Cons Electronics, heeft de Hartford National Trust Comp., de be heerster voor de Philips-Trust in de Ver. enigde Staten en controlerend aandeel- houdster in Cons. Electronics, vrijdag 1.68 miljoen dollar gewone aandelen opgeno men tegen de koers van 421fe. De president van Cons. Electronics deelde mede. dat Philips' Phonografische Industrie te Baann, een dochter van Phi- lips' Gloeilampenfabrieken, met Cons. El •en uitwisselingsovereenkomst heeft ge sloten voor de gehele discotheken van Mercury en P.P.I., zodat Mercury be- schikking krijgt over klassieke en po pulaire platen van de PP.I. voor ge bruik over de gehele wereld, zodat nu Philips' platen onder eigen naam in de V.S. verkocht kunnen worden. Eén der gelijke overeenkomst bestaat reeds door Mercury Record. Columbia Records PP.I., doch uitsluitend voor Europa. Phillips' Gloeilampenfabrieken en P Ups' Telecommunicatie Industrie hebben een overeenkomst gesloten met de Com pagnie General d'Eleotricité te Parijs, waarbij zij de bestudering en ontwikke ling van een elektronisch schakelsysteem voor openbare en huistelefonie-installa- ties samenvoegen. De laboratoria dezer bedrijven zullen de studies gelijkelijk verdelen, zodat men van eikaars studies profijt kan trekken. Emissie Tricotbest a pari op de aangekondigde 1.237.000 aandelen Tricobest N.V., voor de helft winstdelend over 1961, in stukken 1 1000, met inschrijvingsrecht voor drie oude aandelen op een nieuw, begin claim- handel 23 juni. Beursnotering wordt ge vraagd. Doel is financiering oer inves teringen van 1960 cn 1961 alsmede var de groeiende omzet. De orders zijn toe genomen en de directie verwacht redelijk dividend". Limiet Get. bracht naar voren dat H._ een limiet had tot honderdduizend gulden. Dit betekende dat hij voor krediet verleningen boven een ton geen eigen beslissing kon nemen. Over schrijding van geringe omvang zou den hem overigens niet kwalijk zijn genomen, tenzij er aanmerkingen op zijn inzicht zouden kunnen worden gemaakt. Wat de betaling van 150.000 gulden m notaris Tamboer betreft, stipuleerde prof. v. d. Brink nogmaals dat deze tegen het uitdrukkelijke verbod van de directie vas gedaan. Wel gaf hij toe dat als functionaris van het kaliber van H. sterke mondelinge toezeggingen aan een cliënt doet, deze gewoonlijk door de bank gehonoreerd worden. De financiering van de Scala-affaire, die de Amsterdamsche Bank ruim twee miljoen gulden kostte, zou helemaal bul ten de directie om zijn geschiedt Noch prof. v. d. Brink, noch zijn mede-directeur de heer C. A. Klaasse, hadden er voor de ontknoping van het drama Socrates lets in gehoord. Gevraagd naar het totale verlies van de Amsterdamsche Bank verklaarde de heer Klaasse dat dit aanvankelijk ruim zes miljoen gulden bedroeg, doch thans door waardestijgingen tot 5,5 k zes mil joen gulden was teruggelopen. Lata moest hij tegenover de raadsman van H.. A. G. Maris, toegeven dat door dit verlies een deel van de reeds gestorte vennootschapsbelasting zou worden te rugbetaald. De strop van de Amsterdam sche Bank zou hierdoor 3 a 3,5 miljoen gulden bedragen. Standenboek De heer Klaasse gaf op vragen van mr. Maris toe dat de directie in hei zgn. standenboek kennis van de debet standen had kunnen nemen. Dit boek. dat periodiek werd bijgehouden, cir culeerde onder de directieleden, doch dezen was niets opgevallen. „Voor de rechtbank is het een raad sel", aldus de president, „hoe een af faire als Socrates bij een bankinstelling mogelijk is. Het zal trouwens in kringen ook wel de nodige verwonde ring hebben gewekt. H. kon zijn gang gaan, want een deugelijk controle-stel sel ontbrak ten enenmale". De heer Klaasse beaamde dit min of meer, doch bracht naar voren dat H. het in hem gestelde vertrouwen wel zeer beschaamd heeft. Met verd. had hij ver schillende malen over Socrates gesproken, doch eind 1959 kwamen hem zaken ter ore. waarvan hij achterover sloeg. H. ontkende met klem dat hij heime lijke handelingen had gepleegd. Ook waj er volgens hem geen sprake van opzet, als hij debetstanden voor de directie ver zweeg. Zijn betoog kwam ongeveer hier op neer dat hij zijn eigen verantwoorde lijkheid had, en bevoegd was deze alleen te dragen. Het „waarom niet?" van d« president beantwoordde hij bijna arro gant met een „waarom wel?" Getuige J. J. Titulaar, accountant var de directie van de Amsterdamsche Bank. verklaarde o.m. dat hem bij onderzoek was gebleken dat Socrates beslist onvol doende dekkingen had. Een ander directie-lid van de Amstei damsche Bank, de heer A. C. M. Wolf. bracht naar voren dat hij lange tijd tn gelijke functie met H. had samengewerkt. De verhoudingen waren echter niet al te goed. en hij had sterk de indruk dat zUn collega zaken voor hem achterhield, hoe wel het beider plicht was kredietverlenin gen gezamenlijk te bespreken. Van So crates had hij in de vorm van overleg nog nooit gehoord. Fantast Mr. C. H. Miintr, gedelegeerd comml» sarls van de Maatschappij Westelijk Han delsterrein N.V. te Rotterdam, merkte op dat hU Nic. den B. voor een fantast versleet, toen hy voor de eerste keer met hem over de verkoop van het Scala- theater onderhandelde. De informaties, welke hij bij de Amsterdamsche Bank. en wel bij verd. getrokken had, luidden echter onverdeeld gunstig. Toen Socrate? ging betalen ook de driehonderdduizend gulden aan contractuele boetes, welke waren opgelegd! was zijn aanvanke lijke wantrouwen uiteraard verdwenen. Ook de heer W. Riezenkamp. .directeur van de Bouw- en Aannemingsmaatschap pij Beverwijk, had goede informaties van de Amsterdamsche Bank ontvangen, toen hij met Socrates over de verkoop gronden in Oostzaan en Amsterdam- Noord onderhandelde. Er was overigens alleen maar een aanbetaling van 150.000 gulden gedaan, daar de eigenlijke trans actie nooit tot stand kwam. De heer Riezenkamp had zijn inmiddels aan lijk in prijs gestegen grond dus nog, plus de anderhalve ton van de eerste en laat ste overmaking. Donderdag wordt het proces-Socra- tes voortgezet. H. en Nic. den B. ver schijnen dan samen in de verdachten- bank, verdacht van oplichting in ver eniging „met het oogmerk de N.V. So crates wederrechtelijk te bevoorde leri'. Het gaat om net verlenen vat een krediet van vijfhonderdduizena gulden door de Rembours en Industrie bank te Amsterdam. Niet minder dan tioaalf getuigen a charge zijn opgeroe pen. Na afwikkeling van deze zaak volgen de requisitoirs en de pleidooien. Eichmann toont verbasend geheugen Eichmann getuigt in zijn eigen proces. Uit veiligheidsoverwegin gen mocht hij in zijn kogelvrije beklaagdenbank blijven. moeten aantonen, doorgegaan. Hij gaf een zeer gedetailleerde be schrijving van het ingewikkelde apparaat van het hoofdbureau van de veiligheidsdienst in het nazi-rijk, waarin hij aan het hoofd stond van de afdeling voor Joodse zaken van de Gestapo. Volgens de verklaring van Eichmann stond zijn afdeling in geen enkel contact met de afdeling die zich met de technische zaken bezig hield. Hij gaf een opsomming van de an- pelijke commentaar" op Joodse kwesties dere afdelingen van het hoofdbureau,"J1~| die alle naar zijn zeggen meer invloed hadden dan de afdeling Joodse zaken. Advocaat dr. Robert Servatius stel de Eichmann vragen over elke afde ling van het uitgebreide hoofdbureau. Kalm en nauwgezet sprak Eich mann over de functies van de afdelin gen, waarbij hij een verbazingwek kend geheugen aan de dag legde voor zelfs de kleinste details. Hij noemde zijn bazen bij hun vroegere rang. Hij scheen warm te lopen voor zijn on derwerp en putte zich uit in ingewik kelde gedetailleerde beschrijvingen van de hiërarchie en de functies die In het gestapo-apparaat vervuld wer- Op een gegeven ogenblik vroeg de president, Mosje Landau, aan dr. Ser vatius om Eichmann te zeggen dat hij met kortere zinnen diende te beant- Eichmann knikte om te laten mer ken dat hij het begrepen had en ver volgde toen in kortere zinnen. Hij zei dat alles „wat op wetenschap. Positie van belastingpersoneel (Van onze sociaal-economische redactie» De samenwerkende centrales van overheidspersoneel, aangesloten bij de drie vakcentrales van werknemers, be reiden gezamenlijk een demonstratief congres voor, waarop zij uiting zullen geven aan hun teleurstelling over do beslissing van de regering om te wach ten met een betere promotiercgeline voor het belastingpersoneel in 's rijks dienst. Gisteren kregen de centrales, zoals al in een deel onzer edities ge meld, tijdens een informele bijeen komst ten departemente van financiën te horen, dat er voor 1 januari 1962 niet gerekend moet worden op ver beteringen in de positie van het belas tingpersoneel. Daarop verklaarden de centrales, uiter aard zeer teleurgesteld, het overleg als afgesloten te beschouwen. Na afloop werd van de zijde van de samenwerkende centrales medegedeeld dat zij geen verantwoordelijkheid nemen voor mogelijke gevolgen van het rege ringsbesluit. Daarbij wezen zij op de heersende onrust onder de belasting ambtenaren. De centrales zullen nu me» de daartoe geëigende middelen proberen alsnog tot een betere promotieregeling te komen voor het belastingpersoneel. Tot die middelen rekent men ondermeer een beroep op de volksvertegenwoordi ging en het beleggen van een demonstra tief congres, teneinde uitdrukking te geven aan de gevoelens van teleurstel ling over deze gang van zaken. Een stiptheidsactie is niet in het geding. De Christelijke Bond van Overheids^ personeel (CNV) en de Algemene Bond van Ambtenaren (NVV) besloten gister middag onmiddellijk gezamenlijk een dergelijk demonstratief congres voor te bereiden. Gisteravond sloot de Arka, de rooms-katholieke ambtenarenvereniging (KAB), zich hierbij aan na intern over- leg. Waarschijnlijk zal het congres over De lange, schrale Den B. stond 's mor gens eerst alleen terecht terzake be drieglijke of eenvoudige bankbreuk, omdat hy ter verkorting van de rechten der schuldeisers niet zou hebben vol daan aan de verplichting twt het voeren een boekhouding, waaruit te allen tijde de verplichtingen van de n.v. zou den kunnen blijken. In duidelijker taal kreeg de zenuwachtig luisterende Den B. het nog eens te horen toen de officier 'van justitie mr. Hartsuiker een opsom ming gaf van de feiten, waaruit het ontbreken van een behoorlijke Socrates- boekhouding blijkt. De levensloop van Den B. wordt na gegaan. Eerst werkte hij in een familie bedrijf te Hoogeveen. na de oorlog in n bandencoverbedrijf van zichzelf. ,,lk moest op meubelen en textiel over schakelen toen Vredestedn ermee begon' Den B.. die ontkende dat hij toen i klap" heeft gehad. „De export liep alleen niet, omdat de grens was geslo- Uit deze tijd (1950/1951) dateert ook het eerste contaot met de Amsterdam sche Bank, die bemoeienis had met de export naar Duitsland. ZONDER GELD Met een omhaal van woorden wilde Den B. verduidelijken dat hij steeds aan 7ijn verplichtingen heeft voldaan. Er waren wel moeilijkheden, maar zorgelijk was de tijd toch niet. In 1955 ging Den B. zich met behulp van allerlei relaties bezighouden met de onroerende goedereumaatschappU- „Dat was allang onze bedoeling om met on« uit export verkregen gelden een beleg^ ging te vinden ln onroerende goederen. Daarom kocht Den B. in 1955 via eer n.v. die reeds ln z(jn bezit was dc prio- riteitsaandelcn van de n.v. Socrates, ter wijl hij ook de andere aandelen ver kreeg zonder dat er veel geld (slechts 1000) op tafel kwam. „Hoe is het mogelijk?" vroeg de pre sident. „Door de lage boekwaarde". „U besefte dus ook dat u belangrijke latente claims meekocht?" „Ja, maar na advies van belastingdes kundige en de Amsterdamsche Bank deed ik het toch". Vóór Den B. Socrates kocht had hij al »n plan gemaakt welk onroerend goed hij zou gaan kopen met het oog op de verhouding tussen de lage boekwaarde de fiscale verplichtingen van zijn N.V. „Zodra de boekwinst stijgt gaat de waarde van de aandelen ook omhoog", aldus redeneerde Den B. destijds. Zo begon Den B. met het opkopen van allerlei zwakke N.V.'s, zonder dat er enig geld voor werd betaald, omdat hij de fiscale verplichtingen meekocht. „U had allerlei plannen en projecten, maar er kwam niets van terecht", zei de president. Den B. is het daarmee niet eens: ,,We hebben heel wat gebouwd en de kwaliteit daarvan is uitstekend", waarop de pre sident liet weten dat daarover verschil lend wordt geoordeeld. GEEN' BOEKHOUDER Den B. geeft aarzelend toe dat hij geen behoorlijke boekhouding had. „Ik ben geen boekhouder. Wat ik moest doen heb ik gedaan, maar de rest moest ik aan anderen overlaten". Den B. verklaart dat op het moment van het faillissement het begin van een boekhouding in opbouw zichtbaar was. „Behalve de balansen, die ik niet kan maken, zat alles in mappen, maar de curatoren hebben alles door el kaar gehaald Er ontbrak geen enkel kasstuk". President: „Toe nou, er was een heel klein kasboekje en er ontbrak af en toe wel eens een ton. Verdachte: „Toen ik het bedrijf over nam was er al geen boekhouder". President: „Maar in ieder geval wel een balansboek." Den B. houdt vol dat dit er niet was, waarna de rijksaccountants, die op het podium naast de rechtbank zitten, de boeken tevoorschijn haalden. „Verder dan het inschrijven van enkele ontvang sten in 1955 is de boekhouding nooit ge komen". zo zei de president. Verdachte: „Daarom heb ik die boek houder er uit gestuurd". President: „Maar die boekhouding is er nog niet". Verdachte: „Daarom ben ik er in 1959 ;ns met de AB over gaan praten". President: „U bent het er dus mee eens »t er geen Socrales-buekhuuding was Verdachte: (aarzelend) Hoe bedoelt er waren alleen geen balansen". President: „Debiteuren-en crediteuren- .".ministratie had u niet Verdachte: „Ik had maar één debiteur i dus geen administratie nodig". President: „Maar u had des te meer crediteuren „Wat minimaal aan boekhouding no dig was, heb ik niet aangetroffen", her haalde rijksaccountan<t Brautigam. President: „Denkt u dat dit kan leiden tot benadeling van de schuldeisers? Getuige: „Inderdaad, niet van de eerste hypotheekhouders zozeer, maar vooral van de tweede hypotheekhouders, de kleine schuldeisers en de fiscus." „Niemand kan een hand in het vuur steken voor het resultaat dat nu op tafel ligt", antwoordde de heer Brautigam op een vraag van mr. Mathuizen, die van mening was dat er in de „mappen" van Socrates blijkbaar nog zoveel gegevens waren, dat de rijksaccountants een to taalbeeld konden opstellen. „Je hebt twee soorten slechte boekhouders: de gooche merds en de slor der vossen. Wie was Den B?" vroeg mr. Mathuizen. De heer Brau- tegaan vond het te moeilijk om op deze vraag een antwoord te geven. De laatste boekhouder van de N.V. Socrates, de 50-jarige J Hoogendijk, ver klaarde als getuige, dat toen hij eind 1959 bij de N.V. in dienst trad, niets trof dat op een boekhouding leek. En kele malen heeft deze getuige Den B. op de lacune gewezen. Hij zei me toen dat hij geen administratie wilde hebben, omdat dat niemand iets aanging. De heer Hoogendijk staakte ten slotte zijn werk. Den B. w ees de rechtbank erop dat hij zijn ex-werknemer duidelijk omschrevi opdrachten heeft gegeven, „maar daar- aan heeft hij niet voldaan". De getuige sprak dit pertinent tegen. „Viel er deze man te praten?" vroeg mr. Mathui- sen. waarop de heer Hoogendijk kort en krachtig liet weten dat er met Den B. beslist niet te praten was. „U kon dc gegevens toch overal opzoeken", merkte Den B. op. „Nee, ik moest overal toe stemming voor vragen". enkele weken plaats vinden. Er worden duizenden belastingambtenaren ver- Het overleg over een betere promotie- regeling dateert al van 1959, toen de bonden voorstellen indienden, die even wel werden verworpen na acht maanden intern beraad aan regeringszijde. Sindsdien zijn over en weer suggestie» voorstellen gedaan, laatstelijk door staatssecretaris Van den Berghe (Finan ciën) aan minister Toxopeus. De rege ring achtte ze echter niet in overeen stemming met het centrale salarisbeleid »or het overheidspersoneel Hoe die voorstellen van de staatssecre taris er uit zagen, is bij de bonden niet bekend. Ze zijn namelijk nooit in het overleg gebracht. Doch aangenomen mag worden dat ze voorzagen in de Dromobie van een aantal belangrijke rangen en daarom op verzet stuitten van de regering, die tot januari 1962 absolute rust wil op het salarisfront, zoals trou- ens ook met de centrales is afgesoro- Wat de regering van plan is te doen per 1 januari 1962, als er weer ruimte zal Dm onder het overheidspersoneel te verdelen (afhankelijk van de trend) u de bonden evenmin bekend. De perso- neelsdelegatie is hieromtrent geheel ln het onzekere gelaten en toezeggingen zijn niet gedaan. ONTSTEMDE BONDEN Uiteraard was men gisteravond in de kring van de NCBO zeer ontstemd over deze gang van zaken. „Dit is geen be voeren," meende de heer E. Bulter. secretaris van de groep belastingperso neel binnen de bond. „We zullen nn moeten zien op een andere manier wat te bereiken." De heer Bulter zei het ln hoge mate te betreuren dat de belas tingdienst zo weinig oog heeft voor de belangen van zUn personeel. Ook van de zijde van de andere bon den zijn scherpe verklaringen gedaan. Het hoofdbestuur van de Arka bleek van oordeel dat de volle verantwoorde lijkheid voor de bestaande onrust onder het belastingpersoneel voor rekening de regering komt. De bond van personeel bij 's rijks-belastingen, aange sloten bij het Ambtenarencentrum, is van plan eveneens een protestvergade ring te organiseren. Voorzitter Van der Meer zei niet te begrijpen waarom voor het verplegend personeel en de politie wel maatregelen zijn genomen en niet voor de belastingambtenaren. Hij vond dat de directeur-generaal van de belas tingen formeel bevoegd is verbeteringen in de promotieregelingen aan te brengen zonder daarin het departement van bin nenlandse zaken te moeten kennen. Tinprijs vliegt omhoog De tinprijs te Singapore is heden 12 Straitsdollars gestegen tot 465 de pikoel. Volgens de tinhandel kan niets nu meer de prijsstijging stuiten. Speculanten koch ten 5000 ton per dag op bij een produktie van 240 ton. Men had verwacht dat Ame rika iets los zou laten van de 300.000 ton voorraden, maar er zijn nu aanwijzingen dat dit niet gebeuren zal. De buffervoor raad te Londen is uitgeput. look niet van rijn bureau afkomstig „Om preciezer te rijn kan iik zeggen." aldus Eicfamann, „dat inplaats van een wetensoha.ppelij'k advies het bureau nummer 7 ons soms de Encyclopedia judaica stuurde en maaT een zekere blad zijde verwees waar gesdhreven werd over het probleem waarmee het rich bezig hield" Eichmann noemde de namen van een aantal autoriteiten van het nazl-mlnls- terle van binnenlandse zaken, o.s. Her ring en Globke, die het initiatief hadden genomen tot pogingen om de Joden het staatsburgerschap te ontnemen en beslag te leggen op Joodse bezittingen. „Dit wordt zonder twijfel bewezen door een van de hier gedeponeerde documenten." aldus Eichmann. Dit was de eerste keer dat Eichmann de naam noemde van Hans Globke, de voornaamste assistent van kanselier Adenauer, die verklaard heeft dat hy alleen maar op het nazi-ministerie van binnenlandse zaken werkte om de Jo- den te helpen. Daarna bracht Servatius een beëdig de getuigenverklaring naar voren die was afgelegd tUdens het proces in Neurenberg door kolonel Walter Huppenkothen van de SS. Hierin stond dat „de enige die op de hoogte was van alles wat er in het bureau gebeurde Müller was". De generaal der SS. Helnrlch Müller stond aan het hoofd van bureau IV de Gestapo en was als zodanig de on- middeliyke superieur van Eichmann. Huppenkothen zei in zijn verklaring ook dat Eichmann een soort bijzondere positie had in het bureau van Müller en rechtstreeks met de generaal samenwerk te. Servatius vroeg Eichmann om com mentaar hierop. Geen speciale status Hij antwoordde: „Nee, ik had in geen enkel opzicht een speciale status. Mijn. chef op het bureau gaf me opdracht net als andere afdelingshoofden aan hem rapport uit te brengen. Hij gaf ook in- zesden worden goedgekeurd. hem verslag uit te brengen." Eichmann zei dat hij pas uit documen ten die bij het proces naar voren zijn gekomen heeft vernomen dat zijn onder geschikte Rolf Günther door Müller was belast met „speciale opdrachten". Dr. Servatius zei dat de tekst van een basisovereenkomst over taakverdeling tussen Himmler en Joachim von Ritoben- trop, de minister van buitenlandse zaken, bepaalde dat alle plaatselijke SS-verte- genwoordigers onder de jurisdictie vielen van de politie-attaché van de Duitse mis sies in het buitenland. „Kon een van de Joodse adviseur! on afhankelijk optreden?" I „Nee," antwoordde Eichmann. .Allen moesten toestemming vragen van de po litie-attaché en via hem van de chef van de diplomatieke missie." „Kon u uw eigen personeelspolitiek voeren tegen de wensen van het minis terie van buitenlandse zaken ln?" vroeg dr. Servatius. „Als mü op een zeker punt Iets werd gevraagd kon ik een voorstel doen," zei Eichmann. „Maar als de functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken n»yn voorstel niet beviel negeerde hij het". Daarna volgde een discussie tussen de rechters en dr. Servatius over het feit of de Joodse adviseurs van Eichmann vrijheid van handelen hadden ondankl de formele eis van instemming van bui tenlandse zaken. Nederland tegen wijziging kartelbeleid in K.S.G. Nederland heeft zich in de bijzondere ministerraad van de Kolen- en Staalge meenschap onthouden bij de stemming over een Duits voorstel om de bepalingen tegen de kartels in het handrvest van de K.S.G. te wijzigen met het doel centrale verkooporganisaties voor de kolenbek kens toe te staan, in het bijzonder voor de Roer. Nederland is namelijk van oor- deel dat dit geen kleine wijziging is maar een grote waarvoor ratificatie door de zes parlementen nodiig is. Een kleine wijziging daarentegen mag door de mi nisterraad met een meerderheid i (Van onze parlementsredactie) E ministeries van financiën en van algemene zaken hebben de alge mene opzet uitgewerkt van de destijds aangekondigde algemene ge premieerde spaarregeling. Hierover wordt met alle betrokken instellingen (spaarbanken e.d.) overleg gepleegd. Wanneer dit is afgesloten en de re gering inzicht heeft in de consequenties en complicaties van een dergelijke regeling, zal ze haar adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad formuleren. Dit heeft de staatssecretaris van alge mene zaken. drs. W K. N. Sohmelzer, gistermiddag in de Tweede Kamer mee gedeeld bij de behandeling van het wetsontwerp dal w e rkgeverabij drage n aan bouwspaarfondsen, aan andere vor- men van premiespaarregelingen en ook aan wmstdelingsspaarregeliingen tot een bedrag van f390 per jaar wil vrijstelden van loon- en inkomstenbelasting en van de premieheffing voor de sociale verze kering. Tijdens hel debat drongen vrU- wel alle sprekers aan op spoed bij de voorbereiding van de algemene gepre mieerde spaarregeling Staatssecretaris Schmeteer kon nog geen üjdssdhema noemen, maar hij was wel optimistisch gestemd over de mogelijkheid, dat de regeling nog vóór de verkiezingen van 1963. dus gedurende de regeringsperiode van het kabinet-De Quay, bij de Kamer zal worden inged.ena. Met het wetsontwerp inzake de vriJ- 8telling van de werkgeversbijdragen kon de Kamer in grote lijnen akkoord j Dk ontwerp is de uitgebreide versie •en voorsiel, dat ieeds Ln 1956 by de Ka mer werd ingediend en dat toen slechts vrijstelling voor werkgeversbydiragen aan bouwspaerfonnsen beoogde. Vorig Jaar werd het ook van toepassing Iclaard op de bijdragen aan andere men van premaespaarregelingen wrmstdellngsspaarregelingen. Als i waarde heeft de regering gesteld, dat deze regelingen gericht moeten worden op de vorming van ..duurzaam bezit" door de werknemers. Onder duurzaam bezit verstaat de re- lering, spaarrekeningen van langere duur, kapitaaL en lyfrentev-erzetoeringen, verwerving van onroerende goederen, aflossing van hypotheken, uitgaven voor woningverbetering, aanschaffing van een huwelijksuitzet en aankoop van ef fecten. Als uitgangspunt waarvan on der bepaalde voorwaarden kam worden afgeweken neemt de regering werk geversbijdragen van 50 pot. van de eigen besparingen van de werknemer. De be trokken spaarregelingen komen in (Van onze parlementsredactie) Ook dc Eerste Kamer heeft zich gis termiddag zonder hoofdeiyke stem ming en zonder discussie akkoord verklaard met de Inkomensverhoging van de Koningin (van fl,5 tot f2,5 mil joen) cn dc verhoging van de onder houdskosten voor de koninklijke zomer en winterverbiyven (f350.000 tot f500.000). Het wetsontwerp, dat de nieu we bedragen In de Grondwet vastlegt, werd, evenals ln de Tweede Kamer, me» algemene stemmen aanvaard. Verder heeft die Senaat zonder hoof delijke stemming het onitwerp-Mo n u- mentenwet aangenomen. Tijdens dc dis cussie hierover besteedde mr. Lich te rtauer (cJi.) aandacht aan kerkelijke monumenten die niet gebruikt worden en waardeloos zijn voor de kerkbestu ren. Ze liggen in ontvolkte centra en kosten de kerkbesturen handen vol geld voor het onderhoud. Maar ze mogen niet gesloopt worden, omdat de over heid ze ale monument heeft aangemerkt. .Ala een kerkbestuur nu van zo'in mo nument af wil wegens de te hoge on derhoudskosten, laat de staat het dan tegen een vrije verkoopwaarde over nemen, zodat het kerkbestuur geld be schikbaar krijgt om in de nieuwe woon wijken, waar dringend behoefte is aan nieuwe kerken, te gaan bouwen," zo zei de heer Liohtenauer, wiens betoog de instemming had van mr. Van Riel (lib.). Staatssecretaris Schotten (o.k.w.) was het Ln principe met beide sprekers eens, maar hy wilde geen toezeggingen doen. Na de afhandeling van de Monumen tenwet wend o.m. nog gesproken over Nederlands deelname aan de Intennaitio- nalc Ontwil-.kelingsassociatic en over de bekendmaking van internationale over eenkomsten en besluiten van volken rechtelijke organisaties. Na antwoorden van minister Zijlstra (financiën) en staatssecretaris Van Houten (buitenland se zaken) werden de desbetreffende wetsontwerpen zonder hoofdelijke «tem ming aanvaard. merk mg voor vrijstelling, indien de werknemer zijn spaargeld gedurende tenminste 4 jaar aanhoudt of binnen die periode besieedt voor objecten van duurzaam bezat, die by algemene maat regel van bestuur zullen warden aange- De mogelijkheid ontbreekt echter om als zodanig ook studiekosten (geen di rect duurzaam bezit) aan te wijzen. Wel la de regering oereid om regelingen, waarin de studiekosten een bijkomstig bestedingsobject vormen, individueel al» spaarregeling te Destempelen. Dit ging met name de heren Den Uyl (soc.) en Koersen (katlh. v.) niet ver genoeg. Zij wensten ook studiebeurzen onder de vrijstelling te doen vallen en die heer Den Uyl liet zelfs doorschemeren, dat hij rijn eindoordeel over het wetsontwerp zou laten afhangen van een bevredigen de toezegging op dit punt. Beidie spre kers wezen erop, dat studiekosten in de ambtenarenspaarregeling wel als beste dingsobject zijn aangemerkt. Staatsse cretaris Van den Berge (financiën) be loofde. dat soepel te werk zal worden gegaan bij de beoordeling van de spaar regelingen, waarin studies als object zyn opgenomen. Hij geloofde dat zich in de praktijk geen moeilijkheden zullen voordoen Besparingen Staatssecretaris Schmelzer zei, dat het besparingskliimaat in ons land er Ln het algemeen gesproken fraai en rozig uit ziet (de besparingen door dc overheid en de gezinnen zUn belangrijk toegenomen). Bij nadere besanouwing vertoont het globale beeld echier minder aantrekke lijke plekken. Door de voortgaande con centratie van besparingen aan de top >s het geheel minder evenwichtig gewor den. Er is daarom alle aanleiding een ruim beziitsvormingsbeleid te voeren. Bemoedigend Is, dat de deelname aan de jeugd- en de ambtenarenapaarregc. lingen weer verder ls toegenomen. De jeugdspaarregellng telt op het ogenblik 380.000 deelnemers tegen ongeveer 320.000 begin 1961. Aan de ambtenarenspaarre- geling nemen thans 6 departementen en de P.T.T. deel. d-w.*. 45 pet. tegen 33 pet. een jaar geleden. Staatssecretaris Sdhmelzer deelde ver der mee. dat een wettelijke regeling in voorbereiding ii om via belastLngfacdll- teiten de vorming van effectenbezit door de werknemers in de eigen onderneming makkelijker te maken. De staatssecretaris moest niet veel heb ben van de bezitsvormingsopvattingen. zoals die door de socialist Den Uyl naar voren werden gebracht. Deze spreker, die het wetsontwerp als een „betrekke lijke futiliteit" kwalifioeerde, pleitte voor bezitsspreiding door herverdeling van het bestaande bezit aan vermogens en inkomens, een cn ander te verwezen lijken via de belastingpobitiek. Dra. Sohmelzer zette een groot vraagteken bij de rechtvaardigheidsgrond van een dergelijke herveraeliflg cn evenzeer by de economische consequenties Voor de bedrijvigheid en het investeringsbeleid. Hij meende verder, dat deze herverde ling ..waaromtrent de heer Den Uyl geen enkel sluitend voorstel heeft ge. daan" niet zal leiden tot de vorming van duurzaam bezit door de gewone man. De Kamer zou het wetsontwerp van daag afhandelen. Het debat van gisteren was niet direct fascinerend. De belang stelling van de Kamer was dan ook mi niem. Op een gegeven ogenblik zat er maar één lid in de vergaderzaal (de aprok-T buiten beschouwing gelaten)

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9