Nachtelijke spanning CSRNEGIE-HELDENFONDS het kerkvolk alken burg op oud-Hollandse u/ijze is gezeten ZONDAGS- BLAD ilietiiup £ciil$rf)r Ifoiiran! ZATERDAG 17 JUNI 1961 NA DE SPANNING KOMT DE PRET a~ "K Het moge dan nogal onwaar schijnlijk klinken, toch hebben we het zelf meegemaakt. In het holst van 'de nacht, zo tussen 2 en 3 uur, hebben we in een gril lige grot te Valkenburg, die niet voor het publiek toegankelijk is, erwtensoep met worst gegeten bij het flikkerende schijnsel van een paar lampions. Deze mysterieuze maaltijd vormde het voorlopige einde van veel geheimzinnig gedoe, dat daar elk jaar aan de intre de van de meimaand vooraf pleegt te gaan: het voorbe reiden en plegen van een groots opgezette roofoverval, met als vurig begeerd ob ject één van de hoogste en mooiste dennebomen uit de omtrek. Zulks met het doel, dit oude symbool van vruchtbaar heid (een dennekegel bevat on telbare zaadjes) en eeuwig le ven (zo'n boom is altijd groen) te planten midden in het stadje en aldus de bevolking te behoe den voor misoogst en andere rampen. Natuurlijk wordt deze oud-hei dense opvatting ook in Limburg niet meer aangehangen, doch al lerlei magische handelingen van weleer groeiden daar uit tot een waar volksfeest, dat thans nog maar in enkele plaatsen van die provincie gehandhaafd wordt. Wij waren dus in Valkenburg, waar we ons des avonds om 10 uur moesten vervoegen bij de gé rant van hotel „Neerljftidia", de 51-jarige Jos. Hendriks, die nog altijd vrijgezel is en daarom nog hen bijgelicht, Omdat de ene jonkheid de andere vreest ging het zo door slapend Valkenburg. - _rterwijl tevens de vermoeidheid rol bij beurt die vier jongemannen in een een woordje mee ging spreken, speelt, stralenbundel plaatsten en kennis Gelukkig naderde de klimmende die maakten met een verken- jongeling nu een stevige stomp, n e r sgroep van de Valkenburgse die hem toestond er een ogenblik - - Jonkheid. Ze waren gekleed in zijn gemak van te nemen. En angeduid als grijze overalls, met op de hoofden toen duurde het nog maar kort, een lichtgekleurd schietpetje en of hij had ruim tweederde van de deden iets .denken arfn de legioen- boom onder zich, op welke plaats de Franse republiek, het dikke touw met de nodige kno- hield ..de generaal'' pen werd vastgemaakt, met hen ruggespraak, waarna zij Beneden hem was de hak- en aagplocg steeds zulk dit folkloristische festijn Want aan die roofoverval planting komen alléén vrijgezellen te pas. lieden die in Limburg ge zamenlijk worden aangedr „de Jonkheid". Weliswaar heer Hendriks niet meer in staat, UCUC1, daadwerkelijk bij de roofpartij op soldaten K;i *s nog wel tel- Nog te treden, HLPM kens de grote vertrouwensman het complot, de man die adviseert de nieuwe mei-den zal meester maken, hoe het transport zo on- opgemerkt mogelijk kan geschie- water den, waar deze boom tot het gro te ogenblik van de planting veilig kan worden opgeborgen enz. enz. Hij fungeert min of meer als chef het geliefde toeristenoord. geruisloos wegreden en wij hen aoil een tweede auto volgden dwars get0gen. Dat mocht echter door het stadscentrum, dat uiige- aj te luidruchtig gebeuren, omdat storven leek Alleen het vallende de stilte hier grijpbaar was. En het riviertje De Geul uj{ ervaring wist men voorop, hoe jui(j de ech(j op punt van yal_ dichter bij zijn doel, d.w.z. bij het punt, dat acht sterke kerels de boom nu wel omver konden trekken. Toch bleek de tijd daar nog niet direct rijp voor. daar dat omver- trekken gepaard pleegt te gaan met een doffe klap, die gemakke lijk tot de spionnen èn de po litie zou kunnen doordringen. Want wat men hier deed was in de grond van de zaak toch niets meer of minder dan diefstal ple gen. En al knijpt die politie dan ook gaarne in zo'n geval een oog je dicht, men moet nu ook weer niet al te demonstratief gaan op treden, want dan kan een proces verbaal eenvoudig niet achterwe ge blijven. Daarom werd er nog een half uur gewacht. Dan toch zouden een paar grote autobussen met mijnwerkers vlak voor het politie bureau stoppen, omdat daar juist een halte is. En vervolgens zou den die bussen weer met een oor verdovend lawaai optrekken. Dit nu zou hèt moment zijn, waarop men tevens de dennereus van zijn voetstuk zou laten tuimelen. Met dit al verlieten wij al vast maar het bos, daalden weer af naar de landweg, aan de overzij de waarvan een andere weide lag, die met enkele vriendelijke paar den was bevolkt. Klontjes hadden we helaas niet bij ons, maar een rolletje zuurtjes bleken ze ook niet te versmaden, mits we ze maar één voor één van het perkamen tenpapiertje ontdeden en op de platte hand offrfeerden. 't Waren wonderlijke ogenblik ken, zo om 1 uur 's nachts samen met een paard op een zuurtje te zuigen, met boven ons dat zwarte woud, waar af en toe een licht flits van een zaklantaarn door schoot. En keerden we het ge zicht naar het stadje, dan zagen we een groot rood kruis van neon licht, dat op de bekende Wilhel- minatoren rust en zo maar in de lucht scheen te hangen. Daartus sen vloog een enkele maal een eendenpaar, op zoek vermoedelijk naar nieuw jachtterrein. Honderden dicht op elkaar gestapelde stoelen bestemd voor de Grote Kerk in Den Haag, staan voor verzending gereed. Alsjeblieft, jongedame, zegt één van de zoons Groot Landeueer, probeer maar eens of zo'n oud-Hollandse stoel goed zit.... •K Zij zorgen, dat IN HET LANDELIJKE GEBIED op de grens tussen Overijssel en Gelderland, ver achter Zutfen, vindt men (nauwelijks) het plaatsje Geesteren. Een lieflijk dorpje met een oude kerk, die oorspronkelijk stamt uit de 14de eeuw. En dan nóg verder de landen in vindt men een complex gebouwtjes die direct doen denken aan een grote boerderij met schuren en andere opstal len. Hier wordt echter allerminst landbouw of veeteelt be dreven. Het snerpend geluid dat uit de gebouwtjes waait, is eigen lijk volkomen in strijd met de landelijke bebouwing, van waaruit men hoogstens het geloei van koeien of/en brommen van een landbouwtractor verwacht de permanente illuminatie a enkele oude bootjes en bruggetje: verschaften nog enige kleur aai i de generale staf en voert dan ook al geruime tijd de „Generaal van de Jonkheid". Na enkele minuten stonden we weer stil, midden op een eenzame landweg, die onder langs een gra- k'enburg zich kan doen horen. Men vorderde dus niet zo snel, doch men kwam in elk geval steeds land, liet i dige krachtsinspar (Vervolg op pag. 4) ?rboden grot be- Nadat zijn nog schaarse hotel- zige bergweide liep. Helemaal bo- uit. Hetgeen om die boom tot gevolg had. Niets zou hun liever zijn dan ons feest op het laatste ogenblik in de war te sturen. Stel u voor dat het op een botsing zou uitdraaien en wij het onderspit zouden delven. In de ogen van heel Limburg zouden we ons onsterfelijk belachelijk ma- dicht dennenbos zich zwart aftekende tegen een prachtige hemel, moes ten we zijn. Slechts één man van het viertal vergezelde ons, om ons het doel van bestemming aan te wijzen, dat nog lang niet zo gemakkelijk te bereiken viel. In tegendeel, 't was een vermoeiend karwei. Eerst onder prikkeldraad door, toen over verraderlijke bul ten en kuilen, die door het lange gras niet zichtbaar waren en bo vendien moesten we bij elke stap stijgen, totdat we ten slotte het konden over- glanzend in het zilveren licht van een volle maan. Nu wéér onder prikkeldraad H door- daarna tegen heuveltjes van felle gevechten glibberige Limburgse klei op, wat gasten zich ter ruste hadden be geven, doofde hij in het restaurant alle lichten, op één enkel pitje na op het tafeltje, waar omheen wij ons gevieren hadden geschaard. Er werd op gedempte toon gespro ken, af en toe ging er eens één van ons kleine gezelschap buiten kijken of alles nog veilig was, en dan zou om klokslag 12 uur het avontuur een aanvang nemen. ,,We worden de laatste week scherp bespioneerd", zo vertelde ons de heer Hendriks onder meer. „En wel door de Jonkheid van de - -~ aangrenzende gemeente Berg en bekoorlijke stadje Terblijt, die haast ieder jaar niets ter beneden onbeproefd laat om ons een poets te bakken. Dat is tot dusver nog nooit gelukt, maar vroeger lekte zijn gelukt, daar niet uit dat dènnenwoud an dere mannen waren komen opda gen, die ons lange stokken toesta ken om enig houvast te hebben. De boom „Wil u de boom zien?" vroegen ze ons enthousiast, zodra ze ook ,,de generaal" van de Jonkheid Toegerust met deze wetenschap hadden ontdekt Spanning bachtelijke gaven en begon met het repareren van stoelen voor de mensen in de omgeving. Uit deze activiteit is later het ge specialiseerde bedrijf gegroeid. Destijds kreeg een boerezoon als hij ging trouwen een kabi net met zes stoelen mee en me nige boer uit de omgeving heeft nu op oude leeftijd gekomen nog het interieur te completeren plezier van de weldoortimmerde vele eeuwenoude kerken en meubelen die grootvader Lande- weer vervaardigde met behulp van zijn door benzine aangedre ven zaagmachines. Want elek triciteit was er toen nog niet. Toen later het dorp Geesteren aangesloten werd op het elek trische net, kwam de kabel nog niet zo ver tot de fabriek. Van- geleverd moeten worden door de daar dat de Groot Landeweers Hier is een fabriek, maar een merkwaardige fabriek. De pro- dukten van deze industrie pas sen door hun romantische vorm volkomen in deze omgeving. Men maakt er namelijk oud-Hol landse stoelen. Een zeer groot deel van de produktie is bestemd kerkjes waarvan ons land er toch nog zo enorm veel van be zit. Als een architect de restau ratieplannen voor een historische kerk opstelt, schrijft hij menig maal voor dat de nieuwe stoelen heer G. J. Groot Landeweer te Geesteren. Dit bedrijf dat is overgegaan van vader op zoon, is een van de weinige bedrijven waar men nog uitsluitend is ge specialiseerd op het maken van oud-Hollandse stoelen. Duizend stoelen Op het ogenblik legt men de laatste hand aan de duizend stoelen die bestemd zijn voor de vernieuwde Grote of Jacobskerk in Den Haag. Een zetel, gefa briceerd in Geesteren, hebben ook de kerkgangers te Breda, Den Haag (Zuiderkerk). Delft deel van hun bedrijf plaatsten om wel van die nieu we vinding te kunnen profiteren. Maar toen de kabel kon worden doorgetrokken, verhuisden zij al weer gauw naar het oude plek- ske grond waar de fabriek nu nog steeds staat. En "tot op de dag van heden doet het com plex nog steeds denken aan een uitgebreide boerderij in plaats van aan een (nuchtere) fabriek. Ontdekt nieuwe stoelen voor deze kerk heel goed konden worden ge- In de jaren twintig Is de be- maakt door de plaatselijke in- cwaamheld in het vervaardigen dustrie. i stijlvolle oud-Hollandse stoe- (Nieuwe Kerk), Alkmaar, Hoorn phitect H. len eigenlijk ontdekt door de Een landelijk bedrijfdat meer aan een boerderij doet denken dan aan een fabriek. Op de voorgrond het hout van „Neerlands stam" dat zich zo goed leent voor het maken ran (Martinikerk), Joure, Den Briel, Utrecht (Emanuelkerk. Eindho ven. de Protestantenbond te Wassenaar, Loosduinen, Vlaar- dingen om zo maar voor de vuist wat op te noemen. Het bedrijf is in 1887 opge richt om een groot woord te gebruiken door een Groot Landeweer. Die was van huis uit boer, maar hij had ook am- burg, die onlangs op hoge leef tijd overleed. Deze specialist op het gebied van restauraties bracht destijds de dorpskerk van Geésteren weer In oude glo rie terug en toen bleek dat de togen we vervolgens niet zonder spanning op pad. Gans Valken- plaai burg sliep de slaap des rechtvaar- digen, op een kleine honderd uit zonderingen na, van wie we er aanvankelijk vier aantroffen in een auto, die op een stikdonker binnenplaatsje stond geparkeerd. Met zaklantaarns werden we door BnHBBiHBMfctiSuIaB De aanslag op de boom begint. De Jonkheid was niet alleen dood op, maar rammelde tevens van de honger. En dan is erwtensoep niet te versmaden. dus wisten dat alles safe was. „Een pracht exem- wel 30 meter hoogte misschien." Dat willen zien betekende intus sen, dat we dieper het bos in moesten, waarbij nu eens een droge, kromme dennetak in onze broekspijpen bleef steken, dan weer ons hoofd tegen een afgebro ken knoest stootte en we soms ook bijna de hals braken over oud 0p 26 juni 1911 deze maand hout, dat al jaren tussen lagen f «kleden werd in Den naalden lag te vergaan. Want een ?_u Jaar geieaen, wera in uen zaklantaarn kan nuttig zijn, maar Haag een bijzonder fonds op- zeker niet. wanneer ze onder zul- gericht. Het was het Carnegie ke omstandigheden zo nu en dan Heldenfonds, dat door een gift maar even wordt aan- en uitge- van 500.000 gulden van de floept. schatrijke Amerikaanse olie- en staalkoning van Schotse af- de^5£rart?b!5n. haast kale. komst Andrew Carnegie het maar geweldige kanjer, met een aanzijn kreeg. Twee jaar la- doorsnede beneden van circa een ter schonk dezelfde Carnegie halve meter en heel bovenin een 1,5 miljoen dollar voor de bouw kolossale pluim van groen. Acht van ^et Vredespaleis. Het le- jongelingen, variërend van -0 tot yen yan Andrew Carnegie is ruim 30 jaar, hielden er de wa overigens een verhaal op zich- by. "touw en nes- zelf. Hij kwam als zoon van sen bier vin Brandt, hèt' merk arme ouders ter wereld, emi- dat in Limburg zo zeer getapt is. greerde als jongen naar Ame- Eerst nog een slokje nemen", rika en maakte daar fortuin, zei' er een van hen met een extra De laatste jaren van zijn le- sterk Duits accent en na zijn dorst ven besteedde hij aan het uit- gelest te hebben^spuwde hij geven van zijn gehele kapitaal allerlei liefdadige instellin- bestaat 50 jaar zich in de handen, omarmde de ruwe stam en kroop stukje voor beetje regelmatig omhoog, daar- gen. dun touwtje vierend, mee hij straks de dikke streng naar boven trekken moest, die zou dienen om de boom omver te halen. Maar zover was het nog lang niet. Resten van afgebroken p •-jirfpiiik Ppn -Holland De viering LVOl Den Haag SSSKtSs 5a=ïL=&.«ssrtsS voorzitter van het fonds, de com- der Koningin in Zuid- J. Klaasesz, vertegenwoordigers tal instellingen, die onderschei dingen verlenen, en een over zicht te krijgen van hetgeen er op dit terrein in Nederland ge beurt. Op 26 juni zal het 50-jarig bestaan officieel worden gevierd met een feestelijke bijeenkomst waarop ook vertegenwoordigers van reddingsmaatschappijen en vier bestuursleden van het Bel gische fonds o.l.v. de Belgische minister van binnenlandse zaken Arthur Gilson aanwezig zullen zijn. Ook zal de Amerikaanse am bassadeur en ere-voorzitter port af en hierna wordt pas beslissing genomen. Slechts wan neer er voor de redder levensge vaar bestond, komt hij in aan merking voor een beloning. Met het politierapport gaat de secretaris van het fonds mr. R. M. Gallas naar het bestuur, dat wordt gevormd door de inspec teur-generaal van het Verkeer, de directeur-generaal van de Ar beid en de inspecteur-generaal van de Mijnen, alsmede de the saurier-generaal, die als penning- de ANDREW CARNEGIE Koningin in Zuid-Holland, die als voorzitter optreedt. Hun beslis sing is bindend. Kampioenen Kampioenmedailledragers vindt men onder de leden van het stranddetachement van de Haag se politie. Verscheidene leden hiervan zijn in het bezit van de bronzen of zilveren medaille, om dat zij één of meermalen iemand met gevaar voor eigen leven uit zee hebben gered. Hoewel de maatstaven bij hen al extra zwaar zijn, dragen verscheidene Haagse politieagenten de zilveren medaille. Deze wordt hun mees tal bij bevordering toegekend. In 1960 werd driemaal de zilveren medaille toegekend, één aan een 59-jarige Scheveninger, die met levensgevaar iemand uit zee had gehaald en twee maal posthuum aan redders van drenkelingen, die zelf bij hun reddingspogingen waren omgekomen. Het spectaculairste geval speel de zich af in de vroege ochtend van de 17e mei 1959 in een die renpark in Rhenen, toen een mon- een koopman twee weg- IJan Lammers bi te vertellen van doet het 25 jai I in 35 jaar duizenden stoeh ijn handen gi De boer-meubelmaker is over- leden, doch zijn zoon de heer G. J. Landeweer is ondanks zijn 74 jaar nog steeds in het be drijf werkzaam, te zamen met zijn drie zoons. Deze zonen van het Gelderse land, die in rustige vastberaden heid en zelfverzekerdheid hun ambacht uitoefenen, worden bij gestaan door een flink aantal personeelsleden. Er zijn de laat ste jaren heel wat restauraties van kerken, vandaar dat er veel werk aan de winkel is. De stoe len voor de Grote Kerk in Den Et Haag, die onder architectuur van de heer PhiL Bolt een ver nieuwing ondergaan, zijn ge maakt naar een ontwerp van de Groot Landeweers. Wie, och, dat weten zij eigenlijk zelf niet. Ge baseerd op de oude beproefde modellen maken zij een type stoel met biezen zitting dat ar tistiek verantwoord is en tevens geen namaak-ouderwets is. Uit eigen streek De vergroeidheid van het be- n drijf met de landstreek komt ook ,e -jarige eer J. ,r, tot uiting in de grondstoffen die e"eer> me zVn n' worden verwerkt. Het ligt na tuurlijk voor de hand dat de bie zen waarvan de zittingen wordeh gemaakt, uit Genemuiden ko- i. Maar het kout dat wordt ■ader ïiet gebruikt voor de stoelenfabrica- het bedrijf leidt. latten. Hij ..do, Beloond den in 1960 slechts drie personen het fonds de heer John S. Rice, .<|e 2ilv«en medaille onder- gelopen beren met een niji en dp hiiPpnkom«!t hiiwonpn scheiden. een ijzeren staaf in de kool wis- de bijeenkomst bijwonen. Verder vergoedt het fonds de ten terug te drijven. Deze beren schade, die een redder in één ol hadden op hun vlucht de dlrec- andere vorm heeft opgelopen en teur van het park aangevallen en vult het. zo nodig, ae inkomsten zo ernstig verwond dat hij is van nagelaten betrekkingen van overleden, de afgelopen vijftig redders aan. Op het ogenblik ont- Het Heldenfonds begon in 1911 jaar ruim duOO redders beloond, vangen nog 27 weduwen geldelii- met een kapitaal van 500.000; het merendeel met een diploma ke steun, een aantal dat daalt nu beschikt men over een Jaar- terwijl de jongeren onder de 18 door de uitbreiding der sociale HJkse rente van 58.000 waaruit jta* |M wetgeving. alles wordt betaald. Van dese Bij toekenning van geldelijke rente bleef In 1960 een bedrag of medailles gaat van 26.000 over, dat weer bij één nacht ijs. Na het kapitaal kon worden gestort. jaar een vulpen of horloge inscriptie kregen. Zelden wordt de bronzen en zeer zelden de zil- vergoedingen veren medaille uitgereikt. Zo wer- men niet over ge, komt uit de eigen streek, voornamelijk van de landgoede ren die men in het oosten van het land nog aantreft. De Groot Landeweers hebben bij onder vinding dat het Nederlandse (of moeten wij zeggen Twents-Gel- derse?) eiken zich leent om er stoelen twee uur over voor hij een oud- Hollandse stoel heeft voorzien van zo'n sierlijke en heerlijk geurende verse zitting. De meeaten doen er echter drie Thuiswerkers Het biezenmatten wordt voor een belangrijk deel door thuis werkers gedaan. Een ware oud- het beste gediende treffen wij aan in een i- schuur. Het is Jan Lammers die ken. Dat komt doordat het in- „i 25 )aar bij de Landeweers landse eiken taai is. ais biezenmatter in dienst is. Op het erf van de fabriek lig- En zijn vader oefende 35 jaar gen verscheidene woudreuzen, djt handwerk uit. die In eigen bedrijf aan planken Een van de zoons Landeweer worden gezaagd en ten slotte vertelde ons dat er zelfs stoelen Geesteren verlaten als keurige van hun bedrijf zijn in de Ver- sierlijke stoelen. De prijzen zijn enlgde Staten Dat zat zo' In wel „enigszins" veranderd, sinda 1825 werd Borculo - tot welke grootvader Landeweer stoelen gemeente Geesteren behoort - maakte voor trouwlustige boe- gcir„ffen door een wervelstorm renzoons. Zo op het eind van de Tol degenen die hulp verleen- vorige eeuw betaalde je voor den behoorde ook de bevolking een stoel tot.ƒ4 en thans van de plaats Warren in de V.S. kost een soortgelijk produkt pak Een jaar of zeven geleden werd weg 25. Een ding bleef echter deze Amerikaanse plaats getrof- hetzelfde. verzekerde een van len door een windhoos. De bur- Landeweer: de kwali- gemeester van Borculo zette ten de bejaarde i! in de fabriek vir of andere macht houtbewerking. teit. Hij weet stoelen die halve eeuw in gebruik zijn er nog als nieuw uitzien. Het matten van stoelen vak apart, het la een slag toen een actie op touw onder het motto Borculo helpt Warren. De bevolking schonk toen oud-Hol- land«e stoelen en tafels vervaar digd door de Groot Landeweers, die je te pakken moet hebben, waarmee een verenigingsgebouw Een goede biezenmaker doet er werd gemeubileerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15