dokter regan |V|E|R|FMG|E|E|F|TMF|L|E|U|R| mm* a Bedrijfsleven gaat praten met Roolvink V Vrachtauto tegen bus: 2 doden onder passagiers Eichmanns eigenhandige memoires aanvaard DINSDAG 13 JUNI 1961 Schaak' vraat/ 100 „Ik speel van de eerste zet af op mat!" het zijn de gedurfde woor- jden waarmee destijds schaakmeester iDiemer, toepasser van het Blackmar- (Diemergambiet, zijn avontuurlijke ope- jningsescapades lanceerde. In het begin lukte het ook, later kwam vast te staan dat het scherpe spel van de Duitser wel gevaarlijk was maar niet [onweerlegbaar. I Dat gevaarlijke ondervond de zwart- Ispeler Patz in zijn partij tegen Die- mer. Dit was de stelling: 14 i ii i iiii m 11 p P M HIP t ife mwm <- L CC3 A U9 a b c d e I g b Wit: Kcl, Df3, Tdl en Thl, Lfl en (Le3, Pc3 en Pgl, pi a2, b2, c2, g2 en h2. Zwart: Ke8, Db4, Ta8 en Th8, Lg4 en Lf8, Pb8 en Pf6 pi a7, c7, e7,' f7, g7 len h7. I Patz vond het tijd ten aanval te trek- jken en had dus als zevende zet ge speeld.... Lc8g4? Hoezeer hij de kracht van het Blackmar-Diemergam- biet onderschatte, bleek uit de voort zetting. Opgave dus: hoe straft wit deze I voorbarige aanvalszet af? Dumvraay 105 Dit was de stand in onze opgave: Zwart: 7, 9, 10, 12, 14, 16, 18, 31, 37. Wit: 19, 21, 23, 25, 28, 29, 40, 47. Wit wint als volgt: 29—24, 18x20; 40—34, 14x32: 25x5, 16X27; 47—42, 37x48;5x25,48x30:25x2. De schijf op 25 keerde daar terug ials dam. De „Kring voor Damproble- matiek" heeft dit gegeven eens als eis gesteld voor een wedstrijd. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: Sch. V 9 7 2, Ha. H 8 3, Ru. V 10 2, KI. B 7 4. Noord is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder constant pas- jsen van Oost-West: Noord 1 ruiten Zuid 1 Sans-^ouJ Noord 3 ruiten Zuid? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND. Kruiswoordpuzzel 32 wR Horizontaal: 1. stad in Zwitserland; 5. bootje: 9. vogel; 10. niet harde slag; jll. schraal; 12. akelig; 14. kant; 15. matrozenhoedje; 19. vragen naar; 21. vis; 22. nobele: 23. water in België, zijtak Maas; 26. kalm berustend; 29. ptad in Arabië; 31. plaats in de schouw burg; 33. knopje op een priktol: 34. gem. in N. Brabant; 35. aanwijzend voornaamwoord; 36. slijk; 37. drink- Verticaal: 1. kan men op zitten; 2. .tijdrekening; 3. venster; 4. naam of op- bchrift van een boek; 6. gewoonterecht Kind.); 7. zuster; 8. ridderteken; 13. snel en zonder tussenpozen babbelen (fig.); 14. rond gebouw; 16. hijswerk- tuig; 17. schoenvorm; 18. gewicht; 20. groente; 24. ontvangkamer; 25. huis: 26. gindse; 27. ongaarne; 28. oningewijde; 30. schraal; 32. kreet. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. klak-Baarn. 2. oor- ■lam-Leo. 3. moor-kever. 4. pd-mi-era- mc. 5. egaal-Sm-on. 6. leek-slaap. 7. Hedel-ea-L.O. 8. Aser-adres. 9. pt-L.K. Verticaal: 1. kompel-hap. 2. lood- geest. 3. aroma-edel. 4. kl-Ria-kerk. 5. Bakel-slag. 6. Amer-slede. 7. Alva- Maarn. 8. rce-moa-Lee. 9. Noren-post. Antilliaan» geschenk aan prof. De Quay Premier E. Jonckheer van de Neder landse Antillen heeft maandag te 's-Gra- venhage de Nederlandse premier, prof. dr. J. E. De Quay een album aangeboden met foto's van zijn jongste bezoek aan de Nederlandse Antillen ter herinnering aan de zeer prettige dagen, die zii samen hebben mogen doorbrengen. Venezuela vroeg nog geen uitlevering Premier E. Jonckheer van de Neder landse Antillen heeft verklaard Venezuela nog niet officieel uitlevering heeft verzocht van de zeven Venezola- nen, die vorige week op het vliegveld van Willemstad zijn geland. Hij veron derstelt, dat men zich in Venezuela nog beraadt. Compensatie voor huurverhoging (Van onze aociaal-econ. redactie) LTET bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich gister avond beraden over de gevolgen van de aangekondigde h uurverhoging voor de ingediende-en nog in te die nen loonvoorstellen Zoals bekend heeft staatssecretaris Roolvink het stichtingsbestuur laten we ien dat bü de toetsing van loonvoorstel len rekening gehouden dient te worden met de compensatie van de huurverho ging in de lonen. Deze compensatie zal gefinancierd moeten worden uit de zgn. „ruimte" voor loonsverhoging cn dus gaan ten koste van de normale loonsver hogingen. In het bijzonder heeft het bestuur van de stichting de moeilijkheden onder ogen gezien die hieruit voortvloeien voor de thans bij het College van Rijksbemidde laars ingediende voorstellen tot verho ging van de lonen in de metaalindustrie. Bij het vaststellen van deze loonvoor stellen waren partijen nog niet op de hoogte van een komende huurverhoging. Na beraad van enkele uren besloot het stichtingsbestuur gisteravond tot twee maatregelen. In de eerste plaats zal men zoeken aar een formule di ehet mogelijk moet maken de behandeling van de thans aan de orde zijnde en nog in te dienen loon voorstellen, waar onder die voor de me taalindustrie geen vertraging te laten ondervinden In het stichtingsbestuur leeft de ge dachte dat het toch mogelijk moet zijn, desnoods op nader overeen te komen voorwaarden, Ingediende loonvoorstellen zonder wijzigingen goed te keuren, om dat het wetsontwerp tot huurverhoging nog bü de Tweede Kamer moet worden ingediend, de goedkeuring dus nog moet worden afgewacht en bovendien nog geen Loonvoorstellen niet vertragen enkel beraad heeft plaats gevonden over de vorm waarin de huurcompensatie ge goten dient te worden. Al deze onzeker heden acht men van verschillende zijden te groot om daarvoor nu reeds overeen gekomen loonvoorstellen te gaan aan- In de tweede plaats kwam het stich tingsbestuur overeen over de onderhavige kwestie nader beraad te plegen met staatssecretaris Roolvink zelf. Deze had zich reeds bereid verklaard de gevolgen van de huurverhoging voor de loonont wikkeling nader in het stichtingsbestuur toe te lichten. Het stichtingsbestuur stelt Staatssecretaris Roolvink GISTERAVOND afijn de zeventoien- j-arojge jongeman A. A. C. van der Maeden uit Etten en de gehuwde mevrouw Meesters uit Oudenboscih om het leven gekomen, toen op de weg tussen Etten en Hoeven (Noord brabant) een bus van de Brabantse Buurtspoorwegen in botsing kwam met een vrachtauto met oplegger. Voor het leven van de 31-jarige me vrouw i' ensArdon uit Standaard-bui ten Aordt gevreesd. De 26-jarige heer J. M. Cavaljé uit Oudenbosch en de heer Ph. Mangelaar eveneens uit Oudenbosch liepen ernstige verwondingen op. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre van de vrachtauto. De bus stond langs de weg stil bij een halte. Bij het inhalen raakte de voorzijde van de oplegger de linker achterkant van de bus. Verondersteld wordt, dat de be stuurder van de vrachtwagen te laat bemerkte, dat de bus stilstond, waardoor hij de oplegger niet tijdig genoeg links de weg kon krijgen. In Doetinchem is gisteren het acht jarig dochtertje van de familie Van der Woude door een auto overreden, het kind was op slag dood. De 25-jarige Fischer uit Moers (Duitsland) is zondagmiddag verdronken doordat een race-boot waarin hij met nog twee jongemannen zat, op de Waal bij Ubbergen, omsloeg. De laatste twee kon den zich zwemmend redden. In een ziekenhuis in Zeist is gis teren de 78-jarige E. J. van den Berg uit Zeist overleden, die zaterdag bij een verkeersongeluk ernstige verwondingen had opgelopen. De 22-jarige L. van Loon uit Rijs wijk (Z.-H.i, is gisteren nabij Remoulin in Frankrijk verongelukt, toen hij met zijn auto over de kop sloeg. Zijn zuster, Theodora, die bij hem in de wagen zat, werd licht gewond, terwijl de 24-jarige H. Kolderwijn ernstige verwondingen Gistermiddag is het vijfjarig doch tertje van de familie Curvers uit Berg en Terblijt Limburg) door een vracht wagen overreden. Het kind was op slag In Heerhugowaard is gisteren de prijs op dit nader overleg en hoopt na dere bijzonderheden te vernemen, die wellicht de weg uit de moeilijkheden zullen wijzen. Ongetwijfeld zal het stich tingsbestuur bij dit nader overleg met de staatssecretaris begrip vragen voor de moeilijke positie waarin de metaalindus trie met haar loonvoorstellen dreigt ge manoeuvreerd te worden. Bij de werknemersbonden zelf in de metaalindustrie leeft de gedachte dat de werkgevers ook nog wel bereid zullen zijn boven de huidige loonvoorstellen in het volgend voorjaar de huurcompensatie in de lonen te betalen zonder daarvoor de prijzen te verhogen Daarbij wordt ook gedacht aan de „ruimte" voor loonsver hoging die men vorig jaar heeft laten zitten en welke ook thans niet in de loonvoorstellen is verdisconteerd. Dat het stichtingsbestuur er naar streeft een formule te vinden om de behande ling van de loonvoorstellen geen ver traging te doen ondervinden is boven dien begrijpelijk, omdat de loonsverho ging voor de metaalindustrie op 1 juli reeds moet ingaan. Formule Nader vernemen wij nog dat de voor lopige opstelling van genoemde formule morgen zal geschieden in de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid. Aanstaande vrijdag vergadert hot stich tingsbestuur opnieuw, dan hoopt men aan de hand van het ontwérpvoorstel van de looncommisssie de toekomstige beleids lijn voor de commissie met het oog op de komende huurverhoging in een de finitieve formule samen te vatten. Be gin volgende week zal dan pas het ge sprek met staatssecretaris Roolvink plaats vinden. Het stichtingsbestuur is dan ook in staat een eigen standpunt voren te brengen. Gelet op de op vattingen in het betrokken S.E.R.-advies is het wel duidelijk dat er ook in het bestuur van de Stichting van de Arbeid tegengestelde meningen bestaan over de aangekondigde huurverhogingen. De werkgevers zien in het regeringsvoorstel hun wensen grotendeels verwerkelijkt, de werknemers zijn hierover uiteraard minder enthousiast en zitten wat be-t denkelijk aan te kijken tegen het feit dat de looncompensatie voor de drie tamelijk forse huurverhogingen van elk tien pro cent geheel zal moeten komen uit de produktiviteitsruimte wat ten koste gaat van de overige loonsverhogingen. De helft van de jaarlükse produktivi- teltsstüging van gemiddeld drie procent zal hiermee gemoeid zijn. In werkne merskring ziet men deze gang van zaken als een overheveling van het werkne mersinkomen naar het inkomen van de huiseigenaren. Overigens is dc rege ringsmededeling over de huurverhoging nogal summier geweest en weet men eigenlijk niet voor welke woningen de huur omhoog zal moeten, een zaak die groot belang is voor het bepalen van de omvang van een eventuele compen satie in de lonen. twintigjarige G. de Jong uit Broek op Langendijk, die op een bromfiets een met een automatisch knipperlicht bevei ligde overweg overstak, door een trein gegrepen. Hij overleed ter plaatse. De heer H. Slootweg, afkomstig uit Pijnacker, is bij een autobotsing om het leven gekomen. Zijn broer, de heer A. Slootweg, liep ernstige verwondingen op. Enkele jaren geleden waren beiden naar Zuid-Afrika geëmigreerd. Het twaalfjarige meisje R. Bril uit Zwolle, is gisteren met haar fiets geval len op het ogenblik dat een auto haar zou passeren. Zij sloeg met het hoofd tegen een der koplampen van de auto. Enkele uren later is zij overleden. Man gooit vrouw uit raam en springt haar na De 24-jarige uit Suriname afkomstige los werkman Rex J. heeft in de afgelopen nacht z(jn 27-jarige vriendin Katharina van O. na een felle woordenwisseling uit het raam van de derde etage van een logement aan het Kattenburgerplein te Amsterdam gegooid, waarna h(i haar is nagesprongen. De vrouw werd sn aar ge wond, de man was op slag dood. De Surinamer leefde al enige tijd sa men met Katharina van O. Het tweetal had vaak ruzie. Dat hoorde de logement houder, maar hij stoorde zich er niet meer aan, omdat in zijn logement meer kleurlingen wonen die zich over allerlei dingen vaak hevig opwinden. Toen Rex Katharina vannacht omstreeks half e dronken thuis waren gekomen, ver wonderde hij zich dan ook niet over de felle woordenwisseling, die prompt ont stond. Toen hij evenwel opeens voor zijn raam de vrouw voorbij zag vallen, ver anderde hij van gedachten. Vrijwel on- iddellijk is Rex J. zijn vriendin nage sprongen. Omtrent het motief van de handelwijze »n de Surinamer heeft de politie nog geen zekerheid. Vermoed wordt dat J., die behoorlijk dronken was, zijn vrien din zonder meer naar buiten heeft ge duwd. In de woonkamer was geen ra vage. zodat de ruzie volgens de politie beperkt is gebleven tot de woordenwis seling. Op straat zijn twee rijksdaalders gevonden. De toestand van de vrouw, was van ochtend nog zorgwekkend. Geen vorderingen Op de Geneefse conferentie over Laos. die gisteren werd hervat, zjjn geen vorde ringen gemaakt. Men stond nog steeds lijnrecht tegenover elkaar. De Amerikaan Harriman liet de waarschuwing horen, dat de Ver. Staten elke schending van het bestand ernstig zal opnemen. De dele gatie van Thailand verliet de conferentie omdat zij zich onheus bejegend voelde en zal pas terugkeren, als Laos „op de con ferentie is vertegenwoordigd op de wijze, die Thailand (Siam) kan bevredigen". De drie Laotiaanse prinsen, die de strijdende partijen vertegenwoordigen, zullen zater dag in Zürich bijeenkomen om te praten over de vorming van een nationaal kabi net. Belgen schreven beste hoorspelen De Belgische luisterspelschrijvers hebben hun Nederlandse collega's in de schaduw gesteld. Dezer dagen is de uit slag bekend geworden van de Neder lands-Belgische wedstrijd in het schrij ven van een luisterspel en alle hoofd prijzen zijn naar Vlaamse auteurs ge gaan. Zoals men zich zal herinneren, werd deze wedstrijd georganiseerd door de Nederlandse Radio Unie en de Bel gische Radio en Televisie. Er kwamen in totaal 191 manuscrip ten binnen. De eerste prijs was voor L. Weynants uit Kuringen «België) voor het spel „Regen", de tweede voor Andries Poppc uit Brussel voor „De Trap", en de derde voor B. Wildert uit Antwerpen voor „Het veer te Corvey". De heer H. J. Voorwinde uit Den Haag kreeg een eervolle vermelding voor zijn inzending „Theodoor". De jury bestond uit prof. G. Stuive ling, Tom Bouws, Marcel Koole, Jos. de Haas, Bert van Kerkhoven. C. Rijnsdorp en drs. Max B. Teipe. Delta-manifestatie 24 juni op tv. De Nederlandse Televisie Stichting zal een rechtstreekse en volledige uit zending verzorgen van de opvoering van nationale manifestatie „Delta Ein de Eerste Fase", welk spel werd ge organiseerd door Carel Briels. De uit zending zal zaterdagmidda 24 juni tus sen 5 en 6.30 uur plaats hebben. De manifestatie, waarover wij reeds eerder schreven, wordt in een duln- San aan de voet van de Delta-dam bij amperland op Noord-Beveland door enkele honderden personen opgevoerd. Anthony van Kampen schreef de tekst van het spel, dat een beeld geeft van Zeeland's verleden, heden en toekomst Behandeling document-Sassen Zitting verdaagd tot 20 juni DE rechtbank in Jeruzalem, waar voor de Jodenvervolger Eich- mann terechtstaat, heeft gisteren be paald dat de dellen van het zoge naamde „document-Sassen", Eichmann zelf met de hand geschre ven heeft en de getypte stukken die hierop betrekking hebben, als be wijsmateriaal in het proces gebruikt mogen worden. De rest van het do cument werd niet aanvaard als be wijsmateriaal. Het document omvat circa 800 bladzijden, waarvan er 83 door Echimann zelf geschreven zijn. De openbare aanklager, Gideon Haus- ;r, had het ene precedent na het andere genoemd om zijn verzoek aan het hof, de memoires als zodanig toe te la- ff ij zien Pappa's haar. tuit haarcrème mag het gezien worden! ons fantastischgeschenk op raderdag FORSE TUBE f 1,75 ALLEEN VERKRIJGBAAR KJ DE KARfER o zou je het kunnen noemen. Ik deed een be lofte aan een man die niet lang genoeg leefde mij te zien volbrengen wat ik beloofde. Een martelaar zal ik overigens niet zijn, Reinbeck. Ik keer terug tot de mijnen, dat is alles. Een oude dokter van onze universiteit te Memphis drukte op het hart het menselijk ras op het punt van hygiëne op te voeden. Als ik er in slaag één be smette waterbron te zuiveren, dan zal ik meer mensenlevens hebben gered dan J. Stanley Feil n tien jaar van de rand van het graf weg kan halen." ,Nu, als ik beroemd geworden ben, kom ik in joiiw buurt wonen en dan opereer ik je patiënten gratis"' meesmuilde Reinbeck die leuk wilde blij- ;n, maar toch onder de indruk was. Ten slotte was liet onvermijdelijk, maar het was die oude Mary B. Collins die het slot eerder nader bij voerde dan te verwachten was. Die Mary B. Collins was een logge, slonsige rivierboot. Veertig jaar lang was zij er in geslaagd op de ondiepe modderige Missouri heen en weer te varen; zelfs in de warmste maanden, wanneer er meer banken in de rivier waren dan ooit, wist zij de dienst tussen steden en oevers in stand te houden. Het was in de augustusmaand van dat jaar, dc heetste sinds mensenheugenis dat de afgematte, oude stoomketels van de Mary B. Collins de strijd opgaven. Met een ontzaglijke slag sprongen zij uit een, mensen, ijzer, machine-onderdelen, versplin terd hout en een hele rommelige lading de lucht inslingerend. Om twee uur precies begonnen alle sirenes te loeien; juist op dat uur van de dag dat de hitte als een verpletterend gewicht elke druppel energie uit het menselijk lichaam perste. In het grote ziekenhuis begonnen alle bellen wanhopig te rinkelen. Verpleegsters renden; de kleine corpu lente Reinbeck spoedde zich achter de lange Adam aan naar de ongevallenzaal. „Wat is er gebeurd? Alles dreunde." door Helen Topping Miller „Een schip, wordt gezegd." „Stoom dus. Mensen gebrand en gekookt op een dag als deze!" „Daar komen ze al!" riep Adam de trap op rennend, J. Stanley Feil kwam ook achter hen aan; hij droeg een smetteloze Witte jas. Hij gooide die op de grond, maar mis Mac stond al klaar om hem op te rapen en netjes op te hangen. „Die kerel", dacht Adam. „maakt een slavin van haar." Feil voegde zich bij hen. „Een ontploffing!" zei hij. „Regan. belast u zich met de fracturen. Mac, u tracht ze rustig te hou den. Er komt aanstonds méér hulp; twee doktoren hebben al laten weten, dat ze spoedig hier zullen In minder dan geen tijd stonden er rondom hen heen talloze draagbaren met zwaar en minder zwaar gewonden. „Zo moet het er in een oorlogs lazaret uitzien", dacht Adam zich een weg banend tussen al die ongelukkigen door. Er lagen er die inplaats van een gezicht nog slechts één ontzetten de blaar hadden; anderen met afzichtelijke brand wonden over heel hun lichaam; nog weer anderen met verschrikkelijke breuken, de beensplinters staken door hun vlees. Ook waren er die onbe weeglijk uitgestrekt lagen met bloedig schuim op de vormloze lippen. „Breng hen eerst tot rust." Het wilde gekrijs moest ophouden; de oor- en hartverscheurende kreten moesten verstommen. Miss Mac ging van de een naar de ander, gevolgd door een verbijsterde leerling-verpleegster die op een blad allerlei in grediënten achter Ellen aandroeg. „Nu zul je geen pijn meer hebben", hoorde Adam Ellen zeggen terwijl zij behendig de naald in het gekwetste vlees stootte. Haar kalme stem gaf hem moed; moed om zijn handen over verschroeide ledematen te laten gaan, naar het gekraak van ge broken beenderen te luisteren, naar een knobbel gescheurde spieren te kijken. „Ze waren juist bezig het schip te lossen. De meeste van deze mensen zijn havenarbeiders", zei iemand. „Die daar: een kantoorbediende, lijkt me. Neem hem die klemmap uit zijn handen", hijgde Aber- crombie. „Hij is heengegaan", zei miss Mac. Zijn hoofd..." Zij tilde de doek op die er overheen lag. Dat hoofd was nog slechts één bloederige massa. „Er waren er, die honderd voet omhoog werden geslingerd", zei een politieman. „Daar komen er nog meer", gromde Clayburn. De poort ging inderdaad op nieuw open om de ambulancewagen door te laten. ..Omstanders. Lui die langs de waterkant lummelden. Toen dat oude vehikel uit elkaar sprong, regende het stukken metaal op de kade cn in de dokken." „Een gebroken ruggegraal. Voorzichtig met die man. Moet worden doorge licht". zei dokter Peters. „Ik ga met hem mee. We hebben hier een tourniquet nodig, dokter." Adam en miss Mac bonden een ader af. „Hier moet de druk liggen. Mac", zei hij. Zijn stem klonk eigenaardig veraf Bind dit af voordat men hem wegdraagt" Hoe vlug en zeker was zij in haar be wegingen. „U bent er gauw bij, Mac", kon hij op een gegeven moment niet nalaten dankbaar te zeggen. Er lag een lichte blos op haar gelaat. (Wordt vervolgd). len, te steunen. De verdediger, dr. Robert Servatius, had tegen de toelating van de memoires als bewijsmateriaal bezwaar gemaakt met het argument, dat zij van de beklaagde waren verkregen onder de invloed van sterke drank en dat zij -niet nauwkeurig weergaven wat was gezegd. Hausner betoogde, dat Eichmann had erkend, dat de memoires wat de hoofd zaak aangaat van hem waren verkre gen en dat hij ze na correotie van de afschriften had goedgekeurd. Dr. Servatius zei dat Sassen Eich mann tijdens de persgesprekken wijn had laten drinken „om zjjn bezwaren te overwinnen". Hij deelde mee, dat Eich mann door zijn betrekking niet de tijd had gehad de afschriften nauwkeurig te bestuderen en ze in de meeste gevallen slechts terloops had bekeken. Als hij meer tijd had om ze te bestuderen „pro testeerde"' hij en tenslotte verloor hU zijn vertrouwen in Sassen, voegde d» verdediger hieraan toe. „Het beste bewijs zou zijn, de Jour nalist (Sassen) zelf hier te brengen." en niet wat hij „geredigeerd" en „ge kleurd" had. zei Servatius. Samenvat tend verklaarde hij: „Ik houd vol, dat het document een vervalsing is, dat het onvolledig is en dat er verscheidene belangrijke gedeelten aan ontbreken". President Mosje Landau, die later bet «luit van de rechtbank over het do cument-Sassen bekendmaakte, zei dat dit met meerderheid van stemmen genomen Rechter Benjamin Halevi had het gehele document als bewijsmateriaal wil- aanvaarden, met uitzondering dan die stukken, die geen correcties of commentaren in het handschrift van Eichmann bevatten. Documenten Hausner legde het hof vervolgens een reeks documenten voor over de „aktion Reinhardt", de pogrom op grote schaal in Polen, die door SS-generaal Odilo Globocnic werd georganiseerd als ver geldingsmaatregel wegens de moord op Reinhard Heydrich, dc chef van de vei ligheidspolitie der nazi's in 1942. Onder deze documenten bevond zich een rap port aan bet bureau van Heydrich over de vernietiging van 97.000 Joden in ver gassingsauto's. Het hof besloot Sjalom Cholavski te horen als getuige over het leven, dat de Joden, die de naziterreur hadden kunnen ontvluchten, hebben geleid. Hij deelde mee. dat hij na een opstand in het Poolse getto naar de bossen was gevlucht waar hij en anderen een kamp voor uitgeweken gezinnen organl- Hij vertelde dat zijn afdeling een fa miliekamp beschermde van 250 perso nen. waaronder oude mannen, vrouwen kinderen. Velen zijn op de vlucht voor Duitse patrouilles doodgevroren. Hausner riep vervolgens Aaron Hoter- Isjal, voormalig officier van dc Joodse brigade in de Tweede Wereldoorlog als getuige op. Hij verklaarde dat hij de taak kreeg te zoeken naar overlevenden de nazislachting en schikkingen te treffen voor hun eventuele emigratie Palestina na de oorlog. De getuige verklaarde „tientallen concentrafiekam- in Duitsland. Oostenrijk. Tsjecho- Slowakije. Frankrijk cn Italië" te hebben bezocht ..Wij vonden een horde levende «n. die uit psychologisch oogpunt bezien niet veel verschilden van de ver minkte lijken, die wij vonden". In Bergen Belsen werden 52.000 men sen aangetroffen, van wie 27.000 tijdens dc medische behandeling die hun (en deel viel stierven. Hoter-Isjai was de 110-de en laatste, die getuigenis aflegde over de vervol ging van Joden In de laatste wereld oorlog. Het proces-F.ichmann werd om 17.25 uur verdaagd tot dinsdag 20 Juni dc verdediging de gelegenheid te ge- haar zaak voor te bereiden. Mr. Belvedere weer op tv. Mr. Lynn Belvedere, die de t.v.- kijkers enige tijd geleden op het scherm hebben teruggezien, krijgt dinsdag avond in het NCRV-programma op nieuw zijn kans. De droogkomische acteur Clifton Webb speelt dan nJ. de hoofdrol in een andere aflevering van dez» populaire filmserie: „Mr. Belve dere loopt college". Met de keuze van deze oude, maar succesvolle rolprent garandeert de NCRV een amusante zomeravond Donderdag een luchtig program Donderdag a.s. is de KRO aan de beurt voor de verzorging van het weke lijkse toneelstuk en ditmaal is een beroep gedaan op acteur Cas Baas, die de kans krijgt om met het stuk „Een mooie zondag in september" zijn debuut als televisie-regisseur te maken. Het stuk werd geschreven door de Italiaan- aen auteur Ugo Betti en het gaat over een mooie, nazomerse zondag, die heel gewoon begon voor de familie Norburi en die ook heel normaal geëindigd zou zij", als moeder Adriana. dc echtgenote van een door carrière-zucht geobsedeer de gemeente-autoriteit, niet de onbe zoldigde vice-sous-archivaris Carlo had ontmoet. Deze Carlo heeft juist de zo belang rijke sleutel van sectie 7 van het archief B. 7 verloren. Het is allemaal nog al luchtig en liet belooft ook plezierig te worden. „Een mooie zondag in septem ber" wordt in een vertaling van Made- Ion Waldorp op het scherm gebracht. Zoals gezegd voert Cas Baas de regie. Myra Ward speelt de hoofdrol. Zij is dus Adriana Norburi. De vice-sous- archivaris wordt vertolkt door Jules Croiset. Verder werken o,m. mee: Guus Vcrstraete, Bas ten Batenburg, Jules Royaards en Sonja Brill. Vooraf zal het door KRO en VPRO gezamenlijk gebrachte programma van Mahalia Jackson's optreden in Amster dam gaan. vanavond Na het journaal komt de NCRV aan bod met de rubriek „Memo", daarna een film van de Nederlander Nico Cra- ma over merkwaardige Japanse gor- delknopen cn ten slotte om 8.45 uur de film „Mr. Belvedere loopt college" met Clifton Webb in de hoofdrol. vanavond Vanavond brengt de KRO om half acht de gramofoonplatcnrubriek „Licht te verteren". Om vijf over zeven reeds begint in het AVRO-programma een verkorte uitvoering op platen van La forza del destino" van Verdi. Maria Callas zingt de rol van Donna Leonora. Lichte muziek is er op deze avond nog al wat via de AVRÓ, n.l. „Popularis (8.15 uur) en „Ruim baan voor de mu ziek" (9.25 uur). Programma voor morgen WOENSDAG 14 JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Gram 7,30 Gewijde muziek 8.00 Nws 8.13 Radiokrant Gram 9.00 V d zieken 9.33 Waterat 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.13 Morgendienst lCM»Gram 11.00 Alleen maar vandaag, hoorspel 1X15 Gram 12 30 Land- cn tutnbouwmeded 12.33 Lichte li» Gram of act 13.00 Nw. 13 15 Lichte muz 13.43 Gram 15.10 en 15.30 Idem 15.35 Twee piano's 16,°0 Vd jeugd 17.20 Gram 17.40 Beursber 17.45 Piano- "lXOO Kerkkoor 18.20 Het spectrum, lezln- gen 18.35 Musette-cns en sol 19.00 Nws en weerber 19.10 Muz van het Leger des Radiokrant 1950 Amus 20.30 Kamerork Walsmuziek platteland 12.38 soliste 21.35 Melajes- instr kwintet 22.00 Tot ziens in i. Bijbelse quiz 2250 Nws cn SOS- ber az.-Hi Avondoverdenking 2255 Omr ork 23.15 Platcnnieuws 23.55—24.00 Nws. Hilversum II 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 'Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Grain VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 V c vrouw 11.00 Gevar progr 1 12.00 Orgel cn zanr bouwmeded 12.33 - -- Gram 13.00 Nws 13.15 Instr kwintet 13.43 Van vuistbijl Gram 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Metropole-ork 20.35 Ben persoonlijke me ning. hoorspel 21.35 Gram 21.43 Gespro portret 21.58 Piai4-1 22.30 Nws 22.40 23.35—24.00 Nws. Televisieprogr. NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10—17.40 V d kind. NTS: 30.00 Journ cn wecroverz. VARA: 20.20 Achter het nws 20.30 Amalcur-dans'.campioensch van Nederland 21.15 Het kind huilt, een- GRAMMOFOONPL ATEN PROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4c lijn) Woensdag 14 juni 1961 van 18—20 uur: Ain't she sweet (Yellen). Orkest Claude Boiling; Back to Charleston (Boiling), idem; Lullaby of Birdland (Shearing), Trio PI a Beck; Zig-zag mambo (Murales). Or kest Max Gregcr: Roulette (Stanford), gor: Alexander's Ragtime Band (Berlin). Orkest Peter Cramer: Festival swing (Sandmann). Orkest Max Grcgor (Barrier). Orkest Claude Boiling; I >nlc (Boiling). Idem: Plgalle (Ul- meri Orkest Ricardo Santos: Marianne (Larüc). Les Compagnons de la Chanson: Java (Stern), Maurice Larcange: Le jour ou la pluic viendra (Dclanoë). Les Com pagnons dc lo Chanson; Bolero (Durand). Orkest Armand Miglanl: Rtcordate Marcel- lino (SavonsI. Florella Bini, Adrlano Val lei Ohiriblrlbln (Pestalozza) Orkest Ricardo 10a antlgua (de Vale), Gloria Lasso: Espana canl (Marquina), Marcel Fetjoo: spiel noch cini Wende: Auf Ja-r Caterlna Vabcnte: Patricia (Prado) Orkest Bert KUmpfert; Granada (Lara), The Four Freshmen: De postkoets (Cleber), Orkest Brwin Hallctz: Someone to watch over me (Gershwin). Orkest Norrie Paramor; Twi light time (Ram). Orkest Werner MüJler; Bird dog (Boudleaux), The Everly Bro thers: Mélodie d'amour (Salvador). Orkest Joe Loss: St. Louis blues (Handy). Velma Mlddleton. Louis Armstrong: Yellow dog blues (Handy). Louis Armstrong: Loveless love i HandyVelma Middleton. Louis Armstrong: Just you. Just me (Green. Sonny Stltt Quartet: Dancing on the cei ling (Rodgcrs), idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7