Zaak Oegstgeester baby voor de televisie behandeld Internat. Dirigentencursus in Hilversum geopend Rijkssteun voor Haags congresgebouw Etikettering van wol op komst in Euromarkt Politie Noordwijk boekte tal van sportsuccessen Egmondse zat week vast in rotsspleet nieuwe leidsche courant DINSDAG 13 JUNI 1961 ZONDAG is Adèle Paul, de in Oegstgeest bij pleegouders verblijvende uit Oostenrijk afkomstige baby, een jaar oud geworden. Nu de vraag of dlit meisje in Nederland mag blijven hoogst actueel is geworden, is aan deze zaak gisteravond een televisie-uitzending van 20 minuten in het KRO- programma gewijd. Men zag filmopnamen van de verjaardagsviering in Oegstgeest, waarbij toelichting werd gegeven over de voorgeschiedenis Tot slot werd een vraaggesprek gehouden met mr. Van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, die de minister van Justitie vragen heeft gesteld over diens uitwijzingsbeveL Het echtpaar De Leeuw heeft, op va kantie in Oostenrijk verblijvend. na overeenkomst met de voogdijraad in Klagenfurt de drie weken oude faiuritfke dochter van een Oostenrijks meisje mee naar ons land genomen. Voor de baby was een paspoort uitgeschre ven, waarop als beroep vermeld stond „kind". Met het Stadt Jugend Amt in Klagenfurt werd een zogenaamd Pfle* geschaft Vertr&g gesloten, waarbij het Oegstgeester echtpaar De Leeuw zich verbond het kind volgens hun stand op te voeden, en waarbij de moeder af stand deed van haar rechten. De over eenkomst kan alleen mettertijd door het kind Adèle Paul zelf worden ontbonden, als kan worden aangetoond dat het echtpaar De Leeuw niet aan zijn ver plichtingen heeft voldaan. Tot 21 april van dit jaar werd de ver blijfsvergunning voor het kind elke drie maanden verlengd, maar op die datum besliste de minister van justitie, dat het kind terug moest naar Oosten rijk, dit mede op grond van ongunstige rapporten over het pleeggezin, uitge bracht door de Raad voor de Kinder bescherming en door de Rijkspolitie van Oegstgeest. De heer en mevrouw De Leeuw zijn, zo werd in de uitzending meegedeeld, beiden eenmaal gescheiden. De twee dochters in het gezin zijn af komstig uiit een eerder huwelijk van mevrouw De Leeuw. Bovendien zijn be denkingen naar voren gebracht over handelingen van de heer De Leeuw vóór 1051. De rapportrice van de Raad de kinderbescherming adviseerde even wel het kind voorlopig bij dit eezim Niet te dragen De Oostenrijkse ambassade heeft ge meld, dat Adèle in Oegstgeest een uit stekende verzorging geniet. De heer De Leeuw heeft na het urtwijzingsbevel een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, waarbü de pre sident van de Haagse rechtbank werd gevraagd de uitwijzing als een onrecht matige daad te bestempelen In de filmopnamen, gemaakt In het huis van het echtpaar De Leeuw, Mau- ritslaan 3 te Oegstgeest, noemde de heer De Leeuw de onzekerheid ondra gelijk. HU hoopte op een gunstig advies van de Permanente Adviescommissie, die heden, dinsdag, uitspraak zou doen. Het gaat. aldus de pleegvader. In de eerste plaats om het belang van het kind. Als het terug moet naar Oosten rijk komt het terecht In een weeshuis in opvoedingsgesticht. „Ik weet dat mijn gezin niet Ideaal is, maar welk gezin Is dat wel?", zo vroeg hü zich af. „Tot nu toe hebben wjj niets als vreug- 'e van het kind beleefd." Beleidskivestie Mr. Van Rjjokevorsed achtte de e het kort geding bij voorbaat uitzichts loos. De president van de rechtbank heeft die eis ook inderdaad afgewezen, waarna de heer De Leeuw de zaak heeft voorgelegd aan de Tweede Kamer. Het Tweede Kamerlid verklaarde, dat in zijn vragen aan de minister kritiek overheerst op hert ministerieel beleid Waarom is het advies niet gevraagd van de Permanente Vreemdelingen Advies commissie. WASMACHINES KROMHOUT-RI|NSBURC VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 Deze daad van de minister behoeft nog niet onrechtmatig te zijn om een duidelijk onjuist beleidsaspect te verto- Indden er onzekerheid bestaat over het milieu waarin het pleegkind is op genomen dan kan langs de weg van de Pleegkinderenwet hierover het oordeel van de rechter worden gevraagd. Dit is in het kort geding niet ter sprake ge- De heer Van Rijckevorsel verklaarde het gevoel te hebben, dat de meerder heid van de Kamer zijn standpunt zal kunnen delen, ook al hebben de fracties zich nog niet uitgesproken. KATWIJK Spreekbeurt Morgenavond om half acht hoopt ds. De Gier van Den Haag voor de Gere formeerde Gemeente in de Remisestraat een spreekbeurt te vervullen. BurgerlUke stand GEBOREN: Wilhelmmna Elisabeth, d v D van Duij venbode en L T van der Ma- rel; Marja, d v M Guüt en M van Be«»- len: Alida, d v P van den Oever van Duijn; Cornelia Jaooba. d v D A van de Koppel en C M Kooijman; Ca- fihanna Cornelia Mama. d v P J Kers tens en J van Peer; Jannetje Alberta. d Ouwehand en A Ouwehand. ONDERTROUWD. W van Rijn en M A Hoek C C van der Meij en A vat Plas. GEHUWD: P N Krymsen en J A M Bellekom; L van Duijn en C C Guijt; G van Duijn en A W Noppe; W F Neuite- boom en W H H^ek: T van Rihiin er G W Maaigdelijn. i der Plast 81 RIJNSBURG Inenting polio Morgen zal aan de kinderen, gebo ren in 1960. de derde inenting tegen polio worden gegeven in het Groene Kruisgebouw aan de Korte Vaart te Rijnsburg, 's middags van half drie tot N.C.VJB De Ned. Ohristien-Vrouwen Bond, afd. Rijnsburg, sluit donderdagavond het ver- gaóerseizoen met een causerie van d® heer J. \Tink te Katwijk Het onder wem is „Grenzen der vermoeidheid". Ook worden er mededelingen ver strekt over de driedaagse trip naar Een- hum op 20, 21 en 22 juni, over de ex cursie naar Breda op 5 juli en over hst uitstapje in september naar de tap too Delft. Veertig candidaten uit 15 landen, waar onder Nieuw Zeeland en Malta, hebben zich voor de 9e Internationale Dirigen tencursus in Hilversum gemeld. Na on derzoek van de muzikale bekwaamheden werden 27 toegelaten, en uit dit aantal werden tien (waaronder één Nederlan der) gekozen vóór de eigenlijke werk- cursus, terwijl negen als toehoorders de cursus zullen bijwonen. Zo vertelde de heer A. B. Roosjen, voorzitter vai Nederlandse Radio Unie, die deze diri gentencursus elk jaar organiseert, zater dagmiddag bij de opening in de N.C.R.V.- studio. Hij deelde nog meer interessante Het „plan jonge dirigenten", indertijd ontworpen door het Contactorgaaji Ne derlandse Symfonie Orkesten en O. K. en W., heeft nu praktische uitwerking gegeven aan de opzet, de jonge Neder landse dirigent ervaring te verschaffen door hem met een Nederlands orkest te laten werken. Het is immers van vitaal belang, zeker in de huidige schaarste aan dirigenten, een „Nachwuchs" te kwe ken. zodat lacunes gevuld kunnen wor den. Het is nu zó, dat öp de Nederland se dirigenten roofbouw gepleegd wordt en dat de meeste orkesten geen geld hebben om een tweede dirigent te kunnen (Van onze parlementsredactie) VAN OORDEEL, dat de oprichting van een oongresgebouw in Den Haag een zaak is van nationaal belang, heeft de regering besloten financiële medewerking te verlenen aan de bouw ervan. Bouw en inrichting van het project zullen ongeveer veertig miljoen gulden kosten. Minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp hebben bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend om de medewerking van het Rijk mogelijk te maken. In hun toelichting wijzen de bewinds lieden erop, dat de animo om grote inter nationale congressen te houden, steeds toeneemt. Ons land heeft grote achter stand wat betreft de outillage voor der gelijke congressen. De gemeente Den Haag heeft reeds enige tijd geleden dooi de architect J. J. P. Oud een ontwerp voor een congresgebouw, geschikt vooi congressen met ongeveer tweeduizend deelnemere, laten maken. De regering acht dit een gelukkig plan. Den Haag is, als regeringscen trum, uitermate geschikt voor de ves tiging van een congresgebouw. Hoewel de hotelaccommodatie ook hier nog on voldoende is, wordt naar verbetering gestreefd. Het Haagse project moet daarom, zo meent de regering, als een nationaal project worden gezien. Men mag niet verwachten, zo schrijven de bewindslieden, dat de eerste tientallen jaren een sluitende exploitatie mogelijk zal zijn. Daarom is voorzien in een bijzon dere wijze van financieren. De eigendom van het complex zal berusten bij een naamloze vennootschap, de N.V. Neder lands Congresgebouw te Den Haag. Het aandelenkapitaal van deze N.V. wordt gesteld op tien miljoen gulden. Het be drijfsleven draagt hierin vier miljoen, gemeente 's-Gravenhage een miljoen het rijk een bedrag van vijf miljoen i den bij, tenminste als het wetsontw wordt goedgekeurd De resterende dertig miljoen gulden moet worden bijeengebracht door middel van een lening, die een loop tijd van on geveer veertig jaar zal hebben. De ge meente 's-Gravttihage en het rijk stellen zich garant voor dc rente en aflossing van deze lening. Als de N.V zelf niet in staat blijkt, voor rente en afloss te zorgen, zullen rijk en gemeente ie jaarlijks hooguit ongeveer 875.000 gulden moeten bijpassen. Deze verstrekkingen moeten worden gezien als geldleningen aan de N.V. Hoewel de regering in het algemeen geen voorstandster is van het verwerden van nieuwe aandelenpakketten, meent ze, in dit geval een uitzondering te moe ten maken. Het toeristische belang van internationale congressen mag niet wor den onderschat. Afhankelijk van de situatie op de Haagse bouwmarkt, zal waarschijnlijk over ongeveer vier jaar met de bouw van het Haagse congres gebouw kunnen worden begonnen. 't BRILLENCENTRUM Speciaalzaak BOSPLEIN 8 KATWIIK TEL. S807 bekostigen, zodat de eerste dirigent van het veel te vele en te zware werk ont last wordt De Nederlandse Radio Unie werkt krachtig mee in de oplossing van deze noodtoestand en zij heeft in het vorige najaar vier jonge dirigenten gekozen, die onder Franco Ferrara verder gestudeerd hebben, n.L Frits Kox, Charles de Wolf, Joop van Zon en Elie Poslawsky. Ook heeft zij de mogelijkheid om jonge di rigenten naar zusterorganisaties in Italië te sturen, die met elkaar een dirigenten- concours houden. Het zal dus werkelijk niet aan d< N.R.U. liggen, als deze sector van he-. Nederlandse muziekleven geen jonge krachten opbrengt De moeilijkheden liggen meer bij f'.c symfonieorkesten zelf en de klacht van de jonge dirigent in ons land met zijn vele orkesten niet aan de slag te kunnen komen is heus niet on gegrond. Geen e-kel orkest heeft n.l. een tweede dirigent om welke reden dan ook. Het gevolg ;s, dat, wanneer een van de vaste dirigenten weggaat, zijn plaats niet door een gelijkwaardige kracht vervangen kan worden en in meer dan een geval een buitenlander aangezocht moet worden! De heer Roos- jen schoot daarom met zijn opmerking over de „roofbouw" precies in de roos. De heer Jan Mul. 2e voorzitter van de afdeling Muziek. Raad van de Kunst, haakte met zijn rede over de verhouding tussen dirigent en componist aan de woorden van de heer Roosjen. Hij wees op het verschijnsel van de gastdirigent, die met een paar standaardprogramma's de wereld rondreist en de hedendaagse compositie verwaarloost. Hij gaf een historische beschouwing over het concert- wezen. dat nu vastgelopen is op een zeer beperkt repertoire, en op een vast aantal beroemde uitvoerende kunste naars. Aan de jonge dirigent is de taak weggelegd het publiek kennis te laten maken met de nieuwe werken der toon- De opening werd natuurlijk door mu ziek opgeluisterd. Een alleraardigst, piep jong ensemble, het Kamerorkest „Pieter Hellendaal" onder Elie Poslawsky, oud cursist van de NJt.U.-dirigentencursus (en lid van het Residentie-Orkest plus assistent van Willem van Otterloo) voer de het Vijfde Concertino voor strijk orkest van Pergolese en het Divertinento in F, K.V. 138 van Mozart uit En dat werd een kostelijk musiceren, gegeven de jeugdige leeftijd zowel van de enecutanten als van het orkestje. Visserij golfjes Belgische kritiek op ons visserij congres DE BELGISCHE reder R. Menu heeft ziah in het Belgisahe Visserijblad niet onverdeeld enthousiast getoond over het Scheveningse visserij- congres. Zo zegt hij: „Wij hebben jammer genoeg moeten vaststellen, dat de congressisten meestal mensen waren die niet rechtstreeks betrokken zijn bij de exploitatie van een rederij. Reders waren er praktisch niet en in deze zin mag het congres alvast met op een succes bogen." De heer Menu signaleert hiermee een situatie, die we ook bij volkshogeschool-bijeenkom sten aantreffen. De opkomst van ambtelijke zijde is daar meestal het grootst. Overigens waren op de studiedagen in Oostende vorig jaar de Belgische reders ook niet met velen. De heer Menu zegt de moeilijkheden van de steeds groter wordende trawlers sterk te hebben aangevoeld. Deze schepen moeten meer dan ooit het hoofd bieden aan de volgende moeilijk heden: de produktiviteit van de grote geïnvesteerde kapitalen, de beoefe ning van verder afgelegen visgronden, de afzetmogelijkheden van een soms volledig nieuw en eenzijdig produkt en het bemanningstekort dat het uit varen soms belet. Hij is het verder niet geheel eens met de economische uitspraken van drs. Hlldebrandt Het was zaterdag wel goed weer op zee, maar die vawgflten kon-den toch be zwaarlijk goed worden genoemd. Er wer. den maar 60 tot 150 manden haring en makreel per etmaal gevangen. De SCH 261 Onderneming 1 deed een trek van 40 manden hoops, de KW 87 Albatros ving in een trek 45 manden hoops, de Onderneming 3 had een dagvangst van 5 pakjes, de Jacoba Gesina een trek van een pakje, de IJM 15 Emma een trek van twee pakjes. Zondag stond om de Noord een bries. Veel invloed op de vangsten had deze niet, want het bleef 60 tot 150 manden makreel, haring en kabeljauw per et maal. De IJM 15 kwam nu maar tot een trek van één pakje, de 's-Gravenhage ving in een trek twee pakjes. De ha ringvisserij op 56 graden noorderbreedte leidde tot vangsten van 100 tot 300'man den haring en makreel per etmaal. De IJM 46 Claesje deed een trek van twee pakjes, de nieuwe Sarolea kwam op de mooie dagvangst van driehonderd man den makreel en haring. Wekelijkse keuring in Haarlem Pioenbloemige ranonkel Orange Sun crème de la crème Wolcongres in Scheveningen Tweehonderd wolfabrikanten uit 21 landen zijn deze week bijeen in het Kurhaus te Scheveningen in het dertigste Internationale Wolcongres. Gastvrouwe van het congres is de Algemene vereniging van wolhandel en wolindustrie in Nederland. Een van de belangrijkste puoiep van de agenda is al acht jaar oud, nl. de labelling van wollen produkten. Er ligt thans oen aanbeveling ter ta fel om te komen tot een labelling, die niet zal wijzen op de kwaliteit van het produkt. maar wol op het percentage wol, dat daarin verwerkt is. Voorgesteld is een artikel ..zuiver wol" te noemen, indien het 100 procent wol bevat; „wollen produkt" indien het meer dan 50 procent wol bevat en „wol gemengd", wanneer het tussen de 15 en 50 procent wol bevat. Voor Nederland is in de wollenstof- ferwidustrie reeds overeenkomst bereikt voor een regeling, die slechts in n ces van het eerste voorstel afwijkt. Bij „zuiver wol" wordt een zekere toleran tie in acht genomen, nodig voor effect doeleinden of mogelijk door onvermij delijke onzuiverheden. Bij „wollen pro dukt" zal het percentage wol moeten worden vermeld. Bij .gemengd wol" moet eveneens het percentage genoemd worden en dit mag niet lager zijn dan 15 procent. In België is inmiddels een wettelijke regeling voor de woletikettering stand gekomen. Frankrijk bereidt regeling voor. De verwachting is, Duitsland en Italië spoedig zullen vol gen. Men hoopt dus dat het gehele ge bied van de Euromarkt binnen afzien bare tijd een woletikettering zal hebben waarin wel geringe nuances kurunen zijn. maar die toch in grote lijnen op eei meenschappelijk beleid wijst. Wat er was De IJmuidense aanvoer was gisteren wel redelijk, maar toch niet bepaald groot voor de maandag. De aanvoer bedroeg 7266 kisten vis, die werden aan gevoerd door vijf trawlers, dertig log gers en 45 kotters. Bij de aangevoerde vis waren 500 kisten schelvis. 1150 wij ting, 660 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 700 haring, 1S5 kleine haring, 1400 mak reel, 445 diiversen, 1445 schol, 130 tarbot, 47500 kilo tong en 2290 stuks kabeljauw. De KW 80 Dirk Maria had 750 kisten 00 stuks kabeljauw, de IJM 37 Delft 770 kisten en 200 stuks kabeljauw, de KW 49 Antje 350 kisten, de KW 4 Golf stroom 250 kisten, de IJM 10 Maria van Hattem 120 kisten. Op het prij-zanfromt veranderde maar weinig. De tong was niet bepaald duur, de kabeljauw beslist heel goedkoop. Kis ten kwamen maar tot 80 en grote gul deed niet meer dan 36. Ook de schol bewoog zich op een minder hoog ni veau dan gewoonlijk. Schelvis bleef in tegenstelling met de kabeljauw goed aan de prijs, maar wijting was wel heel erg goedkoop met een maximale waar- •an 16. De KW 80 Dirk Maria boekte een goede besomming van 14222. Voor vandaag Voor vandaag waren gisteren de vol gende schepen al binnengelopen: KW 161 met 84 kisten, KW 42 met 160 kisten, SCH 261 36 kisten en 287 kleine kisten haring, de KW 171 met 280 kisten, de KW 87 met 320 kisten, de KW 75 met 150 kisten, de KW 152 met 100 kisten, de KW 159 met 380 kisten en de IJM 32 met 630 kisten. Proefvaart nieuwe trawler voor de N.V. Vis- scherijmaatschappij v.h. J. C. Pronk te IJmuiden zal woensdag op de Noordzee de proefvaart maken. Het schip, dat de heer N. Korbee als schipper krijgt, werd op 14 februari 1961 bij de N.V. Sleephelling Mij te Scheveningen te wa ter gelaten. De Haarlem maakt een proef vaart naar Vlaardingen, Het is het vijf de schip van de rederij voorbeen J. C. Pronk en het vierde schip van hetzelf de type, dat in Scheveningen werd ge- Vierdulzendste Zondag ia de Andromea, een Neder lands motorschip, in IJmuiden aangeko- als vierduizendste schip van het jaar. Vorig jaar kwam de vierduizendste op 14 juni. Explosie in net Toen de Zeebrugge 557 ongeveer 60 mijl van Zeebrugge aan het vissen was, deed zich opeens een enorme explosie voor achter het schip. Een enormi terzuil steeg omhoog. Het schip werd heen en weer geslingerd en schipper Everaert zette onmiddellijk de a£. Waarschijnlijk door de weerstand van het nogal diepe water waarin viste, werd het schip zelf niet bescha digd. Maar de ontploffing van de mijn, die klaarblijkelijk in het net was raakt, vernielde het net volledig, als mede veel van het bijbehorende vistuig. VOORHOUT Vrouwen een dagje uit Ook dit jaar hebben de leden der N.C.V.B.-afdeling Voorhout veel genoten op hun uitgaansdag. Op Schiphol w er enkelen zo enthousiast om evei lucht in te gaan met een klein vliegtuig boven Amsterdam. Het Muiderslot werd bezocht wa te Hilversum werd geluncht en N.C.R.V.-studio bezichtigd. „Ergens ln Nederland" volgde als sluitstuk een diner. St. Cecilia De plaatselijke harmonie behaalde op •ii muziekconcours in de ere-afdeling een eerste prijs met 288 punten. Goed afgelopen Mevrouw J. Oostdam zou mannen die aan het hooilossen waren, even helpen om met de landbouwtractor een wagen hooi te verrijden. Van het erf reed de tractor echter in de Leidsevaart. De bestuurster sprong er nog bijtijds af. De tractor werd door een kraanwagen uit het water gehaald. ZOETERWOUDB Oranjefeesten Het Oranjecomité heeft het programma vastgesteld voor de Oranjefeesten, di® op 30 juni en 1 juli worden gehouden. De kinderspelen vervallen dit jaar. In d® plaats daarvan kan de jeugd zaterdag morgen 1 juli genieten van het optreden van het kindercircus Atleta uit War mond. Vrijdagavond 30 juni wordt eer kinderoptocht gehouden. Het traditionele tobbetjessteken ontbreekt natuurlijk evenmin op het programma. B. en W. hebben het comité toestem ming gegeven een huis-aan-huis collecte te houden, omdat de kosten voor het feest deze keer hoger zullen zijn dan anders. In verband met het koperen re geringsjubileum van de Koningin wordt namelijk meer werk van de feestelijk heden gemaakt. De hybrldateurs schotelden de bezoe kers van de wekelUkse keuring ln het Krelagehuls een smakelUk en gevari eerd menu voor: Irissen, ixla's, lelies, ranonkels, eremurussen, alstroemerla'a en alliums. De bekende bijgoedkweker P. Rump- horst keerde met een gouden medaille op zijn (Uitgeestse) basis terug, Die was toegekend aan zijn werkelijk impone rende groep ixia's. Een kleine dertig verschillende variëteiten had hij ten toongesteld en men vond Ln deze col lectie vrijwel alles wat naam en faam heeft in de ixia's. We noemen o.m. de purperen Mabeï, de bekende Blauwe Vogel, de oranje Afterglow, de goud kleurige UranU6, de rose Dido, de rose met wit getekende Appletolossom, enz. De kwaliteit waa boven alle lof ver heven gezond gewas, lange stengels met flinke trossen. Mooie ixia's zagen we ook van W. Blokker uit Akersloot; de oranjerod® Castor en de rode Titian. Een fraaie collectie Hollandse irissen bracht de fa. J. d® Goede uit Breezand naar voren. De groep telde niel minder dan achttien verschillende variëteiten. Er werd een zilveren medaille aan toe gekend. De meest opvallende waren Prinses Irene, Orange King, de zeer opvallende Gold and Silver, Whit® Per fection, die zijn naam met ere draagt, de teer gekleurde King Mauve en Mau ve Queen, en de forse White Pearl. Gebrs. de Graaf S. A. van Konijnen burg Co, Noordwijk, toonden even eens beste irissen. Onder meer: de kloe ke White Imperial en de prima oranje gele Orange Beauty, die voor het ove rige vrij veel op de Orange King gelijkt Prachtig vonden we ook Bronze Melody, waaraan een getuigschrift van verdien ste werd toegekend. Een prima indruk maakte verder Bettina, gele lip mol witte standaards. De beste Blue Giant werd door J. Edh- kart. Uitgeest, ten tonele gevoerd J. He ere, Beverwijk, had veel succes met de warm-gele Yellow Triumph en de citroengele Lemon Beauty. De beken- de maar immer boeiende korenbloem blauwe Prof. Blaauw weid geëtaleerd door de fa. Van Til. Broekhuizen Uit de polder Uit de Noordoostpolder kwam N. C. Koomen met een sport uit de bekende iris Imperator. De verloping zag er lang niet onverdienstelijk uit. Fantastisch mooie lelies bracht j- A. van der Zwet, Roelofarendeveen. Van der Zwet kruist niet alleen op fraaie kleur, maa tracht ook bloemen te creëren, die, zo als de vakman dat uitdrukt ,je aankij ken", met andere woorden: mooi opge richt van stand. De fraaie gele tinten die de Roelofarendsveense kweker nu toonde, beloven veel voor de toekomst KI. de Jong, Amdijk, bracht eveneens prachtige lelies. Ster-der-sterren von den we Imperial Crimson met prachtige, grote en dieprose bloemen. Eremurus- sen waren er van N. C. Ruiter uit Uit geest. Een fors en sterk groeiend dat over het geheel genomen kloeker is dan de bekende Shelfords. G. Lubbe Zn, Oegstgeest, bracht Eremurus Ten der, zacht geel, Rofort (Robustua x Shel- ford), ro9eachtig en de gele Sulphur Beauty. Maag Van Stein, Hillegom, presen teerden de uitstekende Alstroemeria Orange King, terwijl A. J. v.d. Zwet, Roelofarendeveen, met Alstroemeria Ligtu hybriden naar voren kwam. Prach tig materiaal dat in de koudie bak moet worden gekweekt, maar helaas gauw geel blad heeft. Het allermooiste dat de keuring giste- ,n opleverde was de nieuwe pioenbloe mige ranonkel Orange Sun van J. Eek- hart. Uitgeest. Intens diep van kleur en puik van vorm. De fa. ValkerLng Zn, Limmen, besloot de keuring met aantal bloemstukjes van diverse soorten alliums. SASSENHEIM Prof. Van der Want reikte diploma's en prijzen uit In het Bruine Paard had gisteravond de uitreiking plaats van diploma's en prU- zen voor de zlektebeeldenwedstrUd, die In mei werd gehouden. De waarnemend voorzitter van de Sassenhelmse afdeling van Bloembollencultuur, de heer L. van Leeuwen, heette In het bUionder prof. dr. J. Ph. van der Want van het Labo ratorium voor Bloembollenondertoek te Lisse welkom en h(1 dankte de heren G Demmlnk van de Plantenzlcktenkun- dlge Dienst en F. Limburg i rlngsdienst vt de wedstrijd. Prof. Van der Want sprak, voordat hij tot de prijsuitreiking overging, over Sassen heim als de enige plaats waar dergelijke wedstrijden worden gehouden. Direct na de oorlog begon men ermee, door de samenwerking van de unie van landarbeidersbonden en de afdeling Sas- senheim van Bloembollencultuur Het behouden van een goed produkt ligt voornamelijk in de handen van de mensen die op het land werken. „Het streven na»r mechanisatie mag naet lei den tot een oppervlakkig worden voor de cultuur. Wanneer de persoonlijke aandacht minder wordrt, doen we een stap achteruit. Het waarnemingavermo- gen De NOORDWIJKSE politlesportver- enlglng heeft een goed selzoeij ach ter de rug, aldus voorzitter J. M. P. Barendse op de gisteren gehouden jaar vergadering. Secretaresse J. M. Hooge- veen deelde mee, dat het ledental met 8 is toegenomen tot 40. Vele sportsuc cessen werden behaald: A. de Vries derde prUs fotowedstrUd Amsterdamse politie, A. van der Plas blonk uit in puzzelrtt. T. Oldersma in zwemwedstrU- den, H. C. van der Holst. T. Oldersma en C. Baljeu waren de beste schatters. Twee ploegen deden met wisselend suoces mee aan de volleybalcojnpetitie Noordwijk en omstreken. Beslo ten werd in het vervolg met één groep deel te nemen, waarin dan de be6te spelers worden opgesteld. De heer C Adegeest werd kampioen hengelen. De leden-hengelliefhebbers kwamen uit in wedstrijden te Heemstede, Naarden. Bloemendaal en Utrecht. Verder be oefende men de voetbalsport, de schaats sport, atletiek, midgetgolf en ook werd gekaart. Penningmeester P. Varkevisser meld de, dat de financiële toestand bevredi gend is. Dc aftredende bestuursleden, mejufrouw Hoogeveen en de heren J. M. P. Barendse, A. Akkerman cn G. C. Timmers, werden herkozen. In de vaca ture P. Varkevisser koos de vergadering de heer M. Smilde. Nadat een aantal huishoudelijke zaken as afgehandeld, kwam men overeen da gepensioneerde adjudant M. van Zuil»- kom tot ere-lid te benoemen. Orgelconcert Dinsdagavond 20 juni om acht uur geeft Ben Fey een orgelconcert in de hervormde kerk te Noordwijk aan Zee Schenking van f 15.000 De Gereformeerde Kerk van Noord wijk aan Zee heeft van een onbekende gever f 15.000 gekregen. Een aan de schenking verbonden voorwaarde is, dat in de pastorie van ds. Bouma centrale verwarming wordt aangelegd. Schietnleuws Dc wisselmedailles van BVL werden met de buks gewonnen door N. W. Cas- pers, 50 punten, eerste klasse, A. Her mans, 47 punten, tweede klasse en M. de Jong, 44 punten, derde klasse. Uitslag koppelwedstrijd: 1-7-4 winnaai met 15, 14 cn 12 punten boven het ge middelde. Met k 8.O.: D. A. Luschcn. 56 punter», eerste klasse. G. J. Plug. 53 punten. tw> de klasse Auto in sloot Gisteravond is op de Herenweg bij De Krom een auto in een sloot gereden na tegen een verkeersbord te zijn gebotst Het voertuig werd totaal vernield, maai de inzittenden, een dame en twee mili tairen, liepen slechts onbetekenende schaafwonden op. De marechaussee stelt een onderzoek in Amateurfolografen De Noordwijkse amateurfotografen hebben het winterseizoen afgesloten. Al leen mevrouw Heemskerk ging over naai de groep gevorderden. Bij het verplicht® onderwerp had de heer A. de Vries het hoogste gemiddelde. Voor het komende seizoen heeft men als verplichte onder werpen vastgesteld: straat, vogels, water halte Piet Heinplein, fotografisch ex periment. Men is al druk bezig met de voorbe reidingen voor de tentoonstelling Noord wijk rondom 1900, die 28, 29 en 30 de cember en 1 januari in Die OssewS zal worden gehouden. In de tentoonstellings commissie hebben zitting de heren K. A. Kok. N. Schmal. P. Slingerland en A. de Vries. KATWIJK AAN ZEE Wedvluchten De RUnniondera De postduivenvereniging De RIJ oman- de fs hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Chateauroux over een afstand van 630 km. Ln het ooncours vlogen 44 duiven. Uitslagen J van Maanen 1. 10, 15; J Jumgerius 2, 14: T de Liefde 3, 6; T de Kluyver 4; B Paauw 5; Kr. Schaap 7; M Souverein 8, 9. N de Vreugd 11: H Smit 12 en L van Duijn 13. Ook werd een vlucht gehouden vanaf Pt. St. Maxiime met oude duiven over een afstand van 345 km. In het ooncours vlogen 97 duiven die werden gelost out hali tien me* bewolkte ludht en zuid- westelijke wind. De eerste diuiif kwam aan om 13.36.21 uur er. maakte een ge middelde snelheid van 1406.76 meter per minuut. De laatste duif kwam aan om 14.07.31 uur. Uitslagen L van Duijn 1, 14; J van Duijn 2; J Parlevliet 3; ftl Souverein 4, 7, 10, 15. 18; K Schaap 5, 6; B Mulder 8; J de Bes: 9; H M Tjebbes 11; L van Rijn 12, 24; J Meulendijk 13, 17L Knetsoh 16J Jumgerius 19B Paauw 20, 22, 23 en J van Maanen 21. „KxtwUk" speelt vrlendschappelüh Hedenavond 7 uur speelt Katwijk l een voetbalwedstrijd tegen het Luoht- machtelftal „Ypenbuig" op het terrein aan de Piet Hein'aan. Opstelling LucHt- macbtetftal: G reeve (NFC); Massaar (UVS), Kortlever (Gouda); Dijkman (Gouda); Van der Horst (DHC); Aardse (ADO); Aiders (HBS); Knijnenburg DovoBlom (Gouda); Kerver (RVC) De Koning (Katwijk) Katwijk: Zwanenburg; G. Verdoes J. v. Duyvcnlbocte A. Freke; H. v. Duy- venbode; A. v. Duyvenbode; C. Pronk; W. Frede; G. Spiering; Th. van Rooyen; C. Guyt. Hoog en laag water "Woensdag: hoog water 3.45 u. 16.21 u: laag water 12.04 uur. i op het land moet scherp Omstreeks 1880 begon de vereniging van bloembollencultuur met het weten schappelijk onderzoek van bloembollen- Vele ziekten zijn reeds bestreden, doch er komen telkens nieuwe bij. Het is daarom zo belangrijk dat deze wedstrij den ook de minder gewone ziektebeel den laten zien. Et bestaat niet alleen een gezonae wedijver maar er is ook een diploma te behalen, dat niet hoog genoeg kan wor den aangeslagen. Prof. Van der Want hoopte, dat de deelname aan deze nut tige wedstrijden nog zal toenemen. Botsing op rijksweg 4 Op de rijksweg 4 wilde gistermiddag omstreeks vijf uur een personenauto, bestuurd door J. B. uit Uitgeest, een par- keerstrook ter hoogte van het spoorweg viaduct oprijden, toen hij werd aange reden door een achterop komende per sonenauto. bestuurd door C. J_M- Uit Amsterdam. De verloofde van C. J. M. werd ernstig aan de hals gewond cn moest naar het academisch ziekenhui® te Leiden worden vervoerd. Beide auto® liepen grote schade op en werden weg gesleept. Gouden echtpaar Een bekend Sasserihedms echtpaar, de heer en mevrouw P. C. MeimanOost veen uit de Hoofdstraat hoopt op 21 juni het heuglijke feit te gedenken, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. De heer Meiman. nu 80 jaar. werd te Nieuw Vennep geboren en ging op 14-jarige leeftijd in het textielvak te Lisse Ia 1907 vestigde de heer Meiman zich ln Sassenheim. Hoofdstraat 244. Hij be merkte dat hij een leuk buurmeisje had gekregen; dat buurmeisje staat nu naast hem als zijn gouden bruid Het huwelijk werd gezegend met twaalf kinderen, van wie er nog negen in leven zijn. Maar die zijn ter gelegenheid van het feest dan nok allen aanwezig 'De receptie is zon dag 18 juni ten huize van het echtpaar. IEWF.RHORP Samenzang Vanavond 8 uur wordt in de Hervorm de kerk een samenzang gehouden met onder meer het kerkkoor Hart cn Stem. Evangelisatie Donderdag 8 uur ls er straatpreddking in de Doeslaan. Voorganger is de heer Th. Dikkes, voorganger van de Evan gelische Christengemeenschap te Leiden. Zang en muziek Leiderdorp. Ons kantoor is op donderdag 15 juni i wegens excursie de gehele dag gesloten COÖP. RAIFFEISEN-BANK „KATWIJK AAN ZEE" Voorstraat 50 Tel. 2019 i wind. hout, schaduw, snelheid, bu®- geledigd. GEMEENTE KATWIJK De Directeur van Openbare Werken te Katwyk maakt bekend, dat het bureau van zijn dienet in het raadhuis, alsmede de gemeeritewerf aan de Schoolstraat op woensdag 11 Juni 1941 de gehele dag ge sloten zullen zijn. Ook de huisvuilophaaldienst zal die dag niet functioneren. In de betreffende wij ken zullen daarna voor het eerst op zaterdag 17 juni de emmers weer worden Con Ambitio te De Nederlandse bergbeklimster A. Ko ning uit Egmond-aan-Zee ls gisteren door twee Westduitse soldaten gered nadat zij vijf dagen en nachten in een nauwe spleet in het gebergte bij Berchtesgaden gevangen had gezeten. Zij was in zo'n goede conditie na haar redding dat zij geen dokter behoefde te raadplegen. De twee soldaten brachten haar door middel van een touw in veiligheid, na dat zij haar om hulp hadden horen roe- 15 De Nederlandse was er vorige week al leen op uit getrokken om de Hohe Goell bij Berchtesgaden te beklimmen. Zij gleed uit op een sneeuwveld en geraakte daarbij in de rotsspleet. Mej. Koning liep daarbij maar een paar schrammen op maar haar rugzak met proviand begaf het waardoor zij van levensmiddelen verstoken was. DE KAAG Scheepswerf Architect C. Hulsbos te Nieuw Vennep heeft namens Van Lent Zn het bou wen van een scheepswerf met kantine en kantoor opgedragen aan dc firma J. Hulsbos Pzn te Nieuw Vennep. Repetitie koren In verband met de afwezigheid van de dirigent zullen de repetities van het kinderkoor, jeugdkoor cn gemengd koor op woensdag 14 juni vervallen. De eerstvolgende repetities hebben woens dag 21 juni plaats, dezelfde tijd en plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11