BOSCH koelkasten De Rothschilds deden in Israël pionierswerk Fabiola in blijde verwachting Katherine beloofde liefde én gehoorzaamheid Westen bespreekt in juli al kwestie Berlijn ht eea doftte \y. Happy Food Tocli is liet zo! JM 19 alen lei de Ot éoubnij vandeli blijde looftstr Doeln endo, I uit Ni et e Alph ïtelijke ook nu et ontl ?deX/sp tus J, Arie ïrk; N i W J SC G je H, i en N WERKEN OP ZONDAG Minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) heeft in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kodde (s.g.) bevestigd, dat een van de zeven by de afsluiting van het Veerse Gat gebruikte doorlaatcaissons over eenkomstig het tijdschema op een zondag, t.w. 23 april, is geplaatst. De me ning van de heer Kodde dat hierdoor de zondag zou zijn ontheiligd, kan de minister echter niet delen. Het plaatsen op zondag was in dit geval onver mijdelijk, zo schrijft hij. De bewindsman bevestigt verder in zijn antwoord, dat in de bestekken voor de dichtingswerken een bepaling is opgenomen die het mogelijk maakt eventueel buiten de normale werktijden (en ook 's zondags) het zandverwerkingsbedrijf in te zetten. Dat aannemers zich door deze bepa ling zouden hebben laten weerhouden bij openbare aanbesteding in te schrij ven, is de minister niet bekend. Hij wijst er overigens op, dat niet openbaar werd aanbesteed maar dat aan een aannemerscombinatie ondershands op dracht tot de afsluiting van het Veerse gat werd gegeven. Naar de mening van de minister behoort de arbeid op zondagen beperkt te blijven tot die uit zonderingsgevallen, waarin een onderbreking van de werkzaamheden een gevaar zou inhouden voor het welslagen. Om in een dergelijk geval deze bijzondere maatregel mogelijk te maken, zal echter de genoemde besteks bepaling niet kunnen worden gemist. ERKENNING TUINBOUW De commissie uit de Tweede Kamer, die zich heeft bezig gehouden met de voorbereiding van het wetsontwerp erkenningen tuinbouw is het, blij kens het voorlopig verslag, in het algemeen wel eens met de voorgestelde regeling. Gevraagd werd of het niet voor de hand had gelegen een advies van de S.E.R. te vragen en voorts wilden vele leden graag weten of het Landbouwschap ook om advies is gevraagd. Verscheidene leden vroegen zich af of het ontwerp niet de mogelijkheid biedt, dat langs een achterdeur het behoefte-element binnensluipt bij het verlenen van vergunningen. TERUG NAAR ZESDE KLAS Het Tweede-Kamerlid de heer Roolvink (kath. v.) heeft een aantal schrif telijke vragen gesteld over de strafvervolging tegen een vader dertienjarig meisje uit Ermelo. De heer Roolvink vraagt, of het juist is dat het openbaar ministerie bij de rechtbank te Zwolle een strafvervolging tegen deze vader heeft inge steld, omdat hij heeft geweigerd het kind naar deze school terug te laten gaan, nadat het schoolhoofd aanvankelijk zijn medewerking had onthou den, omdat de zevende klas was opgeheven. De heer Roolvink wil graag van de ministers gingsbeleid van het Openbaar ministerie niet zc dat kan worden voorkomen dat een ouder door gen kan worden te handelen tegen het belang va de verantwoordelijkheid draagt. of het vervol- kan worden veranderd, ;en wetsbepaling gedwon- n het kind, voor wie VRAGEN OVER VISA De Tweede-kamerleden de heer Daams (soc.), mejuffrouw De Vink (kath. v.), mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (lib.), de heer Meulink (A.R.), Jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) en de heren Van Dis (S.GP.) en Lankhorst (P.S.P) hebben de minister van Justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de visumaanvrage van een in Indonesië vertoe vende maatschappelijke Nederlander en diens gezin. Zij vragen de minister of hij bereid is aan dit gezin alsnog ten spoedigste visa voor toelating in Nederland te verstrekken. Het hoofd van het gezin is de zoon van een voor 1893 in Italië uit Italiaan se ouders geboren vader en van een in Nederlands Oost-Indië geboren Nederlandse moeder. Hij is gehuwd met een voor haar huwelijk Nederland se vrouw. Tijdens de Japanse bezetting heeft hij Nederlandse krijgsgevan genen en burgergeïnterneerden (niet zonder gevaar voor eigen vrijheid en leven) voortdurend geholpen. Hij heeft na de capitulatie van Japan vrij willige medewerking verleend aan de Rode Kruis en andere hulpdiensten. Vermoedelijk is hij mede daarom door de nationalistische groepering samen met alle andere Nederlanders ter plaatse in de gevangenis opge sloten tot aan de bevrijding door Engelse troepen in november 1945. ARCHIEFWET 1960 De bijzondere commissie uit de Twee de Kamer voor het ontwerp archiefwet 1960 spreekt zich in haar voorlopig ver slag niet uit over de inhoud van dit ontwerp. Zij stelt slechts vast, dat het nieuwe ontwerp gelijk is aan het vorige wetsontwerp over deze materie dat in juni van het vorig jaar door de Eerste Kamer is verworpen, maar dat nu de twee artikelen zijn weggelaten, waarop het in de Eerste Kamer viel. Wel is de commissie diep ingegaan op de vraag of de regering juist gehandeld neeft door dit ontwerp in te dienen. Daarbij is door een aantal leden de conclusie getrokken, dat op deze wijze aan de Eerste Kamer een feitelijk recht van amendement is toe gekend. Deze leden meenden, dat de regering het door de Eerste Kamer ver worpen ontwerp ongewijzigd weer bij de Tweede Kamer had moeten indienen. Andere leden zouden deze methode ech ter weinig elegant gevonden hebben. Zij zouden er de voorkeur aan hebben .ge geven als een wetsontwerp was inge diend, dat in plaats van de thans ver vallen artikelen een andere voorziening zou hebben bevat voor archiefbescheiden, die onder de overheid behoren te be rusten. Een deel van de commissie vond, dat de regering door indiening van het nieuwe ontwerp juist heeft gehandeld, omdat nu kan worden dringende behoefte aan regeling. l deugdelijke ijTl^ j en h de Vri Lijk Te J Brof 25 J Merapi attractie voor toeristen? In Indonesië denkt men erover, de vuurspuwende berg Merapi in Centraal- Java te veranderen in een toeristische at tractie. Een hoge ambtenaar van het mi jl P i nisterie van toerisme zei tot verslagge- idelko vers, dat de minister, generaal-niajoor Djatikusumo. de berg geïnspecteerd had met de gedachte, er een toeristisch c v schouwspel van te maken. Van grote af- lWMnril stand bekeken, zo zei de ambtenaar, is de rustende vulkaan zeer mooi. ade Britse nota over visserij -incident De Britse regering heeft in een nota aan Denemarken, waarvan de inhoud gisteravond in Kopenhagen werd be kendgemaakt, laten weten, dat zij het visserij-incident bij de Far Oer van vorige week betreurt. Zij achtte het niet mogelijk tot een uitspraak over deze kwestie te komen, aangezien er nog enige twijfel omtrent de feiten bestond. HUWELIJK HERTOG VAN KENT De 27-jarige Katherine Worsley die eerder had verklaard een „moderne bruid" te willen zijn, heeft bij de voltrekking van haar huwelijk met de 25-jarige hertog van Kent, gister middag in de munster van York, tot opzien aanleiding gegeven door bij haar ja-woord haar man niet alleen „liefde" maar ook „gehoorzaamheid" te beloven hoewel het woord „ge hoorzamen" niet meer voorkomt in het thans gebruikte Anglicaanse for- Vrijwel de gehele Britse koninklijke familie, met Koningin Elizabeth en Prins Philip aan het hoofd, was aan wezig bij de plechtigheid die door de Anglicaanse aartsbisschop dr. Michael Ramsey werd geleid. De hertog van Kent is de achtste in de lijn van troons opvolging. Duizenden mensen, van wie een aan tal de nacht op straat had doorge- Albanese attaché uit Moskou gewezen Volgens het Parijse onafhankelijke blad Le Monde is de Albanese militai re attaché in Moskou uitgewezen. De Sowjetregering zou ook haar militaire Le Monde, die schreef dit uit „goede bron" te hebben vernomen. meldde voorts dat twee Albanese diplomaten, onder wie de handelsraad te Praag, onlangs asiel hebben gezocht in het land, waar zij waren geaccrediteerd. In het ideologische conflict tussen de sowjetunie en communistisch China hebben de Albanese communisten de rijde van Peking gekozen. Gisteren is de 22-jarige student H. Simons uit Tilburg met zijn scooter in frontale botsing gekomen met een vracht auto. Hij werd zodanig aan het hoofd gewond ri- ter plaatse overleed. Het or -de in de Philips Ving- boor 'rg. bracht om zich van een goede plaats te verzekeren, juichten de bruidsstoet toe op zijn weg naar de kathedraal, waartoe tweeduizend mensen toegang hadden gekregen. Onder het vijftigtal koninklijke gasten was^ ook prinses Ire- Het bruidstoilet trok in het bijzonder de aandacht door de dubbele sleep. Het een kleed van fijn wit zijden weef- laar ontwerp van John Cavanagh, een van de nek afstaand rolkraag- i lange smalle mouwen met kleine knoopjes. De tulen sluier, met een dia manten band vastgezet, volgde de vol- 'e lengte van de sleep. Het bruidsbou- quet was van witte rozen. Na de huwelijkssluiting en inzegening volgden Koningin Elizabeth en Prins Philip het bruidspaar naar het koor het tekenen van het register. Op trompetsignaal maakte de bruid ■everence voor de koningin waarop le Hertog en de Hertogin van Kent, rand in hand, glimlachend naar de wes telijke uitgang schreden. De moeder van de bruidegom, die weduwe is, heet nu Prinses Marina, hertogin van Kent. Veiligheidsr a a d begon het debat over Angola De veiligheidsraad is gisteravond be gonnen met een debat over de toestand in Angola. Een groep Aziatische en Afri kaanse landen had om bespreking van deze toestand gevraagd, omdat de Portu gezen de negers in Angola volgens hen op grote schaal afslachten en meedogen loos onderdrukken. De Portugees Vasco Garin verklaarde dat de terroristen in Angola wellicht tot nieuwe aanvallen zullen overgaan als het debat doorgang mocht vinden, omdat op elke bespreking van deze kwestie in V.N.-verband gewelddaden in Angola waren gevolgd. Hij protesteerde daarom tegen opneming van dit punt op de agenda. De V.A.R., Liberia en Ceylon hebben een ontwerpresolutie ingediend, waarin Portugal verzocht wordt „de onderdruk kingsmaatregelen in Angola onmiddel lijk in te trekken". De indieners van de ontwerpresolutie willen voorts dat de Veiligheidsraad de „onderdrukkingsmaat regelen en de moorden, die op grote schaal in Angola zijn gepleegd", betreurt. De toestand in Angola moet beschouwd worden als „een bedreiging voor de vrede in de wereld" en de commissie van vijf man, die de Algemene Vergade ring heeft opgericht voor onderzoek in Angola, moet „onverwijld" hiermee be ginnen. De raad moet Portugal verzoe ken het werk van de commissie te ver- Tenslotte willen de indieners vai ontwerpresolutie, dat de Veiligheidsraad het verzoek van de Algemene Vergade ring aan Portugal, zijn politiek in Angola te herzien, bekrachtigt. Argentinië tegen V.S. Geen nieuwe actie tegen Castro Naar veriuidt heeft Argentinië de Ver enigde Staten de raad gegeven ten opzich te van Cuba een politiek van leven-en- laten-leven aan te nemen en niet aan te dringen op een Latijnsamerikaanse actie tegen Fidel Castro. Dit nieuws kwam van betrouwbare zij de nadat Adlai Stevenson, persoonlijk afgezant van president Kennedy, een pri- vé-gesprek met president Arturo Fron- dizi van Argentinië had gehad. De Argentijnse minister van buitenland se zaken, Adolfo Mugica, zou Stevenson in een inleidend gesprek hebben meege deeld dat het onmogelijk zou zijn ieders s^teun te krijgen voor een strafactie tegen Eerder in de week heeft ook de Vene zolaanse president Betancourt verklaard te geloven, dat het Castro-regiem uit eindelijk onder zijn eigen gewicht zou bezwijken. De koele houding, die Venezuela en Argentinië in deze innemen, maakt het onwaarschijnlijk, dat thans reeds een gemeenschappelijke actie tegen Castro ondernomen zou kunnen worden. Mexico, Ecuador en Brazilië hebben zich zelfs vierkant tegen een dergelijke actie uit gesproken. (Van een medewerker) T de uitlopers van de Karme een der heuvels bij Zikhron Ja'acov in Israël, op een onontgin- baar, rotsachtig stuk grond staat een indrukwekkend mausoleum. De aarde in het graf daarbinnen is gebracht uit vierenveertig dor pen en streken van Israël. Zij aan zij met zijn echtgenote rust hier de man, die in de Joodse wereld be kend staat als de „vader der kolo nisten". Niet bekend is hij bij de buitenwacht als een der pioniers van de huidige Joodse staat. Maar evenals Theodor Herzl, de vader van het politieke zionisme, rust hij in het hart van Israël. In april 1954 voer een torpedoja ger van de Israëlische marine de haven van Haifa binnen. Aan boord bevonden zich de stoffelijke resten van Baron Edmond de Rothschild en zijn echtgenote. ,Jk betwijfel, of er in de gehele geschiedenis van het Joodse volk in de verstrooiing over een periode van bijna tweedui zend jaar een figuur gevonden kan worden, die te vergelijken is met Baron Edmond de Rothschild. Hij was niet alleen een filantroop of weldoener, ofschoon hij meer geld voor Israël gaf dan enige andere Jood en waarschijnlijk zelfs meer dan het gehele Joodse volk tezamen offerde tot aan de stichting van d( Joodse staat", zo sprak Ben Goe> rion bij de herbegrafenis. Geen einde Er kwam geen einde aan de steun oor de kolonisten in Israël, toen nog Palestina geheten, toen Baron Edmond de Rothschild in 1934 overleed. Zijn zoon James nam het werk over. En toen de ze in 1957 kwam te overlijden zette diens zoon evenals zijn grootvader Ed mond geheten het werk voort. Vele zijn de ontginningswerken in Israël, die door deze Franse tak der vermaarde Rothschilds mogelijk zijn gemaakt. Zo veel, dat zij thans bekend staan als de Israëlische Rothschilds. De aanleg van de oliepijpleiding van 425 kilometer, lo pende van Elath naar Haifa, is mo gelijk geworden door Baron Edmond de Rothschild. Dat Israël de door Herodes de Grote gebouwde legendarische stad Cesarea herbouwt kan alleen met de steun van de man, die een der rijkste ter wereld is. Naar Nederland In zijn functie van president voor ropa van de State of Israel Bonds brengt Baron Edmond de Rothschild 13 V oorbereidingen in W.-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) De bondsregering bereidt er zich op voor, dat reeds in de loop van juli de westelijke mogendheden besprekingen zullen beginnen over de Duitse kwestie en over Berlijn, ter voorbereiding van de gedrags lijn voor het geval Chroesjtsjef waar maakt wat hij tijdens zijn gesprekken met president Kenne dy in Wenen reeds heeft aange kondigd, nl. dat hij nog dit jaar een vredesverdrag met Duitsland (of althans met de communisti sche helft daarvan) en een herzie ning van de status van Berlijn aan de orde wil stellen. Het heet in welingelichte kringen in de bondshoofdstad, dat de bondskanse lier inmiddels in het bezit is gesteld i het aide-mémoire dat .Chroesjtsjef Wenen aan Kennedy, over deze bei de aangelegenheden overhandigde. De Amerikaanse staatssecretaris voor Eu ropese zaken, Foy Kohier die afge lopen maandag bondskanselier Adenau er in Dusseldorf van het verloop van de Weense conferentie op de hoogte stel de terwijl minister Rusk met de Fran sen en president Kennedy zelf met de Britten sprak heeft het voor hem meegebracht. In de aidé-mémodre staat niets an ders dan datgene wat Chroesjtsjef al sinds zijn beroemde „Berlijn-ultimatum" van einde 1958 tot de regeling van de Duitse kwestie, het vredesverdrag met Oost-Duitsland en de herziening van de status van Berlijn heeft bijgedragen. Er stond geen termijn in. waarin Chroesjtsjef deze zaken opnieuw aan hangig wil maken. Dit zou gelijk staan met een herhaling van het Berlijn-ul timatum, dat destijds president Eisen hower onder tafel wist te praten. Men betreurt in Bonn, dat het be staan van dit aide-mémoire is be kendgemaakt. Het stoorde de opti mistische tonen, die Bonn na Weense conferentie had laten horen en die waren bedoeld om de Berlijn- se kwestie elke dramatisering te ont nemen. Ook nu klinkt nog altijd de optimistische noot door: het was een goed gesprek, het kan leiden tot ont spanning in de wereld, het is juist dat Chroesjtsjef weet dat Kennedy zich niet zal laten intimideren etc Daarnaast geldt het in regeringskrin gen in Bonn echter als zeker, dat Chroesjtsjef inog voor het communisti sche partijcongres in Moskou in okto ber a.s. de Duitse en Berlijnse kwestie aan het rollen zal 'brengen. Bij die ge legenheid zijn dan ook de leiders var de landen van het communistische oostblok o.a. Chroesjtsjefs vredes- verdrags-partner in Oost-Berlijn, Walter Ulbricht in de Sowjet-Russische hoofd stad verzameld. Men verwacht, dat Chroesjtsjef de westelijke mogendheden officieel tot bij woning van een Duitse vredesconferen tie zal uitnodigen. Het zal niet gemak kelijk zijn om deze uitnodiging eenvou dig te negeren, ook niet voor West Duitsland dat dan midden in de verkie zingscampagne zit. Arrestatie moordzaak Roger Gavoury een belegering van een half uur rond een afgelegen villa in het heuvel land boven Algiers, heeft de politie twaalf man gearresteerd in verband met de moord op Roger Gavoury, hoofd van de politie te Algiers. Op 31 mei werd Gavoury in zijn wo ning dood aangetroffen met messte ken in het lichaam en hoofdwonden. Hij was destijds bezig met het onder zoek naar de mislukte opstand der ge neraals van april jl. De politie deelde mee dat zich onder de gearresteerden vijf oud-legionairs be vinden, een van hen had een soort ha kenkruis in zijn bezit. De politie neemt aan dat twee van de twaalf de moord hebben gepleegd. De overigen worden vastgehouden als medeplichtigen. Tijdens het verzet tegen de politié werd een der mannen, een burger door kogels uit politiewapens gewond. Advertentie //gjue/ikockte twe/ik, in ëuAopa Ook in België zullen binnenkort rijvaardig heidsbewijzen worden ingevoerd, heeft de Bel gische minister van ver keerswezen, F. Betrand, meegedeeld. Voorts zul len een drietal andere maatregelen ter verho ging van de verkeers veiligheid worden geno men: het invoeren van van rechts, van een nationale rege ling voor de snelheids beperking (tot nu toe een gemeentelijke be slissing) en van het ter plaatse betalen van boete voor verkeers overtredingen. In Raalte wordt op za terdag 1 juli een natio nale zwemsportdag voor lichamelijk gehandicap te kinderen van 12 tot 18 jaar gehouden. Het initiatief tot deze bij zondere sportdag, de eerste van deze aard in Nederland, is uitgegaan van de Raalter badmees ter, de heer H. van Oos ten. Individuele gehan dicapten en landelijke ploegen van gehandi capten van de K.N.Z.B. en de padvinderij zullen aan dit sportfestijn deel- Het jaarlijkse congres voor de goochelkunst onder auspiciën van de Nederlandse magische unie wordt ditmaal ge houden op 17 en 18 juni in Esplanade in Utrecht. Van het uitgebreide programma wordt het overgrote deel ingeno men door het concours om het kampioenschap van Nederland 1961. Zij financierden het zionisme juni een bezoek aan Nederland ter ken nismaking met de Joodse gemeenschap en voor het voeren van enige bespre kingen. Hij draagt de fakkel voort, die zijn grootvader ontstoken heeft. Herzl heeft het politieke zionisme le ven in geblazen, Chaim Welzmann heeft het uitgedragen, Ben Goerion gereali seerd, maar Baron Edmond de Roth schild heeft het gefinancierd. „Zonder mij had Herzl nooit kunnen beginnen, maar zonder Herzl had ik nooit kunnen doorgaan", heeft hij eens gezegd. Want ruim tien jaar voor Herzl in 196 met zijn boek De Jodenstaat het Joodse volk voor het zionisme, voor de terugkeer naar het land der vaderen mobiliseerde, was Baron Edmond de Rothschild in zijn weelderige woning Parijs reeds bezig actief mede te hel pen een Joodse staat te verwezenlijken. Hoe het begon Reeds in 1882 hadden de eerste Jood se pioniers zich in Palestina gevestigd. Het waren hoofdzakelijk studenten uit Roemenië en Rusland, die hun carrière SATELLIET KWAM NIET IN BAAN OM AARDE basis Vandenberg een nieuwe Ameri kaanse satelliet gelanceerd de Ontdekker 24. Hoewel de start perfect verliep is de raket niet in zijn baan om ó"e aarde ge komen. Het doel van de lancering poging om een capsule van circa 135 kg na terugkeer in de dampkring te bergen met behulp van vliegtuigen die var sleepnetten zijn voorzien en die de capsu le moesten opvangen. Van twintig van zulke pogingen zijn er tot dusver viei geslaagd. Wat het tweede doel was van de lancering werd niet bekend gemaakt. Wel is bekend dat de raket een nuttige lading aan boord had van in totaal circa 900 kg. De Luchtmacht bewaart een volledig stilzwijgen over dit gedeelte van de proef. Volgende week zullen de Verenigde Staten een poging ondernemen om met behulp van een Thor-Able-Starraket drie satellieten tegelijk in verschillen de banen om de aarde te brengen. Een jaar geleden werden met be hulp van een zelfde raket reeds twee satellieten tegelijk met succes om de aarde gebracht. Nieuwe arrestatie vrij heidsrij ders Het aantal vrijheidsrijders dat gevan- ;n is genomen is gisteren gestegen tot toen elf mensen in Jackson (Missis sippi) werden gearresteerd, omdat zij op een spoorwegstation en een vliegveld trachtten de rassenbarrières te doorbre ken. Evenals alle vorigen werden zij gearresteerd wegens „vredeverstoring." Het zijn negen vrijheidsrijders uit New Orelans. een autoriteit uit de staat New York en een autoriteit van de NAACP. De politie deelde mee dat er in Jack- n nog plaats is voor 275 arrestanten. Op de kruising Prins Hendriklaan- rijksweg 12 in Utrecht is gisteren de 62-jarige mevrouw J. W. A. Wieringa- Beerthuis die op een bromfiets reed bij het oversteken door een auto gegrepen. Het slachtoffer werd over gebracht naar het ziekenhuis en is daar korte tyd later overleden. hadden opgegeven om het land der va deren te ontginnen. BILU noemden zij zich naar de beginletters van de He breeuwse woorden van Jesaja 2 5 „Huis van Jacob, kom, laat ons gaan". Zo gingen de toekomstige artsen, ad vocaten, sociologen enz. om met de handen de grond van Israël te ontgin nen. Maar hun onervarenheid, de ont beringen, de tegenwerking van de Turk se overheid waren sterker dan hun ide alisme. Oogst op oogst mislukte op het stuk grond, dat zij Risjon-le-Zion noem den en dat nu een welvarende plaats is. Met hun laatste geld stuurden zij twee afgezanten naar Europa om daar hulp te zoeken. De afgezanten herinner den zich de naam Rothschild, toen reeds synoniem voor onmetelijk vermogen. Zij herinnerden zich, dat Edmond de Rothschild in Parijs in 1862 de Franse staat met een bankgarantie van vijf miljard goudfrank van een bankroet had gered. Frankfort Zij herinnerden zich ook, dat een der voorvaderen van de dynastie der ban kiers een arme Jood was in het Frank- fortse getto aan de Judengasse en dat deze Amsel in 1530 de naam aan zijn nakomelingen had gegeven, die zij thans nog dragen door een rood schild aan zijn huis te bevestigen. Naar baron Edmond de Rothschild in Parijs gingen de afgevaardigden in hun schamele kle dij uit Rishon-le-Zion. Geen eenmalige bijdragen vroegen zij hem. Zij ver zóchten hem de ontginning van Israël mogelijk te blijven maken. Onbekend zijn de bedragen, die Baron Edmond de Rothschild, zijn zoon James en diens Edmond sedertdien voor deze ont- ter beschikking hebben gesteld. elfs niet te schatten. Het bedrag loopt in de miljarden. Alles In het tegenwoordige Israël zijn er ïorme gebieden waar elke boom, el ke struik, elke korenhalm, elke meter weg, elk huls, elke leiding, elk dorp en elke stad geheel zijn betaald door de Rothschilds. Dat in Jeruzalem een parlementsgebouw verrijst is alleen mogelijk door een gift van de nakome lingen van de man, die in Frankfort de ene dag op de andere leefde. De huidige baron Edmond de Rothschild zet de traditie begonnen bij zijn groot vader voort. KINDERCAKES pak voldoende voor 14 dagen 78 ct Happy Food is een product van MOLEN AAR'S KINDERMEELFABRIEKEN BINNEN TWEE MAANDEN VERKIEZINGEN Hassan Arsanjam heelt op een pe conferentie bekendgemaakt dat nieuwe regering binnen twee maanden nationale verkiezingen hoopt te houden. Hij zei dat de regering aan de Sjah heeft verzocht een verkiezingsproclama tie uit te vaardigen voor een parlement dat het oude, dat vorige maand is ont bonden, moet vervangen. Als de verkiezingen werkelijk binnen twee maanden worden gehouden wordt het de derde maal in minder dan een jaar dat de Perzen naar de stembus gaan. De twee laatste verkiezingen in augustus en januari zijn als „ver valst" bestempeld. De aankondiging wordt rice nationale frontpartij, die eerder heeft gedreigd haar eis om verkiezingen met demon straties en stakingen kracht bij te zet* Premier Ali Amini die eerder had verklaard dat verkiezingen onder de huidige wet onmogelijk waren binnen een half jaar, heeft gisteren voor het eerst vergaderd met de vijf leden van het dagelijks bestuur van het nationale Arsanjani verklaarde dat de regering nu bezig was de verouderde kieswet, die van 55 jaar geleden dateert, te herzien. Zij hoopte hiermee binnen een week klaar te zijn. Daarna zou dan de proclamatie van de Sjah volgen. Paus maakt hekend: De paus heeft vanochtend op een aan journalisten toegestane audiëntie medegedeeld dat konin gin Fabiola van België in blijde verwachting is. De paus verklaar de dat de koningin de attentie had gehad hem als eerste van dit heug lijke nieuws in kennis te stellen. „Niets kan de hooggestemdheid der gevoelens van het Belgische koninklijke paar en zijn gods vrucht beter in het licht stellen dan dit gebaar", aldus de paus. Geruchten over de blijde gebeurte nis aan het Belgische hof hebben al lang de ronde gedaan. Zij bereikten een hoogtepunt, toen tijdens het offici ële bezoek van het Belgische konink lijke paar aan Parijs van enkele weken geleden de Belgische vorstin de laatste twee dagen haar kamer moest houden en op medisch advies moest afzien van het bijwonen van officiële plechtighe den. Van de zijde van het Belgische hof werden de geruchten echter be vestigd noch ontkend. Het socialistisch dagblad „Volksga zet" oefent scherpe critiek uit op het feit, dat de berichten over de blijde gebeurtenis niet in Brussel zelf zijn bekendgemaakt. Reagerend op een me dedeling van de „Osservatore Roma no" van donderdag, waarin werd ge sproken over de „buitengewone toe stand van koningin Fabiola", schrijft het socialistische orgaan: „Dit is een klinkende bevestiging van een nieuws, 617) Omstreeks het jaar 200 na Chr. heeft de arts Quintus Serenus Sam- monicus een voortreffelijk middel aanbevolen tegen koorts, kiespijn en andere narigheden. Wanneer nl. het woord abracadabra in 11 regels, die telkens één letter minder bevatten, op een stuk perkament wordt ge schreven en dit kleinood wordt aan een vlasdraad om de hals gedragen, kan het welhaas> niet anders, of de lichamelijke ongemakken vlieden heen, gelijk ongedierte voor DJ).T. De toverformule die de patiënt bij zich moest dragen, zag er dus als volgt uit: abracadabra abracadabr Tegenwoordig heeft het woord abracadabi£ uitsluitend nog de be tekenis van onzin en wartaal en daar zal wel veel waars In zitten, maar desondanks is bovenstaande driehoek een wiskundige merkwaardigheid, want in die figuur kan het woord abracadabra op niet minder dan 1024 verschillende manieren in horizontale en schuin-verticale richting worden gelezen, betgeen zeer zeker tot het verdwijnen van koorts of kiespijn zal bijdragen. Vroeger, toen het in elkaar knut selen van dergelijke ietterflguren een gewild bedrijf was. had men voor een zo groot aantal mogelijk heden die in de rangschikking van slechts enkele letters verborgen lag, meer oog dan thans, nu niemand meer de tijd heeft zich daarin te vermeien. Het verst in dit opzicht beeft de auteur het gebracht, die het graf schrift op de zerk van Silo in de kerk San Salvador te Oviëdo, Spanje, heeft gerangsch'kt. Dit opschrift ziet er als volgt uit: ticefspecncepsfecit icefspecnincepsfeci cefspecnirlncepsfec cfspecnirprlncepsfe fspecnirpoprincepsf specnlrpoloprinceps pecnirpoliloprincep ecnirpollSiloprlnce pecnirpoliloprincep specnlrpoloprinceps fspecnirpoprincepsf ef specnirp r ince psf e cefspecnirincepsfeo icefspecnincepsfeci ticefspecncepsfecit Op het eerste gezicht schijnt deze figuur ons één brok willekeur toe, maar wanneer u aanvangt bi) de S in het midden kunt u in de richting van de t's op de vier hoekpunten lezend, op 45760 verschillende manle ren de zin vormen: „Silo princeps feclt", betgeen zoveel betekent als „Vorst Silo heeft (mij) gemaakt". Hoewel dit op de grafzerk van Silo niet als zodanig Is vermeld, lijkt ons deze lettervlerhoek een uitste kend middel tegen slapeloosheid. Maar u moet haar niet aan een vlas draad om de hals dragen, doch zon der mankeren alle vijfenveertigdui zend manieren „ausprobleren". Slaap wel! Over slaap willen we graag nog iets meer vertellen, want daarbij doen zich veel belangwekkende bij zonderheden voor. Daarover een volgende keer! dat reeds enkele weken bij herhaling door de buitenlandse pers werd ver spreid, maar waarvan noch de Bel gische bevolking, noch de regering tot nu toe officieel op de hoogte wa's ge- racht. Nochtans waren daar voldoende gelegenheden voor geweest, zoals de lichte ongesteldheid van de vorstin tij dens het officiële bezoek ^aan Frank rijk. En in feite moet voor een derge lijke aangelegenheid geen gelegenheid worden gezocht. In een land. waar men de flaters van het koninklijk huis en hof bijna niet meer kan tellen, maar waarvan de bevolking en de elkaar opvolgende regeringen loyaal de regels van de monarchieke staatsvorm bleven spelen, zou het simpelste verzoenings- gebaar er in bestaan hebben de wettige regering de gelegenheid te bieden de komende blijde gebeurtenis aan de Bel gische bevolking mede te delen. Maar n)en wil er blijkbaar in Laken het koninklijke paleis e dgewoonte in houden van de elementaire regelen van de grondwettelijke monarchie af te wijken", aldus de Volksgazet. „Men begrijpe ons niet verkeerd", voegt de „Volksgazet" hieraan toe, „wij richten geen aanval op het Vaticaan. De volle verantwoordelijkheid voor het gehele gebeuren ligt bij het vorsten huis en zijn hofhouding. Al met al wordt een nieuw hoofdstuk geschreven in het zwarte boek van de betrekkingen tussen Beleië en zijn vorstenhuis." De Belgische radio onderbrak om kwart over t'en zijn uitzendingen om het nieuws uit Rome bekend te maken. Inmiddels kon van de zijde van het Belg'sche hof in Brussel geen bevesti ging van het nieuws worden verkregen. DE AUDIËNTIE Boudewijn en Fabiola werden met groot ceremonieel door de paus in audiëntie ontvangen. Begeleid door Vaticaanse functionarissen reed de stoet van negen pauselijke auto's met het vorstelijk paar en het gevolg van veertien personen, onder wie premier Lefèvre en minister van buitenlandse zaken Paul-Henri Spaak naar het va ticaan.. Afdelingen van de Zwitserse garde in hun middeleeuwse blauw, geel en rode uniform, van de Palatijnse garde in hun donkerblauwe tenue en gendarmes brachten het militaire sa luut. De stoet reed Vaticaan stad bin nen door de klokkenpoort tot op het Sint-Damascus-plein binnen het pau selijk paleis. De koning was in militair uniform, de koningin in een lange witte japon met witte sluier. Gewoonlijk zijn vrouwelijke bezoeksters in het zwart maar voor Italiaanse koninginnen is bij uitzondering wit toegestaan en de paus DE LIFT De kapel van de Palatijnse garde speelde het Belgische volkslied. Daar na trad de koningin het paleis binnen om per lift naar de tweede verdieping gebracht te worden waar de paus zijn bezoekers wachtte, inplaats van met middels de erewacht op het plein. Op de tweede verdieping begaven de be zoekers zich naar de Clemenszaal. het eerste vertrek van de pauselijke ap partementen. Koningin Fabiola glim lacht en boog herhaaldelijk naar de pauselijke dignitarissen. Zij droeg een diadeem op haar achterwaarts gesla gen hoofdsluier. Koning Boudewijn droeg de halsketen met kruis van de hoge Christusorde waarmee hij door de paus is onderscheiden en waarvan hem de versierselen woensdagavond op de Belgische ambassade waren overhan digd. De paus verwelkomde het vorstelijk paar op de drempel van de troonzaal, waarbij koning en koningin een knie buiging maakten en de pauselijke ring kusten, en leidde hen naar twee arm stoelen. Zelf nam hij plaats op een zelfde zetel onder een troonhemel. De verhoging waarop de pauselijke troon gewoonlijk staat was nu verwijderd, evenals bij het bezoek van de Britse koningin. Het onderhoudt had plaats achter gesloten deuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5