Burenhulp op platteland in een nieuw jasje Op De Kaag ontwaakt de zomer het hijsen der zeilen met OPEL KAPITAN 1961 n.v.HET M0T0RHUIS Aantal eenmansbedrijven met jaar groter sj Rodermond gearresteerd in de Kongo Geest van rechtspraak te veel veranderd Postkantoren blijven open op zaterdag nieuwe leidsche courant donderdag 15 juni 1961 Kaagweek eind juli (Van een onzer verslaggevers) ZODRA zonnebrillen voor vele mensen al of niet noodzakelijk worden, worden, en de ene helft van Nederland tegen de andere helft opmerkt dat het nu toch wel echt zomer wordt, dan ligt verleidelijk als een open oester in het fraaie Zuidhollandse polderlandschap De Kaag. Dit unieke watersportcentrum geniet echter lang niet zoveel bekendheid als men zou verwachten. Zelfs in de naaste omgeving, zoals Leiden, zijn er velen die nauwelijks weten hoe er te komen. Veelal neemt men genoegen met een overbevolkt strand om althans van zon èn water te kunnen genieten. Toch is er de l<aatste jaren een merk. waardige tendens te bespeuren. De wa tersport, m feite de zeilsport, droeg altijd een waas van exclusiviteit om zich heen. Maar de democratisering van de luxe. wellicht in verband met de hoogconjunc tuur, heeft ook hier drastische verande ringen "teweeg gebraaht. Hoe langer hoe meer mensen kopen voor een redelijk bedrag een tweedehands boot, knappen die op en zijn na een week-end zeilen voorgoed gewonnen voor de watersport. Daarnaast bestaat er voor degenen die zich nog geen boot kunnen aanschaffen, de mogelijkheid er een te huren. Ook iets, wat steeds meer in zwang komt. Dit is echter een vrij kostbare manier om wa tersport te beoefenen, "terwijl men vooral in het hoogseizoen, vroegtijdig moet be spreken om teleurstelling te voorkomen. Een eigenlijke winterslaap kent men op De Kaag niet. Reeds in het prille voor jaar zijn vele bootenthousiasten druk be zig met behulp van verfpot en plankjes hun boot op te knappen. In de bergingsplaatsen komen dan bootbezitters om alles terdege te inspec teren en te vernieuwen wat er vernieuwd moet worden. Vooral het schrappen neemt veel tijd in beslag, maar het klinkt de zeiler als muziek in de oren. Kaagdorp Het middelpunt van De Kaag is het Kaageiland met het pittoreske dorpje De Kaag. Wie eenmaal in de nauwe Juliana- JACKIE'S KAPPER: „Een keizerin...!" Angelos, een populaire Griekse dames kapper, die de haute coiffure be drijft, verzorgt dagelijks de haren van 'mevrouw Jacqueline Kennedy, die op het ogenblik in de Griekse hoofdstad verblijf'. Angelos volgt daarbij de richtlijnen van zijn beroemde Parijse collega Alexandre. Deze heeft zijn Atheen- se vriend een aantal technische schetsen gestuurd waaruit precies blijkt waar elke krul moet zitten. Maar Angelos heeft zo z'n eigen ideeën over het haar van zijn beroemde oliënite en heeft haar daarom een andering voorgesteld. De beslissing zou vandaag vallen. Angelos was erg zenuwachtig geweest toen hij de coiffure van mevrouw Kennedy voor het eerst moest verzor gen. Maar toen zij betoverend glim- Taöhend naar hem keek en hem vroeg „bent u nu Angelos?" was hij zich weer volkomen meester. Mevrouw Karamanilis, de echtgenote van de Griekse minister-president, had hem bij mevrouw Kennedy aanbevolen. Angelos zegt, dat de verzorging van mevrouw Kennedy's haar soms wel twee uur in beslag neemt. Zij is altijd druk met andere dingen bezig, zoals het eten van sandwiches of het schrij ven van brieven Voor haar moet hij zijn lucratieve cliën- tele aan zijn personeel overlaten. Daar toe behoren o.a ex-koningin Soraya van Iran en de zangeres Maria Callas. Van hen allen acht hij mevrouw Ken nedy „de beste de aardigste". Op de vraag hoe hij de snel aangebrande Callas vond, antwoordde Angelos op pleahtige toon: „voor mij is zij altijd erg aardig". Angelos, die al 37 jaar het haar van al lerlei soorten vrouwen verzorgt, werd gevraagd om de persoonlijkheid van Kennedy te beschrijven. Is filmster, een koningin, een „Een keizerin", verklaarde Angelos der enige aarzeling. „Haar pose. haar glimlach.haar gestalte," hjj geestdriftig, „een keizerin". De Sl.jarige troonopvolger van Grie kenland, kroonprins Constantijn, heeft listeren mevrouw Kennedy mee uit ry. den genomen. Hy toonde haar tevens xijn draak Nereus. waarmee hy in I960 de eerste prijs heeft behaald op de Olympische Spelen. laan heeft gelopen en op een terrasje by Bonte Koe. Kompas of Tante Kee van een zonsondergang heeft genoten, zal daar waarschijnlijk zijn hart voorgoed hebben verloren. De Kaagbewoners zelf blijven heel rustig onder ad dat vreemdelingen verkeer en zullen vandaag even gemoede lijk „g'navend" zeggen als morgen of overmorgen. Mede hierdoor wordt de sfeer bepaald op het eiland en speciaal in het dorp. Je bent met watersporters of het nu lieden zijn met dure jachten of de trotse eigenaar van een kleine eigen- gebouwde B.M. onder elkaar, die thuis horen in dit charmante plaatsje. Onontdekt Misschien ligt de reden dat alleen ken ners De Kaag weten te vinden, hierin dal dit gebied nog betrekkelijk „onontdekt" is. Het blijft voor de vreemdelingen en vooral voor de buitenlanders een ondoen lijke opgave De Kaag te bereiken met een auto of ander vervoermiddel. „Om vanaf de grote verkeerswegen De Kaag te bereiken moet je het weten >te liggen, anders kom je er niet." vertelde ons een bejaarde Kaaggast, die sinds 1930 ieder vry uurtje in de boot doorbrengt. „Ik heb er geen bezwaar tegen hoor." zo voegde hij eraan 'toe, „zo blijf je tenminste lek ker onder mekaar." Maar voorlopig is er nog ruimte ge noeg. En men behoeft niet speciaal een boot te bezitten om te genieten van water en zon. Voor een gering bedrag is een roei boot te huur, en wat is heerlijker dan gewapend met hengels cn een badpak in te stappen en ergens aan een wijde rietkraag vast te leggen in één van de Kagerplassen: de Kever, wijds en maje stueus, of het intieme Vennemeer, en nog talloze andere plaatsen in bet ge bied van de Kagerplassen. De omliggende dorpjes, zoals Rijpwete- ring, Oud Ade en Warmond hebben alle een eigen sfeer, die zo prachtig in het geheel past Kaagweek Vele soorten boten zijn op de plas sen te zien. Van de eigen bouw tot de elegante Valk, de sierlijke Regen boog, de snelle en moeilijk zeilende F.D. (Flying Dutchman), de trotse Pampus, de Draak, de Olympiajol en nog vele andere. En allen leven naar het hoogtepunt in het Kaagseizoen: de Kaagweek. Verbeten wordt er dan gevochten voor een ereplaats; ieder zuchtje wind, iedere meter wordt benut. Scherp zeilen is het parool en letterlijk de wind uit de zeilen nemen van de tegenstander. Dit is echter sport voor de zeer goed geoefende zeilers. Iedereen is ervan overtuigd dat zijn boot het snelste is, alsen dan volgen er vele oorzaken waarom d.» overwinning is uitgebleven, en dig 's avonds aan de bittertafel nog eens stuk voor stuk wor den opgerakeld. Ook dit behoort erbij, evenals het visserslatijn bij de vissers. Het drankje, dat wordt gedronken heeft dan ook een speciale naam: Kaagwater. Dat de argeloze lezer zich echter niet vergisse. De oorsprong van dit vocht ligt meesbal in Schiedam. i nu nadert dus de tyd dat we enkele weken mogen verpozen aan het water, zelf ons potje koken of lekker gaan dineren in één van de bekende etablissementen. De kriebels komen in het bloed en we horen het grootzeil reeds klapperen; dan de fok vastzetten en voorwaarts, snijdend door het wa ter als een ranke vogel die wil op stijgen. Wind en water zyn één, slechts gescheiden door een mens die de wind door zyn haar voelt gaan cn de drup pels water van zijn gezicht veegt. En wie dit een wat cryptische uitspraak acht: Onderga het, en geniet! COMFORT PRESTATIE PRESENTATIE Dat zijn nog maar enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rijgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantrof. Leverbaar in standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatic automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product in deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit. Wij staan voor U klaar. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 Houthandel Key: De omzet in hoeveel heid was hoger; de houtafdelingen, kis tenfabrieken en de plaatmaterialen droe gen tot de winst bij en de resultaten der deelnemingen waren gunstig; de bruto- goederenwinst bedroeg fl,91 (vorig jaar 2,4) miljoen; diverse baten en lasten f 121.000 (129.000) tegenover exploitatie kosten en voorzieningen f 1,39 (1,83) min. f 224.672 (idem) winst na enkele ander voorzieningen; voorgesteld wordt 12 (12) dividend; de bruto-winst was voorna melijk lager omdat men de grotere voor raad op dezelfde wijze waardeerde; inves teringen beliepen f314.312 (121.158); het binnenlands prijspeil bleef achter bij de gestegen buitenlandse houtprijzen. De Nederlandse journalist Sjoerd Ro dermond uit Amsterdam, werkzaam als ndloreporter by de NCRV is door Kongolese troepen in Leopoidstad ge- irresteerd. Er is niet bekendgemaakt *at hem ten laste wordt gelegd. Rodermond wordt vastgehouden m de Uakala -gevangenis, een somber gebouw set betonnen muren aan de rand van stad. Hij werd gearresteerd door ïewapende militairen, die hem in zijn Jotel ophaalden. De arrestatie vond )'.aats de dag nadat hij een persconle- Jntie van een Loemoembistische groep a Leopoidstad had bijgewoond. Men zag iem wegrijden in zijn eigen auto met ien ambtenaar van de veiligheidsdienst 'aast zich en met een gewapende soldaat •P de achterbank. Nederlandse consulaire ambtenaren 'ebben medegedeeld dat zij pogingen in »t werk stellen Rodermond vrij te krij- ;en. Tot dusverre zijn ry daarin nog niet ieslaagd. Ook vertegenwoordigers van fe Ver. Naties houden zich met de arres- '■atie bezig. Rodermond was als journa list bij de Ver. Naties geaccrediteerd, demand kon de reden van zijn arres- tatie aar) de weet komen. President Kennedy verwacht dat hij jver een paar dagen weer zonder kruk ten zal kunnen lopen. Dr. Wade. die de President onderzocht, heeft bevestigd, dat pp kwetsuur aan de rugspieren op geen enkele wijze in verband staat met de vroegere rugkwaai van Kennedy. Concentratie en spanning. Regenbogen, scherp zeilend naar de boei. Commissie krijgt van Tweede Kamer gevraagd uitstel (Van onze parlementredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de bijzondere kamercommissie voor het Ne derlands-Duits verdrag tot aan het eind van het lopende parlementaire zittings jaar verlenging verleend van de ter mijn, binnen welke het voorlopig verslag over het verdrag uitgebracht moet wor- Hoger resultaat bij de Ogem De opbrengsten der Overzeese Gas- en Electricrteüitsmij. bedroegen dn 1960 (1959) 60,5 (54,36) miljoen, de exploitatiekos ten j 45 (39,39) min., zodat het bruto resul taat 15,5 (14,97) min. was. Na o.a. ƒ4,64 (4,03) min. afschrijving en ƒ3,57 (3,36) belasting was het netto-resultaat ƒ7,15 (6,88) min. Voorgesteld is 11 (11) pet dividend. De directie heeft van di videndverhoging afgezien daar men eerst het door de geldelijke maatregelen in Nederland en Venezuela geleden ver- mogensverlies wil inhalen en een dui delijk inzicht wil hebben op de invloed daarvan op de wimstcapaci'tedt der over zeese investeringen. De gasverkoop steeg 6 pet tot 17,44 min. kubieke meter, de elekitriciteitsverkoop 15,2 pot tot 161 min. kwh. Alle afdelingen en dochters van Croon en Co. hadden volop werk. De orderstand is belangrijk gestegen. Een rapport over inbreng der Surinaamse bedrijven in een Surinaamse maatschap pij is bij een commissie der Staten in studie. De bedrijven op Aruba en Cu racao voerden een geslaagde verkoop campagne voor airconditioning-appara ten. De Nederlandse Antillen en Ogem hebben gezamenlijk de N.V. Gem. Elec- triciteitsbedrijf Sint Maarten opgericht en daarin ieder voor maf 500.000 deel genomen. De bouw van een centrale wordt voorbereid. In beginsel is inge stemd met de koop van de ondernemin gen te San Felix en Puerto Ordaz door de Venezolaanse staatselektriciteitsbe- drijven. In 1960 werd ƒ8,18 (v. j. idem) geïnvesteerd. President Amsterdamse hof: gerechtshof, mr. A. C. N. P. Ruys, vreest dat door voorwaarde lijke straffen, voorwaardelijke In vrijheidstelling en door terbeschik kingstelling van de regering, de geest van de rechtspraak te veel la veranderd. ,Jk vrees dat te weinig wordt beseft, dat een belangrijk onderdeel van de taak van de rechter is om de maat schappij te beschermen: er zijn nu een maal een groot aantal personen, die zo gevaarlijk voor hun medemensen zijn dan het ministerie en de maatschappij zoveel schade be. rokkenen, dat zij voor geruime tijd uit Berichten over sluiting van de post kantoren op zaterdag, ingaande 1 juli aanstaande, zijn gisteren door de pers dienst van de PTT tegengesproken. Wel is door de PTT bekendgemaakt dat vrijdag nadere mededelingen zullen worden gedaan over maatregelen met betrekking tot de invoering van de vijf daagse werkweek by de dienst en de verkorting van de werktijd tot 46 uur. Het is niet onmogelijk dat de postkan toren op zaterdag geen bank- en giro zaken meer zulen afwikkelen, nu alle banken de vrije zaterdag reeds hebben ingevoerd. De Rijkspostspaarbank zou immers wel een grote concurrent wor den, als men daarvoor op zaterdag bij de postkantoren terecht zou kunnen de maatschappij moeten worden ver- wijderd:' Mr. Ruys maakte deze opmerkingen gisteren in een buitengewone zitting van het Amsterdamse gerechtshof tei gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe strafzaken van gerechts hof en rechtbank. Ten gevolge van de bijna voltooide verbouwingswerkzaam heden, waardoor men o.m. ook de be schikking kreeg over het voormalig», stadsbestedelingenhuis. is het Amstei damse paleis van justitie thans het grootste van Nederland. Het is volgens griffier mr. J. Rombach tevens groter justitie. Winst bij Albert Heijn iets gedaald Door gunstige en ongunstige factoren ook bij dochters was de geconsolideerde exploi'tatiewinst van Albert Heijn over 1960 (1959) ƒ15,31 (14,34) miljoen Er waren tegenslagen bij dc melkfabriek te Rotterdam en bij consumptie-ijs. Na ƒ8,09 (7,39) min. afschrijving alsmede interest en belasting bedroeg de winst J 3,07 (1,14) min. Voorgesteld wordt 12 (12) pet dividend. De liquiditeit is zeer ruim. De resultaten in 1961 zijn gunsti ger dan een j3ar tevoren. De investe ringen zullen de eerste jaren hoog blij ven door modernisering en toeneming der vestigingen. De omzetten in het kruideniersbedrijf waren bevredigend Toeneming van omzet en uitbreiding van assortiment maken meer supermarkets noodzakelijk. De kosten stegen niet on belangrijk. doch de gestegen omzetten maakiten ddt goed, zodat het netto-resul- taait van het kruideniersbedrijf gunstiger was. Dat van de molkbedrijven stelde teleur, daar men de kostenstijging ndet kon goedmaken door hogere omzet. De fabrieken te Dordrecht. Tripolis en Ca sablanca werkten bevredigend. Tezamen boekten de melkbedrijven een gering netto-resultaat. De toestand in dc ver werking van consumptiemelk is onbe vredigend. De restaurantomzettcn stegen over de gehele 'limiet. (Van onze speciale verslaggever) F|E BURENHULP, die, vooral op het platteland, welhaast spreekwoor delijk is geweest, gaat zich langzaam maar zeker in een nieuw jasje hullen. In de ene streek is de kleur van dit jasje groen, in de andere streek blauw, elders misschien weer grijs. Maar, maatwerk of confectie, een mooie of een lelijke kleur, de bedoeling is overal dezelfde. Het tekort aan agrarisch personeel en de steeds verder voortmarcherende mechanisatie maken het aantal eenmansbedrijven in Nederland met het jaar groter. En eenmansbedrijven zijn nu eenmaal kwetsbaar, als er met de bedrijfsleider iets gebeurt, al zou de laatste alleen maar ziek worden. Er zyn nog andere punten, welke een hulpverleningsdienst dwingende noodzaak maken. Behalve dat de man, die een eenmansbedrijf beheert, zich eigenlijk nooit kan veroorloven een paar dagen het bed te houden, is het hem tevens onmogelyk om met vakantie te gaan, of een weekend voor b.v. familiebezoek uit te trekken. Vooral in de veehoudersbedrijven is de aanwezigheid van een verzorger voortdurend ge wenst Zonder de mens kunnen de dieren van de boerdery nog nauweiyks leven, zeker de koeien niet. „In de tegenwoordige maatschappij is vakantie een niet meer weg te denken begrip", zegt de heer Vaandrager van het landelijk bureau van de CBTB. „Eik mens heeft het recht zich gedurende en kele dagen uit z'n. beslommeringen terug te trekken. Dit recht schept echter niet noodzakelijkerwijs de gelegenheid." Die gelegenheid is thans wel waar te maken, dank zij het initiatief va>n par ti culieren en instellingen, die, streeksge wijs, voor een oplossing hebben gezorgd. De organisatie, die ze hebben gescha pen: een hulpverleningsdienst op een aan de omstandigheden aangepaste grondslag, schijnt in deze tijd zó aan te slaan, dat overal stemmen opgaan voor verdere uifbreicbmg. Hele land „Het is te voorzien", verklaart de heer Baar, secretaris van dc CBTB. af deling Holland-Brabant, „dat heel Neder land binnen niet al te lange tyd met een net van boercnhulpverleningsdiensten zai zyn overspannen. De verandering, zo als deze zich in de ambachten voltrek ken. doen zich ook in de landbouw, de veeteelt en de tuinbouw voor. Er is nog wel bereidheid tot burenhulp, maar deze bereidheid wordt onmogelyk gemaakt door onmacht." Vroeger was het zó. dat een landbou wer of veehouder, die door ziekte of on geval tijdelijk uitviel, door zijn buren qeholnen werd. Voor werk. dat beslist moest worden gedaan, zonder een scha depost op te leveren, kon de gedupeerde op de hulp van zijn collega's rekenen, cn vaak ook op die van de knechts de laatsten. Noch het een noch het ander is tegenwoordig bijkans mogelijk, in 't bijzonder in streken, waar het ene mansbedrijf aan het andere grenst. Klei ne landbouwers, kleine veehouders kleine tuinders lopen elke dag weer risico zware verliezen te lijden, als oi macht in de vorm van ziekte of ongeval hen overmant. Vele vormen Er zijn verschillende vormen van op zet op het punt van de hulpverlenings diensten. Het prille begin werd in 1954 ingeluid in Den Ham. waar het zelfs nog mogelijk lijkt de onderlinge bedrijfsver- zorging met gesloten beurs te doen ge schieden. Toen boer X. die een bedrijfje van acht hectaren had. ziek werd, kwa men de voorzatter en de secretaris van ae afdeling der Ovenjsselse Landbouw Maatschappij met elkaar overeen dat hun zoons om de beurt zouden bijsprin gen voor het mestsbrooien, het aardap pels poten, het sloten schoonhouden etc. Toen de ziekte een langdurig karakter ging krijgen, en de hooi- en graanoogst moest worden verzorgd, bleken de vrij willig helpende handen tekort te schie ten. Op een vergadering van de OLJM werden voor het werk op het bedrijf van boer X vrijwilligers gevraagd. Alle aan wezigen 22 in getal gaven zich op. en zo kon het gebeuren dat er zes tot twaalf mensen tegelijk ten dienste van de gedupeerde bezig waren. Uit deze eerste hulpactie is een vry losse organisatie gegroeid, die in voor komende gevallen voor burenhulp zorgt. In alle gemoedelijkheid wordt een cala miteit bij een ander opgevangen. Een telefoontje is heel vaak al voldoende om het werk op het land gewoon doorgang te doen vinden. Ook de gemeente Gorssel kent een vorm van bedrijfsverzorging. Deze is min of meer in handen van de Pro testantse Stichting voor Maatschappelijk Werk. waarin de diaconieën van de Her vormde en Gereformeerde kerken sa menwerken. De bedirijfsverzongiing wordt hier gezien als een stukje maatschappe lijk werk. Wat de financiën betreft: de kosten van een aangestelde bedrijfsver- zorger belopen, met sociale lasten, ad ministratiekosten etc.. ruim 7300, ge rekend tegen een bruto weekloon van honderd gulden per week. De inkomsten worden gewonnen uit retributies, subsi dies van de standsorganisabies en de coöperaties, zomede bijdragen van d« gezamenlijke d Ongeval Naar aanleiding van een ongeval, een pas beginnende boer overkomen, werd in Oldeboorn de Coöperatieve Vereni ging tot Exploi tatie van een Boeren- hulpverleningsdienst voor Oldeboorn e.o. W A. opgericht.. De eerste zorg het aantrekken van een persoon, die als vaste kracht aan de vereniging verbon den werd. Het bleek een moeilijk karwei te zijn. want een enquête onder de aan vankelijk vijfentwintig leden had uitge wezen. dat deze over tien verschillende merken tractoren beschikten, zomede over tien verschillende merken melk machines. De vaste kracht, die dus van alle markten thuis moest zijn, is inmiddels gevonden, en de gemeente zorgde een nieuwe woning. Verder heeft optie op een twaalftal losse melkers, en voor het geval de vraag zeer groot mocht zijn, staan er nog vier ter be schikking. Het grondprincipe is dat iedereen, die hulp nodig heeft, deze direct moet kunnen krijgen. De hulp, die volgens vas'e loontarieven wordt verleend richt zich in de eerste plaats op ziekte en ongeval, en pas in de tweede plaats op vakantiewensen. Als er 's winters niet genoeg werk is voor de vaste kracht wordt de plaatselijke zuivelfa briek als werkgever ingeschakeld. Een soortgelijke verzorging, maar dan uitgaande van de Coöperatieve Zuivelfa briek „Eendracht" te Nijeveen en de Coöperatieve Zuivelfabriek „Kolder veen" te Kolderveen, is in het begin van dit jaar tot stand gekomen. De regeling, die voor hulpverlening door bedrijfsver- zorging werd aangegaan, geldt echter uitsluitend voor leveranciers en leden Als de bedrijfsverzorgc-r door gebrek aan aanvragen om hulp niet kan wor den ingezet, zal hij als stal- en voeder- adviseur bij ae. fabrieken tewerk worden gesteld. Zijn arbeid zal dan bestaan uit het toezicht houden op de melkwin- ning en het geven van voorlichting over de kwaliteitsverbetering Standsorganisatics Een laatste vorm van hulpverlening ten slotte is de vorige maand voor vee houders m Waterland e.o. tot stand ge komen. De sbichting, welke in het leven werd geroepen, is opgericht door de drie standsorganisaties, t.w de Hollandse Maatschappij van Landbouw, dc Katho lieke Land- en Tuinbouwbond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond Zij verleent diensten aan leden-veehou ders. die in het gebied Waterland en de Zeevangdorpen wonen, met inbegrip van Purmerend en Marken. Voelt nven in Friesland op 't ogenblik het meest voor een boercnhulpverle- ningsdienst op .coöperatieve grondslag, in het Westen, en in 't algemeen in de standsorganisabies, geeft men de voot- keür aan een dienst die de opbouw van dc laatste instellingen tot fundament heeft. De bemoeiingen van de kerken (Gorssel) gaan volgens woordvoerders van de standsorganisaties te ver, terwül het experiment te Oldeboorn als te be perkt van omvang wordt gezien, omdat niet-leden van de coöperaties buitenge sloten zijn. In Den Ham is de opzet na tuurlijk ideaal, maar in slechts enkele streken zal een hulpverleningsdienst als deze kunnen functioneren. Hoge eisen Het spreekt vanzelf dat aan de be* drijfsverzorgers, die aangetrokken moe ten worden, zeer hoge eisen van vak manschap dienen te worden gesteld. Het moeben a.h.w. bedrijfsleiders zijn, die elk aspect van de landbouw of de vee teelt onder de knie hebben. In veler hoofden gaan de gedachten dan ook uil naar boerenzoons, die een goede, all round opleiding genoten hebben. Men is zich er overigens wèl van bewust, dat bedrijfsverzorgens van een beetje kali ber niet met willekeurig werk op een melkfabriek Hunnen worden opgescheept al? er in een bepaalde periode onvol doende aanvragen voor hulp zyn. Gelden deze hulpverleningsdiensten op 't ogenblik nog bijna uitsluitend voor éénmansbedryven in vechoudersstreken, ook de kleine landbouwer zal er zijn nut mee kunnen doen. Hetzelfde kan gezegd worden van de kleine tuinder, die met nagenoeg dezelfde problemen zit Ned. BoytwcverU: Jaarstukken goedge keurd; W. A. S. ter Kuile tot directeur benoemd; omzetten in 1961 15"/» hoger dan jaar tevoren; gehele collectie van Ramer overgenomen, doch machines ten dele; deze worden te Slagharen of Enschede geplaatst; prijs bleef behoorlijk beneden f 100.000; nieuwe serie artikelen wordt ontwikkeld, een eigen chemische combi natie van weefsels uit katoen, wol of syn- thetica met non-wovens voor vloerbedek king, schoenindustrie, meubelfabrieken, boekbinderyen en damesconfectie. Rademakers heeft goede orders Het dividend van Rademakers Is vast gesteld op 8 De orderportefeuille is goed gevuld en in het eerste kwartaal van 1961 zijn verscheidene goede orders geboekt, doch door personeelstekort en lange wachttijden voor materialen moet men regelmatig werk uitbesteden, het geen de winstmarges beïnvloedt. Er waren op 31 december 719 werknemers onder wie 18 Italianen. De arbeidspro- duktiviteit wordt verhoogd en het bestuur verwacht over 1961 bevredigende resul taten. Op de langere duur is men ook optimistisch over de rentabiliteit van het vergrote kapitaal. Een belangrijk deel der produktie wordt afgezet bij trouwe klanten. Te Rotterdam maakt men vooral tandwielkasten van hogs kwaliteit voor mijnen, kunstzijde, brug genbouw en baggerwerken. De gieterU aldaar is toeleveringsbedrijf en produ cent o.a. van landbouwwerktuigen. D# sterk gemechaniseerde gietrij te Kla- zienaveen legt zich toe op serieproduktis voor motoren- en pompenfabricage eo de auto-industrie; haar uitvoer was 13 van de omzet Het revaluatieverlies was zeer gering. De verzekerde waarde der activa bedraagt f 16.9 miljoen. Onder crediteuren is een stille reserve van f 800.000. Er loopt nog 13 jaar een lenina van f 650.000, waarvan f 500.000 tegen Sta en de rest tegen 4V« Bij de uitgifte van 750 000 gewone aandelen hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrij ving gebruik gemaakt. B.M.C. zou Borgward willen overnemen Het grootste Britse autoconcern, British Motor Corporation, zou volgens de finan ciële correspondent van de British Press Association onderhandelingen voeren over overneming van Borgward, doch B.M.C. weigert dit te bevestigen of tt» ontkennen. De echtgenote van de op richter dr. Carl F. W. Borgward zou dit verklaard hebben. Ook in Bremen ver luidt het dat deze onderhandelingen worden gevoerd. Een woordvoerder van Borgward te Bremen kon het bericht niet bevestigen. Volgens D.P.A. doet Borgward pogingen tot terugkoop en hij onderhandelt daarvoor ook met Britss belanghebbenden en het verluidt te Bre men dat het de B.M.C. zijn, die vasts voet wil krijgen in de Euromarkt. Borg ward heeft tot 30 Juni de tijd om het bedrijf terug te kopen en dit sou hem 57.5 miljoen D.M. moeten kosten. De B.M.C. is de fabrikant van Austin, Mor ris, Wolsely, Riley en MG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7