KRONIEK Duitsers worden volledig over Eichmann ingelicht 111 Een kanttekening 0«l Ned. Bijbelgenootschap brengt verslag uit BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Johanniter ridderdag Orde hield op Het Loo Tasmanic krijgt eigen christelijke school ontharing depilan ONZERZIJDS EXPORT LOOPT NIET MEER OP ONZE EXPORT loopt de laatste maanden niet meer op sprekende wijze omhoog. In januari was er in vergelijking met dezelfde maand van I960 een stijging van liefst 23%, In februari moesten wij een daling van 4% verwerken, in maaart was de uitvoer weer hoger, maar in april kwamen wij niet verder dan een stijging van nog niet 1%. Toen de regering begin maart besloot de gulden te revalueren, wilde zij daar mee ook de export terug dringen. Zo op het oog lijkt het dus, of zij daarmee succes heeft gehad. Of dit ook werkelijk zo is, of de revaluatie de stijging geheel heeft weggewerkt, zouden wij zonder meer niet durven onderschrijven. Het is een onderwerp waarop wij in een ander verband terugkomen. Het is overigens wel opmerkelijk, dat vooral de agrarische export slagen heeft moeten incasseren. In het eerste kwartaal van 1961 was die export 50 miljoen lager dan in hetzelfde kwartaal van 1960. Deze achteruitgang komt echter geheel voor rekening van onze Euromarktpartners, want wij expor teerden naar hen 60 miljoen minder. Anderzijds moeten wij toegeven, dat een vergelijking niet helemaal opgaat, omdat de export in het eerste kwar taal van 1960 wel bijzonder hoog was geworden door de droge zomer van 1959. Ook al ziet de overheid thans gaarne, dat de export zich wat rustiger ont wikkelt, op lange/e termijn gezien is het een levensnoodzaak voor ons land, dat de export steeds meer wordt opgevoerd. Dat ziet men ook in het bedrijfsleven ter dege in. Duidelijk bleek dat deze week op de jaarvergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, welke woensdag in Deventer werd gehouden. Het stramien, waar alle sprekers op borduurden, was de ontwikkeling van het industriële klimaat. In zijn inleiding stelde drs. A. C. J. Rottier, hoofddirecteur van de Staats mijnen, o.m. dat onze industrie eigenlijk te groot voor het eigen grond- en be- volkingsgebied is geworden. Wij moeten daarom bij de verdere industriali satie vooral aandacht schenken aan exportindustrieën met een hoge produkti- viteit. Mr. H. Albarda, vice-voorzitter van de raad van commissarissen van de Ne derlandse Handel-Mij., trok deze lijn verder door. Wij zijn voor onze welvaart op bedenkelijke wijze van het buitenland afhankelijk. In 1959 exporteerden wij ruim 50% van onze nationale produktie; West-Duitsland slechts 25% en de V.S. nog geen 5%. Wij moeten dus exporteren, wij moeten daarbü onze export zoveel mogelijk spreiden. Op het ogenblik is het zo, dat 45% van onze totale export naar de Euromarkt- landen gaat (Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Luxemburg), 24% wordt naar de landen van de Vrijhandelszone geëxporteerd (Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland, Portugal), overig Europa koopt 4%, terwijl de V.S. en Canada tezamen 6% aantrekken. Bij elkaar is dat 19%. Naar Azië, Afrika, Zuid- en Midden-Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land gaat dus slechts 21% van onze totale export. De minder ontwikkelde gebieden zijn dus nog maar bescheiden klanten van ons. Maar zij kunnen belangrijker klanten worden, omdat zij bij de opbouw van hun industriële apparaat veel kapitaalgoederen nodig hebben. Het mangelt deze landen echter aan geld om volop kapitaalgoederen (machi nes, grote elektrische apparaten, schepen enz.) te kopen. Toch is dit kapitaalgebrek in de meeste gevallen geen belemmering voor hen, want de buitenlandse leveranciers verdringen zich; zij gaan daarbij zóver, dat zij op de royaalste wijze kredieten verlenen. Het Nederlandse bedrijfsleven kan echter niet zo royaal zijn en het verliest dus vaak de strijd om een belangrijke klant. Daarom pleitte mr. Albarda voor steun van de overheid, waardoor ons be drijfsleven ook in staat is om mee te doen, waardoor het de overzeese afne mers kredieten kan aanbieden en daarmee klanten kan winnen. Het is al heel gewoon geworden, dat kredieten met een langere looptijd dan vijf jaar worden gegeven, terwijl deze kredieten bovendien door een apart apparaat worden gegarandeerd om internationale risico's uit te schakelen. Er zijn evenwel nog andere vormen gegroeid. In de eerste plaats het financieringskrediet, waarvoor eveneens in het buitenland overheidsgarantie wordt gegeven, met een looptijd van vijf tot vijftien jaar. En om de maat vol te maken geeft het buitenland aan de overzeese kopers ook ontwikkelings leningen met een looptijd van twintig tot dertig jaar voor o.a. de bouw van wegen, havens, elektrische centrales. Deze kredietverlening wordt vooral interessant, als tegelijkertijd wordt bedongen, dat het geld voor bepaalde met name genoemde projecten wordt besteed. Ons land kent deze met behulp van de overheid gegeven kredieten en lenin gen nog niet. Wij zien ons dus opdrachten ontgaan, hoewel onze industrie uit een oogpunt van kwaliteit en prijs best zou kunnen leveren. Vandaar dat mr. Albarda van de Nederlandse regering verwacht, dat zij financieringskredieten met een langere looptijd dan vijf jaar garandeert. Er is voldoende kapitaal in ons land beschikbaar en door het uitschrijven van leningen kan het gemakkelijk worden aangetrokken. De kapitaalbezitters zullen echter pas hun geld beschikbaar willen stellen, als de overheid op enigerlei wijze garandeert, dat het geld wordt terugbetaald. Wij zullen in Nederland inderdaad niet bij het buitenland achter kunnen blijven. Veel doet het bedrijfsleven reeds zelf. Nog deze week konden wij le zen van de lening aan de Verenigde Arabische Republiek ter grootte van 50 miljoen, welke lening verstrekt werd door de Exportfinancieringsmaatschappij. Zij heeft echter een looptijd van vijf jaar. De industrieën, die op grond van deze lening een opdracht kunnen verwachten, menen, dat die 50 miljoen nog maar een begin is en dat nog veel meer kan en moet worden gedaan. Die kant zal het ook uit moeten, want de export naar de Euromarktlanden moge groot lijken, het is de vraag, of wij uiteindelijk in dit gebied nog veel nieuwe successen kunnen boeken. De concurrentie van de grote Duitse en Franse concerns is bitter en hard. Speciaal voor onze kapitaal- goederenindustrie is het noodzakelijk, dat het oog voortdurend op de gehele wereld wordt gericht. Resultaten kunnen echter alleen geboekt worden, als onze sxporteurs op dezelfde wijze geruggesteund worden als hun concurrenten in bet buitenland. MINISTER LUNS De ziekte van minister Luns ontlokte Het Vaderland het volgende c mentaar: „Ondanks het feit dat de mi ter gesecondeerd wordt door een st« tecretaris en een groot ambtelijk appa is hij om een voorbeeld te noemen - maanden van het jaar op reis, men n de ene belangrijke co rentie naar de andere. Daarnaast heeft hij land de voorbereiding daarvan, de besprekingen in bet kabinet, niet alleen voor zijn eigen beleid, maar ook omdat bij deel heeft aan alle beslissingen enige importantie van de regering, et tuurlijk niet te vergeten het overleg Ie Staten-Generaal. Een dergelijk leven houdt een man, die ook nog hoofd is va oit vol en het mag een woi der heten, dat de heer Luns zijn fnncti heeft uitgehouden. Het ligt voor de hand te wijzen, dat de organisatie var politieke leiding van zijn departe ment zo niet is te handhaven. Ener ijds wordt met de bestaande toestand en te zware wissel getrokken op de be- eidheid van een mens zijn krachten te ge en, anderzijds is deze toestand niet in lands belang. Als minister ad interim ■eedt nu op de minister-president, minis- •r van algemene zaken, die er waarschijn lijk ook niet al teveel zaken bij zal kun nen hebben. Het volle gewicht van de functie valt daardoor krachtens de taak omschrijving op de staatssecretaris, die als de volledige plaatsvervanger van de *s aangewezen, „uiteraard onder 'delijkheid van de minister buitenlandse zaken a.i." Hoe een en a in de praktijk met elkaar te rijmen is we niet direct, de wil goede verhoudingen te scheppen zal hier de doorslag moeten geven. In feite is het wèl zo, dat thans de taak voor één staatssecretaris veel te geworden, gelijk ze al iter, tenzij natuurlijk de sident ich los laakt zijn eige ook rkzaamheden aan het Plein. Mai dat zou weer hoogst ongewenst zijn, oi dat de aanwezigheid van de minister-pi sident voor het oplossen van allerlei pci belc kwesties voortdurend is vereist. Noe men we de vraagstukken van de kindei bijslag, waarover het beraad met de fra tievoorzitters nog steeds loopt, de huurve boging, bet loonbeleid en de mammoe wet. Bij een reorganisatie denken we n tuurlijk niet aan inkrimping maar aan ui breiding. Maar, zou men misschien zeggei wat helpt dit, de minister heeft al zovei medewerkers op hoog niveau. Het ligt voor de hand dat de verdeling van werk zaamheden anders zal moeten worden. Aan delegatie van taken bestaat niet zo zeer behoefte, wel aan delegatie van bevoegd heden, met andere woorden: de staatssecre- moeten zijn zullen in de gelegenheid ge steld moeten worden zelfstandig op den, iets wat naar ons gevoel tha veel te weinig gebeurt, getuige h dat het licht van de publiciteit ma inig op de ïster inister-ge eTuitoefe1 functie op het depai nen en daardoor veel meer dan thans schikbaar zijn voor het overleg in de nisterraad en in de Staten-Generaal, ten slotte ook de voornaamste taak een minister dient te zijn. In de praktijk is dat alles niet zo eenvoudig uit te ren. De plotselinge ziekte van de m ter mag echter toch wel gezien woi als een feit, waaruit blijkt, dat verder stel niet in *s lands belang is". Advertentie Natuurlijk bruin veilig tegen zonverbranding Pl8 madarm. Tuba 2.95 - Flacon 7.50 an 2.95 NEGEN WEKEN lang hebben kranten en televisie de West duitsers in vaak pijnlijke bijzon derheden de nazigruwelen voor gehouden, die in het proces- Eichmann te Jeruzalem in het licht der openbaarheid zijn ge treden. Zelfs gedurende de op schorting van het proces, die maandag eindigt, bleven artikelen verschijnen, die een overzicht gaven van hetgeen tot nu toe is behandeld of punten behandelden, waar men tot dusverre slechts vluchtig melding van had gemaakt. Welke reactie heeft deze intensieve verslaggeving gewekt onder het Duit se volk, welks regering van 20 jaar geleden verantwoordelijk is geweest voor de wreedheden van Eichmann9 Zij varieert overal van nederigheid en groot leedwezen tot onverschilligheid. Het hoofd van de Joodse gemeen schap te Berlijn. Heinz Galinski. gaf op de vraag het volgende antwoord: ..Grote gedeelten van het Duitse volk volgen het procea met belangstelling. van persoonlijke contacten weet ik, dat zij diep bewogen zijn door wat lij lezen en horen Maar cr zijn er ook. die in het geheel niet zijn geïnteresseerd, die van mening zijn. dat men aan deze zaak geen bijzondere aandacht moest besteden. Deze mensen vinden het al leen maar onprettig, aan de nazimisda den te worden herinnerd". Welke ook hun reacties zijn, de men sen beklagen zich er niet over. dat bet nroces-Eichmann niet volledig ter ken- ni- van het Duitse publiek is gebrtcht. ..De verslaggeving had niet beter kun nen zijn", was het commentaar van Herbert Maas uit Heidelberg, de leider van de protestantse kerk van Baden, die studie heeft gemaakt van de vervolging van de Joden door de nazi's. De Jewish Newsletter te New York be richtte: „In West-Duitsland wordt het Jeugd toont meer belangstelling dan ouderen proces uitvoerig, intelligent en eerlijk vers'acen door de beste Duitse corres- Sondenten en minder dan elders dienst- aar gemaakt aan propagandadoelein den of als een sensationele stunt om de oplage te vergroten". De uitvoerige verslagen, die in de eerste stadia van het proces hele pagi na's vulden, zijn de laatste weken inge krompen. maar ln de meeste bladen wordt elke dag nog op zijn minst een halve kolom aan het proces gewijd. Galinski meende, dat ongeveer twee derde deel van het Duitse publiek het proces en de manier, waarop het wordt gevoerd, goedkeurt, terwijl een derde het afkeurt of er onverschillig tegen over staat GEEN SHOWPROCES Het publiek schijnt echter te ver geten, dat het proces-Eichmann geen showproces is. Het is niet sensatio neel, het dient historische doeleinden. Het probeert deze ongelovigen te be wijzen. dat de misdaden tegen de Jo den inderdaad zijn gepleegd. Galinski heeft, evenals andere waar nemers. ondervonden, dat de Duitse jeugd meer belang in het proces stelt dan haar ouders, die onder het nazire gime hebben geleefd en vaak geleden. Jonge mensen, die na de oorlog zijn op gegroeid, spreken graag over het nazi verleden en een speciale tentoonstelling in het Joodse centrum te Berlijn over de misdaden in de concentratiekampen oefende aantrekkingskracht op ben uit, vertelde Galinski. Deken Maas zei. dat het proces-Elch- mann in vele Duitsers ..het gevoel van collectieve schuld, die het Duitse volk als geheel draagt" heeft doen herleven. Zijn belangstelling voor de Jodenver volgingen heeft hem ertoe gebracht, het proces te bespreken met gewone men sen en ..al degenen, met wie ik gespro ken heb. reageerden positief', zei hij. Hij betoogde dat het Duitse volk naar zijn mening de dag der veroordeling van Eichmann moet beschouwen als ..een dag van berouw" maar hij betwij- lelde. of dit denkbeeld veel aanhang vinden. Er zijn zelfs enkele Duitsers, die den ken dat Eichmann niet ter dood zal wor den veroordeeld. „Hij zal worden vrij gesproken" zei een jong meisje n tv-uitzendingen te hebben gezien. Voor het grootste gedeelte hebben de Duitse kranten er zich mee tevreden ge steld. hun verslagen van het proces te geven zonder commentaar. Toen hel proces begon waren de hoofdartikelen over het algemeen gebaseerd op de op vatting: „Wij kunnen ons niet losmaken van de nazimisdaden... dit is een bitte re pil. die wij moeten slikken". Later lieten de meeste bladen de ge detailleerde berichten over de wreedhe den hun eigen huiveringwekkende taal spreken. Advertentie GESLAAGD... dank zij RESA HILVERSUM (Bekend* Schriftelijke Curtut) $®a«HijS«r»trootwafl 83 Tot. 43432 Vraagt ons graf is prospectus voor -. OeéerwMaersakte. - H.S.S. - Gymnasium. Een Boeing-707 van de Israëlische maatschappij El Al is gisteren zonder tussenlanding van New York naar Tel Avlv gevlogen. Deze vlucht van 9400 km is de lanzste in de geschiedenis van de burgerluchtvaart De gemiddelde snel heid was 1160 km per uur. Proefcolportage op de Antillen HET Nederlands Bijbelgenoot schap heeft in 1960 in Neder land 228.076 Bijbels en Bijbelge deelten verkocht ter waarde van 1.005.833 tegen 254.759 exempla ren voor ƒ944.579 in 1959, aldus het jaarverslag van het N.B.G. Voor de verspreiding in Nederland werden 129.611 Bijbels, testamen ten en Bijbelgedeelten door de bin ders gereed gemaakt en voor het buitenland 117.743 exemplaren. Bij de drukkers kwamen in totaal 149.686 Bijbels en Bijbelgedeelten gereed en er werd voor 317.000 exemplaren papier ingekocht. De uitgeverijafdeling van het N.B.G. gaf bij drukkers en binders in uitvoe ring de produktie voor het Indonesisch Bijbelgenootschap; een extra program ma van meer dan één miljoen gulden. Een deel kwam reeds in 1960 gereed en de rest volgt in 1961. De besprekingen nieuwe typografische vormgeving de Bijbels werden voortgezet en vonden reeds toepassing bij het zetten van de nieuwe druk van de Dessendiaan- bijbel, die dit jaar zal verschijnen. Contribuanten Het aantal contribuanten van het N.B.G. steeg tot 178.529. Het werk, dat het N.B.G. in 1959 tesamen met het Brits Bijbelgenootschap in Kameroen op zette (waar nu een zelfstandig Bijbel genootschap is) mocht zich het afgelo pen jaar in een zeer snelle en zeer ge zonde groei verheugen. Over de Antil len vermeldt het verslag o.a., dat de revisie van het Nieuwe Testament in het Papiamento nog niet vorSert. Onderhandelingen met het Amerikaans Bijbelgenootschap hebben ertoe geleid, dat dit Genootschap gedurende enkele maanden in 1961 een colporteur zou af staan voor een proefcolportage op de Antillen. Van de resultaten daarvan zal het afhangen, of hieruit een meer blij vende organisatie voor de Bijbelver spreiding op de Antillen zal kunnen voortvloeien. N.A.T.O., door mr. H. R. Nord. Re dactie dr. J. C. Ramaer. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar, 's-Gavenhage-Rot- Altijd wat anders, door Marie Schmitz. Illustraties Elly van Beek. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Tips voor de studerende jeugd, be stemd voor alle jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar die voor welk vak ook be tere resultaten willen bereiken, door Fred Schreuder. Tweede druk. Illustra ties Piet Broos. Uitgava N.V. Pax, 's-Gravcnhage. De trek, door Juan Goytisolo. Verta ling J. M. Lechner. Uitgave N.V. De ke. Vierde druk. Uitgave N.V. Pax, '"-Gravenhage. Van karavaanpad tot autoweg, de symphonie van de weg, door Hermann Schreiber. Vertaling G. H. Schaap Jzn. Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier, Am sterdam. Elseviers Pocket-Encyclopedie, sa mengesteld met medewerking van de redactie van de Winkler Prins-Encyclo pedieën. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Deel 7: H- A. Oosthoek, Utrecht. Mensen op de maan. door Wernher Dn Braun. Vertaling mr. E. Franqui- O. Peller. Uitgave Else- - 8 op, encyc kleurde platen, vertaald èn bewerkt door drs. D. T. Winter en J. van Mul ders. Vierde deel. Uitgave A.B.G.E., Louisalaan 110116 .Brussel. Mixture, door John O'Mill. Illustra ties Wessum. Uitgave Andries Blitz, Laren. Verhalen, door Justus van Maurik. Bewerking H. Hardon, voorwoord mr. F-. Elias. Uitgave V. A. Kramers, Den Haag. Wij willen weten, door J. M, R. A. Kijzer, arts. Uitgave Nederlandse Ver eniging voor sexuele hervorming, Bil- derdijkstraat 39, 's-Gravenhage. Ik en de Witte, door Ernest Claes. Tweede druk. Uitgave N.V. Standaard- Boekhandel, Amsterdam. Ingenieursdromen, grootse toekomst projecten. door Wolley Ley. Elsevier- pocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Het geluid en ons gehoor, door Wil lem A. van Bergeijk. John R. Pierce Edward E. David jr. Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. In Suriname legde dr. Voorhoeve de laatste hand aan de vertaling van de Handelingen in het Sranan en het Sara- maccaans. Hij vertaalde ook nog een groot deel van het Evangelie van Lucas. Onder zijn leiding vertaalde dr. R. Schmidt de kleuterbijbel van Anne de Vries in het Sranan. Nieuw-Guinea In 1960 werd ds. N. W. van den Bent naar Nieuw-Guinea uitgezonden. Er werd daar een begin gemaakt met de uitbouw van het distributie-apparaat, alsmede met de bouw van een Bijbel huis in Biak. In Januari 1961 werd in Hollandia een kerkelijke boekhandel ge opend. Voorts wordt over Nieuw-Guinea nog in het verslag vermeld, dat er nu kans is op een uitgave van het gehele Nieuwe Testament in de taal der Ka- pauka's. Miss Marion Doble voltooide daarvoor het eerste concept van de ver taling. Over het contact met de kerken ver meldt het verslag, dat de aanvragen van kerkeraden steeds talrijker worden om hetzij in hun midden, hetzij in het verband van een gemeenteavond het goede Bijbelgebruik aan de orde te stellen. Het hoofdbestuur van het N.B.G. stelde ln 1960 een jubileumcom missie ln onder voorzitterschap van jhr. Ir. A. C. D. de Graeff ter voorbereiding der vie ring van het 150-jarlg bestaan in 1964. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door het breed moderamen van de classis Nijmegen als predikant van de Vluchtheuvelgemeente te Zetten: dr. G. van Leeuwen te Amsterdam, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Sexbierum (vac. J. Brouwer»: B. W. Steen beek te Terwispel. Bedankt voor Middelburg (vac. I. J. van Houte): A. Bongenaar te Groningen. Benoemd tot vormingsleider aan de Volkshogeschool te Bergen (N.H.): E. D. Ninck Blok te Assen GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht West (4e pred.- plaats»: W. H. Melles te Kampen. Bedankt voor Tiel: G. Vesseur te Rockanje. Tweetal te Nieuwer-Amstel-Noord (3e pred.plaats): A. T. Besselaar te Eindho ven en At. L. Bos te Rotterdam-Zuid. Examens. Aan de V.U. slaagden voor het kandidaatsexamen theologie de he ren M. van der Heide en J. J. Kuiper, beiden te Sassenheim, en E. D. J. de Jongh te 's-Gravenhage. Men zou zo denken, dat de profeet Jona, als hij ziet, dat zijn oproep tot bekéring in de stad Ninevé resultaten oplevert, wel blij zal zijn. Maar dat is beslist niet het geval. Opnieuw moet God hem ernstig terechtwijzen: u kunt dat verhaal lezen in het laatste hoofdstuk van het boek Jona. Misschien vindt u de gedachtengang van de profeet kronkelig en ontstellend. Maar hij wordt dat minder, als u wat weet van bepaalde praktijken, die nog bestaan in het christelijk leven. Om het maar heel concreet te stellen: het kost vele christenen soms een grote zelfoverwinning anderen, die door het Evangelie zijn gegrepen, met vreugde te accepteren. Dan worden soms vragen gesteld, of het allemaal „wel echtis en of die ande ren wel in staat zullen zijn zich te houden aan allerlei chris telijke gewoonten hetgeen inderdaad soms bijzonder moei lijk zal zijn! Jona vond God té goed en meende dat voor bepaalde groepen van mensen redding uitgesloten moest zijn. God zet hem op z'n nummer en die geschiedenis is voor ons bijzonder leerzaam. Tenslotte gaat het in het boek Jona niet om de profeet Hij was geen gemakkelijk man maar om Gods liefde voor een wereld, die zichzelf in snelle vaart naar de vernietiging manoeuvreert. Als wij die boodschap goed op ons laten inwerken, dan zullen wij bereid en gereed zijn met ons woord en met onze daad voor Hem mensen te werven en de opdracht, die Jona in zijn tijd en in de verhoudingen van toen kreeg, te maken tot de onze in de situatie van nu. Prins Bernhard verrichtte installaties Johanniter Orde in Nederland, protestantse tak van de aloude ridderlijke orde van het hospitaal van Sint-Jan van Jeruzalem, van daag haar 55ste ridderdag gehou den. In zijn openingswoord richtte de landcommandeur, prins Bern hard, zich in het bijzonder tot de gasten: de vertegenwoordiger van de Nederlandse afdeling van de soevereine en militaire Orde van Malta en de gedelegeerden van de drie andere Johanniter Orden: de Britse Order of Saint John, de Duitse Johanniterorden met zijn commenderijen in Zwitserland, in Finland, in Hongarije en in Frank rijk, en de Johanniterorden I Sve- rige (Zweden). Advertentie In het begin van het volgend jaar zal in Kingston op het Austra lische eiland Tasmanië een drie- klassige christelijke school worden geopend, waarvoor in Nederland nu al twealfduizend gulden is in gezameld. De school kost een veel voud van dit bedrag, maar door de leden van de Reformed Church in Kingston is al een zo aanzien lijk kapitaal geofferd, dat de school, mede dank zij de giften uit Nederland, schuldenvrij in gebruik zal kunnen worden genomen. Een comité, bestaande uit de heer A. Sierink en ds. M. J. Mulder te Vlaardin- gen en de heren H. A. Bolt te Groningen en P B. Tillema te Hoogkerk, heeft met veel succes een beroep gedaan op de besturen .van alle christelijke scho len in Nederland, op de Christelijke Ge reformeerde en Gereformeerde Kerken, op negenhonderd Ned. Hervormde ge meenten en op particulieren. In Kingston is een grote Nederlandse kolonie, die in harde pioniersarbeid al veel tot stand heeft gebracht. Groningers hebben Kingston zelfs aan een aparte wijk, „Little Groningen", geholpen, en leden van de Reformed Church bouwden enkele jaren geleden een door de oud-Groninger Dirk Bolt ontworpen kerk voor driehonderd perso- Het Nederlands* comité verwacht, dat het jonfste Initiatief van de leden van de Reformed Chruch in Kingston ook elders In Australië zal worden na gevolgd, zodat er naast de staatsscho len ook vele van de ouders uitgaande christelijke scholen zullen worden ge sticht. De leden van de Reformed Church in Kingston hebben zich al bijzondere of fers voor het christelijk onderwijs ge troost en ze hebben zich garant klaard voor de 4500 pond, aie voor onderwijzerssalarissen, leermidde len enz. nodig zijn. Het Nederlandse comité-lid, de heer A. Sierink te Vlaardingen, vertelde, dat de actie nog niet is afgesloten en dat nog steeds giften op zijn gironum mer 191177 kunnen worden overge maakt. Onteigening bedrijfspanden Kamer kan debat voortzetten (Van i parlementsredactle) De Tweede Kamer kan verder gaan met de behandeling van het wetsont werp houdende een voorlopige regeling in verband met de schadeloosstelling van huurders van bedrijfspanden in ge val van onteigening, vordering in eigendom en ontruiming van het ge huurde. Het debat hierover was op 20 december van het vorige jaar geschorst, nadat de Kamerleden mejuffrouw Le- maire (soc.l en de heer Van Rijcke- vorsel (kath.v.) voor de regering on aanvaardbare amendementen hadden in gediend. Nadat zij mondeling overleg hebben gepleegd met een commissie uit de Tweede Kamer, hebben minister Beer man en staatssecretaris Veldkamp en kele wijzigingen voorgesteld, die naar de mening van de Kamercommissie een aanmerkelijke verbetering betekenen. Thans wordt o,m. voorgesteld, bij ont eigening, enz. een schadeloosstelling voor een bedrijfspand uit Je keren ge lijk aan de opbrengst van het bedrijf van de laatste drie jaren of de som van de huurprijs over de laatste acht jaren. Ondanks de verbeteringen hand haaft de commissie nog enige kritiek. Deze richt zich met name op de scha devergoeding bij onteigening. Ze zal bij de openbare behandeling van het wets- jaarlijks ontwerp nader worden geformuleerd. Met dankbaarheid maakte de land commandeur gewag van het onderteke nen te Niederweisel (Hessen) op 13 juni van de internationale Johanniterconven- tie, waarbij de vier orden zich verbon den tot regelmatig overleg en tot samen werking in voorkomende gevallen. Installatie Nadat jonkheer ds. F. W. Teding van Berkhout het wijdingswoord, gevolgd door gebed, had uitgesproken, verrichtte de landcommandeur de plechtige instal latie van twee nieuwe rechtsridders, van acht ereridders en van een ridder-expec- tant. De schatmeester, R. A. baron Mackay, werd gedechargeerd voor beheer. De werkmeester, jonkheer mr. C. L. van Beijma thoe Kingma, bracht slag uit van de werkzaamheden ove laatste jaar. Daarbij noemde hij de op leiding van Johanniter-helpsters en de organisatie door de damesafdeling der Orde van twee invalidenweken te Hat- tem voor oudere vrouwen. De kanselier, jonkheer Q. M. Verspyck, verstrekte mededelingen o.m. over de internationale samenwerking, de oprichting van (protestantse) commenderij in Frankrijk en het langzaam stijgend ledental van de Oorde en van haar damesafdeling. Verpleging Aan het eind van de ridderdag gaf de landcommandeur een nadere toelich ting op de plannen om te geraken tot de oprichting van een psychopatenverpleeg- inrichting in de protestantse sector, waarbij de door drie protestantse, so ciale instellingen in het leven geroepen commissie aan de Johanniter Orde gele genheid tot samenwerking bood. Deze werd toegezegd; om de verbondenheid met de Orde tot uitdrukking te bren gen werd voor deze toekomstige ver pleeginrichting een stichting ln het leven geroepen onder de naam: Johan Maurlts van Nassau-stlchtlng (genoemd Johan Maurlts „De Braziliaan", een der bekendste leiders van de Johanniter Orde in Duitsland ln de 17de eeuw), welke het recht verkreeg het Johanni- terkruls op de voorgevel van de te bou wen inrichting aan te brengen. De land commandeur verklaarde zich bereid het beschermheerschap dezer stichting te aanvaarden. Na de gezamenlijke lunch werden de leden van de damesafdeling der Orde op het paleis ontvangen. De middagbij- eenkomsi begon met de vertoning en uiteenzetting door Lord Wakehurst, lord prior van de Britse Orde, van een kleurenfilm over het oogziekenhuis en de verdere werkzaamheden van de Or der of St. John in Jeruzalem. Advertentiën Modern, snel en mild, veilig en reukloost van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 J?R wordt door mijn zoon een verbeten strijd ge- Lj leverd om het leven van twee droevige, uit de sloot geviste visjes te verlengen tot vaderdag. Wie daarna leeft, wie daarna zorgt, als ze vaderdag r halen om de pater familias te verrassen en om de gaven van de andere kinderen te over troeven. Vaderdag is voor een moeder eigenlijk al nooit iets om verrukt over te zijn, maar als er dan ook nog zieltogende vissen mee gemoeid zijn, is het helemaal geen simpele zaak. Het visdom eist veel mijn zelfbeheersing. Want blijf maar eens een blije moeder, als het volgens de kweker noodzake- is het visglas te verversen. Hij zet hiertoe de kraan hard aan, terwijl het aquarium op de afvoer staat en gaat dan vredig in de zandbak spelen. Er wordt dan wel veel ververst, de keukenvloer incluis, die geen droge hoek meer heeft. Dan is steeds de hernieuwde sleep naar een andere geheime bergplaats. Vader en de andere kinderen mogen immers van niets weten. De ene keer tref in het keukenkastje aan, een ander moment zwabber ik ze klets-klats omver onder mijn bed en lig ik op mijn buik de spartelende griezels van het zeil te vissen. Weer een volgend moment dreg ik een schijf tomaat en een gebakken aardappel uit de kom, te water gelaten in de veronderstelling dat vissen dezelfde smaak hebben als kleine jon getjes. Nu, terwijl ik van mijn koffie nip, krijg ik in eenseens een intens verlangen om met Dinges te praten. Dinges is een goede vriend van ons, die de eerste dertig jaar van zijn leven voluit Dingeman Gozewijn heette en daar ineens zo dik genoeg van had, dat hij al zijn vrienden en familieleden een gedrukt kaartje stuurde met het dringende ver zoek (in paarse letters) om hem in het vervolg kortweg Dinges te noemen. Dit typeert hem hele maal, hij zit vol speelse grappen en fantasie, bovendien borrelt hij altijd over van plannen, het ene nog boeiender dan het andere. Geen wonder Vo&tang.&Gs en dus dat ik nu naar Dinges verlang, want ik voel diep tn me een plan opkomen, dat ik hem zou willen laten uitwerken. Met takt en overredings kracht zou ik hem er stellig wel toe krijgen. Hij zou een brochure moeten schrijven om vaderdag om zeep te brengen. Die brochure zou hij moeten sturen aan alle vooraanstaande man nen in binnen- en buitenland. Heel subtiel zou hij de zweep moeten halen over alle vaders, die maar weer ieder jaar zonder schaamte dassen, sigaren en sokken aannemen. Hij zou ze dan haar fijn kunnen uitleggen, dat iedere zondag een ver kapte vaderdag is geweest door de eeuwen heen en dat, nu de vrije zaterdag er practisch overal door is, alle vaders de grootheid van geest moeten opbrengen vrijwillig afstand te doen van vader dag. Nu, met de vijfdaagse werkweek, zouden ze toch wel rijp kunnen z\jn voor dit offer. Twee ochtenden per week krijgen ze nu al thee, krant en beschuit op bed, de versierde stoel moeten ze dan maar prijsgeven; dassen zouden ze ook wel zelf kunnen kopen. Het fijne van dit plan lijkt me, dat niemand er slechter van wordt, want roken doen ze toch wel en geen zinnige vrouw zal het in haar hoofd halen om haar man (en der kinderen zorgzame vader) met blote voeten te laten lopen. O, wat een heer lijk plan, echt een Dinges plan, was hij nu maar hier. Maar hij is er niet en de koffie is op. Bovendien wordt het vaderdag. Daarom ga ik weer eens op zoek naar de vissen, die ik tenslotte uit de gas- oven haal. Ik fluister vleiend: „Visjes, lieve visjes, blijven jullie alsjeblieft leven tot zondag? Dan is het vaderdag, weet je, en daar zijn jullie voor bestemd. Misschien, heel misschien verdwijnt vaderdag nog weieens hoor. maar dat duurt nog heel lang, want Heinrich Heine, visjes, Heinrich heeft al gezegd, dat in Holland alles altijd vijftig jaar later gebeurt dan elders op de wereld; voor lopig gaat dus alles gewoon door met die dassen en die sokken". Ze kijken me glazig aan. Weten zij veel van Dinges en sokken en Heine. Mink van Rijsdijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2