Jlieuiue £eiltsc(ic (STrntrani over Topgesprek de kinderbijslag Commentaar ^>7n - 68^ Zweedse kroon met 695 diamanten NIEUWS in één oogopslag Proeven veiligheid Compromis-voorstel huurcompensatie Looncommissie al akkoord Berlijn niet scheiden HE 50,- hamo! wear vandaag! DONDERDAG 15 JUKI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12199 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfj is gljeblmu tngn bert ia Icgljeospofcl" voor VADER s'n tuin voordelig tuingereedschap VLIELAND NIEUWE RIJN 50 De fractieleiders in de Tweede Kamer van de vier regeringspar tijen hebben gisteren met enkele ministers uitvoerig gesproken over een door staatssecretaris Veldkamp opgesteld compromis Algemene kinderbijslagwet. Met name van de kant van de C.H. zouden daartegen overwegende bezwaren bestaan. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid is erin ge slaagd, een compromis te vinden over de moeilijkheden met de compensatie van de toekomstige huurverhoging. Bij de goed keuring van loonvoorstellen zou voorlopig geen rekening moe ten worden gehouden met de compensatie voor de huurver hoging per 1 april 1962. Minister Luns, die gistermiddag in de Tweede Kamer plotseling onwel is geworden, moet geruime tijd volstrekte rust houden. Minister-president De Q uay peemt zijn portefeuille waar. Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft scherp gereageerd op een suggestie van de Amerikaanse senator Mansfield om als voorwaarde voor een tussenoplossing van de kwestie-Berlijn internationaal beheer voor de gehele stad te accepteren. Het grootste deel van de Algerijnse delegatie is uit Evian ver trokken na de schorsing van de besprekingen door be Fransen. De Algerijnen zijn niet van plan zelf initiatieven tot hervatting te nemen. In Rotterdam heeft de Interkerkelijke stichting psalmberijming gisteren de vijf deelnemende kerken de volledige berijming van de 150 psalmen ter toetsing aangeboden. De werkgevers en werknemers in de Groot-metaal hebben met verontwaardiging kennis genomen van het adres van de werk gevers in de Klein-metaal aan staatssecretaris Roolvink, waarin wordt gezegd, dat realisering der loonvoorstellen in de Groot metaal zeer nadelige gevolgen zal hebben voor de Klein-metaal. DË veiligheid in de lucht is juist voor Nederland weer bijzonder actueel geworden. Ram pen als die de afgelopen dagen de KLM hebben getroffen, komen hard aan. Desondanks gaat het vliegbedrijf door, overal de wereld, want de ontwikkeling is niet te stuiten. Maar daarnaast speurt men ijverig om lering te trekken uit eventueel gemaakte fou ten en worden welhaast overal in de wereld proe- i genomen om de vei ligheid der passagiers zo groot mogelijk te doen zijn. Bijgaande -dubbele foto laait iets zien van de proe- l waarmee de Engelse luchtmacht bezig is in Farn- borough. Met behulp van poppen probeert men er namelijk achter te komen er precies gebeurt als een vliegtuig naar beneden stort en met een gigantische smak de bodem of het wa teroppervlak raakt. Zo nauwkeurig mogelijk heeft men zitplaatsen nagemaakt en heeft men er de poppen (in vei'ligheidsgordels) in gezet. Met behulp van ra ketten wordt het „vliegtuig" de noodzakelijke hoge snel heid gegeven en dan komt de „crash" onder het wa kend oog van experts en ïera's. Zodoende kan i precies nagaan hoe de lichamen van de passagiers zich gedragen door de kracht van de botsing en hoopt men er lering uit te trekken voor de vlieg tuigbouwers. Op de onder ste helft van de foto ziet i de poppen in het „vliegtuig" wachtend op de volgende proef Uiteraard is dit maar een onderdeel van alle proeven waarmee men de veiligheid wil trachten te vergroten, zij het een niet onbelang rijk onderdeel. Want vlieg tuigrampen laten helaas weinig overlevenden na en wie van die overlevenden kan zich met enige nauw keurigheid herinneren wat precies gebeurde? Het allemaal zo heel veel moeilijker te reconstrueren als bijvoorbeeld een auto ongeluk. Het moderne leven met zijn steeds grotere snelhe den en steeds opgevoerde gejaagdheid ook, eist zijn tol. Gelukkig hij die in al dat jachten weet waar het punt van rust te vinden is. Gelukkig hij die zich „stil weet bij God". (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) Dode bij ongeluk met Piper-cub In het kamp Vogelsang nabij Treiborn (Duitsland) is gisteren een Piper-super- cub van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht verongelukt. De piloot van I het toestel, de reserve tweede luitenant VV. T. Breg, ongehüwd, kwam hierbü om De tweede inzittende, kapitein der in fanterie H. van der Wel, 39 jaar, afkom stig uit Ermelo, werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in een ziekenhuis te Sie- merath. Het ongeval gebeurde tijdens een oefe ning van een der onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht, waarbij verken ningsvliegtuigen van de groep lichte vliegtuigen van de vliegbasis Ypenburg waren ingezet. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog volledig in het duister. Een commissie van onderzoek is inmiddels op de plaats van het ongeluk aangekomen. Man viel van ladder De 63-jarige metselaar H. J. Zolf is tijdens werkzaam heden in Schiedam van zijn ladder ge vallen. Hij maakte een val van twaalf meter. Kort na aankomst In het zieken huis is hij overleden. (Van onze parlementsredactie) TN het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 heeft gisteren een „topgesprek" plaatsgehad over de moeilijkheden rond het ontwerp Algemene Kinderbijslagwet, dat de Tweede Kamer op 27 juni in openbare behandeling zal nemen. Gesprekspartners waren: de minister-president prof. De Quay, de vice-min.-president drs. Korthals, de ministers Zijlstra en Beerman en de fractieleiders van de vier regeringspartijen, de heren Andriessen (kath v.), Oud (lib.), Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.). Het onderhoud nam ongeveer twee-en-een-halfuur in beslag. De ministers en de fractieleiders (die in de auto van dr. Bruins Slot arriveerden) schijnen voornamelijk te hebben gesproken over de haal baarheid van een compromis-oplos sing voor het kinderbijslagvraagstuk. I Aaj» een dergelijke oplossing, die dan m de plaats zou moeten komen van het huidige, niet-haalbaar gebleken ontwerp-A.K.W., is de laatste maan den hard gewerkt door o.m. de staats secretaris van economische zaken, dr. Veldkamp' (KVP). Zijn voorstel zou neerkomen op het in dienen van een nieuwe kinderbijslagre geling, die niet meer het karakter heeft van een „algemene verzekering" en uit sluitend bestemd za!l zijn voor bepaal de zelfstandigen (de bestaande k.b.- regeling voor loontrekkenden blijft ge- Advertentie) EEN PRODUKT VAN DE SIKKENSGROEP (Van onze sociaal-econ. redactie) DE LOONCOMMISSIE van de Stichting van de Arbeid is er gisteren in geslaagd met algemene stemmen een voorstel te formuleren om voorlopig uit de moeilijkheden te komen met betrekking tot de toe komstige compensatie van de huur verhoging. Zijn onze conclusies juist dan stelt de looncommissie (waarin zowel werkgevers» als werknemers vertegenwoordigers zitting hebben) voor, om voorlopig bij de goedkeu ring van loonvoorstellen geen reke ning te houden met de compensatie van de huurverhoging per 1* april van het volgend jaar. De kamers zullen immers de hoogte van de huurverhoging nog moeten vast stellen en bovendien weet men nog niet voor welke woningen de huren omhoog zullen moeten en of wellicht een geva rieerde huurverhoging zal worden door gevoerd. Men zou zioh kunnen voorstel len dat de huurverhoging voor de nieu we huizen minder hoog zal zijn dan voor de oudere. Zijn de voorstellen tot huurverhoging goedgekeurd en weet men precies waar men aan toe is, dan is de looncommis sie bereid met de huurcompensaties in het kader van de loonvoorstellen reke ning te houden. Deze compensaties zul len dan ook moeten komen uit de pro- ductiviteitsruimte voor loonsverhoging. Voor de dan reeds goedgekeurde loon voorstellen wil men de' huurcompensa ties financieren uit eventueel nog over gebleven ruimte in een bedrijfstak (ruimte die niet benut is voor loonsver hogingen) en indien dit niet mogelijk is, dan zou de vakbeweging bereid zijn de contractduur van inmiddels goedge keurde ca.o.'s te verlengen, waardoor er eveneens extra productiviteitsruimte ontstaat. Dit compromis komt er op neer dat de voorstellen tot loonsverhoging voor (Advertentie) OOK OM MEE TE NEMEN de metaal-industrie op dit moment zou den moeten worden goedgekeurd en per 1 juli van kracht worden. Wij hebben het stellige vermoeden dat ook de werkgevers-vertegenwoordigers in de looncommissie met dit standpunt akkoord zijn gegaan. Dit sluit echter niet uit, dat er vrijdagavond, wanneer dit ontwerp-voorstel in het voltallige bestuur van de stichting wordt gebracht, alsnog moeilijkheden zullen rijzen. Nader vernemen wij nog dat na het gesprek van de Stichting van de Arbeid met de regering over de kwestie van de huurcompensaties volgende week donderdag zal plaats hebben. handhaafd). Ongehuwde vrouwen boven de 45 zouden geen premie hoeven te be talen, zelfstandigen met middelbare en grote inkomens zouden geen kinderbijslag ontvangen enz. Bij deze belangrijke con cessies aan de liberalen cn christelijk- historischen zou ook de K.V.P. zich wil len neerleggen, hoewel haar voorkeur uitgaait naar de algemene kinderbijslag- verzekering. Onzekerheid over C.H. Gaan de fractieleden vihi K.V.P.V.V.D. en A.R.P. op misschien een enkele uit zondering na wel akkoord met de nieu we regeling, minder zekerheid schijnt te bestaan over het standpunt van de ehris- telük-historische fractie. Ook tijdens het gesprek van gisteren' schijnt de heer Ti lanus zijn gesprekpartners nog niet te hebben kunnen meedelen, dat de grote meerderheid van zijn fractie achter het compromis staat. Met deze onzekerheid zou met name de K.V.P. geen genoegen willen nemen. Blijkens de (rJk.) Volkskrönt van gis teren kunnen de heer Andriessen en de zijnen namelijk alleen met de vervanging van de A.K.W. door het Veldkamp" instemmen, de aanvang van het komend debat een redelijke kans bestaat, dat dit compro mis ook inderdaad wet wordt. Zij voe len er niets voor concessies te dioen en een uitstel te accepteren als 'het risico bestaat, dat over negen maanden moet worden geconstateerd, dat het alles ver geefs is geweest. Een redelijke kans op aanvaarding van het compromis is er huns inziens niet als b.v. de meeste C.H. plus nog een enkel lid van de andere regeringsfracties tegen zouden blijken te zijn. In het kabinet van premier De Quay is. naar verluidt, dan ook van alle kanten aandrang op de heer Tilanus uitgeoefend om spoedig tot een duidelijke standpunt bepaling te komen; er zal waarschijnlijk nog een speciale fractievergadering van de C.H. voor nodig zijn om te weten hoe de kaarten nu precies liggen.' De heer Ton Koot van het Rijks museum te Amsterdam toont een der kostbaarste Zweedse Kroon juwelen, die slechts zelden voor het publiek is vertoond. Wat er allemaal van dit pronkstuk is te vertellen, blijkt elders op deze pagina. De gemeentepolitie van Valkenswaard heeft als eerste korps in Nederland de uniformen in de nieuwe stijl ontvangen. Gisteren werd het korps door burgemeester A. J. J. M. van Hellenberg Hubar en inspecteur J. P. H. Koerner geïnspecteerd. Brandt tegen „vrije stad Berlijn Bondsrepubliek en West- ons niet om het etiket om de inhoud van de 2i burgemeester Willy West-Berlijn gisteren toen hij hoorde dat de voorzitter van de democratische fractie in de Ame rikaanse senaat, Mike Mansfield, had voorgesteld een „vrije stad Berlijn" het leven te roepen. Brandt ageer de hier fel tegen, omdat daarmee Berlijn van de Westduitse bonds republiek zou worden afgescheiden. Mansfield had voorgesteld deze tussenoplossing te aanvaarden tot Berlijn weer hoofdstad van een ver enigd Duitsland zou worden. Hieraan haid hij de voorwaarde verbonden, dat geheel Berlijn onder internationaal beheer zou komen, waarbij de vrije toegang gegarandeerd zou moeten worden door de landen van het Pact ran Warschau en de N.A.V.O. Hij vees er op, dat de huidige situatie in ,ioh houdt, dat door onverantwoorde lijk gedrag, provocatie of door een vergissing een atoomorlog zou kunnen worden uitgelokt. Zijn fractiegenoot Thomas J. Dodd deelde die vrees. Hij vroeg daarom her- itting van de Amerikaanse kennproe- :n. Hij vond 'het belachelijk aan en dat een organisatie van t zweer diers, moordenaars die praktisch elke aangegane komst heeft geschonden, wel haar pliichtimg (ten aanzien van een stopzetting van kernproeven zon nakomen. „Veron derstel dlat zij een crisis over Berlijn (Advertentie) KENT U DE WAARDE VAN f 50,-? uitlokt en ons opnieuw verrast door het bezit van de neutronenbom („een soort dodende straal", zoals hij zei). Wij zou den dan misschien wel eens over de verschrikkelijke keuze bussen overgave of een totale oorlog met thermo-nucie- alre wapens komen te staan." Iets meer vertrouwen in de commu nisten toonde de Westduitse Bondsdag. Deze deed namelijk gisteren een beroep op alle landen van het oostelijk blok om Duitsers die naar Duitsland terug willen, niet tegen hun zin vast te houden. Een desbetreffende resolutie van de commis sie voor buitenlandse zaken werd met algemene stemmen aanvaard. Bij de regerimig weed tevens aange drongen op normalisatie van de betrek kingen met de landen achter het IJze ren Gordijn „zonder afstand te doen van vnftale Duitse belangen". (Het deel van de resolutie over de Duitser in d«^.com munistische landen heeft betrekking op 1,2 miljoen man In Polen, 200.000 in Tsje- Choslowakije, 300.000 in1 Hctngarije en 400.000 in Roemenië), Oost-Duitsland deed gisteren ook van zich spreken. De staatsraad, de regering, het centrale comité van de communisti sche partij en het bestuur van het z.g. Nationale front, 'hebben namelijk een oproep gericht tot Rusland, de VB.. En geland, Frankrijk, Polen en Tsjecho- slowakije om „onverwijld een vredes conferentie voor te bereiden en onder handelingen te begonnen over de sluiting van een vredesverdrag met de twee de len van Duitsland, op basis waarvan de kwestie West-Berlijn kan worden gere geld." In de verklaring werd weliswaar West- Duitsland beschuldigd van de voorbe reiding van een atoomoorlog „uit wraak", maar werd toch ook ingestemd met het idee van Chroesjtsjef om de de delen van Duitsland zes maanden de tijd te geven om onderling overlej plegen over een vredesverdrag. ATEN ZEGT WEL, dat, naarmate een land kleiner is, het des te meer bui tenland heeft. Zeker is, dat in de inter nationale politiek van onze tijd ook de kleinere landen hun rol volop dienen mee te spelen. Daar zijn de algemene proble men waaraan zij zich niet mogen onttrek ken en die het plegen te brengen tot voor het forum van de Verenigde Naties. Daar naast zijn er de problemen van enkele staten afzonderlijk of van kleinere groe pen van staten. Geen land, of het voert in onze dagen een actieve buitenlandse politiek. De tijd van onthouding van niet over de grenzen van eigen gebied te wil len zien, ligt ver achter ons. Actieve buitenlandse politiek veronder stelt ontplooiing van bijzondere activiteit. Aan die activiteit ontbreekt het in onze dagen bepaaldelijk niet. De krant doet er verslag van: van de internationale con ferenties, kleinere en ook grotere, waar men omzichtig tracht elkaar te naderen, waar men aan weerszijden van de tafel zit, cn op die tafel het vraagstuk zelf. Van de eindeloze reizen die staatslieden cn politici ondernemen, gaande van hoofdstad naar hoofdstad, ook weer teneinde door persoonlijke ontmoeting en samenspreking tot oplossing van de moeilijkheden te ge raken. Daarnaast blijft er binnen het de mocratisch staatsbestel dan de plicht om ten overstaan van de volksvertegenwoor diging verantwoording af te leggen van gevoerd beleid of met de volksvertegen woordiging te rade te gaan over de te voeren politiek. Dit alles vergt van de betrokkenen vee*, heel veel zelfs. Zelf met onze bezigheden belast, zijn we te weinig geneigd daaraan te denken, ontgaat het ons te gemakkelijk. Tot dat op een ogenblik de boog al te strak gespannen blijkt en het menselijk lichaam de kracht niet langer kan op brengen. Zo was het gis'/ei) met onze minister Luns. Het is gelu'/iig minder ernstig ge bleken dan aanvankelijk voor mogelijk moest worden gehouden. Maar een aan wijzing blijft het niettemin, een aanwij zing hiervan dat de taken wel ongemeen kunnen toenemen, dat de verantwoorde lijkheden zwaarder en zwaarder kunnen worden, maar dat de mens mens blijft, ""bok in zijn onvermijdelijke beperktheden. Wij wensen de bewindsman van harte gaarne een spoedig en algeheel herstel toe. Duidelijk is intussen, dat, hoe goed het gaan moge, gelet op de last die op men selijke schouders kunnen komen te druk ken, voorzieningen niet zullen mogen uit blijven. Internationale politiek is belang rijk zo belangrijk is zij nog niet, dat mensen daaraan ten onder zouden moeten gaan. „Ik hoopdat de film leuk is. Tommy's vader zei, dat de tuinman de moorde- is. Dan weet u dat vast." U weet precies wat er voor dat bedrag te koop is. Al licht... Maar De Faam ver rast u. Een prettige verrassing: voor f50,- koopt u een vlotte regenjas. Ongelofelijk. Maar dan ook 'n aanbieding die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN A Is gevolg van het naderbij komen i ■**-een gebied van hoge luchtdruk, nc de bewolking %in grote delen van hei, land gisteravond snel af. De zwakke wind en de heldere hemel waren gun stig voor een sterke afkoeling. In het midden en oosten van het land daalde het kwik plaatselijk tegen zons opgang tut 2 graden. In het noorden van het land waren de minimum-tempera turen hoger omdat in deze gebieden in de nacht nog veel bewolking voorkwam. Het hogedrukgebied verplaatst zich langzaam verder naar het oosten. De wind gaat daardoor uit zuidelijke richtin- WOTd^aangewerd^ WarmCTe luCht daag of iets hogere. Zwakke tot matige Intussen op de oceaan de depressie- wind in hoofdzaak uit zuidelQke richtin- activlteit weer toegenomen. Een regen- gen. (Opgemaakt om 11.15 uur). gebied van een oude storing bij IJsland lag vanmorgen over west-Schotland en Ierland. Dit regengebied zal ons land morgen waarschijnlijk niet bereiken strandweer. Zwakke wind uit Tendens: langzaam stijgend Strandverwacliting Een klein hogedrukgebied boven ''wel mllmenkileleóikmveUenhèt ^„^^t.ook _morg«_lOTUii*_ei land binnendrijven. Westelijk op de Oceaan i zuidelijke richting. Temperatuur storing verschenen, die heid in de richting van Ierland koerst. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog weer met later enkele wolken- (Advertentie) grote snel- dag ongeveer 20 graden. Zeewater bijna Tj^EN DER kostbaarste Zij is in de afgelopen eeuw ministerraad zijn de organi- van het nationaal museum te dit kistje in een gereedstaan- Zweedse kroonjuwelen slechts gedurende enkele da- satoren van deze expositie er Stockholm prof. dr. Carl de auto, die onder politie-es- gen voor het Zweedse publiek in geslaagd het voorwerp naar Nordenfalk, die persoonlijk corte naar het Rijksmuseum de in 1751 vervaardigde zil- tentoongesteld. De kroon ons land te krijgen. belast was met het vervoer vertrok. De kroon was ge- veren kroon van koningin zal te zien zijn op de zomer- Gistermorgen vroeg was de naar Nederland, vertrok om durende de reis van Zweden Louisa Ulrica, is gistermid- tentoonstelling in het Amster- kroon in Stockholm onder half een met een S.A.S -Cara- naar Amsterdam verzekerd dae van Stockholm ner vlier- damsc rijksmuseum „Zwedens toezicht van acht hoogwaar- veile, waarin hij tegen vijf voor anderhalf miljoen gul- aag van oiocKnoim per ving gouden eeuw»t die van 17 juni digheidsbekleders van het hof uur arriveerde. Tegelijk met den. Zij is bezet met 695 tuig overgebracht naar ons september gehouden en van verschillende minis- hem stapte een steward van diamanten en is sinds de land. Het kostbare juweel zal worden teries uit de kluis gehaald de Skandinavische luchtvaart- vervaardiging onveranderd heeft de Zweedse hoofdstad Met bijzondere toestemming waarna een akte werd opge- maatschappij, die het kistje gebleven. De laatste maal is nog nooit eerder verlaten, van de Zweedse koning Gus— maakt van de toestand waarin met het kostbare kleinood de kroon gedragen door ko- Zelfs was de kroon zelden taaf Adolf en na verkregen de kroon zioh op dat momen' droeg, uit het vliegtuig. On- ningin Sophia Magdalena in eerder uit de kluis geweest, toestemming van de Zweedse bevond. De directeur-generaal middellijk daarna verdween 1771. sè 1 Station Wecrs- I*| I's iu Temper 'AS Berlijn MUncher

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1