dokter regan N.S. nemen maatregelen tegen treinvertragingen Fout van de piloot oorzaak van ramp? Walkie-talkies op NS-perr rons Amerikaanse regering wil educatieve tv. Binnenkort besluit over klacht over de KLM België wil verandering van huidige spelling Minister naar Nederland WOENSDAG 14 JUNI 1961 Oam-vraag 106 (Eerste publicatie) Zwart: 7, 9, 10, 12, 13, 19, 20, 22, 25, 27» 35. Wit: 29, 31, 34, 38. 40. 41. 44, 49. Een nog niet dikwijls bewerkt slot- motief is het einde van dit vraagstuk. Zwart heeft de keuze hoe hij wil ver hezen Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 106 In de party Diemer-Patz was dit na (zwarts zevende zet de stand: 1 Wit: Kcl, Df3, Tdl en Thl. Lfl en Le3, Pc3 en Pgl, pi a2, b2, c2, g2 en h2. Zwart: Ke8, Db4, Ta8 en Th8, Lg4 en Lf8, Pb8 en Pf6, pi a7, b7, c7, e7, f7, «7, en h7. Zwarts zevende zet was Lc8 g4? Een foutieve zet die door Diemer aldus werd afgestraft: 8. Pc3b5! Deze zet houdt een dubbele dreiging in: Db7: en Pc7: mat en zwart heeft geen weerlegging. Immers 8 Pb8d7 faalt op 9. Df3xb7, Ta8—b8; 10. Db7x b8f! Ook 8Db4Xb5 geeft geen voldoende tegenspel zwart probeer de het daarom nog anders. Hij speel de 8 e7e6 en verloor toen als volgt: 9. Pb5xc7f, Ke8—e7; 10. Df3X b7ü, Db4xb7; 11. Le3—c5 mat. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dat u werd voorgelegd, is: 3 Sans- Atout. Het 3 ruitenbod van Noord is man- che-forcing en stelt Zuid voor de keus naar 5 ruiten te gaan, of 3 Sans-Atout te bieden. Het laatste bod valt te pre fereren en wel om 2 redenen: a. u heeft een regelmatig verdeelde kaart; b. u beschikt over te weinig hoge honneurs. 3 Sans-Atout bleek een prima con tract, dat ondanks goed tegenspel ge maakt werd. De volledige kaartver- 'deling was aldus: A H 8 <3 10 7 5 O A H 9 6 3 H2 0 B 8 7 986 V 9 7 2 H 8 3 O V 10 2 B74 West vond de goede uitkomst met klaveren 9. In Noord werd gedoken, Oost won met klaverenvrouw en speel de harten na. Zuid speelde laag en West nam de slag met hartenvrouw. West speelde weer klaveren; Oost nam met het aas en speelde nogmaals een kleine harten. Zuid taxeerde de situa tie echter juist en dook, waarop West nog hartenaas maakte en Zuid de rest kreeg. Het is grappig om te zien, hoe be langrijk Noord's harten 10 in dit spel was. Plaats deze kaart eens bij Oost of West? Zuid was dan met dit tegenspel zeker down gegaan! JACK DIAMOND. Kruiswoord-raadsel p| Minder werkzaamheden - harder rijden DE Nederlandse Spoorwegen heb ben besloten, de werkzaam heden langs de spoorlijnen tot een minimum te beperken. Dit kan be tekenen dat verbeterings- of herstel werkzaamheden enige tijd worden uitgesteld. De treinen kunnen dan op die baanvakken sneller rijden dan tot nu toe het geval is. Daarnaast ia in overleg met de dienst van weg en werken besloten de baanvaksnclheid op het traject NijmegenDen Bosch van 105 kilometer per uur tot 110 te verhogen. Verder is besloten dat de treinen niet zullen wachten totdat de laad- en loswerkzaamheden geheel gebeurd zijn. Ook zal niet op vertraagde trel nen worden gewacht. Dit betekent, al dus de Nederlandse Spoorwegen, wel een ongerief voor de betrokken reizü maar voorkomt dat meer reiziger» de rest van het land worden gedu peerd. Verder zijn tal van incidentele maat regelen getroffen ter bevordering van goede en vlotte treinenloop. Met na me geldt dit voor de trajecten op hot baanvak BredaRoosendaal en Eind hovenVenlo. In voorbereiding is een verbeterde seingeving voor de machinis- bij het binnenlopen van Roermond, waardoor het emplacement aldaar mei n grotere snelheid kan worden bereden De directie van de N.S. heeft ook een verklaring uitgegeven over de treinvertragingen. Hoewel zich dit in eerste instantie niet liet aanzien, heeft, aldus de N.S.- directie, het reizend publiek helaas moeten ervaren, dat de uitvoering van de nieuwe zomerdienstregeling op niet geringe moeilijkheden is gestuit. De Spoorwegen betreuren dit in hoge mate en niet het minst omdat zij me nen, met deze nieuwe dienstregeling het publiek betere diensten te kunnen bewijzen dan voorheen. De N.S. blijven deze mening onverkort toegedaan, doch zeggen te moeten erken nen, dat de aanvangsmoeilykheden. wel ke bij het begin van elke nieuwe dienst regeling optreden, ditmaal 'zwaarder en hardnekkiger zijn dan gewoonliik. mede als gevolg van het steeds toenemend personeelstekort Reisduurverkorting nieuwe dienstregeling, tot welker Invoering in 1959 werd besloten en w de eerste fase in mei I960 haar beslag kreeg, heeft voornamelijk ten doel ver korting van de reisduur op lange af standsverbindingen en zoveel mogelijk van daarop aansluitende verbindin gen. Bovendien werd op een aantal baanvakken de treinfrequentie vergroot. Deze verbeteringen hebben een intensie ver gebruik van materieel en van sporen tot gevolg. Het was niet te vermijden dat de kwetsbaarheid van de dienstrege ling, met name ten aanzien van de aan sluitingen, door de aangebrachte ver beteringen werd vergroot. Meer dan voorheen hebben eenmaal ontstane ver tragingen de neiging zich voort te plan ten. t is uitgesloten een eenmaal lopen de dienstregeling volledig te wijzigen menen, zo beweert de N.S.-directie, dat daartoe ook geen aanleiding bestaat dat de genomen maatregelen, met hel Op vertraagde treinen wordt niet gewacht inlopen van de ni zullen blijken on hoofd te bieden. Van de daartoe onontbeerlijke toe wijding van het personeel om zijn moeilijke taak, welke verzwaard is door het ernstig tekort aan arbeids krachten, te blijven uitvoeren, houden ons overtuigd, zo verklaart zij ten slotte. De vertragingen in het spoorwegver keer zijn gisteren belangrijk afgenomen. Aanvankelijk ondervond men nog de ge volgen van de storing op het emplace ment van Amersfoort. Hierdoor konden namelijk sommige machinisten en loco motieven, die al in het nachtelijk goede renverkeer dienst hadden gedaan, niet op de juiste plaatsen volgens het schema starten. In de loop van de dag verbeterde de situatie echter aanzienlijk en de avond van gisteren stak, volgens de Spoorwegen, al zeer gunstig af bij de voorgaande. De treinen in het noorden en oosten reden praktisch op tijd, op de lijn Eindhoven MaastrichtVenlo deden zich slechts kele geringe vertragingen voor. en in richting VlissingenRoosendaal hadden de treinen eveneens een minimale traging. uitgezonderd een geval waarin een trein tien minuten te laat Tot vanmorgen kwart over tien hadden de treinen op de lange afstanden geen vertraging. Alleen een van de lustremen, die via Amsterdam, Den Haag en Rotter dam naar Venlo gaan en vandaar Utrecht weer terugkomen in de randstad Holland, kampte met een vertraging 18 minuten, doordat hij te laat uit Rotter dam vertrok. Deze vertraging kon geheel worden weggewerkt. In Maastricht kreeg een trein enkele minuten vertraging door een draadbreuk, aldus deelt de N. S. Het „Seinlicht", het orgaan va protestants-christelijike bondi van voerspersoneel, spreekt vandaag tegen, I dat er onder het spoorweg personeel een modelactie aan de gang zou zijn. sprake zou zijn van een model actie, dan was het beeld van de treinen loop heel wat slechter", zo zegt het blad. Het meent wel, dat sommige personen de verwarde situatie gebruik hebben gemaakt om in die richting iets te doen, maar, zo voegt het hieraan toe, het spoorwegpersoneel heeft niet de blaam verdiend, dat het is overgegaan tot een modelactie. „Dat sommige van onze leden zich daardoor beledigd achten, kunnen wij ons goed voorstellen". Volgen^ de bond zijn de vertragingen te wijten aan externe oorzaken, zoals ongevallen, blikseminslag en wisselsto ringen. Bij de nieuwe dienstregeling zijn de overgangen zo krap, dat de mogelijk heid om een ergens ontstane vertraging te localiseren, vrijwel uitgesloten is. De vergoeding van 38 cent per uur voor onregelmatige diensten noemt „Het Seinlicht" veel te laag. Voegt men daar bij nog de onbevredigende gang van za ken om voor het N. S. personeel te ko men tot verkorting van de arbeidstijd, dan zijn alleen hierdoor de reeds lang opgekropte gevoelens van onbehagen meer dan voldoende, om de stemming onder het spoorwegpersoneel tot beneden het vriespunt te doen dalen. Juist in verbetering van de secundaire arbeids voorwaarden ziet de P. C. B. een mo gelijkheid om het personeelsverloop af te remmen en nieuw personeel te werven. De perronopzichters van de Neder landse Spoorwegen zullen uitgerust worden met walkie-talkies- Daardoor hoopt men de opzichters sneller te kunnen informeren over aankomende en vertrekkende treinen terwijl ook instructies gegeven kunnen worden over de duur van de stationnementen der treinen. Eis van 5 jaarna moordpoging op echtgenote Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstel ling eiste de Utrechtse officier van ju stitie gisteren tegen de 25-jarige los ar beider T, M. M. uit Utrecht, die zich voor de rechtbank in Utrecht moest ver antwoorden wegens poging tot doodslag op zijn 24-jarige echtgenote Christiana H. In de middag van 11 april van het vorig jaar overviel de verdachte plot seling zijn vrouw. Met een priem bracht hij haar enige steken toe. Hij sleepte haar vervolgens bij de haren van de trap af naar de w.c., waar hij dacht dat ze daar wel zou sterven. Ten slotte vluchtte hij het huis uit. Oorzaak van dit drama was de vrees voor de ver wachte gezinsuitbreiding. De man is in sterk verminderde mate toerekeningsvatbaar. De verdediger, mr. F. J. Verzijl, pleitte voor een lichtere gevangenisstraf en een psychiatrische be handeling. Abraham Ribicoff, de minister van gezondheid, onderwijs en volks welvaart van de Verenigde Staten, heeft onlangs een redevoering ge houden voor de Vereniging van ma's meer tot een verrijkende ervaring te maken, teneinde het Amerikaanse volk en zijn beschaving te verheffen. Minister Ribicoff Verklaarde, dat de regering de educatieve televisie finan cieel zal steunen De toepassing van de het onderwijs dient verder te Omroepers. Hij gaf daarin een uit- worden uitgebreid, zei hij. Over de ge- ««tav van de regeringsplan- J* YJ2SZSF& £Sïï nen om de opvoedkundige waarde voor onderwijsdoeleinden dienst doen. van de televisie te verhogen en hij Maar, zo meende de minister, de edu- deed daarhii oon Kpmpn nn de om- catieve tv. behoeft niet noodzakelijk deed daarbij een beroep op de om- tot be( onderwijs beperkt te blyven. Zij roepmaatschappijen om met de re- meer en m,eer tot de gewone pro- gering samen te werken ter bevor- gramma's moeten doordringen, daring van het onderwijs „binnen ZÏÏFt. en buiten de schoolmuren'Amerikaanse staatsman, belangrijker Hij vroeg de vertegenwoordigers van zijn dan het aanbrengen van schoolse de commerciële televisie, die dagelijks kennis. de aandacht van de Amerikaanse tv- „Het is in het landsbelang, dat wy kijkers gevangen houdt, hun program- het culturele peil van de bevolking ver- heffen en dat wij een brug slaan tussen onze burgers, die behoorlijk onderwijs hebben genoten en degenen, die daartoe niet in de gelegenheid zijn geweest". Het aal naar onze smaak niet meeval len, om in een land, waar de commer ciële televisie schering en inslag is en de „sponsor" een ze groot mogelijke vu., kijkdichtheid voor het door hem be- het televisienet goedgekeurd. Dut plan Programma wenst (dus. Zwitserland breidt het tv.-net uit zal volgend jaar worden gerealiseerd, breed mogelijke aansprekend van minister Autorijles per televisie komt er nóg een trein? TVE Belgische minister van opvoe- ding en cultuur, de Vlaming R. van Elslande, heeft in de senaatscom- ie die zijn begroting behandelt, medegedeeld dat hij in Nederland be sprekingen zal gaan voeren over de huidige spelling. Hij zeide te streven naar eenheid en een definitieve oplossing van de spellingkwestie. Horizontaal: 2. nevens; 6 familielid; 8. muzieknoot; 10. term bij het schaak spel; 11. scharnier van een hengsel; 12. meisjesnaam; 14. zeenimf: 16. graaf schap in Engeland: 17. zwemvogel; 18. eer; 19. onbep. voornaamw.; 21. meis jesnaam; 23. levensvocht in organische lichamen; 25. een lastig werk; 26. land schap op de Oostkust van Sumatra; 27. ijdele; 29. jongensnaam; 30. telwoord; 31. houten vat; 33. bijwoord; 34. staats bedrijf (afk.); 35. tuchtroede. Verticaal: 1. gem. in Gelderland; 3. waterstand (afk.); 4. figuur in het kaartspel; 5. dorp in Friesland; 6. korf; 7. vlaktemaat; 9. zijtak Fulda; 11. ge bogen handvat; 13. bloem: 15. koor van zangers: 19. rangtelwoord; 20. stad in Duitsland: 22. onbep. voornaam woord; 24. lelieachtig gewas; 25. haar vlecht; 27. voorzetsel: 28. godin v. d. dageraad; 32. scheikundig element (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Bern, 5. kano, 9. ara, 10. tik, 11. dor, 12. naar, 14. rand. 15. matelot. 19. talen. 21. snoek, 22 edele, 23. Lesse, 26. gelaten, 29. Aden, 31 loge, 33. non, 34. Son. 35. die. 36. drek. 37. kelk. Verb: 1. bank, 2. era, 3. raam, 4. titel. 6. adat, 7. non, 8. orde, 13. rate len, 14. rondeel. 16. takel, 17. Ie18. ons. 20. sla, 24. salon, 25. pand, 26. gene, 27. node. 28. leek, 30. dor, 32. gil Hr. Ms. opnemingsvaartuig Luy wordt 15 juni uit Nederlands Nieuw-Gui- nca des morgens zes uur óp de rede van Den Helder verwacht dat zowel in België als in Nederland on tevredenheid en verwarring heersen door het bestaan van de voorkeurs- en de pro gressieve spelling naast elkaar. Daax- naasrt zou Nederland nog een derde sys teem wensen. Minister Van Elslande klaarde twee wegen voor een oplo: te zien: a. een wisselende uitspraak met een vaste schrijfwijze (zoals in Enge land): en b. een fonetische spelling (zo als ongeveer in Italië het geval is). „De huidige halfslachtige oplossingen bieden houvast noch eenheid", zo zei hij. Enkele senatoren waarschuwden minister tegen de weerstand die de Ne derlandse taaldeskundigen zouden bieden en drongen daarom aan op een oplossing in het politieke vlak. Kritiek werd ook geleverd op de NederlandsBelgische spelling-commissie „waarin te veel vei ouderde meningen verdedigers vinden' Voorgesteld werd mensen uit de prak tijk ivooral journalisten) in het overleg te betrekken. gEN WOORDVOERDER van de Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft in Washington verklaard, dat de raad binnenkort zal beslissen over de wijze waarop de klacht van de Pan American World Airways tegen de K.LJVf. zal worden behandeld. (De vijf leden van de raad kunnen de kwestie in openbare zittingen be handelen of binnenskamers de klacht op haar waarde onderzoeken). De voorzitter van de raad, Alan S. Boyd. heeft verklaard dat er mogedijk behoefte bestaat aan een nieuwe Ameri kaanse politiek ben opzichte van buiten landse luchtvaartondernemingen en hun concurrentie met Amerikaanse lucht- Boyd vertelde tegenover de senaats- subcommissie voor de toewijzing van begrotingagelden de volgende drie pun ten: 1 De buitenlandse maatschappijen con curreren op alle grote luchtvaartrou tes in sterke en toenemende mat* met Amerikaanse maatschappijen. Ver. huisvrouwen krijgt gelijk in Kort Geding Mr. I. Dufour, president van de recht bank te Almelo, heeft uitspraak gedaan in het kort gedmg, dat de Nederlandse vereniging van huisvrouwen had aange spannen tegen een textielfabriek te En schede. De president heeft de eis toege wezen, dat aan de textielfabriek eer verbod wordt opgelegd om enig keur merk van de Vereniging te voeren voor de door deze fabriek uitgebrachte lakens en slopen, een en ander met een dwang som van 500 per overtreding vaj verbod. Voorts is toegewezen de eis. de lakens en slopen van de fabriek, waaraan het zogenaamde „goudkeur merk" van de Vereniging van huisvrou wen is gehecht en die zich bij de handel bevinden, door de fabriek worden ruggenomen. Niet toegewezen is de dat de uitspraak zou worden gepubli ceerd in een textielvakblad. De Vereniging had de fabriek gedag vaard, toen haar gebleken was, dat de fabriek, nadat de vereniging een aan vankelijke toestemming om haar groene keurmerk te voeren had ingetrokken, een gouden keurmerk gebruikte. Geheime documenten Oo-k een liaans blad „La Giustiaia", orgaan van de sociaal-democratische partij heeft, als het Britse blad Daily Herald, ee Rome verstuurde enveloppe ontvangen met documenten die aan de Amerikaan se geeheime dienst zouden behoren. Het blad heeft de stukken aan de Amerikaan se militaire Attaché gezonden. Een toenemend aantal buitenlandse regeringen vertoont de neiging werkzaamheden van Amerikaanse luchtlijnen te beperken om hun n tionale luchtlijnen te beschermen in sterkere mate door te dringen op de Amerikaanse markt. 3. Door het introduceren van straal vliegtuigen wordt de situatie nog nij pender. Zij heeft zowel op de bin nenlandse als de buitenlandse dien sten van de Amerikaanse maatschap pijen invloed. 20 zenders en 60 hulpzenders. Op deze w(jze wil men trachten, het kwijnend bestaan van de Zwitserse televisie leven in te blazen. De moeilijkheid ls n.L, dat het bergachtige land niet voldoende is overspannen met het bestaande televisienet Al zijn er ver scheidene zenders op hoge bergtop, pen geplaatst, toch Is op vele plaat. sen de ontvangst, mede door de weer- kaatsing van beeld en gelald tegen mensen op te leiden tot chauffeurs In bergwanden, zeer slecht 30 uitzendingen zal theoretische rijles worden gegeven. Die uitzendingen zul- G«volf a len worden gevolgd. Na «TO» ant in hat kufcermsMtel Wü de d ,Jdie zal natuurlijk geen rijbewijs Zwitserse tckm-ie iets beretoi. «tra worfen afgeleverd. Hiervoor ral eea jal Zij beslist een grote uitbreiding van hte ^proef moeten worden atgelegd. het zendernet, vooral met tussenstati ons, nodig hebben t-v s Daarom diit veelomvattende plan, KllCClCP[l tv -TlfM" dat by uitvoering al veel geld gaat LV 1J.V/L kosten, maar waaHbij men denk* aan het gezegde, dait de kost voor de baat uitgaat. sluit zich TJET staat vast dat het KLM-toe- stel Sirius vlak voor het onge luk te laag vloog. Het toestel kan geen motorstoring gehad hebben, want anders had gezagvoerder Rey nolds dit wel gemeld. Of de piloot heeft een fout gemaakt, èf de hoog temeter was defect. Dit heeft de directeur van het vliegveld van Kairo, Hassan Kheirallah, gisteren tegen verslaggevers gezegd. De leider van dc Nederlandse com missie van onderzoek, mr. A. W. Wlltholt, chef vliegoperaties van dc K.L.M., zei over de eventuele oor zaak van de ramp: „Wij hebben hef instrumentenbord geïnspecteerd. Dit was wel ernstig beschadigd, maar sommige instrumenten waren onbe schadigd. Hieronder bevond zich ook de hoogtemeter." „Wij hebben de hoogtemeter, waar op nauwkeurig de hoogte was aange geven die de Sirius had, toen hei toestel de eerste heuvel raakte, ui» bet instrumentenbord gehaald. Ver volgens hebben wij de werking ervan gecontroleerd door er heuvels mee op en af te lopen. Elke hoogte werd door de hoogtemeter nauwkeurig aange geven", zei mr. Wiltholt. Uit de toestand, waarin het wrak ver keerde en het spoor dat werd gemaakt, nadat het toestel de heuveltop had ge raakt, is volkomen duidelijk, wat er is gebeurd: Het vliegtuig heeft een heuvel top geraakt en is later, als gevolg 'van het voortglijden hierna, ontploft Mr. Wiltholt vervolgde: „Er moet nu •nog slechts één vraag worden beant woord: „Hoe was het mogelijk, dat de Sirius een heuvel raakte?" Een con creet antwoord hierop moest hij schul dig blijven. Wel voegde hij eraan toe. .Reynolds was een bekwaam vlieger. Hjj was gewaarschuwd voor de natuur- 29 Zij werkten tot de kleren hun aan het lijf plak ten en het van zweet druipend haar hen in de ogen hing. Verpleegsters liepen onophoudelijk met verband en verdovingsmiddelen tussen al die gewonden rond of rolden op brancards de ongeluk- kigen naar de röntgenkamer of naar de operatie zaal. De doktoren hadden geen handen genoeg om al die spoedgevallen zo siiel mogelijk af te han delen. De doden werden naar de lijkenkamer ge bracht; daar werden zij overgenomen door de jammerende familieleden die de gangen versper den. „Hier dokter", hoorde Adam zeggen. Het was de stem van Mac. Hij nam de warme, druipende handdoek die zij hem voor hield. Hoe anders zag r uit. Zij was geheel bezweet en haar kleren waren met bloed en olie bespat. In haar ogen scheen een heftig vuur te branden. Verderop stond J. Stanley Fell over een van de slachtoffers gebogen. Hy richtte zich met de hand in de rug op. „We zullen heel wat huidtransplantaties toe te passen krijgen", mokte Reinbeck. „Wee ons. arme dokters!" „En hoe denk je over die arme verpleegsters?" roeg Adam wijzend op de uitgeputte vrouwen die met inspanning van hun laatste krachten bezig waren de boel schoon te maken nu de laatste pa tiënt uit de kamer was weggerold. „Mac", zei Adam naast haar de trap oplopend, „ik heb wat u betreft, iets bemerkt. Het lot van al die arme drommels waar we mee bezig zijn geweest, gaat u aan het hart." „U niet, dokter Regan? Och, het is niet erg .ambtelijk" van ons beiden is het niet? We moesten eigenlijk niet eens een hart hebben. Voorlopig hebben we opdracht gekregen, ons te gaan om kleden en wat hete koffie te drinken- Over dertig minuten moeten we weer in de operatiekamer zijn". „Misschien kunnen we heel wat van die stakkerds voor koudvuur behoeden" zei Adam. „Kom. laten wc gaan." «foor Helen Topping Miller De explosie had zich precies om twee uur voor gedaan. 'tWas een ontzettend ogenblik geweest maar nog ontzettender waren de uren die volgden de lange, bange uren waarin, onder het felle licht in drie operatiekamers, een handjevol men sen als in trance tegen dood en verderf streed; het lijden van deze gewonden trachtte te verlichten. De oude dokter Abeixrombie bezweek na mid dernacht; hij werd in een rolstoel weggebracht door een ziekenoppasser die scheen te slaapwan delen. De zuster bij de sterilisator viel in zwijm; men volstond met een opgevouwen laken onder haar hoofd te leggen. Reinbeck zonk op de grond tegen de muur en bleef daar met zijn korte beentjes uitgestrekt zitten. Adam was op weg naar zijn kamer, toen Mac hem inhaalde. „Dokter, kunt u nog drie blokken ver lopen?" vroeg zij. -„Ik ben tot één uur vrij en ik heb mijn moeder opgebeld om voor een lekker ontbijt te zorgen. Ik nodig u uit. „Geef me de tyd om een warme douche te nemen, Mac", zei hij, dan zal ik proberen mjj er heen te slepen Zij had hem precies uitgeduid hoe hij moest lopen: hij kende immers nauwelijks de weg in de stad. Het appartement waar hij zijn moest, lag op de tweede verdieping van een groot, ouderwets huis met een prullerig versierde gevel en een houten hoektorentje. Op het naambordje las hij: Mrs. Thomas McCarty - Miss Ellen McCarty. De vrouw die de deur opende was niet zo slank van postuur en had niet zo'n donker uiterlijk als miss Mac; zij was groot, bijna zwaar en zij had zachtblond haar en blauwe ogen. Door haar goud omrande bril nam zij hem aandachtig op. „U is zeker dokter Regan", zei ze. „Ellen is bezig een heet bad te nemen om te proberen de vermoeidheid van deze nacht uit haar body te verjagen. Zij komt zo. Het moet een vreselijke nacht voor u geweest zijn." „Het was heel wat vreselijker voor de negentien arme drommels die wij onder handen hebben gehad, mrs. McCarty." Adam keek rond in de kamer; ze was een voudig maar degelijk gemeubileeerd. „Het is erg vriendelijk van u. mij te hebben uitgenodigd", zei hij, „ik heb al twee jaar lang geen maaltijd en familie gebruikt." „Gaat u liever zitten, hier is het koel", antwoord de zij. „Ik ben aanstonds met alles klaar, maar ik zal voort moeten maken; ik ben een werkende vrouw." Even later zaten miss Mac en Adam samen aan tafel. Mac vertelde hem dat haar moeder afdelings- eheffin was in een dames-modezaak „Het is een belangrijke baan. en zij doet dit werk graag. Zij hield veel van vader maar ik zei het u al eens, in een ogenblik van indiscretie, vader dronk zich dood." Zij zag er nu weer uit als de miss Mac die hij nu al bijna twee jaar kende, de bekwame en voort varende operatiezuster; zij had niets meer van de vreemdelinge uit die nacht van het dansavondje. Hij kreeg een heerlijke cake op zyn bord en echte room in zijn koffie. „Ik ben in mijn leven nog nooit zo vermoeid geweest als toen ik zojuist thuiskwam", zei ze zuchtend. „Maar nu gaat het wel weer." (Wordt vervolgd.) lyke hindernissen ten zuiden van het vliegveld van Kairo." Na een tweede onderzoek van de overlevenden van het ongeluk heeft dr. K. Vaandrager gisteren medege deeld. dat hij deze naar de wonin gen in hun eigen land wilde laten vervoeren, indien zij dat wensten en zodra hun toestand vervoer door de lucht zou toestaan. „Ik zou ze op draagbaren iin K.L.M.- vldegtuigen willen laten vervoeren. Dat is. met het oog op de hitte in Egypte, misschien beter. Een behandeling in hun eigen omgeving zal de ovenlevenden goed doen", zo zei dr. Vaandrager. La ter op de dag heeft hij met nog enkele anderen getracht de stoffelijke resten van de negentien slachtoffers van het ongeluk te .dentificeren. Een verslaggever van het A.N.P. vei- telde In zijn relaas, dat de plaats van het ongeluk een toneel van verwoesting Dood, dat niet licht zal worden verge ten door hen. die dit hebben aanschouwd. Bovenop de top van de betrekkelijk vlakke heuvel, die het eerst werd ge raakt, stak een gebroken schroefblad recht overeind. Hier moet de Sirius het eerst met zijn landingsgestel dc grond hebben geraakt Het toestel is daarop over driehonderd roeter de heuvel af en een andere heu vel opgagleden, waarbij het een spoor van afgerukte stukken, bagage en goe deren uit de lading achterliet Ook pas sagiers werden onderweg uit het toestel geslingerd. De meeste van de duizen den horloges, die overal in het rond ver spreid lagen, bleken nog heel te zijn. Wanneer men ze opwond, tikten zij dui delijk Nederlandse mijnwerkers in België willen na revaluatie hoger loon In de kolenmijnen van Zwartberg, ln de Belgische provincie Limburg zjjn ruim honderd mijnwerkers in staking gegaan. Zij eisen een aanpassing van hun lonen na de revaluatie van de Nederlandse gul den. De in België werkende Nederlandse arbeiders krijgen sinds de herwaardering vijf procent minder bij de inwisseling van de Belgische franken voor de gulden. Dit loonverlies heeft reeds eerder aanlei ding tot een geschil gegeven. De tot dus verre gevoerde besprekingen hebben ech ter niet tot een oplossing geleid. Van de 228 Nederlanders, die in da mijnen te Genk werken, zijn er gisteren 111 niet verschenen. De werkwilligen, die met bussen worden vervoerd, werden op Nederlands gebied tegengehouden door stakers, die bij hen aandrongen zich bil de actie aan te sluiten. De directies van de mijnen te Zwart berg, Waterschei en Wintersag zijn schrif telijk op do hoogte gesteld van het stand punt van de Nederlandse vakbond. Een termijn van veertien dagen is aangekon digd om te onderhandelen over de aan passing van de lonen van de door de her waardering van de gulden getroffen ar beiders. Luchtverbinding Texel-Schiphol Met ingang van 1 juli krijgt het vlieg veld Texel een rechtstreekse luchtver binding met Schiphol. Deze dienst zal worden uitgevoerd door een luchtvaart bedrijf te Rotterdam, dat het traject met twee Jodel-vliegtuigen. Franse eendek kers, gaat onderhouden. Met deze toestel len kunnen vier passagiers vervoerd wor den. De afstand Schiphol Texel kan ln ongeveer een half uur afgelegd worden. Op Texel, dat nu in het internationaal luchtverkeer wordt opgenomen, zal men passage kunnen boeken voor alle lucht havens. In betrekkelijk korte tijd is de Sovjet-unie er in geslaagd het tele visienet over het enorm grote land vrijwel sluitend te maken. Anderhalf jaar geleden bestond er tussen de vele zender onderling nog geen vert>inding. Bij speciale gelegenheden werd re lais onderhouden tussen Moskou en Leningrad door middel van vliegtui gen. Nu is het grootste deel van de 102 Russische zenders aangesloten op het net dat zich langzaamaan gaat sluiten. Een goed relais verbindt Moekou met Le ningrad en Tallinn, vanwaar de aan sluiting via Helsinki op het Eurovisie- net is gemaakt. Ook de Krim heeft een regel recht relais met Moskou en volgend jaar zullen de laatste verbindingen klaar zijn. Er wordt hard gewerkt aan het relais Rrest-Litovsk aan de Poolse grens, waarlangs de aan sluiting met de Intervisie tot stand zal komen. Verwacht wordt dat dit relais in het najaar een feit zal zijn. mtm vanavond I De VARA verzorgt deze woensdag avond. met een reportage van de damkampioenschappen en de een actor „Het Kind huilt" van Willy van Hemert, die wordt opgevoerd door eindexamenleerlingen van de Am sterdamse toneelschool. Van Hemert voert ook de regie. vanavond a Om half negen concerteert in het NCRV-programma het Radio Kamer orkest o.l.v. Tibor Paul met mede werking van pianiste Maria Kalam- karian. Om vijf over half tien zingt het meisjeskoor „Sweet Sixteen". Het hoorspel „Een persoonlijke mening" gaat om 8.35 uur in het VARA-pro- gramma. Om kwart voor tien is er een gesproken portret van Habib Bourguiba. Programma voor morgen DONDERDAG 15 JUNI 1981 Hilversum I, 402 m. 746 kc/.s KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d kind 7.40 Gram 7.46 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 850 V d hulsvrouw 9.35 Wateret 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram 10.03 Nat. Vclddag van het Leger des Hells. KRO: 11.00 V d zieken jl.45 Gewijde mui 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Gram 12.25 V d boeren 12.35 Land. en tuinbouwmeded 12.38 Gram 12.50 Aqt 13.00 Nws 13.15 Zon newijzer 13.20 Pianospel 13.40 Gram. NCRV 14 00 Blaasork 14.30 Radiophllharm orkest 15.15 Gram 16.00 Verkenningen ln de Bij bel 16.20 Het Nederlandse volkslied als In spiratiebron, muzikale lezing 16.45 Gram 17.00 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Bcursber 2130 Gram 21.30 Lichte i irade 22 00 Kerkot 22.55 Bockbesp 23.55—24.00 Nw s 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 0 50 V d kleuters 11.00 Huishoudelijke za. ken. lezing 11.15 Gram 11.43 Levenskunst. 'ezing (2) 12.00 Orgel •n tuinbouwmeded 13.15 Meded 13.30 Promenade-ork 14.00 Kamermuz 14.40 V d vrouw 15.00 Mezzo-sopraan en plano 15-70 Dieren ln en rondom het huls. klank beeld 16.10 Gram 16 45 Gram 17.00 V d jeugd 18.30 Gram 17.50 Regeringsuitz: Mu zikaal bezoek aan Suriname'* Indlanena 18.00 Nws 18.15 Lichte muz 18.35 Hawaiian muz 18.55 Gesproken brief 19.00 Dlscotaria 19.50 Sportpraatje 20.00 Nws 20.05 Gram 23.5524.00 Nws. Teilhard de Chardin (2) 22-30 van New York 22.45 Act .10 Dansmuz 23.45 Gram

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7