Balletdanseressen voor de rechtbank Werktijden bij politie nu geregeld Investeringen namen toe Onvoldoende beloning bij N.S. wreekt zich Zwerver bekent doodslag in hofje Door berging „Scarlett" nieuw bewijsmateriaal? Beter klimaat voor industrie Beurs in mei gedaald Honderdduizend werkers tekort in Nederland Grote spanning op bouwmarkt kijk... fielt SoO sunroof thans NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 14 JUNI 1961 Er moest „een en ander geregeld" worden Onvoldoende toezicht door de leiding van het Nederlands Ballet op zijn medewerksters, het dansen, dat grote spanningen oproept en een over laden programma. Dat waren de drie motieven, die mr. D. Huisman, als verdediger van een der verdachten zag in de zaak van de winkeldief stallen. De belangstelling voor de behandeling voor de Haagse rechtbank was enorm groot. De publieke tribune was geheel bezet en er moesten belangstellenden worden teruggestuurd. Het „waarom" werd niet beantwoord Overal in het land waar het Neder lands Ballet optrad, werden in een perio de van vier maanden door een complot van ongeveer twintig personen, diefstal len gepleegd. En de ontdekking hiervan deed veel stof opwaaien. „Het WM een complete sprinkhanen plaag als het ballet ergens neerstreek", merkte de president der Haagse recht bank, mr. Gelderman op. Uit de verhalen der verdachten, die allen afzonderlijk terecht stonden bleek, dat de diefstallen eigenlijk begonnen waren in een groep, die slechts zijdelings met het ballet had te maken, namelijk meer behorend tot het personeel. Zeer fel was bijvoorbeeld de reactie van de 22-jarige danseres C. J. E. B„ die gedetineerd is in het Huis van Bewaring, toen de president het ballet een „groep dieveggen" noemde. ..Het had niets met het ballet te ma- Verdachte B. bekende dat zij zowel in Amsterdam. Den Haag. Groningen, Leeu warden en andere plaatsen modemagazij nen binnenging en er diefstallen pleegde. In totaal waren het er 25 geweest, en de buit omvatte japonnen, mantels, mut sen, cosmetica, enz. Het ging gemakkelijk Zij, die inhet complot van diefstallen zaten hadden daarvoor als aanduiding „Een en ander regelen." „Hoe kwamen jullie daar nu toch bü?" Telkens weer stelde de president deze vraag aan de verdachten, maar antwoord bleef uit. „Het ging zo gemakkelijk", was alles wat werd opgemerkt. De officier van justitie, mr. Dijserinck zei nog nimmer uit het mileu, waaruit deze verdachten afkomstig zijn, een dergelijk groot aantal verdachten bijeen te hebben gehad. Het zijn er totaal ongeveer twintig, waarvan er vandaag negen terecht staan, vier van hen zijn in voorlopige hechte nis Er is gezegd, dat de diefstallen ge pleegd werden uit een soort wrok tegen de maatschappij, maar de officier consta teerde, dat deze maatschappij toch vol doende belangstelling voor het ballet toont, hetgeen ook blijkt uit subsidies, die worden verleend. De cis tegen verdachte B. luidde 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en aftrek van preventief. De raadsvrouwe, mr. E. C. Maris verzocht een straf gelijk aan de jd in preventief doorgebracht. Om de spanning De 19-jari'ge danseres E. J. V. uit Haar lem bekende vlot haar diefstallen .Het ging ook wel om de spanning, die in het stelen zat," zei het meisje. „Jullie gingen te keer in de Haagse magazijnen, dat jullie in de gaten kregen, waarna het werkterrein naar Amsterdam werd ver legd," aldus de president. De officier vorderde tegen deze ver dachte 9 maanden gevangenisstraf, waar. 3 maanden voorwaardelijk en aftrek van preventief. De verdediger, mr. Huisman zette uit- •n, dat de jeugdige meisjes in een uiter mate gevaarlijk klimaat worden gebracht en de spanningen welke in het ballet heersten, niet konden verwerken. ..Men zegt wel eens, dat deze meisjes moeten kunnen dansen als feeën en werken als mijnwerkers", aldus pleiter. het meest pakt is de dap perste en in deze kring, waarin zoveel jaloesie heerst, werkte dat funest". Het verzoek van deze pleiter om ver dachte ter zitting in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank, na raadkamer, Om op te vallen „U had er behoefte aan om op te val- n", zei de president tegen de 20-jarige J. P. E. F. uit Delft, die als knecht aan het ballet was verbonden en o.m. een leren jas en een radiotoestel had ge stolen. ..Helaas bent u nu in het kwade opgevallen". Ook deze verdachte kon et verklaren, hoe hij tot zijn daden is gekomen. „Hij had een eenzaam leven en kwam terecht in een groep, die op diefstallen uitging, dat had funeste gevolgen", zo betoogde de verdediger, mr. F. A. Kort- nadat de officier tegen deze ver dachte, die in totaal 10 diefstallen had gepleegd, 8 maanden gevangenisstraf, maanden voorwaardelijk en preventief, had geëist. aftrek Huishoudelijke voor lichting in Leiden Op 22 juni zal de Commissie voor Huis houdelijke Voorfddhting ten PLattelande in Zuid-Holland een bijeenkomst houden in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De samen komst is speciaal bedoeld voor dat ge deelte van de provincie, dat ten noorden van de lijn Den Haag-Gouda-Utrecht ligt. Het programma omvat een demonstratie „beter bewegen", een huisvrouwenquiz en een show van door cursisten commissie gemaakte kleding. Men kan aich opgeven voor 's middags 2.15 - ~m «avonds 7.30 uur. „De oude Garde" dagje uit De bond van Gepensioneerd spoor ed trampersoneel „De oude Garde" af deling Leiden, is met de reisclub _De oude Garde" een dagje per touringbus kris-kras door Nederland gegaan. Om circa 8 30 uur vertrokken de be- jaarden van het station Leiden, over Oegstgeest naar Noordwijk. d« Ziik. door Groenendaal, Hoofddorp naar Schiphol, waar in het restaurant J>e Wijde Wereld" koffie werd gedronken. Vandaar via Ouderkerk, Loenersloot, Loenen. Nieuwersluis, Breukelcn, Utrecht, Zeist, Woudenberg, naar Lun- teren, het hart van Nederland. In thee huis ..De Lunterse Boer'- werd de brood maaltijd genuttigd in de rust van de Veluwse wouden. Vandaar via Ede, Ot- terto, Hoenderloo, Apeldoorn naar Vaas- sen. naar kasteel „de Cannenburgh" met koetshuis en restaurant. Het kasteel ls een oude veste, waar eens de beruchte Maarten van Rassem de scepter de; 'i is thans eigendom van de „Vrien den van Gelderse Kastelen". In het koetshuis-restaurant stond een welverzorgd diner te wachten. Om half aóht aanvaardde het gezelschap de te rugreis naar Leiden via Apeldoorn, Amersfoort. Utrecht. Dit was de eerste keer, dat deze bond een uiitstapje maak- te. Sl. Agnus-lyceum Leiden (Van Minister Toxopeus heeft de burgemees ters van gemeenten met gemeentepolitie thans nader ingelicht omtrent de wijze waarop de werktijdverkorting voor het politiepersoneel zal gelden vanaf 1 juli. Op die datum krijgt het politieperso neel de 46-urige werkweek, die op 1 januari 1962 wordt omgezet in een 45- urige werkweek. Teneinde te voorkomen dat de dienstroosters op korte termijn helemaal gewijzigd zouden moeten wor den. zullen zij reeds thans worden opge steld op basis van de 45-urige werkweek. Het 46ste uur dient voorlopig buiten het rooster, maar zonder betaling van over uren, te worden opgedragen. De bedoeling is dat de dienstroosters zodanig worden vastgesteld, zo schrijft de minister, dat gedurende vier weken gemiddeld niet meer dan 45 uur per week wordt gewerkt en per etmaal niet meer dan 9 uren. De periode van 4 weken zal de grond slag zijn om vast te stellen of door de ambtenaar is overgewerkt. Is dat het geval dan kan vergoeding in tijd dan wel vergoeding in geld (toeslag van 25 pot.) worden gegeven. Voorts is bepaald dat de ambtenaar ln ieder geval per twee weken 2 of per vier weken 4 kalenderdagen vrij zal zijn- Er zal naar gestreefd moeten worden dat per jaar 26 vrije zondagen wordon toe gekend. Lukt dat niet en doet de politie man meer dan 13 zondagen per half jaar dienst, dan ontvangt hij voor dat meer- dere een vergoeding van 125 procent van hert uurloon. R'damse fraudezaak ongeveer „rond" De Rotterdamse recherche heeft de zaak tegen de vier belastingambtenaren, die vanfraude verdacht worden, nu on geveer „rond". Gearresteerd zijn de 60- jarige kassier H. A. B. B.. de 34-jarige kas sier C. van G.. de 63-jarige stempelaar W. S. en de 47-jarige stempelaar P. U. Zij zouden in zes a zeven jaar tijd f 100.000.- verduisterd hebben. Bij een onderzoek in hun woningen werd f62.000,- in beslag genomen, alsmede f 150.000,- aan obliga ties. Ook een auto en een fototoestel nam de recherche in beslag. J eugdontsporing uit sensatie Het is een Jeugdontsporing, waarin criminele aspect ontbreekt,-' zo setl- de gistermiddag een verdediger van een der verdachten ln de zaak tegen de bal letdanseressen. die gistermiddag door de Haagse rechtbank werd voortgezet. „De voorsmaak bü deze difestailen was zoet; de nasmaak is bitter," zei een jeug dig schilder, die aan de winkeldiefstal len had deelgenomen. Meermalen verzuchtte de president an de rechtbank, mr. Gelderman: „Ik wilde dat ik maar begreep, waarom jul lie dit alles hebben gedaan." Geen en kele verdachte kon daar een duidelijk antwoord op geven. Een volgens de raadsvrouwe veel belovende demi-ballerina de 18-jarige M. M. A. B. hoorde 6 maanden gevan genisstraf waarvan 3 maanden voorwaar delijk tegen zioh eisen. De raadsvrouwe. Prins-Jacbbs, vroeg een geheel voor waardelijke straf. het eindexamen gym nasium, afdeling A: L. B. G. M. Boek raad, Leidschendam; J. Ui- M. Burgers, Waasenaar: P. A. O. de Groot, Noord, wijk; W. C. M. Menken, Hazerswoude. Afdeling B: J. B. A. A. Elemans. Lei den; A. C. A. C. Knaap, Leiden; D. E- Nieman, Leiden; A. A. H. Smits. Hazers- Afgewezen: 5. VOLA naar Brussel De Vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool (VOLA) maakt vrijdag 30 juni een excursie naar Brussel, 's Mor gens vier uur vertrekt men van het Stadhuisplein. In Brussel wordt de groep gesplitst. De groep naar Soignies gaat onder deskundige leiding een bezoek brengen aan de hardsteengroeven De anderen gaan naar de basiliek De Koe- kolberg en St. Gudule Nadat gezamen lijk Manneke P zal zijn bezichtigd, gaat men nog even een kijkje nemen aan de Antwerpse havens. Spreekbeurt Morgenavond 8 uur hoopt ds. J. A. Sm ink te Den Haag in het gebouw Pre diker aan de Janvos6ensteeg een spreek beurt te vervullen. De investeringen in vaste activa, wel- e in 1960 waren ontvangen, bedroegen voor de industrie, bouwnijvea+ieid en openbare nutsbedrijven f 30764) (een jaar tevoren 2407.6) miljoen, aldus blijkt uit de voorlopige cijfers van hert Centraal bureau voor de statistiek. Hiervan nam industrie f 2217,2 (1703) min. voor haar rekening, bouwnij verheid f146 (154.9) min., openbare nutsbedrijven f 713,6 (549.7) min. Bij de indu^rie na- de metaalnijverheid met 3342 (29.3) pet., chemische indusrtrie met 20.2 (23,7), voedings- en genotmiddelen 15,7 (15.8). textiel met 10,1 OS) de voornaamste plaatsen in. De bestellingen (aankopen van vaste activa beliepen f 3267.3 (2672) mta.. waarvan industrie 2464.9 (1949.1) min., bounijverheid 162.2 (156.4) min., open bare nutsbedrijven f 640.2 (566,5) min. De verwadhte bestellingen in 1961 be lopen f 3005J min waarvan industrie f 2312,3 min., bouwnijverheid f 101.4 min.. nutsbedrijven f591,6 min. Naar object waren de investeringen ontvangen in i960: Bedrijfsgebouwen f 658.3 (455.1) min., andere bouwwerken f 425.6 (402,1) min., grond f58,2 (62,4) min., vervoermiddelen f 155.8 (133,4) min., machines, enz. f 1778,8 (1354,5) min. Deze gegevens kan men niet zo maar vergelijken met de ieder kwartaal ver strekte bruto-investeringen, omdat de berekeningsmethode anders is. Bij de enquête waren betrokken 6600 (id.) dustriële ondernemingen 260 (230) nuts bedrijven en 1100 (1100) aannemersbe drijven. Gevraagd werd naar de waarde der ontvangen investeringsgoederen de gemaakte kosten voor vervaardiging dier goederen in eigen beheer. De industriële ondernemingen vertegen woordigden naar personeel 93 (94) de gehele industrie en hadden 30 juni 1960 1 038-463 (1-002 691) weikers. Dé 21-jarige danseres J. D. I. B. uit Den Haag zed aioh thans te 6chamen x>r hetgeen zij had gedaan. „Het gebeurde allemaal in een roes." zei ze. Tegen haar eiste de officier 5 maan den gevangenisstraf waarvan 3 maandeD voorwaardelijk. Mr. F. P. vam Ravenswaay uit Utrecht schetste crok deze verdachte als beho rend tot de groep van .angry young men", die uit het lood zijn geslagen en pleitte eveneens geheel voorwaardelijke straf. De 23-jarige kunstschilder A. J. P. S., die onder meer een spiegel uit een gazijn had gestolen motiveerde: leefde in een roes. Ik wilde onder de mensen zijn. Ik schilder alles en leder, van procureur-generaal tot proa- tltué." President: „Dat vind ik een onaange name samenvoeging." Tegen deze verdachte eiste de officier 4 maanden gevangenisstraf waarvas 3 maanden voorwaardelijk, waarna mevr. mr. H. M. I. Testa-Everaard de triste levensomstandigheden van deze dachte schetste. De 31-jarige correctrice I. T. uit Den Haag was in kennis gekomen met de stelende groep en ook zij had meege- Het had haar een uitstekende betrek king gekost. Zelf was ze voordat de politie ingreep met stelen opge houden en tegen haar eiste de officier 5 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Na het pleidooi van mr. R. Oosterhof. die erop wees dat het minderjarig broertje van deze verdachte haar min of meer in de affaire had gesleept, vermin derde de officier zijn eis tot 5 maanden aarvan 4 maanden voorwaardelijk. Als slot van deze zitting verscheen de 22-jarige laborante J. M. H. vai uit Den Haag, een vriendin van de vorige verdachte, die eveneens enkele artikelen had gestolen. Tegen haar luidde de eis 14 dagen gevangenisstraf benevens maanden voorwaardelijk, waarna o in deze zaak mr. Oosterhof een geheel voorwaardelijke straf vroeg. Uitspraak in al deze zaken op 27 juni Aime-A'dam: Bruto-winst f 591.537 (vorig jaar 744.096), waarvan f 472.072 (671.544) winst op ertsen, mineralen er chemische produkten; winst na alge mene kosten. afschrijving, belasting f 244.026 (265.429): dividend voorstel 15 15) pet; ertsprijzen bleven laag; aan- jod van mangaanertsen overtrof ruim de vraag; alleen belangstelling gevonden voor speciale ertsen van zeer hoge kwa liteit, waarvan omzet en winstmarges daalden; de winstmarge op bewerkte ertsen ging achteruit; gevolgen ten dele door omzetstijging goedgemaakt; resulta ten van handel in mineralen en chemi sche produkten was boven verwachting gunstiger; resultaten van 1961 wijken weinig af. Ogcm en Nationaal Bezit van aande len Ogem stellen 11 (11) pet dividend voor; netto-resultaat Ogem hoger, doch men moet verliezen door geldelijke maat regelen in Nederland en Venezuela inha len. Personeelsraad in verklaring: Op korte termijn verbeteringen noodzakelijk T\E personeelsraad van de Neder- landse Spoorwegen heeft zich gisteren ernstig beziggehouden met de moeilijkheden die zich na de invoering van de nieuwe dienstrege ling op 28 mei jongstleden in het bedrijf hebben geopenbaard. een communiqué zegt de raad, dat an mening is, dat bij de tot dusver afgelegde verklaringen over deze situatie te weinig de nadruk is komen te vallen op het grote tekort aan personeel bij de spoorwegen, waardoor, volgens hem. alle inspanningen van het personeel ten spijt, de bijzondere moeilijkheden die steeds verbonden zijn aan de invoering van een nieuwe dienstregeling niet konden wor den overwonnen. Dat de bijzondere aard en arbeidsom standigheden van het spoorwegbedrijf on voldoende in de beloning en de overige arbeidsvoorwaarden tot uitdrukking zijn gebracht, wreekt zich nu. volgens de personeelsraad, in de te krappe perso neelsbezetting en de onmogelijkheid, al thans voor de vitale bedrijfsonderdelen voldoende nieuwe arbeidskrachten te trekken. De onvoldoende compensatie aan personeel voor arbeid in onaangename situaties, zoals onregelmatige dienst, nachtdienst en dienst op zon- en feest dagen, het zich steeds beschikbaar moe ten houden en de bijzonder onbevredi gende onderhandelingen over de arbeids tijdverkorting, hebben onder het spoor wegpersoneel reeds geruime tijd een gevoel van onbehagen en ontstemming doen ontstaan, aldus de raad. Dit gevoel wordt, naar zijn oordeel, versterkt, door dat bij herhaling overheidsingrijpen in het georganiseerd overleg de waarde van dit overleg tussen de bonafide vakorgani saties en de directie van de N.S. in dis cussie heeft gebracht, en het vertrouwen van het personeel hierin heeft onder- De personeelsraad zegt volkomen be grip te hebben voor de ontstemming die bij de invoering van de nieuwe dienst regeling openbaar is geworden. De raad meent dan ook, dat de onderhandelingen, die tijdig met de bedrijfsleiding zijn be gonnen ter verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden met name een betere beloning te verkrijgen de onaangenaamheden die aan de spoorwegarbeid zijn verbonden op korte termijn in het overleg met de di rectie tot resultaat zullen moeten komen. In dit verband vestigt de personeelsraad w.- fn zijn communiqué de aandacht op, dat het spoorwegpersoneel op het stuk van de compensatie voor deze bijzondere opofferingen ver achterblijft bij wat over al elders in het bedrijfsleven wordt toe gestaan. De raad verwacht tijdens de eerstvol gende ontmoeting met de directie van de Verpleegster met benzine begoten: vier jaar Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de vijftigjarige meubelmakc- G. van der V. veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering. De procu reur-generaal had tegen de man bevesti ging van het rechtbankvonnis geëist: drie jaar met aftrek en terbeschikkingstelling in de regering. De Amsterdamse meubelmaker had op 10 augustus 1960 in een wijkgebouw van het Oranje-Groene kruis in Amsterdam een benzineblik over een verpleegster leeggegoten, daarna zou hij geprobeerd hebben de vrouw in brand te steken, om dat zij zijn benaderingspogingen afwees. Ger. Maatsch. Verhond en belastingpersoneel Het bestuur van de beroepskring voox het overheids- en semi-overheidsperso- neel van het Gereformeerd maatschap pelijk verbond heeft aan zijn bij de be lastingdienst in Den Haag werkzame leden medegedeeld, dat het de acties, die beogen het vrijwillige overwerk te sta ken uit principiële overwegingen afkeurt en daaraan op generlei wijze enige steun wil verlenen. Koraalzee was Noordzee Het DC-7 toestel van de KLM, dat zondagochtend boven de Atlantische Oceaan in ernstige moeilijkheden ge raakte en een motor verloor, is niet de PH-DSM Koraalzee geweest, doch de PH-dsn Noordzee. Terwijl overal ge meld werd dat het de Koraalzee was, die op opzienbarende wijze aan een drei gende ramp ontsnapte, stond dit toe stel rustig aan de grond op het vlieg veld van Lissabon. De verwarring is ontstaan door de sterk op elkaar gelij kende roepletters van de vliegtuigen: PH-DSM en PH-DSN. Op het ogenblik staat de Noordzee nog steeds op het vliegveld van Prestwick, waar het door KLM-technici aan een nauwkeurig onderzoek wordt onder worpen. De KLM verwacht dat het toe stel vrijdag of zaterdag a.s. naar Schip hol zal worden overgevlogen. leiding bekend zijnde verlange personeelsraad. Met het oog op de gespannen situatie tn het bedrijf, waarbij het achterblijven een aantal arbeidsvoorwaarden een grote rol speelt, meent de perso neelsraad. dat het noodzakelijk is, de voorgestelde verbeteringen op korte ter mijn in te voeren. De raad zegt tenslotte, dat hij zich er in verzekerd houdt, dat het personeel afwachting van de overlegresultaten, de goede gang van zaken in het bedrijf zal blijven bevorderen. Ds. Mieras beëdigd als Kamerlid (Van onze parlamentsredactie) Gistermiddag is ds. M. A. Mieras, oud gereformeerd predikant te Krimpen aan de IJssel, toegelaten en beëdigd als lid de Tweede Kamer. Hierdoor is de staatkundLg-.gerefformeerde Tweede-Ka merfractie weer op sterkte gekomen. Ook maakt nu weer een predikant deel t van de drie man sterke fractie. Het nog niet bekend* of ds. Mierras wijlen ds. Zandt ook als fractievoorzitter zal opvolgen Vijfdaagse bü AKU. Het College van rijksbemiddelaars heeft goedgekeurd, dat met ingang van 2 juli voor het personeel in dagdienst bü de Algemene kunstzijde N.V., de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd. De 32-jarige zwerver G. A. I. heeft teren bekend dat hy de 71-jarige J. i G. in zijn hofjeswoning te Den Haag door wurging om het leven heeft ge bracht na een hevige ruzie over roddel- praatjes, dfie de bejaarde man enkele jaren geleden over I. zou hebben rond gestrooid. De dader zal zaterdag voor officier van justitie worden geleid waarschijnlijk vervolgd worden wegens doodslag. Verfeden week woensdag had de voortvluchtige psychopaat bij v. d. G. om logies aangeklopt, en zij waren over eengekomen dat I. bij de bejaarde ar chief bediende zou blijven tegen betaling van een gulden per dag totdat 'hij werk zou hebben gevonden en financieel in staat zou zijn om een kamer te huren, Donderdagavond kregen zij ruzie, waar bij I. zijn gastheer verweet dot deze door zijn praatjes schuldig was aan het feit dat het meisje van I. de verhouding had verbroken. De ruzie liep zo hoog dat I. op een gegeven ogenblik v. d. G. op de rug sprong en zijn keel dichtkneep totdat de levensgeesten waren gekeken. Tot maandagmorgen is hij in de woning van zijn slachtoffer gebleven. Amerikaans ambtenaar gaf inlichtingen door Irvin Chambers Scarbeck, ambtenaar van de Amerikaanse buitenlandse dienst, is gisteren gearresteerd omdat hij inlich tingen over de nationale veiligheid aan de communistische regering zou hebben doorgegeven. (Van onze correspondent te Bonn) Het wrak van het acht maanden geleden, na een vreselijke serie bot singen op de Rijn bij Emmerik, in de buurt van Spijk aan de grond ge lopen Deense veerschip Tina Scarlett zal nu in augustus worden geborgen. De bergingskosten zullen voorlopig moeten worden voorgeschoten door het Westduitse ministerie van ver keer. De berging zal zeer behoedzaam moe ten worden uitgevoerd, daar men wil ver hinderen dat op dit zeer drukke punt het Rünverkeer wordt gestoord of zelfs geheel stilgelegd. Bovendien wil men de Tina Scarlett niet alleen maar bergen. zo mogelijk redden, opkalefateren veer in de vaart brengen. De ber gingskosten zullen moeten worden ge dekt uit de waarde van de Tina Scarlett, die door de Deense rederij geheel is prijs gegeven. Op 3 maart heeft het „Rheinsohiffahrts- gericht" in Duisburg-Ruhrort de Keulse „Hansa-werf" waar de Tina Scarlett gebouwd voor zij haar Rijntocht Rotterdam aanvaardde, voor de Emme- rikse catastrofe verantwoordelijk gesteld. De werf had tegen dit vonnis hoger be roep aangetekend bij een hogere scheeps- rechtbank in Keulen, maar dit evenwel voorlopig ingetrokken om een vergelijk mogelijk te maken. ONDERZOEK Naast deze civielrechtelijke procedure loopt nog het onderzoek door de officier van justitie in Kleef, die van de berging van de Tina Scarlett nieuw bewijsmate riaal voor de schuldvraag verwacht (Be halve de twee mensenlevens die by de ramp te betreuren waren, bedroeg de to tale schade rond 15 miljoen mark). 0.m. moet de roerinstaüatie nog worden on derzocht. Die heeft de Hansa-werf niet gebouwd, maar de A.E.G. die haar ook heeft gemonteerd. De motivering vai (aanvankelyk aangevochten vonnis het „Rheinschiffahrtsgericht" in Duis burg-Ruhrort stelde de Hansa-werf e wel verantwoordeHjk, omdat zy de pitein op de Tina Scarlett had gezet. Hij was een gewone Rijnloods, die bij de ramp zwaar werd gewond. Aangezien de Tina Scarlett een zeeschip was, had er een kapitein-grote-vaart op moeten staan. Ook de matrozen waren niet capabel ge noeg, meende het „Rheinschiffahrtsge richt". dat voorts verklaarde, dat de Tina Scarlett nooit op eigen kracht Rijnop waarts had mogen varen, maar in sleep (zoals het later afgebouwde zusterschip, dat zonder ongelukken van Keulen naar Walsum kwam, waar de machines er in worden gebouwd). Volgens dit vonnis moet de Hansawerf 1.25 miljoen mark aan schadevergoeding betalen, afgezien nog de schade die ver oorzaakt werd door de consequenties van de ramp (1 miljoen mark) voor de Rot terdamse rederij Pluvier voor het ver lies van het 995 ton metende tankschip Diamant en 250.000 mark voor de eigena- het Rijnschip Farewell, welks kapitein Kornelissen is verdronken. De voltrekking van dit vonnis zou het faillisement vaxi de Hansa-werf hebben betekend. Deze probeert dus met de be nadeelden een regeling te treffen voor de terugbetaling van de geleden schade, faillissement zouden zü namelUk De Nederlandsohe Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft heden haar 178ste jaarvergadering te Deventer ge- wyd aan het industriële klimaat in Na derland. Hieraan heeft drs. A. C. J K--t. tier. hoofddirecteur van de Staatsmijnen, vooraf een reeds in druk verschenen bi schouwing gewijd. Prof. dr. F. J. Ui. Rutten sprak over mens en opleiding. Hij noemde het be drijfsleven een afspiegeling van het alge meen cultuurpatroon en zeide dat in drieëerlei opzicht de mentaliteit is ver- andend; het peil der behoeften is geste gen, de ondergeschiktheid is gerelati- veerd en de sociale afstanden zijn minde: «oherp. De patroon of werkgever werd directie; de arbeider werd werknemer, de werknemer medewerker. Ook wordt thans nadruk gelegd op de maatschappe. lijke functie van het bedrijfsleven. Dt industrie vraagt nu vooral geschoold» en universitair gevormde medewerkers, Enige technisch onderwijs moet volgeni spreker tot de algemene vorm'ng worden gerekend. Dr. J. C. Hooykaas van Becker's Som, sprak over samenwerking. In hele be drijfstakken moet volgens spreker de produktie onderling afgestemd worden en men moet gezamenlijk zoeken naar produktie van artikelen, waar ons land op zijn best is, want het heeft geen enkel nut de uitvoer te bevorderen van arti kelen, die het buitenland in groter hoe veelheden wellicht nog beter maakt. Prof. mr. H. J. Hellema besorak hit financieel en fiscaal klimaat. Hij acht de inwendige financiering verreweg de be- langrykste. Deze woivit sterk bevorderd door de dubbele belastingheffing van de N.V. Zy is noodzakelijk voor besloten vennootschappen. wier betekenis men wel eens vergeet. De binnenlandse om- zet van open N.V.'s was in 1956 f 5 mil- jard, van de beslotene f 10 miljard, de uitvoer resp. f 2 miljard en f 3.3 miljard. De belastingdruk is te zwaar. Het be drijfsleven zal er verstandig aan doen niet te zeer vast te houden aan investe ringsaftrek. vervroegde afschrijving en bevordering van uitvoer, die een zeer ongewenste uitwerking hebben voor een gelijkmatige belastingdruk. Afschaffing van die gerichte maatregelen zou de enige mogelijkheid bieden om te begin nen met vrijstelling van primair divi dend. Dergelijke gerichte begunstigingen maken mede het hogere tarief van de overige heffingen noodzakelijk, aldus spreker. Braz.. 1 Buig.. 19 Denen. 104 Duitel.. Eng.. 4 Fin. 10 Frans. 1 Ghana. 4 Griek 1 Ier. 1 Isr., 5 Ital.. 2 Japan 3 Joegsl., II Liber. 1 Marok.. 43 Noren. 3 Oöstdtsl.. 1 Pan.. .978.037 brt. Sinds 'eg 1960 12.111 schepen. f)E KOERSWAARDE der officieel te Amsterdam genoteerde Nederlandse aandelen is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in mei in miljoenen guldens met 1053 tot 32.020 gedaald, met een hoogtepunt voor 1960 van 30.844 eind augustus „en een laagtepunt van 25.152 eira februari 1960. De nominale waarde was eind mei 5855 (vorige maand 5676). Internationale waarden waren 21.994 De 20 fondsen met de hoogste nominale* omzet in miljoenen guldens waren ach-U terecnvolgens: Koninklijke Olie 5,42,1 Philips 3,54, Robeco 2,81, Aku 1,35, V.M.F.I 1,82. Unilever 1,72, Hoogovens 1.54, Zwa-I nenberg-Organon 1,29, Kon. Papier 1.14,1 Ver. Bezit 1,09, Interunie 1,04, Ketjen, I Amst. Bank, N.H.M., Rott. Bank. Stok- vis, Van Gelder, Electrofact, Philips c.p, H.V.A. tezamen 29,95, en met de hoogste effectieve omzet: Philips 39,54, Kon Olie 37.44, Hoogovens 17,52, Unilever 14,9, Ro- beco 14,34, Zwanenberg-Organon 13,32, Aku, Kon. Zout, Ketjen, V.M.F., Inter- unie, Kon. Pap'er. Bijenkorf, Indola, Ami Bank, Ver. Bezit, Electrofact, Rott. Bank, Van Gelder. Bührmann. te- en 199.6. In juni was de beurs ongeanimeerd met aarzelend koersverloop, zodat de beurs index 2 punten achteruit ging. (vorige maand 23.024), scheep- en luchtvaart 986 (v.m. 995), cultures 171 m. 177), handel en industrie 6957 (v.m. 6924), banken 1342 (v.m. 1308). De gemiddelde aandelenkoers was eind mei 547 (vjn. 583)*/#, de beurs waarde-index 377,4 (v.m. 403.2). met 1953 gemiddeld 100. De aandelenomzet bedroeg volgens de afdeling public relations der beurs ln miljoenen guldens nominaal in mei 70,4 (vorige maand 95,1, vorig jaar 74). in de eerste 5 maanden 472.6 (v.j. 406,6), obligaties in 5 maanden 423,8 (v.j. 357,4), In mei werden tot de beurshandel toe gelaten in miljoenen guldens: Aandelen 185,7» obligaties 29,1, pandbrieven 1,2. Het gemiddeld aantal noteringen was per dag 432 Ned. aandelen, waarvan 40"# hoger, 41»/. lager en 19*/# onveranderd. Het A.N.P.-C.B.S. beursindexcijfer was ln mei 457 (vorige maand 465, eind de cember 403). Ook de buitenlandse beur zen waren hoger dan eind december. HET TEKORT aan werkkrachten in Nederland zal waarschijnlijk toe nemen tot bijna honderdduizend, aldus schrijft de directie arbeids voorziening. Dit nijpend gebrek aan mensen wordt steeds scherper hoewel er in 1961 ook enkele gunstige factoren zullen zijn. In 1960 was het tekort aan arbeiders 15.000 minder geschikt wat geringer dan voor dit jaar geraamd wordt namelijk 87.000, van wie 35.000 wen. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve ging in 1960 voort met 27.000 mannen en 1000 vrouwen. Voorts bedroeg de groei van de beroepsbevol king 29.000 mannen en 17.000 vrouwen. Het aantal werkers steeg dus met 73.000 men denken, maar het werden er slechts 71.000 omdat naar schatting 2000 :en meer naar Duitsland pendelden. Uit de landbouw kwamen nog 5500 ar beidskrachten vrij en dientengevolge kon de nijverheid 43.500 en de dienst sector 33.000 krachten opnemen. Dit was echter volslagen onvoldoende. In de nij verheid nam het tekort nog met 26.000 toe tot 60.000. De werkloosheid was zeer laag namelijk 44.000 mannen, van wie 10.000 struc tuurwerklozen. voornamelijk ouaeren. en 4500 vrouwen. Onder de druk van het grote arbeidstekort wordt echter nog voortdurend uit deze reserve geput. De aanwas van dc beroepsbevolking zal voor de mannen zesduizend groter zijn dan in 1960. Ook de revaluatie zal de vraag naar Nederlandse produkten wat temperen en tevens de Nederland se loonvoorwaarden wat aantrekkelij ker maken dan tevoren. Ook hoopt men enkele duizenden Italianen en Spanjaarden in dienst te nemen. Daar tegenover zal de tfek naar Duits land nog sterker worden. Enige troost is, dat in 1962 cn 1963 de invloed van de naoorlogse geboortegolf zich zal doen gevoelen. In de afgelopen maand mei is de gere gistreerde arbe-J' serve opnieuw ge daald. zo deelt het departement van so ciale zaken mede. Het aantal ingeschre ven mannen daalde van 28.638 tot 22.815, voornamelijk als gevolg van seizoenin vloeden. Tal van arbeidskrachten met een typisch seizoenberoep, die in het be gin van dit jaar ander werk hadden aan- vaard. gingen weer in hun eigen beroep aan de slag. hetgeen een vergroting van j de vraag bij hun tijdelijke werkgevers tot gevolg had. Het gevolg van de dalende arbeidsre serve is, dat zich bij het naderende hoog seizoen een groeiend tekort aan werk krachten begint af te tekenen. De daling heeft vooral betrekking op de groepen landarbeiders en bouwvakarbeiders. In de meeste provincies is sprake van een min of meer ernstige spanning op de bouwmarkt, ondanks het feit dat op ver schillende plaatsen stagnatie bestaat in de materiaalvoorziening. In de metaalindustrie is er vraag naar meer dan 30.000 geschoolde en onge schoolde arbeiders. De Limburgse mij nen overwegen werving van arbeiders uit andere provincies. Ook de horeca- en havenbedrijven hebben een groot te kort aan personeel. De vraag naar vrou welijke werkkrachten overtreft vele ma len het aanbod. WÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊË WÊKmm. Voor Leiden e.o.: KOREVAAR GARAGE WÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊM KOREVAARSTRAAT 43 1ÈÊÊKBÊÊKÈÊHÊÊ&ÊM& TELEFOON 01710 - 23730 BiKIWBHKBBSÉSkiiSiESÉÉiÊ

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4