Jlicuuic Cciïtsrlje (fTourant Verpleegsters 7-10 pet 1 juli opslag Commentaar hamol weer vandaag! Race tegen de klok redde kind NIEUWS in één oogopslag Zoek de rust op BON Canadese dollar wordt thans gedevalueerd Aanbod van V.S. inzake Laos werd verworpen (MTA) II WOENSDAG 21 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIESf 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12204 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stontvastfch is ^ebltveo mija bert ia IcgJjcaspatT Spion ving bot Zie pagina 5 De salarissen van de verpleegsters zullen per 1 juli worden ver hoogd. Het minimum-salaris stijgt met ongeveer 10 procent, het maximum-salaris met 7 procent, in particuliere ziekenhuizen zullen de verpleegprijzen omhoog moeten. In Genève heeft de Amerikaanse afgevaardigde Harriman voor gesteld alle buitenlandse adviseurs uit Laos terug te trekken. Het voorstel is door de Chinezen onmiddellijk verworpen. Com munistische Noordvietnamezen hebben een aanval gelanceerd in de Vlakte der kruiken. De Canadese regering heeft de strijd aangebonden tegen de grote economische moeilijkheden van het land. De voornaamste maatregel bestaat uit een devaluatie van de Canadese dollar. De medici, die president Kennedy voor zijn rugklachten be handelen, hebben verklaard dat hij zo ver is hersteld dat hij vanaf morgen niet langer krukken behoeft te gebruiken. Van Chroesjtsjef heeft Kennedy ten geschenke gekregen een doch tertje van een der Russische ruimtehondjes. De Afrikaanse afgevaardigden op de conferentie in Straatsburg staan op het standpunt, dat de wijze waarop Europa steun ver leent even belangrijk is als de steun zelf. De hulp moet doel matig zijn en het programma moet snel worden uitgevoerd. In het kappersbedrijf wensen de werknemersbonden een 45- urige werkweek, te realiseren door sluiting van de salons op de zaterdagmiddag en de maandagmorgen. Nu de onderhandelingen over de verbetering van de salaris- positie van het belastingpersoneel in een impasse zijn geraakt, zijn de drie centrales van plan een demonstratief congres te be leggen. Paus Joannes heeft verklaard, dat de besprekingen op het ko mende wereldconcilie door de middelen van de moderne publi citeit zullen worden verbreid en dat met uitzonderingen het Latijn de voertaal zal zijn van het concilie. TN een hele forumpagina hebben we in deze krant de lof van het sportvissen bezongen graag zouden we nu schrijven dat dit meisje hierdoor geïnspireerd de drukte van de grote stad is ontvloden en rust is gaan zoeken in de vrije natuurmaar we vre zen dat dit zelfoverschat ting is. Want dit leuke kind met haar stok-als-hengel is kennelijk geen grote-stads-kind en kende de zoete geheimen van de hengelsport vermoedelijk al lang voordat onze pagina verscheen! Maar dat neemt niet weg dat menigeen er verstandig aan zou doen haar voorbeeld te volgen. Dat hoeft dan niet al hengelend te zijn u kunt ook zonder dat de rust van de natuur onderzoe ken. Maar dan ook de rust! merkwaardig is dat mensen ttoch altijd weer op een kluitje gaan zitten. Als bermtoeristen en dan bij voorkeur langs een drukke weg waarlangs onophoude lijk het verkeer raast. Als zonnebaders aan het strand en dan liefst in een zo druk mogelijke badplaats Als kampeerders op een zo vol mogelijk kampeerterrein. Gezellig ongetwijfeld, maar toch ook wel een beetje benauwend. Omdat het de indruk wekt dat men angst heeft voor het alleen-zijn; angst heeft voor de stilte die kan heersen in de bos sen of in het wijde polder land. Benauwend ook omdat het lijkt alsof de mens zich geen rust meer gunt die nodig is om van de schoon heid van de natuur te kun nen genieten. In die rusteloosheid past de krant het is waar. Past die nooit eindigende stroom van (meestal deprimerende) berichten die iedere dag weer de kranten vullen. Zo draagt de krant ongetwijfeld tot die rusteloosheid bij. Daarom voor ditmaal deze oproep: zoek de rust op. Doet u het niet? Houdt u toch meer van de gezellig heid? Praat dan eens over onze krant en vul de bon in! Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag bet boek „lip-Parade" op onderstaand adres: Man bekent wurging van zijn vrouw De 22-jarige Nederlander J. W. uit Antwerpen heeft bekend zijn 20-jarige echtgenote de vorige week door wur ging om het leven te hebben gebracht. De vrouw werd vorige week vrijdag levenloos aangetroffen in de kamer, die het gezin bewoonde. De man en de twee kinderen werden bewusteloos door de politie gevonden, nadet buren een sterke gaslucht hadden geroken. Het blijkt, dat de man eerst zijn echtgenote van het leven heeft bproofd alvorens de gaskraan in- de kamer te openen. In het gezin waren herhaaldelijk twisten als gevolg van een vriendschap van de vrouw met een andere man. De twee kindertjes, een en twee jaar oud. verkeren niet meer in levensge- 58936 is 'het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór l juli het abonnementsgeld voor het 3e kwar taal 1961 f 7.50 overschrijft, dan voork-enrrt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze adminii- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE (Van onze sociaal-economische redactie) DE centrales van overheidspersoneel hebben gisteren in de centrale com missie voor georganiseerd overleg volledige overeenstemming bereikt met de regeringsdelegatie over een verbetering van de salarissen van het verplegend personeel. De salarissen gaan 7 tot 10 procent omhoog. De salarisverbetering is het resultaat van maandenlange onderhande lingen over de positie van de verpleegsters en verplegers in dienst van het rijk. Nadat in de loop van het vorig jaar een onderzoek naar de taak- waarde van het verplegend personeel werd voltooid, kwam de regering met een voorstel dat door de centrales werd aangevuld met een aantal suggesties. Als gevolg daarvan diende de regering onlangs nieuwe en nadere voorstellen in, welke* na enkele correcties tot volledige overeen stemming leidden. Aangenomen mag worden dat ook het personeel in dienst van de particuliere ziekenhuizen en verpleeginrichtingen wel de vruchten van dit akkoord zal plukken. Uiteraard leidt een salarisverbetering in de particuliere sector in vele gevallen tot verhoging van de verpleegprijzen. Hogere loonkosten mogen echter, naar bekend, niet zomaar in de prijzen worden door berekend. Eerst is toestemming nodig van het departement van economische Meer rangen Tot dusverre bestonden er in de ver pleging drie rangen. Men was verpleeg ster, eerste verpleegster of hoofdverpleeg ster (c.q. verpleger) en de salarissen voor deze drie rangen zijn nu met respectieve lijk zeven, negen en tien procent ver beterd. Voorts zijn twee nieuwe rangen ingevoerd teneinde een betere promotie mogelijkheid te scheppen voor de pleegsters en eerste verpleegsters. Die rangen zijn verpleegster-A (waarnemend T~kE CANADESE MINISTER van financiën, Donald Fleming, heeft gister- avond bij de indiening van zijn begroting in het Huis van Afgevaar digden, medegedeeld dat Canada zijn dollar zal devalueren om te trachten de uitvoer te vergroten en de invoer te verminderen. eerste verpleegster) en eerste verpleeg ster-A (waarnemend hoofdverpleegster). Het salaris van de verpleegster varieert an f 360 tot f 497; dat van de ver pleegster-A van f 421 tot f 527; dat van de eerste verpleegster van f 451 tot f 558, van de eerste verpleegster-A van f 512 tot f 619 en dat van de hoofdver pleegster van f 573 tot f 682. De schalen gelden evenzo voor het mannelijk ver plegend personeel en zijn over het alge- n iets ingekort. Ook de salarissen de leerling-verpleegsters zijn verbe terd. Dat van de leerling A varieert van f 140 tot f 185 en dat van de leerling B f 155 tot f 200 over een periode van drie jaar. In de bedragen zijn de huur- cn AOW-compensatie begrepen. Datum van ingang Over de datum van ingang van de ver beteringen is nog geen beslissing geno men. De centrales hebben sterk aange drongen op invoering met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1960. De regerings delegatie, die kennelijk met dit punt in haar maag zat, toonde zich bereid deze wens aan de regering voor te leggen. Wel werd afgesproken dat de nieuwe salaris sen in leder geval per 1 juli a.s. zullen (Zie vervolg pagina 7) De regering heeft besloten haar va lutafonds te gebruiken om het bin nenstromen van buitenlands kapitaal te neutraliseren en de waarde van de dollar omlaag te drijven teneinde een flink disagio te krijgen ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Hij wei gerde echter een wisselkoers te noe men. Fleming uitte voorts zijn bezorgdheid over de mogelijkheid diart Engeland zich zal aansluiten bij de Euromark*. De Ca nadese regering had Engeland duidelijk gemaakt, dat levensbelangen van de Canadese handel daarbij in het geding zijn en herhaalde het voorstel van pre mier Diefenbaker om hierover een con ferentie van ministers van het Gemene best te houden. Voorts acht hij weder kerig overleg van belang. Canada wtil om ipolitilelke en economische redenen de vrije toegang tot de (Britse markt be houden, Wart ook de uitslag van de on derhandelingen tussen Engeland en de Euromarkt mag zijn, Canada zal trach ten de gunstige voorwaarden voor toe gang tot beide markten te behouden en alles doen wat nodig is om dit doel te bereiken. Hij wees voorstellen om Ca nada zelf een band met de Euromarkt te doen aangaan, van de hand en stond afwijzend tegenover Canadese deelne ming aan (regionale handelsblokken en van economische zelfgenoegzaamheid. De begroting heeft voor de vierde achtereenvolgende maal een tekort, maar het algemeen belastingpeil wordt niet verhoogd. Het 'invoerrecht, van 7 Vi pet op auto's 4s vervallen en een investeringsaftrek is ingevoerd om het speurwerk te bevor deren. De totale belastingverlagingen zullen 360 miljoen gulden kosten. (Advertentie) cadeau! Volgens de minister is de werkloos heid groot en die industriële groei traag. Hert tekort op de handelsbalans daalt wel, maar is te hoog. Op de beta lingsbalans is een tekort van 3% miljard gulden. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan het be kende centrum voor de kanker bestrijding in Amsterdam, het Antoni van Leeuwenhoekhuis. Zij bezichtigde o.m. de betonnen kluis met het nieuwe telekobalt- apparaat. V.r.n.l. naast de Ko ningin dr. E. A. van Sloten, bur gemeester Van Hall en de ge neesheer-directeur, dr. C. R. Post. Op de werf van Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar is gistermiddag onofficieel het motorjacht te water gelaten, dat daar als geschenk van het bedrijfsleven voor prins Bernhard in aanbouw is. De Prins ont hulde zelf de naam: Budi. Op de 50ste verjaardag van de Prins zal het jacht symbolisch worden aangeboden. In juli, als het vaartuig klaar is, zal de werkelijke overdracht geschieden. Naast de Prins de directeur van de werf, de heer H. Vis. De V.S. hebben gisteren aangebo den hun 300 militaire adviseurs uit Laos terug te trekken indien de con ferentie in Genève verzekerd dat dit voorbeeld door de communisten ge volgd zal worden. De Chinese com munisten hebben onmiddellijk de nieuwe Amerikaanse voorstellen voor de waarborging van de Lao- tiaanse neutraliteit van de hand ge wezen en gewaarschuwd, dat indien de V.S. bij hun houding blijven de Laotiaanse oorlog zeker weer zal op- De dreigende Chinese reactie kwam nadat de Amerikaanse ambassadeur Ave- rell Harriman gisteren op de 29ste zit ting van de conferentie een aantal voor stellen ingediend had als aanvulling op het westelijk plan dat op 6 juni door de Franse delegatie is voorgelegd. Dit plan beoogt, de internationale controle com missie te laten waken over de neutrali teit van Laos. De communisten willen Harriman repte niet van de ruim duizend oNord Vietnamezen die vol gens de Amerikanen in Laos vechten. Volgens betrouwbare, in Vientiane ont vangen berichten hebben de regerings troepen ten Noorden van de Vlakte der Kruiken belangrijke stellingen moeten ontruimen na een felle aanval van thet-Lao-troepen, die gesteund werden door Noordvietnamese troepen. Drie vrijwilligerseenheden van Meo-stam zijn door infanterie van de Pathet Lao verdreven uit stellingen die zij ongeveer dertig kilometer vai stad Phongsaly bezet hielden. De val werd vooraf gegaan door drie dagen artillerie- en mortiervuur. Er werd deelgenomen door een strijdmacht 800 man, die zware verliezen hebben geleden. yOOR DE VERPLEEGSTERS ls er goed nieuws: de salarissen gaan per 1 juli niet onaanzienlijk omhoog. Een weelde betekent het niet. De ver goeding, die tot dusver in een ongunstige verhouding stond tot hetgeen van de ver pleegster wordt gevergd, was echter een van de oorzaken van het bestaande tekort, een tekort dat allengs wel heel erg groot was geworden. Het was een der oorzaken, wellicht immers niet de enige. De opvoering van de gezondheidszorg toch, op zichzelf een verhengende zaak. vereiste een vermeerdering van de ver plegende hulp. Ons volk ook weer ver heugend wordt gemiddeld ouder, het geen ook op het gebied van de verple ging voorziening eist. Het verkeer, dat in intensiteit toeneemt, maakt zijn slacht offers. En dan zijn er de typische ziekten van onze dagen, gevolg van de spanning waaronder de mens leven moet. Kortom, de gezondheidszorg vraagt in toenemend# mate voorziening. Verblijdend mocht het heten, dat niet temin zovele meisjes zich bereid ver klaarden, zich te wijden aan de verzor ging van de lijdende mens. Maar er is op die bereidwilligheid dik wijls een zware wissel getrokken, er is van de bereidwilligen vaak heel wat meer verlangd dan waartoe men zelf bereid bleek. Geen wonder mocht het heten, dat een steeds groter tekort aan verpleegstershulp moest worden geconstateerd. Met als ge volg: een nog zwaarder last op de schou ders van de te weinigen. Met als nader gevolg: sluiting van klinieken, onbenut blijven van gelegenheden tot ziekenver zorging. Voor wat betreft de arbeidsvoor waarden moesten de verpleegsters gere kend worden tot de achtergeblevenen. De salariëring gaat dan nu omhoog. Of hiermede de achterstand geheel zal zijn ingehaald? Wij vermoeden, dat er voor de verpleegsters nog andere arbeidsvoor waarden zijn, waarvan de inwilliging overweging verdient. Ook dan blijft de dagelijkse arbeid nog zwaar genoeg. Al zullen de verpleegsters ook nimmer wen sen, dat aan die arbeid het karakter van de offerbereidheid geheel wordt ontnomen. „Wilt u die pop voor mij wegzetten. Tot 'ik zelf groot genoeg ben om het geld te verdienen." noordelijke rand bewegen enkele kleine storingen, van er een de afgelopen nacht Nederland passeerde. Deze was de laatste 24 uur voortdurend in betekenis afgenomen en bracht dientengevolge nergens regen. Een volgende storing koerst langs een iets noordelijker gelegen baan en zal evenmin het weer hier te lande beïn vloeden. In verband hiermee houdt het droge en vrij zonnige weer aan en komt er in het temperatuurverloop weinig verandering. De Bilt i Veranderlijke bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Overwe gend matige westelijke tot zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens: langzaam dalend. ZON EN MAAN Donderdag: zon op 4.20. onder 21.04 uur naan op 13.48, onder 01.12 uur. Strandverwachting HET WEER EN EUROPA Ook mongen droog en vrij zonnöig Rapporten hedenmorgt strandweer mett later op de dag wat toe nemende hoge bewolking. Matige zuid westen wind. Temperatuur 17 k 18 gra den, zeewater 15 graden. VooruitzichtenWestelijke luchtstroom seven uur De 20-jarige los-werkman F. G. H. O. uit Amsterdam en zijn 19-jarige echtge note, die aangehouden werden, nadat was vastgesteld, dat him zes maanden oude zoontje Gerard op onnatuurlijke wijze gestorven was hebben verklaard te begrijpen, dat door hun handelingen de baby moet zijn overleden, zoals in fe bruari 1960 ook hun toen drie maanden oude zoontje het leven verloor. £EN VADER van een baby genoot waarschuwde de moe- kwam, ik moet er een voor- flesje, waarop stond: ..drie- Hij had een politiebericht over heeft gisteravond in het Z5-jarige mevrouw gevoel van hebben gehad dat maal daags een eetlepel". de radio gehoord, waarin op- Engelse Southport een race i? Po°*®» yoor het fatalte er iets mis was." De politie was met luid- sporing van de vrouw, van tegen de klok gewonnen om "SS"!!»1k -«ia a a M«Y°UW Poo,,e had een sprekerauto's door het bad- wie men alleen wist dat ze 1. k 7J.' dr°S'sl slaapmiddeltje plaatsje In Noord-Engeland mevrouw Poole heette, werd te voorkomen dat zijn vrouw het middel strychnine bevatte voor de 13 maanden oude An- gereden om de moeder op te gevraagd de baby een slaapmiddel rou rei mevrouw Poole: „Ik weet thony gevraagd, die last had sporen. Om half reven belde Z(j was van plan geweest •fednr''rw.lt v y'h" Jï? w k w °™a.n n-'t van "i» und'es-ZU kr"8 P« haar man naar het caravan- het kind bij het slapen gaan F™mJSL vJïk.^üif' hem onmiddellijk heb ongeluk een mengsel dat kamp waar rijn vrouw met een dosis te geven om het een Een telefoontje van haar echt- ingegeven, toen ik thuis strychnine bevatte in een het kind met vakantie was. rustige nacht te geven. Vliss. Eelde De Bilt Frankfort München Locarno

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1