je ziet de vooruitgang Armoede in Afrika vormt bedreiging wereldvrede NACVALAC WAS EEN BELANGRIJKE SPION je proeft de ontwikkeling Maar ving bot in Amerika Europese topconferentie nog steeds niet zeker Jjh eea &ojnta >aj KENNEDY KAN WEER ZONDER KRUKKEN Lübkes bezoek aan Parijs Slechte en goede geleiders 5 HUISVESTING AMBONEZEN Van de toestand, waarin de 65 woonoorden voor Ambonezen bouw technisch gesproken verkeren, moet gezegd worden dat 6 goed, 5 ruim voldoende, 6 voldoende en 48 slecht zijn om tot huisvesting van de Ambonezen te dienen. Dit heeft minister Klompé meegedeeld tijdens het mondeling overleg, dat de vaste commissie voor maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer met haar heeft gepleegd in verband met haar begroting. Over de huis vesting der Ambonezen deelde de minister verder mede, dat er geen, tot in onderdelen uitgewerkt, overzicht bestaat van de toestand in deze woon oorden en er is ook geen plan tot sanering of herbouw. Daaraan bestaat trouwens geen behoefte, omdat alle woonoorden geleidelijk aan ontruimd zullen moeten worden. Bij het uitvoeren van herstellingen, die geen uit stel kunnen gedogen, wordt daarmede rekening gehouden. Dit jaar zullen 1500 woningen gereedkomen en in het begin van het volgende jaar nog een paar honderd. Ook het woonoord Capelle aan de IJssel, LJsseloord geheten, zal binnen zekere tijd moeten worden ontruimd. Gezien het feit, dat het kamp Lunetten bouwvallig is, dat het voorts voor het ingroeien van de Ambonezen in de Nederlandse samenleving te geïsoleerd ligt, deelde de minister mede, dat er geen plannen bestaan, dit woonoord Lunetten, in welke vorm ook, in stand te houden. BELASTING OP STUDIEBEURZEN Het Tweede-Kamerlid de heer Weiter (kath. v.) heeft de staatssecre taris van financiën schriftelijk gevraagd of hij bereid is te bevorderen dat van studiebeurzen en studietoelagen die door de overheid worden toegekend niet langer door de betrokkenen belasting moet worden be taald. De heer Weiter vindt het een te ver gedreven fiscaliteit, dat op dergelijke, in het belang der volksgemeenschap beschikbaar gestelde bedragen, die toch al niet zeer ruim berekend zijn, door middel van belastingheffing weer kortingen worden toegepast. REVALUATIETOESLAG Het Tweede-Kamerlid de heer Van Koeverden (kath. v.) heeft aan de minister van landbouw en visserij schriftelijk gevraagd of het juist is, dat als gevolg van de revaluatie aan de condensindustrie uit het zuivel- fonds een revaluatietoeslag is gegeven, omdat de verwachting was, dat zonder deze toeslag de condens in een te moeilijke positie met het oog op de export zou komen. Is achteraf niet gebleken, dat deze verwachting ten aanzien van deze mot lijke exportpositie van de condens onjuist was? Acht de minister, indien beide voorgaande vragen in bevestigende zin worden beantwoord, het juist deze toeslag te handhaven en zo neen, waarom niet? LANDBOUW-ECONOMISCH INSTITUUT Ir. H. Vredeling, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. heeft aan de ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken en volks gezondheid schriftelijke vragen gesteld over berekeningen van het Land- bouw-Economisch Instituut. Hij herinnert aan het antwoord van het Land- bouw-Economisch Instituut op de vraag of zwarte lonen in de kostprijs berekeningen worden opgenomen, luidende: „Door het L.E.I. worden de werkelijk betaalde lonen in rekening gebracht. De L.E.I.-deelnemers wor den er regelmatig op gewezen, dat zij ook eventuele zwarte lonen in de boekhouding moeten opgeven". Hoe rijmen de ministers deze uitlating, aldus het Kamerlid, met de mening van een der ambtsvoorgangers van de minister van landbouw en visserij, „dat de kostprijzen van landbouwprodukten, die, ten grondslag liggen aan het garantieprijsbeleid van de regering, gebaseerd behoren te zijn op de officieel toegestane lonen". Geeft een en ander de minister aanleiding, zo besluit de heer Vrede ling, het oordeel van de minister van landbouw en visserij, „dat met de argumenten, welke in het voorlopig verslag zijn aangevoerd, nog niet is aangetoond, dat de door het L.EJ. in dezen gevolgde berekenings methodiek het incalculeren van niet-officiële lonen zou inhouden" te herzien, althans aan te passen? Vooruitgang In rijplezier bracht het „scootertijdperk'. Ontwikkeling in rookgenoegen bracht .Gulden Eeuw".) Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van een moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuwl Het rooksignaal van de 20ste eeuw! 14 ct. ook In blikjes van 20 st SENORITAS V/U 4 verschillende advertenties uil deze serie opstuurt naif N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt een plezierige Gulden-Eeuw verrassing! Conferentie in Straatsburg (Van onze parlementsredactie) STRAATSBURG, 21 juni. „Onze volkeren zijn ongeduldig. Voor de Afrikanen is de wijze van helpen even belangrijk als de hulp zelf", en: ,,Wat Europa goed moet begrijpen is, dat de hulp doelmatig moet zijn en dat de economische plannen, waar voor de Europese Economische Ge meenschap de financiën verstrekt, snel worden uitgevoerd". Deze woorden staan letterlijk in het werkdocument, dat de Afrikaanse dele gaties hebben aangeboden aan de con ferentie van het Europese parlement met de parlementen van de aan de EEG geassocieerde Afrikaanse staten, die thans in Straatsburg wordt gehou den. Nu is het hier in Straatsburg voor nie mand nieuw, dat Europa een taak heeft in de ontwikkeling van Afrika. Deze doelstelling is reeds vijf jaar geleden neergelegd in het EEG-verdrag en de voorzitter van de EEG-commissie prof. Hallstein wees er gisteren op dat ook na het verwerven van hun onafhanke lijkheid de EEG naar de Afrikaanse staten de helpende hand uitsteekt. De grote vraag is echter en ze nijpt nu meer dan vijf jaar geleden wat de Afrikaanse landen, die nu zelfstandig over de Europese hulp kunnen beschik ken, ermee gaan doen. „Wij zijn niet communistisch, maar ook niet kapitalistisch", zo beantwoor den de Afrikanen deze vraag in hun werkdocument. ,,Het gaat Afrika vooral om de mens", voegde senator Ravoyny uit Madagas kar hieraan toe. En de Afrikanen wijzen er dan op, dat juist het opheffen van de armoede in Afrika naar hun mening van het allergrootste belang tegelijk inhoudt, „dat een bedreiging voor de wereldvrede wordt weggeno- „De armoede van Afrika vormt een voortdurende bedreiging voor de we reldvrede". Toch hebben de Afrikanen hiermee naar de mening van velen nog niet genoeg gezegd. WEDERZIJDS Journalisten vroegen het gisteren aan hun president mr. Lamine Gueye uit Senegal: „Hoe staat het nu met uw buitenlandse politiek? Zult u die ook afstemmen op de buitenlandse politiek van de zes EEG-landen?" Gueye gaf daar niet direct een ant woord op. Hij is slim, deze gerouti neerde Senegalese parlementariër, die reeds in het Franse parlement heeft geleerd, hoe men politiek moet be drijven. „Politiek en economie zijn niet gemakkelijk te scheiden", gaf hij toe, maar hij wilde zich niet bin den aan een ideologie, die een Euro- Vliegers van NAVO- schietcompetitie De vliegers van de Koninklijke Lucht macht, die aan de NAVO schietcompe titie zullen deelnemen die van 26 juni tot 7 juli op de vliegbasis Leeuwarden zal worden gehouden, zijn aangewezen. Het zijn kapitein W. Heitmeijer, de lei der van de Nederlandse ploeg van de vliegbasis Leeuwarden. Eerste luitenant G. C. Soons van de vliegbasis Soester- berg. Eerste luitenant J. Pas, van de vliegbasis Leeuwarden, tweede luitenant E. A T. van Noort van de vliegbasis Soesterberg. Sergeant eerste klasse H. B. Wilbrink, van de vliegbasis Leeuwarden •n sergeant J. A. Olden burger van de vliegbasis Soesterberg. Luitenant Pas en Van Noort en ser geant Oldenburger zijn debutanten, de overigen hebben reeds eerder meege daan. Sergeant Wilbrink behaalde in 1960 het beste individuele resultaat in <ie gehele competitie. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat de Tsjech Miro- slaf Nacvalac, voor zijn land hem als diplomaat naar het buitenland stuurde; de voornaamste spion van was. Dit werd In de bondshoofdstad hoopt men, dat er niet opnieuw een spaak in het wiel van de volgende „Europese topconferentie" zal komen, die voorlopig op 18 juli a.s. is vastgesteld. De laatste conferentie van de regeringschefs en premiers der E.E.G.-landen had op 19 mei jl. moeten plaats vinden, maar werd afgezegd om dat de tijd van voorbereiding te kort was, d.w.z. dat er onover brugbare tegenstellingen waren over de aard van het periodieke Europese overleg. Nog hebben intussen niet alle zes hoofdsteden bericht naar Bonn gestuurd, gschefs en premiers 3 regeringi 18 juli a.s. zullen verschijnen. Dit reden, waarom deze datum nog a bekendgemaakt. altijd .._mL Op Rome de ministers van buitenlandse zaken der E.E.G.-landen weer bijeen. Deze conferentie is weder om bedoeld als voorbereiding van de „kleine top". Op de vorige conferentie van de ministers van buitenlandse za ken werd (op 18 mei j.L) deze „kleine top"' verdaagd. Men hoopt voorts in Bonn, dat de Nederlandse minister van buitenland se zaken, mr. Luns, op 10 juli in ieder geval zover zal zijn hersteld van zijn overspanning, dat hij aan het overleg in Rome zal kunnen deelnemen en een week later, teza men met premier De Quay ook aan de conferentie in Bonn. Compromis Het voornaamste thema van de con ferentie der ministers van buitenlandse zaken in Rome is het rapport van de studiegroep over de wijze van voorberei ding van de „kleine top" en de onder werpen waarmede de regeringschefs en premiers zich moeten bezighouden. Vooral de kleinere E.E.G.-landen willen vermijden, dat het tot een soort blokvor ming binnen de N.A.V.O. komt. O. daarom stuitte de Franse eis, dat ook militaire problemen zouden moeten besproken worden, op heftige tegenstand. De compromisformule waarnaar zoekt ls, dat het de regeringschefs gelijk" moet zijn om ook over defensie- kwestles te spreken, niet om front te maken terenover de N.A.V.O. maar teren. (Deze samenwerking bestaat al lang tussen de ministers van defensie der E.E.G.-landen, voorts op het gebied m gemeenschappelijke research en in vliegtuigbouw). Een andere moeilijke kwestie is de deelneming van topfunktionarissen der Brusselse E.E.G.-commissie functionarissen met dit overleg niets te maken. Zij zijn uitvoerders van de be sluiten van de regeringschefs en pre- liers en geen adviseurs. Andere E.E.G.-partners delen dit standpunt niet. Zij zeggen.dat het top- overleg (en ook dat tussen de ministers van buitenlandse zaken) ten doel heeft de integratie te bevorderen. Het executi ve orgaan van deze integratie, de E.E.G.-commissie, mag derhalve niet k riori van het overleg worden uitgeslo- Ten slotte Is er nog de kwestie van Engelands mogelijke aansluiting. Neder land wil nog altijd, dat Engeland on middellijk aan het Europese topoverleg deelneemt, ook wanneer het zich nog niet formeel bij de E.E.G. heeft aange sloten. Een verdere opschorting van het Europese topoverleg acht men in Bonn niet wenselijk, vooral niet in het licht van de recente ontmoetingen tussen de Gaulle en Kennedy en tussen deze en Chroesjtsjef. meegedeeld in een tweede serie beschuldigingen in de controverse om de Amerikaanse eis dat Nac valac, lid van de Tsjechische dele gatie bij de V.N. de Ver. Staten moet verlaten. In een memorandum aan de Ver. Na ties verklaart het departement ook dat Nacvalac tussen 1958 en 1961 zes ont moetingen heeft gehad met een gena turaliseerd staatsburger en hem in vier termijnen 1.700 dollar heeft betaald voor gegevens, die naar hem werd voorge spiegeld geheimen bevatten. Voor het eerst werd de naam van de betrokken Amerikaan genoemd. In het memorandum stond dat Nacvalac zijn eerste „geheime bezoek" bracht aan Karei Hlasny, een leraar in vreemde talen aan de talenschool van het Ameri kaanse leger in Monterey, Californië. Dit zou zijn gebeurd op 3 november 1958. Karei Hlasny verklaarde dat Nacva lac op 3 november 1958 met hem in con tact kwam. Hij heeft de diplomaat eerst zijn huis uitgegooid en gedreigd hem te zullen doodschieten. Toentertijd poogde Hlasny met de Re publikeinse afgevaardigde Charles M. Taegue zijn verloofde Eva uit Tsjecho- Slowakije te krijgen. Hlasny zei, Tea- gue verteld te hebben, dat een Tsjechi sche agent getracht had contact met hem op te nemen en dat Teague daarop voor hem een introductiebrief aan de FBI te San Francisco geschreven had. Na een gesprek met de FBI ging Hlasny met de agent onderhandelen over een uitwisseling van Eva tegen ge gevens. Hlasny verstrekte o.m. gefin geerde mobilisatieplannen, waarvoor hij 1.700 dollar kreeg (die hij de FBI gaf) als mede een vrijgeleide voor Eva, die in 1959 naar de Ver. Staten kwam. Zij zijn thans getrouwd. Treinrampaantal doden tot 25 gestegen Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk by Vitry le Francois in Oost- Frankrijk is tot 25 gestegen. Gisteren overleed namelijk een 66-jarige vrouw, die men zondag na de ramp naar een zie kenhuis had gebracht. De Franse spoorwegen hebben meege deeld. dat het treinverkeer op de getrof fen lijn thans weer normaal is. In 20 uur van Engeland naar Australië Een bommenwerper van de Royal Air Force heeft een nonstop-vlucht Engeland naar Australië gemaakt uur 3 minuten. De afstand is 19.300 km. Het was de eerste nonstopvlucht van Engeland naar Australië. Het toestel heeft drie keer in de lucht getankt de gebieden van Cyprus, Karatsji Singapore. Het was een Vulcan-jet. De aankomst op de basis Richmond van de RAAF was op 7 uur Westeuro- pese tijd. De basis is 60 km van Sydney gelegen. Het toestel vloog op dat tijdstip op enige honderden meters boven de ver keerstoren. Vier minuten later landde het na rondgecirkeld te hebben onder het gejuich van een paar honderd lucht machtofficieren autoriteiten. Stanleystad gaat akkoord - Katanga heeft Vertegenwoordigers van de centrale Kongolese regering in Leopoldstad en van de regering-Gizenga in Stanleystad zyn overeengekomen het Kongolese par lement op 25 juni bijeen te laten komen in de Lovanium-universiteit op onge veer twaalf kilometer buiten Leopold stad. Tijdens de parlementsbijeenkomst zul len politiemannen en Kongolese militai ren ongewapend patrouilleren. Hun wa pens zullen onder toezicht worden opge slagen. Het parlement zal geen contact met de buitenwereld hebben en onder de bescherming van de V.N. staan. Twintig Katangaanse afgevaardigden hebben laten weten, dat zij de bijeen komst niet zullen bijwonen, indien niet aan de volgende vier voorwaarden is voldaan: 1. Vrijlating van president Tsjombe 2. Erkenning van de beginselen, waarover op de conferentie in de hoofdstad van Madagascar (Tananarive), overeenstem ming werd bereikt. (Te Tananarive werd bepaald dat Kongo een bondstaat zou worden. 3. Het parlement zou te Kamina, in Katanga, bijeen moeten komen. 4. Er moeten waarborgen worden verstrekt voor de veiligheid van alle afgevaar digden. The Guardian, het invloedrijke libe rale orgaan in Groot-Britannië, heeft meegedeeld dat het blad m.i.v. 1 sept. zowel in Londen als in Manchester ge drukt zal worden. Dit is een onderdeel van het streven het landelijke karakter van het blad te accentueren, dat tot voor kort nog The Manchester Guardian De V. S. en Rusland zijn van plan onderhandelin gen te beginnen over rechtstreekse luchtlijnen tussen New York en Moskou. Waarschijnlijk zullen de delegaties op 18 juli bijeenkomen. Amerikaanse autoritei ten, hebben verklaard dat de Russische toestel len, die op New York zouden gaan vliegen, zullen moeten voldoen aan de New Yorkse anti-lawaainormen. De Russen hebben in een radio-uitzending lof toegezwaaid aan wij len president Roosevelt. Ter gelegenheid van de twintigste gedenkdag van de Duitse inval in Rusland zei radio Mos kou: wij willen onze ge allieerden uit de oor log, Engeland en de V.S. de hnn toekomende lof niet onthouden, en in het bijzonder niet die ge weldige Amerikaanse president Roosevelt. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gis termiddag op Soester berg geland na een kort verblijf In hun vakantie verblijf in Italië. Prinses Margriet, die als afslui ting van haar gymnasi ale opleiding met de conrectrix van haar school en haar klasge notes een tiendaags be zoek aan Rome bracht, keerde met haar ouders terug. De Franse zangeres Edith Piaf heeft voor dc eerste maal sinds haar jongste operatie het bed verlaten. Hoewel zij nog steeds zwak is, toont haar toestand langzame doch gestadige verbete ring. De stichting Amster dam Fashion Week houdt van 23 tot en met 29 juni een reeks van 15 modeshows in Moskou. Tien Nederlandse man nequins zullen er een collectie van ongeveer 125 artikelen aan auto riteiten, deskundigen, Inkopers en ook aan het Russische publiek to nen. Prins Bernhard ver trekt vanavond naar New York om daar mor gen een vergadering van de Flight Safety Foundation bij te wo- Luitenant-generaal Sir Richard Turner, die ge durende de boerenoor log het Victoriakruis heeft verworven is gis teravond op 89-jarige leeftijd in Quebec over leden. Sir Richard was in de eerste wereldoor log commandant van de derde Canadese infan terie brigade, die be roemd is geworden door stand te houden gedu rende de eerste aanval van de Duitsers met gif gas hij Yperen in 1915 Chroesjtsjef gaf hem een dochter van ,,Strelka,, Een dokter en twee specialisten hebben gisteren president Kennedy onderzocht en meegedeeld dat hij over twee dagen zonder krukken zal kunnen lopen. Zij lieten weten dat de toestand van de president op bevredigende wijze vooruit gaat. Dr. Janet Traveil, de persoon lijke arts van de president, had de twee specialisten ontboden om be vestiging van haar mening te krij gen dat de kwaal thans vrijwel genezen is. Kennedy heeft maandag zijn laatste trasonische bestraling gehad. Gisteren liet de president ook blijken zich gemak- Atoombom werkte reeds preventief inzake Korea Gen. Douglas MacArthur heeft kort voordat president Eisenhower in 1953 aan de regering kwam geadviseerd open lijk met het gebruik van V-bommen te dreigen om een einde aan de Koreaanse oorlog te maken. Hij gaf dit advies aan Sherman Adams, de vroegere assistent van Eisenhower, die in zijn boek „First hand report" schrijft: „MacArthur was er zeker van dat er niet de geringste kans bestond dat wij het dreigement zouden moeten uitvoerenInderdaad heeft het drei gement van een atoomaarival, zij het niet bruut als MacArthur voorgesteld had, uiteindelijk voor gezorgd heeft dat de Koreaanse oorlog op 26 juli 1953 ge ëindigd is". Adams schrijft dat het dreigement voelbaar gemaakt was in regeringsver klaringen en door het overbrengen van atoomraketten naar Okinawa. Later had hij Eisenhower gevraagd waaraan het bestand op Korea te danken was en de president had geantwoord: „Het gevaar van een atoomoorlog- Wij lieten het weten, dat wij de oorlog niet langer van beperkte afmetingen konden houden, indien de communisten zich onttrokken aan een verdrag of bestand. Zij wilden geen absolute oorlog of een atoomaanval dat heeft ze in toom ge houden". De eerste officiële dag van het bezoek van de Westduitse president en me vrouw Lübke aan Parijs is gisteren be sloten met een diner in het Elysée en een receptie, waarop meer dan duizend mensen zijn geweest. President De Gaulle heeft in een toe spraak na het diner gezegd dat het denkbaar is dat op zekere dag een land (Engeland) wordt toegelaten tot de Europese economische gemeenschap mits dat land in staat en bereid is alle regels en verplichtingen te aanvaarden. kelyker te kunnen bewegen. Toen hU de Japanse premier Hayato Ikeda ontving, stond h(j zonder hulp van zyn krukken op om deze de hand te drukken. Intussen is ook de dochter van de Rus sische ruimtehond Strelka op het Witte Huis aangekomen als geschenk van premier Chroesjtsjef voor president Ken nedy. Drie Russen verschenen op het Witte Huis met Pushinka, een 6 kg zware, zes maanden oude hond van ondefinieerbaar ras. Pushinka poseerde voor de fotogra fen met Charlie, de Welse terrier van Caroline Kennedy. Zij gedroegen zich samen heel voorbeeldig. Mevrouw Kennedy heeft Pushinka al gezien, maar Caroline, haar drie jaar oude dochter, heeft de nieuwe speelge noot van Charlie nog niet ontmoet. De menagerie van de familie Kennedy bestaat thans behalve uit Pushinka Charlie uit de beroemde hamsters Deb- en Billy, een kanarie, de eenden de goudvissen die in de vijver van Witte Huis rondzwemmen, alsmede aap. die op het landgoed van de Ken nedy's in Virginia rondspringt. Pushinka is een „tegengeschenk" voor het model van het Amerikaanse passa giersschip Constitution, dat president Kennedy te Wenen aan Chroesjtsjef aan geboden heeft. Afrikaanse eenheid voorstaat. Ook be nadrukte hij nog eens, dat de associa tie met de EEG voor allen moet open staan. „Toch kunt u niet geheel vrijuit gaan zei dr. Hallstein in zijn toespraak. „Natuurlijk, wij respecteren uw zelfbe schikkingsrecht ten volle, wij onder schrijven van harte dat wij solidair met u moeten zijn en dat wij elkaar wederzijds voordelen hebben te bieden. Wij willen u beslist vrijlaten in het op zetten van uw economie. Ook zijn wij bereid, u duurzame afzetmogelijkheden op onze markten te bieden en u te hel pen bij het stabiliseren van uw grond- stoffenprijzen. Toch zult u er goed aan doen, wel degelijk een plan op te stel len voor de besteding van onze hulp. Wij zijn geneigd, een dergelijk plan te eisen bij onze hulpverlening. Van de Afrikanen is intussen niet ge bleken, dat zij veel belang stellen in theoretische uiteenzettingen over een al dan niet geleide economie. Meer con creet zoeken zij aansluiting in de prak tische noden van hun landen. Deskundig formuleerde de Kongolees Portomon- torio uit de voormalige Belgische Kon go hierover zijn gedachten. Wanneer de industrialisatie in Afrika toeneemt, zal ongetwijfeld ook de handel tussen de Afrikaanse staten intensiever wor den. Het is daarom van eminent belang, dat mogelijkheden tot de vorming van een grote gemeenschappelijke Afrikaan se markt worden geschapen. Reeds nu moeten maatregelen daarvoor worden genomen, aldus Portomontorio. Eenstemmigheid bestond tussen Afrikanen en Europeanen over de wij ze waarop het verdere contact tussen de EEG-organen en de Afrikaanse staten moet worden georganiseerd. In hun werkstuk formuleerden de Afrikanen dezelfde wensen als naar voren worden gebracht in het rap port van jhr. Van der Goes van Na- ters, dat wij gisteren reeds belicht ten. Elk jaar moeten wij bijeenko men, zei senator Ravoyny en met ap plaus ontving men het voorstel van de Belgische socialistische senator De Housse, dan afwisselend in Euro pa en Afrika te vergaderen. DEBRÉ SPREEKT MET LEIDER BOEREN De Franse premier Debré heeft gi» teren besprekingen gevoerd met Joseph Courau, de voorzitter van de Franse nationale federatie van boerenvereni- gingen, over de landbouwcrisis met name in Bretagne. Een duizendtal boeren met 250 trac tors hield gisteren een parade door de stad Rostrenen, waar al eerder beto gingen tegen de regeringspolitiek zijn gehouden. In het departement Cütes-du-Nord blokkeerden de boeren wegen tussen Rennes en Saint Brieux en tussen Ploer- mel en Dinard. Zij wilden een protest mars naar Caulnes houden. In Nimes, in het zuiden, zijn leiders van genoemde federatie in het depar tement Gard bijeengeweest en deelden mee besloten te hebben onverwijld tot rechtstreekse actie over te gaan. Zij wilden een „alarmtoestand" afkondigen in het departement en waren van plan alle boeren daar te mobiliseren, waar toe zij onvoorwaardelijke en doeltref fende hulp van de boerenleiders in het gebied vroegen. Er werd een comité van actie voor dit doel gevormd. De actie heeft nu al twee weken ge- Bulgaars officier wilde vluchten Een jonge Bulgaarse officier heeft fisteren tevergeefs getracht naar Tur- ije uit te wijken. Hij forceerde een Bulgaarse grensbarrière bij Kapikoele door er met een auto in volle vaart doorheen te rijden. Hij slaagde erin de auto, een soort Russische jeep, rijdende te houden tot op een meter afstand van de grens. Toen hij, kennelijk gewond, uit de auto trachtte te stappen, werd hij gevat door soldaten van een wacht toren in de omgeving, dia waren komen aanhollen. De vorige mul hebben we er ep der sp„k. gebreebl, beelaen geweren, del elektriciteit eigenl||k ktra> „„„„heen beschouwd moet worden els een stol llch ,irklr„„,„ verschillende be- die uit deeltjes besteel die we In rn- N„ hebben de metsel- we trekken els elektronen hebben de eigen,chep del de bulten- gekenschetst. Zoele losse zandkorrels elekteonenschll vrll zwek een het In een buis in beweging raken zodra atoom is verbonden, zodat de bulten- ste elektronen het atoom met gerin ge moeite kunnen verlaten, welk uit stapje zy zich dan ook Inderdaad ver oorloven. In een stuk metaal zal dus een vry groot aantal elektronen zich frank en vrij her- en derwaarts tus sen de atomen door bewegen, zoals van chocoladerepen tUdens een voetbal wedstrijd zich door bet publiek van de derde rang wrin gen. We kunnen ons voorstellen, dat als er tussen de uiteinden van dit stuk metaal een spanningsverschil bestaat, de vrije de buis schuin naar beneden hou den waardoor de korrels zich naar het benedeneinde van de buis spoe den zodat er als het ware een zand- stroom ontstaat zo bewegen ook de elektrische deeltjes zich van een punt van hoger potentiaal naar een punt van lager potentiaal. Deze be- de verkopers weging van elektri citeitsdeeltjes beet eveneens „stroom". Nu vrijwel ieder huis op het elektri citeitsnet is aange sloten en een wir war van draden langs muren en pla fonds de stroom le vert die voor het gebruik van de meest uiteenlopende elektronen direct zullen gehoorzamen dat de aanraking van deze stroom- zullen voortbewegen i stof geen en- punt, d.w.z. het punt van de laagte 't, terwyl ande- onverwachte ef fecten te voorschijn roepen, doordat men, dan komen de losse zandkorrels we een gevoelige schok krijgen, door- dus overeen met de vrije elektronen dat er vonken optreden, of doordat in goede geleiders, zoals bijv. de meta- H|M|| ÉÉÉM lm. Maar zouden we de zandkorrels in de buis aan elkaar kitten, dan tredend verschijnsel. We zullen verdiepen, i vragen, waarom de ene stof de elek- ook al houden wo de buis nog daarin niet verder schuin. Als zodanig moeten we dan uitsluitend sf- ook de slechte geleiders beschouwen, ÏM zè weinig vrije elektronen In hoge mate doen, waarbjj In het bijzonder san de metalen den ken. Zoals op deze plaats al eens eer- Nu weet óók, waarom de pook ln de kachel zo vlug warm wordt. Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5