Jlieutuo gcihsctyt GTourmil Stikker over Berlijn: NAVO vastbesloten Commentaar Verbijsterend gedrag in Engeland 4 NIEUWS in één oogopslag BON Komplot tegen regering van Kasavoeboe ontdekt Op zaterdag minder service van PTT hamol weer vandaag!» j ZATERDAG 17 JgfM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen-e; Advertentie-afdeling Tel. 31441. Tweeënveertigste Jaargang no. 12201 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stontvastlcii it gbtblfven mgn hert ia teg^easpoti" Nachtelijke spanning in Valkenburg Zie Zondagsblad In de westelijke hoofdsteden wordt algemeen verwacht, dat een zeeT ernstige toestand zal ontstaan, wanneer Chroesjtsjef uit voering zal geven aan zijn voornemens ten aanzien van West- Berlijn. Daartegenover staat een groter wordende vastbera denheid de crisis het hoofd te bieden. Minister Heath, die in ons land besprekingen heeft gevoerd, heeft na afloop verklaard, dat de Britse regering ook in beginsel nog niet heeft besloten tot toetreding tot de Europese gemeenschappen Op een persconferentie heeft generaal Moboetoe ln Leopoldstad verklaard, dat een door Loemoembistische elementen opgezet complot is ontdekt, dat tot doel had president Kasavoeboe en andere regeringsfunctionarissen te ontvoeren of te ver giftigen. Per 1 juli zullen de postkantoren op zaterdagmorgen nog slechts 1 zijn voor een aan tail spoedzaken en zegelverkoop. De postverzending op zaterdagmiddag wordt met vier uur ver vroegd. De gisteren in New York uitgberoken staking van zeelieden heeft nog geen directe nadelige invloed op de Amerikaanse economie. Wel zal voor woensdag geen en kei onder Ameri kaanse vlag varend lijnschip de New Yorkse haven kunnen binnenkomen. De Stichting van de arbeid heeft staatssecretaris Roolvink thans officieel verzocht bij de behandeling van ingediende en nog in te dienen loonvoorstellen de kwestie van de huur verhoging en de compensatie in dat verband buiten beschou wing te laten. De Ned. Spoorwegen hebben vorig jaar een winst gemaakt van 12,6 miljoen tegen 9.9 miljoen dn 1959. Voor het eerst hebben de inkomsten een bedrag van vijfhonderd miljoen gulden overschreden. HET schilderij op deze foto is het „pdrtret van een man" van Frans Hals de man die het vasthoudt is een van de veilingbedienden van Sotheby's, een bijna even beroemde naam als die van Frans Hals, zij het dan op een andere wijze. Want weinige kunstwer ken zullen er in de wereld verhandeld worden zon der dat deze befaamde Londense zaak er op de een of andere wijze mee te maken heeft. De deze week gehouden veiling heeft weer bewezen dat ieder de weg naar So theby's kent: de te koop aangeboden schilderijen wa ren onder meer afkomstig van de hertog van Leeds. Elizabeth Taylor, Sonja "Henie, Lady Elliot van Har- wood en sir Robert Adeane. De Frans Hals behoord» toe aan Elizabeth Taylor het portret is nu van eige naar (ster) verwisseld voor 't lieve bedrag van f 185.000. Met deze niet dikwijls voor komende merkwaardigheid dat het eerst verkocht was voor f 160.000, Toen echter bleek dat twee mensen te gelijk dit bod hadden uit gebracht, moest opnieuw worden ingezet en kwam er nog eens f 25.000 voor miss Taylor bij. Die dus niet slechter werd van het misverstand. Overigens wordt op zo'n veiling nooit onthuld waar om iemand een „oude mees ter" van de hand doet. Had Elizabeth Taylor genoeg van het gezicht van deze Frans Hals-man? Of had ze een nieuw behangetje uit gekozen waarbij de lijst niet harmonieerde? Of had ze eenvoudigweg geld no dig? Dit te weten zou na melijk ook iets zeggen over de vraag waarom iemand zo veel geld neertelt voor een schilderij. Een interessante vraag die op haar beurt het antwoord zou onthullen op deze vraag of Sotheby's leeft bij de gratie van de kunstminnende rijken of van de geld beleggende Wat dit alles betreft is een krant een simpeler zaak: men leest een krant omdat men het nieuws wil weten en men kiest dus dié krant die het nieuws geeft waarbij men geïnteres seerd is. En die het geeft op de wijze die de lezer prettig vindt en passend in zijn levenssfeer. Daarom hebt u onze krant gekozen en daarom zullen ande ren onze krant kiezen als u ze erop attent maakt. Hieronder vindt u de bon! (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maandkwartaalper giro. (Doorha!en wat niet van toepassing Is). (naam) (straat) (woonplaats) Gewonden Sirius buiten gevaar KLM-vliegtuig „Sirius" bij Kairo, is thans enige verbetering ingetreden. De Britse passagier R. Williams is thans buiten levensgevaar. Ook de verbetering in de toestand van de heer R. M. Binkhorst houdt stand. Een lichte vooruitgang wordt voorts gemeld van de heer C. J. Fitsch uit Zoetermeer, wiens toestand eerder in de week nog kritiek was. Zijn echtgenote is bij hem in het ziekenhuis Dar el Shifa te Kairo. VUf personen, van wie drie zeer ern stig, werden gisteravond gewond bij een bomontploffing in de Rue du Faubourg St. Honoré in Parijs. De ontploffing deed zich te middernacht voor en honderden meters in de omtrek sneuvelden de rui ten. Men neemt aan dat de bom door rechtse extremisten geplaatst is. DE Nederlandse secretaris-generaal van de Noordatlantische verdrags organisatie, mr. D. U. Stikker, heeft op een persconferentie in Wash ington (waar hij was voor overleg met president Kennedy en de Ameri kaanse regering) verklaard dat Chroesjtsjef en de Oostduitse commi tische leider Ulbricht door hun jongste verklaringen over Duitsland en Berlijn de spanning in de wereld hadden vergroot en een „ernstige toe stand voor geheel Europa" hadden geschapen. Dit duidde er zijns inziens op, dat de N.A.V.O. tegen het eind van het jaar en mogelijk zelfs eerder voor „ernstige moeilijkheden" zou komen te staan. Indien de communis tische leiders door zouden gaan opzet telijk de spanning te vergroten, zou het dienstig kunnen zijn, aldus mr. Stikker, dat de Atlantische ministers van buitenlandse zaken en defensie bijeen zouden komen. Hij verzekerde voorts, dat de N.A.V.O. ten aanzien van het Berlijnse probleem vastbe sloten is. De Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Home, verwacht ever moeilijkheden. In een rede te Chicago (V.S.) zeide h(j. dat de Sowjetunie be Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd in: sehildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engres LEIDEN Tel GENERAAL Moboetoe, de opper bevelhebber van het Kongo lese leger, heeft gisteren verklaard een door het buitenland georgani seerd komplot te hebben verijdeld om vooraanstaande leden van de regering van Kasavoeboe op 21 juni op een cocktailparty te ontvoeren of te vergiftigen. In verband hiermee hebben valschermtroepen veertig Kongolese militairen aangehouden, die waren overgehaald aan het kom plot mee te werken. Volgens betrouwbare zegslieden zou er reeds meer dan een maand op een der ambassades in Leopoldstad aan het komplot zijn gewenkt. Het zou een poging van aanhangers van wijlen Patrice Loemoemba zijn om de regering van Kasavoeboe omver te werpen. De communisten zouden de financiering van de samenzwering op zich hebben genomen: De ambtenaren, die woensdag in sta king waren gegaan faefbben inmiddels het wenk hervat. Op 'alle regeringsbu reaus wend gisteren weer gewerkt. Opnieuw zijn gisteren weer enige ar restables vernicht, waaronder die van de Hongaarse adviseur van die minister van buitenlandse zaken, Laszlo Maro- thy, die in de Hongaarse opstand van 1956 tegen de Russen heeft gevochten. Over de N.C.R.V.-correipondent Sjoend Rodermond wordt gemeld, dat hjj giste ren in de residentie van Ndieka mishan deld zou zijn. Opleiding De Kongolese regering laat haar of ficieren in België opleiden, omdat het overleg met de V.N. over de opleiding van Kongolese militairen zo traag ver loopt. Ruim dertig officieren hadden al een cursus op het gebied van verbin dingen voltooid, terwija er eind juni '52 Kongolezen zullen afstuderen aan een Belgische inrfanterieschool en twintig man aan een militaire academie. Opperbevelhebber Mobetoe wil zijn millitaiTen niet laten instrueren door een groep Ieren, Ziweden of anderen, (Advertentie) SPECIALE ZOMER JAPONNEN I IRIMTt/UT 171 die verschillende militaire tradities hebben De generaal zei dat in handen moet zijn van één franssprekend land. De Ver. Naties voelen echter niets voor tweezijdige akkoorden voor de oplei ding van Kongolese militairen in het buitenland. Zij willen liever de militai ren onder auspiciën van de Ver. Naties in Kongo laten opleiden. reid schijnt te zijn de wereldvrede in gevaar te brengen om een situatie, die al vijftien jaar lang heeft bestaan, gedaan te maken. Lord Home verklaarde, dat de reden waarom de Russen een verandering Berlijn wensen, voor de hand ligt. Im mers, in Duitsland leggen de communis ten het af tegen de vrije gemeenschap Het resultaat is. dat jaarlijks een kwart miljoen Oostduitsers naar het Westen vluchten. ,,Zij stemmen met hun voeten, omdat ze geen andere mogelijkheid hebben", aldus de Britse minister, die verder pleit te voor steun aan de vrijheidsbewegin gen als het beste middel tegen de munistische politiek. „Wie weet of zelfs de kleinkinderen van de heer Chroesj tsjef dan nog niet in vrijheid zullen leven", aldus lord Home. Zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk, heeft mogelijk ten overvloede verzekerd, dat er geen enkele wijziging is gekomen in die Amerikaanse politiek ten opzichte van Berlijn. Het plan van senator Mansfield om van Berlijn een vrije stad te maken, noemde hij „niets anders dan een persoonlijk» mening". Een Franse woordvoerder beeft ver klaard. dat Chroesjtsjefs verklaring de internationale sfeer heeft vertroebeld. H(j zeide. dat de Franse regering op haar standpunt blijft staan, dat pas een vredesverdrag met Duitsland sprake kan z(jn als beide delen zijn herenigd. Oost-Duitland «deed eveneens van zich spreken. Het diiende bij de westelijke „Grote Drie" een protestnota in tegen de voor vandaag belegde massabetoging in Berlijn. Een reactie hierop is niet te verwachten daar de V.S.. Engeland en Frankrijk het Oostduitse bewind niet er kennen. (Zie vervolg op pag. 9) Koningin Elizabeth II van Enge land toont haar kunnen op het paard tijdens de beroemde races van Ascot. Met negen leden van haar hofhouding reeds zij gisteren in galop de baan af. Zij eindigde als zevende In de Rotterdamse haven is gisteren een demonstratie gegeven met een I „vliegende hijskraan": een helikopter als transporteur van havengoe deren. Er werd een nieuw turbine-hef schroef vliegtuig van het type Augusta Bell 204 B voor gebruikt (Van onze sociaal-economische redactie) DE PTT heeft met het oog op de werktijdverkorting en het personeels gebrek een aantal maatregelen aangekondigd, waardoor het dienst betoon op zaterdag wordt beperkt. De belangrijkste is dat de postkantoren nog slechts voor spoedzaken en zegelverkoop open zullen zijn. De PTT verwacht van het publiek alle mogelijke medewerking om de dienst op zaterdag zoveel mogelijk te ontlasten, zo verklaarde de directeur-generaal, prof. ir. G. H. Bast, gisteren. Vanaf 1 juli zullen alleen de hoofd kantoren en een beperkt aantal bij kantoren tot 12 uur geopend zijn. Normale postzaken worden op zater dag niet meer in behandeling geno men. Wel kan men terecht voor spoedzaken zoals expressestukken, telegrafische postwissels, chèques en orders van betaling RPS. Ook het aanbieden van telegrammen a het voeren van telefoongesprekken sal iegelijk blUven. Postzegels kan men krijgen voorzover er geen automaten aan wezig zijn. Voorts zullen aangetekende stukken en post-restante stukken worden uitgereikt. Busrechthouders kunnen de oor hen bestemde correspondentie nor« maal afhalen. Voorzover postagentschappen open bllj- »n is dat eveneens tot 12 uur en dan ook alleen voor spoedzaken. In hulppost- kantoren en poststations kan men tot 10.30 uur terecht. Om een zekere compensatie te geven voor de beperkte service op za terdag. zal het mogelijk zijn (reeds op 30 juni) op vrijdag tot sluitingstijd geld zaken af te handelen. De postverzending zal op zaferdagmld. dag met vier uur worden vervroegd. De tijden, waarop de brievenbussen worden gelicht, worden hieraan aangepast. Er zal overal slechts één bestelling paaatsvinden in de loop van de morgen. Sommige soor ten poststukken, zoals massadrukwerken (behalve periodieken) worden niet meer ln de zaterdagse bestelling opgenomen. De aflevering van telegrammen zal. uitgezonderd in een 18 grotere plaatsen, igszins worden beperkt. Tussen 17.30 18 30 uur zullen echter alle kantoren or de aflevering zorg dragen. De tele graafkantoren van Rotterdam, Den Haai Amsterdam blijven dag en nacht ge opend. De mogelijkheid om per telefoon telegrammen aan te bieden blijft onbe_ perkit gehandhaafd. 'c telefoondienst zal op zaterdagen aanvragen, die ook langs automatische weg tot stand kunnen komen, achterstel len bij aanvragen voor een gesprek met het buitenland, met nog niet geautoma tiseerde netten of vanuit telefooncellen. De informatiedienst zal bij het geven inlichtingen selectief te werk moe- gaan. Vragen om gegevens, die ln telefoonboek kunnen worden gevon den (nog alt(jd 40 procent) worden niet verstrekt als het druk Is. De PTT beoogt met deze maatregelen haar personeel zoveel als mogelijk is te helpen aan een vrije zaterdag. Ieder personeelslid krijgt tenminste eenmaal de drie weken een vrije zaterdag. Wie zo nu en dan op zaterdag dienst moet doen. krijgt vrij op een andere weekdag. De dienstroosters worden op gesteld op basis van de 45-urige werk week. Het 46ste uur wordt (tot 1 januari) als onbetaald overwerk opgedragen. De maatregelen hebben een tijdelijk karakter, zo deelde prof. Bast gisteren mede. Zal te zijner tijd blijken dat toch nog te veel diensten van de PTT op zaterdag worden gevraagd, dan zal volledige sluiting moeten volgen. De PTT will echter zolang mogelijk een redelijk dienstbetoon blijven verlenen, doch ver wacht daarbij dat het publiek geen dien. sten. die niet strikt noodzakelijk zijn, op zaterdag van de PTT zal vragen. QP DE VIJFDAAGSE WERKWEEK, ook bij onderseheide openbare dien sten, zullen wij om moeten gaan instel len. Behalve dat bij deze diensten de in voering van deze ingekrompen werkweek zich doet gelden, is daar het feit van het personeelsgebrek. Beide factoren, leder voor zich of in vereniging betekenen een vermindering van de service, zoals deee aan het geacht publiek geboden wordt. Het jongste voorbeeld is dat van de posterijen. Ook hier doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat uitbrei ding van de welvaart met vermindering van het dienstbetoon gepaard gaat. Er zullen minder kantoren open zijn, het aan tal bestellingen zal worden teruggebracht, de verzendingen worden vervroegd kortom, het publiek gaat er niet op vooruit. Van het publiek wordt medewerking gevraagd. Inderdaad hebben wij misschien al te gemakkelijk het gevoel gekregen, dat de openbare diensten klaar stonden cn hebben wij verrichtingen verlangd die alleen op eigen onachtzaamheid waren terug te' voeren. We waren trouwens verwend, ook bij voorbeeld voor wat de in te winnen in formaties betreft. Wanneer van het publiek gevraagd wordt, zich op de nieuwe situatie in te stellen, betekent dit ook, dat het zelf iets nadenkender moet worden. Voor het overige hopen wij, dat de vermindering van de service toch beperkt kan blijven. Het is dan begrijpelijk, dat voor de pos terijen maatregelen geboden waren. Zoals terecht opgemerkt: we krijgen ook in dit opzicht de rekening van de welvaart gepresenteerd. Gelukkig krijgen we. behalve de rekening, ook de voor delen van de welvaart aangeboden. Blijft het vertrouwen, dat de openbare diensten er naar zullen streven, het onge mak tot het minimum beperkt te houden. Wie in zijn gedachten even stilstaat bij de geneugten die het leven van vandaag voor de mens inhoudt, zal het met ons eens zijn, dat het veelal neerkomt op een verplaatsing, niet op een wegnemen, van luxe en comfort van de ene sector binnen het eigen leven naar de andere. Aan de hoge mate van leefbaarheid van het leven zelf, als deze tijd ons deel mag zijn, wordt bepaaldelijk niet getornd. TVu de langste dag in zicht komt gaat het 1 juni-weer verbeteren. Deze laatste helft van de week kreeg een belangrijk zomerser karakter dan de eerste helft. Wij liggen aan de rand van een hoge- drukgebied dat zich boven midden-Euro pa bevind. Via Ierland en Schofland blijven en kele fronten naar de Noordzee trekken, waardor er wat meer bewolking over drijft: Toch zal het weekeinde op de meeste plaatsen droog blijven bij een matige zuid-westen wind en middagtemperaturen die bij de twintig graden liggen. Ook aan het strand heeft het weer een aangenaam karakter. Ontdekker 25 in baan om aarde In het streven het percentage van de mislukte lanceringen zo snel mogelijk te drukken is gisteren de 25ste Ontdek ker van de luchtmachtbasis Vandemberg in Californië gelanceerd. Tot dusverre is 82 procent van de lan- oeringen van deze kunstmaan een fiasco geworden. Ditmaal lukte het echter en de satelliet van 960 kilogram kwam in een baan om de aarde. De taak van de apparatuur aan boord is niet meegedeeld maar andere Ontdek ker-satellieten zijn gebruikt voor proe ven met de camera die bestemd is voor het toekomstige „Samos"-stelsel voor waarnemingen op aarde vanuit de ruim te. De grootste afstand tot de aarde Is 402 kilometer. 0E BRITSE moderedactrices zijn verbijsterd over een gewoonte die bezig is in te sluipen bij leden van het koninklijk huis: het dragen van „oude" kleren naar de paardenrennen in Ascot die net als de rennen in het Pa- rij se Longchamps van ouds her niet alleen bekend staan als paarden- maar ook als modeshow. Koningin Elizabeth ver scheen in Ascot in een wit mantelpak met marineblauwe garnering, hetzelfde dat zij dit voorjaar bij haar staats bezoek aan Rome heeft ge- Ook prinses Margaret heeft zich niet gehouden aan de geliefkoosde mythe van de modetijdschriften dat ko ninklijke dames bij openbare gelegenheden nooit twee maal dezelfde kleren dragen. De prinses verscheen op de openingsdag in Ascot in de zelfde rose satijnen jas die zij ruim een jaar geleden op een gardenparty in Bucking- ham palace aan had En eergisteren sloeg zij de ren nen gade in de gele jas die zij in het voorjaar van 1960 op haar huwelijksreis droeg. Prinses Alexandra gedraagt zich nog veel schokkender: zij droeg naar Ascot een don kerblauwe jurk met bijpas sende jas die in verschillen de Londense warenhuizen verkrijgbaar is voor ruim honderd gulden. De zoon van burggraaf Bledsloe, ds. David Bathurst luisterde de rennen op in een geklede jas uit de tijd van koning Edward VU. ,,Ik heb hem uit een koffer op zol der opgedolven", zo ver klaarde hij tegenover de ont zette moderedactrices. „Hij is van mijn grootvader ge weest toen die een halve eeuw geleden gouverneur- generaal van Nieuw-Zee- land was". De Bilt verwacht tot zondagavondi Over het algemeen bewolkt en nevelig weer met later kans op wat lichte regen, voornamelijk ln het Westen en Noorden van het land. Dezelfde temperaturen als vandaag of leis lagere. Matige tot vr(j krachtige znidwestelijke Mind. iOpge>- maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zandag: zon op 4.19; onder 21.03 uur. Maan op 9.30, onder Maandag: zon op 4.19, onder 21.03 uur. Maan op 10.33, onder 0.03 uur. Eerste kwartier 21 juni Helsinki Stookh. Oslo Kopenh. Luxemb. Lissabon onbew. k\ti

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1