Staatskas geen koe die hele dag melk geeft de Gesprek over Laos vandaag hervat Gretna Green als toevluchtsoord Veertiende ramp bij KLM na de oorlog Begin van overleg met de eigen bevolking Verkeer voorwaarde in uiteengelegde wereld Congres Stad en Landschap in Woerden Regering slaagde waar kabinet-Drees faalde Maar de strijd duurt voort NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 12 JUNI 1961 Minister Zijlstra tot a.-r. deputaten Beginselprogram vastgesteld (Van onze parlementsredactie) Slechts twee van de vele honderden antirevolutionairen, die zaterdag in het gebouw Tivoli te Utrecht de bui tengewone Deputatenvergadering bij woonden, hebben hun goedkeuring onthouden aan het nieuwe a.r. begin sel- en algemeen staatkundig pro gram. De overige deputaten betuig den van harte hun Instemming. Eén van de twee tegenstemmers was mr. dr. P. G. Kmbbe uit Leiden. De heer Kmbbe is bekend in kringen van het rechtse protestantse weekblad „Tot vrijheid geroepen" en sprak al meer malen als zijn mening uit, dat de AJt. Partij met de politiek, die zij voert, de juiste weg heeft verlaten Zo ook nu. Ter deputatenvergadering bracht hij (overigens als enöge naar voren, dat de voorbereiding van de her ziening van het beginselprogramma niet deugdelijk was geweest. Aan de hoofd zaken is voorbijgegaan. Gezwegen wordt over zaken als dirigisme, p.b.o., soeve reiniteit in eigen kring en het beginsel, dat de vrije school regel is, en de open bare slechts uitzondering. Hij vroeg de deputaterwengadering, geen sprong in het duister te doen en de vaststelling van het program op te schorten, opdat eerst meer inzicht zou worden gewekt in de ar. beginselen. „Moge onze AH. Partij voor een ramp worden behoed." Partyvoorzitter Berghuis erkende, dat de A.R. Party met vele zaken nog niet gereed Is, maar hy wees de bezwaren van de heer Knibbe van de band. Hy was ln de kritiek niets tegengekomen, dat zich zakeiyk richt tegen de inhoud van het program. Doelend op de jarenlange oppositie van de heer Knibbe binnen de party zei dr. Berghuis van oordeel te zijn, dat de heer Knobbe voor zichzelf een bepaalde situatie opricht, waartegen hij ten aanval trekt Een dergelijke handelwijze heeft veel weg van Don Quichotterie. Door dit te zeggen en door het erna volgend verwijt, dat het optreden van de heer Knibbe rancunneus zou zijn, overschreed dr. Berphuis naar onze mening toch wel de regels, die in het verkeer tussen partijleden inzonder heid die ener christelijke partij acht moeten worden genomen. Woorden van instemming met het nieuwe program werden gesproken door de heren J. H. Vermeulen. J. C. v. d. Heuvel uit Moercapelle en J. Wilschut uit Rotterdam. De vergadering zond te legrammen aan H.M. de Koningin, aan het 95 jaar oude erelid, de heer Duy- maer va® Twist en aan dr. J. Schouten. Prof, dr. H. Jonker sprak een kort slot woord, waarin hij inging op de verhou ding tussen Woord en beginselen. Ook de aj. bewindslieden minister Van Aart- sen en staatssecretaris Roolvimk woon den de deputatenvergadering bij. Kruidenierszaak brandde uit In nauwelijks een uur tijds zijn in de nacht van zaterdag op zondag het winkel pand en het woonhuis van de heer J. Puitrum in Houtigehage (Fr.) in vlam men opgegaan. Het pand werd totaal verwoest een grote voorraad kruide nierswaren en textielgoederen ging ver loren. De oorzaak van de brand is niet bekend. De bewoners waren afwezig, toen de brand uitbrak: de 61-jarige winkelier Puitrum was samen met zün echtgenote op een bruiloft. Toen omstreeks kwart voor een 's nachts een andere bruilofts- ganger op weg naar huis de brand ont dekte en de heer Puitrum alarmeerde, was deze juist bezig met het houden van een komische voordracht 0 Een viermotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat sinds zaterdag werd vermist is op ongeveer 200 kilometer ten oosten van de Japanse kust dn zee gestort. De acht bemannings leden kwamen om het leven. In zijn doorleefd betoog, waarin hy jurist aan de menselijke aspecten van welvaartsvermeerdering aandacht schonk, wees de minister erop, dat deze verkilling ook zyn weerslag heeft in de politiek. Bij het toenemen van de wel vaart neemt de ontevredenheid over de achterstand onevenredig toe. „De achter stand-filosofie bloeit op de toppen van de golven van de welvaart. En men stelt zich dan de overheid voor als een man een grote pollepel, die niets anders dbet dan uitdelen t is. zo vervolgde minister Zijlstra, >'n hoogconjunctuur, waarin ook de schatkist deelt, voor de overheid moei lijk, rechtvaardig te regeren en niet ge vangen te raken in het net van allerlei belangengroepen. „Het is nu politiek veel lucratiever, te streven naar uitgavenver hoging dan naar belastingverlaging. Het gaat er wel eens op lijken, dat men (Van onze parlementsredactie) UfU MOETEN DANKBAAR ZIJN voor de welvaart, waarin wij le- ven afgezien van het feit, of wij deze welvaart nu te danken hebben aan dit kabinet of aan andere omstandigheden." Dit zei de mi nister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, zaterdag op de Antirevolutio naire Deputatenvergadering in Utrecht. Prof. Zijlstra constateerde, dat deze welvaart ook aan de achtergebleven groepen en gebieden in ons land niet voorbij is gegaan. Het is heel goed, zo meende hij, dat zoveel dingen voor de brede lagen van de bevolking ter beschikking komen. Wat hem echter ernstig verontrust is, dat hand in hand ermee de vermaterialisering toeneemt. „Het lijkt wel, of plichtsgevoel, verantwoordelijkheid en naas tenliefde afnemen. Wij moeten bezorgd zijn over de verkilling van het menselijk leven." Terwille van de duidelykheid moetmer hier naar zuiverheid strewn. De schei ding van de machten betekent in onzt tijd een scheiding van bevoegdheden et verantwoordelijkheden, meende prof. Zijl stra. De deputatenvergadering onder streepte deze uiteenzetting met nadrukke lijk applaus. Prof. dn-. J. ZIJLSTRA niet te veel eisen meent, dat de regering moet uitdelen en subsidiëren. Met name principiëel gefun deerde partijen komen in grote verzoe kingen. als ze zich hieraan niet kunnen cult worstelen Nu hy over belangengroepen had ge sproken, was er in verband daarmee nog iets dat de antirevolutionaire bewindsman zwaar op het hart lag. „Is het wel juist, dat by de discussie over belangrijke vraagstukken dezelfde personen, die de overheid eerst ontmoeten in een ge sprekssituatie, daarna in de Kamer met de regering over dezelfde zaak debatte ren?" Prof. Zijlstra schetste de situatie, waarover hij sprak, aldus: Als verte genwoordiger van een belangengroep bepleit men zijn verlangens in het ge sprok miet de regering; later zet in de Kamer deze verlangens om in een rootae; in een volgende fase komt men als vertegenwoordiger met deze motie in de hand bij de overheid haar aan de nakoming ervan te herin- De minister kon uiteraard niet nalaten, zer het kabinet te spreken. „Schiet het Inderdaad psychologische bokken?" vroeg hy zich af. „Och," gaf hy zelf ten ant- oord, „leder kabinet krygt een etiket, oor het laatste kabinei-Drees had >k een mooie slagzin: Het kabinet vermoeid. Ieder kabinet heeft zo eigen kruis te torsen. Het kabinet moet wel héél goed en héél geduldig naa: iets luisteren, maar zich er niet al te veel van aantrekken." (Opnieuw applaus) Prof. Zijlstra was zyn toespraak begon- ïn door het a.r. beginselprogram te vergelijken met een statig huis aan d< markt des levens. Over de financiële af deling van dat huis was hij zeer tevre- vooral ook over die paragraaf,- n de overheid tot zuinigheid wordt opgewekt. „Toah zou ik eraan toe willen v gen: De Staten-Generaal dienen het dit opzicht de overheid niet al te mc lijk te maken; of: De uitdrukking „financiering uit algemene middelen" dient zoveel mogelijk te worden vermeden. Der gelijke uitdrukkingen werken ver warrend en vestigen de indruk, dat de schatkist is als een koe, die de hele dag kan worden gemolken-, zonder dat ze hoeft te worden gevoederd." „Wij moeten politiek weer verder", be sloot de minister. „Twee dingen dienen daarbij voorop te staan. In de eerste plaats, dat we elkaar moeten steunen dienen, wat liefdevoller voor elkaar moeten zijn en wat meer naar elkaar luisteren. Wij kunnen niemand van ■n. Daarbij is bovenal belangrijk, ,-e vooral in wat moeilyker tijden de weg naar de binnenkamer weten te den." Twee maal levenslang in proces-Fenaroli Na een beraadslaging van ruim acht tien uur heeft een rechtbank in Rome gistermorgen de 52-jarige Giovanni Fe- naroli en de 30-jarige Raoul Ghiani tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Fenaroli. een zakenman, werd schuldig bevonden aan het beramen van de moord op zyn 48-jarige vrouw Maria, die op 11 september 1958 in haar woning in Rome werd gewurgd. Het oogmerk van Fenaroli zou zijn geweest het bedrag van 150 mil joen lire (ongeveer f 900.000) van de le vensverzekering van zijn vrouw in han den te krijgen. Ghiani. een elektricien uit Milaan, zou de moord hebben gepleegd. Carlo Inzolia. een 28-jarige winkelier die als tussenpersoon in het komplot zou zijn opgetreden, werd wegens gebrek aan bewys vrijgesproken. In Italië bestaat geen doodstraf. Memorie van antivoord Ntv.-Guinea De heer A. Boendermaker, waar nemend gouverneur, zegt in zijn memorie van antwoord op de ont- werp-bcgroting 1962 voor Neder lands Nieuw-Guinea, met voldoening kennis te hebben genomen van het voorlopig verslag. „Hiermee wordt het begin verwelkomd van het over leg met de vertegenwoordiging van de landsinwoners over de uitvoering van de overheidstaak zoals deze m de begroting is neergelegd", schrijft hij Op de opmerking over „negatieve" aandacht voor de bevolking in het bin nenland, staat in de memorie, dat het gouvernement een middenkoers vaart tussen het concentreren van t dacht op de gebieden met een zeker ontwikkelingspeil en een meer gelijk matig ontwikkelingspeil voor alle deler van Nieuw-Guinea. Dat daarby bet ach terland van Manokwari dat met nam» genoemd is volle aandacht heeft, mo ge onder meer blyken uit het aanleggen van ontsluitingswegen. De uitwisseling met Australisch Nieuw. Guinea zal dit jaar de onderwijzers be treffen en vermoedelyk ook de visserij beambten. De regering zoekt mogelijk heden voor de inschakeling van Papoea's by de voorlichting in het buitenland. De waarnemend-gouverneur zegt ook. dat geen der begrotingsramingen onaantast baar is. Wensen van de Nieuw-Guinea- raad terzake van de belastingdruk zullen door het gouvernement in ernstige over weging worden genomen. Aan de ontwerp-regeling voor eer ambtenarengerecht wordt met voortva rendheid gewerkt Gehoopt wordt dat de wet op het bij standskorps nog dit jaar tot stand komt Aan een nieuw ontwerp arbeidswet geving wordt gewerkt Op het gebied de gezondheidszorg kan men de komende jaren een belangrijke uitbrei ding en verbetering verwachten. Het aantal buiten-poliklinieken zal zodanig worden uitgebreid dat er tenminste een post per gemiddeld drieduizend zielen Wat het onderwijs aangaat, is de heer Boendermaker met vele leden van ning dat uiteindelijk gestreefd moet algemeen vormend basis- onderwys van zes jaar. zonder onder scheid tussen de stedelyke centra en de landelijke districten. De oprichting van verschillende nieuwe scholen (kweek scholen, primaire middelbare scholen en u.l.o.-scholen) is te verwachten. Ook zyn er gelden beschikbaar vooi »n tweejarige handelsopleiding. He1 oornemen bestaat tenslotte in de ko mende jaren kleine waterkrachtcentrales te bouwen in het centrale bergland en voorts bij de Geelvinkbaai en Fak-Fak. Bokken Premier Lefêvre: Paus had niets moeten zeggen „Het wis de Koning noch my bekend dat de paus bekendheid zou geven aan de hoop dat in het konlnkiyk gezin een biyde gebeurtenis te wachten staat". Dit heeft de Belgische premier, Theo Lefévre. zaterdagmiddag op het vliegveld van Brussel verklaard. De Belgische premier zeide in antwoord op een vraag van een Nederlandse jour nalist, dat het misverstand blijkbaar te wyten is aan het feit, dat „de paus de Franse taal niet volmaakt machtig is en dat bepaalde nuances hem zyn ontgaan". Onmiddellijk na de aankomst van het vliegtuig, waarmee koning Boudewyn en koningin Fabiola van hun officiële bezoek aan Rome in Brussel terugkeerden, las de Belgische minister-president een verkla ring voor over „het spytige incident". Hierin wordt gezegd, dat de hoop op een komende blyde gebeurtenis aan het Belgische hof onder geheimhouding aan de paus werd medegedeeld tUdens de par ticuliere audiëntie, die de paus donderdag aan het Belgische vorstenpaar toestond. Voordat dit gebeurde had koning Boude- wijn eveneens onder geheimhouding de Belgische eerste minister daarvan op de hoogte gebracht Doelende op de scherpe kritiek, die de aankondiging van de blyde gebeurte nis in België veroorzaakt heeft zeide Le- vèvre voorts nog, dat „volgens de traditie het Belgische volk eerst op de hoogte wordt gebracht als er zekerheid bestaat". (De geboorte wordt volgens ingewyden in oktober verwacht). Britse schepen in havenmond IJmuiden in aanvaring Zaterdagmiddag zyn in de IJmuidense havenmond tussen de pieren het Britse vraohtschip Afghanistan en de Britse Marwick Head met elikaar in aanvaring gekomen. De 6992 ton grote Afghanistan die toebehoort aan de redery F. C. Strick and Co Ltd in Londen en de 1786 ton grote Marwick Head liepen beide IJmui den binnen. De Marwick Head die eigendom is van de rederij Henry and Macgregor te Leith ramde de Afghanistan met het voorechip by ruim 5, doordat de stuurinrichting uitviel. De Afghanistan liep 'n deuk in de huid op; in de voorsteven van de Mar wick Head ontstond een gat. Geen van beide schepen maakte water en zij heb ben de weg naar Amsterdam vervolgd, voor reparatie Als gevolg van zware regenval in het Zuidwestelijk deel van Oost-Duitsland zijn duizenden hectaren bouwgrond on- der water gelopen. Ook bruiavkooimynen zijn volgelopen. In officiële kringen spreekt men van een ramp. Hr. Ms jager Amsterdam en Hr. Ms. fregat Piet Hein zyn zaterdag vanuit Nieuw-Guinea in Den Helder terugge keerd. Ze zyn respectievelijk anderhalf en drie jaar weggeweest. Prof. Telle gen over verkeer (Van onze parlementsredactie) HET BELEID van het kabinet-De Quay wordt begeleid door een ma teloze, heftige en redeloze kritiek", begon de voorzitter van de a.r. Tweede-Kamerfractie dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zaterdag zijn toespraak tot de a.r. Deputatenvergadering. „Het kabinet-Drees wordt gesublimeerd tot een verheven mythe, het huidige kabinet wordt in de goot getrapt. Ons volk neemt dit niet. De tegenstelling wordt te groot gemaakt. „Immers,", zo vervolgde dr. Bruins Slot, „het huidige kabinet is geslaagd op punt, waar het kabinet-Drees faal de: het wist in een periode van super- hoogconjuctnur de waardevastheid van het geld te handhaven, de pryzen sta biel te houden en grote loonsverhogingen tot stand te brengen." Het had goed oog het gevaar van overbesteding, waar toe het kabinet-Drees niet in staat bleek. Deze sociale verdienste, die ons gehele olk ten goede komt, is mede te danken _an de belangrijke rol, die a.r. en c* bewindslieden hierby hebben gespeeld. In zijn toespraak stond dr. Bruins Slot in het bijzonder stil bij het vraag stuk van de commerciële televisie. .Men heeft mij eens gevraagd, waarom Je a.r. zich zoveel feller opgesteld heb ben tegen de reclame-televisie dan te gen de mammoetwet. Myn antwoord is, dat, met alle ernstige bezwaren die vrij tegen die wet hebben, de reclame-televi- en veel en veel groter gevaar is ons volk dan die wet, want die wet ons in elk geval onze christelyke scholen. De reclame t.v. doodt de chris telijke omroep en vult straks al onze huiskamers met zeer veel aan alle cul tuur en christelijke religie tegengestelde programma's." De vraag naar de beheersing van de t.v. is in ons land aan de orde geko men helaas door een nota van een rk. en een cJi. staatssecretaris, vervolgde dr. Bruins Slot. De a.r. party heeft zich met grote klem ertegen verzet, dat de t.v. in handen wordt gelegd van een commerciële onderneming, waar het alleen om de reclame gaat en de programma's slechte dienen als verpakkingsmiddel voor de reclame. Het is duidelijk, dat de invoering v de reclaanetelevisie een directe aanslag zou zijn op de geest van ons volk. Re clametelevisie zou een zware slag toe brengen aan het Christendom in ons land, aldus dr. Bruins Slot. te kiezen, niet meer de kans krijgen, een verkapte koloniale politiek te maken te krijgen. Zij moeten reële hulp krijgen, waardoor zij op eigen benen ko- te staan en het besef krygen, voor vol aangezien te worden." Beslissend voor onze verhouding tot de miinder-ontwikkelde gebieden is, aldus dr. Bruins Slot: hoe brengen we er het Christendom? In feite is het de taak van de zending, het Christendom te brengen Maar de staten van het Westen moeten die taak mogelijk maken door een poli tiek, die de nieuw ontstane staten, kelijk dient. Dienen De a.r. fractieleider wijdde ook talrij- ke woorden aan de verhouding tussen het vrije Westen en de voormalige kolo niale gebieden. „Wij moeten ons ervar bewust zijn, dat deze volken geen reden hebben, zich bij het Westen aan te slui ten uit liefde voor het Westen. Deze vol ken hebben hun eigen belang en zien daar zij hulp nodig hebben waar dit het best te krijgen is. Wij moeten daar om weten dat zij, door voor het Westen (Van een onzer redacteuren) FlE wereld van onze opvolgers zal niet de wereld zijn, die we hun hebben overgeleverd. Want de we reld is niet bewoonbaar, de mens maékt haar bewoonbaar. De nieuwe wereld van straks wordt ontworpen, berekend, geconstrueerd op basis van wetenschappelijk onderzoek en toe komstprognose. Van de begrippen wortelen, groeien, bloeien, uitzaaien Is geen sprake meer. Onze wereld verandert fundamenteel door het hu welijk, dat wetenschap en arbeid met elkaar aangaan. De uitspraak is van prof. dr. tr F. Ph. A. Teilegen, en hij deed haar zaterdagmiddag vn Woerden, op de jaarvergadering van het Instituut Stad en Landschap van Z.-Holland in een wijsgerige causerie over het verschijnsel verkeer. Uitgangspunt van zijn beschouwing was een vraag, hem gesteld op een stafvergadering van het instituut. De directeur, ir. W. F. Schut had daar gezegd: „Als wy een plan maken voor menselijke vestigingen zijn wij gewend eerst die vestigingen te ont werpen en ze daarna te voorzien van Het werk van het instituut is, aldus prof. Teilegen, het ontwerpen van een sve wereld en uit de oude wereld sommige dingen zien te bewaren. „En dit heeft me geboeid. En ik heb ie afgevraagd of dat, wat wy uit het verzameld leven van destyds tegenko- ons soms opnieuw is gaan aanspre ken. Een molen en oude preekstoel val len op, en ze vallen op omdat ze iets vertegenwoordigen wat wy zoeken. We constateren, dat we in het uiteengelegde leven iets uit het verzameld leven zijn kwijtgeraakt". verkeer. We hebben echter de in druk, dht we van het begin af de ves tigingen met het verkeer hebben te ontwerpen. Hoe zit dat feitelijk?". Verandering Wy zijn, aldus prof. Tellegen, funda menteel aan het veranderen. Historiscr» gezien zal de wereld steeds meer het aanzien gaan krygen van een uitgelegde wereld in tegenstelling tot de verzamel de wereld van vroeger. We wonen hier en we werken ginds. Wat oorspronkelyk een is geweest, zijn wij uiteen gaan leg gen en de mens gaat op verscheidene plaatsen een functie vervullen. En wat de mens nu in die uiteenge legde wereld bindt is het verkeer. Het verkeer is een conditie om in een uit eengelegde wereld te kunnen leven. Een net van wegen omspant de wereld. We spreken van een verkeersnet. En we treden in dat verkeersnet als we van de ene plaats naar de andere gaan. Het woord verkeer heeft in de loop der jaren een ander aspect gekregen. Vroeger had het iets te maken met ont moeting. Er is nog het woord verkering, dat een ontmoeting is met een samen wonen in het vooruitzicht. Het nieuwe woord: het verkeer, is echter helemaal niet gesteld op ontmoeting. Zodra er in het verkeer, een ontmoeting plaats vindt, is er feitelijk iets fout. Mazen De mens woont in de mazen van netten. Er zyn vele netten. Netten voor het verkeer, maar ook voor gas, electrl- citeit, waterleiding. Men kan zo maar niet op een stuk grond gaan bouwen, nee. de grond moet eerst bouwrijp wor den gemaakt. Dat betekent, dat al die netten er ingelegd moeten worden. Naar gelang wij serieuzer een nieuwe wereld gaan ontwerpen, zullen we ook serieuzer netten moeten gaan aanleg gen, omdat we elkaar alleen nog maar kunnen ontmoeten in de mazen van het net. Nu rijst er een vraag, de vraag n.l.: Is dat uiteengelegde leven pas echt leven? Wordt nu pas de wereld bewoonbaar? Een andere vraag is: Waaruit wordt ons leven één? Waar vind ik verband? Van waaruit kan ik mezelf herkennen? TPNGELAND en de Sowjetunie hebben als voorzitters van de Ge neef se conferentie over Laos een beroep op de strijdende partijen in dat land gedaan, de gevechten te staken. Voorts maakten zij bekend, dat de veertien-landen-conferentio vandaag zou worden hervat. Ei wordt echter nog steeds hard ge vochten in het gebied van de pro-communistische opstandelingen, waar de regeringstroepen nog egel stellingen in de heuvels bezet hou den. En het was vanochtend nog de vraag, of de Geneefse conferentie inderdaad zou worden hervat. Er is nu ook overeenstemming be reikt over een onderhoud te Zürich van de drie prinsen, die de voornaam ste partyen in het Laotiaanse conflict vertegenwoordigen: Boen Oem (pro- westeree regering), Soevanma Phoema (neutralist) en Soevanna Hvoevong. Zij moeten proberen het eens te worden over een nationale regering voor Laos. Wanneer het onderhoud zal plaatsvin den is niet bekend. Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren langdurig gesproken met zijn Russische collega Gromyko. Zij konden echter niet tot overeenstemming ko men over de positie van de regerings troepen, die nog stellingen bezet houden achter de linies van de pro-communis tische strijdkrachten. Nadien heeft Home gedineerd met de Amerikaan Harriman en de Fransman Chauvel. Later dronk Krisjna Menon (de Indische minister van defensde) kof fie met de drie staatslieden. In de loop van deze gesprekken werden telefonisch kwesties met Gromyko geregeld. Intus sen schynen de Pathet-Lao-troepen vast besloten te zyn de egelstellingen in d« heuvels van het door hen bezette ge bied op te ruimen. En de Sowjetunie zal er in Genève wel voor zorgen, dat zy ongestoord hun gang kunnen gaan. Totdusver worden de regeringstroe pen met voedsel en wapens bevoorraad met Amerikaanse vliegtuigen. Er wor den nu pogingen aangewend, een ak koord te bewerkstelligen volgens het welk de rebellen hun aanvallen zullen staken als de Amerikaanse vliegtuigen voortaan alleen levensmiddelen ding voor de ingeslotenen café te Gretna Wij hebben Nederland de eigenaai land te vestigen. De aan- in het geheim verlaten, el- vrage is naar het Britse mi- dag in Gretna Green ge- omdat de vader van Hedi be- met hen ingenomen, dat hij kaar ontmoet op een spoor- nlsterie van binnenlandse enst dat zij blijven. Hedi, wegstation en zijn per schip zaken gezonden en het jonge die in Nederland typiste was, hierheen gekomen." paar hoopt dat ze wordt in- Paul zei dat hij en zijn gewilligd. rouw hopen in Schotland te Paul zei: yWij mogen de „Paul is vier jaar lang kunnen blijven en dat hij mensen hier graag. Ik heb ijn penvriend geweest," zei zich met de Nederlandse met Schotten kennis gemaakt de bruid. „Ik heb kennis met consul in verbinding had toen ik zeeman was en Schot- hem gemaakt via een pen- gesteld om vergunning te land bezocht. Ik heb goede ben zij betrekkingen gevon- vriendenclub in Denemarken, verkrijgen om zich in Schot- vrienden hier." trouwd. Zij hopen in Schot- zwaar had gemaakt tegen land te kunnen blijven. De hun huwelijk, jonggetrouwden zijn de 21- Door een verblijf van 15 werkt in de keuken, en haar jarige varensgezel Paul Rut- dagen te Gretna Green heb- man als kelner, ter uit Petten en de 18-jarige ben zij voldaan aan de voor- Hedi van Manen uit Den waarden om daar te kunnen mijn penvriend geweest," zei zich Haag. Zij hebben beide een trouwen, betrekking en wonen in een Tijdens hun wachttijd heb caravan. Leefbaar Is die uiteengelegde wereld nu nit zichzelf leefbaar, of wordt ze leefbaar door het verkeer? De waardevolle din gen uit bet verleden, uit de verzamelde wereld, noemt men monumenten. Ze zyn niet als monumenten gemaakt, ze bet geworden. Waar kan men nu monumenten In de uiteengelegde reld bewaren? Is het niet mogeiyk ze te plaatsen by de bewoning, is het zelfa niet mogeiyk ze bewoonbaar te maken? Een monument moet niet een beziens waardigheid zyn, het moet wel beziens waardig zyn voor hen, die het beziens waardige er van beleven. Het plaatsen er van by bewoningen soa een verrij king betekenen van de nlteengeiegde wereld, mits we ie niet bewaren als een reservaat met hekken er omheen. En het contact er mee wordt mogeiyk ge maakt door het verkeer. Als we nu, historisch gezien, zo fun damenteel een streep zetten onder het verzameld leven, moeten we dan niet consequent zyn en ten aanzien vai monumenten, volkomen met het verleden afrekenen? Maar dit willen we beslist niet. We behouden en behoeden wat uit het verleden als monument ver schijnt, omdat het een kostbaarheid i! voor het heden en voor de toekomst. In het slot van zijn bespiegelingen be toogde prof. Teilegen, dat de mens in de uiteengelegde maatschappij voor eer dubbele functie is geplaatst. Hy heeft de recreatie te maken tot punten van menselyk verkeer, en het wonen te zien een plaats waar geleefd wordt, waar ir hij steeds kan terugkeren en waar- het jonge leven kan worden ontvan gen. Afscheid Aan de causerie ging de behandeling van de huishoudelijke agenda vooraf. Een van de punten daarvan was het af scheid van de heer H. H. Pull. die ruim 32 jaar de financiële administratie van het instituut in zijn vrije tyd heeft ver zorgd. De enorme groei van het insti tuut heeft het nodig gemaakt een vaste kracht voor de financiën aan te stellen. De voorzitter, mr. J. W. v. d. Hoeven, de directeur ir. W. F. Schut, spraken woorden van waardering zowel tot de heer als tot mevrouw Pull. Beiden kre gen een geschenk. De heer Pull een pla tenspeler, zyn echtgenote een mixer. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren dr. E. J. Has- linghuis en J. van Stolk, werden by acclamatie herkozen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Na een gezamenlyke maaltijd werd eerst een wandeling door Woerden ge maakt en vervolgens een autobusrit ngs Linschoten naar Oudewater. N.V. misbruikte het merk van ver. van huisvrouwen Ten overstaan van mr. I. Dufour, pre sident van de rechtbank te Almelo, zijn zaterdag de pleidooien gehouden in kort geding, dat door de „Nederlandse vereniging van huisvrouwen" is aange spannen tegen een Enschedese textiel fabriek. Deze N.V. heeft gedurende geveer twee jaar, namelijk van 1 januari 1959 af tot eind 1960, het groene keur merk van genoemde vereniging vooi bepaald soort laken gebruikt, terwijl de formele toestemming daartoe niet meei was verleend. Bovendien ha de N.V. ge durende vijf maanden, van eind 1960 tot in de eerste helft van dit jaar, op de verpakking van een bepaald merk lakens en slopen een gouden merk 'ge bruikt met een opschrift, dat de indruk wekte als zou het sinds kort het gouden keurmerk van de vereniging van huis vrouwen zyn. Toestemming voor het voeren van he gouden keurmerk, dat de vereniging ir 1960 heeft ingesteld, is aan de N.V. nooit verleend. Toch kwamen er dozen in de handel met een gouden keurmerk zelfs met een certificaat. Mr. Plantenga, pleiter voor Vereniging voor huisvróuwen, zag hierin niet alleen een onrechtmatige daa, maar zelfs eer strafbaar feit. Mr. J. H. Schmidt uit Enschede, plei tend voor de geaage partij, betoogde dat dezé zaak door de „Nederlandse vei ging van huisvrouwen" sterk is c trokken, waarschynlijk mede om daardoor publiciteit te krijgen voor haar gouden keurmerk. Hy bood ter zitting aan het niet tot een vonnis te laten komen, maar de voorwaarden die de vereniging van huisvrouwen bij vonnis had willen zien opgelegd, zonder meer te accepteren. Luxemburg eert mr. M. de Neree De sdheidende secretaris-generaal van het Europese parlement, de Nederlander M F. F. A. de Neree tot Babberich, door de Groothertogin van Luxem burg benoemd tot commandeur in de Orde van de Eikenkroon. De versieree. len, behorende bój d-eze orde, zijn de af getreden secretarisgeneraal overhandigd door Eugè-ne Sahaus, de minister van buitenlandse zaken van het Groothertog- dam. Mr. de Nere- tot Babberidh is acht jaar secretarisgeneraal van het Europe, se parlement geweest Een opvolger u nog niet benoemd. Israël wil in vijf jaar vijf steden bouwen Een door de Israëlische minister van financiën openbaar gemaakt vyfjares- plan heeft tot doel de spaarzaam be volkte woestijn gebieden in Zuid-Israël open te leggen door het bouwen van Industriesteden. De regering wil de eco nomie van het land een nieuwe gedaan te geven door middel van dit ontwikke lingsplan. De uitvoering ervan zal tien duizenden werk verschaffen en 's land» industrie gelegenheid geven tot een uit- breiding op grote schaal. In de loop van de eerste vijf jaar zouden in de Negeb- woestijn vijf nieuwe steden moeten ver- rijzen. Een daarvan, Arad, dicht bij de Dode Zee, zou een stad van veertigdui- zend inwoners moeten worden en hoofd- zakeiyk van de petro-chemische indus trie moeten bestaan met als basis de rijke chemische en minerale hulpbron nen ln het gebied en de overvloedige aard-gasreserves. Rond deze stad moe ten kleinere plaatsen komen. Men wli er tusssen de gebouwen overdekte ver bindingsstraten aanleggen ter bescher ming tegen de brandende zon. Nederlands protest wegens incident op vliegveld Curacao De Nederlandse ambassadeur in Ca racas, dr. H, N. Boon, is geïnstrueerd om by de Venezolaanse regering te pro testeren tegen het gewapend optreden op Antilliaans gebied door een Venezo- laans officier en tegen de onvoldoende maatregelen die biykbaar zyn getroffen om te voorkomen, dat by het vervoer van Venezolaanse gevangenen het Anti!, llaanse grondgebied werd betrokken. Het onderhoud van de Venezolaanse minister va® binnenlandse zaken, Du- buc, met de Antilliaanse vice-minister- president, Kroon, is in goedie harmonie verlopen. v Het Venezolaanse vliegtuig is vrijge laten. De gevangenen blijven op Curacao. De eerste en tweede piloot en de bewa- kimgstleider, Tallandat, blijven in ver band met het onderzoek nog op de An tillen. De overige bemanningsleden en bewakers zyn zaterdag vertrokken. LANDBOUWSCHUUR DOOR BRAND VERWOEST Bij het dorp Aiduard in Groningen ia zaterdag brand uitgebroken in de boer derij van de heer H. Rozema. Het vuur werd tegen zes uur ontdekt door een zoon. die bezig was hooi naar binnen te brengen. Dertig melkkoeben, die juist in de stal waren gemolken, konden bytyds in vei. ligheid worden gebracht De landbouw- schuur is grotendeels „Bescherming van natuur dient te worden aangepast" De Ruimtewet en Woningwet moeten afgestemd worden op het behoud van natu-ur- en stadssohoon en de verouderde Natuurschoon wet zaï aan de hedendaagse eisen aangepast moeter worden. Aldus het jaarverslag over 1960 van de bond Heemschut. De bond windt verder een effectieve natuurbeschermingswet dringend nodig. Een krachtige wet tegen de „schrikbarende" verontreiniging van de Nederlandse binnenwateren is reeds jaren te laat, aldus he verslag. „Op een welbewust en goed in handen gehouden planologisch beleid wordt al lang ge- wacht. Is hei niet begrijpelijk, dat in on ze gelederen, na 50 jaar Heemschut en met alle waardering voor een byna to stand gekomen Monumentenwet en voor een misschien binnenkort aangeboder ontwerp-natnurbesanermingswet, grote verontrusting heerst over de naaste toe- komst?" De algemene ledenvergadering wan de bond Heemschut, die zaterdag in Am sterdam werd ge®ouden, benoemde mr A. J. d'Ailly, oud-burgemeester van Amsterdam, tot voorzitter. Hij volgt in deze functie mr. S. P. baron Bentinck op 0 Op de jaarvergadering van de konlnk. lyke Nederlandse Jagersvereniging, die zaterdag in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter, mr. J. O. Thate, de ver. wachting uitgesproken, dat het ledental van de vereniging spoedig de -tienduizend zal bereiken. TTET VLIEGONGELUK met de Lockheed Elecfcra „Sirius" is het veertiende dat na de oorlog de K.L.M. getroffen heeft. De droeve lijst luidt als volgt: 14 november 1946. Dakota PH-TBW. Neergestort op Schiphol. Gezagvoerder Moreton. 26 doden. 26 januari 1947. Douglas-DC-3. Neerge stort op Kastrup (Kopenhagen). Gezag voerder Geyssendorfer. 21 doden, onder wie de Zweedse kroonprins. 20 oktober 1948. Constellation Nyme- gen. Neergestort op Prestwick (Schot land). Gezagvoerder Parmentier, 40 doden. 21 juni 1949. Constellation Roermond. Neergestort in zee by Bari (Italië). Ge zagvoerder Plesman, 23 doden. 12 juli 1949. Constellation Franeker. Neergestort bij Bombay. Gezagvoerder Van der Vaart. 45 doden, onder wie 13 Amerikaanse journalisten. 2 februari 1950. Dakota-postvliegtuig. Neergestort in de Noordzee. Gezagvoer der Van der Heide, 7 doden. 22 maart 1952. DC-6 Koningin Julia; Neergestort by Frankfort. Gezagvoerdi Poutsma, 44 doden. 25 mei 1952. Convair PH-TEI Paulu Potter. Neergestort op weiland naas Schipholweg. Onder het publiek vielei 2 doden. 23 augustus 1954. Douglas DC-6B WIJ lem Bontekoe. Gezagvoerder Harmar Neergestort in Noordzee voor Berger 21 doden. 5 september 1954. Super Constellatie Triton. Neergestort by Shannon (Ierland Gezagvoerder Viruly, 28 doden. 15 juli 1957. Super Constellation Neu tron. Neergestort bij Biak. Gezagvoerde De Roos. 57 doden. 14 augustus 1958. Super Constellatlo Hugo de Groot. Neergestort bij Shannr (Ierland). Gezagvoerder F. A. E. Roelof 99 doden. mei 1961. DC-8 Frldtjof Nansei Neergestort in zee bij Lissabon. Gezag voerder R. D. Bergemann, 61 doden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6