Uw probleem is het onze BOEKENHOEK Herv. svnode adviseerde beproeving psabnbundel Naam van Pilatus op steen ontdekt Nieuwe richtlijnen voor rechtspositie kosters Kapperspersoneel wil vrije zaterdagmiddag Een woord voor vandaag Wereldconcilie kreeg de naam .Aaticaan II" 2 NI ANDERZIJDS BEROEPINGSWERK In het Jlervormd Weekblad, de Gereformeerde Kerk" is de Her vormde predikant van V lit gingen ingegaan op het probleem van het beroepingswerk: Het komt hierop neer dat als men geen kruiwagens heeft men uitge rangeerd is. En dat is voor velen een zeer beroerde zaak. En als ik het zo zeg dan druk ik mij heel zacht uit. Beter doen we met te zeggen dat het voor velen een le vensverdriet is Moet de kerk dit maar door laten sudderen? Moe ten we nu werkelijk wachten tot er een algemene regel komt waarvan we hopen dat die een zo goed mo gelijke oplossing geeft? Neen we moeten niet tot zo lang wachten. We mogen niet tot zo lang wach ten. Want we hoeven niet tot zo lang te wachten. De kerkeraden kunnen zelf al heel wat doen ten goede. Ten goede van zichzelf en hun gemeenten. Door de visitatie weet ik dat er heel wat uitstekende collega's zijn die in geen jaren een beroep heb ben gehad omdat ze net niet in de krant komen en net geen relaties hebben die ook hun namen eens Meestal zitte ze in een kleine gemeente met een minimum sala ris. En een flinke werklust die niet uitgeleefd kan worden omdat de gemeente te klein is. Ze zitten dan wel in het een of ander kerkewerk en daar kunnen we dankbaar voor zijn. Maar dat is niet de ware uit komst. In deze sector wordt gebeden en geleden. En de kerk laat krachten zitten die veel beter gebruikt kon den worden. Na al het bovenstaande wil ik al leen maar heel sterk pleiten voor het inschakelen van de visitatoren provinciaal. Dat lijkt erg op het reclame maken voor de eigen vak iep. Maar dat deert ons niet. 't >m het belang van de kerk en om het belang en het levensge luk van zovele predikanten. Laat een kerkeraad die beroepen gaat eens zijn licht gaan opsteken bij een of J- S'oej aat de visitato- ren provinciaal. Die mogen beslist de kerk. niet ter openbare kennis brengen wat zij weten. Maar zij mogen met datgene wat ze weten wel de kerk dienen; moeten dat zelfs doen. der hen zullen nog een grote werk kracht ontplooien juist door eens weer in een andere gemeente te kunnen beginnen. iets kwaads van hen te zeggen waarom een jonge collega per se geschikt moet zijn voor een mid den-grote gemeente of voor een gro te gemeente. In veel of alle grote gemeenten beroept men uitsluitend jonge collega's. Vaak nemen die het beroep aan met als gevolg dat ze tot aan het eind van hun leven als volwaardig dienstdoend predi kant in de stad blijven zitten. Ve len zuchten daaronder. Als ze er een jaar of wat zitten zijn er na hen alweer jongeren gekomen en die trekken op hun beurt volle kerken en die eerder kwamen verloren hun bezoek; als ik het zo eens en dan heel werelds mag zeggen. Als men eens kijkt naar ouderen die geschikt zijn voor het werk in een grotere gemeente dan zal men ontdekken dat men niet te pas komt en men zal de oudere niet onnodig lang be hoeven te houden want hij gaat wel weer weg door vertrek naar een andere gemeente of door emeritaat. Men raakt dan niet op elkaar uitge- Een en ander zal wel komen in de rapporten van de commissie die bezig is met het mutatievraagstuk. Het moet mogelijk worden dat de mensen die al jaren zitten in een grote of midden-grote gemeente daar weg kunnen als zij het wen sen en als het goed is voor het werk. Natuurlijk moet er dan wel het een en ander veranderen. De sala risregeling zal op de helling moe ten en er zal een centrale pot moe ten komen of beter gezegd: die pot is er maar die zal een breder taak krijgen. Op de classicale vergade ring van Middelburg werd door een van de collega's een voorstel gedaan om een landelijke actie te houden zoals dat ook gebeurd is voor de kerkbouw. We hebben gebouwen no dig voor het werk, maar niet min der mensen. De kerkgeschiedenis leert voldoende dat door gebrek zg. vergeten groep. Met alle ge roep van gemeenschap in de kerk is deze groep er werkelijk onder de predikanten. Ik wil ook het pleit voeren voor de mensen die de 40 gepasseerd zijn. Kan men ook van zeggen dat ik voor eigen zak sta te preken. Deert mij evenmin als het voor gaande. Maar het is een feit dat als men de 40 is gepasseerd er geen hoorcommissie meer komt op dagen. Uitzonderingen daargelaten. Maar dat zijn dan ook uitzonderin gen. En als iemand de 50 heeft ge haald wordt hii op de plaats waar hij staat vastgedrukt totdat hij zijn emeritaat heeft gehaald. Waarom doet de kerk zo? Het is mij een raadsel. Wenst zij geen gebruik te maken van de levens ervaring der ouderen? Zeker er zijn ouderen die niet wijzer zijn gewor den met het toenemen der jaren. Maar ook dat zijn uitzonderingen. Er zijn eveneens ouderen die niet meer zo de kracht hebben om op nieuw te beginnen of in een gro tere gemeente te werken. Maar er zijn nog krachtige veertigers en vijftigers genoeg. En heel velen on- wordt met het oog op de muta tie, dat is met het oog op levens geluk ook voor verschillende predi kanten en hun gezinnen en met het oog op beter en meer werk in en voor de kerk en voor de wereld, zal mettertijd wel iets goeds ople veren, maar zoals wij reeds zeiden: daar kan niet op gewacht worden en daar hoeft niet op gewacht te worden. De kikeraden kunnen door een andere ifttelling met het be roepingswerk veel ten goede veran deren. Dat kunnen ze vandaag gaan doen. Hoe? Wij hebben getracht in bovenstaande enkele lijnen aan te Seven. Wij hopen vurig dat er ge- oor aan gegeven wordt; in ieder geval dat men het eens overweegt en verbetert. Als er maar wat ge beurt op korte termijn. En het is altijd beter dat het gebeurt op eigen initiatief dan dat alles en nog wat geregeld moet worden. Als er een keer een regeling is ook al wordt die voorlopig genoemd dan zijn we er nog niet af, in de kerk duurt voorlopig soms: een eeuw of nog langer. Maar komt 't eigen ini tiatief niet op gang op dit terrein of op welk terrein ook dan moet er een regeling komen en dan moet men ook niet schreeuwen dat men van boven af alles maar wil rege- Nederlander na vele moeilijkheden nu leraar in de Y.S. De 43-jarige Diederik W. L. Terlaak Poot. die vijf jaar geleden uit Den Haag naar de Ver. Staten is verhuisd. Wesleyan College ie taal en litera tuur doceren. Direct nadat hij zich in de Ver. Sta ten vestigde, begon hij in Albany met de studie van Franse en Duitse litera tuur. De heer Terlaak Poot spreek vloeiend Engels. Frans. Duits en natuurlijk Ne derlands. is een actieve filatelist en kerkhistoricus en vertaalt uit het Grieks, Latijn en Hebreeuws. Hij is van plan verder te studeren voor zijn docto raal. Zijn in Nederland wonende vader is emeritus-predikant, die jaren geleden ook op 43-jarige leeftijd ean zijn docto raal begon. Hij is de schrijver van het boek ,,De tyrannie verdrijven" over de nazibezetting van Nederland. Tochten in Spanje en Portugal, met wandelingen in Madrid, Sevilla. Gibral tar, Granada. Barcelona. Lissabon en vele andere plaatsen, door Th. Muller Alfeld. Uitgave G. J. A. Ruys N.V., Bussum. Een zwerver verteltzwerftoch ten met pen en camera, door Bernard Henry. Uitgave N.V. Zuid-Nederlandse Uitgeverij, Antwerpen-Amsterdam. Moedwil en Misverstand, door Willem Frederik Hermans. Anker-boek. Tweede druk. Uitgave Ad. Donker, Rotterdam. Het Delfts Vogelboek, ornithologische uitgave onder auspiciën van „Carmina Burana" ter gelegenheid van het 9e lustrum van het Muziek- en Toneelge zelschap ..Banzaai" binnen de K.S.V. ,,Sanctus Virgilius" te Delft. Tweede druk. Uitgave Delftsche Uitgeversmij. N.V., Delft. j Overleg omtrent invoering met Geref. kerken TIJDENS de fitting van op het conferentieoord Woud- schoten te Zeist heeft de generale synode der Nederlandse Hervorm de Kerk zich beziggehouden met de herziening van de gezangenbun del en de proefbundel der psalmen in nieuwe berijming. In de zomer- synode van 1959 werd besloten 71 gerevideerde en dertien nieuwe liederen ter beoordeling aan de klassikale vergaderingen aan te bieden. De tekst van deze gezan gen was vastgesteld in gemeen schappelijk beraad met deputaten van de Gereformeerde Kerken, om van liederen, die in beide kerken .,1944" en ,,1961", open brief aan de hoogleraren dr. H. N. Ridderbos en J. Kamphuis. Uitgave N.V. De Graafschap, Toen en nu, herinneringen uit een lang leven, door Annie Salomons. Oooie- vaar-reeks. Uitgave Bert Bakker-Daa- men N.V.. Den Haag. De Bezige Bij. Amsterdam. Vondst van Italiaanse expeditie Honorering moet worden aangepast (Van i onzer verslaggevers) TIJDENS de dinsdag te Arnhem gehouden jaarvergadering van de Protestants Christelijke ver- eniging van Kosters stelde de voor zitter, de heer E. J. Alberts, dat het nog steeds voorkomt, dat kosters een simpele vergoeding ontvangen inplaats van een salaris dat is aangepast aan de verrichte werkzaamheden. De nieuwe richt lijnen voor de rechtspositie van de koster komen in september gereed. Zij worden daarna met synodes en kerkbesturen doorgesproken en men hoopt ze per 1 januari 1962 van kracht te doen worden. Deze richtlijnen zijn gebaseerd op de beloning van geschoolde arbeiders, ui teraard variërend voor kosters met meer of mindter administratieve werkzaamhe- Als spreker voor deze vergadering was uitgenodigd de heer C. A. Bakker van het Christelijk Nationaal Vakver bond De heer Bakker betoogde dat de 6tructuur van de maatschappij zó be hoort te zijn. dat de mens zijn van God ontvangen opdracht waarlijk goed kan vervullen. Onlosmakelijk hieraan Advertentie ■bonden achtte hij het vraagstuk van de beloning. De beloning is echter geen doel, maar middel om de goddelijke op dracht te blijven vervullen. Loonpolitiek Gedurende de eerste na-oorlogse jaren was de door de regering geleide loonpo litiek een goede zaak. aldus de heer Bak ker. Toen echter lag de eerste verant woordelijkheid bij de overheid. Geluk kig is het nu weer mogelijk onze taak in de loonvorming zelf te vervullen. De ze taak is voor het C.N.V. een dienen de: dienst aan het bedrijf waarin zij wer ken, dienst aan het gezin, dienst aan de naaste en bovenal aan God. Tijdens de nog gespróken pensatie voor de alom verkregen vijf- daagse werkweek, maar het bestuur deelde mede, dat deze zaken in de nieu we richtlijnen voldóende aan de orde ko men. Het lekesspel voor. over en dóór kos ters toonde op koste(r)lijke wij: propaganda voor de vereniging gevoerd kan worden. (Men hoopt binnen afzien bare tijd het duizendste lid te kunnen boeken». Gistermiddag is in Bolsward het vijfjarige zoontje van de familie Swetz verdronken Terwijl zijn vader op terrein bezig was kwam het jongetje uit de cabine van de auto van zijn vader om deze op te zoeken. Daarbij is het kind in een zes meter diepe put terecht geko men en verdronken. Een Italiaanse oudheidkundige expeditie heeft bij Caesarea de eerste inscriptie gevonden met de naam van Pontius Pilatus, die van 26 tot 36 stadhouder van Judea is geweest en bevel heeft gegeven tot de kruisiging van Christus. Caesarea ligt aan de oostelijke kust van de Middellandse Zee, ongeveer 16 km ten zuiden van Haifa. De naam werd vorige week aange- :roffen op een 80 cm hoge en 6C brede steen in de bouwval van eer is amfitheater in de omgeving van Caesarea. De steen, die zich toen hij werd ont dekt. niet op zijn oorspronkelijke plaats bevond, was blijkbaar gebruikt toen een openbaar gebouw of standbeeld te Cae- a, dat ongeveer 500 jaar de Ro- ise hoofdstad in Palestina is ge weest, werd ingewijd. De hele linker helft van de steen scheen te zijn afge broken of afgehakt. Behalve de latijnse naam Pontius Pilatus" stond er de naam van de Ro meinse keizer Tiberius op. Een derde regel, mogelijk eveneens met naam, is nog niet ontcijferd. VOOR HET EERST Oudheidkundigen en bijbelgeleer- den in Jeruzalem zeggen, dat het de eerste maal is, dat oudheidkundigen de naam van Pontius Pilatus hebben Advertentie Stram an Bheamatiieh T Dot dan toch eeni •en bloedzuiverende kuur. Met Kruachen Salta. Al tientallen Jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood. in duizenden gevallen van RheumaUsche Pijn Dat komt omdat 't principe waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die s met Kruschen 1 verwekt. Probeer (Van onze sociaal-economische redactie De bonden van werknemers in het kappersbedrijf streven eensgezind naar de invoering van een vijfdaag se werkweek van 45 uur, te realise ren door sluiting van de salons op zaterdagmiddag en maandagmorgen. Zij zullen dit punt als belangrijkste wens naar voren brengen bij het ko mende overleg met de patroons over de nieuwe cao, die op 1 januari 1962 moet ingaan. Dit bleek gisteren op de algemene ver gadering van de Chr. Bond van Kap perspersoneel. aangesloten bij het CNV. Unaniem was men van mening dat het voorstel van de werkgevers, om de gehele maandag te sluiten, niet aan vaardbaar is. De afgevaardigden waren het volko- len eens met secretaris A. C. Bensen. e zei dat het kappersbedrijf toch ook rekening zal moeten houden met de terdag. zoals die thans alge- ,.i het bedrijfsleven en bij de overheid wordt ingevoerd. In het kap persbedrijf werken ruim 10.000 dames. de meerderheid nog jong is. opmerking bezoek aai al duidelijk minder wordi Thans reeds sluiten vele kappers in Rotterdam en Groningen om vier t hun zaak op zaterdagmiddag omdat toch niets meer te doen is, zo bleek uit de reacties van de afgevaardigden. Medegedeeld werd dat een commissie uit de Vakraad voor het kappersbe drijf. het overlegorgaan tussen de pa troonsbonden en de georganiseerde be dienden. zich reeds over de werktijdver korting heeft beraden. De commissie, bestaande uit 2 werkgevers en 2 werkne mers, kwam echter niet tot een eenslui dend advies. De werkgevers hielden vast aan sluiting op maandag, de werkne mers wilden sluiting op zaterdagmiddag en maandagmorgen. Op de jaarvergadering werd hartelijk afscheid genomen van de voorzitter de heer A van Tienhoven uit Rotterdam. noest zijn functie neerleggen, omdat hij het vak heeft verlaten. Als zijn op volger werd aangewezen de heer K. Kre- mer uit Groningen. De heer Kremer prees zijn voorganger om diens activi teiten voor de bond en bood hem een geschenk onder couvert aan. Voor me- •ouw van Tienhoven waren er bloemen. In zijn afscheidswoord zei de heer Van Tienhoven het kappersvak met bloedend hart te verlaten. Hij beschreef de kap per als een vakman, van wie hoe lan ger hoe meer creatief vermogen wordt gevraagd, zoals van een kunstenaar. In het bestuur werd voorts gekozen de heer C. van Es uit Rotterdam. De afgevaar digden maakten na de afhandeling van de huishoudelijke zaken een excursie naar een fabriek van cosmetica en kap persartikelen in Rijswijk (Z.-H.), aangetroffen. De naam was tot dus verre slechts bekend uit de Evangelië- en de geschriften van de Joodse ge schiedschrijver Flavius Josephus. De archaeologische expeditie, die de vondst heeft gedaan, is bekostigd door de universiteit van Milaan en staat on der leiding van prof. Antonio Frova, directeur van de oudheidkundige dienst van Noord-Italië. Firova heeft de ont dekking gerapporteerd aan de oudheid kundige dienst van de Israëlische re gering. die de steen thans op een vei lige plaats bewaart, hangende verdere beslissingen. gezongen worden, een gelijke tekst te hebben. In de vergadering van dinsdag heeft de daartoe benoemde commissie, be staande uit prof. dr. E. L. Smelik, ds. J. Wit, ds. A. W. Lazonder en de heer A. C. Schuurman, de herziene voorstel len voor de tekst van deze liederen aan geboden. Daarin zijn zowel de opmer king van de Hervormde klassikale ver gaderingen als die van de Geref. depu taten verwerkt. Deze voorstellen wer den door de synode voorlopig goedge keurd. Naar schatting zullen over twee jaar de complete voor de Hervormde kerk bestemde liederen ter beoordeling kunnen worden aangeboden. Hierna heeft de synode kennis geno men van de „proeve van de nieuwe psalmberijming", aangeboden door de interkerkelijke Stichting voor de Psalm berijming en werden enkele voorstellen voor de invoering hiervan besproken. Onder leiding van cantor A. C. Schuur man heeft de synode enkele van de nieuwberijmde psalmen gezongen. Besloten werd de kerkeraden te be richten, dat de bundel gereed is geko men en deze te adviseren de bundel in de samenkomsten der gemeenten te be proeven^ Overleg zal worden gepleegd V ormingsiverk De synode heeft voorts een nota be handeld over het vormingswerk onder de bedrijfsjeugd. Dr. H. Schamhardt trad op namens de Hervormde Jeugd raad en de heer A. de Bruin namens de raad voor de zaken van kerk en sa menleving. Deze organen hebben samen een commissie „Vorming bedrijfsjeugd", waarbij de niet rooms-katholieke plaat selijke stichtingen vorming bedrijfsjeugd zijn aangesloten. volwassenheid, vooral jeugdige leeftijd hun intrede doen het arbeidsproces. In de nota wordt opgemerkt, dat het niet noodzakelijk is de kerkelijke orga nen zelf tot uitvoering van dit vormings werk te adviseren. Wel is het van be tekenis, dat de kerkeraden gewezen wordt op het belang van dit werk en hen op te wekken zoveel mogelijk in de bestaande of nieuw op te richten insti tuten op dit terrein deel te nemen. Professor Antonio Frova, leider van een Italiaans archeologisch team, wijst op deze foto de steen aan, waarin de naam van Pon tius Pilatus en die van keizer Tiberius zijn gegrift. De steen werd gevonden in de nabijheid van Caesarea en het is de eer ste keer, dat men op een inscrip tie de naam van Pilatus is tegengekomen. De apostel Paulus schrijft vanuit zijn gevangenschap in Rome aan de christenen in Phïlippi niet te weten waaraan hij de voorkeur moet geven: aan het leven of aan de dood. Dat klinkt laten we eerlijk zijn ons vreemd in de oren. Wie leeft er op zó'n hoogte, dat het hem om het even is, of hij blijft leven of sterft? Misschien levensmoede mensen, murw van de harde slagen hun toegebracht door het „lot". Paulus is beslist niet in zo'n stemming! Hij mag dan tijdelijk uitge- rangeerd zijn, zijn geestkracht is niet verminderd. En dan toch deze woorden. De oplossing ligt hierin, dat hij weet, dat het sterven voor hem gewin is, omdat in zijn leven Christus de eerste en de laatste is. Als dat zo is, dan vormen leven en dood slechts betrekkelijkheden, hoe vreemd en wonderlijk dat ook moge klinken. Aan de éne kant zegt Paulus: met Christus te zijn is verreweg het beste. Daartegenover staat: te blijven leven is nodiger terwille van de Phüippenzen en van al die anderen, die luisteren naar Paulus' woord. En dan moet God zelf maar beslissen: als Hij de apostel nog nodig heeft, dan is het goed. Zegt God, dat er een punt moet worden gezet achter zijn activiteiten, dan is het ook goed. Paulus heeft geleerd en dat zal een zeer moeilijke weg zijn geweest niet krampachtig vast te houden aan het leven, maar zich ondergeschikt te maken aan Gods wil. Wiens leven vergroeid is met Christus, die ziet leven en dood niet langer als vijanden van elkaar, maar als een overgang. V) Latijn wordt de officiële taal PAUS Johannes heeft gisteren verklaard, dat de hele wereld blijken van belangstelling heeft gegeven bij de voorbereidingen voor het wereldconcilie van de rooms-katholieke kerk. Hij sprak tot de leden van zijn centrale com missie voor het concilie, die zojuist een serie voorbereidende zittingen had beëindigd. De paus prees het werk van de commissie en zei, dat, hoewel er al veel is bereikt, er nog een grote hoeveelheid werk moet worden verzet. Het concilie zelf het eerste In bUna honderd jaar zal „Vaticaan II" wor den genoemd en zal over ongeveer een jaar bijeenkomen. Paus Joannes ver klaarde dat het algemene doel ervan zal zijn versterking van de kerk in de moderne tyd. In het kort, aldus de paus, zullen de doelstellingen van het concilie zijn: een nieuwe status voor de priesters, instruc tie van de volkeren in de waarheid van het geloof en de christelijke moraal, on derwijs van de nieuwe generatie, die op groeit in de hoop op betere tijden, een sociaal apostolaat en de ontwikkeling van een „christelijk missiehart" van allen voor allen. Hij verklaarde, dat, wanneer het con cilie in zitting is, de besprekingén via de moderne communicatiemiddelen over de hele wereld zullen worden verbreid. Latijn Het Latyn zal de officiële taal zijn op het concilie, maar by bepaalde gelegen heden of om bepaalde dwingende redenen zal men zich op het concilie ook kunnen uitdrukken in de levende talen. Paus Joannes zei voorts, dat een wereldconcilie geen academie en ook geen parlement is, maar veeleer een plechtige bijeenkomst van de gehele ker kelijke hiërarchie ter behandeling van- vraagstukken, die het dagelijkse leven van de kerk en het welzijn van de zielen raken. De paus spoorde de leken aan de .voorbereidende werkzaamheden „met de zelfde toewijding als tot nu toe betoond" te blyven volgen en verzekerde hun, dat hun suggesties altijd een welwillende weerklank zullen vindenn. Particuliere synode Chr. Geref. kerken De particuliere synode van het Zuiden der Chr. Geref. Kerken, omvattende de classes Rotterdam, Dordrecht en Middel burg, kwam in jaarlijkse zitting byeen in de Chr. Geref. kerk te Dordrecht. De praeses van de roepende kerk Mid delburg, ds. S. v. d. Molen, werd met meerderheid van stemmen tot praeses gekozen, Ds. M. Baan uit Dordrecht werd bij acclamatie benoemd tot assessor en ds. G. de Vries uit 's Gravendeel, even als in 1960, tot eerste scriba. Allerlei rapporten van kerkelijke de- Sutaatschappen vormden op deze synode et onderwerp van bespreking. De syno de deed de volgende benoemingen: se cundus deputaat hulpbehoevende kerken: ds. C. v. d. Zaal te 's Gravenmoer, depu taat evangelieverkondiging onder Israël: G. J. Ornstein Jr. te Rotterdam, deputaat voor de evangelisatie: ds. G. de Vries te 's Gravendeel. Tot zijn secundus werd aangewezen ds. S. Wijnsma te Rotterdam, deputaat naar art. 49 dko (classicale examina e.d.) ds. G. de Vries te 's Gra vendeel. Tot secundus deputaat art. 49 dko werd aangewezen ds. Joh. de Waal te Klundert. Tot roepende kerk voor de volgende particuliere synode werd de kerk van 's Gravendeel gekozen. „Wy zullen niets verbergen wat de zielen tot voordeel kan strekken. Maar daar het hier om ernstige zaken gaat, hebben wy de plicht om deze zaken met voorzichtigheid en In alle eenvoud ken baar te maken, zonder ook maar iets toe te geven aan de nieuwsgierigheid of de behoefte aan polemiek", aldus de paus. Van vhmo-leraren kwart onbevoegd Op de 447 scholen voor dag-v.h.m o. waren op 16 september 1960 170.253 leerlingen (1959: 443 scholen met 158.627 leerlingen). Er werden bij het begin van 1 de cursus 1960-'61 36.774 leerlingen tot leerjaar I toegelaten (1959: 37.903), ter wijl 13.862 leerlingen in 1960 het eind- getuigschrift behaalden (1959: 12.710), Het gemiddeld aantal leerlingen per klasse bedroeg 22,6 tegen 22,3 in 1959. Het percentage onbevoegd gegeven lessen steeg van 24,7 tot 25,4. Voor de vakken afzonderlijk varieert dit per centage sterk. Het aantal leraren in de wettelijk verplichte vakken bedroeg op 16 september 1960 11.725 (1959: 10.912). Hieronder waren 31 pet. (30 pet.) onbe- i voegden. Van de 1.661 in 1960 aange stelde leraren was 70 pet. (1958: 67 pet.) onbevoegd. Berekend is dat er per 16 september 1960 een tekort was van 2.810 bevoegde leraren. De 151 handelsavondscholen telden in september 1960 20.554 leerlingen (1959: 20.040). Al deze gegevens zijn in uitgebrei de vorm te vinden in de statistiek van het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs 19601961. Zij zijn ver zameld en bewerkt door het C.B.S. Nieuwe gebouwen voor Vogelenzang Tijdens een bijeenkomst van bestuurs leden. staf en een aantal genodigden een samenkomst die in verband met hel recente verscheiden van de geneesheer- direkteur. dr. H. Bouman, verder een besloten karakter had zijn maandag in het psychiatrisch ziekenhuis „Vogelen zang" te Bennebroek twee nieuwe gebouwen geopend. Deze zullen de be handeling, verzorging en ontspanning van de circa 800 patiënten zeer ten goe de komen. Het gaat hier in de eerste plaats om een modern gebouw voor bewegingstherapie en ontspanning, vol gens een ontwerp van de architecten W. I Ingwersen en wijlen J. F. Reijendam, I naar ideeën van wijlen dr. Bouman. Het gebouw ligt centraal op het zieken- j huisterrein en bevat een zaal met bal- i con (plaatsbiedend aan 610 personen), toneel, kleedkamers e.d., alsmede een i ruime foyer. Het tweede gebouw, aan de noordzijde van het terrein, is een arbeidstherapiegebouw naar een ont- i werp van architect H. W. van Kempen. I Het bevat onder meer vier werkzaaltjes voor in totaal 90 100 patiënten, waar verschillende vormen van arbeidsthera- pie toepassing vinden. De contacten met verschillende bedrijven, waarvoor men werkzaamheden uitvoert, kunnen ertoe bijdragen dat de geheel of gedeeltelijk verbroKón banden met de samenleving worden hersteld. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht 'tot universiteits- j predikant): dr. J. M. Hasselaar te Utrecht (Pijlsweert). Benoemd te Utrecht tot vicaris (voor het ziekenhuiswerk): mej. J. Burgers- dijk. geèstelyk verzorgster van het dia- konessenhuis te Naarden. GEREF. KERKEN Beroepen te Andel: kand. H. Olde te Dedemsvaart. Zendingsexamens. Aan d'e Zendings hogeschool te Oegstgeest slaagden voor het zendingsexamen de heer P. Bons en mevrouw dra. M. Bons-Storm. De heer Bons zal zondag 25 juni a s. in Middel burg worden bevestigd als zendingspre- dikant dór Ned. Herv. Kerk en volgende maand via India naar Nieuw-Guinea vertrekken. Vraag: Wat doe ik tegen boekenmot bracht of boekenworm? i hetgeen u staande het Toast of New Orleans. 3. The great huwelijk heeft overgespaard of inge- Caruso, 4. Serenade (1956». waarin een Antwoord: Men schudde de boeken teerd. De man kan bij testament maat- gedeelte van de opera Othello wordt zoveel moge- regelen treffen, waarbij blad af. Daarna make deel de nalatenschap verkrijgt redelijk uitgevoerd: Je behoort mij. Be my Lo- dan herhaald moet worden. Vraag: Uit het eerste huwelijk van mijn echtgenoot is een zoon geboren, die echter zelf is overleden Men prate eens met een notaris. Vraag: Hoe verwijder ik kalk ment van de tegelvloeren de ramen zonder krassen En hoe verwijder ik de verfvlekken? Antwoord: Kalkvlekkcn kunt twee kinderen heeft nagela- wijderen met verdunde azijn, tegen i, hertrouwd. Uit mijn verfvlekken Hoe m mijn man of ik kom te overlijden? Het huwelijk is in gemeenschap deren gesloten Antwoord: Als u het eerst overlijdt is zo lang u geen testament maakt, nan de enige erfgenaam. Als uw overlijdt, dan deeltkj met de kin deren van de overleden stiefzoon. De verdeling pleegt dan moeilijkheden op te leveren, omdat de wet bepaalt, dat u door uw huwelyk en erfenis niet meer verrijkt mag worden dan met een ierde. De grootte van uw aandeel is dan afhankelijk van hetgeen uw man '1957); 6. De zeven heuvels (1958». Zijn eigenlijke naam is Alfredo Ar nold Cocozza. Hij was vrachtautochauf- kalk van feur. Thuis luisterde hy naar Caru- krijgen. soplaten en hij nam zich de grote zan ger tot voorbeeld. Op een dag moest hij een piano naar de muziekacade mie van Philadelphia brengen. Diri- bchandeling met gent Serge Kussewitsky hoorde hem zingen onder het werk en binnen enke- Vraag: Wat is het adres van de Ne- le weken rling PISi Veiler, stelde 90.000 dol- Jacob Mosselstraat 5, lar ter beschikking voor zijn verdere opleiding. Hij werd een tenor die nog wel eens herinneringen opwekte aan Caruso. Antwoord: Hiervoor is droog- Zijn zakelijk succes overtrof dat schuimmiddel verkrijgbaar bij de dro- Caruso ongetwijfeld. Na gist. De gebruiksaanwijzing vindt u op stelling in de Sah- de verpakking. Vraag: Ik ben zang van de tenor Ma~rio Lanza welke films hij heeft gespeeld, wat zijn levensbeschrijving en hoeveel pla- film Serenade. Zelden ten zijn er van hem in omloop" hara Club te Las Ve- januari 1954 heeft hij een instor- gesteld op de ting gehad. Twee jaren lang hoorde niet veel van hem. In 1956 kwa- achtige New Yorkse bioscoop Radio Ci ty Music Hall in tien weken met de Carusofilm van Lanza anderhalf mil joen dollar. In twaalf maanden verkocht men in de Ver. Staten van zijn plaat „Wees mijn liefde" een miljoen stuks. Is het wonder, dat hij kon uitroepen: „Toen Caruso zo oud was als ik, was hij nie- yiand" In zijn huis te Hollywood .zijn een bioscooptheater voor 60 per sonen. zes badkamers, zeven televisie toestellen en een bed, dat zevendui zend gulden heeft gekost. De laatst» tijd is hij wat gaan bezuinigen. In de V.S. ên Canada werden 10 miljoen platen van Mario Lanza verkocht. Vraag: Vader en moeder zijn in ge meenschap van goederen gehuwd en hebben in hun testament bepaald, dat alles zal komen aan de langstlevende en dat de zes kinderen niets kunnen opeisen voordat beide echtgenoten ge storven zijn. zulk Antwoord: Hiervoor zijn twee testa- kansen, ook met de menten nodig. Bovendien kunnen de - -- zanger ouders hun kinderen nooit geheel ont- K""-- zij kunnen de kinderen wel een assamagneet" voor bios- Antwoord: Mario Lanza trad op in cooptheaters geweest. In het begin bepaald deel l en u ten huwelijk hebben medege- de film: 1. That Midnight kiss, 2. van zijn carrière toucheerde de reus- de erfenis afnemen, i dit geval niet meer dan een vierde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2