CADEAU r vr rv rv rv rv rv Arts wilde kanker genezen o.m. door kiezen te trekken Castro schroeft „prijs" tot het tienvoudige op feestelijke verrassingen brouwerijen!'! van DIT UNIEKE FUSIE FEESTGLAS Frankrijk moet op nieuw overleg aandringen Generaals wilden ander bewind in Bulgarije goed advies voor Jn een bonte hy, Kruis of munt VLIEGBASIS LEEUWARDEN De inwoners van de rond de vliegbasis Leeuwarden gelegen dorpen Jelsum, Cornjum, Marssum en Engelum, die op 7 november van het vorig jaar een protestactie hielden tegen de voorgenomen uitbreiding van de vliegbasis Leeuwarden, hebben zich opnieuw met een schrijven tot de minister van defensie gericht. Zij verzoeken de minister maat regelen te nemen voor een afdoende beveiliging van de dorpsbevolking tegen het gevaar en de overlast van de landende en startende straal jagers. De commissie van initiatief uit de dorpsbevolking betreurt het, dat de minister geen gevolg heeft willen geven aan de uitnodiging een onderzoek te doen instellen naar het gevaar en de overlast die de straaljagers veroorzaken. Neem Boldoot De bekende, verkwik kende Boldoot Eau de Cologne in sportieve, platte reisflacon f. 1.65 KOELKASTEN Het Produktschap voor zuivel zal de minister van landbouw en serij een brief schrijven, waarin het zijn medewerking vraagt voor een vermindering of afschaffing van de omzetbelasting op huishoud koelkasten (thans 18 procent) en van de invoerrechten op geïmpor teerde huishoudkoelkasten (thans 8,4 procent voor E.E.G.-landen 12 procent voor niet-E.E.G.-landen). Aan de openbare nutsbedrijven zal medewerking worden aangeboden bij het bestuderen van de mogelijkheid van verhuur van koelkasten door deze bedrijven, een aantal elektriciteitsbedrijven is daarmee al daadwerkelijk begonnen. Een afschrift van de brief aan de openbare nutsbedrijven zal gaan naar de handelaren in koelkasten. Verder heeft het produktschap plannen voor een aantal eigen tiviteiten. Het wil o.m. trachten na te gaan wat de gevolgen kunnen zijn voor het consumptiemelkverbruik, als er meer huishoudkoelkasten in gebruik komen. GIGANTISCH PROCES IN DUITSLAND In München is gisteren proces begonnen tegen een Duitse arts die wordt beschuldigd van het teweegbrengen van de dood van vier van zijn patiënten die aan kanker leden. Hij zou hen een keerde behandeling hebben ge geven. Hjj wordt beschuldigd van dood door schuld. Het proces schijnt zich te ontwikke len tot een van de meest sensationele rechtszaken in het naoorlogse Duits land. De verdachte is de omstreden arts dr. Joseph Issels, 51 jaar oud. Issels wordt verdedigd door vier de bekendste strafpleiters in West- Duitsland. Als hü wordt veroordeeld de maximumstraf vijf jaar gevangenis straf voor elk van de vier ten laste ge legde gevallen. Het hof verdaagde de zitting gisteren na te hebben besloten dat Issels vandaag een gedetailleerde beschrijving van Treinramp vergde 34 mensenlevens De Westduitse politie en Spoorwegen hebben in een gezamenlijk communi qué meegedeeld dat bij de treinbotsing in Stuttgart 34 mensen om het leven gekomen zijn. Eerst had de politie meegedeeld dat er 35 slachtoffers waren vreesd werd dat nog drie graven waren onder de ra Volgens het communiqué berustte dit op een vergissing. Bij hertelling was gebleken dat er 34 doden waren en dal niemand onder de wrakstukken gevon- Drie jaar voor spion van Oost-Duitsland De 37-jarige Duitser Kurt Kuhen die Werkzaam was in de bibliotheek Amerikaanse leger te Frankfort drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage bii de Amerikaanse troepen voor de Oostduitse inlichtingen dienst. Het werd door het Westduitse hoge gerechtshof bewezen geacht, dat hij tienduizend mark had ontvangen voor het leveren van meer dan 20.000 microfoto's van pagina's uit legerhand- boeken. Hij gaf ook gedetailleerde be schrijvingen van 28 personen die hij als eventuele agen- geschikt achtte ten door de Oostduitsers te worden ge bruikt. Het proces is met gesloten deuren ge voerd. Zijn vrouw Maria kreeg vier maanden voorwaardelijk omdat zij ge zwegen U~JJ- f I In Rusland meer geld voor de wetenschap en meer ingenieurs De Russische vice-premier Kosygin heeft gisteren in Moskou in de slotbij eenkomst van een conferentie van 2.500 geleerden, die drie dagen in het Kremlin hebben vergaderd, verklaard dat er dit jaar in de Sowjetunie meer dan vier maal zoveel geld voor wetenschappelijk onderzoek zal worden uitgetrokken' als een tiental jaren geleden. Hij verklaarde dat in 1950 874 miljoen roebel voor dit doel werd bestemd, te gen 3.260 miljoen in 1960 en meer dan 3.800 miljoen in 1961. Premier C'hroesjtsjef heeft op een re ceptie, die de geleerden door de rege ring werd aangeboden, verklaard dat er thans jaarlijks In de Sowjetunie drie maal zoveel ingenieurs afstuderen als in de V.S. Breder terrein voor de Navo? In Washington worden op het ogen blik een aantal conferenties op hoog niveau gehouden ovér de toekomst van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. Volgens officiële zegslieden zullen hieruit enige veranderingen voortvloeien. De belangrijkste zal zijn de verbre ding van het werkterrein, waardoor ook problemen buiten het gebied van de aangesloten landen aan de orde kunnen komen. Daartoe behoren koloniale aan gelegenheden in het algemeen, waartoe ook de kwesties Nieuw-Guinea en An gola gerekend worden, evenals Kongo. Laos en Vietnam. Algerije zou er echter buiten vallen. Dean Acheson heeft deze suggesties naar voren gebracht m een rapport voor de nationale veiligheidsraad. Kennedy fcttft het rapport reeds goedgekeurd. kankertherapie moet geven. Populair ge zegd houdt deze in: amandelen knippen, tanden en kiezen trekken en een dieet volgen. Er zijn achtentachtig getuigen ge dagvaard. Tien jaar geleden stichtte Issels de Ringberg-kliniek te Rottach-Egern aan de oever van de Tegernsee in Beieren. Volgens de tenlastelegging zou dr. Issels ongeneeslijk zieke kankerpatiënten heb ben beloofd te genezen met kwakzalvers middelen. In vier gevallen zou hij heb ben nagelaten de patiënten te laten ope- ;ren. Zij zijn alle vier gestorven. Hij stond bekend tot buiten de gren- •n van West-Duitsland. Velen kwamen uit het buitenland in de hoop door Issels te worden genezen. Gisteren vertelde Issels in de stampvol le rechtszaal het verhaal van zijn leven. Hij zei een schenking van 100.000 mark (90.000 gulden) te hebben gekregen van een Nederlandse patiënt, die hem had geholpen de kliniek te stichten. De naam in de Nederlander werd niet genoemd. Hij verklaarde van dit geld niets voor zichzelf te hebben gebruikt. Volgens de openbare aanklager heeft hij uit winstbe jag voorgewend dat hij ongeneeslijk .zie ken kon genezen. Issels ontkende dit. Hij verklaarde tussen 1951 en 1960 on geveer 120 patiënten naar 'de operatieta fel te hebben verwezen. Hij verklaarde dat zijn persoonlijk inkomen 20.000 mark (18.000 gulden) per maand bedroeg, waar van het grootste deel weer in de kliniek werd geïnvesteerd. „Trekkers om gevangenen' „Geen ruil, wel vergoeding" Premier Fidel Castro van Cuba heeft voorwaardelijk toegestemd in de vrijlating van degenen, die bij de invasie van 17 april gevan gen zijn genomen, in ruil voor kleine (in plaats van grote) Ame rikaanse trekkers. Maar hij eist een schadeloosstelling van meer dan 28 miljoen dollar een be drag, circa tienmaal zo groot als de som, die het Amerikaanse co mité trekkers om vrijheid" hem aangeboden heeft. De onderhandelaars uit de Ver. Staten verlieten Castro's werkkamer woensdag met dit nieuws na een gesprek van drie uur en veertig minuten. Zij begonnen ver volgens een onderlinge bespreking om him antwoord te bepalen alvorens naai hun eigen land terug te keren. Een woordvoerder voor de Amerikaan- commissie van vier zei, dat zij nog maals met Castro zouden spreken en van- 3 naar Washington zouden vliegen overleg met het grote comité, dat gelden bijeenbrengt voor de aankoop de trekkers. Vergoeding Castro had 500 zware trekkers ge vraagd, die gebruikt zouden kunnen wor den bij de uitvoering van bouwwerken, commissie bood 500 kleinere trekkers voor gebruik in de landbouw. De missie berekende, dat een bedrag 2,5 miljoen dollar voldoende zoi 1e VERRASSING TOT 30 JUNI Haal morgen 6 pullen Oranje boom, Z.H.B. of Barbarossa bier bij Uw leverancier, U krijgt dan dit gezellige bierglas cadeau! Wilt U meer van deze mooie glazen? Bij iedere 6 pullen krijgt U er één! beneden middendoor, want U hebt nu reeds kans dat op de achterzijde van het etiket een lettercom binatie staat, knip die uit en spaar ze. Binnenkort leest U hoe U hiermede de 2e Fusie verraSsing kunt bemachtigen. 3e VERRASSING 00K DIE IS VOORLOPIG NOG GEHEIM om die kleinere trekkers te kunnen Castro heeft echter verklaard, dat zijn 500 zware trekkers 28 miljoen dollar plus transportkosten zouden vergen. Hij zei geen machines tegen mensenlevens te willen verhandelen, maar te streven een vergoeding van de schade, die ont staan was door de invasie in Cuba. Thans is hij bereid die schade te rege len door middel van kleinere trekkers van het type, dat de commissie heeft aange boden, maar hij wil dan zoveel van die trekkers, dat hun totale waarde uitkomt op 28 miljoen dollar plus transportkosten. Drie niet Oranjeboom Barbarossa Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. in de ruil betrokken zullen worden. Het zyn Manuel Artime, leider van de mis lukte invasie. José Sanroman, een dei bataljonscommandanten, en Rafael Bo livar Fuente. Deze drie mannen zullen volgens de radio alleen worden vrijgela ten in ruil voor Francisco Molina. Alblzu Campos en Henry Winston. Molina is een Cubaan, die in New York berecht zal worden wegens het doden van een negenjarig meisje tijdens een po litiek gevecht tussen pro- en anti-Castro- Cubanen. Campos is een nationalistisch leider van Puerto Rico, die al enige ja ren in een Amerikaanse gevangenis zit, en Henry Winston is een figuur uit de Amerikaanse communistische partij. Rechter weigert tussenkomst van Robert Kennedy Rechter Oren R. Lewis van de federale rechtbank in Richmond (V.S.) heeft procureur-generaal Robert F. Kennedy gisteren het recht ontzegd tussenbeide te komen in het rechtsgeding van d( openbare scholen in het Prince Edward district, die als gevolg van een geschil ver de rassenscheiding gesloten zijn. Het district moet het de laatste twee ar zonder openbare scholen stellen, omdat de raad van toezicht op het on derwijs in het district geen gelden voor hun exploitatie toewijst. De 1.800 blanke leerlingen van het dictrict volgen de lessen op particuliere scholen, die het rassenonderscheid hand haven en die voornamelijk door het dis trict en subsidies van de staat Virginia gefinancierd worden. De overweldigende meerderhejd negerleerlingen van het district geniet formeel geen onderwijs sinds de scholen gesloten werden. Kennedy kreeg nieuwe auto President Kennedy heeft een nii limousine met een achterbank, die ho ger gesteld kan worden. Verder kan de auto onder alle weersomstandigheden dienst doen. De president kan zittend en staande in de open lucht rijden. Verder kan op de wagen een metalen kap of een kap van transparante kunst stof geplaatst worden. Ten slotte is het ook nog mogelijk er een gewone kap van stof op te plaatsen. De achterbank kan bijna 30 cm omhoog gebracht worden, zodat de president zelfs zittend gemakkelijk door ieder een gezien kan worden, e nieuwe Continental komt in de plaats van de oude Lincoln, die door Truman en Eisenhower gebruikt is en ii Verenigde Staten en het buitenland ruim 160.000 km gereden heeft. De Ford Motor Co. heeft geweigerd de prijs van de nieuwe limousine te noe men. De kleur is „presidential conti nental blue", wat voor de gewone man het beste vertaald kan worden met „marineblauw". Aan beide zijden zijn wegneembare voet steunen gemonteerd voor de mannen van de geheime dienst. Verder bezit de 6 meter lange wagen een radio-tele foon-installatie en een paneel met schakelaars voor allerlei elektrische snufjes. Stakingsgolf in Leopoldstad In Leopoldstad zijn op verscheidene plaatsen stakingen uitgebroken om kracht bij te zetten aan eisen om hoge re lonen. Reeds zijn enkele personen ge arresteerd die ervan verdacht worden activiteiten tegen de regering te heb ben ondernomen. Onder hen bevindt zich zoals gemeld, ook de verslagever van de N.C.R.V., Sjoerd Rodermond. Volgens een functionaris van het Kongo lese ministerie van binnenlandse zaken is hij gearresteerd in overeenstemming met de decreten betreffende de binnen landse veiligheid in de staat. Hij zal waarschijnlijk enkele dagen worden vastgehouden, zo voegde hij eraan toe. De troepen van generaal Moboetoe bewaken met automatische geweren het radiostation en het grote administratie gebouw van de stad. ,,Wij willen de si tuatie in de hand houden", verklaarde Moboetoe. Het aantal stakers in Leo poldstad wordt geschat op vijfduizend. De regering heeft gedreigd hen te ver vangen door werklozen. Tenslotte vermelden we nog dat de Belgische militaire adviseur van presi dent Tsjombe. majoor Guy Weber, van de Ver. Naties bevel heeft gekregen het land te verlaten. Hij was de man die Elisabethstad voor Tsjombes regering redde toen de Afrikaanse „force publi- que" aan het muiten sloeg. Ter gemeentesecretarie van Heke lingen, te Spijkenisse en ter provinciale griffie van Zuid-Holland te 's-Graven- hage ligt van 15 tot en met 28 juni ter inzage een afschrift van het verslag van Ged. Staten aan de minister van Verkeer en Waterstaat betreffende de aanvrage van dijkgraaf en dijkraden van het wa terschap De Brielse Dijkring om con- sessie tot indijking van en gedeelte van de Allemanshaven onder Hekelingen. Leider van Algerijnen in Evian: V.S. zijn niet optimistisch DE Algerijnen zijn niet van plan enig initiatief te nemen om de verdaagde onderhandelingen tussen de Franse delegatie en de Algerijnse rebellen te hervatten. De Franse regering moet een nieuw standpunt innemen. Dit heeft de leider van de Algerijnse nationalistische delegatie naar het overleg in Evian, Belkacem Krim, gisteren medegedeeld. Uit veiligheidsoverwegingen sprak Krim de journalisten toe via een ge sloten televisiecircuit vanuit zijn villa. Krim herhaalde het standpunt van de rebellen dat „onze strijd revolutionair en dat er geen mogelijkheid is om het bloedvergieten stop te zetten voordat een officiële overeenkomst is gesloten. In antwoord op een vraag zei hij gedurende de opschorting van het overleg naar Tunis te zullen terug keren. Twee leden van de Algerijnse delegatie zullen in Genève blijven, om contact te onderhouden met de Fran- delegatie in Evian. Hü verzekerde dat de Algerijnse afvaardiging naar Genève zal terugkeren, wanneer het overleg met de Franse regering wordt voortgezet. Hy beschuldigde de Fransen ervan dat zij de rebellen „willen vastleggen de toekomst van Algerije ei tegelijkertijd de status van vertegen woordigers van het Algerijnse volk trachten te onthouden". Volgens Franse voorstellen zag hij de toekomst Algerüe als volgt: „Een Algerije geamputeerd van viervijfde van zijn grondgebied, gedomineerd door mili taire enclaves, een Algerije waar Euro peanen speciale voorrechten zouden hebben". BEZORGDHEID Dato Nik Ahmed Kamil, ambassa deur van Malakka bü de V.N., die op het ogenblik voorzitter is van de Azi- atisch-Afrikaanse groep bü de we reldorganisatie, heeft gisteren uiting gegeven aan de grote bezorgdheid de groep over de opschorting van de Frans-Algerünse vredesbesprekin. Ook de Verenigde Staten volgen de gang van zaken inzake het overleg met bezorgdheid. Zij zijn niet voor nemens hun goede diensten aan te bieden of een van de partijen te ad viseren. Officieus gaven ambtenaren uiting aan hun pessimisme over een eventuele hervatting van de bespre kingen. De huidige toestand zou vol gens hen geen mogelijkheid tot be middeling bieden. In Algiers deden zich gisteren op nieuw ongeregeldheden voor toen een duizendtal mohammedanen een poli tieagent bedreigde. Ze scholden hem uit en riepen nationalistische leuzen. Even later wierpen zij auto's van Europeanen omver, gooiden branden de papieren in een winkel en be stormden Europeanen in hun kanto ren. Tomaten, stenen en andere pro jectielen vlogen door de ruiten van Europese flatwoningen. Na ongeveer anderhalf uur was de orde hersteld. De Franse minister van defensie, Pierre Mesmer heeft gisteren in het parlement medegedeeld, dat tegen een honderdtal Franse officieren gerech telijke stappen zullen worden onder nomen naar aanleiding van de mili taire opstand in Algiers in april. Ruim honderd andere officieren zullen uit de militaire dienst worden ontslagen. Advertentie VOLGENS RADIO „VRIJ EUROPA" Het te München, in West-Duits land, gevestigde anti-communisti sche radiostation „Vrij Europa", dat Amerikaans eigendom is, heeft gisteren gemeld uit verscheidene onafhankelijke bronnen te hebben vernomen dat in Bulgarije ten minste vier generaals van hun functie zijn ontheven na het aan de dag treden van een samen zwering, die ten doel zou hebben de huidige Bulgaarse regering door een andere te vervangen. Dit nieuwe bewind, dat nog wel t munistisch zou zyn geweest, had onafhankelijker politiek jegens het Ki lin moeten voeren. Het was voorts de be doeling een minder strenge binnenlandse economische politiek te voeren. De revolutiepoging had in maart moe ten plaats vinden. Zij mislukte echter, doordat een der samenzweerders een dubbele rol bleek te spelen Volgens Radio „Vrü Europa" waren de volgende Bulgaarse militaire leiders bij de mislukte samenzwering betrokken: 1) luitenant-generaal Georgief. bevelheb ber van het Bulgaarse tweede leger. 2) luitenant-generaal Trasnki. coir dant van de hogere krijgsschool. Nieuwe schending bestand in Laos 3) gcneraal-majoor Karakatsjanof, het hoofd van de gewapende macht het ministerie van binnenlandse za ken (de grenswacht en het korps de handhaving van de binnenlandse veiligheid. 4) genera al-majoor Stojanof, leider de militie (politic). Radio „Vrij Europa" meldt nog dat de namen van deze vier militaire leiders in verband zijn gebracht met die van de generaals Panof en Terpasjef, die zich grote faam verwierven als verzetsstrij ders tegen de Duitsers. Panof en Terpajef werden in 1957 uit het centrale comité van de Bulgaarse communistische party gezet. *ga zéker eens per week! Monstercontract voor Philips De regering van Sierra Leone heeft met Philips een contract gesloten voor de ontwikkeling van de telecommunica- het jonge land. Het contract om- bedrag van 2.150.000 pond (21,5 miljoen gulden). Voor Sierra Leone tekende minister in verbindingen Kendeh Boereh en voor Philips de vertegenwoordiger van de maatschappij. J. C. Kickhefer. Het project zou de volledige behoefte an Sierra Leone aan telecommunicatie- middelen voor de komende acht jaar dekken. Er zou een clausule in zijn op genomen die de mogelijkheid opent dat Philips de behoeften voor twintig jaar zal leveren. Men verwacht dat de eerste zending materieel over achttien maanden in Free town zal aankomen. Pro-communistische troepen hebben 65 km ten noord-oosten van Paksane onder hoorngeschal een aanval op rege ringsstellingen gedaan, aldus hebben betrouwbare militaire zegslieden te Paksane woensdag verklaard. De hoorns, die door het Laotiaanse oerwoud schal den, riepen herinneringen op aar Chinese vrijwilligers, die op vrijwel dezelfde wijze ten aanval trokken tegen de Amerikaanse soldaten in de Ko reaanse oorlog. De aanval op Hat Bo en Pak Lat, twee dorpjes, die anderhalve kilometer van elkaar langs de rivier Nam Sanc liggen, Op voorstel van de directeur-hoofd- vormde de tweede grote schending van ingenieur van de prov. waterstaat in de wapenstilstand sinds de aanval op Zuid-Holland, hebben Gedeputeerde Sta- Padong op 6 juni. De regeringstroepen ten besloten tot herziening door uitbrei- l De perschef van het Witte Huis, Salinger, heeft gisteren ter gele genheid van zijn 36ste verjaardag van presi dent Kennedy een medi sche encyclopedie ge kregen, zodat hij zich beter in medische ter men zal kunnen uit drukken over de toe stand van de rug van de presideii/1. Salinger gaf op zijn beurt de president een verband- I Salinger onthulde gis teren dat mevrouw Ken nedy door haar man niet op de hoogte was ge steld van zijn ziekte, waarschijnlük om te voorkomen, dat zij haar bezoek aan Griekenland voortijdig zou beëindi gen. In de loop van de dag is mrs. Kennedy in Washington terugge- Koningin-moeder Elisa beth van Engeland heeft een middenvoetsbeentje gebroken. Volgens een mededeling van het Cla rence House in Londen zal zij enige weken rust moeten houden. Gisteren is de eerste paal geslagen voor de versteviging van de Am sterdamse Koopmans beurs. Men hoopt hier mee het scheuren van de in 1900 door Berlage gebouwde beurs tot stil stand te brengen. Het gemeentelijke poli tiekorps van Valkens- waard heeft gisteren als eerste politiekorps in Nederland de nieuwe gemeenie-politie-unifor- men gekregen. i In Seaside Park (New Jersey) geven de poli tiemannen het in beslag genomen bier aan de leden van de plaatse lijke brandweer, omdat zij zelf het bier niet mogen drinken of ver kopen. Hun stadgeno ten zijn er echter achter gekomen dat de meeste politiemannen toeval lig ook tot de afdeling vrüwilligers van de brandweer behoren I Tijdens de herdenking van het feit dat 150 jaar geleden de redersfami lie Van den Bergh Tilburg de grondslag legde voor de Aabe Wol- lenstoffen- en wollende- kenfabrieken N.V., deel de de burgemeester van Tilburg, mr. Becht, mee dat aan het bedrijf het predikaat „Koninklijke' is verleend. Bretonse boeren hebben gisteren uit protest te gen de landbouwpolitiek van de Franse regering een belangrijke spoor lijn en een hoofdver keersweg met paard en wagens geblokkeerd. moesten zich terugtrekken. Militaire deskundigen zeiden te gelo ven, dat communistische Noordvietname- fcen aan dc zijde van de Pathet Lao- troepen tot de aanval overgingen. In de rapporten van de Internationale Controlecommissie uit Laos worden de schendingen van de wapenstilstand niet beschouwd als een algehele mislukking an het bestand. Worden gevangenen aan Venezuela overgedragen Dr. H. N Boon. de Nederlandse am bassadeur in Venezuela, is vanochtend per vliegtuig naar Curacao vertrokken, waar hij met vice-premier C. D. Kroon zal spreken over de overdracht van de •ven Venezolaanse militaire gevangenen. In de omgeving van het Venezolaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt opgemerkt, dat van Venezolaanse zijde steeds is gesproken van overdracht en niet van uitlevering. Er bestaat tussen Nederland en Venezuela geen uitleve ringsverdrag. Een woordvoerder van genoemd minis terie heeft verklaard dat de besprekingen met de Nederlandse autoriteiten over de overdracht van de gevluchte gevangenen verlopen in het kader van de goede be trekkingen tussen de beide landen. 622. We stelden de vorige maal het ter. omdat de verhouding van het geval dat twee gelijkwaardige schut- aantal zwarte balletjes tot dat van ters tegen elkaar in het kr(it zouden de witte, zich ten gunste van zwart treden en dat het aan A geoorloofd heeft gewijzigd. Hier spelen zich dus zou zijn éénmaal tc schieten terwijl gebeurtenissen af die wél van elkaar holen op het doel mocht afhankelijk zün. dergelijke handicap In het geval van de schutters die el niet intimideren een wedstrijd met elkaar aangaan, •enzame schot, kan eveneens van een zekere afhan- laal, waarna hjj kelijkheid der gebeurtenissen worden zijn buks keek, gesproken. Het staat vast, dat vöör schot en de de aanvang van de wedstrijd drio schoten gelost zullen worden, waar- eik schot een gelijkwaardige kans het beste schot te zijn. liet A zich en hij vuurde zjjn Daarna schoot B met welgevallen want daarin zat kans dat hy zjjn tegenstander overtreffen, achtte hjj vrij groot. Wjj menen evenwel dat B zich deerlijk heeft vergist en dat de kans op een over- Schutter A. die één schot mag los- winning uiterst gering is geworden een, heeft vöör de wedstrijd dus 1/3 zün eerste schot slechter is geblc- kans om te winnen, terwijl B, die tweemaal mag schieten, 2/3 kans ken dan dat een cent kruis of munt gooien, is de kans voor belde mo gelijkheden even groot, nl. 14 tegen 44. of 50 procent. Ook al zouden we 100 maal achter el kaar munt hebben gegooid, dan nög is de kans om bü de 101ste worp kruis heeft gelost te gooien niet groter geworden dan schot bij de aanvang van dit tüdrovende spelletje. Want de worpen die achter de rug zyn hebben geen enkele in vloed op toekomstige worpen, of in heeft winnaar te voor schijn te treden. Maar als A zün schot heeft gelost, en het eerste schot van B blijkt niet be ter te zün, dan Is er een grote waar schijnlijkheid dat A een goed schot i dat het tweede B dus eveneens slech ter zal zijn. De kans van B om te winnen was aanvankelük 2/3 maar de helft van zyn kansen heeft hü verbruikt, zodat er nog slechts 1/3 IndTrc",'„o™rt^T'^BXÏ™éntoen -°m d" ai» Ti„h hü hot t.i„ii_ winnen, zi die zich bü het opgooien afspelen volkomen onafhankelijk van elkaar. Maar zouden we een bak hebben zult dus moeten ven dat er voor B niet zo büster veel reden Is met vertrouwen zün tweede schot tegemoet te zien. O Ja. weet U dat een eend het on- i wit balletje uit der water 23 minuten kan uithouden. ailetje te pakken, wel degelijk gro- wordt onthouden?

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5