ÏÜcuurt £eiltscl)e (üiimraitl Treinverkeer: chaos gisteravond compleet Commentaar Oorzaak van ramp nog in onderzoek Juni is gunstigste vakantiemaand NIEUWS Wrak „Nansen' gevonden bij Lissabon zJ® Scherp protest mr. Luns in E.E.G.-ministerraad DINSDAG 13 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang F OIEMER CHRISTELIJK-IS ATION AAL DAGBLAD .Staatvasiicft is ghrbltorn 0190 bert ia levenspart" Toch nog SPOORBOEKJE overbodig Zie pagina 1 en 9 in een oogopslag- Zeker is nu geworden dat de Electra van de K.L.M. op 5 kilome ter van de luchthaven van Kairo is neergestort, nadat het toestel tegen een zandheuvel was gevlogen. Er was geen sprake van een defect aan het toestel. Het had een snelheid van 150 kilometer per uur. Drie kilometer uit de kust in de baai bij Lissabon hebben, op dertig meter diepte, Amerikaanse duikers het wrak gevonden van de DC-8 Fridtjof Nansen van de K.L.M., die daar op 30 mei is neergestort. Door een storing in het NX-systeem op het spoorwegemplace ment van Amersfoort is de treinenloop gisteravond bijna vol komen gestagneerd. Het was reeds de derde maal sinds de in voering van de nieuwe dienstregeling, dat in dit systeem sto ringen optraden. Zeer waarschijnlijk zal de directie van de Ned. Spoorwegen zich op zeer korte termijn bereid verklaren verbeteringen aan te brengen in de secundaire arbeidsvoorwaarden (hogere onregel matigheidstoeslag) voor het N.S.-personeel. In de ministerraad van de E.E-G. heeft minister Luns een scherpe verklaring afgelegd over het uitblijven van een beslissing op het associatieverzoek van de Nederlandse Antillen. De Stichting van de arbeid zoekt een formule om de behandeling van de ingediende loonvoorstellen (met name in de metaal) geen vertraging te doen ondervinden. Op korte termijn zal staatssecretaris Roolvink het regeringsstandpunt in het stich tingsbestuur toelichten. De regering gaat financieel meewerken aan de oprichting en exploitatie van een nationaal congresgebouw in Den Haag, dat 40 miljoen gaat kosten. Een wetsontwerp is er nu voor ingediend. ALLES WAT varen kon in Sydney Harbour was het water opgegaan en al les wat lawaai kon maken (en aan boord van sche pen is veel dat lawaai kan maken!) maakte dan ook lawaai. Men deed het Chi leense opleidingsschip Es- maralda uitgeleide en deze Australiërs-van-de-zee kant hebben zeemansbloed genoeg om met volle teu gen te genieten van de aanblik van een zo mooi getuigde bark. Dit witte Chileense schip van zo'n honderd meter lang met elke vierkante meter zeil gehesen is im mers in staat zelfs het hart van de landrot sneller te doen kloppen! Een zeilschip als dit roept een stuk romantiek od. Her- innerincen aan vroeger eeuwen toen koene zeevaar ders de zeven zeeën optrok ken op zoek naar nieuwe landen. Toen snelheid niet een kwestie was van motor vermogen maar van zee manskunst en radio en radar nog niet de hulpmiddelen waren van de schipper-in- moeiliikheden. Weten we er hier in Ne- derland niet alles van. want hebben we als jongen niet meegeleefd met de avon turen van de Vlissinger Michiel en van Paddeltje, zijn scheepsjongen? En ken nen we niet op een prikje de gevaren van de Duin kerker en de Algerijnse kapers? Als we zo door redeneren romantiek, vergeten we meestal wat een hard leven vol ontberingen deze zee lieden gehad hebben. Ver geten we meestal dat ons leven vergeleken bij toen wel aan romantiek heeft in geboet, wel „verzakelijkt" is, maar ook heel veel ge makkelijker is geworden. Of we er altijd blij mee moeten zijn laten we het in het midden laten. Want blij of niet blij, de tijd terug- Oe n kuni niet. >rdig heeft bijvoorbt nodig, want hij wil en moet weten wat er in de wereld gebeurt. Het lezen in die krant is niet altijd een op gewekte bezigheid we geven het toe. Waar dit tegenover staat dat de goede christelijke krant zijn lezers het perspectief kan laten zien: de toekomst ligt im mers zeker besloten in Gods Vaderhand! (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/bwartaal'per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Naar het ANP heeft vernomen is gisteren in de baai bij Lissabon op circa drie kilometer uit de kust het wrak gevonden van de daar op 30 mei verongelukte Douglas DC-fi- machine „Friditjof Nansen" vam de KLM. :en diepte van niet meer de min of meer intact an het vliegtuig aange- Men heeft op dan dertig mett gebleven romp troffen. Het is voor op deze plaats in de baai een nader on derzoek in te stellen. Het plan bestaat om te trachten de romp in zijn geheel naar boven te bren gen en dan op een schip te leggen. Of dit plan kan worden uitgevoerd wordt nog nader onderzocht. (Advertentie) BREESTRAAT (Van onze speciale verslaggevers) DE CHAOS in het toch al zo gestoorde treinverkeer is gisteravond wel haast tot een climax gekomen door het uitvallen van de beveiligings installatie op het spoorwegemplacement van Amersfoort. Voor de derde keer sinds het invoeren van de nieuwe dienstregeling trad een storing op in het NX-systeem, dat het gelijktijdig binnenrijden van twee treinen in één blok (1500 meter) verhindert. Doordat het ditmaal op de belangrijkste spoorwegader van Nederland gebeurde, waren de gevolgen niet te over zien. Treinen uit het oosten, het noorden en het westen stonden voor, achter en in Amersfoort lange tijd stil, of konden slechts met enorme ver tragingen worden verder geloodst. Om kwart over acht gisteravond begon de storing. De wissels kwamen vast te liggen en alle seinen spron gen op rood. In het pas sinds drie maanden in gebruik zijnde NX-be- veiligingshuis zwoegden spoorweg- mannen in koortsachtige ijver om het euvel te herstellen. Dit lukte pas om kwant voor elf, wat betekende dat od de lijnen naar Utrecht-Robter- i am/Den Haag, Zwolle-Groningen/ Leeuwarden, Twente. Amsterdam en Ede-Wageningen gedurende tweeën half uur vrijwel geen trein door kwam. Toen in Amersfoort de lijnen weer vrij waren gemaakt, stonden in alle richtingen treinen te queuen. En ir treinen zaten honderden reizigers, wie er velen hun eindaansluiting mis ten. In Den Haag, Rotterdam, Amster dam, Leeuwarden, Groningen, en waar al niet overal was het beeld hetzelfde. Midden in de nacht ston den daar hevig sputterende mei voor het station, waarvandaan laatste trams of bussen reeds lang vertrokken waren. Op het Haagse station Staatsspoor ston- :n om twee uur vanmorgen alle reizi gers met bestemming Leiden. Normaal zouden ze in Woerden z(jn overgestapt, doch de laatste trein naar de Sleutelstad was al vertrokken. Natuurlijk de Nederlandse Spoorwegen boden service. Op het station in Utrecht was omgeroepen dat alle mensen, die naar Lelden moesten, in Den Haag per van de ramp met het KLM-vliegtuig Sirius, gisteren bij Kairo, stond van middag nog steeds niet vast. Men wist alleen dat aan boord alles nor maal was toen gezagvoerder Rey nolds aankondigde te gaan landen. De commissie van deskundigen, die gisteravond in Kairo aankwam, is onmiddellijk met het onderzoek be gonnen. Gezagvoerder Reynolds, die men later zwaar gewond uit de cockpit bevrijde, had de verkeerstoren op het vliegveld mededeling gedaan van zijn aankomst en hem was opdracht gegeven op de kortste van de twee landingsbanen te landen. Alvorens dat te doen beschreef de Electra een ruime bocht. Op het mo ment dat aangestuurd werd op de lan dingsbaan, botste het toestel tegen de heuvel en stortte branden neer. De ramp gebeurde bij heldere lucht en er stond een wind uit noordelijke richting. Een woordvoerder van de KLM heeft vanmorgen ln Kairo medegedeeld dat de toestand van een aantal gewonden nog zeer zorgwekkend is. Dc Engelse gezagvoerder Reynolds verkeert in le vensgevaar, evenals dc stewardess, mcj. Jannie Peelers. Dc toesland van de boordwerktuigkundige J. Voogt is goed, die van navigator J. G. de Gooyer even eens goed. Van de overlevende passagiers 13 de toestand van R. M. Binkhorst (Ned.), E. H. Gam (Malkka), R. Williams lEn- gelamdi, C. H. Fitsch (Ncd.) kritiek. De overige overlevende passagiers, namelijk Jolanta Glowacz (Polen), M. Denkmann (Did), H. Schuster (Did), mevr. Kroko- tic cn kind (Did), Rofat Jhafin (onbe kend), U. Baogwe (Birma). E. Gaeta (Itailië), A. Chiappim (Italië) variërend van zeer goed tot goed. Gebleken is dat de KLM-employé Fitsch uit Zoetermeer niet bij de ramp is omgekomen, zoals gisteren werd ge meld. H(j was de zwaar gewonde pas sagier, die niet onmiddellijk kon wor den geïdentificeerd. De passagier Schields, van wie aanvankelijk werd ge meld dat hjj slechts gewond was. blijkt echter direct om het leven te zyn ge komen. Daarentegen ligt de doodgewaan de Birmees Bagwe gewond in het zie kenhuis. Er blijken nu 19 doden en 17 overlevenden te zyn. Dar el Shifa in vier Egyp tische artsen alles wat mogelijk is om de zwaar gewonden te reden. Het team staat onder leiding van prof. Josef Or- fali. De chef van de medische dienst van de KLM, dr. Vaandrager, zei meer dan tevreden te zijn over de geneeskundige behandeling van de gewonden De Egyptische politie houdt de wacht bij het wrak van de Electra, mede in verband met de omstandigheid dat het toestel een goudzending en horloges aan boord had. De ..Sirius" is zwaar bescha digd. De stuurhut en het voo-rste ge deelte van de toeristenklasse zijn niet uitgebrand. De rest van het vliegtuig is verwrong entot een hoop staal. De president-directeur van de KLM, drs. E. H. van der Beugel, heeft zich in een boodschap tot het gehele KLM-per- soneel gericht. „Onze diepste gevoelens gaan uit naar de families, in wier kring een onherstelbaar verlies is ontstaan," zo zegt hij. In dc boodschap spreekt hij van vast beradenheid om grote moeilijkheden ais deze in de toekomst het hoofd te bieden. „In deze dagen kunnen allerlei vragen by ons opkomen. Ons antwoord kan slechts zijn dat wjj ieder voor zich en gezamenlijk alles zullen doen wat in onze menselijke vermogens ligt om dit bedrijf met vertrouwen en rust verder te brengen," aldus drs. v. d. Beugel. taxi verder vervoerd zouden worden De stationschef in Den Haag echter bleek hiervan niet op de hoogte te zijn. Toen hü na enkele telefoontjes met het hoofd kantoor in Utrecht de noodzakelijke goed keuring kreeg, waren de meeste Lelde- naars al op eigen rekening vertrokken. In totaal behoefden nog slechts twee taxi's met achterblijvers worden gevuld. Voor reizigers die niet in het bezit van een kaartje voor Leiden waren, stonden slechts twee wegen open: te voet naar huis gaan, of op eigen kosten een taxi nemen. De meesten kozen hel laatste, doch sommigen, van wie er één zelfs naar de aan Wateringen grenzende wijk Morgenstond moest, namen <te benenwagen. In de stromende regen en met de koffer in de hand begonnen ze hun nachtelijke wandeling De enige buitenlandse in het veront waardigde igezeflschap, een jonge, Duit se vrouw, die haar vakantie in Noord- wijk ging doorbrengen, wist helemaal niet wat ze moest doen. Ze was uit Hamburg gekomen met een kaartje voor Den Haag, en zou vandaar per bus verder reizen. De Nederlandse Spoor wegen konden haar niet helpen, omdat ze geen plaatsbewijs voor haar uitein delijke bestemming kon laten zien. Moedeloos zeeg de Duitse onder c* overkapping op haar koffer neer, om. zoals ze zei, „op de eerste bus" te wach ten. Een particulier bracht uitkomst door haar in zijn wagen naar haar Noordiwijkse hotel te brengen. Het waren slechts enkele nachtelijke opnamen van één station. Daar, waar reizigers ver na vertrek van de Laatst» trein-, tram- of busverbinding arriveer den, speelden zich soortgelijke taferelen af. In Rotterdam werden de laatste ver bindingen met het Waterweggebied ge mist, in Amsterdam die met de Zaan streek, dn Leeuwarden en Groningen die met praktisch de hel» provincie. (Zie vervolg op pag. 9) Maandagavond is op de weg van Etten naar Hoeven in Brabant een bus van de Brabantse buurtspoor wegen, die langs de weg stond, aangereden door een truck mei oplegger, die bezig was de bus te passeren. Bij het ongeluk kwamen een jonge vrouw uit Oudenbosch en een jongeman uit Etten. die in de bus zaten, om het leven, en wer den drie personen zeer zwaar, wond. (Vervolg zie elders in dit blad). TH" - y» Wrakstukken van de Lockheed Electra Sirius liggen her en der ver spreid over het woestijngebied in de buurt van het vliegveld Kairo, I waar het gisteren vlak voor de landing neerstortte. TAE minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in de ministerraad van de Europese economische gemeenschap namens de regering een scherpe ver klaring afgelegd over het uitblijven van een beslissing over het asso ciatieverzoek van de Nederlandse Antillen. „Hoewel in principe de Nederlandse regering tegen het leggen van een ver band is tussen twee verschillende zaken, overweegt zij ernstig conse quenties te trekken op het gebied van andere gemeenschapszaken", aldus de verklaring. Mr. Luns voegde hieraan nog toe dat het Koninkrijk recht heeft op de associatie van de Antillen met de E.E.G., zulks volgens het E.E.G.-ver- drag. lister Luns wees zijn ambtgenoten de overige E.E.G.-landen erop, dat aak van de Antilliaanse associatie reeds zestien maanden aanhangig is, dat men nog geen stap verder is gekomen. De minister zei desgevraagd i afloop van de vergadering van de E.E.G.-müiisterraad niet wat de door hem genoemde „consequenties" inhouden. Hij volstond met te zeggen, dat deze „een moeilijker houding" van Nederland in E.E.G.-verband zullen kunnen beteke- (De moeilijkheid is, dat voornamelijk Frankrijk bezwaren heeft tegen een volkomen vrije invoer van Antilliaanse ólieprodukten in de gemeenschap. Hier is al menigmaal over gesproken, maar men kon niet komen tot een aanvaard bare clausule die marktverstoring zou kunnen voorkomen als er een te grote toevloed van olieprodukten zou komen. Inmiddels ligt er ook een associatie- aanvraag van Suriname, waartegen mogelijk Italië bezwaar zal hebben, gezien de mogelijkheid van invoer van citrusfruit uit Suriname. Inmiddels heeft mr. Luns de ministerraad uan. de E.E.G. verzocht de Europese commis sie op te dragen een rapport over het Surinaamse verzoek uit te brengen). Na afloop van de besprekingen van gisteren verklaarde de mihister van eco nomische zaken drs. J. W. de Pous nog: „Wij zullen niet aanvaarden, dat de An tillen op hetzelfde niveau worden behan- deeld als de Sowjetunie, zoals de Franse delegatie dat blijkbaar wenst". VLIEGTUIG- toe? Waarom maken ze op ons als regel nog meer in druk dan ongelukken op de weg? Het zal wel zijn om de tegenstelling, die zich hierbij zo schrijnend voordoet. De tegen stelling van de trotse vogel, die zich van de aarde verheven heeft en zich voort spoedt door de lucht, met schijnbare op zijzetting van de wetten, om dan echter verlamd neer te storten. Bij de luchtvaart beweegt de mens zich op de grens van het mogelijke. Naar zijn natuur is hij aan dc aarde gebonden. Hij ls geschapen om de aarde te bewonen. Zijn benen kreeg hij om zich op dc aarde te verplaatsen. Dan betekent dc lucht vaart een verovering. Het is een verove ring die verricht mocht worden. Het Is een verovering waarvan de mens de mo gelijkheid gegeven was. Maar het blijft een verovering op de grens van het mo gelijke. Men moet hieraan wel denken, wan neer men wordt opgeschrikt door ingrij pende berichten. Wanneer wij lezen, hoe een vliegtuig neerstort in de oceaan cn met heel zijn inhoud aan mensen en have neerzinkt in de diepte. Wanneer wij lezen, hoe ook weer op de oceaan, lange minu ten van onmetelijke spanning moeten wor den doorgeworsteld omdat ergens een be slissend mechaniek in het ongerede is ge raakt en hetzelfde vliegtuig geworden is tot een angstig fladderende vogel. Wan neer wij vervolgens lezen, hoe. op een ver vliegveld, een vliegtuig een verhef fing van de bodem schampt, hetgeen on vermijdelijk leidt tot een nieuwe ramp. Dan voelen wij de menselijke betrek kelijkheid. Dan beseffen wij, veel te ver mogen en niettemin mens te blijven, met een dun vlies tussen het leven hier en de eeuwigheid. Ons leedwezen moet uitgaan naar de nabestaanden van de velen die zijn om gekomen. Onze sympathie blijft bij onze nationale luchtvaartmaatschappij, waar mede wij ons ook als volk verbonden ve ten. in droeve zowel als in blijde dagen. Wij mogen vertrouwen, dat steeds Alles wordt gedaan om de menselijke veiligheid zoveel als doenlijk te verzekeren. Maar tegelijk blijven wij ons bewust, dat de mens mens is, ook en juist wan neer hij de grenzen nadert van hetgeen hem als mogelijkheid is gegeven. Het aangrijpende nieuws van de laatste dagen is er ook om ons daaraan te herinneren. Secretaris-generaal Dag Hammarskjöld heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij in fumiefcie wil blijven zolang hij de steun van tweederden van de 'leden van de Algemene Vergadering van de V.N. heeft. In apri'l 1963 loopt zijn ambtsperiode af. (iuta) der in oostelijke richting en passeerde vanmorgen vroeg het zuiden van Neder land. De storing ging vergezeld van een omvangrijk regengebied, in Brabant en Limburg viel dc afgelopen nacht 20 tot 30 mm. Achter de depre: met noordelijke winden een nieuwe hoe veelheid koele lucht naar ons land. In de aangevoerde lucht zullen morgen hier en daar enkele buien voorkomen maar ook opklaringen. Strandverivachting Tendens: langzaam dalend. ZON EN MAAN Woensdag: zon op 4.20. onder 21.01 i aan op 5.43, onder 21 46 uur. Eerste kwartier 21 iuni. De depressie, die vandaag met enige regen en vry veel wind passeerde, wordt morgen door opklaringen gevolgd, met op enkele plaatsen nog een bui. Afne mende wind uit noordelijke richting. HET WEER LN EUROPA Temperatuur overdag 1517 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten: Enige Rapporten hedenmorgen zeven uur verbetering met zon, maar toch nog t<» rr koel. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Opklaringen en hier en daar ook en kele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Krachtige tot matige wind tussen noord cn noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). staat, dat de gemiddelde dag rtig jaar temperatuur in juni graden onder die van jun en augustus ligt, maar de hoe- eelheid regen J^LIMAATCIJFERS de afgelopen hebben uitgewe; tweede helft van juni veel gunstiger vakantiepe- langrijker factor riode is dan de maanden juli vakantie dan en augustus. In juni valt ge middeld 54 millimeter regen, tegen 72 en 73 millimeter in respectievelijk juli en augus tus. Ook het aantal uren zon- Dr. Tideman sprak op dc tenland sterker zal doen toe twee jaarvergadering van de pro vinciale Utrechtse bond voor vreemdelingenverkeer in Bilthoven. Hij memoreerde, dat de i dan die in omgekeer- graad temperatuurverschil. enkele buitenlandse toeristen In 1960 derland en de aankopen die bijdrage ongeveer ƒ484 miljoen Dit verklaarde gisteren dr. deviezen opleverden. Hier- C. Tideman. die indertijd tegenover stond een bedrag nog eens ƒ500 miljoen op n Ho economische hoge- van ƒ483 miljoen, door Ne- brengen miljard buiten het zuiver toeristische gulden in onze goederen- en vlak liggen, Nederland zeker dienstenexport, ofwel school in Rotterdam is gepro- dcrlanders in het buitenland derlandcr doorgaans procent van het totaal. De Aangezien de Ne- bijdrage van het inkomende uitgaande grensoverschrij- moveerd op een proefsohrift uitgegeven. De lieer Tideman dichter bij huis blijft, rijn dende personcnv neschijn is doorgaans in juni „js het grootst. Hiertegenover verkeer de economische beteke het vreemdelingen- welvaart dc deviezensfroom Nederland, van Nederland i acht echter, dat de grote zijn vervoerskosten slechts het Nederlandse betalings fractie van die van de balanssaldo schat hij op buitenlanders die hierheen geveer ƒ300 miljoen. Zd.-Limb He.sinlcj Stockh Madrid Mallurca U IfS ïi|Sa lï| aï 17 10 28 16 10 12 28

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1