Jlicuiuc geihsctfe (ütmrmtl Commentaar Treinramp (23 doden) treft Frankrijk Strategie van De Ruyter mislukt NIEUWS in één oogopslag Minister Luns voor vakantie naai' Alpen „In september aanval op N ieuw-Guinea" De Gaulle staat voor een ernstige crisis (rita) bamolwesr vandaag! MAANDAG 19 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Tweeënveertigste jaargang no. 12202 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvaslich is fbebltvea mgn bert in tegijeospatt" Frankrijk had in 1943 geen rechten meer Zie pagina 5 Bij de ontsporing van de sneltrein van Straatsburg naar Parijs bij Vitry-Frangois zijn gistermiddag 23 personen om het leven gekomen en bijna 200 gewond. De oorzaak is onbekend. Wel is geconstateerd, dat het ballastbed van de spoorlijn was gaan zakken. Naar aanleiding van een bericht in een Brits blad is van In donesische zijde in Rome categorisch ontkend, dat Moskou en Peking Indonesië hebben aangemoedigd zich reeds in Septem ber van Nieuw-Guinea meester te maken. President De Gaulle heeft gendarmerie naar Bretagne gezonden om een eind te maken aan de „opstand' van de ontevreden boeren. Deze is hu ook naar Normandië overgeslagen. Veronder steld wordt dat rechtse extremisten een rol achter de schermen spelen. De capsule van de Ontdekker 25, die vrijdag is gelanceerd, ls vanaf de grond boven Alaska losgemaakt van de satelliet en ten noorden van Hawaii door drie kikvorsmannen uit zee op gevist. De Nederlandse journalist Rodermond is in Leopoldstad vrijge laten na een vrijheidsberoving van vijf dagen. Tijdens de uren lange ondervragingen is hij mishandeld. In West-Duitsland is zaterdag voor de achtste maal de „dag der eenheid" herdacht, ter herinnering aan de opstand van de Oost duitsers tegen Ulbricht en de Sowjets op 17 juni 1953. In het bedrijfsleven leeft de klacht dat de rijksoverheid op min der juiste wijze jonge arbeidskrachten tracht aan te werven, vooral onder de geslaagden voor het Mulo-examen. Speciaal worden PTT en belastingdienst genoemd, waar meer zou wor den betaald dan in het vrije bedrijf. GELRE'S hoofdstad be gint langzaam maar zeker naam te krijgen als bijzondere attractieve va kantieplaats en dat is een pluim op de hoed van de organisatoren der zomer feesten. Want men mag dan wel eens Magen dat er in bepaal de sectoren te weinig con currentie ds, het geLdit heel beslist niet voor deze va- 'kantiezomerf estij nen. Ieder stad en ieder dorp immers dat enige faam heeft ver warven als trekpleister voor vakantiegangers (of dat als nog een dergelijke faam (loopt op te bouwen) beijvert zich zijn gasten ook op re gendagen <en dat komt in Nederland wel eens voor) aangenaam bezig te houden. „Gelre's hélden" dan heb ben dit jaar kosten noch moeite gespaard om de be zienswaardige bouwwerken Ier wereld opgesteld te krij gen op hun pleinen en bin nen hun pairken. De beroem de eigen toren van de Euse- biuskerk kan men er be wonderen maar dan van buizen gemaakt en ook de scheve toren van Pisa, het wonderbaarlijke Italiaanse 'bouwwerk dat jaarlijks vele tienduizenden bezoekers pleegt te trékken. En ttiet is allemaal zo vernuftig en na tuurgetrouw dart men (bijna) een vakantie in Arnhem zou gaan prefereren boven de Italiaanse zon. Als u dus nog geen vakantieplannen ge maakt hébrt, wees dan dank baar voor deze (gratis) tip. Trouwens, over een gratis tip gesproken ook op de regenachtige vakantiedagen kunt u veel plezier beleven met de duizend-en-een gratis tips die „Tiip-Parade" u ver schaft. Tip-Parade is het boek dat u niets kost (dat wist u natuurlijk al) en dat toch van zo grote waarde kan zijn bij het opknappen van „dat karweitje'" dat u allang geleden wel even zoudt doen, maar waar u op die regendag pas echt aan toekomt. U had het steeds uitgesteld, eigenlijk omdat u niet precies wist hoe u het moest doen dank zij Tip- Parade kunt u het nu in- De conclusi e moet .dus zyn; niemand met vakantie voor dat hij (of zij) een nieuwe abonnee op ons blad heeft aangebracht en aldus in het bezit is gekomen van het onmisbare boek Tip-Parade. Vul eerst die bon in en ga dan pas naar Arnhems zo menfeesten of waar u heen wilt. Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing ls). (straal) (woonplaats) De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, reeds grotendeels opgeknapt van zijn ineenstorting enkele dagen geleden tijdens een vergadering van de Tweede Kamer, {s zaterdagmiddag voor verder herstel van krachten per vliegtuig van Schiphol naar Genève ver trokken. Hij zag er goed uit en zëide het plan te hebben in de Franse Alphen er gens in Savoie twee, zo nodig drie weken rust te houden. r nog aan toe, dat De minister voej alles het gevolg werktheid. MET EEN VRESELIJK gekraak brak gistermiddag de sneltrein Straats burgParijs in tweeën. Het gebeurde na het middaguur op ander halve kilometer van het station van Vitry le Frangois, toen de trein met een snelheid van 138 km per uur in een flauwe bocht ontspoorde. De loco motief en vier wagens reden door, maar de volgende vier rijtuigen ont spoorden, waardoor ook de andere wagons uit de rails liepen. Tien rijtuigen tuimelden, nadat zij met groot geraas over de bielzen waren gehobbeld, een voor een de spoordijk af in het ravijn. Een van de wagens kwam in het water terecht, terwijl er bovendien even later nog een ander rijtuig boven op schoof. De laatste wagon van de sneltrein bleef onverklaarbaar ge noeg op de rails staan. Toen vanmiddag de balans werd opgemaakt, bleken er al 23 doden te zijn geteld. Men vreest, dat er zich in de gezonken wagon nog verschillende slachtoffers bevinden. Het aantal gewonden loopt tegen de 200. De ramp is een van de grootste, die de Franse staatsspoorwegen in de naoorlogse jaren is overkomen. Overlevenden ver telden, hoe de trein plotseling begon te schokken en te schudden, toen de rijtui gen uit de rails liepen. Het lawaai was oorverdovend. De pas sagiers werden over elkaar heen gewor- bèdolven onder de bagage, dli zocht naar haar drie kinderen, die later gelukkig veilig en wel de r overleefd bleken te hebben. Twee studenten uit Metz, die voor vakantie naar Parijs onderweg waren, vertelden: „Plotselig hoorden we hei geluid van een geweldig gekraak. We werden van rechts naar links geworpen en de lichten gingen uit. We hadden uit de rekken viel. Velen werden gewond i het idee, dat het rijtuig in de lucht ge- door rondvliegend glas. Een Franse vrouw I worpen wérd, voordat het in hel moe raswater stortte. Zo goed als we kon- Sunday Telegraph voorspelt: DE Sowjetunie heeft volgens het Londense blad Sunday Telegraph Indo nesië hulp aangeboden ter vergemakkelijking van een verovering van Nederlands-Nieuw-Guinea. Sukarno zou onlangs bij zijn bezoeken aan Moskou en Peking zijn aangemoedigd om zich dit jaar nog van Nieuw- Guinea meester te maken met eerlijke of oneerlijke middelen. Het blad meldt dat Chroesjtsjef voor dit doel onderzeeboten, straaljagers en een of twee kruisers heeft aangebo den. In diplomatieke kringen te Lon den vreest men dat Moskou Sukarno aanmoedigt dit plan reeds in septem ber uit te voeren. In Indonesische kringen is men ver deeld over dit aanbod, omdat de kruisers in ieder geval de eerste tijd niet zonder Russische instructeurs zouden klimmen varen. De mimister van verdediging Na- sution neemt een zeer gematagde en voor zichtige houdemg aan, maar Sukarno zou bij het vooruitzicht van grotere militaire macht in de oostelijke wateren Nasu- tions advies wel eens in de wind kun nen slaan, aldus het blad. Naar aanleiding hiervan verklaart men van bevoegde zijde in Den Haag dat er geen wijziging is gekomenin het Neder, landse standpunt na de verklaring vam mimister mr. J. M. A. H. Luns in mei, volgens welke Nederlands bondgenoten niet onverschillig kunnen blijven, inge val vam een aanval op Nieuw-Guinea. De woordvoerder van Sukarno te Ro me Mac. Maramius ontkende het bericht uitdrukkelijk en noemde het volkomen onjuist. Hij zeide dat er wapenen zijn gekocht zowel in de Sowjetunie als i Verenigde Staten, maar het was hem niert duidelijk waarom deze in verband Weer Venezolanen naar Curatao gevlucht Opnieuw zijn zaterdag twee politieke vluchtelingen uit Venezuela op Curagao aangekomen. De eerste Carlos Contreras Castro was te Caracas ontvlucht, toen de politie hem van een gevangenis naar een ziekenhuis bracht voor behandeling van een kogelwond in zijn arm. Hij kwam met een ljjnvliegtuig aan en wil later naar New York doorreizen. De tweede was Andres Rodriguez Urbaneta, een oud officier. Hij zeide dat hij gezocht werd omdat hij had deelgenomen aan een over val op een radiostation op 20 februari. Hi] was over Nicaragua gevlucht. De zeven Venezolanen, die 9 juni op het vliegveld ODSohudding verwekten, bevinden zich nog steeds in hechtenis en over hen ls nog geen beslissing genomen. (Advertentie) den gébracht met Nieuw-Guinea. Op de vraag of Indonesië dachv aam een onder neming ragen Nieuw-Guinea, zeide hij: „Dat hangt af van de Nederlanders, lie daar een militaire macht opbouwen Als zij daarmede voortgaan, betekent dit een pistool op onze borsi, zouden de mensen verwachten dat wij blijven zitten ais een broedende eend?" Als de Nederlanders zouden voortgaan, zou Indonesië ,ge- ïgem worden zijn ergon versterkin gen op te 'bouwen, zeide hij. Sukarno brengt thans een privé-be- zoek van vier dagen aam Italië met een gevolg van 38 man: Hij zal besprekingen »n en een beleefdheidsbezoek bren- aan president GronchL ten." Het volledige personeel van de Ame rikaanse vliegbasis in de nabijheid van de plaats van de ramp heeft zich terstond beschikbaar gesteld voor reddingswerk, als bloeddonor en voor gewondenvervoer. Toen gisteren de avond viel, waren zij samen met tientallen Fransen nog druk bezig de ravage van verbogen rails en uieengeschoven wagons op te ruimen, m de hoop nog overlevenden te kunnen be vrijden. Vannacht werden de reddingswerk zaamheden bij het licht van schijnwer pers voortgezet. De grote lichten gaven de plaats van de ramp een onheilspel lende aanblik. Naar de oorzaak van de ramp wordt nog gezocht. Uit het eerste onderzoek is gebleken, dat het ballastbed in het moe rassige gebied door nog onbekende rede nen is gaan wegzakken. Een beeld van de enorme ravage die door de ontsporing van de sneltrein tussen Straatsburg en Parijs ontstemd. Een deel van de trein bleef op de spoordijk han gen. Van een der in het moeras weggezonken rijtuigen bleef het onderstel op de rails liggen. Er zijn tientallen doden te be treuren. (Telefoto) De prachtige uit 1797 daterende korenmolen aan de Rijsseweg in Holten is zaterdagavond door een felle brand geheel verwoest. Een korenschuur, een silo en een boerderij wist men te behouden. De foto werd gemaakt kort voordat de brandende wieken met veel geraas omlaag kwamen. Bretonse hoeren in opstand President De Gaulle, door zijn ultra-rechtse tegenstanders belaagd op het front van zijn Algerijnse be leid en door de boze Bretonse boeren op het economische front, staat op het ogenblik voor beslissingen vol gevaren. Indien hij op een van beide terreinen concessies mocht doen. zou dat zijn gezag verder kunnen onder mijnen, omdat hij de indruk zou wekken dat hij voor geweld en be dreigingen terugtrekt. Negeert hij evenwel de gerechtvaardigde eisen de boeren, dan loopt hij de kans. een plaatselijk conflict te zien uit groeien tot een nationale crisis. Dit laatste kan gebeuren, nu de presi dent troepen naar Bretagne heeft ge zonden. Reeds nu begint de actie der boeren over te slaan van Bretagne, waar ze is begonnen, naar Normandië en andere noordelijke departementen. Elk ogenblik kan nu ook de ontevredenheid oplaaien in midden-Frankrijk en in de Zuidfranse wijngebieden. Boerenleiders hebben de leden van hun bonden opgeroepen, in negentien midden-Franse departementen de wegen op 17 juni met tractoren en karren te versperren. De afgelopen twee weken heefft In sommige Bretonse, stadjes een bijna re volutionaire sfeer geheerst. Er zijn in tochten van duizenden boeren op tractors gehouden. De „tricolore" heeft uitdagend op de geïmproviseerde baricaden gewap perd, en er zijn keien geworpen naar pre fectures en sous prefectures. Slechts wol ken traangas, op de boeren losgelaten door gehelmde leden van de ordepolitie, zijn ten slotte bü machte gebleken, de betogers naar hun haardsteden terug te drijven. De Bretons betonen zich echter zoals van h cnikom worden verwacht onbuig zaam. Dirt industrieel achtergebleven ge west heeft Frankrijk altijd de matrozen voor marine en vissersvloot geleverd En de steenachtige bodem wordrt er be werkt door stugge boeren. Deze boeren zijn verontwaardigd over het feit dat hun produkten tegen mini mumprijzen van de hand gaan, hoewel ze in Parijs en andere bevolkingscentra onbetaalbaar en duur zijn. De winsten vloeien in de zakken van tussenhande laars. Ze eisen voorts dat de regering meer geld beschikbaar stelt voor de aanlkoop van hun aardappel-, peulvruch ten-, melk-, pluimvee- en vleesover schotten. De regering heeft zaterdag voor het eerst officieel gereageerd op deze «sen. Er is een kabinetsvergadering gehouden onder voorzitterschap van de veel ge klaagde minister-president Michel Debcrë en daar is Desloten, weer boter voorra den te gaan kopen en geld beschikbaar te stellen voor het afnemen van pluim vee en vlees, het elektrificeren van de voornaamst espoorverbindingen in Bre tagne, en het aanleggen van een nieuwe snelverkeersweg. Het eerste commen taar van de boeren was: diirt is niet ge noeg. Ze verklaarden, hun actie te zul len voortzetten. De Gaulle heeft nu dus ook een agrarisch probleem op te lossen. Intussen profiteren de rechtse extre misten van hert algemene onbehagen, zo wel over het stagneren van de onder handelingen in Eviam als over de zich steeds verder uitbreidende acties der boeren. Men beweert dat deze extremis ten niet geheel vrijuit gaan wat het doorsnijden van telefoonlijnen in ver scheidene streken betreft. Tussen de be drijven door plaateen ze hun plastiek- bommen met de regelmaat van een klok, zowel in Algerije als in hert moederland. yOOR DE KOMENDE MAANDEN is wel enige onrust op het internationale front te verwachten. Chroesjtsjef, wiens successen tot dusver meer hebben bestaan in vluch'en buiten de aarde dan in uitbreid:ng van het com munisme op aarde, wil een oplossing van het problecm-Berlijn forceren. Enige spanningsvelden buiten Duitsland kunnen hem bij het nastreven van dit doel dienst baar zijn. Zo bezien, behoefde het bericht in de Britse pers, als zou Chroesjtsjef Soekarno zeer hebben aangemoedigd, ind'en niet op gehitst, om Nieuw-Guinea te veroveren, niet onwaarschijnlijk te he'cn. Van be tekenis is in dit verband de haast waar mede de regering van Indonesië het be richt heeft tegengesproken. De Indonesi sche 'regering wil wel tegen het commu nisme aanleunen, wil het communisme wel gebruiken als een middel om eigen doeleinden na te streven, maar wil niet gaarne de schijn gewekt zien, van het communisme afhankelijk te zijn. Dit mag dan de nuttige uitwerking he ten van het Britse bericht, namelijk dat het de Indonesische regering als het ware genoopt heeft zich van de inhoud ervan te distantiëren. Het betekende tegelijk een distantie van de Russische steun. Door het gebeuren rondom dit bericht wordt tevens nog eens de positie van Soekarno aangegeven. Hij zit, internationaal bezien, op twee stoelen. Bezoekt hij Washington, dan be zoekt hij prompt ook Moskou en Peking. En in deze beide werelden wordt hij met enige graagte binnengehaald. Intussen tracht hij neutraal te blijven, hetgeen zowel voor west als voor oost een reden is, zijn gangen met te groter argwaan te volgen. Hij vestigt de indruk, Washington tegen Moskou en Peking te willen uitspelen, en omgekeerd, en mo gelijk zelfs ook Moskou tegen Peking en omgekeerd. Met geen van deze alle wenst Soekarno een feitelijke binding. Het blijft bij een vrijblijvend coquetteren, waarvoor de veelvuldige reizen van de treklustige president dan ook worden gebezigd. We vermoeden zo, dat we dit spel zul len moeten blijven aanz'en. Op den duur wordt het zowel voor west als voor oost wat vermoeiend. Een partij die twee vrijers aan de praat houdt stelt ten slotte beiden teleur. Intussen blijft rondom Nieuw-Guinea de onrust bestendigd. Hetgeen ons niet mag weerhouden om in een zuiver gewe ten voor land en volk ginds te blijven doen hetgeen onze hand vindt om te doen. Iedere dag in de bereiking van het doel da* wij ons daar hebben gesteld is er één. Noorwegen. Het bijbehorende front pas seerde gisteren met regen ons land. Daar na stroomde met noordwestelijke winden koelere lucht binnen waarin opklaringen voorkomen. De luchtdruk st gen in geheel Westeuropa nog voortdu rend in verband met het naderbijkomen van een hogedrukgebied, waarvan de kern vanmorgen halverwege tussen de Azoren en Ierland lag. Onder invloed van dit hogedrukgebied zal het ook morgen droog ~n overwegend zonnig weer zijn, terwijl de temperaturen over het algemeen iets hoger zullen worden De Bilt verwacht tot dinsdagavond: dan vandaag. Droog weer met zonnige perioden. Zwak ke tot matige wind tussen west en noord- Strandverivachting wcst Dezelfde temperaturen als vandaag Morgen mooi en droog strandweer met 'ets h°e"e' een matige zeewind, temperatuur onge- (Opgemaakt 11.15 uur), veer 17 graden, zeewind 15 graden. ««am Vooruitzichten: van de Oceaan nadert ZON EN MAAN hogedrukgebied met stabiel en iets Dinsdag zon op 4.19. onder 21.04 uur; Tendens: langzaam stugena r strandweer. TAE VAATJES boter, die De Ruyter eeuwen geleden deed uitsmeren op het dek van zijn schepen om aan zijn belagers te ontkomen, heeft het afgelopen weekeinde botersmokkelaars aan de Nederlands-Belgische grens blijkbaar wel geïnspireerd, maar niet kunnen beletten, dat zij de slag tegen de douaniers gedeeltelijk heb ben verloren. Na een betrekkelijk rusti ge periode heeft zich de af gelopen nacht opnieuw een opwindend tafereel afge speeld aan de Benelux-grens nabij Zelzate, een veertigtal kilometers ten noorden van Gent aan de grens met Zeeuws-Vlaanderen. De met zeer snelle auto's uitgeruste Belgische douane merkte hier een Amerikaanse perso nenwagen op, die de aan dacht trok van de grensbe wakers. Aan een bevel tot stoppen werd geen gevolg gegeven en onmiddellijk werd een snelle achtervol ging ingezet. De smokkelaars maakten aanvankelijk gebruik van het klassieke wapen, de kraaie- poten, die tot op de motorkap van de achtervolgers beland den en beide koplampen ver nielden. De achtervolging werd echter voortgezet en in het nachtelijk duister klon ken de schoten, gericht op de banden van de vluchtelingen. Bij de Belgische plaats Laarne bereikte de strijd een hoogtepunt. Twee banden van de smokkelaarsauto hadden het begeven, hetgeen het sein was tot de laatste verdedi gingstactiek: honderden pak ken boter werden op de weg gegooid om de douaniers te doen slippen. De achtervol gers werden hierdoor wel ge handicapt, maar zij gaven niet op. De kreupele wagen van de smokkelaars belandde in een sloot, maar de daders hadden voldoende tijd ge wonnen om zich uit de voe ten te maken. Ondanks de op de weg verspilde boter trof fen de douaneambtenaren nog 900 kilo Nederlandse zuivel in de auto aan. Rapporten hedenmorgen Vllss Eelde De Bilt Twente Eindh Zd Limb

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1