JHcume £ri&srlje GTouranl Conflict dreigt in de metaal Commentaar Laos-conferentie werd opgeschort Nieuwe fase in kankeronderzoek? NIEUWS in één oogopslag Ratten en muziek BON Na val van bolwerk Padong 110,- In Wenen grimmige taal over Berlijn? DONDERDAG 8 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12193 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stutvasticl) U aJifblteen mfn bert ia ttgfteBspttT N.S. nog niet in spoorboekje thuis Zie pagina 9 Het beraad over de loonvoorstellen in de metaal is een week uitgesteld in verband met het huurverhogingsvoorstel van de regering waarin o. m. staat, dat de looncompensatie uit de z. g. produktiviteitsruimte dient te worden bekostigd. De V. S. hebben besloten niet te zullen deelnemen aan de veert ienlandenconferentie in Genève zolang er geen sprake is van een werkelijke wapenstilstand in Laos. Dit is medegedeeld na het bekend worden van de val van Padong. Steeds meer wordt duidelijk dat in het topgesprek in Wenen Kennedy en Chroesjtsjef vierkant tegenover elkaar zijn blijven staan. Zij zouden elkaar o. a. hebben gewaarschuwd zonodig geweld te zullen gebruiken in de kwestie-Berlijn. Chroesjtsjef zou hebben gezegd eenzijdig een vredesverdrag met Oost- Duitsland te zullen sluiten. Uit de tot heden gevoerde besprekingen ter rondetafelconfe rentie met de west is gebleken, dat grotere zelfstandigheid voor Suriname slechts mogelijk zal zijn door wijziging van het Statuut van het Koninkrijk. Op de jaarvergadering te Utrecht van de Nederlandse orga nisatie van de Internationale raad van christelijke kerken is bijna het gehele moderamen van de oecumenische raad in Nederland aanwezig geweest. Enkele leden van dit moderamen hebben deelgenomen aan een forumdiscussie. Naar het oordeel van minister Van Aartsen is het niet nood zakelijk te gaan werken met vestigingsverboden voor indus trieën in het westen. Volgens hem kan de randstad Holland zich nog uitbreiden, met name in West-Brabant. De zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen heeft bij de in voering nogal strubbelingen gegeven. Vele treinen hebben vertraging. TTET Mij fit een schoon XX verhaail: de legende van de rattenvanger van Hameln en het is niet verwonderlijk dat men in düfc Duiltse stadje ieder jaar weer opnieuw deze legende tot leven wekt Dan trekt weer de ratten vanger in zijn middel eeuwse kledij door de straten, zachte melodieën ontlokkend aan zijn fluit En BoaJs eens de ratten hem volgden, zo trekt nu de Ha- meinse jeugd aóbter hem aan, gekleed in de grauwe slobberpatoken en met de lappenmuts op die hen op ratten moeten doen lijken. De magische kracht die haast van liet bestaan der wereld af aan de muziek wordt toegeschreven, vindt in deze legende een fraaie uitbeelding. Ratten, zelfs ratten, zijn er gevoelig voor, zo wil men aantonen. Zal de mens dan niet zijn verruk king vinden in het maken en in het (Luisteren naar mu- Nu kan die rattenvanger van Hameln overal voor ge bruikt worden. Hij is als het ware het zinnebeeld gewor den van de „verleider", de bespeler van de volksziel die op haast sinistere wijze de „domme massa*' achter zich weet te krijgen. Of ook wel zimnenlbeeld van het onper soonlijke: het materialisme, de zucht-naar-meer .zou men op het ogenblik kunnen aan duiden als een moderne rat tenvanger van Hameln. En menigeen is, als de ratten de (rattenvanger volgend, zijn ondergang tegemoet gegaan! Kan men ook de moderne krant met haar massa-oplage en massa-beïnvloeding zien als een moderne rattenvan ger? Niet als die krant een goede krant is. Die de feiten weergeeft zoals ze zijn en de achtergronden toont. Die óók haar commentaar geeft natuurlijk. Maar nuchter en controleerbaar en niet met de „verborgen verlei ding" van een rattenvanger! Ter zake: hebt u al eens met iemand over onze krant gesproken? En een bon op gezonden? Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid nwerxfjda, ontvang Ik graag bet boek „Ttp-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) EERVOL ONTSLAG VOOR GENERAAL HASSELMAN Bij K.B. is met ingang vain 1 juni 1961 op het daartoe door hem gedaan verzoek ter zake van langdurige dienst eervol onltslag uit de militaire dienst verleend aan Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, generaal B R. P. F. Hasselmen, van de generale staf, onder bijzondere dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tel van jaren in verscheidene zeer gewichtige betrekkingen aan HM. de Koningin en aan den Lande bewezen. Verdronken Dp 7-jarige J. J. Ele- veld uit* Wormerveer is gistermiddag in de Zaan gevallen en verdronken. De politie bracht de jongen binnen twee minuten op de wal, maar kunstmatige ademhaling had geen resultaat meer. (Van onze sociaal-economische redactie) OPNIEUW dreigen moeilijkheden te ontstaan rondom de loonvoorstellen van de metaalindustrie. Het voorstel tot verhoging van de uurlonen met 10 cent per 1 juli e-n met 5 cent op 1 april van het volgend jaar, was reeds bij het College van Rijksbemiddelaars ingediend en gisteren lag het voorstel al bij de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor De looncommissie was unaniem be reid het voorstel zonder de partijen eerst nog te horen gunstig te advise ren. Een spaak in het wiel stak echter de brief van de staatssecretaris van sociale zaken, waarin stond, dat bij de goedkeuring van ingediende of nog in te dienen loonvoorstellen rekening zal moeten worden gehouden met de compensatie van de huurverhoging van het volgend voorjaar. De staats secretaris heeft zich tegenover het be stuur van de Stichting van de Arbeid bereid verklaard deze kwestie per soonlijk nader toe te lichten in het bestuur van de Stichting. IVF AD AT de val van het pro-wes- terse bolwerk Padong in Laos bekend was geworden, heeft Ame rika besloten, niet meer aan heft werk van de Laos-conferentie in Genève te zullen deelnemen, voor dat er een werkelijk effectieve wa penstilstand in Laos tot stand is ge komen. De Amerikaanse delegatie zal Genève niet verlaten, maar blij ven streven naar een bestand, zolang de situatie in Laos daft veroorlooft. De zitting van gisteren ging op verzoek van de westelijke delegaties niet door. Vandaag werd Gromyko, de Russdsdhe minister van buitenlandse zakep in Ge nève verwacht met raiieuwe instructies van Moskou. Van zijn (houJdimlg zal af hangen, oif en wanneer de conferentie zal wordön voortgezet. Volgens inlichtingen, die de Ameri kaanse delegatie ontvangen heeft, heb ben de Pathet Lao-strijdkradhten hun offensief grotendeels gestaakt, toen op 3 mei die wapenstilstand wend afgekon digd en hebben zij van die daig af ihun acties geconcentreerd bij Padong. De Amerikaanse gedelegeerden beschouwen de sdhending van het bestand moreel van groot belang, maar in militair op- zidht van weinig betekenis. Zij menen, dat de positie van de a nti-communisti sche strijdkrachten sinds de wapenstil stand over het geheel genomen enigszins versterkt is. Het bergdorp Padong was echter een symbool geworden van het verzet (tegen de oomimunisten en om die reden is de val ervan voor de situatie in Laos van grote betekenis De verbittering in westelijke kringen wordit verergerd door de toezegging van premier Chroesjtsjef aan Kennedy, dat "aos de hand moet worden gehouden het bevel, he' vuren te staken. Mi nister Rusk (buitenlandse zaken) ver klaarde in Washington, het niet erg be moedigend te achten dat de communis ten Padong hebben veroverd, twee da gen nadaft het Weense gesprek geëindigd (Advertentie) KUNT U SNEL BESLIS SEN OVER f 110,-? m Alleen voor u, die beseft welk een voordeel u Hier geboden wordtEen elegant kostuum, perfekt en komfortabel voor een uitzonderlijk laag be drag. Alleen als u besluit vaardig bent: t is 'n speciale aanbieding die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN De regering van Bolivia heeft officieel medegedeeld, dat een communistisch complot is ontdekt om in het land een gewapende opstand te ontketenen, ge volgd door een opmars naar de hoofd stad La Paz. Deze opstand had vandaag moeten plaatshebben. De regering heeft de ebaat 1 afgekondigd en de leiders van plot gearresteerd. De looncommissie heeft in verband hienmee de advisering over de loonvoor stellen van de metaalindustrie overge dragen aam het plenaire bestuur va stiiabtinig. Voor de huuroompensatie het volgend jaar zal naar sdhalttmg 1.7 2% van de loonsom moeten worden gereserveerd uit de produlktiviteiitssüj- ging. Van de loonsverhoging van 5 cent per 1 april van het volgend jaar zou na aftrek van de huiuroampensatie niet veel meer dan 2 cent per uur overblijven. Desgevraagd deelde de heer H. Peters, voorzatter van de Chr. Metaaltoedirijfs- bond ons mede, zeer verbaasd te zij over deze gang vaaj zaken. Hij was vai mening dart hier te sterk voorunit gegre pen wordt op de gang van zaken m< huren. Het wetsontwerp tot verhoging van de huren moet nog ingediend den bij de Tweede Kamer, laat staan dat de Kamer ad een beslissing genomen heeft De heer Peters achtte het juister dat het loonrvoorstel voor de metaalin dustrie thans niet te veel gezien wordt in het licht van de komende buuroom- pensatne. Bovendien wilde hij de re lijkJhexd' niet uitsluiten dat de werk gevers un de metaalindustrie volgend jaar bereid zullen blijken de huurcom- boven de Loonsverhoging van vijf cent per uur zonder dat doorberekening m de prijzen plaats vindt. De besturen de werknemersvakcentralen diie verte genwoordigd zrijn im het bestuur vai Stichting van de Arbeid beraden zich op het ogenblik op de situatie. In de kranig van het CH.V.-bestuur bleek ech ter reeds weinig waardering te bestaan voor de gang van zaken. Zeer uitdrukkelijk verklaarde de heer Peters nog, dat het voor de vakbonden onmogelijk zal z(jn tevredenheid bij de mensen te wekken indien alleen de 10 cent per 1 juli wordt goedgekeurd niet de 5 cent per 1 april a.s. Hij ge loofde dat daardoor ook het prestige van de vakbonden zal worden aangetast. Ontkoppeling van de twee voorstellen wordt onaanvaardbaar geacht. Vooris hebben wij de indruk gekregen dat in werkgeverskring het grootst mogelijke begrip bestaat voor deze reactie van de vakbonden. De Koninklijke luchtmacht heeft een nieuw vliegtuigtype aan haar sterkte toegevoegd: de militaire uit voering van de Fokker F 27-Friend- ship,, ..Troopship" genaamd. Een hier vande C-10, is speciaal uitgerust heeft dubbele deuren, zodat het zich goed leent voor snelle om-en-om- droppings. Met medewerking van de Eerste Nederlandse parachutistenclub is men nu het toestel aan het probe ren. De foto toont parachutisten ir actie boven de Veluwc Aanstaande vader Antony Armstrong-Jones staat stil om een schil derij te bekijken voorstellend Het kruidenparadijs" van Jacopo Ami- goni. Armstrong-Jones opende gisteren een kunst- en antiekveiling in Londen, in de plaats van zijn echtgenote, prinses Margaret, die alle afspraken heeft laten vervallen omdat zij in het najaar een baby verwacht. Kennedy en Chroesjtsjef zouden elkaar in Wenen grimmig hebben gewaarschuwd dat zij in de kwestie Berlijn, zo nodig tot het gebruik van geweld zullen overgaan, aldus meldt de Washington Post. Chroesjtsjef zou de Amerikaanse president hebben medegedeeld, dat de Sowjetunie een eigen vredesverdrag met Oost-Duits- land zal sluiten, als niemand wil meedoen. Als de geallieerde bondgenoten do overdracht van de controle aan Oost- Duitsland mochten negeren, zouden de Oostduitsers hun toevlucht tot geweld nemen, waaraan de Sowjetunie dan haar steun zou geven. De Sowjetunie zou elke poging der westelijke bondgenoten om de Oostduitsers opzij te dringen, als een daad van oorlog beschouwen. Op zijn beurt zou Kennedy aan Chroesjtsjef de waarschuwing hebben gegeven dat de Verenigde Staten, on geacht welke overeenkomst de Sowjet unie met Oost-Duitsland mocht sluiten, de Sowjetunie verantwoordelijk zullen stellen voor het behoud van de door het Westen in de oorlog gewonnen toe gangsweg tot West-Berlijn. Bij elke po ging om de gealieerden de toegang tot West-Berlijn te belemmeren, zal ht Wes ten geweld gebruiken om naar de stad door te breken. Voorts zal zulk een po ging als een daad van oorlog worden beschouwd, aldus het Amerikaanse blad. Tegenstelling Intussen schrijft de politieke corres pondent van de Londense (onafhanke lijke) Daily Express dat in president Kennedy's verslag aan het Amerikaanse volk van zijn besprekingen in Europa de grote tegenstelling tussen zijn „vu rige lof voor generaal De Gaulle en het nauwelijks noemen van zijn besprekin gen met premier Macmillan" alom de aandacht heeft getrokken. Volgens deze correspondent was deze tegenstelling opzettelijk beraamd. In zijn besprekingen met Macmillan zou Kenne dy de Britse premier hebben gezegd, dat z.i. de tijd is gekomen, dat Engeland aan biedt het Verdrag van Rome onvoor waardelijk te tekenen en vervolgens voorstelt onmiddellijk onderhandelingen met de verschillende regeringen te ope nen, in plaats dat Engeland weigert zijn politiek ten aanzien van de E.E.G. duide lijk te maken, zodat niemand weet wat het eigenlijk wil. Dit „gebrek aan nauwkeurigheid" zou Kennedy hebben verbijsterd. Zo zou hij bijv. ook niet precies weten wat de Brit se houding is ten aanzien van de kwestie Berlijn. Kennedy zou er niet aan twijfe len, dat Engeland in laatste instantie krachtdadig met zijn bondgenoten zal optreden. Maar de Britse opvattingen bij het beramen van plannen om aan een eventuele crisis wat Berlijn betreft het hoofd te bieden, zijn nog steeds vaag. (Advertentie) Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN T UTTELE DAGEN slechts na de toezeg ging van Chroesjtsjef hoogstpersoon lijk aan Kennedy, dat aan de wapcnstil- standsovereenkomst in Laos de hand zou worden gehouden, moet een ernstige schending van communistische zijde van deze zelfde overeenkomst worden gemeld. Het is, ook voor wie nog enig vertrouwen in afspraken met communisten had. een ontmoedigend bericht. Geen wonder is het, dat onder deze om standigheden aan de besprekingen te Genève over Laos elke waarde wordt ont zegd. Het heeft generlei zin, aan dezelfde tafel te gaan zitten met wie even licht overeenkomsten schenden als dat zij deze aangaan. Of moeten wij aannemen, dat inzake Laos Chroesjtsjef niet machtig genoeg was om met de daad te bewijzen wat hij met de mond beleed? Voor wat betreft de communisten moet men, wanneer men aan Laos denkt, niet alleen Rusland, doch ook China in het oog houden. En sinds lang valt aan te nemen, dat men daarginds in China de Russische contacten met de westelijke wereld met argwaan volgt. Zou het niet zo kunnen zijn, dat deze jongste schending van de overeenkomst in Laos een nieuwe duidelijke waarschu wing is van het Aziatische communisme: denk erom wat gij ook mocht overeen komen, wij zijn er ook nog? En metter daad, Chroesjtsjef moet steeds naar twee richtingen zien naar West en naar Oost. Chroestjefs macht is groot, maar niet onbeperkt. Eens moest hij als een horige dansen naar de pijpen van Stalin. Deze week nog, op de ontvangst van Soekarno, liet hij zijn partijgenoot Mikojan dansen naar zijn eigen pijpen. Maar er zijn in de wereld ook vandaag nog pijpen, aan wier penetrant geluid hij niet voorbij kan gaan. Het zou ons niet verbazen, indien de jongste schending van de overeenkomst in Laos op de omgrensde macht van de Russische leider moet worden terugge- °In de Laotiaanse vlakte der kruiken zijn door dit ernstige gebeuren nieuwe krui ken gebroken. Zullen zij te Genève als nog kunnen worden geheeld? Het heeft weinig zin om te spreken met onwlligen. Het heeft evenmin zin om te spreken met lieden wier macht op een beslissend punt begrensd is. Voor de hand ligt het, dat de niet-com- munistische deelnemers aan de Geneefse conferentie op zijn minst mogen verlan gen, dat deze laatste schending alsnog ongedaan wordt gemaakt. Het is niet dui delijk wat men anders nog te bespreken zou kunnen hebben. „Jammer, dat ik een beetje te laat ben met het ijsmam, maar op het markt plein zijn ze een grote draaimolen aan het opbouwen. Boudewijn niet naar Engeland i.v.m. Fabiola? Een functionaris van de Belgische am bassade in Rome heeft verklaard dat het officiële bezoek van het Belgische ko ningspaar aan Londen in juli misschien wordt uitgesteld. Hij weigerde echter commentaar te leveren op berichten dat het bezoek zou worden uitgesteld omdat koningiin Fabiola een baby zou verwach- Inbussen verklaarde men in hofkringen te Brussel tegenover Ass. Press: „Het is zeker dat Koningin Faibiola in verwach ting is". Met bevestigde voorts dat het voor juli vastgestelde staatsiebezoek aan Sngeland is afgelast. Vermelden we nog, dat paus Johannes I koning Boudewijn bij gelegenheid van zijn bezoek aan het Vaticaan ondersohei- den heeft met de hoge Christus-orde. Het ereteken van de orde bestaat uit een halsketen met een kruis. Koning Boude wijn droeg het toen hij vandaag door de paus werd ontvangen De onderschei ding is voorbehouden aan katholieke staatshoofden cn werd ook toegekend aan generaal De Gaulle. T\e warmte is in de afgelopen twintig uur verder land van Europa naar het Oosten te ruggedreven, hetgeen samenhing met een verdere verplaatsing van een onweers- achtlg lagedrukgebied over Duitsland Een zwakke rug van hogedruk pas seerde vannacht ons land met enkele Sjklaringen, die vanmorgen nog in het osten van het land voorkwamen. Uit het Westen nadert echter het front van een depressie boven het noordelijk ge deelte van de Britse eilanden. Dit depressiegebied breidt zijn invloed geleidelijk verder over West-Europa uit. Het is gevuld met onstabiele lucht, waar in buien voorkomen. In ons land zal het weer vrijdag derhalve een wisselvallig karakter hebben met nu en dan buien iirm WÏT17Ï? F1\I ITT TI? DE» 4 en temperaturen die aan de lage kant W EjTiH 111 LIKUrA zijn voor deze tijd van het jaar. De Bilt verwacht tot i Tendens stationair orgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverwachting king met op enkele plaatsen nog buitje. Temperatuur in de middaguren Helsinki 16 graden of iets hoger Zeewater 14 ff, Stookh. Vooruitzichten: westelijke stroming met Kopenh zonnige perioden maar iets te koel. Aberdeen Vrijdag 9 Juni: zon op 4.21, onder 20.57, naan op 2.48, onder 16.37 uur. 13 jund Nieuwe Maan. Rapporten hedenmorgen zeven uur ONDERZOEKERS van het medische wereld een nieuwe hebben een nieuwe factor ontdekt die verantwoordelijk van therapeutische research is voor het verspreiden van mogelijk maken, zo deelden kanker in het menselijke weefsel, zo is gisteren bekend gemaakt. Deze ontdekking zal de stremmende factor ge- heden onschadelijk te zich kan uitbreiden' zo te voorkomen verklaard. „Om bij deze meer specifieke lijn dat de ziekte zich uitbreidt derzoekingen behulpzaa: gezonde weefsels. zijn heeft het St. Luke's zie kenhuis besloten een labora torium in te richten." De onderzoekers legden er gaat beginnen, belang genoemd. „Allereerst de nadruk op dat hun re- aaronder kanker beginstadium is. De „strem- werd mende factor" wordt gepro duceerd door kankerweefsels cn wordt in het menselijk weefsel afgezet in de vorm van draden vezelstof. De stremmende factor ontwik kelt een bron van voedsel voor de kankergezwellen en bevorder! de verspreiding van weefsel naar weefsel. IIH 14 01

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1