dokter regan De Kaukasische Krijtkring in grandioze opvoering Geniaal tegen wil en dank Prins Bernhard reikte 4 zilveren anjers uit Verpleegsters Concert van blaasmuziek wordt goede traditie van Holland Festival Koningin bracht bezoek aan kankerinstituut y&teicc/' WOENSDAG 21 JUNI 1961 Zwart: 8, 16, 18, 28, 29, 32, 36. Wit: 21, 39, 42, 43, 47, 49. Zo op het eerste gezicht een pro bleem dat men zo van het diagram af kan oplossen bij nadere be schouwing blijkt echter dat het een „pittig" miniatuur is! Opgave: wit speelt en wint Schaak-vraag 109 Dit was de stand in de partij tus sen Steinitz (die een toren had voor gegeven) en zijn onbekende tegen stander: Wit: Kgl, Dh4, Tfl, Lel en Lc4, Pbl en Pd?, pi a2, b2, c2, e5, f2, g2 en h2. g6 en h7. Steinits dwong aldus in vier zetten mat af: 1. Dh4xe7t, Kd8xe7; 2. Lel— g5t, Tf8f6; 3. e5xf6f en nu is het hoog tijd om op te geven want de drie overgebleven mogelijkheden leiden alle drie tot mat: 3Ke7xd6; 4. Lg5f4 mat 3. Ke7—d8; 4. f6— f7 mat 3. Ke7—f8; 4. Lg5—h6 mat Het witte paard dat de hele zwarta damevleugel blokkeert, maakt deze dwangcombinatie met haar drie spectaculaire matbeelden mogelijk. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dat u werd voorgelegd, is: 4 klave ren. Uit het feit dat uw partner 2 ruiten bood mag worden afgeleid, dat Zuid over een behoorlijk spel beschikt en geen vierkaart schoppen heeft an ders had hij deze wel eerst geboden en later eventueel ruiten. Daar u als Noord een sterke kla- verkaart heeft en overwaarde, is het bieden van 4 klaveren thans een ge zonde onderneming. Met enige troef- steun zal de partner nu de manche ttitbieden. In de praktijk antwoordde Zuid in derdaad met 5 klaveren, een contract dat gemakkelijk gemaakt werd. Ziehier de volledige kaartverdeling: H B 10 7 <?AJ O 6 A B 10 7 6 3 A 6 9 V B 9 7 6 2j 0 B 10 4 3 H V 5 10 8 4 O A H 9 8 5 982 Oost kwam uit met hartenheer, wel ke Noord met het aas nam. Hierna incasseerde Noord ruitenaas, gooide op ruitenheer zijn laatste harten af en speelde troef. Noord verloor hierna slechts één slag in klaveren plus schoppenaas en maakte het spel! JACK DIAMOND. Horizontaal: 1. betuiging van er kentelijkheid; 4. militair commando; 7. rivier in Italië; 8. spijker; 10. rund; 12. voorvoegsel; 14. voorwerp om te snijden; 15. voorzetsel; 16. voegwoord (Fr.); 18. per expresse (afk.)19. ver stand (Gr.); 22. gem. in Overijssel; 24. verzameling van levende wilde bees ten; 25. mijmeren; 26. verwilderde hond in Australië; 28. voegwoord; 30. en omstreken (afk.); 31. kippenloop; 33. speelgoed; 35. muzieknoot; 37. water in Friesland; 38. voegwoord; 40. soort onderwijs (afk.); 41. war hoofd; 42. vreemde munt. Verticaal: 1. rivier in Rusland: 2. onbekende; 3. heeft een haan; 4. blau we boerenkiel; 5. telwoord; 6. geslo ten; 7. Europeaan; 9. gesneden steen; 11. Zeeuwse hoeve; 13. gem. in Lim burg; 15. harige Spaanse schapen; 17. laten zien; 18. zeer kleine opening; 20. familielid; 21. zijtak Weichsel; 22. slaapt men op; 23. zelfkant; 25. tij ding; 27. stad in Noorwegen; 29. de geboden som; 32. plechtige gelofte; 33. stap; 34. brij; 36. als 20 vert.; 38. voor zetsel; 39. scheikundig element (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Havel, 4. do, 5. eb, 7. pipa, 9. olie, 11. wee, 12. lap, 14. enk, 16. ra, 18. Dr. 19. fr, 20. rij, 21. ba, 22. om, 23. Aa, 25. mg, 27. log, 29. olm, 31. eer. 33. mees. 35. Iser, 37. Ne, 39. al, 40. kater. Verticaal: 1. hop, 2. Vr, 3. lel, 4. dier, 6. bier, 7. p.e., 8. al, 9. op, 10. en, 11. wafel, 13. af, 15. kamer, 17. ara, 18. dam, 23. 'Agen, 24. el, 26. geel, 28. om, 29. os, 30. mi, 32. er, 34. eek, 36. sar, 38. Ot ÜERT BRECHTS „Kaukasische Krijt- *-* kring" is thans als de Nederlandse Toneelmanifestatie van het Holland Fes tival naar het Westen gekomen. Gister avond In de Koninklijke Schouwburg In Den Haag (23 juni komt men daar terug) en de volgende week dinsdag avond 27 juni In Rotterdam. In ons zon dagsblad van 10 juni Is de heer J. H. Schouten ln een gedetailleerde beschou wing nader Ingegaan op de betekenis Brechts toneelwerk en ln het bij zonder op de Inhoud, de achtergronden de bedoelingen van „De Kaukasische Krijtkring". Aan deze waardevolle bij drage ls geen woord toe te voegen, zodat e uitsluitend kan bezighouden met de Indruk, die dit stuk op mc maakte t dan speciaal In deze opvoering. In dit stuk komt Brechts methode van het „epische theater" het best tot uit drukking. Naar men weet verweet hij het tot zijn tijd traditionele theater, het g. „dramatische theater", teveel beslag te leggen op de toeschouwer, hem tezeer te binden en te dwingen tot dezelfde als in het dramatische toneelstuk gegeven. Zijn episch theater daarentegen, wil juist door het telkens verbreken van de illusie de kritische zin bij de toeschou- opwekken. Hij drukte het eens zo uit: „De toeschouwer van het dramati sche theater zegt: ik ween met de wenen- en laah met de lachenden. De toe- sdhouwer van het epische theater zegt: Ik laah over de wenenden en ik ween over de lachenden". Aan deze uitspraak kan een zeker apodictisch dogmatisme niet ontzegd worden. Het is beter zowel tegenover het dramatische als tegenover het epische theater vrijblijvend te staan en het we nen of lachen, (of welke andere reactie dan ook) in eigen hand te houden. Het enige wezenlijke is of er werkelijk een genie aan het woord is. En dat is in het geval Brecht zeker zo. T'OCH en bij de huidige Breahtmode J zal dit sommigen als een soort heiligschennis in de oren klinken: er zijn momenten dat het stuk onnoemelijk Vooral in het eerste gedeelte (waarin Brecht zich trouwhartig aan het ballade- karakter van „De Krijtkring" houdt), staat menigeen het geeuwen nader dan het lachen of wenen. Dit met name en vooral in de passages, waarin de vertel ler (die de Verfremdungseffékte in het leven moet roepen) aan het woord u. Vanmorgen heeft prins Bernhard in het gebouw van de Nederlandsche Handels Maatschappij in Amsterdam voor de elfde maal de zilveren anjers uitgereikt van het Prins-Bernhard- fonds, waarvan de Prins regent is. De onderscheiding werd uitgereikt aan mevrouw Henriquez, aan de heer Edward Rene Wessels, aan prof. mr. A. Anema en aan de heer Van Beveren. Ter inleiding van de plechtigheid hield de Prins een toespraak, waarin hij het een troostrijke ervaring noemde, dat er steeds weer andere figuren naar voren komen die op cultureel terrein heel bij zonder werk doen Van het grootste belang is de beïnvloe ding van zeer velen door die enkelingen. ,J1et naar voren halen van de enkelingen, (Vervolg van pagina 1) In de kring van de Christelijke cen trale van overheids- en onderwijzend personeel (CCOOP) bleek men gister avond zeer voldaan over het bereikte resultaat, dat overigens moeizaam is be vochten. De uiteindelijke voorstellen van regeringszijde voorzagen namelijk niet in een redelijke bekorting van de schalen en er waren ook geen A-rangen inge voegd, zoals de centrales dat graag wil den. Op aandrang van de centrales wer den deze wensen echter op het allerlaat ste moment, gisteren dus, ingewilligd. Gesproken is er ln het overleg van gisteren uiteraard ook uitvoerig over de ingangsdatum. Ondanks het feit dat over dit laatste dan nog geen uitsluitsel is verkregen, betoonden de heren L. v. d. Weide en W. Wieringa, hoofdbestuurders van de NCBO, zich echter zeer content met deze broodnodige positieverbetering voor het verplegend personeel. Bruynzeel wenst Hilles personeel over te nemen De Bruynzeelfabrieken hebben het ge hele in Zaandam werkende fabrieks- en kantoorpersoneel van de N.V. Hille na overleg met de directie aangeboden als één man bij haar in dienst te treden, zij zullen zonder wachttijd in het premie- vrije pensioenfonds komen. Zeer gespe cialiseerde krachten kunnen desgewenst rekenen op hulp van het gewestelijk beidsbureau voor plaatsing bij in as merking komende bedrijven. Men zal als een redelijk aantal hiervan gebruikt maakt hen groepsgewijze plaatsen ei het leidinggevend personeel op nemen Belgische lening geslaagd De 4%% 20-jarige obligatielening vai 75 miljoen van het Koninkrijk Belgii. a pari is dusdanig overtekend, dat de toewijzing zeer gering zal zijn. die grbte culturele activiteit ontplooien, is het doel en de betekenis van de zil veren anjer. Na zijn toespraak ging Prins Bernhard over tot het uitreiken van de onderscheidingen. Mevrouw Henriquez, wonende te Cu racao, kreeg de onderscheiding voor de vertaling van toneelliteratuur in het papiaments en de bevordering van de op voering van deze stukken. De heer Edward Rene Wessels werd onderscheiden voor zijn werk in het be lang van een ruime culturele ontplooiing der Surinaams samenleving. GROTE LIEFDE De zilveren anjes werd aan prof mr A. Anema verleend voor diens verdienste lijke werk van manen en wekken, van het stimuleren en het wijzen op de on ontkoombare verantwoordelijkheid voor de cultuur, het vooral in crisisperioden bewust maken van in de eerste plaats het volksdeel, waarin hij zich geworteld weet, van „tijd en roeping", van ..bezin ning en bezieling" bij „nieuwe taken in Tenslotte ontving de heer P. van Beve ren de zilveren anjer voor „zijn grote liefde gedragen en door noeste vlijt danks een geringe vooropleiding worven zeer omvangrijke kennis van stad en zijn landstreek, Zierikzee Schouwen-Duiveland. Ter gelegenheid van het afscheid prof. Wiarda als voorzitter van Prins Bernhard-fonds en de aanbieding van een verjaarsgeschenk aan Prins Bernhard heeft de Prins een toespraak gehouden, waarin hij voor het cadeau, een boekwerk met een selectie van door de Prins gehouden redevoeringen, dankte. ..Een beetje verlegen was ik aanvanke lijk, omdat ik dezer dagen bij het jubi leum van de AKU heb gezegd, dat het luisteren naar speeches voor mij geen bijzonder groot genoegen was. en als ik dan besef ik pas goed Vooral de muziek van Paul Deasau, waar Brecht zo op gesteld was, maakt dat niet beter. Het kan aan mijn uitgesproken onmuzikaldteit liggen, maar ik vind deze muziek zonder meer, affreus. Ton Lutx heeft zich als zingende verteller uitne mend van zijn moeilijke taak gekweten, mij had hij het zingen beter achterwege kunnen laten. Deze acteur ls namelijk één van de beste zeggers die toneel rijk is. Cor Lemaire heeft natuurlijk met zijn groep de Dcssau- muziek uitstekend gespeeld. Het leidde er slechts toe, dat de onmuzikale afkeer versterkt werd. rtlT alles neemt evenwel niet weg, dat Brecht een groot toneelschrijver ls, wie men het predicaat geniaal niet onthouden mag. Hij heeft en vooral ln de laatste drie delen voor enkele stuk ken geniaal (dramatisch!) toneel gezorgd, volkomen meegesleept werd ln de illusie van de desillusie. In de volledig ontluisterende decor* ïn Johan Greter en de dito kostuums in dezelfde en Ruth Hellmer kwam de geest van het stuk volledig tot uiting, zodat de regie van Richard Flink zich geheel thuis kon voelen. Deze regie bracht alle verborgen elementen tot zijn recht. Uiteraard voorop de desillusione- rende, die overal voor het grijpen liggen, maar ook de verborgen verleiders van Brechts zwart-wlt romantiek kwamen uit hun schuilplaatsen te voorschijn, want Brecht is een onverbeterlijke ra- manticus. die dweperig gelooft in zijn strak volgehouden Umwertung aller Werte. Als hij alles en iedereen aan de kaak heeft gesteld houdt hij een liefelijk ge korte gouden tijd van haast gerechtigheid", waarin een nieuwe moraal een kortstondig nieuw Paradijs schept: „Prent in uui geheugen deze wijsheia der Ouden. Dat alles wat is van hen z\j die het hun hart schenken. Dat dus de kinderen zijn van at moederlijken, opdat zij gedijen Dat de wagen zij van de goede men ner, opdat goed gemend irordt En het dal van de bevloeiers opdat het vrucht draagt". Met welke woorden Gerrit Kouwenaar deze pastorale apotheose van Brechts stuk meesterlijk vertaalde. Y7"AN de vele tientallen rollen mogen met onderscheiding genoemd wor den: de Grusche van Lia Dorana (een Theo d'Or waardig); de Azdak van Bob de Lange; de Simon van Frans van der Lingen: de gravin van Anny de Lange en de dikke vorst van Jan Teulings om dezen slechts met name te noemen On nodig te zeggen, dat er bij de kleinere rollen juweeltjes van acteerkunst te be wonderen vielen. Het was een in alle opzichten gran dioze opvoering van een op menig punt geniaal stuk, want dat blijft het tegen wil en dank. Ev. Grolle Z.W.O.-subsidie voor de dichtwerken van Grotius De Ned. Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Ondërzoek heeft een sub. sidie verleend voor de uitgave van de complete dichtwerken van Hugo Grotius. Deze uitgave van de Stichting voor de uitgave van Grotius' werken wordt ver zorgd door prof. dr. G. Kuiper van de V.U. te Amsterdam, dr. J. M. Hoek. rec tor van het 'Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam, de historius drs J. E. Rijns- dorp (zoon van de literator C. Rijnsdorp», de classicus drs. P. Kohnhorst en dr. L. Ph. Rank te Utrecht. Indertijd is de uitgave van Grotius' dit boek hoe velen ik in die jaren heb doen 1 brieven verzorgd door dr. B. Meuk lijden", aldus de Prins. I broek te Voorburg. HET Holland, Festivalconcert, dat verbazingwekkend hoog peil staan dank aine,avn-nA de Kurzaal u-erd:'" JfSKTC: vermogen b(j het studeren, dat altbd ln gisteravond gegeven, is van groot belang ge-1 weest. Het was helemaal niet sensa tioneel of spectaculair, maar het was een volksconcert in de ware zin van het woord. Want hier werd de band gelegd tussen het Holland Festival met zijn wereldvermaarde solisten, de eigen volkscultuur, de muzi kale zelfwerkzaamheid van de „ge- Harmonie- en fanfarekorpsen speelden in de Kurzaal, amateur-blaasorkesten dus. Ze waren door de Commissie van Samen werking zorgvuldig uit de vier landelijke organisaties gekozen, en zo vertegen woordigde de Fanfare „Ny Libben" uit Koudum de Ned. Unie van Muziekver enigingen. de Fanfare „Onderling Ge noegen" uit Krommenie de Ned Fede ratie van Harmonie en Fanfaregezel- schanpen. de Chr. Harmonie „Excelsior" uit De Lier de Ned. Federatie van Chris- telijke Muziekbonden en de Harmonie ..Concordia" uit Loon op Zand de R K. Federatie ven Diocesane Muziekbonden. Men moet aan dit volksmusicercn niet met een licht schouderophalen voorbU. gaan. Zo'n amateurorkest kan op eer Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Neder lands kankerinstituut, dat gevestigd is in het Antoni van Leeuwenhoek-huis te Amsterdam. De vorstin, die werd ont vangen door burgemeester mr. G. van Hall en de voorzitter der vereniging Het Nederlands Kankerinstituut, prof. dr. L. B. W. Jongkees, begaf zich eerst naar de colegezaal, waar prof. dr. O. F. E. Muhlbock, bijzonder hoogleraar in de experimentele oncologie aan de universiteit van Amsterdam, een alge mene inleiding gaf over de doelstelling van en het werk in het instituut. Hij zei dat de ervaring van de laatste tijd duidelijk heeft gemaakt dat het nuttig is een kankerinstituut te bezitten en schetste vervolgens de opbouw van het instituut, dat bestaat uit een kliniek en een laboratorium. De chirurgische behandeling en de stralen-therapie zijn de twee pilaren waarop de bestrijding van de ziekte voorwaardelijk rust en in vele gevallen, aldus de hoogleraar, zijn deze behandelingen afdoende. De ervaring heeft geleerd, dat de voor uitgang op het gebied van kanker is ee- koppeld aan de vooruitgang in andere takken van de medische en biologische wetenschappen. Nieuwe feiten en nieuwe methodes op andere gebieden kunnen van onschatbare waarde voor de kanker- onderzoeker zijn. aldus prof. Muhlbock. Hij besloot met: „Kankeronderzoek en -bestrijding zijn rijk aan bittere teleur stellingen. maar wij hebben allen het volste vertrouwen, dat als wij nauw samenwerken het raadsel dat kanker heet tot oplossing kan worden gebracht" De vorstin maakte daarna een rond gang door de verschillende afdelingen, waarbij zij ook een bezoek bracht aan de patiënten. Op de afdeling radiologie hield de chirurg dr. E. A. van Slooten een i ding waarin hij de moeilijkheden b bestrijding van kanker schetste. DEMONSTRATIE De rondgang werd besloten met bezoek aan de afdeling waar het kost bare tele-kobaltapparaat staat opgesteld (het grootste ter wereld), dat op 13 juni jl door het bestuur van het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrij ding aan het instituut werd overgedra^ Hiermede kan met ongeëvenaarde nauwkeurigheid de stralenbundel u cilinder met radio- actief kobalt vanuil verschillende standen op het centrum van het te bestralen gezwel worden ge richt. Doordat het apparaat, dat op grote ring is gemonteerd, kan dra wordt bereikt dat de omliggende gezonde weefsels telkens slechts even bestraald worden en zo min mogelijk beschadigd. Met behulp van een röntgenapparaat, waarvan het doorlichtingscherm is ge koppeld aan de televisiecamera, kan voortdurend worden gecontroleerd of het gezwel in het centrum van de lenbundel ligt. Via een tweede t.v.-ca kan de patiënt zelf constant geobserveerd 35 e was al té zeeT overstuur en ik dacht ook je moeder. Ik zag het nut er niet van in, jullie beiden over kanker te spreken. Dat woord ver schrikt de mensen dodelijkzelfs de dokters." ïam de plaat uit de omlijsting en zette er een andere in. „Dit is een foto van een andere patiënt. Zeg mij nu ook eens, wat je hierop zaet." Het was 1 gemakkelijk geval; een steen in de ureter. .Waarschijnlijk te opereren, maar kan ook van zelf verdwijnen." „Dat gebeurt inderdaad," grinnikte Deever. „Er zijn heel wat mensen die om een operatie schreeu- en iemand die aan een niersteenkoliek lijdt laat zich niet gemakkelijk overtuigen, dat in dat stadium een operatie meer kwaad dan goed zou kunnen doen." Vervolgens liet Deever Adam allerlei chemische proeven nemen. Regan deed ze met gemak en on derscheidde nauwkeurig de oneindig kleine orga smen die het menselijk gestel zo ellendig kun- ïn schaden. In de spreekkamer teruggekeerd, zeeg Deever in zijn leren leunstoel neer en deed zijn schoenen uit. „Je hoeft me over mijn opgezwollen enkels niets te vertellen, ik weet preoies waaraan ik me te houden heb wat dat betreft. Wat ik nu van je ho ren wil. Regaal, is, of het je interesseert voor mij te werken". „Ik zou het graag willen, professor", zei Adam zo onverschillig mogelijk om zijn blijdschap niet te laten merken. „De vraag is, of ik competent ben Ik moet immers nog die licentie hebben". ..Dat maak ik in orde. Ik zal de commissieleden opbellen, en krijg wel gedaan dat ze jou aam mij overlaten. Ik vermoed, dat je er toch wel van overtuigd bent de proef te kunnen doorstaan? Heb je wat maag en hart betreft nog ervaring opge- „Ja, professor, ik heb zeven weken onder dokter Peters gewerkt en deed drie maanden interne ge neeskunde, heel wat operaties", zei Adam. „Ik kan je niet veel betalen', zei Deever, „ten- en die in hem scheen te geloven. Hij mocht het werk doen dat hij graag deed en het was nog een betaalde baan bovendien! Diezelfde avond schreef hy nog aan Ellen. „Ik kom waarschijnlijk spoediger bij je terug dan ik zou hebben durven hopen', schreef hij haar, geet mij intussen niet". 13 door Helen Topping Miller minste niet direct. Met jouw hulp kan ik iets van deze praktijk maken; tot nu toe heb ik heel wat privé-patiënten moeten laten schieten, vanwege mijn lessen. Ik vind die belangrijk en zou niet graag mijn lesrooster niet kunnen afwerken. Wat heb je zoal aan instrumenten?" „Een stethoscoop, dat is alles", lachte Adam. De oude heer sloeg zich op de dijen van het lachen. „Wacht eens. daar valt me iets in. Herin ner je je de oude dokter Phillip, die les gaf in anatomie? Hij stierf dit voorjaar'. En hij legde Adam uit, dat de weduwe nog heel wat instrumen ten zou hebben liggen en dat ze zeker blij zou zijn dat een van de studenten van haar overleden man ze kom gebruiken. „We zullen haar vanavond een bezoek brengen", besloot hij. Het leek alles een onwaarschijnlijke droom met een nog onwaarschijnlijker einde: als je wakker wordt, vind je alles precies zoals je het droomde. De vorige avond had zijn toekomst hem nog vaag toegeschenen, toen had hij alleen maar idealen gehad en de hoop ze te verwezenlijken. Vandaag echter had hij een baam! En wat voor een! Hij werd de assistent van een mam die hij bewonderde De weduwe van dokter Phillip was een tenger vrouwtje met. grijs krullend haar en fijngevorm- de, nerveuze handen; zij had een zachte maar aangename stem. „Zeker een van onze jongens, John?" ze: toen Deever Adam aan haar voorstelde. „U was van het jaar '26? Dan moet u hier in staan, mijn heer Regan." Zij strekte de hand uit naar een boekenplank waarop in zwart leer gebonden al bums lagen. „U zult mijn foto niét in het jaarboek vinden, mevrouw; ik kom geen fotograaf betalen. Maar mijn naam staat er natuurlijk wel „En nu gaat u John assisteren?" .,Ja, John, het werd tijd dat je je door iemand helpen liet", zei ze, zich. zonder Adams antwoord af te wachten, tot Deever wendend. ..Gelukkig dat je dat einde lijk hebt ingezien. Jullie mannen bent allemaal hetzelfde. Jullie kunt de gedachte niet verdragen dat je oud wordt en dat je lichaamskrachten en geestvermogens langzaam maar zeker afnemen John, je weet waar Stephens instrumenten liggen; ikzelf kan nog altijd de aanblik van die dingen niet verdragen. Ze herinneren me tézeer aan de tijd waarin we jong waren, hij en ik. De zwarte tas waarin hij die dingen tot het laatste toe heeft opgeborgen, herinnert me al genoeg gentje met het oude witte paard ervoor, waarin Stephen in die tijd zijn patiënten afreed. Hij hield dan die tas tussen zijn voeten. Dikwijls viel hij zijn karretje in slaap, maar het paard wist de weg alleen wel. Gaan jullie nu maar samen kijken en u kunt ervan nemen wat u nodig hebt, dokter Ver. Staten Regan.' derde plaats dagtaak, net geschieden. Wij vergaten gisteravond soms. dat wU me: amateurs te maken hadden, 7.0 voor treffelijk. zo virtuoos werd er gespeeld. Maar hier komt nog iets bij: in deze mu zikale zelfAverkzaamheid ligt de kern van muziekcultuur. De leek komt in regelrecht contact met de muzriek. zijn zijtn geest raken gewend aan de muziektaal, óók de moderne muziektaal, begint de muziek te leven, nieuwe n te krijgen. Daarom is het van uiter mate grote waarde als de componist zich intensiever met dit muziekiterrein gaat bemoeien. Met veel zorg en moeite heeft het „doonsnee"-programma gerei nigd van de ergste uitwassen in bewer kingen en slecht geschreven composities. daarvoor iets in de plaats kunnen geven. En er is nog steeds een groot tekort aan oorspronkelijke werken harmonie en fanfare. Waar blijven de componisten? Rijk en gemeente geven nog al eens een opdraoht aan een com ponist om deze speciale muziek te schrll- ee van deze opdrachtmuzieken stonden in he<t programma maar de componisten stellen zich te weinig op de hoogte van de mogelijkheden van ama teurorkesten en dan is hun muziek veel te moeilijk ook voor de technische goed ontwikkelde dillettant. Dit speciale ge bied zit dus vol voetangels en klemmen, maar deze kunnen in elk geval opge ruimd worden. Hoe de stand van zaken op het ogen lik eruit zie<t. leerde ons dit concert van harmonie- en fanfare. Bewerkingen wer den niet gegeven, alleen oorsponkelijke blaasmuziek voerden elk der vier orkes- aaar deze was lang niet altijd goed gehalte. Wij noemen dan als muzikaal van weinig waarde de ..Esquisse Triomphale" van Gerard Boe- dijn, de raipsodie „Het daghet in den Oosten" van Fr. C. d'Haeyer alsook (hoe- meer waarde) de Suite En- fantine van Jos Hanniikein. terwijl wij bijzonder geslaagd achten de „New Or leans" Ouverture van Meindert Boe kei en de Partita van Kees van Baaren. Ook de 2e Suite van Holst bevat een uitste kend materiaal, even plezierig om in te studeren als om te beluisteren. Hoe werd er nu gespeeld door deze vier orkesten. Zij hebben voor een uit muntende presentatie gezorgd. Het ene orkest klonk wait mooier dan het ander. ;en virtuozer peil bereikit, maar alle toonden, hoe ver amateurs onder dskundige leiding kunnen reiken. De Friese Fanfare onder Pidbe Bakker maak te met de „New Orleans" ouverture van Meindert Boekei een voortreffelijke beurt. De Fanfare uit Krommenie speelde onder de 82-jarige Gerrit Schaar, een van de bekendste persoonlijkheden uit deze fan- harmonie-wereld. en men hoor- goede, zuivere klank, een hoog ontwikkelde speeltechniek, die in Mein dert Boekels „Suite Classique" het best rendeerde. De Ohr. Harmonie „Excelsior" uit de Lier weerde zich even kranig onder rijn dirigent N. Houpperman en ook. hier moest men de grote speelvaardigihetd be wonderen in de uitstekende weergave Hoist's Tweede Suite en Hanmiken's „SuLte Enfainitine", die warempel niet ge makkelijk Ls. Maar de Harmonie Concor- dia onder Sef Pijpers (eerste hoornist het Brabants Orkest) overtrof allen: de opvallend welluidende en doorzichtige klank, de soepele virtuoze musieeertranlt. deden de moeilijkheden in Kees van Baaren's Partita verdwijnen als sneeuw voor de zon. Men vergat soms met ama teurs te maken te hebben, zo goed werd er gespeeld. Kees van Baaren. die in de zaal zat, zal best tevreden gewees: zijn! Aan alle vier blaasorkesten werd een herinneringsvaantje uitgereikt, en de op- „De Kaukasische Krijtkring: v.l.n.r. Lia Dorana (Grusche), Bob de Lange (rechter Azdak), Marja Ypenburg (het kindje) en Bernard Droog (openbare aan klager Schauwa). Opzet bij brand in hotel Gisteren is brand ontstaan in een ho tel aan de Bloemerstraat in Nijmegen. Het vuur woedde in een portaal tussen twee slaapkamers. De brandweer slaag de er binnen zeer korte tijd in de brand te blussen. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van deze brand rees bij de politie verdenking tegen de 53-jarige hotelhouder en deze ls in arrest gesteld. Op de vraag of hier opzet is dan wel schuld ten laste kan worden gelegd, kon (ie politie nog geen uitsluitsel geven. vallend goed bezette zaal zorgde steeds voor een stevig applaus. Het concert voor blaasmuziek begint populair te worden! Dra. H. E. Kokee-van den Berge Japan over de zes miljoen kijkers De Japanse televisie groeit en groei! en het kijkersaantal breidt zich gestadig uit. Het is nu over de 6 miljoen geraakt en daarmee is Japan de Sowjetunie voorbijgestreefd en heeft zich nu, na de Brittannië, op de ldranglijst van (Wordt vervolgd.) televisielanden genesteld. ETHERGOLVEN vanavond 0 Na het NTS-journaal en het ween bericht opent de KRO om 820 uur het televisieprogramma met de actualitei ten rubriek. Om 8.30 uur volgt dan een programma rondom het moderne He breeuwse lied en daarna wordt een film over Jeruzalem vertoond. Kwart over 9 komt het amusementsprogram ma met Max Bygraves op het scherm, om 9.40 begint de epiloog en de uitzen ding wordt dan besloten met de 13e Nederlandse taalles. vanavond 0 Het muziekprogramma van de NCRV begint om 7.50 uur met opnamen van het harmonie- en fanfareconcert, gegeven ter gelegenheid van het Hol land Festival. U hoort korpsen uit De Lier en Koudum. Om 8.20 begint een concert door het Radio Filharmonisch orkest en de violist Dick de Reus, met werken van Saint-Sacns en Bartók. Aansluitend zingt de Bussumse koor vereniging populaire liederen en om 9.45 uur hoort u Joodse geestelijke lie deren. Om 10 uur voortzetting van de wedstrijd „Tot ziens in Jeruzalem". 01 Na drie kwartier Kalman-melo dieën, uitgevoerd door het Promenade- orkest, het Radiokoor en solisten, zendt de VARA om 8.45 uur het hoorspel „Dubbelgangers" van Michael Brett uit. Om 9.35 is er een gesproken portret van Willy Brandt, burgemeester van Berlijn en daarna treden de Ramblers op. Programma voor morgen DONDERDAG 22 JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/«. KRO: 7 00 Nws 7.1 S Gram 7.45 Morgengebed en over weging 8 00 Nws 8 18 Gram 8 50 V d vrouw 9.34 Waterst 9 40 Schoolradio- NCRV: 10 00 Gram 10.15 Morgendienst 10 45 Gram KRO: 11.00 V d zieken 1.45 De zingende M'iddagiklok-noodJklok 1.2 04 van het land 12.35 Land- 12.38 Gram 12.30 Act 13 00 •Ijzer 13 20 Lichte muz Nws 13.15 Z< 13.35 Gram NCRV: 14 00 Eci van verdienste, toneelspel i.herh) 15 50 Gram 16 00 Bijbelovcrdcnking 16 20 Liede ren 16 45 Grom 17.00 V d jeugd 17 30 Gram 17,40 Beurebcr 17*5 Gevar muz. 18 15 Sporirubr 18 30 Gram 1850 Sociaal perspectief, lezing 19 00 Nws en weerber 1910 Koorzang 19.30 Radiokrani 19.50 Pol lezing 20 00 Wedetr progr 21-20 Gram Vg muz 22 00 Orgelrecttal 22 30 23.55—3400 Nws Hilversum U. 2' 7 00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram.' VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8.15 dram 9 00 Gym v d vrouw 9 10 De Groen, teman 9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10.00 Gram 10 50 V d kleuters 11 00 Kookpraaije ,15 Duit en piano II 35 Gram 12.00 Trom- Zang en plano 13.00 Nws 13-15 Meded én gram 13 25 Beursber 13 30 Gram 14 00 Ra dl ophllha rm ork 14 40 V d vrouw 15 00 Pianorecital 15.30 Lichte muz 16 00 Gevar progr 17 00 V d jeugd 17 30 Gram. 18.00 Nwa 17.15 Lichte muz 18.45 Gespro ken brief 18.50 Gevar progr 19.35 Lichte muz 19-50 Sportpraatjc 20.00 Nws 30.05 Ka. merork en solist 31.15 Belastingaftrek voor hoorspel 21.55 Liedjes 22.25 34.00 Nw Tclcvlsleprogr. NTS: 20.00 Journ. AVRO. 20 20 Ari 2n ui Dncumcntnlre film 21.00— 22.20 Tovarltsj. bliJspeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7