Niets wees op ramp met KLM-Electra Goede naam van de Spoorwegen staat in deze dagen op het spel Middag- en avondfeest van honderdjarig „Prediker" B HHeL xBÊM Wel degelijk sprake van een protest Meisjes uit brand gered via menselijke ladder Betere voorwaarden voor N.S.-personeel? MEL WE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 JUNI 1961 Appèl op oudere generatie Het mag dan de opzet zijn geweest, het eeuwfeest van Predikerzo bescheiden mogelijk te vieren, de oud-leden en leden die eraan hebben deelgenomen, zullen er de prettigste herinneringen aan bewaren. Het programma van gisteren bestond uit een feestelijke huishoudelijke ver gadering, een diner in „Riche" te Katwijk aan Zee en een feestavond met toneel van de Timdelerclub. Het hele feest had een sfeer die bepaald grond geeft aan goede verwacht'nigen voor de toekomst van deze oudste Li'idse jeugdorganisatie. nement op verschillende tijdschriften aanbood, Korswagen namens de Stichting Prediker en de zondagsschool (boeken- enveloppen met inhoud), het lid Eikerbout en dc heer H. van Cittert de commissie van toezicht. De heer W. F. L. Heijloo, voorzitter van de lustrumcommissie, leidde de mid dagvergadering. Hij gaf een korte schets van het ontstaan en de ontwikkeling van „Prediker", „tussen olielamp en kunst maan", zoals hij zei. „Voor zeer velen Ls Prediker in de loop der jaren een bron van levenskracht geweest De heer Hèijloo legde er de nadruk op. dat de generatie van nu de daadwerkelijke steun van de ouderen niet kan missen. Hij deed dan ook een appèl op de oud leden om Prediker niet uit het oog te verliezen. „Wellicht is de geslaagde vie ring van dit eeuwfeest een aanleiding om eens na te gaan wat er voor Prediker kan worden gedaan". Na de traditionele minuut stilte wer den enkele verzen van psalm 73 gezon gen. Er ging een telegram naar H.M. de Koningin: „Prediker", in feestvergade- ring bijeen ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan, biedt bü vernieuwing U baar trouw en aanhankelijkheid aan. Goede ivensen J-Iet erelid P. Eikerbout las in de mid dagvergadering een serie brieven van oud-deden en andere schriftelijke geluk wensen voor, zoals van de heer Brinks U Voorschoten, die in 1901 penningmeestex van de vereniging was, de heer Nico Spek, die in Canada woont, en ook van de centrale commissie voor het jeugd werk van de, Hervormde Gemeente. Met grote aandacht werd naar de ver schillende, feestelijk getinte jaarversla gen en overzichten geluisterd: Van Duu- ren jr. als secretaris van de J.V. een historisch overzicht en het jaarverslag, Van 't Zelfde jr. het financiële verslag van de J.V.. de heer F. de Vries namens de commissie van beheer, de heer Heij loo namens het Bouwfonds-Actiecomité en gelukwensen van de heer Van Duuren sri namens de commissie van beheer (voorheen het bouwfonds), die een abon- Vervoerders bollenstreek gaan samenwerken De tijd dat een onderneming op eigen houtje de strijd tegen de concurrentie kön volhouden, lijkt achter de rug. Wat niemand had gedroomd gaat thans wer kelijkheid worden: ook in de bollen- wereld gaat men samenwerken. Het zijn niet alleen de bollenexporteurs, maar ook de bollenvervoerders, die de handen in één slaan. In Dc Deyl te Wassenaar is opgericht de FTO, de Federatie van Transportondernemingen in de Bollen streek. In de federatie zijn opgenomen de Vereniging Steenvervoer tc Lisse de Vereniging van Bloembollentranspor- teprs te Hillegom. In totaal zijn 125 on dernemingen toegetreden. Hun wagen park heeft een gezamenlijk laadvermo gen van 6000 ton. Eindexamen Leiclse chr. kweekschool Voor het examen van de christelijke kweekschool te Leiden zijn gisteren de volgende kandidaten geslaagd: mej. C. de Vente te Noordwijk en de heren M. A. Buijs te Katwijk aan Zee. B. J. Brinksma te Leiderdorp, H. Snel te Leiden, P. van Tol te Lelden, J. H. Wassenaar te Leiden en W. C. Willemse te Lelden. De examens zijn nu ten einde. Er zijn 59 kandidaten geslaagd. Vier zijn er af- Carolien won lïrijs Carolien van Holk uit Oegstgeest heeft de tweede prijs gewonnen in de scenar' wedstrijd vpor middelbare soholieren, de leeftijdsgroep onder de zestien jaar. De wedstrijd was uitgeschreven door het Nederlands Filminstituut ter gelegenheid van de Internationale Filmweek Arnhem 1961. In totaal waren 147 scenario's inge zonden: - Verkoop bouwterrein Teneinde een afronding te verkrijg! vaq liet terrein waarop een dienstgebouw is gesticht, heeft het Staatsbedrijf dei P.T.T. te 's-Gravenhage verzocht, var de gemeente Leiden enkele percelen bouwterrein te mogen kopen Ze hebben een oppervlakte van respectievelijk geveer 420 m2 en 260 m2. Er is over stemming bereikt omtrent de verkoop prijs van,'/25 per m2 voor terrein A ƒ15 per m2 voor terrein B. In het zuidwestelijk deel zijn openbare kleuterscholen gevestigd, één aan de Da Costastraat en één de Telderskade. De kleuterschool Telders- kade, die nog niet over een eiger bop.w beschikt, is tijdelijk gehuisvest in tweè lo'kalen van de openbare lagen school aan de Telderskade en in éér lokaal van het hulpgebouw aan de Vale- riusstraat. Deze school zal definitief wor den gehuisvest in het tweeklassige school gebouw aan de Telderskade. voor de bouw en inrichting waarvan de raad op 17 april de nodige gelden beschikbaar stelde. In het bouwplan is rekening ge houden met de mogelijkheid het gebouw met een derde speelwerklokaal uit breiden. De kleuterschool telt 120 leerlingen 3 leidsters. De verwachting bestaat, dat het aantal leerlingen hij de aanvang het schooljaar 1961/1962 nog aanzienlijk zal stijgen. Nu de b'Souwing in de geving van de Valepiusstraat zich sterk uitbreidt en het bezwaar van de ouders steeds sterkér gaat spreken om hun kin deren naar de verder afgelegen kleuter school aan de Telderskade te zei achten B. eh W. het nodig, dat ii stadsdeel een derde openbare kleuter school wordt gesticht door afsplitsinf de school aan de Telderskade. De nii school, die door meer dan 60 kleuters zal worden bezocht, kan tijdelijk in twee lokalen van dc hulpschool aan de Vale- riussbraat worden ondergebracht. Tiboel Siegcnbeekslraat 24 Aan de gemeente is voor een bedrag van ƒ30.000 te koop aangeboden het per ceel Tiboel Siegenbeekstraat 24. Het be zit van het pand is voor de gemeente van belang. Het college acht de prijs vi 30.000 aannemelijk. Het ligt in de be doeling, dat het pand in beheer ei ploitatie wordt gegeven aan de Woning stichting en door deze stichting wordt yerhuurd aan een ambtenaar der ge- meenten in wiens huisvesting dringend moet worden voorzien. voorzitter van dc commissie van beheer, de heer Van Duuren. huldigde de heer W. Oudshoorn, die 25 jaar als penningmeester deel heeft uitgemaakt de leiding van het bouwfonds. De heer De Vries ls zijn opvolger geworden. De heer Oudshoorn werd hartelijk dank gebracht voor zijn vele werk om de zaak Prediker financieel gaande te hou den. „Een sinecure is het zeker niet ge weest". De oud-penningmeester werd zijn liefhebberij een fotografische viewer aangeboden. IIU dankte voor di blijk van waardering. „WH weten in Pre diker waarvoor wij werken." zo motl 'eerde hij zijn werkzaamheid als bouw- fondspenningmeestcr. Avondfeest it een bus en enige particuliere auto': vertrokken de feestvierenden om 5 uui Katwijks Boulevard1. Na een vrolijk npéritiefje lieten allen zich het kostelijke dLner wel smaken. De goede sfeer aan tafel werd mede bepaald door enige „sappige" toespraken. De Timdelerclub voerde 's avonds het blijspel „De zwarte monnik" op. Het Leids Kamerorkest zorgde voor de muzi kale vullingen. Het samenzijn stond on der leiding van de waarnemend voorzit ter van de J.V.. de heer Van 't Zelfde sr De concierge, de heer Breuker, bood het J.V.-bestuur handdoeken en vloeibare zeep aan, opdat de leden voortaan niet meer met vuile handen huiswaarts hoe ven te keren. Het echtpaar Heijloo viel ook een huldiging ten deel. Een schaal met fruit en nog een attentie ware bewijzen van grote erkentelijkheid, die men de heer W. F. L. Heijloo in de kring van Prediker toedraagt. Het toneelspel oogstte veel applaus. Omstreeks half twaalf sloot de heer Van 't Zelfde dit onvergetelijke feest, nadat de vier coupletten van het vaandellied waren gezongen. De heer W. Oudshoorn (links) werd gisteren op het feest van Prediker gehuldigd omdat hij 25 jaar penningmeester van het bouwfonds is geweest. De voor zitter van de commissie van be heer, de heer Van Duuren, bood hem een fotografische viewer aan. (Foto N. v. d. Horst) GANGETJE li Verkoop bouwterrein aan en bij Bacbslraat In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van 24 eengezinswoningen hébben de heren B. J. Huurman en J. Ravestein te Leiden, verzocht aan hen te verkopen percelen bouwterrein, gelegen ten westen van de Bachstraat en ten zuidoosten van de Toscaninilaan, te zamen groot ongeveer 3 000 m2. Volgens het thans geldende partiële uitbreidingsplan „Leiden, Zuidwest'" vastgesteld bij raadsbesluit van 14 sep tember 1959, is de onderthavige grond bestemd voor de bouw van woningen voor ouden van dagen. De door adres santen voorgenomen bebouwing is ïr overeenstemming anet een in voorberei ding zijnde wijziging van het uitbrei dingsplan, waarbij rekening Ls gehou den met de 'bouw van een bejaarden tehuis door -de Henvormde Diaconie in deze omgeving. Er is overeenstemming bereikt om- trent de verkoopprijs van f 130.000. Scooter in botsing met wielrijdster Omstreeks kwart over acht gisteravond, is op de kruising Korevaarstraat—Jan van Houtbrug Jan van Houtkade- Geregracht, een 20-jarige wielrijdster ix botsing gekomen met een scooter, die op de Korevaarstraat richting Breestraat reed. De wielrijdster kwam van de tegen overgestelde richting en sloeg linksaf de Geregracht op. Zij liet echter niet vol doende ruimte over voor de scooter. De wielrijdster werd met onbekend letsel door de E.HJD. naar het academisch kenhuis vervoerd. De scooterberijdei klaagde over pijn in de ledematen. Verbouwing Breestraat Namens het Vclo-wasmachinebedrijf wordt het pand Breestraat 143 onder chitectuur van architect J. L. M. de Wolf tc Wassenaar verbouwd door de firma Kühne uit Zeist. Elektrische installaties De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hagc heeft liet aanleggen tan elektrische installaties in het rijksmuseum vooi tuurlijkc historie opgedragen aan elektro-technisch bureau Elton te Leiden voor 94.700. Grondpersoneel hoorde Sirius vallen KAIRO, dinsdag. STAVEN GOLD lagen tc schitteren onder de heldere hemel boven Egypte, toen leden van het grond personeel van de KLM tien minuten na het verongelukken van de KLM- Electra „Sirius" de plaats van de ramp in de zandheuvels ten zuid oost envan Kairo bereikten. In de nacht van zondag op maandag had den deze mensen op het platform van hetv liegveld van Kairo op de komst van de Sirius staan wachten, toen zij het vliegtuig plotseling hoorden neerkomen in de stilte van de nacht. De mann enzagen vrijwel onmiddel lijk een grote rookkolom opstijgen. Zij reden met grote snelheid naar dc plaats des onheils en gedurende het laatste deel van de rit moesten zij door het woestijnzand rijden. Toen zij bij het vliegtuig arriveerden, stond een deel van de machine nog in brand. Het toestel was in tweeën gebroken en daarna uiteengescheurd, met uit zondering van het voorste deel en het Voctgangster liep tegen bromfiets Op de Lammenschansweg nabij de Zoe- terwoudsesingel is gisteravond een 47- jarige voétgangster aangereden door een bromfiets. Zij liep een schedelbasisfrac- tuur op. De voetgangster wilde bij de Jan van Houtbrug de rijbaan schuin oversteken naar de Lammenschansweg. Zij merkte niet dat een bromfiets nader de. De bromfietser wilde achter de voet gangster om, maar deze zag op het laat ste ogenblik de bromfiets en liep toen verschrikt terug. Zij werd door de EH.D. naar het academisch ziekenhuis vervoerd. A. van der Weyden jubileerde Vanmorgen werd in intieme kring in zijn woning de heer A. van der Weyden gehuldigd in verband met zijn veertig jarig jubileum als loodgieter bij de firma D. Kret en Zoon op de Hoge Rijn dijk. Jongen liep schedel basis- fractuur op bij gymnastiek Gisteren is tijdens een oefenavond van de gymnastiekvereniging Jahn in hel gymnastieklokaal aan de Van Vollen- hovenkade. de 16-jarige H. Flaman bij het maken van salto's op de lange mat met het hoofd op dé grond terecht ge komen. Hij liep een sehedelb'asisfrai op en werd met de E.H.D. naar academisch ziekenhuis vervoerd. Moet liet zo: elke dag een beetje meer wanorde? (Vervolg van pagina 1) Na alles wat we in dc afgelopen dagen al over de slechte treinenloop hebben gehoord, spannen de gebeurtenissen van gisteravond en van vannacht wel de kroon. De naam van de altijd zo goed gefunctioneerd hebbende Nederlandse Spoorwegen staat op het spel, omdat het publiek bezig is het vertrouwen te ver liezen. De storing- im Amersfoort 'is dc derde storing in (haar soort 'sinds enkele dagen. Eerst was het de NX-beveiligingsinstal- latie in Eindhoven, die het begaf, toen die in Woerden, en nog geen vieren twintig uur later die in de Keistad. Deugt dit beproefde en als zéér be trouwbaar gepropageerde systeem plot seling niet meer? Zijn er maast de moei lijkheden ten aanzien van de „krappe" dienstregeling en frujt personeel Chans ook nog moeilijkheden vam technisch» aard bijgekomen? Talrijk zijn de gesprekken geweest, die we met N.S.-werknemers hebben ge voerd. We zouden haast van een soort enquête kunnen spreken. Alles wat hier in naar voren kwam, wüst in één en dezelfde richting: hier ls sprake van een protest. Een protest dat hoe langer hoe meer groteske vormen gaat aannemen. Een protest dat duidelijk wil maken dat de maat vol ls. Geen enkel did van het rijdend of hen stationspersoneel althans dat wij heb ben gesproken heeft dit onomwonden Speeltuinvereniging De vijf Hoven Het bestuur van de speeltuinvereniging De vijf Hoven (Zuid-West) heeft meege deeld, dat er al hard wordt gewerkt voor de toekomstige speeltuin in het zuidwes telijk stadsdeel. Men is .al ver gevorderd met de vervaardiging van een grote draaimolen, enkele kleinere speelwerk- tuigen zijn klaar en nu gaat men begin, nen aan de schommels. Zelfs worden al voorbereidingen getroffen voor de bouw van een clubhuis. Ook bij de gemeente woedt eraan gewerkt tot aanleg van de speeltuin te komen. Ongeveer 350 be woners van Zuid-West zijn al lid of donateur. Verbouwing Wallon aanbesteed Dc technische dienst van de Stichting Studentenhuisvesting heeft een onder handse aanbesteding gehouden voor hel. verbouwen en herinrichten van het „Hó- pital Wallon" aan het Rapenburg-Papen gracht De uitslag luidt N.V. Bouw- en Exploitatie Mij B. J Huurman Zn te Leiden, 161.700; N.V. voorheen firma Bik en Breedeveld, Leiden, 159.300; Aannemersbedrijf voorheen firma Leo Zitman, P. M. du Prie, Leiden, 156.741 en K. Lurgy, Oegstgeest, 153.820. toegegeven. Dit zou kunnen wijzen op een „gesloten front", op het trekken van één lijn naar buiten. Er is ontevreden heid over de vakorganisaties, die men zoetsappL'gheid aanwrijft inzake de on- deelhandelingen over de arbeidsvoor waarden. Paardenmiddelen moeten er worden gebruikt, zo is de (all weer on uitgesproken) gedachtenigang. „Kom bij 't spoor" Ziehier een bloemlezing uit onze ge sprekken Controleur: „Och, het is net als met trein- en vliegtuigongelukken" (dit op onze vraag, of het niet vreemd is dat het NX-systeem, dat aMijd zo 'goed heeft gewelkt, plotseling, achter elkaar, teke nen van ondeugdelijkheid gaat verto nen). „Een hele tijd gebeurt er niets, cn dan komt alles achter elkaar. Nee. bij gelovig ben ik niet Wagemvoerder: „Ik kom net terug van die onMarc beveiiligingsinsitallatie in Amersfoort. Hebben we niet goed ge reden? Hoe kunt u dat nou zeggen. IX vind dat we bést gereden hebben. Met deze dienstregeling dan. Hebt u werkT Ja? Nou. dat is jammer. Ik zou andera zeggen: kom bij het spoor". Stationschef: „Die nieuwe dienstrege ling is de aanleiding voor de bekende druppel, die de emmer deed overlopen. Déardoor ds er die kankerstemmimg. Of deze zich ontlaadt in een soort model- aotie? Dat zal ik niét zeggen. Ik zeg u alleen dit: er behoeven maar betrekke lijk weinig treinen op de grote lijnen om aanvaardbare redenen vertraging te krijgen om de hele dienstregeling in het honderd te laten lopen. De Nederlandse Spoorwegen zij n wat dat betreft een kwetébaar bedrijf, weot u." Stationsbeambte: „Het is voor de con ducteurs en wagenvoerders geen doen. Hun rijtijden geven zó weinig speling dat ze vaak eigenlijk niet eens kunnen eten of zelfs naar het toilet kunnen gaan. En dan: er wordt nu officieel 4614 uur gewerkt in plaats van 48. Maar toch, door die nieuwe dienstregeling en de personeelsschaarste, die 48 uur moeten nog wel worden aangehouden, met dit verschil, dat die uur als overwerk wordt uitbetaald. Nou meneer, dat is een bof: het scheelt je zo gemiddeld wel een tientje per maand. Bijna dan." Conducteur: „In Utrecht hebben ze geljj-k: we moeten eerst nog wat „in spelen". Passagiers, waarom klagen jul lie toch? Julilie zijn vee/1 te veel ver wend. Ik vraag me anders wèl af. Wat merkwaardig dat diit „inspelen" zo averechts verloopt. Maar ja, Utrecht zeglt het. Zelfs voor die t;v. Dus dan zal het wel waar wezen." Naar climax Men kan zich niet aan de indruk ont trekken dat het N.S.-personeel met Iets al« voldoening deze gang van zaken volgt. Men meent met deze handelwijze Iets te forceren. Wat zou u zeggen van deze exclamatie, opgetekend uit de mond van een wageiwoerder; „Geef ons een paar tientjes meer en misschien., dat we dan vlugger inspelen." Als de sombre N.S.-figuren gelijk krij gen, dan zal deze procedure uitlopen op een climax: elke dag een beetje meer wanorde. En aan het slot een protest- vergadering van het N.S.-personeel, waar de ontknoping moet volgen in een aantal desiderata, de dienstregeling en het loon betreffende. Steun voor de theorie, dat hier een actie van het personeel gaande is meen den we ook tc vinden ln het feit dat er op een aantal treinen naast de bestuur der een extra man zat. Natuurlijk: het zou kunnen wijzen op een normale con trole. Maar evengoed kunnen de gedach ten gaan ln de richting van „En nu z&l je op tUd rijden". Deze dubbel bemande „cockpits" golden, voor zover wö kon den nagaan, steeds treinen die praktisch géén vertraging boekten. Kortom: ook de maandag ls na een zekere rust op zondag bijzonder chao tisch geweest. Aflle verhalen van hc* hoofdkantoor als zouden de moeilijfche den wel overwonnen worden ten spijt Men kon eerder de treinen gaan tellen die top tijd waren, dan die weinig tot ver op hun schema achter bleken to eljn. De stipte treinen vond men op do kleine lijnrtjes, waarvan Den Haag- Rotterdam Hofplein een voorbeeld ia. Om het in opstandig jargon uit te druk ken: „Zo'n klein gesloten lijntje, daar valt weinig „uit te hallen'' nietwaar?" De geldelijke gevolgen van deze 'gang van zaken vaillen moeilijk exact uit t* drukken. Maar men kan ervam op aan, dat het verlies aan werkuren (foren sen) niet geringe bedragen zal belopen. «]ke dag dat deze toestand duurt, op nieuw. Om nog niet te spreken van de verloren uren door gemiste aansluitin gen van zakenmensen. Want niet alte treinen wachten om aansluiting toch oog mogelijk te maken. Hoogspanning Voor vele N.S.-mensen betekent deze periode hoe eigenaardig het klinken moge een tijd van hoogspanning. Wat te denken van diensten als „Inlichtin gen" die het werk niet aan kunnen mei hun roodgloeiende telefoons, aan hel steeds maar weer extra doorgeven er verwerken van meldingen over te late de dubbele waakzaamheid die de i het is geboden, nu «r zo veel is dat buiten het boekje verloopt, aan de improvisa tics ten gevolge van niet aanwezige conducteurs en/of wagenvoerders, die met een verlate treLn niet op tijd zijn om „hun" trein te gaan bemannen, waardoor weer van elders collega's vooreeliijn getoverd moéten worden. Wil men dc huidige toestand v de luchtige kant bekijken dan kan gezegd wordenAls u wilt reizen per trein, dan komt u cr wèl (op den duur). Het is eigenlijk doodeenvoudig het spoorboekje blijkt overbodig te zijn. U gaat gewoon maar op de bon nefooi naar het station en dan kómt er wel eens een trein. Maar we zou den deze hele kwestie toch maar lie ver niet als „luchtig", veleer als een probleem „met een luchtje eraan" willen kwalificeren. kielvlak. Zij vonden stoffelijke over schotten in het spoor, dat de machine op de grond had achtergelaten en een aantal overlevenden, waarvan velen met brandwonden. Gezagvoerder Rey nolds zat beklemd in wat was over gebleven van de stuurhut. Hij was bij kermis. De leden van het grondpersoneel moesten op de Egyptische reddingsploeg wachten, die ongeveer een half uur later arriveerde, voordat zU er in slaagden, de heer Reynolds te bevrijden. Dit moest zeer voorzichtig gebeuren om te voor komen, dat hij nog meer pijn moeat lij den Met scharen werd heel behoedzaam het metaal van de stuurhut rondom hem weggeknipt. Daarna werd hij naar Dar el Shiifa-ziekenhuis overgebracht toen gisteravond de commissie van des- kunigen uit Nederland op het vliegveld van Kairo arriveerde, was de toestand van Reynolds nog steeds kritiek. Normaal contact Niets weer er op, dal cr Iets verkeerds zou gaan, toen het toestel zich voo landing gereed maakte. De gezagvoeder deelde over de radio mede, dat hU ging landen en kreeg toestemming om dat t edocn. De verkeerstoren wenste hem „behouden aankomstOngeveer vijf kro voor de luchthaven sloeg het toestel tegen een zandheuvel en stortte het geveor 275 meter verder neer. Bij botsing werd het landingsgestel afge rukt, hetgeen er op wijst, dat alles ge reed was voor een normale landing. De gevonden snelheldamter stond op 150 km per uur. Door de slag brak het toestel ln tweeën het staartstuk en het voor stuk lagen ver van elkaar verwijderd. Het midcngedeelle werd relieel ver woest. De bandstoffentanks waren ln brand gevlogen, maar een deel van d» wrakstukken, met name het voorstuk. U niet ln brand gevlogen. Onderzoek De staven goud, diie onwezenlijk lagen te schitteren tussen de wrakstukken. dc Sirius maakten deel uit van een j d'ing baar goud van 239 kistjes ter waar de van bijna twee miljoen gulden. Voorts lag een partij van 2500 Zwitserse hor loges. bestemd voor het Verre Oosten, rondgestrooid over en in het zand. Op 77 staven na is al het goud terug gevonden. Daarom zijn in de duinen politiemannen gestationeerd om schat zoekers af tc schrikken cn de wrakstuk ken i.n verband met het komende onder zoek onaangerord te laten. Dc commissie van onderzoek is giste ren met een extra vliegtuig in Kairo aangekomen. Doel van het onderzoek ls, te weten tc komen waarom het vlieg tuig. dat het vliegveld van Kairo op normale wijze naderde, plotseling de zandheuvel raakte, neerstortte er vlammen gehul werd. Aanbevelingen In dit verband moge er aan herinnerd worden, dat, de Rapd yoor de Luchtvaart uit hét onderzoek naar het ongeval op 19 fcbrüan 1958 n&CQ (het Vliegveld van Kairo overkomen aan het KLM-toestel Ph Dfk aanbevolen heeft, dé kaarten vliegvelden welke aan de vliegtuigbe stuurders ter beschikking worden gesteld, een zodanige uitvoering te geven, dat de aanwezigheid van hoogten in de nabij heid van het vliegveld op suggestieve wijze in beeld wordt gebracht. Naar wij vernemen heeft de KLM deze aanbeve ling van de Raad onmiddellijk na de uit spraak opgevolgd. De Raad beval in zijn uitspraak ook aan, dat tijdens een door de linies gezé ten bestuurder op zich gevlogen rechter hand-circuit dc rechts-gezetene met het geen hij kan waarnemen de bestuurder dient te ondersteunen. Gebleken is de gezagvoerder van de Sirius op de hem bestemde plaats in de stuurhut heeft gezeten. Redding Het duurde tergend lang voordat de reddingsploegen op de plaats kwamen, waar eerder al vier soortgelijke onge lukken zijn gebeurd. Veel van de levenden werden uit de wrakstukken bevrijd door twee Duitse passagiers, die slechts lichte verwondingen opgelopen hebben, ZU werden, nog vastgebonden op hun stoelen, uit het vliegtuig geslingerd. Het waren Heinrich Schuster uit MUn- chen en Heinz Denckmann uit Rhcydt. De passagiers hebben geen waarschu wing gehad. Velen van hen waren ge wekt door de oproep over de luidspre kers, hun veiligheidsgordels vast te ma- voor de landing. Met gevaar voor eigen leven bevrUdden Schuster en Denckmann passagiers, die nog ln hun stoelen vastgebonden zaten. ZU wierpen dammen zand op om te verhinderen dat vuur uit het achterste gedeelte zou overslaan naar het voorste deel dat niet brandde. „Nooit meer" Voor de 31-jarige Italiaan Arluro Chiappiru uit La Spezia was het de eer ste keer dat hU vloog. „Het is ook de laatste keer geweest," voegde hij er aan toe. Chiappini, die schecpstechnicus is. zei irik wist werkelijk niet, wat er ging gebeuren." Hij heeft verwondiugen aan het hoofd opgelopen. De Egyptenaar Rifat Chafik behoorde tot de lichtgewon den. Hij vertelde dat hij plotseling een geweldige schok voelde. „Het vliegtuig botste togen de grond en onmiddellijk brak er brand uit." Twee kloosterzusters, die in Rome aan boord waren gegaan, werden geheel door de vlammen verteerd. Sommige van de overige slachtoffers ware-n zo verminkt door het vuur dat zij niet onmiddellijk geïdentificeerd konden worden. Gewonden (Dr. K. Vaandrager, hoofd van de ge neeskundige dienst van de K.L.M., be gaf zich gisteren na aankomst onmid dellijk naar het zieken/huis waar hU de zeventien ovenlevenden van het onge luk onderzocht. Hij vertelde de andere leden van de commissie van onderzoek Later in het „Shepend hotel" in Kairo dat purser Thijs cn aankomende hof meester Schriel om het ieven zijn e-3- Dit is een kritieke nacht voor het merendeel der gewonden," zo zei dr. Vaandrager „Gezagvoerder Reynolds heeft evenals verscheidene anderen be halve een shock nog verwondingen." Maandagavond was de toestand van ae overige overlevende leden van de be- manning als volgt: mej. Peeters, stewar dess. enigszins kritiek, boordwerktuig kundige VooQt en navipafor-radio-tele- grafist De Gooyer beide matig. Zenuwslopend Voor drie dames die met dc commis sie van deskundigen in de DC-8 UJo- machine de zes uur durende vlucht van Amsterdam naar Kairo maandag mee maakten, was het de zenuwslopends tc vlucht die ze ooit hadden gemaakt. Dit waren de echtgenoten van de heren Reynolds, Voogt en De Gooyer. Nie mand kon ze gedurende deze vllucht vertellen of ze nog op tijd zouden ko men ,of in wolk® toestand ze hun echt genoten zouden aantreffen. In haar ge zelschap bevond zich mej. Molly man, hoofd der stewardessen. der K.LJVf., die opgeroepen was om stewar dess mej. Footers bij te staan. Mej. Bosman begaf zich na aankomst eveneens naar het ziekenhuis, waar z\J enkele woorden met mej. Peetere kon wisselen. Mevrouw Voogt cn mevrouw De Gooyer konden met hun echtgeno ten spreken en kwamen enigszins opge lucht het hotel. Mevrouw Rcy- Ln Siam ds geboren, kon alleen naar haar echtgenoot kijken. Mislukt Het vliegveld van Kairo is gisteren ir.lge uren gesloten geweest, omdat een Tupolef-vliegtuig van Russische make"..j bij de landing van de baan liep. Ge durende de tijd die nodig is geweest om d' dn de nabijheid van de baan staande Tupolef van vier nieuwe banden te voorzien, kon geen vliegtuig van deze baan gebruik maken. Inmiddels is landen op deze baan weer mogelijk. Hot DC-8 vliegtuig van de K.L.M. dat gisteren van Schiphol vla Rome naar Kairo is vertrokken, heeft in Rome enige tijd gewacht totdait de moeilijkheden op het vliegveld van airo zover waren opgelost, dat de DC-3 van de K.L.M. niet meer bij Kairo in de luchit zou hoeven te wachten. OP spectaculaire wüze zUn gistermid dag vijftien atellermeisjes in veilig heid gebracht uit een baby- en kinder confectiefabriek aan de Raamgracht te Amsterdam, waar in het souterrain brand was ontstaan. Deze overigens kleine binnenbrand ging met veel rook gepaard, die snel door het trappenhuis van het vier etages hoge pand trok, zo- (Van onze sociaal-econ. redactie) sentijdse openbreking van de arbeids- overeenkomst zou betekenen, waarvoor toch geen toestemming wordt verkregen. HET moet niet uitgesloten worden geacht, dat de directie van de Ned. Spoorwegen zich op zeer korte termijn bereid zal verklaren verbe teringen aan te brengen in de secun daire arbeidsvoorwaarden voor het N.S.personeel. Enkele knelpunten zijn op het ogen blik de vakanties, waarvan tengevolge van het personeelstekort niet veel terecht dreigt te komen en in de tweede plaats de zeer geringe onregelmatigheidstoeslag voor het werken op zaterdag en zondag. Deze toeslag bedraagt slechts 38 cent per uur. De verbeteringen waarmee men te gemoet wil komen aan de ontstemming onder het N.S.-personeel, zullen zich moe ten beperken tot de secondaire sector, omdat verbetering van de lonen een tus- Glstermlddag heeft reeds een zeer lang durig onderhoud plaats gehad tussen ver tegenwoordigers van de drie vakbonden van vervoerspersoneel en de chef van de dienst personeelszaken van de Ned. Spoorwegen. Over het algemeen vallen in dergelijke besprekingen de principiële beslissingen over eventuele verbeterin gen van de arbeidsvoorwaarden, welke dan in laatste instantie door de directie van de N.S. dienen te worden aanvaard. Hedenmorgen wend het resultaat van het gesprek van gistermiddag in de kring van de personeelsnaad doorgesproken. Donderdag vergadert de personeelsraad met de directie van de N.S. Dit is een periodieke vergadering, waarin thana echter ongetwijfeld de moeilijkheden met de nieuwe dienstregeling en de ontstem ming onder het personeel aan de orde ge steld zullen worden. dat het personeel, dat zich op de boven verdieping bevond, niet meer via de trap kon ontkomen. De 25-jarige Arthur Ellinger, die een soort sissend geluid hoorde (mogelijk kortsluiting) en rook uit de vloer van dc benedenverdieping zag komen, wilde naar boven rennen, doch de dichte rook belette hem dit. Buiten sloeg hij de rui ten in. Staande op het raamkozijn, zich met een hand vastgrijpend aan de spon ningspijlen, pakte hij met zijn andere hand de meisjes aan, die de bedrijfslei der, de heer M. van Leeuwen, van dc eerste verdieping uit het raam liet zak ken. Twee meisjes raakten hierbij door uitstekende glasscherven gewond, een hunner kreeg een slagaderlijke bloeding aan een pols. Inmiddels was ook een lad der van een glazenwasser tegen de gevel gezet, waarlangs de meeste meisjes vei lig de begane grond bereikten. De direc teur en vijf andere meisjes wisten zich via een noodluik over hot dak in veilig heid to brengen. Met enkele stralen had de brandweer het vuur snel bedwongen. Uitgebrand zijn enkele bergruimten in het souterradn. Winterswijk In een half uur tijds is gistermiddag Van Ast's lUstenfabriek annex glashan- del in Winterswijk in vlammen opgegaan. Ook de bedrijfsruimte die aan een han delsonderneming (Wico) was verhuurd (een bedrijf dat klokkasten vervaardigt» ging geheel verloren. Het vuur vond voedsel in de opgeslagen zeer brandbare grondstoffen. De vrij sterke wind wak kerde het vuur nog aan en joeg het door de drie bedrijfshallen. Dc Winterswljksc brandweer slaagde er niettemin in een toonzaal en een aangebouwde woning te behouden. De schade wordt op enkele tonnen geschat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9