Jlicutue £ciiiscl)c (fourant Nieuwe ramp treft KLM: Electra vliegt bij Kairo tegen een heuvel Commentaar Ander KLM-toestel veilig geland ondanks verlies motor boven zee NIEUWS in één oogopslag Wenen bewees: Rusland wil Duitsers knechten Twintig van de 36 inzittenden omgekomen Doden en gewonden LEIDSCHE SPAARBANK DAPPERE BEMANNING VOORKWAM PANIEK MAANDAG 12 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12196 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is ghfblmn otgn bert in Ugljenspaef Angola: moorden in de rimboe Zie pagina 5 Opnieuw is de KLM getroffen door een ramp, toen in de afgelopen nacht te Kaïro de Lockheed Electra 2 „Siruis" met 36 personen aan boord neerstortte. Er zijn 19 inzittenden om het leven gekomen. Zondagmorgen is een DC 7-C van de KLM met 82 personen aan boord op drie motoren op Prestwick geland. De vierde motor was boven de oceaan in brand gevlogen. Gedurende twaalf minuten hebben de inzittenden in levensgevaar verkeerd. Moskou heeft nu het door Chroesjtsjef in Wenen aan Kennedy overhandigde memorandum inzake de Duitse kwestie en Berlijn gepubliceerd. Verwacht wordt, dat de Sowjetunie de eerste maanden een steeds heviger druk op het Westen zal gaan oefenen. De besprekingen in Evian zijn geschorst, omdat de partijen lijnrecht tegenover elkaar zijn blijven staan. Men zoekt mo gelijkheden om de discussie weer op gang te brengen. In Algerije zijn dit weekeinde weer vele aanslagen gepleegd. Voorstanders van aansluiting bij Oostenrijk hebben in Zuid- Tirol vele masten voor hoogspanningskabels vernield. Het ge bied zit geheel zonder stroom. Ook de industrie kan niet werken. Minister Zijlstra heeft in de deputatenvergadering van de A.R.P. (die het beginselprogramma vaststelde) o. m. stelling genomen tegen de handelwijze van belangengroepen, waarvan de vertegen woordigers als zij hun zin niet krijgen, in de Staten-Generaal moties indienen en daar later in onderhandelingen met de overheid mee gaan schermen. Zelden heeft de treinenloop zoveel vertragingen ondervonden als zaterdag. Slechts zevenendertig procent van alle treinen heeft op tijd gereden. In een zegelkantoor te Rotterdam is een omvangrijke fraude ontdekt. De recherche heeft vijf van de zeven ambtenaren, die hier werkzaam waren, gearresteerd. Bondskanselier Adenauer: (Van onze correspondent in Bonn) HET jongste Sowjetrussische me morandum in Wenen door Chroesjtsjef aan president Kennedy overhandigd over de Duitse kwes tie en Berlijn toont opnieuw de hard heid van Moskou's politiek", zo zei bondskanselier Adenauer zaterdag- (Van onze verslaggevers) lVTOG MAAR KORT na het neerstorten van de „Fridtjof Nansen" bij Lissabon, morgen veertien dagen geleden, is de KLM opnieuw geconfronteerd met een ernstige vlieg ramp. Vanmorgen vroeg vloog een Lockheed Eleotra 2, de PH-LLM „Sirius", bij het landen op de internationale lucht haven van Kairo tegen een zandheuvel en stortte brandend neer. Van de 36 inzittenden vonden 20 mensen de dood. Onder hen waren drie van de 7 bemanningsleden en 17 van de 29 passagiers. Een groot aantal van de 16 overlevenden liep zware verwondingen op. Voor het leven van enkelen wordt gevreesd. De Electra was zondagavond van Schiphol vertrokken met bestemming Kuala Lumpur (Malaya). Onder de passa giers, voor het merendeel buitenlanders, bevonden zich tien Nederlanders, waarvan negen in dienst bij de KLM. Na München en Rome te hebben aangedaan om onder andere passagiers op te nemen, verscheen het toestel vanmorgen kort na 1 uur boven Kairo. Toen de Engelse gezagvoerder K. J. Reynolds (37) wilde landen en daartoe een ruime bocht beschreef, raakte hij volgens ooggetuigen een van de zandheuvels, die in de buurt van het vliegveld liggen. De Bemanning By het ongeluk met de Sirius zyn de volgende be manningsleden orngeko- Vliegtuigbestuurder tweede klas J. W. H. Heuts, ge boren 28-3-1930 Mechelen (L.) sinrs 11-71955 bij de KLM, gehuwd, geen kinderen, woonplaats .Amsterdam. Purser tweede klas G. J. H. Thys, geboren 22-6-1925. Til burg, bij de KLM sinds 15-3-T947, gehuwd, 1 kind. Aankomend hofmeester J. Schriel, geboren 15-8-1933, Vlaardingerambacht, bij de KLM sinds 1-11-1958, onge huwd, woonplaats De Bilt. Van de bemanning konden worden gered: Vl/i egtuigbestuurder eerste klas (gezagvoerder) Kenneth James Reynolds, geboren 4.91923 in Berkerïhead, Ver. Koninkrijk, woonplaats Am stelveen. Boordwerktuigkundige twee de klas J. Voogt, geboren 4-5-1929, Vlaardingen, woon. plaats Amsterdam. Navigator-radiotelegrafist 2e klas J. C. de Gooyer, gebo ren 15-3-1930, Amsterdam, woonplaats Amsterdam. Stewardess Jannie G. J. P. Peeters, geboren 30-3-1936 in Lier (België), woonplaats Amsterdam. Passagiers Van de passagiers zijn omgekomen A. H. M. Mast, Ned., Ie vliegbuLgmonteur bij de KLM, 35 jaar oud, gehuwd, geen kinderen, wonende te Amsterdam J. M. van Dyk, Nef, le vliegtuvgmomeur bij de KLM, 33 jaar oud, gehuwd, 2 kinderen, wonende te Bad hoevedorp J. M. Groote- goed.' Neci. station manager der KLM in Rangoon, 36 jr. oud, wonende in Rangoon; mevrouw Grootegoed en alle drie hun kinderen (de 10-j. In-gri-d, de 1-j. Susan en de anderhalf jarige Roeland); B. Dceve uit Zoetermeer, van d° Dienst Marktanalyse der KLM, 36 jaar oud, geh., 4 kinderen; C. II. Fitsch, eveneens uit Zoetermeer, van de verkooplei ding der KLM, 30 jaar oud, gehuwd, 2 kinderen Voorts zyn de volgende buitenlandse pas sagiers omgekomen: Faruk Azmi, de Ierse nonnen zr. H. M. Ryan en zr. Stanis laus Curran; U. Bangwe, Birma- de Italianen M. Ro- docanachl, zijn vrouw Russo Ramano Rodocanachi en hun dodhter Danila; de Duitser H. Milchsaek. Overlevende passagiers z(jn: R. M. Binkhorst, Neder lander; E. L. M. Gan, Glas gow; G. M. Williams, Not tingham miss Glowacz, M. Denkmann. H. Schuster, BnokoUc, kind Brokotic, Re- fat Jhafin Shields, allen onbekende nationaliteit, en de Italianen E. Gaeta en A. Ghiappini. De president-directeur van de KML, drs. E. H. van der Beugel., sinds 1 juni in functie, bleek van morgen zeer onder de indruk van het gebeurde. „Onze eerste gedachten zijn bij voortduring bij de familie leden van de omgekomen passagiers bemanningsleden en onze hoop is gevestigd op een voorspoedig herstel van hen die gewond zijn geraakt", aldus drs. Van der Beugel. De presi dent-directeur wilde zich niet uit laten over de oorzaak van de ramp alvorens te hebb enkennis genomen van de rapporten, die de experts zui len uitbrengen. „Wel is zeker dat dit ongeluk niets te maken heeft met de oorspronkelijke fouten, die des tijds bij toestellen van dit type op traden." Volgens mededelingen van de K.L.M. was het radiocontact met Kairo volkomen normaal, voordat he.t toestel verongeluk te. Ook de weersomstandigheden waren goed. Op de vraag of de Electra wellicht voorlopig uit de roulatie zal worden ge nomen. werd ontkennend geantwoord. De „Sirius" was vanaf het begin van dit jaar in bedrijf. Het toestel had er pas 1265 vlieguren opzitten. Hetwas de nieuwste aanwinst van het type Lock heed Electra 2. Volgens drs. v. d. Beugel werd het toestel gevlogen door een treffelijk getrainde bemanning. De door de KLM-directeur bedoelde oorspronkelijke fouten van de Electra, dateren van de afgelopen jaren. Zij kwamen aan het licht na twee ernstige vliegongelukken met dót type im de Ver. Staten. Uit een onderzoek naar de toe dracht van die ongelukken kwam vasi te staan dat de motorophanging niet geheel solide was. In afwachting van (Advertentie) Z°nzmm TWIN! „Sirius" vloog in brand en stortte neer. Het ongeluk ge beurde bijna op dezelfde plaats waar in februari 1958 even eens een KLM-machine neerkwam na met de heuvels in aanraking te zijn geweest. Toen vielen er echter geen slachtoffers. Omtrent de oorzaak van de ramp viel vanmiddag nog weinig positiefs te zeggen. Een aantal technici vpn de lucht vaartmaatschappij is vanmorgen naar Kairo vertrokken met het normale lijntoestel van half elf, dat met enige vertraging vertrok; Onder de experts bevinden zich de onderdirecteur A. W. Witholt (vliegbedrijf) en J. van Olden- borgh (verkoop). op en gaf de Nederlandse rijkslucht vaartdienst een nieuw bewijs van lucht- vaardigheid af. De KLM heeft op dit agenblik twaalf Electra's in gebruik op de lijuien naar het Midden-Oosten en Verre Oosben. De maatschaapij heeft nog niet eerder een ongeluk gehad met deze meest luxueuze toestellen van haar vloot. verbetering der constructie werd de ge bruikers van de Elecbra een snelheids beperking aangeraden. Dat advies werd door de KLM de enige niet-Ameri- kaanse gebruiksber van de Electra opgevolgd. Begin april van dit jaar hief de Ame rikaanse luchtvaartdienst de beperking avond op de bijeenkomst van 250.000 Oppersileziërs in Hannover. „De Sowjetunie wil de na de oorlog ont stane situatie fixeren. Dit zal even wel voor Duitsland onaanvaardbaar blijven." De bondskanselier zei nogmaals de Weense ontmoeting te waarderen „om dat" zo zei hij „zij de vrije we reld heeft laten zien, wat de Sowjetunie wil: de Duitsers zo lang dat enigszins mogelijk is er onder houden". Uit diplo matieke kringen in Bonn is inmiddels te horen, dat men daar als volgende Kremlin-stap verwacht de uitnodiging aan ongeveer dertig landen (waaronder ook communistisch China) tot deelneming aan een Duitse vredesconferentie. De burgemeester van Berlijn, Willy Brandt die als sociaal-democratische kanse liers-kandidaat de laatste dagen in ver kiezingsredevoeringen het optimisme bondskanselier Adenauer ten aan- van Berlijn verschillende malen fel heeft aangevallen verklaarde, dat de Russen de latente Berlijnse crisis van nu in gaande zullen houden. In diplo matieke kringen in de bondshoofdstad geldt als ,,absoluut onafwendbaar", dat de Russen met de zgn. „Duitse demo cratische republiek" de communistische oostzone van Duitsland, een separaat vredesverdrag zullen sluiten. Van be lang is slechts, welke consequenties dit zal hebben voor de positie van de wes telijke mogendheden in de voormalige Duitse rijkshoofdstad en de verbindin gen tussen de vrije wereld en dit vrij heidseiland midden in de communisti- Weer Russische ruimtevlucht De sterrenwacht te Bochum in Dui' land heeft melding gemaakt van druk radioverkeer op de frequenties die de Russen voor hun aardsatellieten gebrui ken. Men acht het mogelijk dat er een lancering van een nieuwe maanraket of een bemand ruimtevaartuig wordt voor bereid. Hein Kaminski, de directeur van de sterrenwacht, verklaarde dat de radioac tiviteit de indruk gaf dat er boodschap pen werden uitgewisseld tussen vier ver uiteenliggende plaatsen. Hij wees erop dat vlak voor de vlucht van majoor Ga garin een soortgelijke activiteit in de ether was opgemerkt. yAN DE BESPREKINGEN te Wenen is tot dusver meer bekend geworden van hetgeen Chroesjtsjef tot Kennedy heeft gezegd dan van hetgeen Kennedy Chroesjtsjef heeft doen weten. Aan te ne men valt intussen, dat het geen Russische monoloog is geworden. Chroesjtsjef zal van het standpunt van zijn gespreksge noot niet in liet onzekere zijn gebleven. Het wordt thans in Kennedy bijzonder geprezen, dat hij zijn volk van de wereld situatie geen beter beeld tracht te bieden dan zij werkelijk biedt. Hij wil Amerika •n elk geval niet de illusie laten, dat het bijvoorbeeld door een of andere krachtige beslissing de moeilijkheden van zich kan afschudden. Neen, het Amerikaanse volk zal echt moeten leren, met de wereldpro blemen te leven, en oplossingen in de pro blemen zullen slechts het karak'er kunnen dragen van het moeizame en incidentele. Achteraf krijgt men de indruk, dat ook over Weoen Kennedy zijn volk niet ter stond alles heeft willen vertellen. Heeft hij het eerst voor zichzelf willen verwer ken? Intussen blijkt wel, dat Wenen reden geeft tot nog scherper besef van de rea liteit. Duidelijker gezegd: het beeld dat Wenen heeft opgeleverd, moet Kennedy alleszins hebben teleurgesteld. De thans gepubliceerde Russische voor stellen inzake Berlijn vormen daarvan een duidelijk bewijs. Zij geven te kennen, dat Rusland niet maar ontevreden blijft met de situatie daar, doch dat het boven dien vastbesloten is, het vraagstuk-Ber- lijn van de tafel der internationale poli tiek te werken. Nu is Berlijn destijds metterdaad een ongelukkige besl'ssing geweest Moet meu hiervan de staatslieden van 1943 een ver wijt maken? Och, zij zelf zaten destijds ook in een dwangpositie en zij zullen voor het scheppen van deze Berlijnse situatie hun motieven hebben gehad. In elk geval is deze situatie het resultaat van overleg tussen alle verdragspartners van toen. Weshalve Rusland, immers een van de gesprekspartners, thans wel herziening kan voorstellen, doch niet gerechtigd is deze op enigerlei wijze af te dwingen. Houdt echter dit laatste aan Rusland maar eens voor. Berlijn, zo heeft Chroesj tsjef blijkbaar tot Kennedy gezegd, is voor Rusland als een graat in de keel. Begrij pelijk voor wie bedenkt, dat West-Ber- lijn een brok A'elvaart is temidden van de communistische soberheid, een stuk vrijheid temidden van de communistische d Misschien is het goed, ook dit laatste te bedenken. Het is geen weelde, die Chroesjtsjef ertoe brengt misschien moet men zeggen: ertoe noopt naar een andere, hem meer bevredigende regeling voor Berlijn te streven. (Advertentie) Ter voorkoming van teleurstelling maken wij nog maals bekend, dat de datum van ingebruikneming van ons rijdend bijkantoor per advertentie zal worden bekendgemaakt. Twee KLM-toestelIen het ene is b(j Kaïro tegen een heuvel te pletter gevlogen, de Lockheed Electra „Si rius", een toestel van het type dat hierbo ven afgebeeld is. Het tweede toestel, de DC7c Koraalzce, vloog met een afge rukte linkerbuiten- motor over de Atlan tische Oceaan. Een fotograaf in een an der vliegtuig maakte deze dramatische foto kort voor de veilige landing op Prestwick Duidelijk is op de foto hiernaast te zien dat de ene motor is JJET WEER in West-Europa het teken van een west circulatie. Oceaanstoringen kunnen gemakkelijk doorkomen en brengen daarbij koel en regenachtig weer met zich. Een derge lijke storing trok het afgelopen week einde langzaam over de Noordzee naar het noordoosten en beheerste daarbij het weer in Nederland. Een andere depressie kwam vanochtend bij de zuidwest punt van Engeland aan. Ze volgt een ooste lijke koers en zal daarbij in de loop van vanavond geleidelijk meer invloed op het weer gaan uitoefenen. Een zwakke hoge luchtdruk, die tussen de opklaringen. Matige wind tussen zuid Tendens stationair depressies aanwezig is heeft slechts wei nig betekenis. Het koele en onbetrouw bare weer duurt daarom voort. zuidwest. Temperatuur 1617 graden. Vooruitzichten: kleine depressies van de oceaan houden het wisselvallig en Straiidverwachting Bt v„wacM to, dinsdagavond Morgen nog zeer matig strandweer Koel weer met nu en dan regen. Aan- j emrekil\iezn/aw! N.V. Tabaksfabriek j, Gruno - Nijkerk Twaalf leden van de Eerste- en Twee de-Kamerfracties van de C.H.U. zullen binnenkort een werkbezoek brengen aan de zuid-west-thoek van Friesland. Reeds eerder brachten A R.. en K.V.P.-Kamer- leden een bezoek aan dit probleemgebied, waar men niet zeer ingenomen is met het -egionale industrialisatiebeleid van de regering. HET Douglas DC 7c vliegtuig PH-DSM Koraalzec van de KLM, met 73 Amerikaanse passagiers en een bemanning van negen koppen aan boord, heeft zondagmorgen veertig minuten lang met een brandende motor boven de Atlantische Oceaan gevlogen. De brand was veroorzaakt door de schroef van de linkerbuitenmotor, die was vastgelopen en samen met de neusdop ronddraaide. De passagiers waren reeds gewaarschuwd dat zij zich moesten voorbereiden op een noodlanding op zee, toen de schroef met dop en al in zee viel. Op drie motoren is het toestel toen verder ge vlogen en anderhalf uur later kwam het veilig op hot vliegveld Prestwick (Schotland) aan. De DC-7 was gecharterd door de Electric Boat Company uit Connec ticut. De passagiers waren leden van de atletiekcluh van dit bedrijf, die een reis van drie weken door Europa gaan maken. Het vliegtuig was zaterdagavond uit Harford, Connecticut, vertrokken en kwam zondagmorgen omstreeks zeven uur, ongeveer een uur voordat het op het vliegveld Prestwick zou landen, in moeilijkheden. „Het gebeurde vlak na het ontbijt", vertelde de 24-jarige Stephen Keller uit Brooklyn. „De noodtoestand duurde veertig minuten en wij kregen te horen dat we misschien een landing op zee zouden maken". Onmiddellijk na- pen. Zodra het vliegtuig tot stilstand dat het toestel s.o.s.-seinen had uitgezon- voeren reddingboten uit en stegen FC 54 van de Amerikaanse lucht macht en een Shackleton van de Royal Air Force op om het vlietguig te gaan escorteren. De propeller van een van de motoren, die vr(j had moeten draaien, raakte vast de neusdop van het propellermecha- nlsme en wentelde samen daarmee rond. Op dat ogenblik had het toestel een hoogte van ruim vijfduizend meter. De vlieger slaagde er niet in, de propeller in vaanstand te brengen. Ten einde de tril ling. die zich door het gehele toestel 'tplantte, te verminderen, bracht hjj het motorvermogen terug en daalde tot 00 meter boven de zeespiegel. Plotseling 'ielen propeller en spinner samen van de motor. Het trillen hield op en het toestel kon zyn weg met drie motoren vervol gen. Een begin van brand kon spoedig door de bemanning worden geblust De gezagvoerder van het K.L.M.-toe- stel, de heer Bellihk, kreeg nog het ad vies uit tc wijken naar de Ierse luchtha ven Ballykelly, maar toen het ergste ge vaar geweken was, besloot hij naar Prestwick door te vliegen. Daar stonden vyftien brandweerauto's langs de baan gereed_ om eventueel te kunnen ingrij was gekomen lagen de uitgerolde slangen reeds onder het gat, waar tot voor kort- ;n motor had gehangen. Waardering De passagiers met bestemming Amster dam, stapten in Prestwick rustig uit het toestel en wachtten daar op de super- constellation, die hen in de middaguren naar Schiphol bracht. De overige 23 in zittenden zijn, zoals het plan was, in Prestwiok gebleven. De gezagvoerder van de Koraalzee had tenslotte veel lof voor zijn bemanningsleden, de tweede vlieger Hollebeek, de derde vlieger-navi gator Tout, de purser Faasen. de beide boordwerktuigkundigen, Bergisch en Van der Zeem, de steward Van der Staay en de stewardess mej. Riet Corbee. Hij zei: Dit is mij nog nooit eerder overkomen en ik hoop dat het nooit meer zal gebeu- De passagiers uitten eveneens hun gro te waardering voor het werk van de be manning om paniek te voorkomen „Wij begrepen dat dit een zaak van leven of dood was," zei mej Wallace. Een groep deskundigen uit Amsterdam is gisteren nog in Prestwick aangekomen om een onderzoek naar het gebeurde in te stel- I len. Zon en Maan- :on op 4.20. onder 21.00 uur; >8, onder 20.55 uur. 13 Juni HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur U\*J 20 10 1 26 15 21 10 13 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1