Uw probleem is het onze Beslissing Asser synode verwekt teleurstelling KRONIEK mm f te Clir. mijnwerkers vragen medebeslissingsrecht Een woord voor vandaag Predikanten hebben ook pastorale zorg nodig MINDER AANMELDINGEN VOOR WIJKVERPLEGING ANDERZIJDS K.R.O.-VOORZITTER In Hervormd Nederland schonk ds. L. H. Ruitenberg aandacht aan het feit dat de K.R.O. een nieuwe voorzitter heeft, die vanuit de politiek in de radiowereld over stapt: De benoeming van Mr. H. W. van Doorn tot voorzitter van de K.R.O. ontlokt ons enige opmerkingen. De eerste is deze: zulk een benoe ming is van nationaal belang. De K.R.O. mag tot een van de mach tigste organisaties in ons volksleven gerekend worden. Haar invloed gaat veel verder dan de interne kring van wat men het rooms-katho lieke volksdeel pleegt te noemen. Daarom veroorloven ook wij ons erover na te denken. Vervolgens: deze benoeming is van r.-k. kringen uitgeduid als be wijs van de voortgaande laicering, d.w.z. verlek ing van het rooms- katholieke leven. Wij kennen de namen van de K.R.O.: pater Per- quin, pater Kors, pater Van Wae6- bergen en nu de jurist, de Rot terdamse officier van Justitie, de voorzitter van de Katholieke Volks partij. Mr. Van Doorn. Zeker, ook wij nemen waar, dat in rooms-katholieke kring de nei ging bestaat, om de directe verant woordelijkheid van de clerus te verminderen eo. voor zover het 't gebied van het niet-strikt kerke lijke betreft, deze aan niet-geeste- lijken te geven. Toch zegt dat voor ons nog niet schreef de Volkskrant) dan is het de vraag of een leek meer ge zag kan uitoefenen dan een geeste lijke, die zich uiteraard méér vrij heid kan veroorloven dan de leek. De geestelijke kent nl. de uit-wegen beter dan de leek, die, als hij niet voor opstandig wil doorgaan, zich maar al te graag conformeert. Volg zaamheid is een deugd, die in rooms- katholleke kring hoog genoteerd staat. Dit klemt te meer, omdat Mr. H. W. van Doorn als voorzitter van de K.VP. enige jaren lang zich heeft kunnen oefenen in het leiding geven van een politieke partij, maar wij weten toch te goed, dat deze, om haar functie goed te vervullen, machtsuitoefening als eerste taak, het binden van de eigen groep (vol spanningen) als tweede opdracht, en het vinden van bruikbare com promissen als derde doel hééft Of Mr. Van Doorn dit op zodanige wijze gedaan heeft dat zijn regeer- kwaliteit opvallend groot geweest is, kunnen wij niet beoordelen. Maar in ieder geval vindt de KJt.O. dat wèl. Helaas moeten wij daarbij als laatste opmerking plaatsen, dat hier toch een euvel in de omroepwereld zichtbaar wordt. Een euvel, dat door deze benoeming bepaald versterkt wordt. Nl. de toenemende verstren geling van de politieke en de om- roep-machtscentra. Het is nu zo, dat van de vijf om roepverenigingen er drie zijn, die geleid worden door voorzitters, die Ïrote politieke verantwoordelijkheid ragen. Wij achten hen daar be paald niet minder om, want wij stellen politieke activiteit hoog. Maar wij vinden het een bedenke lijke zaak van omroep-gezichtspunt uit, dat de voorzitter van de K.R.O. voorlopig voorzitter van de K.V.P. blijft en daarna in ieder geval ka merlid voor die partij zal zijn, dat de voorzitter van de N.C.R.V. tevens vice-voorzitter van de Antirevolu tionaire Partij is, en een vooraan staand kamerlid, terwijl wij de combinatie van de V.A.R.A.-voor zitter en P.v.d.A.-fractie-voorzitter van de Tweede Kamer ook bepaald niet bewonderen, al moet in het laatste geval erbij vermeld worden, dat Mr Burger reeds vele jaren V.A.R.A.-voorzitter zijnde, in 1952 voorzitter van de P.v.d.A.-fractie werd en hier dus niet de omroep organisatie de initiatiefneemster Omdat het leiden van een omroep organisatie onder andere gezichts punten dient te geschieden, dan het leiding geven in een politieke orga nisatie. Wij menen, dat het omroep bestel wel door de overheid ge regeld dient te worden, en ook, dat door de omroep de verschillende politieke stromingen heen moeten spoelon, maar dat dient onder het gezichtspunt van de dienst aan het gehele volk te geschieden en niet onder dat van de politieke machts vorming. Ten overvloede zij gesteld, dat deze opmerkingen niets te maken hebben met gebrek aan waardering voor de personen, die hier in het geding zijn. Dat is niet aan de orde. Wèl willen zij de vinger leggen bij een ontwikkeling, die wij èn voor de omroep èn voor het politieke leven niet gunstig vinden. Oproep om dit van de Gereformeerde kerken 1 *7 (vrijgemaakt) in het gebouw „VVO Lil tl Odeon te Zwolle bijeen geweest, J Zaterdagmiddag zyn vele leden de Gereformeerde kerken (Van om rich te bezinnen op het besluit van de generale synode te Assen om alle contact met de Gerefor» meerde kerken af te wijzen. Een comité, samengesteld uit personen uit verschillende delen van het land, had deze vergadering belegd. - Want het besluit van Assen aldus de voorzitter, de heer R. Schierbeek te Groningen heeft overal teleurstelling gewekt. Het wordt door velen niet in overeen stemming geacht met de roeping I groep *11 te dragen onzer verslaggevers) primaire kerkelijke wijsheid heeft ontbroken. Want in plaats van de vrede in eigen kerken te dienen, heeft men de gesi nfen sfeer der onzekerheid tot c kelijke alarmsituatie opgevoerd. Volgens ds. Schoep verraadt het be sluit een bepaalde geestelijke instelling tegenover het kerkelijk conflict van 19421944: als vrijgemaakte kerken- in de lijdensbeproeving Aan het begin van de samenkomst zong men Psalm 130 (,,Uit diepten van ellenden") en in die geest bena derde de spreker, ds. B J. F. Schoep te Nieuwer-Amstel, deze zaak. Hij sprak over ,,het raadsel van Assen". Toen door de synode der Gerefor meerde kerken te Utrecht de vervan gingsformule terzijdegesteld werd op een wijze, die niet iedereen duidelijk was het besluit werd althans niet door ieder eender geïnterpreteerd hoopte men dat de synode een eind aan de onzekerheid zou maken door aan de opstellers te vragen naar de juiste be doeling van het besluit. Ook in do synode dacht men er niet gelijk over, getuige het woord van ds. Van der Stoel. Men heeft er evenwel voor geijverd om zich eenparig aan één interpretatie te houden; een bewijs dat JEUGDHERBERGEN In (en ook wel buiten) de kring van dc Nederlandse Jeugd Herberg Centrale is een discussie aan de gang over de vraag, of dc reglementen en voorschriften in de jeugd herbergen niet aan moderner verhoudingen moeten worden aangepast. Hierover schrijft Vrij Nederland o.m.„Dc meningen over het regime zyn in de NJHC verdeeld. Een niet onbelangrijke groep van vaders en moeders (en ook wan de „trekkers" aelf) staat nog steeds lijnrecht tegenover een soepeling van de voorschriften. Andi achten een flesje bier, dat na tien uur wordt genuttigd, niet noodzakelijkerwijs de eerste stap naar een zedenloie orgie, terwijl ook de sigaret als een ingeburgerd i schijnsel accepteren. Dezen achten het v der niet onmogelijk, dat ook de jon; vakunticgangers wel eens tot half twaalf willen dansen. De zaak van dc reglementen wordt des te actueler, omdat de NJHC steeds ineer concurrentie krijgt van z met het „soriaal toerisme" van jongei bezighoudende particulieren, die wat cc fort en soepelheid niet strijdig achten ri de srhoonhe.id der natuur. Een gunstig teken is, dat al deze en nog meer zaken op het moment door de NJHC, de ANWB, He WV'i en dc Nederlandse Reisvereniging worden besproken. Een punt apart is dan het gemotoriseerd „trekken". Het is niet langer reëel om berijders van scooters en twecde- handsautootjes per axioma naar een hotel te verwijzen. Rugzakromantiek kan te ver worden doorgevoerd. Een vernieuwde men taliteit zou de NJHC en de op goedkoop reicen aangewrzen jeugd veel goed doen. Een mentaliteit, die naast de wandelschoe nen ook hooggehakt schoeisel by sommige gelegenheden in de vakantie als normaal accepteert. Er beslaan namelijk bepaalde verschillen tusssen de generatics van giste ren en die van heden". Onder het kopje „Dc verkeerde weg" schrijft Elseviers Weekblad: „Het verpleegsterstckort in Nederland wordt dc laatste weken voorgesteld als een wan hopige toestand en de reacties van dc hoog leraren Qucrido uit Amsterdam en Sillovis Smitt uit Utrcrht dragen daarvoor mede verantwoordelijkheid. Deie reacties zijn alarmerend negatief en wij menen dat dit de goede aaak slcrhta afbreuk doet. Boven dien vrezen wfj dat het departement van sociale zaken en volksgezondheid een com- niissic gaat vormen om deze netelige kwestie uit de doeken te doen. Dat leidt tot niets. Het Nederlandse meisje heeft zich niet van de verpleging afgewend. Slechts is de be hoefte aan verpleegsters nog sneller ge stegen dan het aanbod. Ergo past alleen een intensieve, positieve propaganda." Eindexamen in het ziekenhuis Een paar dagen voor hy het mondeling gedeelte van het eind examen gymnasium zou moeten afleggen ia een leerling van het christelijk lyceum in Zwolle, T. W. D. Gerritsen, in het Sophia- ziekenhuis in Zwolle opgenomen, voor het ondergaan van een blin dedarmoperatie. Het zag er dus naar uit, dat hij cNt jaar zijn eindexamen niet zon kunnen halen. De behandelend chirurg, dokter Eeftink Schatten- kerk, wilde zijn patiënt toch een kans geven het eindexamen te doen. Hij nam contact op met de examencommissie. Resultaat: lera ren en gecommitteerden namen examen af in het ziekenhuis, ver pleegsters plaatsten borden „exa men stilte" en zorgden voor lafe nis voor examinatoren en slacht offer. Het resultaat van al dit team work is. dat Gerritsen hersteld en bovendien in het bezit van zijn diploma staar huil kon vertrek- ken.,. C.N.V.-ers in Limburg klagen over weinig contact (Van onze sociaal-economische red.) Het is niet genoeg, dat de vak beweging deelneemt aan de ge sprekken over de gang van zaken in een bedrijfstak. In vele gevallen zal haar het medebeslissingsrecht moeten worden toevertrouwd. Het zitting nemen in bestuursorganen zonder meer is niet voldoende. Indien men daarmee de mede verantwoordelijkheid wil bieden dan zal blijken dat men bij de arbeiders aan het verkeerde adres is. Mede-verantwoordelijkheid dra gen betekent zelf meedoen en dat is het wat de arbeiders op dit moment vragen. Op deze wijze drukte zich zater dag de heer C. Feenstra uit in zijn openingswoord op de algemene vergadering van de Prot. Chr. Mijnwerkersbond te Treebeek. De heer Feenstra signaleerde het ge rucht, dat de Nederlandse overheid het Staatsmljnbedrljf zou willen uitbouwen tot een concern met vele dochteronder nemingen. Op 2lchzelf had de heer Feen stra hiertegen geen bezwaar, maar hij vond het wel bezwaarlijk, dat er nog on zekerheid over bestaat, wat er dan met de mijnwerkers zal gebeuren. Hij drong aan op een personeelsbeleid gericht op be scherming van de werknemers. Wat betreft de bemoeienis van de overheid met het mijnbedrijf merkte de heer Feenstra voorts nog op, dat het onjuist is wanneer de overheid de touwtjes van de kolenproduktie in han den neemt in tijden van goede afzetmo gelijkheden, om dan de touwtjes weer los te laten zodra cr kolen ln overvloed zijn. De Nederlandse mijnindustrie is be reid haar medewerking te verlenen aan de economische opbouw van ons vader land, maar zij zal in moeilijker tijden nooit de dupe mogen worden. De heer Feenstra wees er op, dat het Nederlandse mijnbedrijf er na de crisis in de mijnindustrie van enkele jaren ge leden ln geslaagd Is, ondanks het af vloeien van 4000 a 5000 man personeel, het produktiepeil te handhaven. BEROEP OP C.N.V. Een belangrijk discussiepunt ln Limburg met hun resp. besturen hebben. Deze leden dreigen hier verloren te gaan voor de chr. vakbeweging. Gesugge reerd werd voor heel Zuid-Limburg een C.N.V.-distrlctsbureau op te richten van een C.Pf.V.-bestuurder. Ook dacht men er over om alle C.N.V.-ers in Zuid-Limburg maar lid te laten worden van de Prot. Chr. Mijnwerkersbond. Het personeel van de mijnen krimpt namelijk steeds meer ln. terwijl het personeel ln andere be drijfstakken ln Zuid-Limburg steeds toe neemt. Het bestuur erkende, dat het hier gaat om een nijpend vraagstuk. Hiervan zal studie gemaakt moeten worden en het bestuur zegde toe dat de kwestie b(j het C.N.V. aanhangig gemaakt ing v het ondergronds akkoord-systeem. Waar werkers bil een eventuele verandering van de beheersvorm der mijnonderne mingen. Ook zal er een beroepsmoge lijkheid moeten komen tegen een ver klaring van arbeidsongeschiktheid door de mijnarts en zal er gratis wt .kkleding verstrekt dienen te worden. In het werkprogram wordt er op aangedrongen dat het werken op zondag tot het uiterst noodzakelijke wordt beperkt, eventueel zal daar toe de vrije zaterdag moeten wor den ingeschakeld. Gestreefd zal worden naar het toevoegen vai Goede Vrijdag aan de reeks chris telijke feestdagen, waarop niet ge werkt wordt. Een gesprek met de kerken heeft enige tijd geleden niets opgeleverd. Binnenkort zal nu een nieuw gesprek aangevraagd worden. Gevreesd wordt, dat wan neer men van prot. chr. zijde geen stappen onderneemt, men van r.k.- zijde met initiatieven zal komen. Van de zijde der prot. kerken is het bezwaar geopperd, dat het vrijaf- geven op Goede Vrijdag slechts zal resulteren in een extra uitgaansdag. Tenslotte wordt in het werkpro gramma gevraagd om gelijke winst uitkering en om uitkering van 100 loon by ziekte of ongeval. Kerk en Vrede wil geweldloze acties Prof. dr. J. de Graaf heeft gisteren op de conferentie van de pacifistische christelijke vredesgroep „Kerk en vrede" de 150 aanwezigen opgeroepen om deel te nemen aan de geweldloze acties ter bevordering van de vrede en als protest tegen bewapening. Naar zijn inzicht moe ten de leden ten allen tijde bereid zijn hieraan deel te nemen. Spreker op deze conferentie was de Rotterdamse 6tudenten-predikant ds. E. van Bruggen, die als onderwerp had het thema van de conferentie: „Macht, recht en liefde". De lezing van de predikant had als uitgangspunt de stelling, dat macht, recht en liefde in hun ware ver houdingen alleen zichtbaar en kenbaar worden in de zelfopenbaring van God. van wie alle macht, recht en liefde af komstig is. Gezien uit het oogpunt van Gods zelfopenbaring, noemde de predi kant recht en macht de buitenkant van Gods liefde. De christenheid zou, aldus ds. Van Bruggen, vanuit haar kennis van God steeds moeten blijven geloven en hopen, dat macht, recht en liefde nooit tegen elkaar uitgespeeld mogen worden. NZY 95 jaar De Nederlandse Zondagsschoolvereni ging, die dit jaar haar 95-jarige bestaan viert, houdt haar jaarvergadering in Mu sis Sacrum te Arnhem. Als sprekers tre den op prof. dr. A. J. Bronkhorst: „Af stemmen op het kind", ds. J. ter Schag- get: „Verantwoordelijkheid voor ons werk", Rabbijn J. Soetendorp: „Fantasie ■n het bijbels verhaal", ds. J. Meuzclaar: ..Op de datum vertellen" en dr. G. van Leeuwen: „Beleving van het bijbels ver haal". Er zal tevens een grote tentoon stelling worden gehouden van opvoed kundig materiaal, oosterse voorwerpen, kleding etc. en mej. T. de Vries zal spreken over „Gun uw kind de zondags school", naar aanleiding van deze ten toonstelling. De vergadering wordt ge houden op 20 en 21 juni. Beroepingswerk NED HERV KERK. Beroepen: te St. Annaland (toez.): J. Arendsen te Bunschoten. Aangenomen naar Leiden, als studen- tenpred.: J. A. Eekhof te Wijk a. Zee; naar Rekken (toez.): R. C. Krouwel, kand. te Utrecht Benoemd tot vicaris te Meppel: A. J. Scholten, kand. te Den Haag. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Wcesp, vac. W, G. Scheeres: W. v. d. Zwan te Nieuwe Pekela; naar St Jacobi Parochie: H. Wijmans, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Hasselt. Loenen a. d. Vecht. Oosternijkerk (Fr.), Oudega iW) en voor Zijldijk (Gr.). Benoemd tot hulppred. te Bilthoven: G. Laarman, a.s. em. pred. te Utrecht- O. Bedankt voor dc benoeming tot le raar godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum Populierstr. in Den Haag: J. P. Prins te Den Haag. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Alphen a d Rijn: J. C. v. Ravenswaaij te Scheveningen. gevraagd: maak de leergrenzen van theologen geen kerkgrenzen. Men hield zich toen vast aan artikel 31 van de kerkenordening, een echt evangelisch artikel omdat het de mogelijkheid schept om in een ge schil als broeders elkaar te vinden. In 1944 heeft men neen gezegd te gen de inperking van de consciëntienood en opgeroepen tot de uiterste tolerantie. Deze overtuiging bracht pijn en lij den. Ambtsdragers werden geschorst en afgezet en als scheurmakers en ketters gebrandmerkt. Toen xs de vrijmaking gekomen. Daarin klonk een boodschap over de aard van het gemeente-zijn. Dat klonk met de kracht van het lijden dat men er voor over had. Daarna viel niets an ders te doen dan rustig afwachten wat God werken zou en intussen godzalig christelijk leven. De vrijmaking mocht niet worden overtrokken. Onvergetelijk waren broeders van wie men nu gescheiden was. Men moest blijven benadrukken wat nog verbond, en ln de ruimte gezet - alleen voor het goede werken, Deze geestelijke souplesse in dt dienst aan het goede wordt alleen ver kregen als de christen zijn lijden over geeft aan God. Wie gaat handelen uit reactie tegenover het kwade, wordt door dat kwade overwonnen. „Onze verzoeking was: van het blijde rustpunt een glorificatiezaak voor zelf te maken. Daarin hebben wij de duivel voet gegeven", zei ds. Schoep. TWEE LIJNEN Nu zijn er twee lijnen. Men kan a het lijden de ï^ellgieuze erepalm van reformatie uitreiken. Dat geeft een voel van eigenwaarde. „Wij zijn toch maar het volk, dat God als het enige In de wereld verkoren heeft". Dat is de idoolvorming rond de vrijmaking. Men kan de vrijmaking ook gelijk stellen met het werk Gods. Als de vrij making een heilsdaad Gods is, wordt zij een richtlijn voor ons geloofshande- len. Het lijden der vrijmaking verwerpt men dan. Een stukje kerkgeschiedenis wordt heilsgeschiedenis. Deze twee lijnen hebben een machts positie in het religieuze leven verkre gen. Zij beheersten de ganse discussie in de synode. „Er was geen rustige bezinning om dc mogelijkheden, die ons geboden wer den aan te grijpen. Men sterkte, zich In de eigen religieus vereerde vrijma king zonder zelfs aan de eigen kerken te denken", zei ds. Schoep. Men ver wees naar de synode van Spakenburg, die wèl naar de woorden maar niet naar hun Inhoud „de twistzaak aan de Heer overgaf". Had men dit in evan- Selische stijl gedaan, dan was er an- ers gereageerd op de verrassing dat de vervangingsformule terzijde werd ge steld. Want dc samenspreklng moet dienen om elkander met het evangelie te win nen. ,,Dlt zou gebeurd zijn als we In de lijdensbeproeving niet hadden ge faald", verzekerde ds. Schoep. ,,Nu Is de samenspreklng niet alleen afgewe- maar zij ls zelfs niet evangelisch de orde geweest. Uit de religieuze gebondenheid aan eigen geloofsprojec- ties verklaart zich het raadsel van As sen." WAT NU? De leden der vrijgemaakte kerken moeten nu bidden en smeken om door God door deze beproeving te worden gered, meende ds. Schoep. Men dient solidair te blijven met de vrijgemaak te kerk. Er is plaats voor schaamte: goed begonnen, zo snel bezweken. „We hadden niet door, dat we van 1944 af tot 1961 toe op God moesten ho pen. We moeten het weer van de Heer verwachten en onze teleurstelling over Assen aan Hèm overgeven. Hij krijgt zijn kerk wel, al doen zijn knechten dom en dwaas." Ds. Schoep riep de vergadering op het kruis der vrijmaking en vandaag ook het kruis van Assen „vrolijk" te dragen. Zonder rancune en ln de Heer gerust. De ruimte der vrijmaking mag men niet afbakenen naar vrijgemaakte ideo logieën, maar naar het evangelie Gods. Over drie jaar is er wéér synode. In die tijd kan men in eigen kring deze zaak christelijk aan de orde stellen. Ook in de hierop gevolgde discussiè, toen menigeen verklaarde niet langer te kunnen wachten, bleef ds. Schoep op wekken tot uiterste lankmoedigheid. In dezelfde geest sprak prof. dr. H. J. Jager, die evenals diverse pre dikanten tot de aanwezigen behoor de. Hij verklaarde niet te geloven, dat men zich moet vrijmaken van de besluiten te Assen; dan zou men te veel eer aan een synodale uitspraak doen. Maar men behoeft zich er niet aan te conformeren. Ieder »zal op zijn plaats en naar zijn gaven moeten doen wat de Here wil. Geen acties, geen manifest, geen schrifturen, geen schrijven van be paalde groepen aan de synode. Al dus prof. Jager. Aan het eind van de in grote rust verlopen vergadering wekte Schoep de aanwezigen nogmaals op: „Blijf waar ge zijt. Nu overgaan naar de geref. kerken is geen dienst aan de hereniging en onverantwoor delijk ten opzichte van eigen kerk leden". Voorzitter van de Morgenlandzending afgetreden Als voorzitter van de Morgenlandzen ding, die in het Midden-Oosten werkt en die secties heeft in Frankrijk, Zwitser land en Nederland, is afgetreden ds. W. Wagner te Straatsburg, in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de her vormde synode in Elzas Lotharingen. Ook de director van deze zending, dr. P. P. Berron te Straatsburg, is om ge zondheidsredenen afgetreden. Voor hem werd nog geen opvolger gevonden. Als opvolger van ds. Wagner werd benoemd ds. E. Mathis te Soultz-sous-Forets in de Elzas. Grote steden zijn geen verschijnsel van onze tijd. Als in de Bijbel van Ninevé wordt gezegd, dat het een geweldig grote stad wasvan drie dagreizen, dan geeft dat wel enige indruk van de omvang. Ninevé was een stad van nijverheid en cultuur, van menselijk vernuft en een stad waar de mensen graag woonden. Maar en dat was de keerzijde het was ook een stad van concentratie van het kwaad. Er werd zo gezegd maar op los geleefd. Wetteloosheid en als gevolg daarvan bandeloosheid vierden er hoogtij. Het was op een gegeven moment zó erg geworden, dat God Zich verplicht zag in te grijpen. U moet aannemen, dat u zich van het kwaad geen voorstelling kunt maken! Toch maakt God er niet direct een eind aan. Hij wil eerst de inwoners een ern stige waarschuwing geven. Hij wil er een profeet heen sturen, Jona. Hij wil de mensen voor de keuze plaatsen: ophouden met het kwaad en verder leven, of doorgaan met het kwaad en sterven. Nooit zullen de bewoners van Ninevé God het verwijt kunnen maken: wij hebben het niet geweten, anders hadden wij ons bekeerd. En evenmin: waarom kijkt U nu uitgesproken naar ons en ook niet naar de bewoners van andere steden? God wil niet, dat een wereldstad ondergaat. En Ninevé krijgt een laatste kans. Al gaat dat in eerste in stantie met heel wat strubbelingen gepaard. Hervormde kerkvoogdijen bijeen (Van onze kerkredacteur) In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn reeds tien kerken klaar gekomen tegen twaalf in het gehele jaar 1960. Bovendien kan dit jaar de bouw beginnen van 38 kerken tegen 29 het vorig jaar. Dit is ook een resultaat van de her vormde kerkbouwactie, vertelde de voorzitter, prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, van de Vereniging van hervormde kerkvoogdijen op de jaarvergadering die zaterdag in Utrecht werd gehouden. Wü moeten als kerkeraad en kerk voogdij één zijn, vervolgde de voorzitter zijn openingswoord. Die eenheid moet zich ook openbaren in het persoonlijk vlak. Ik denk hier vooral aan de aikant is niet in loondienst Met nadruk stelde prof. Van Beusekom dat het de kerkvoogdij niet voldoende is slechts liet minimum tractement uit te be talen: „Norm mogen deze minima niet zijn." „Het is beschamend voor de kerk, dat zij haar predikanten nog geen pensioen garandeert dat 70 procent van het laatste salaris bedraagt." Dubbel beschamend noemde prof. Van Beusekom de wijze waarop de kerk voor de weduwen zorgt. „Hierin moet verandering komen." De voorzitter was' er evenwel van overtuigd dat de kerkvoogdijen gehoor zullen geven aan de oproep van het hoofdbestuur om in deze situatie verbetering te brengen. (Van onze sociaal-economische redactie) Het verpleegsterstekort gaat zich nu ook aftekenen in de wijkverple ging: de aanmeldingen voor de op leidingen tot wijkverpleegster lopen plotseling sterk terug. Dit is zaterdag medegedeeld op de 23ste jaarvergadering van de Bond voor protestants-christelijke vereni gingen voor wijkverpleging „Het Oranje-Groene Kruis", die in Utrecht werd gehouden. In het jaarverslag van de bopd wordt dit teruglopen een „alarmerend ver schijnsel" genoemd. Als oorzaken wor den opgesomd de achterstand in sala riëring van de wijkverpleegsters, de ge ringere promotiekansen, de administra tieve rompslomp die de wijkzuster moet verrichten, de angst voor de zwaarte van de opleiding en het gerucht dat die opleiding binnenkort op twee jaar zal worden gesteld. „In het belang van het kruiswerk Zal ernstig moeten worden nagegaan welke bezwaren aan het beroep van wijkver. pleegster verbonden zijn en of aan de ze bezwaren kan worden tegemoet ge komen", zo zei bondsvoorzitter dr. Joh. van der Spek zaterdag in zijn openings woord. „De vraag is gerechtvaardigd of wij niet teveel van de wijkverpleegster gaan verlangen." Het verheugde dr. v. d. Spek dat de pensioenvoorziening van de wijkver pleegster thans aanmei-këlijk verbeterd dat er plannen worden uitgewerkt in de loop beterd, al blijven er altijd nog wel on effenheden de aandacht vragen. Het recht op vrije üjd en vakantie brengt volgens dr. v. d. Spek het pro bleem van de vervanging met zich ters om ter wille van de patiënten niet al te zeer op haar rechten te staan. Maar naar de bondsvoorzitter opmerkte laten de besturen de zusters nogal eens tobben om een vervanging te vinden zon der zelf stappen te doen. „Het hoeft geruggesteund moet weten", aldus dr. v. d. Spek. Voor de jaarvergadering in Utrecht bestond goede belangstelling. Ds. H. J. Groenewegen, Ned. Hervormd predi kant te Den Haag, sprak een wijdings woord. Dr. J. Spaander, algemeen di- reèteur van het rijksinstituut, voor de volksgezondheid te Utrecht besprak de invloed van ioniserende straling op het levende wezen (zie elders in dit num mer) en de arts M. Vromen hield een voordracht over de kinderzorg. De bond telt thans 300.000 leraen, ver deeld over 385 afdelingen met een wijk verpleegster. Voorts heeft zij acht eigen centra voor kraamverzorgirxg waaraan 110 kwaamverzorgsters verbonden zijn. Er bestaan daarbij playnen voor nog nieuwe centra in Limburg en Apeldoorn. Pastorale zorg Prof. Van Beusekom raadde de kerkeraden aan om op huisbezoek bij de predikant te gaan om hem vrij uit te vragen of hij financieel wel kan rond komen. Zo moet er meer pastorale zorg komen voor de pre dikant, waarbij tevens aandacht moet worden besteed aan de wijze waarop deze zijn tijd besteed. Juist als hij niet kan rondkomen is de verleiding zo groot om nevenbetrekkingen aan te nemen. De voorzitter van deze vereniging ging in zijn openingswoord ook in op de problemen van de grote gemeenten, waar men tot decentralisatie moet komen. Over deze problemen vergaderde het hoofdbe stuur medio april met de kerkvoogdijen van gemeenten met vijf of meer predi kanten. Er werd een kleine commissie be noemd die richtlijnen zal moeten opstel len in het bijzonder t.a.v. de verdeling der financiële lasten bij het vormen van verschillende wijkgemeenten. Voorts deelde de voorzitter mede dat het hoofdbestuur meent dat er uitbrei ding moet komen van het bestuur zelf. Hij stelde dan ook voor twee jongere krachten aan te trekken. Een van beiden, ds. T. D. van Soest, zou dan meteen kun nen fungeren als plaatsvervangend hoofd redacteur voor het maandblad. HU heeft veel pubiiciteitservaring opgedaan ty- dens de grote kerkbouwactie. De vereniging groeide opnieuw. Het opmerkelijke is, dat de provincie Zeeland dc eerste is met te melden dat nu alle kerkvoogdijen lid van de vereniging zijn Afbraak-opbouw Spreker op deze jaarvergadering was dr. J. M. van Veen, die aandacht schonk aan afbraak en opbouw van dc gemeente, twee verschijnselen die overal openbaar worden De moderne tijd plaatst de kerken voor een reële uitdaging, waarop door sommigen niet vruchtbaar wordt gereageerd al zijn er ook tekenen die er op wijzen dat er hoop is voor de toe- Waar opbouw zichtbaar wordt, blijken de volgende feiten: Een ontwikkeling van kerk als insti tuut naar de kerk als broederschap of als gemeenschap. De naar-binnen-gekeerdheid en de so ciale afgeslotenheid van de kerk en de plaatselijke gemeente maken plaats voor apostolaire, diaconale en pastorale zorg. Er ontstaat een groeiend verlangen naar oecumenisch samengaan en samenwer ken. Er worden pogingen in het werk gesteld om leken actief te maken niet alleen voor allerlei kerkewerk, maar vooral voor de dienst van de gemeente in en aan, de wereld. tijd grote kansen. Alleen de veranderingen razend snel en is het de vraag of wij waakzaam genoeg zijn om ze bij te houden, aldus dr. Van Veen. Aj Verkiezing De voorzitter deelde nog mee dot tij dens de verkiezingen in de besloten huis houdelijke vergadering herkozen waren de heren Joh. Lokhorst, C. Philipse en H. J. van der Wolk. Als nieuwe leden wer den gekozen ds. T. D. van Soest en de heer Th. L. van Hazel. Kt Vraag: Ik geniet een vervroegd pen- ïoen wegens invaliditeit en evenals en ongehuwde betaal ik sedert 1957 dit pensioen A.O.W.-premie. Nu ntwoord inzake het lied „De tige kruiswoorden" delen wij nog mede, niet dit lied gen het dat wegens de ouderdom mijn man bij het bereiken van de leef- het bijna onmogelijk is uit le vinden Vraag: Door het vele gebruik is mijn innen theepot van binnen geheel met i dikke laag aanslag bedekt. Wat hoe dit indertijd verschenen uitgegeven is en wie de maker is ge- Ongetwijfeld zullen er onder lezers verschillenden zijn, die dit wel dat het zink bedekt één geheel wordt be- weten. Wij houden ons dus gaarne voor nadere inlichtingen (zoals jaar van uit gave, naam van bundel, enz.) aangevo- jaar gepensioneerd gesteld van premiebetaling. Ofschoon voor de inkomstenbelasting mijn pensi oen wordt geteld bij dat van mijn man. zodat het als één geheel word schouwd. moet ik premie blijven beta len. Is deze gang van zaken juist en is bij de wet vastgesteld, dat een ge huwde vrouw A.O.W.-prémie betaalt, terwijl zij wanneer zij 65 wordt geen eigen A.O.W. ontvangt? Antwoord: Voor de inhouding van loonbelasting en A.O.W.-premie wordt Nederlandse vertaling uitgegaan van de persoonlijke gege- Franse schooleditie - lg dut gen en o-iiwiniicjj vuuiivunieu up aan ue „ijj,. waterkant of in het veld geplukte plan- call te vewHdflen™ aanslag radi- ten en dit kan zeer gevaaïlijk zijn ca?1 -te verwijderen? Vraag: Op mijn zinken veranda is in roestwater gelopen, zo- rood- Antwoord: Het beste middel is om de aanslag te laten weken in heet soda- water en daarna de pot met een fijne bruine roestlaag Hoe kan ik deze het nietaIcn Pannenspons en een of ander pruxne roesuaag. noe Kan ik deze het SPhnurmldHpi Wat water schoon te de laatste v Vraag: Bij welke uitgever is de Ne derlandse vertaling mée du Magyard" te verkrijgen' Antwoord: In de catalogus komt geen beste verwijderen? Antwoord: Het is niet mogelijk de roestaanslag met chemische middelen te verwijderen, omdat deze het zink nnnr 1K. na het boek „rAr- sterker aantasten dan de roestaanslag. wortels Is dit lïïïïi Pn to ia ivp.it SLSJT me" £ï.„hntl b«£ de werknemers. Het is schuurlinnen. Vraag: Mijn Jonge hangbogonia lijst opge- groeit goed, maar steeds vallen de In de x u ingehouden wordt. Het lijke Franse woorden, zodat het juist, dat inkomen huwde vr_ H te betreffen. Uw loon behoort dus tot te weten komep zijn belastbaar inkomen en uw loonbe. lasting wordt verrekend met de door mentenbonden uw man verschuldigde inkomstenbe lasting. Aangezien uw man niet pre mieplichtig is, krijgt hij geen aanslag, het van u ingehouden bedrag krijgt uw man bij een afzonderlijke beschikking terug. Een en ander wordt door de be moei- jonge blaadjes af. Wel komen weer nieuwe voor ln de plaats, maar ook die vallen af en zelfs was dit het bloemen. De plant JVil 0p.''tem5l".Ti5>k™i«' onderzoek staat drie vakverbonden tenbonden naar de deugde lijkheid en praktische waarde van achines en centrifuges? het raam en krijgt op de het beste middel middag zon. Wat tegen dit afvallen? Antwoord: Deze uegonia vra-agi een zeer lichte standplaats. Men moet deze Vt Antwoord: Men wende zich daarvoor plant niet achter vitrage tot de Nederlandse Consumentenbond, ochtend- of avondzon plaatsen. Zij moet Palmstraat 42, te 's-Gravenhage. een matig warme temperatuu plant, die in ben, geen temperatuurwisseling schuurmiddel schuren. Vraag: Voor een scheiding wilde ik een rij populieren planten, maar nu hoor ik dat zij zo weglopen met hun ken. die toch hoog wordt, maarliiet breed en niet te veel wortels maakt? Antwoord: In het algemeen wordt voor grote aanplantingen de Italiaanse populier (populier aigra var. italica» gebruikt. Deze groeit vrij smal en gaat steil op, terwijl zij ook niet zo ver weg gaat met de wortels als andere popu lieren. Ook gebruikt men wel wilgen, die kan men door snoeien binnen de ierken houden en zij worden vrij hoog. 'eel neemt men ook de zwarte cis (al- nigra). Deze kan wel vier en meter hoog worden en verdraagt Vraag: Kalmoes i tot een goede belastingadviseur. matig warme temperatuur heb- Mer goed de snoei, zodat men daarvan - een dichte en hoge haag kan kweken. Deze els staat bekend als een boom. Vraag: Wat ken deze plant als pruimtabak en lo- ten, wanneer de aardkluit droog aan- de voorlaatste pen er de gehele dag woonplaats van president Kennedy? Antwoord: President Kennedy woon de, voordat hij het Witte Huis betrok, aan de N.street nr. 3307 in George- dergaan town, een deftige woonwijk in Washing- Antwo< ton. In de hete zomermaanden woonde blijlebaa hij ln een witte buitenplaats op Cape is al et God aan de oceaankust. moet m mond. Is dit niet schadelijk gezondheid? Moet kalmoes voor het ge- Elk jaar moet bruik nog een speciale behandeling on- periode verpotten water en moet alleen gie- die minder rovend is, dus niet j met de worte[s gaat Denk er vooral J tenminste 2 meter uit de hun voelt. In de bloeitijd moet de plant om veertien dagen kunstmest hebben, perceelsgrens moet blijven (behalve taar de ru8t- enkele streken, waar het plaatselijk ge- andere afstand toelaat, doch Antwoord: Kalmoes kauwen bekomt HP L„_Jdelen blad- bruik aarde, twee delen oude koemest deel scherp zand. Het afvallen ?Udrn 19 WMI-Schijnlijk daaraan toe klein mogeli k te makem kan men te schrijven, dat er teveel water is ge- deke door se pl gecln laag bren, Zwei owho hij d

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2