NS: meer dan vijfhonderd aan miljoen aan inkomsten Europees Parlement wil gesprek met Afrika Huurverhoging voorlopig buiten beschouwing r De Twentsche Bank Vervoer weer in omvang toegenomen S.E.R. wil toezicht op uitlening werkkrachten 's Avonds en in weekend goedkoper telefoneren Bruynzeel mag op zaterdag niet werken Stikker over Berlijn In Straatsburg begint een unieke conferentie 9 ZATERDAG 17 JUNI 1961 Unaniem besluit van Stichting (Van onze sociaal-econ. redactie) HET BESTUUR van de Stichting van de Arbeid heeft gisteravond besloten in overeenstemming niet het advies van de looncommissie, zonder uitstel voort te gaan met het uit brengen van adviezen aan het Col lege van Rijksbemiddelaars over in gediende of nog in te dienen loon voorstellen. Hei bestuur meent niet te kannen wachten op een eventuele nadere toelich ting op de voorstellen van de regering tot huurverhoging en nog veel minder op de beslissing in hef parlement e: vorm die aan de hnnrcompensatie in da lonen gegeven zal worden. Dit standpunt van da stichting, waarin alle centrale organisaties van het Neder lands bedrijfsleven zijn vertegenwoor digt. is unaniem. Het stichdtngsbestuur heeft daarom gisteravond onmiddellijk een gunstig advies uitgebracht aan het College van Rijknbemiddelaars over het loonvoorste! van de metaalindustrie. Het stichtingsbestuur wil voorlopig de zaak van de huurveihoging en huurcompen- aatie nog min of meer onafhankelijk zien van lopende loon/voorstellen. Wel wil het bestuur graag een gesprek met de regering over de kwestie van de huurverhoging en de huurcompensatie, maar het meent dat deze zaak de lopen de loonvoorstellen niet behoeft op te houden. Zoals wij reeds berichtte^ za! het gesprek met de regering aanstaande donderdagavond plaats hebben. In het advies over de loonvoorstellen van de metaalindustrie is door het stich. tlngsbestuur een nauwkeurig uitgebalan ceerde en wat ingewikkelde verklaring Vrouw overleden na gasvergiftiging Een familiedrama in een Nederland: gezin in Antwerpen heeft het leven ge kost aan een 20-jarige moeder vaü twee kinderen Gisterochtend werden de buren het gezin gealarmeerd door een sterks gaslucht. In de woning werden de man de 21-jarige Nederlander J. W.. zijn echtgenote en twee kinderen bewusteloos aangetroffen. Voor de 20-jarige vróuw kon geen hulp meer baten. De nfan en de twee kinderen werden onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. Zeeliedenstaking in V.S. geen directe ramp De gisteren In New York uitgebroken leelledenstaklng heeft tot gevolg dat er voor woensdag geen enkel onder Amert. Yunse vlag varend luxe lijnschip de Jfew-Yorkse haven kan binnenkomen. De pote buitenlandse lijnschepen en andere buitenlandse schepen zullen van de sta king geen hinder ondervinden. Men verwacht d-at de staking, die uit gebroken is nadat de collectieve arbeids overeenkomst was afgelopen, geen on- middellijke economische gevolgen zal hebben. Buitenlandse schepen verzorgen namelijk meer dan negentig procent van Amerika's handel over zee. terwijl de olie-industrie meedeelde dat er op het ogenlblik nog ruime voorraden aanwezig zijn. Een belangrijk punt in het geschil is de els van de zeven bonden die de staking iteunen, dat hun het recht wordt toege kend de bemanningen te organiseren en te vertegenwoordigen, die varen op sche pen. die Amerikaans eigendom zijn, maar buitenlandse vlaggen voeren. De meest» van deze 450 schepen en tankers zijn ge- registreerd onder de vlaggen van Libe ria, Honduras en Panama. De bonden noemen ze „wilde schepen" met lagere gages én minder gunstige arbeidsvoor- waarden dan voor schepen onder Ame rikaanse vlag met georganiseerde beman ningen gelden. Ze spreken zelfs van loon schalen, die een kwart bedragen van de Amerikaanse. Deze lage loonschalen, al dus de bonden, drijven steeds meer Ame rikaanse zeelieden uit hun betrekking. De maatschappijen die hun sahepen on der goedkope vlaggen laten varen stel len daar tegenover dat dit de enige ma nier is om tegen de Europese schepen te concurreren vanwege de hoge Ameri kaanse lonen en belastingen. Alleen op deze wijze, zo verklaren zij, kan de koop vaardijvloot in Amerikaanse bezit ge red worden. De Europese schepen zouden 70 procent minder bedrijfskosten hebben dan de Amerikaans*. Italiaanse dochters van Vlisco en Nijverdal De N.V. van Vlissingen en Co. te Hel mond en de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdalten Cate te Almelo hebben verkoopmaatschappijen in Italië opge richt, de Vlisoc Italiana P. A. en Ten Cate Italiana S. P. A. opgenomen. Deze verklaring waarin in het principële standpunt-van de stichting uitkomt is als volgt geformuleerd: „De goedkeuring van loonvoorstellen kan worden verleend op voorwaarde dat partijen zich bereid verklaren na de be slissing omtrent de noodzakelijke com pensatie voor zover althans deze be slissing inhoudt dat deze compensatie uit de produktiviteitsruimte moet wor den bestreden zo nodig de CA.O. zo danig te verlengen dat vlodoende ruimte de compensatie in overeenstem ming met de geldende spelregels beschik baar komt." De staatssecretaris van sociale zaken de heer B. Roolvink is per brief van dit standpunt van de stichting op de hoogte gesteld. Dit is tevens het antwoord van het stichtingsbestuur op de brief van de staatssecretaris van 6 juni ji„ waarin deze verzocht bij de advisering over loonvoorstellen rekening te houden met de huurcompensatie per 1 april van het volgend jaar. De staatssecretaris vroeg daarbij tevens aan de stichting om ad vies over de omvang en de vorm van de huurcompensatie. Wat dit laatste betreft schrijft het bestuur aan de staatssecrea- ris het wenselijk te achten over de moda liteiten van de voorgenomen huurver hoging nader "te worden geïnformeerd Bij haar studie wil het stichtingsbe stuur ook na gaan of en in hoeverre de compensatie anders dan uit de produk tiviteitsruimte gefinancierd zal kunnen worden. De staatssecretaris had in zijn brief zonder meer gesteld dat de huur compensatie gefinancierd zou moeten worden uit de produktiviteitsruimte. „Zwarte vrijdag" voor Engeland - pond gedaald De wisselkoers van het pond sterling en de koersen van de aandelen zijn gis teren In Londen gedaald, voornamelijk als gevolg van de sombere mening op de markt over de economische positie van Groot-Brittannië. De koers van het pond daalde tot het laagste peil sinds de financiële crisis van september 1957 toen het bankdis- conto van 5 tot 6 pet. werd verhoogd. Tegen het slot van gisteren werd het pond genoteerd tussen 2.7875 tot 2.7878 tegen een officiële koers van 2 80 dol lar. Ook de koers t.o.v. de mark, de lire. de gulden en de Zwitserse frank daalde Op de effectenbeurs te Londen daalde de marktwaarde van de aandelen met miljoenen ponden sterling en de Engelse avondbladen spreken van een „zwarte vrijdag". Volgens financiële kringen in Londen werd dit voornamelijk veroorzaakt door de bekendmaking d.at het Britse invoer- ovèrschot steeg van 24 miljoen pond sterling in april tot 82.1 miljoen pond sterling in mei, de voorspellingen, dat de minister van financiën waarschijnlijk zal moeten overgaan tot nieuwe kredietbe perkingen. de verklaring, dat de staal- prijzen jnaandag 10 shilling per ton ver hoogd zullen worden en door de toon van Chroesjtsjefs verklaring over Berlijn en jong in 1961... Mijn hand in Uw hand, Vader, Van in den beginne Tot aan het einde der tijden. Leven is niet slechts leven alleen. Doorgeven is het De vlam van de liefde, Het vuur van de kennis, Het water der klaarheid, 't Vermogen der tranen, 't Vermogen te lachen. Doorgeven is het Van geslacht tot geslacht, Van hand tot hand, Van in den beginne Tot aan het einde der tijden: Het leven van 't Leven, Het leven onsterflijk. BERTUS AAFJES De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht 1 jong. Zoals op afgebeelde foto, de ouderdom. Een harmonisch samengaan larbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. Publicatie ter gelegenheid van bet 100-jarig bestaan Optimisme over dienstregeling (Van onze sociaal-econ. redactie) De N.V. Nederlandse Spoorwegen hebben voor het eerst in de geschie denis van haar bestaan meer dan vijfhonderd miljoen gulden aan in komsten uit het vervoer ontvangen. Dit wordt medegedeeld in het jaar verslag over 1960 van dat bedrijf. De omvang van zowel reizigers- als goederenvervoer nam behoorlijk toe Er werd een winst gemaakt van 12,6 Uitleen wet ter bestrijding van misstanden (Van onze sociaal-economische redactie) TVE SOCIAAL-ECONOMISCHE raad heeft staatssecretaris Roolvink geadviseerd een afzonderlijke wet te ontwerpen, waarin de uiticning werkkrachten wordt geregeld. Deze uitlening leidt in de praktijk vooral bij een krappe arbeidsmarkt namelijk maar al te vaak tot mis standen, zoals overtreding van loon- voorschrlften, voorschriften betref fende de sociale verzekering, Arbeids wet, Veiligheidswet, vervoersvnor- schriften en ontduiking van de belas tingen. Er zijn mensen, die speciaal met het „uitlenen van werkkrachten" an de kost komen. De SER is er niet in geslaagd van het malafide uitlenen een zodanige juridi sche omschrijving te geven dat de aan te bevelen maatregelen uitsluitend be trekking- zouden hebben op de ronséla- rij. DaaTom heeft hij zrich genoodzaakt gezien een regeling te adviseren voor het uii tien en als zodanig. Naar de mening van de SER verdient •n afzonderlijke wet aanbeveling, die uitlening' zonder vergunning verbiedt. Bü algemene maatregel van bestuur zou den echter uitzonderingen mogelijk moe ten. zijn. In het algemeen zou de raad bet uitlenen, dat niet bedrijfsmatig en dus zonder winstoogmerk geschiedt, van de werking van de wet willen uitslui ten. Over deze uitzonderingen wil de raad om advies gevraagd worden. De SER zou de strafbaarstelling zo- Lagere tarieven met buitenland (Van onze sociaal-econ. redactie) Vanaf 1 juli zullen alle abonnees in de automatische netten in de avonduren en gedurende het week eind goedkoper kunnen telefoneren. Ook het telefoneren met het buiten land wordt goedkoper. Voor gesprekken na negen uur 's avonds en zeven uur 's morgens en tussen i terdagmlddag 2 en maandagmorgen nar geldt, dat men voor hetzelfde geld anderhalf keer zo lang kan telefoneren ■Is normaal. In de praktijk betekent dit «n tariefsverlaging met een derde. De PTT rekent namelijk in tariefseenhe den. Een gesprek van een minuut op korte afstand kost normaal 4 cent. Voor diezelfde 4 cent kan men 's avonds derhalve minuut bellen- Als gevolg van de revaluatie zal de PTT tariefsverlagingen procent doorvoeren graaf, telefoon- an drie tot zee het post-, tele- telexverkeer met het buitenland. H-et.porto- op postpakketten en luchtpostpaketten gaat vijf procent om laag. Het porto op brieven blijft gelijk De tariefsverlagingen gaan in per 1 juli. Alleen de tarieven voor telefoon-- en telexverbindingen, welke .automatisch tot stand worden gebracht, worden per 1 augustus verlaagd. De directeur-generaal van de PTT. die de tariefsverlagingen gisteren bekend maakte, deelde voorts mede daC de.diensi van plan is meer telefooncellen te plaat, sen, waarin men zonder tussenkomst van de telefoniste intervocaal kan ophel en. Maar de levering van dergelijke cel len gaat niet zo Vlot als men zou willen Ook bij de postzegelverkoop wordt ge streefd naar verdere automatisering. In de loop van dit jaar hoopt men de eerste automaten te kunnen plaatsen, d e n lnwerpgleuven voo'r munten hebben waaruit men meer soorten postzegels kan trekken Ook andere onderdelen va dienst worden meer en meer geautomati. seerd. Volgend jaar hoopt men het be. drijf volledig geautomatiseerd te hebben Na Zwitserland is Nederland het verst met de mechanisering gevorderd. dan:,» wiillen regelen, dat zowel lener eïs u.tlener strafbaar is bij overtre ding van de wet. Een kleine minierhei*. van de raad wil ook de uitgelrênde ar beider strafbaar stellen, doch de raad als geheel 15 daar <n>iet voor. Dit berust volgens hem op de fictie dat de econo mische positie van die arbeiders -gelijk waardig zou zijn aan die der werkgevers. De vergunningen zouden door de ar beidsinspecties dan wel door de gewes telijke arbeidsbureaus moeten worden afgegeven. Vergunning zou men alleen moeten geven indien de boekhouding van de aanvrager voldoende controle mogelijk maakt. Bij overtreding van loonvoorschriften. sociale verzeker iiigs- bepaflingen of da arbsdds- en - belasting wetgeving, zou de vergunning ingetrok ken moeten worden, terwijl men er voorts bepaalde voorwaarden aan zon kunnen verbinden. MIINDERHEID Een minderheid in de raad acht het niet juist een bepaalde vorm van be drijfsvoering in dit geval dvs uitle ning van werkkrachten in zijn ge heel als strafbare gedraging te verble- en aan een vergunningsstelsel te onderwerpen. Dit deel van de raad voelt meer voor een wettelijke aanmel dingsplicht. Hiervoor zou aansluiting gezocht kun- :n worden bij de meldingsplicht voor de sociale verzekeringswetten. Uitzonde rlingen van de meldingsplicht zouden ook mogelijk gemaakt moeten worden bij. algemene maatregel van bestuur. Op overtreding van de meldingsplicht zou :n behoorlijke strafsanotie gesteld die- ?n te worden. De minderheid in de raad wil voorts het College van Rijksbemiddelaars een beschikking laten uitvaardigen, volgens •elke voor de uitgeleende arbeiders de zelfde lonen en andere arbeidsvoorwaar den gelden als die voor de overige werk ers in het bedrijf, waaraan zij zijn uitgeleend. Alleen als voor het uitleen bedrijf zelf al een c.a.o. of bindende loonregeling geldt en de betrokken werknemer in zijn eigenlijke functie werkzaam is, zou deze c.a.o. of loonrege- moeten prevaleren. V erblij fsver gunning voor baby - maar andere pleegouders Minister Beerman (Justitie) zou bereid zijn de Oostenrijkse baby. Adèle Paul een definitieve verblijfyvergunnlng te ver strekken. mits het kind andere pleeg ouders.krijgt toegewezen, aldus het Vrije Volk van hedenochtend. De Raad voor de kinderbescherming zou een ander gezin voor moeten dragen voor de baby. en het echtpaar S. de L. uit Oegstgeest (de huidige pleegouders) zou den bereid moeten zijn het kind af te •taan. De heer De L. is van plan volgende week naar Oostenrijk te re om de adoptie van Adèle te regelen. HU zal de Oostenrijkse autoriteiten verzoe ken. het kind de Oostenrijkse nationali teit te laten behouden. Voort* zal de heer De L. de gemeente ;o52 +2, Klagenfurt verzoeken het voogdijscnap —2. Mom over te dragen. Hierover zal dan ook nog Borgharen 308 door de Nederlandse rechter moeten wor I JJjJ"ede "waal den besliit. mende nacht miljoen gulden tegen 9;9 miljoen in 1959. Vermeerderd met het on ver deelbare winstraldo uit 1959 (zes miljoen) b:draagt Set totale -voor verdeling - beschikbare winstbedrag 18,6 miljoen gulden. Voorge steld wordt daarvan 12 miljoen te be stemmen voor de uitkering van een divi dend van 4-.procent en het" resterenOc- bedrag van 66 miljoen over te brengen naar "de nieuwe rekening. De totale ontvangsten bedroegen f524 4 m. joen, dat is f21,4 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Daarvan kwam f 504.5 niiljoen uit het vervoer en bijna f 20 mil joen uit andere inkomsten. Tot deze stij ging droeg het reizigersvervoer bij me'. 3 miljoen en het goed eren vér voer m?t 7,6 miljoen. De exploitatiekosten stegen met f 17,8 miljoen. De reizigerskilometers namen toe met ruim 3 procent, de tonkilometers van het wagenlading vervoer met ruim 6 procent en het totaal vervoerd® gewicht met ruim 7,5 procent. Het in dienst steiien van spe ciale wagens en de verbetering van aan sluitingen tussen het interne en externe transport, leidde in vel® gevallen tot bë: sparing van kosten en arbeid, ook in de bedrijven van afnemers en ontvangers Niettegenstaande een intensieve perso- nee'swervinig kon door de spanning op de arbeidsmarkt geen compensatie worden gevonden voor d® 953 personen, d.e het bedrijf verlieten. Het totale tekort aan personeel kwam daardoor op 1300 man. In dit tekort kon slechts in geringe male worden voo<nzien door inschakeling van ongeschoolde hulpkrachten. De pensione- ringsleeftijd werd van 63 op 65 jaar ge- Eind i960 wart automatische hak werd een begin gemaakt niet wat genoemd wordt „een aanmerkelijke ver- betering" van de binnenlandse dienstre geling. ten einde het lange afstandsver keer te versnellen, het systeem van aan fluitingen te verbeteren en het aantal doorgaande verbindingen te vergroten. „Het partiële karakter van de uijzigin- uracht onvermijdelijk met zich. dat op enkele punten inconveniëntcn (onge makken) optraden of bleven bestaan. Deze zullen voor het grootste deel zijn.de wek nog wel langere werktijden kun- eggenomen met de zomerdienst '961. nen worden gemaakt die de voltooiing brengt van het om-1 De directie van Bruynzeel heeftTiog de tlex. van verbeteringen in de reizigers-(mogelijkheid tegen de beslissing van de lienst," aldus het optimistische jaarver-1 Arbeidsinspectie in beroep te gaan bij" lag. dat in mei is afgesloten. Ide minister van sociale zaken. 116 (verwegen van egbomen voor zien. Dit jaar komen e«r nog eens 50 bij, zo is het plan. Er werden 33 krvipper- licfhtinstalilaities aangebracht. Aan de 9 kilomeiter voegloos spoor tussen Den Haag en Gouda werd nog 20 km toege voegd. Dit jaar wordt ook het baanvak HaarlemLeiden over 27 km van voeg- Vertraging De regelmaat in de reizigers- en goede rendienst wordt bevredigend genoemd. Van de reiziigersbreinen reed 84,6 procent op tijd. Slechts 2.5 procent van de reizigerstreinen had een vertra ging van meer dan 4 minuten. Ten be hoeve van de reizLgersdienet werden 17 904 miljoen zitiplaatskilometers gepro duceerd tegen 17.102 in 1959. Hei aantal Aanrander van ziek meisje gepakt In Almelo is gearresteerd de zestien- jariige H. E. uit Oldenzaal, die verdacht wordt van aanranding van een ziek meisje in zijn woonplaats. Enkele we ken geleden zou de nu aangehoudene bü een poging tot inbraak in een winkel aan de Bentinckstraat in Oldenzaal een zeventienjarig meisje, dat ziek te bed lag, hebben overvallen. De jongeman werd aangehouden bü een poging tot diefstad in Almelo. Waterstanden DEN HAAG. 17 juni - en 301 onv., cïfaw'^-lO. Maiiu l —15. Keulen 432 Lobith 1297 —1, Nijm 213 —37, Koblen; 1087 +4. Arnhem De Arbeidsinspectie heeft de directie van Bruynzeel te Zaandam laten weten dat er geen vergunning wordt verstrekt voor overwerk op zaterdag in deze deu- renfabriek. Zoals bekend is bij Bruynzeel de vyfdaagse werkweek ingevoerd, doch in verband met de grote yraag naar deu- ren en keukens werd een groot -aantal werknemers bereid gevonden op zater dag tegen overwerktarief te blijven door werken. De afgelopen twee zaterdagen draaide zodoende de fabriek normaa. op zaterdag, doch vanmorgen was hy dicht De Arbeidsinspectie heeft de weigering gebaseerd op een SER-advies. volgens velke pas in uiterste noodzaak overge werkt dient te worden. Bij b uynzec. is volgens de Arheidsinspecbie van de nood zaak nog geen sprake, aangezien er door (Vervolg -van pagina 1) In de nota. die via de Tsjechische ver tegenwoordigingen is overhandigd, is in West-Dui'-sland een golf van chauvinis me en revanche gevoelens ontketend om de spanningen in Europa te vergroten De gemeenteraad van Oost-Berlijn deed ook een duit in het zakje door met alge mene stemmen een motie aan te nemen, waarin op de Berlyners een beroep wordt gedaan om „alle krachten te mo biliseren opdat nog dit jaar een Duits vredesverdrag wordt gesloten en West- Berlijn tot een gedemilitariseerde vrije stad wordt gemaakt." De Westduitse regering ten slotte heeft gisteren een besluit om bijeen e komen in West-Berlijn wat zij jaarlijks doet om te doen uitkomen dat West-Berlijn bij de Bondsrepu- jiliek bphoort uitgesteld. Op 30 juni zak beslist worden of de vergadering van half juli in West-Berlijn moet ""Worden gehouden Waarnemers me nen dat dit niet de bedoeling is. (Van onze parlementsrédactie jVTA EEN voorbereiding van Ipjna een halfjaar zal maandag in Straats- L burg een unieke conferentie beginnen. In het Huis van Europa treedt het Europees Parlement op als gastheer voor meer dan honderd parle mentsleden uit Afrikaanse landen. Vijf dagen lang zal worden gesproken over de verhouding tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de deelnemende Afrikaanse staten. De bijeenkomst is een experiment. Euromarkit-partners deelden in de over eenkomst Zij werden „geassocieerd" aan de gemeenschappelijke markt Dit komt zeer populair uitgedrukt, erop neer, dat de E.E.G.-landen ten opzichte van de geassocieerde gebieden dezelfde handels voordelen toepassen als ten opzichte van de Europese E.E.G.-partners. Bovendien werd een Ontwikkelingsfonds ingesteld, dat zou bydragen in de ontwikkeling van de geassocieerde overzeese landen Sinds het in werking treden van het E EG.-verdrag, op 1 januari 1953. zijn de meeste overzeese landen zelf standig geworden. By de overgang naar zelfbestuur konden zij kiezen of zü de band met de E.E.G. wilden behouden. Zonder uitzondering kozen zij voor de continuering ervan. Nu behoeft men niet te veronderstel len. dat deze keus louter gebaseerd is op de genegenheid voor Europa Deze Afrikanen zijn nuchtere lieden. Nu zij zelfstandigheid hebben verworven, is voor de meesten van hen het grootste vraagstuk, hoe zij hun land tot ontwik keling kunnen brengen. De associatie met de E.E.G. en de bijdragen uit het ontwikkelingsfonds kunnen hierbij aan merkelijke voordelen opleveren Mondjesmaat Momenteel vloeien de baten nog mond jesmaat. De handelsfaciliteiten zün door gaans nog beperkt tot het voormalige moederland. De vr(J etocgang van de geassocieerde gebieden op de markten van de overige E.E.G.-partners ont breekt doorgaans nog. Het ontwikke lingsfonds werkt nog maar zeer onvol komen. In de toekomst zijn echter de perspectieven gunstiger. Daarbij komt, dat dit jaar de mees' gunstige gelegenheid biedt om na te gaan, op welke wijze de band met de overzeese gebieden kan worden besten digd. Volgend jaar dienen namehjk d« associatie-overeenkomsten te worden hermen. Er 1* dus werk aan de winkel zowel in Europa als in Afrika. Verte genwoordigers van de Europeaanse en Afrikaanse regeringen hebben elkaar reeds in de eerste week van deze maand ontmoet om hun gedachten te laten gaan over de toekomsUge associatie. De par lementariërs doen het de komende week en ui het openbaar. Lange jaren van kolonialisme zijn het deel geweest van de Afrikaanse landen. nch in Straatsburg laten vertegen woordigen Zij zagen de Fransen, de Belgen en de Italianen als heersers. Nog kort bezitten zij onafhankelijk heid. De verwerving van de zelfstan digheid verliep niet altijd op vreedza- wijze. Nóg vormt het voormalig Bel gisch Kongo een wereldprobleem. Toch zullen ook Kongolese parlements- leden in Straatsburg aanwezig zijn. De Kongolese delegatie is zelfs de grootste Ze bestaat uit 26 leden Oorzaak hiervan het grote aantal inwoners, dat de re publiek Kongo telt. Het aarotal verte genwoordigers per land is namelijk vast ly op één parlementslid per 500.000 per staat. overige deelnemende staten halen niet bü het grote land aan de Kongo- stroom. De republiek Madagaskar volgt met tien vertegenwoordigers, de repu bliek Mali met zeven. De overige landen hebben zes, vUf of vier vertegenwoordi gers. Het zün betrekkelijk kleine landen, eeste Europeanen onbekend: Kame- Ivoorkust, Dahomey. Gaboen. Ni ger. Tsjaad. Togo. om er enkele te noe- Slechts de allermodernste atlassen ijzen aan, waar deze landen liggen. De ieeste kaarten geven de delen van Afrika, waar men deze republieken zou kunnen vinden, weer als grote rose of lichtgroenen vlakken. „Frans West-Afri- ka" staat erbij en „Frans Equatoriaal Afrika" en „Italiaans Somakland". De- benaming is echter in onze moderne tijd hopeloos verouderd In de jaren, die zijn verlopen, week het koloniale bestuur De Afrikanen werden, overeen komstig hun wens, baas in eigen huis Band bleef Toch behielden deze voormalige Fran je, Belgische en Italiaanse koloniën een band met Europa. Deze band is een overblijfsel uit hun koloniale verleden Toen zij namelijk nog niet zelfstandig waren, sloten Frankrijk, Italië, West- D uit si and cn de drie Beneduxlanden de overeenkomst, waardoor de Europese Economische Gemeenschap tot stand Ook de toenmalige koloniën de In januari zijn te Rome de eerste voorbereidingen voor deze grote par lementaire bijeenkomst getroffen. In mei had te Bonn een tweede voorbe reidende ontmoeting plaats Reed* kwam toen een aantal werkdocumen ten ter I3fel, opgesteld door Europese parlementariërs, maar bij de Afrika nen ontbrak op dat moment de lust, zich meteen al met deze documenten te verenigen. Zij wilden toch wel zelfstandig cn onbevooroordeeld hurk mening formuleren. De Europese werkdocumenten zijn in- 11 joiiceerd De Duitse liberaal Walter Scheel schreef een werkstuk ./ver de doelstellingen van de associatie, ae Nederlandse socialist jhr. M. van der Goes van Naters formuleerde enkel* gedachten over de politieke vormen van samenwerking. Verder zijn er werkdo cumenten van de Belgische christelijk- sociale senator Jean Duvieusart over d« economische vraagstukken, van de Ita liaanse christen-democraat Mario Pe dum over de technische samenwerking en de culturele uitwisseling en van d« Franse U.N.R.-afgevaardigde Alain Pey- refiitte (een hartstochtelijk Gaullist) over het Ontwikkelingsfonds. Perspectief Men mag de conferentie als geslaagd beschouwen, als zij erin slaagt, concrete richtlijnen op te stellen, en aan het Europees Parlement opdraagt, de ver werkelijking van deze richtlijnen na te streven. De conferentie mislukt, ails zij niets anders weet op te leveren dan ellenlange redevoeringen, en als het Europees Parlement -niet in staat blijkt, invloed uit' te oefenen op de verwezen lijking van de wensen, dae ter tafel ko- Er Ls nog een ander gevaar. Uiteraard beschikken de Europese parlementsleden niet hun vaak jarenlange ervaring over grotere deskundigheid dan de leden van de jonge Afrikaanse parlementen. Het ls In zo n situatie moeilük. zich niet te gedragen als „de man, die het 't best* weet." In zün rapport spreekt jhr. Van der Goes zich uit voor de totstand koming van één gezamenlijk Afri kaans parlementair opgaan, als tegen hanger van het Europees parlement. Op zichzelf is deze suggestie natuur lijk Waardevol, maar is het juist, haar te uiten reeds voordat de conferentie is begonnen? Al te spoedig wordt bü de Afrikanen de indruk gewekt, dat de Europeanen toch eigenlyk nog allerlei koloniale neigingen hebben overgehouden. Hte is voor het com munisme een klein kunstje, hieruit profijt te trekken. De Straatburgse conferentie van het Europees Parlement met de par lementen van Afrikaanse staten en Madagaskar is daarom een experi ment. Naar het zich momenteel laat aanzien, heeft Europa nog niet alle kansen verspeeld. Het gesprek is nog mogelijk. Voor de samenwerking tussen Europa en Afrika opent dit nieuwe perspectieven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9