Rondetafelconferentie voorlopig gesloten Werkgroep gaat studeren FORTY FOUR Bondsdag van Christelijke Geref. Zangverenigingen Federatie klein metaal wil geen hogere lonen BOSCH Henk Groot schoot Ajax naar overwinning CMB slecht te spreken over klein-metaa] Kleine, maar verdiende zege van „Zuid' Zaak N.Y. Socrates wordt uitgerafeld Voor Adamse rechtbank GEEN VERVOLGING IN DE ZAAK-OUDEWA TER 1 11 DONDERDAG 15 JUNI 1961 (Van onze parlementsredactie) r\E RONDE-TAFELCONFERENTIE met de West, die ruim twee we ken heeft geduurd, is gistermiddag voorlopig gesloten. Ze zal zo spoedig mogelijk worden hervat wanneer een werkgroep een werkstuk zal hebben opgesteld over de verschillende mo gelijkheden tot en de gevolgen van m verwezenlijking van de Surinaam- wens tot zelfstandige behartiging i zelfstandig bestuur van zijn bui tenlandse betrekkingen. t is gisteren na afloop van de laatste vergadering der R.T.C. officieel meege deeld. In het slotcommuniqué spreekt de conferentie nog eens als haar oordeel uit. dat alle medewerking dient te wor den gegeven aan inwilliging van Suri- name's wensen, die zoails bekend om inhouden: zelfstandig lidmaatschap van de Verenigde Naties en andere interna tionale organisaties, zulks met behoud ai de Koninkrijksband met Nederland de Nederlandse Antillen. De confe rentie stelt zich te dezen op de grond- van het zelfbeschikkingsrecht en er vanuit, dat de huidige rechts- in het Koninkrijk op vrijwillig heid berust. Het belangrijkste concrete besluit van de R.T.C. is dus: het doen instellen van onderzoek door een werkgroep, waarvan de leden zullen worden aan gewezen door de delegaties van Neder land. Suriname en de Nederlandse An tillen. Maar intussen zal worden nage- i in hoeverre binnen het leader van het huidige Statuut de op de conferen- geuite wensen kunnen worden ge realiseerd door het bevorderen van: 1) Meerdere deelneming door Suriname en de Nederlandse Antillen in de bui tenlandse aangelegenheden van het Koninkrijk, meer speciaal in die za ken waarbij zij zelf betrokken zijn. 2) Het op groter schaal inschakelen van personen die op voordracht voor Su riname en de Antillen en dn geza menlijk overleg worden aangewezen voor werkzaamheden op het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag. bij vertegenwoordigingen in het buitenland en in delegaties naar internationale conferenties. 3) De vestiging te Paramaribo en te Willemstad van een afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken van het Koninkrijk. Verder zal blijkens het communiqué op korte termijn worden nagegaan in hoeverre het mogelijk is om zowel Su riname als de Nederlandse Antillen te machtigen tot het zelfstandig aangaan internationale overeenkomsten, die alleen zuiden gelden voor het betrokken een en ander onder nadere goed ig van de betrokken volksverte genwoordiging, terwijl bekrachtiging i de Kroon blijft voorbehouden. Op merkelijk is, dat de Antillen dus de zelfde kansen krijgen ais Suriname hoe- ze in dit stadium niet zozeer hebben willen opteren voor een zelfstandiger behartiging van hun buitenlandse be- „Ik ben niet ontevreden", zo ver klaarde de Surinaamse mimster-presi- denst mr. Emanuels gistermiddag tegen over wachtende journalisten op het Bin nenhof. Zijn Antillaanse collega mr. DE BESTE .LIGHT WEIGHTS! De beste light-weight- costuums worden ge maakt door Priestley from England. Bij Forty Four vindt U de beste light- weight-costuums, dus ....natuurlijk Priest ley, (naast zeer vele andere vermaarde fabrikaten)! Light-weights v.a. f 149.- Ga dus liever metéén naar - Stadhuisplein 28 Jonckheer zei in een interview met he' A.N.P., dat de R.T.C. aan zijn verwach tingen had voldaan Hij deelde vertie- dat het i de voortzetting van het overleg eenmaal de werkgroep met haar werk stuk gereed is nog niets concreets is vastgesteld De overzeese rijksdelen heb ben aangeboden dit verdere overleg in hun landen te doen plaatsvinden. Voor de vestiging van een afdeling ran buitenlandse zaken in de overzeese rijksdelen en voor een ruimere inscha keling van personen in de West in in ternationale delegaties e.d. bleek de heer Jonckheer zeer geporteerd maar voor het vraagstuk van het zelfstandig aan gaan van internationale overeenkomsten zag hij nog geen oplossing. In de Thaborkerk te Scheveningen De Bond van Christelijke Gereformeer de Zangverenigingen in Nederland hield gisteren in Scheveningen een bondsdag. Een uitgebreid programma werd afge werkt, reeds in de ochtend kwam men in het wijkgebouw „Maranatha" bijeen en 's middags bezocht men enkele be zienswaardigheden. Het hoogtepunt van deze dag bereikte men 's avonds met een bijeenkomst in de Thaborkerk aan de Prins Mauntslaan waarbij vier koren zich lieten horen. Na het gezamenlijk zingen van psalm 27 werd het openingswoord uitgesproken door de voorzitter van de Bond, de heer H. van Berkel. Spreker vroeg zich af of geloof en zingen kunnen samengaan en vond het antwoord op deze vraag in psalm 27. Een toespraak over Open baring 15 werd gehouden door ds. Chr. Verhage uit Hilversum. Bij het bezien van het programma dat door de koren ten gehore werd gebracht, constateren dal heugende keuze sprake was. Dat onze christelijke koren* ook in muzikaal op zicht een taak hebben heeft men^ bij meerdere koren verstaan, een vooruit gang die onmiskenbaar is. Zo bracht „Looft den Heer" uit Utrecht o.l.v. A. van Holland werken van Marcello, Vul- pius en Schütz, waarbij niet alleen de keuze doch ook de uitvoering te prijzen viel. Dirigent en koorleden hebben aan het einde van deze avond aangetoond welke waarde deze zang kan hebben, zij waren dan ook het goede en stimulerende voorbeeld. Met het eerste koor kwam de jeugd aan het woord en wel met „Jeugd en zang" uit Scheveningen dat onder lei ding staat van N. den Heyer. Met orgel begeleiding van S. Groeneveld, organist van de Thaborkerk zongen de kinderen vier geestelijke liederen en zij deden dat op welluidende wijze. Uit Dordrecht kwam het gemengd koor „Sonore" o.l.v. L. Maaskant. De dirigent toonde aan zijn koor tot goede prestaties gebracht te hebben, wel bleek (na de microfoon-uitschakeling) dat de alten in verhouding teveel' op de voorgrond tre den. Jammer dat men de inspanning van de studie niet wijdde aan andere werken. Een compositie als van Giesen bijv. had men toch beter kunnen vervangen, ook de overige composities zijn niet het meest geslaagd uit het compositorische reper toire. Mogen we in dit verband nog eens verwijzen naar de 17e eeuwse Neder landse componist Sweelinck die talrijke geestelijke werken schreef van zeer hoog gehalte. Het vierde koor was „Soli Deo Gloria" uit Hilversum o.l.v. A. Bouwmeester. Het was bij dit koor dat het werk „Ecce quomodo moritur" van Handl de sterk ste indruk maakte. Al was de vertolking niet geheel en al feilloos (met name de zuiverheid was niet sterk) toch kan mer. waardering hebben voor het streven de platgetreden paden te verlaten. Zo heeft Toeneming insluipingen weer werk van „Gerrit tie stotteraar" De Amsterdammer Gerrit B specialist in in- en uitbreken, beter berucht als „Gerrit de stotteraar" is, na enige maan den op vrije voeten te zijn geweest, op nieuw gevat. Het viel de hoofdstedelijke politie op, dat met zijn vrijlating het aantal insluipingen iin Amsterdam toenam en al spoedig vermoedde men. waar de oorzaak gezocht moest worden. Gister avond werd Gerrit bij het Centraal Sta tion aangehouden. Hij had een tas bij zich. waarin behalve een aantal sleutels een kleine verzameling sieraden verbom gen was. Er waren vier kostbare horlo ges, twee paar gouden oorbellen, een ketting met briljanten, een gouden ring en een filmcamera bij de verzameling. De politie neemt aan dat dit de buit is van een aantal insluipingen Telegram aan staatssecretaris Verontwaardiging in grootmetaal P\E IN LEIDEN gevestigde Fede- *-* ratie van werkgevers-oreanisa- >-organisa- de kleine metaalnijverheid heeft in een telegram aan staats secretaris Roolvink medegedeeld dat zij, kennis genomen hebbende van de loonvoorstellen van de Vakraad voor de metaalindustrie, ernstige span ningen vrezen in andere bedrijfstak ken. Met name de kleine metaal nijverheid zal in een dwangpositie worden gebracht. De federatie verzoekt de staatssecreta ris bij zijn beslissing over de voorstellen van de vakraad rekening te (houden mei vermelde factoren De federatie van werkgeversorganisa- ties in de kleine metaalnijverheid treedt op namens het automobiel- en garage bedrijf, het carrosserie- en wagenbouw bedrijf. het centrale verwanmingsbedrijf, het elektrotechnisch installatiebedrijf, het galvanoteahn soh bedrijf, het isola tiebedrijf. het loodgieters, en fittersbe- drijf, het rijwielklembtdrijf en het sme den-, constructie- en machinebedrijf. In de kring van werkgeversorganisa ties in de groot -metaalindustrie heeft men. zo vertelaarde men ons desgevraagd, met verontwaardiging kennis genomen van het telegram. In de kring van werkgeversorganisa ties in de groot-metaa. vraagt men zich af, of de Federatie van werkgeversorga nisaties in de kleine metaalnijverheid wel op de hoogte is van de gedifferen tieerde loonpolitiek, die het elke afzon derlijke bedrijfstak in overeenstemming met de door de regering vastgestelde spelregels mogelijk maakt zelfstandig de loonvorming te bepalen. Wanneer de werkgeversorganisaties de metaalindustrie zioh, op basis hier van en in volledige overeenstemming met de werknemersorganisaties, een herziening van de lonen hebben gesproken, moet het als woorde Inmenging worden beschouwd wanneer vanwege een andere bedrijfstak ten aanzien hiervan pressie op de rege ring wordt uitgeoefend, meent men. deze avond aangetoond dat ook de Bond van Chr. Geref. Zangverenigingen eer, taak en betekenis heeft en als zodanig een belangrijk onderdeel uitmaakt van de christelijke koorzang. Adr. Hager BOUGIES t/terma e/astiC afgestemd op fiet hedendaagse verkeer Affaanvert. N V. Willam «en Riin Amjte 'dom-W. Postbus SOOS Belgische kolenmijnen negeren eisen van Ned. mijnwerkers Vertegenwoordigers van de zeven ko- üjmijnen in Belgisch Limburg, waar Ne derlandse mijnwerkers in staking zijn ge- g an wegens een loonkwestie, hebben dinsdag besloten niet op de gestelde eisen in te gaan. De staking duurde gisteren voort en er was geen aanwijzing, dat het werk door de Nederlandse grensarbeiders zal worden hervat. Zij staken omdat zij na de revaluatie van de gulden geen loonsverhoging hebben gekregen. T.T.-races op Man Phil Read won bij 350 cc Gisteren zijn op het eiland Man de En gelse T.T -races voortgezet met de wed strijd 350cc-klasse. Winnaar werd de 22- jarige Brit Phil Read, die met zijn Norton de eerste overwinning van een Engels I merk sinds zeven jaar bewerkstelligde de ronde vestigde hij een nieuw record door het 60,176 km lange parkoers met een gemiddelde snelheid van 160 61 km-u af te leggen In de vierde ronde verdrong Mike Hailwood (G.B.) hem van de eerste plaats. Hocking moest daarna ook nog Read laten voorbijgaan, die een wilde jacht op de leidersplaats begon Op slechts 17 km voor de fintéh werd Hailwood - die reeds winnaar was geweest in de 125cc en in de 250 cc klasse gedwongen de strijd te staken wegens motorpech, hetgeen Read gelegenheid gaf zegevie rend over de eindstreep te gaan. De uitslag was: 1. Phil Read <GB> met Norton 2 uur 20 min. 50 sec. (gemidd snelheid 153.04 km u>; 2. Gary Hocking (Rhod i met MV. 2 uur 24 min. 7.S sec 3. Ralph Rensen (GB) met Norton. 2 uur 25 min. 3 sec.; 4. Derek Minter (GB) met Norton. 2 uur 25 min. 16.8 sec.; 5. Stastny (Tsjechoslowakije) met Jawa, 2 uur 25 min 50.2 sec 6. Ray Inoram (GBi mel Norton, 2 uur 26 min. 7 sec De stand voor het wereldkampioenschap luidt thans: 1. Stastny 10 punten; 2. Read 3 punten: 3. Rensen 7 punten: 4 en 5. Hailwood en Hooking, beiden 6 punten; 6. Thalhammer (D.-Dld.) 4 punten. Voetbal. Het Oost-Nederlandse semi- profteam heeft gisteravond in he'. sta dion Diekman te Enschede voor 6500 toe schouwers met 43 verloren van West- Duitsland. Bij de rust was de stand 22. K.N.V.B.-beker naar Amsterdam drie doelpunten in nauwelijks twaalf minuten heeft Henk Groot gisteravond op het ADO-terrein in Den Haag zijn stempel gedrukt op de bekerfinale tussen Ajax en NAC. Het eerste maakte hij twaalf minu ten voor het einde, toen beide par tijen reeds zoveel kansen onbenut hadden gelaten, dat men op de goed bezette tribunes reeds ernstig reke ning begon te houden met een volg op deze tempoloze voetbalslag. Kootje Prins, die voordien voorna melijk de aandacht op zich had ge vestigd met enkele onsportieve han delingen, plaatste een door de Ajax- verdediging weggewerkte bal scherp door het midden, dat spil Kuys noch back Pelkmans hem kon onderscheppen en het leer een prooi werd van de toestormende Henk Groot, die met een keihard schot doel trof. Deze treffer besliste in feite de wed strijd. NAC. dat 'n de eerste helft in hei veld wellicht iets mvnder was geweest dan Ajax, maar stedlig de betere kansen had gehad, zak be ineen. Het doel van De Rij-k ontkwam nog enkele malen op het nippertje aan doorboring, maa de 38ste minuut was het opnieuw Henk Groot, die scoorde, ditmaal na goed voor bereidend werk van de jonge linksbui ten Petersen. Het werd 3—0 toen de Ajax-midden- voor uit een doorloopbal plotseling hard inschoot en de bal via de handen va Zelfs het Keeshondje op de illijn vermocht de prima '.per van N.A.C., De Rijke, niet te hulp te komen hij dit schot van Ajax' goalgetter Henk Gróót (rechts). De Rijke moest nog twee keer zwichten. Het Keeshondje was toen niet van de partij (Van onze soc.-economische redactiej Het bestuur van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond bleek vanmorgen veront waardigd over de stap die de Federatie van werkgevers-organisaties in de kleine metaalnijverheid b\j staatssecretaris Kool- vink heeft gedaan. De heer H. Bijker, die speciaal de zaken voor de werknemers In de klelnmetaal behartigt, verklaarde ernstig bezwaar te hebben tegen het op treden van de werkgevers. Hij noemde deze stap niet erg bevorderlijk voor de goede samenwerking. •erknemers zijn van tevoren mei op de hoogte geweest van dit initiatie! de werkgevers in de klein-metaaL is er van tevoren nog een gesprek geweest over de eventuele moeilijkheden loonsverhoging in de metaalin dustrie zou kunnen hebben voor de kleine metaalnijverheid. Men vreesde n.l. een nog verder gaand verlies van werkne mers ten gunste van de metaalindustrie. De werknemers in de klein-metaai wa ren echter nog niet bereid aan een stap regen de loonsverhoging in de metsaün dustrie mee te werken De C.M.B acm net dan ook onjuist en wonderlijk dat de werkgevers dit nu toch op hun eigen aoutje hebben gedaan. De heer Bijker iwcinde het te male onjuist om ter wille van de gang een loonsverhoging in de groot-metaal te torpederen. De voorzitter van de de heer H. Peters, was van mening dat de fede ratie van werkgevers in de kiein-ineiaai- o(jverheid bovendien met haar telegram aan het verkeerde adres is. Men had niet bü staatssecretaris Roolvink mu^.. .u,. maar bij het College van Rijksbemidde laars, dat over de loonvoorstellen beslist. Blijkbaar zijn de werkgevers er boven dien nog niet van op de hoogte dat bU het huidige loonbeleid de juiste toepassing van de spelregels het kriteriuin vormt voor de goedkeuring van een loonsver- hoging. Wel dient de coördinatie met andere bedrijfstakken in het oog gehou den te worden, maar dat is ook ge schied bij het loonvoorstel voor de me taalindustrie. De heer J Lanser, eveneens hoofdoe- stuurslid van de C.M.B., vond. dat de werkgevers in de klein-metaal eerst maar eens orde op zaken in eigen huis moeten stellen. De rechtspositie van de beambten is hier namelijk nog niet geregeld Voor lopig moet men zich daar nog maar niet bemoeien met de rechtspositie van werk nemers in andere bedrijfstakken, aldus de heer Lanser. Eerst zouden deze werk gevers de konsekwentie maar eens moe ven trekken uit de positie van de beamb te in de metaalindustrie. In dit opzicht heeft de federatie van werkgevers in de kleine metaalnijvernein in het verleden eens een wenk ge kregen van het College van Rijksoemu- delaars maar deze wenk is tot nog toe •liet opgevolgd. De c.a.o. voor de diverse sectoren van de kleine metaalnijverheid loopt per 1 januari a.s. af. Zestig seconden voor het laatste fluitsignaal van scheidsrechter J. Muller wist het twaalftal van Zuid- Holland Noord tot de gelijkmaker te komen. Toen dacht men, dat het einde met een verdeling van de punten zou komen maar Wim Kuyvenhoven, die voor Zuid een prima partij korfbal heeft gespeeld, dacht er anders over. Hij kreeg de bal toegespeeld, en schoot raak, 78. Met deze stand kwam het einde van een partij korfbal, waarin op sommige momenten goed is gespeeld, maar waarin de aanvallers, een enkele uit zondering daargelaten, niet het flitsende spel brachten.dat het korfbal- spel zo aantrekkelijk kan maken ne Dijkhuizen inviel, en later moest Fritz van der Harst worden vervangen door Wim de Zoete. In beide twaalftallen kwamen enige spelers uit, die in de competitie niet ir. de hoofdklasse spelen, en met uitzonde ring van Karin Peperstraatcn cn Jenny Molendijk, was dit aan hun spel te zien. Voor Noord was het büzonder jammer, dat Fritz van der Harst, die naar ons in zicht de beste heer van Noord was. kort voor de rust wegens een enkel-blessure moest uitvallen. Ruststand: 4—2 In de eerste opstelling heeft de aanval van Zuid enige goede kansen om de lei ding te nemen, niet weten te benutten, daar Ton Tieleman vry zwak begon. Noord wist dan ook tot 10 te komen door een goed gericht schot van Fritz van der Harst, waarna Jan van Brughem de partijen op gelijke voet bracht Korte tijd later had Hans Sinke succes, maar de vreugde van Zuid was van korte duur; Ton Tieleman maakte gelijk, Irene Dijkhuizen bezorgde Noord de leiding, waarna Herman Soheimhardt er 4van maakte, en met deze stand werd van korf gewisseld. Na de thee nam het bezoekende team het heft in handen, en slaagde er in zün overwicht gestalte te geven door treffers van Jan van Brughem, Tinv Bouter, na byzonder fraai samenspel, en Wim Kuy venhoven. en hierdoor kwam Zuid tot een 45 voorsprong. Even later had Wout Pronk succes, zodat de stand opnieuw ge luk was. Jenny' Molendijk, die een zeer goede partij speelde, en bij Zuid de beste dame was, slaagde er tot tweemaal toe in de korf te doorboren, 57. Noord liet het er niet bü zitten, en Wim Ludwig wist bot tweemaal toe zijn schot de juiste rich ting te geven. Dit laat9te schot kwam een minuut voor tijd, en hierna kwam het reed6 gememoreerde fraaie doelpunt van Wim Kuyvenhoven. Toen was het bijna tijd. zodat het ontvangende twaalftal geen kans kreeg nogmaals tot de gelijkmaker te komen. Het twaalftal van „Zuid" was volledig, dat van „Noord" had een invaller voor Mies Feyge van Excelsior, Nieuwe commissaris bij de R.T.M. De aandeelhoudersvergadering van de Rotterdamsche Tramwegmij heeft mr. Gerh. Verburg uit Amsterdam die meermale optrad als juridisch adviseur van het oude bestuur benoemd tot commissaris. Hij was de eerste op de voordracht der obligatichouders. Alleen de gemeente Rotterdam, die voor 99 To eigenaresse is, had haar aandelen ge- deponeei Voor de IJ-tunnel 114 miljoen meer gevraagd De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W. ontvangen voor de voortzetting van de bouw van de IJ-tunnel de reeds verleende kredieten te verhogen met f 114.400.000 en deze dus nader vast te stellen op f 169.900.000. De afbouw van de IJ-tunnel zal in het derde kwartaal van dit jaar in uitvoering ko- De thans opgestelde raming is geba seerd op een uitvoering, waarbij het bouwdok voor de Coentunnel mede zal kunnen worden gebruikt voor de bouw van zes van de negen tot zinken te bren gen elementen van de IJ-tunnel Daarbij is op grond van de door de rijkswater staat verstrekte werkprogramma's aan genomen, dat dit bouwdok drie jaar na het begin van de bouw van de Coentun nel ter beschikking van de gemeente zal komen (Van onze speciale verslaggever] OP DINSDAG 20 en op donderdag 22 juni zullen de twee hoofd figuren in de geruchtmakende So- crates-affaire, die de Amsterdamsche Bank meer dan zes miljoen gulden heeft gekost, zich voor de rechtbank in de hoofdstad moeten verantwoor den. De directeur van de failliet ver klaarde N.V. Socrates, Nic. den B.. is „bedrieglijke bankbreuk" ten laste gelegd, zomede oplichting in vereni ging. Het tweede deel van deze aan klacht staat ook in de dagvaarding van de voormalige onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank. de 48- jarlge Bussumer T. H. Bovendien zal deze nog terecht staan wegens ver duistering in dienstbetrekking. Onder „bedriegelijke bankbreuk" wordt ln het geval van Den B. verstaan het niet of onvoldoende bijhouden der boe ken van de N.V. Op geen enkele wijze zou hebben kunnen blijken, welke de rechten en de verplichtingen van So- De oplichting in vereniging, die De- halve Den B ook H ten laste wordt ge legd, betreft de verstrekking van een krediet van een half miljoen gulden door de N.V. Rembours en Industriebank aan Socrates. Dit zou geschied zijn op een namens de Amsterdamsche Bank af gegeven informatie, waarin o.m. stond dat de rekening van de N.V. op een voor de A.B. verantwoorde wijze beheerd werd. „Socrates is in het bezit", zo stond er nog bij, „van aantrekkelijke objecten en deelnemingen, die stille reserves hebben". De officier van justitie, mr. J F. Hart suiker, meent dat zowel H. als Den B. wisten dat de financiële positie van de N.V. zorgelijk was, toen deze verklaring werd afgegeven. Van H. wordt in de dagvaarding gezegd dat hij grote kredieten heeft verleend, zonder dat er reële beleggingskansen waren, en dat hij de gelden wederrechte lijk aan de Amsterdamsche Bank heeft onttrokken. De officier noemt een be drag van f 2.258.875 („of in ieder geval meer dan twee miljoen"), waarmee de aankoop van het Rotterdamse Scala theater werd gefinancierd, en wel in augustus 1958. Hij had volgens hem moe ten begrijpen dat de N.V. Socrates ovei onvoldoende dekkingsmidelen beschikte temeer daar het debetsaldo van de door Den B. geleide onderneming op dat mo ment uit niet meer dan zeven k acht ton bestond Zonder de vereiste toestem ming van zijn directie liet de voormalige onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank echter bedragen van f 250.000, f 150.000. f 105.000 en f 1.750.000 over- schruvcn. NAC-doeliman un het doel stuitte. Bijna was het in de laatste minuut rwg 4—0 geworden. Het scho'. van Piet Keizer werd echter door de Lat gekeerd. En daarmee was het geluk eindelijk op de hand ran NAC, dai in deze wedstrijd be slist minder krees: dan het verdfiende De opstellingen waren: Ajax: doel: Hoogerman: achter: Van Mourik en Ouderhand: midden: Schaap hok, Pronk cn Muller; voor: Swart, Prins, Henk Groot. Keizer en Petersen. NAC: doel: De Ryk; achter Van Hoo- genhuizen en Pelkmans; midden: Laze- roms, Kuys en Luyten; voor: Overbeeke, Geraeds. Canjcls, Schrüvers en Van Gas- teL Nieuw record van Hein Cujé Was Hein Cujé nu al recordhouder op de 3000 meiter steeple chase of stond het record nog altijd met 9.21.2 op naam van Jonkers? De Zeeuw liep gisteravond tij dens de open Amsterdamse atletiekkam- pioenschappen een tijd van 9.14.7, waar na zenuwachtige officials snel de baan gingen opmeten om het „nieuwe record" officieel te kunnen maken De maat van de baan klopte en als Cujé geen gelijk krijgt, dan zal die tyd van 9.14.7 dus de geschiedenis als nieuw record ingaan. Maar Cujé zelf haalde zijn schouders eens op over al die 'drukte. „Ik heb al 9.06.0, 9.07 4 en 9.09 4 gelopen, dus die tijd van nu telt voor mü ntet" Bij de tijden he neden de 9.10.0 sohunt echter niet aan alle voorwaarden voldaan te zijn. Het woord is aan de recordcommissie. De overige prestaties op deze avond werden beïnvloed door het koude weer. In dit licht bezien was de 1.52.4 van Jan van Uden op de 800 meter bijsonder goed, evenals de speerworp van Wil van Mont* foort van 47.44, waarmee zij slechts 1 meter beneden het Nederlands record bleef. Haags gerechtshof wijst eis van leden gouv. marine af Het Haagse Gerechtshof heeft vanmor gen in hoger beroep evenals de recht bank in eerste instantie had gedaan afwijzend beschikt op de eis, ingesteld door 100 leden van de voormalige Neder lands-Indische gouvernementsmarine, om uitbetaling van hun salaris gedurende hun verblijf in hot Japanse krijgsgevan genkamp. Het betreft hier een eis, waarmee in totaal drie miljoen gulden is gemoeid. Genoemd? leden vorderden van de staat der Nederlanden uitbetaling van hun sa laris over het tijdvak maart 1942 tot augustus 1945. De Haagse rechtbank had november 1959 deze eis afgewezen. De genoemde leden stelden, dat reeds in 1945 door hen was gevraagd de miLitarisatie- datum te wijzigen, terwyi door hen vèr binnen de verjaringsdatum de declaraties bij de staat waren ingediend, Evenwel werd namens de staat geconcludeerd, dat geen dienstverband bestaat tussen de gouvernementsmarine en de staat. Een rechtsverhouding tussen de staat en gou vernementsmarine zqu alleen hebben be staan, indien de staat deze mariniers in air dienstverband had opgeroepen, buiten dienstverband met Ned.-Indië. HARDUR-STIFT IMP JADE DORTMOND-UTRECHT Minister Klompé opent tehuis voor zwakzinnigen De minister van maatschappelük werk. mej. dr. M A. M. Klompé. heeft gisteren ln Rotterdam een protestants-christelijk tehuis voor alleenstaande zwakzinnigen geopend. Zu merkte in haar toespraak op, dat nog veel baanbrekend werk gedaan moet worden op het gebied van de zwak zinnigenzorg. De nieuwe vorm van be huizing is reeds een belangruke stap in de goede richting: geen gestichten meer mer een massaal karakter, maar een hun met iets van de gezinssfeer. In het nieuwe tehuis is plaats voor ruim 50 mannen en vrouwen Vorig jaar heef' de echtgenote van Rotterdams bur- gemeester een dergelyk onderkomen ge- Iopend. De Rotterdamse officier van jus titie mr. I. H. van de Roemer heeft mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam, raadsman van de technische hoofd ambtenaar van het ministerie van defensie F. H. van der Putten uil Bussum schriftelijk medegedeeld, dat ln de zaak van de zg. geënsceneerde aanranding in Oudewater geen straf vervolging zal worden ingesteld. Dit besluit heeft hy genomen „op grond van het uitvoerig onderzoen, neergelegd in diverse processen-ver baal". Na kennisneming daarvan heefi hy geen termen kunnen vinden, „welkt een gerechtelyk vooronderzoek ton voi Ie rechtvaardigen, aangezien van een vermoedelijk strafbaar feit niet is kuu- nen blijken". Ten slotte heeft de officier mr. Geleijnse laten weten, dat hy as zaak op 13 juni heeft geseponeerd. Naar aanleiding van deze beslissing heeft mr. Gelijnse de procureur-gene- raal in Den Haag verzocht, of hy geen aanleiding ziet een nader onderzoek ts gelasten. Zoals bekend is. beklaagde de heer Van der Putten zich or vorig jaar Ja nuari by de rykspolitie 4e Oudewater over, dat een staffunctionaris van bet ministerie van defensie in Oudewater een aanranding zou hebben geënsce neerd. Deze aanranding had de heer Van der Putiten moeten compromitte ren. omdat bepaalde figuren op het ministerie van defensie hem „een las tige dwarskykor" zouden vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11