ziet de vooruitgang Carl Gustav Jung overleden je proeft de ontwikkeling Alle Europeanen krijgen garanties in Algerije WENEN VAN ALS DE ZETEL V.N. Generaal Bigot krijgt 15 jaar /ft een Oonte Vincent in de nacht In één oogopslag KOELKASTEN Het Tweede-Kamerlid Daams (P.v/i.A.) heeft aan de minister van land bouw en visserij schriftelijk gevraagd of in het onderzoek over de bewaar- capaciteit in privéhuishoudingen ook de onlangs aangekondigde initiatieven voor verhuur van koelkasten zullen worden betrokken. De heer Daams vraagt dit, wijzende op de toezegging van de minister in diens memorie van antwoord op de begroting 1961, dat hij met de produktschappen contact zou opnemen over een dergelijk onderzoek in verband met de afzet van consumptiemelk. Het kamerlid Peschar (P.v.d.A.) heeft aan de staatssecretaris van financiën gevraagd of mag worden aangenomen, dat in het wetsontwerp tot herziening van de tabellen voor de omzetbelasting ook aandacht zal worden besteed aan de verlaging van de omzetbelasting op koelkasten. Een grondlegger van de moderne psychiatrie Prof. Carl Gustav Jung, één van de grondleggers van de moderne psychiatrie, is gistermiddag aan een hartverlamming in Küsnacbt bij Zürich overleden. Hij was 85 jaar. Jung werd in 1907 de belangrijkste leerling van Sigmund Freud. Hun sa menwerking werd echter vijf jaar later verbroken toen Jung met een eigen theorie kwam betreffende de werking van het onbewuste op het bewuste leleven. De breuk met Freud leidde er toe dat Jung uit het internationale psychoanaly tische genootschap trad en een eigen school in Zurich stichtte. De voorn; ste punten van Jung's leer. die hij lytische psychologie noemde, als tegen stelling tot psycho-analyse, zijn: 1. Zijn indeling van de mensen in in troverte en extroverte typen. Verdere onderscheidingen berusten op de idee Het commando van de Verenigde Na ties in Elisabethstad en de regering van Katanga hebben in gelijktijdige verkla ringen meegedeeld, dat het militaire V.N.-commando zal worden samenge voegd onder het algemene hoofdkwar tier in Elisabethstad. In de afgelopen vijf maanden waren de V.N.-troepen in Noord- en Zuid-Katanga onder verschil lend militair commando geplaatst. Het communiqué van Katanga zegt dat het besluit van de V.N. „een ge baar is dat de territoriale integriteit en het gezag van de regering van Katan ga erkent over het gehele land". Een zegsman van de V.N. heeft deze opvat ting voor rekening van de regering ge- Het regeringscommuniqué dat aan verscheidene Katangaanse legereenheden In Noord-Katanga werd uitgereikt, zegt „daartegenover heeft Katanga erin toe gestemd loyaal en vreedzaam samen te werken met de troepen van de Vere nigde Naties op voorwaarde dat de V.N. ook goede nabuurschap tonen en op voet van gelijkheid samenwerken met de troepen van Katanga". In het communiqué aan de troepen zei de regering dat zij „correct optre den" wenst bij het samenwerken met Indiase en andere V.N.-troepen. De regering behoudt zich echter het recht voor om troepen te verplaatsen indien zij dat nodig acht om de orde te hand haven. k mens een of meer primaire functies van de geest de boventoon voe- het denken, het voelen, het ge waarworden en de intuïtie. 2. Jung acht de analyse van conflic ten uit een recent verleden belangrijker voor het begrijpen ontrafelen Jung legt grote nadruk op de wil te leven bij zijn definitie DOMINEESZOON Jung werd op 26 juli 1875 in Bazel ge boren als zoon van een philoloog-domi- nee. Hij studeerde medicijnen aan de universiteit van Bazel en zette zijn psy chologische studies voort in Parijs on der Pierre Janet, de Franse psycholoog en neuroloog die in 1947 overleed. Aan de universiteit van Zürich was Jung van 1900 tot 1909 arts in de psychiatrische kliniek. Van 1S35 tot 1913 was hij hier docent in de psychologie. Jung is vaak een mysticus genoemd en werd door zijn tegenstanders dik wijls gebrandmerkt als onwetenschappe lijk vanwege het grote belang dat hij hechtte aan de religieuze invloed J~ menselijke geest. Jung heeft geze de ziel een eenheid is die boven ruimte staat en hij heeft herhas gewaarschuwd tegen het toenemende collectivisme, dat volgens hem de ware oorzaak van de neurosen van de mo- CJung's invloed op de ontwikkeling de moderne psychiatrie is slechts gelijkbaar met die van Freud en diéns landgenoot Alfred Adler. INSTITUUT Toen Jung zijn werkzaamheden op 70- jarige leeftijd neerlegde had hij duizen- den mensen uit alle lagen van de bevol- king en uit alle delen van de werelc behandeld. In 1948 opende hij het Carl Gustav Jung instituut, dat zijn volgelin gen in Zürich hebben gesticht als oefen- centrum voor de analytische psycholo gie. Het is het model geworden voor soortgelijke instituten in Londen, New York, San Francisco, Philadelphia, Stuttgart, Hamburg en Muenchen. Jung had een afkeer van publiciteit en heeft nooit journalisten in zijn huis wil len ontvangen. De laatste jaren van zijn leven heeft hij slechts in gezelschap van zijn familie en van zijn meest vertrouw de volgelingen verkeerd. Zijn vrouw, Emma Rauschenbach, de toegewijde moeder van hun vijf kinderen en zelf deskundig psychologe, is in 1955 overleden. Ondanks zijn hoge leeftijd las Jung nog veel en voerde hij een uitgebreide correspóndentie met zijn medewerkers en vrienden. Slechts een paar maanden geleden heeft hij nog een artikel gepu bliceerd in een tijdschrift over psycho- l0Enkele weken geleden werd Jung ziek. Gistermiddag tussen 3 overleden. Op 24 juli zal de postadministratie ._.i de Nederlandse Antillen een serie bijzondere postzegels met bijslag „Voor het kind" uitgeven. De verkooptermijn loopt tot en met 23 december 1961. De zegels zullen voor de frankering geldig blijven tot en met 31 december Kijk hoe dubbeldik! Proef hoe extra fijn. Hap! Dat is los en bros. En nü voor hetzelfde geld... voor 20 cent chocola op z'n fijnst! volle melk puur hazelnoot Motenchip bit 1953 Vooruitgang in varen bracht luxe en veiligheid. Ontwikkeling op rookgebied brengt „Gulden Eeuw". Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas. gemaakt op de smaak van de moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw: 14 Ct. ook in blikjes van 20 st. SENORITAS I V/I# 4 verschillend* advertenties uil deze serie opstuurt naar N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt een plezierige Gulden-Eeuw verrassingl Spionne werkte jaren voor Oost-Duitsland De 31-jarige Rosalie Kunze, die voor het federale hooggerechtshof in Karls ruhe terechtstaat wegens spionage voor Oost-Duitsland, heeft gisteren ver klaard dat zij vier jaar lang Westduit- se defensie-geheimen heeft verraden aan de Oostduitse geheime dienst. De rood harige Rosalie is werkzaam geweest als secretaresse op het bureau van de Westduitse marine-staf. Zij vertelde dat zij, toen zij in 1954 nog in Oost-Duitsland woonde, besloot voo* het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid te gaan werken. Zij was lid van de Oostduitse communis tische partij. Haar eerste taak was het verzamelen van de namen en adressen van westelijke bezoekers aan de Leip- ziger voorjaarsmesse. Nadat zij een functie bij het Westduitse ministerie van defensie had gekregen, had zij ko- piën van geheime documenten naar Oost-Berlijn gezonden. Om deze docu menten te kunnen meenemen had zij gebruik gemaakt van een handtas met verborgen zakken en een borstel met een holle rug. Verzoenende verklaring in Evian De afgevaardigden van de Alge rijnse opstandelingenregering heb ben gisteren in Evian het aanbod gedaan alle Europeanen in een on afhankelijk Algerije als staatsbur gers te aanvaarden en de belofte gedaan de rechten te eerbiedigen van degenen die dat staatsburger schap niet wensen. Dp verklaring der opstandelingen, afgelegd op een persconferentie, was de meest verzoenende die sinds het begin van het Frans-Algerijnse over leg is gehoord. Voor het eerst sinds het probleem der coëxistentie van de Algerijnen en Fransen in Evian ter sprake is ge komen. boden de opstandelingen ga ranties aan voor de Europeanen die het Algerijnse staatsburgerschap niet wensen. „De toekomst van die Fran sen bekijken we realistisch", aldus een woordvoerder voor de opstande- lingen. „We delen hen mee dat ook Dit aanbod was in de eerste plaats gericht tot het grote aantal Europea nen dat aan het Algerijnse vaderland is gehecht. „Degenen die weigeren, be hoeven Algerije niet te verlaten. Ze kunnen er als Fransen blijven". Ook als de Europeanen het Algerijn se staatsburgerschap aanvaarden, zo lichtte de woordvoerder toe, kunnen ze hun eigen taal, godsdienst en tuur behouden. Het Algerijnse aanbod is volgens de woordvoerder zonder weerga in de ge schiedenis van koloniale landen die hun onafhankelijkheid verwerven. Boven dien is het van groot politiek belang, meende hij. Bij de overstromingen in Ghardia de Sahara, 50 kilometer ten zuiden v Algiers, als gevolg van een hevige doch kortstondige overstroming van de ri vier de Oued Mzab op maandag jongst leden, zijn minstens twintig mensen gekomen. Russen stellen De Sowjetunie heeft Oostenrijk officieel gevraagd of het bereid zou zijn de zetel van de organisatie der V.N. in Wenen te herbergen. Dit heeft de Oostenrijkse kanse lier, dr. Alfons Gorbach, mee gedeeld. Gorbach zei op een pers conferentie, dat Oostenrijk zeer gaarne de Verenigde Naties in Wenen wil hebben, mits de Ver enigde Staten en de Sowjetunie het op dit punt eens zijn. De kwestie was officieel met zyn regering opgenomen door de Rus sische ambassadeur in Oostenrijk en door de leider van een Russische parlementaire delegatie die onlangs een bezoek aan Oostenrijk heeft ge bracht. Ook de Russische premier had, tijdens zijn verblijf van enkele da gen geleden in Oostenrijk, kanselier Gorbach onder vier ogen gezegd, dat hij de vestiging van de zetel van de V. N. in Wenen i.p.v. in New York zou toejuichen. De Russische functionarissen had den gezegd, dat zij meenden, dat een dergelijk voorstel ongetwijfeld gesteund zou worden door vele Afri kaanse en Aziatische leden van de V. N.. Hij, kanselier Gorbach had de Russische functionarissen meege deeld, dat Oostenrijk zeer gaarne de in Wenen zou herbergen, genomen, dat de V. S. en de Sow jetunie het hierover eens zouden zijn. Een speciaal hoog militair gerechts hof heeft gisteren in Parijs de 51-jarige ex-generaal Pierre Marie Bigot tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld v< zijn aandeel in de mislukte opstand Algerije. Bigot verklaarde dat hij de man is geweest, die opdracht heeft ge geven het vliegtuig naar Frankrijk te sturen, waarmee de ex-generaals Mau rice Challe en André Zeiler vóór q'é opstand naar Algerije zijn gebracht. Bigot is bevelhebber van de Franse luchtmacht in Algerije geweest, Challe en Zeiler zijn zoals bekend eveneens tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld, is luidde levenslang. Directeur vlucht uit Sow jetzone De directeur van het vliegveld te Barth aan de Oostzee is uit comin tisch Oost-Duitsland gevlucht. Het betreft hier een zekere Emil Frost, die de directie van het vliegveld voerde uit naam van de staatslucht- vaartonderneming. Frost heeft ver klaard, dat de onderneming zware ver liezen leed. De Russische n 14 en II 18 zijn oneconomisch in het gebruik en daardoor overtreffen de exploitatiekos ten de opbrengst van het passagiersver voer, aldus heeft hij verklaard. De secretaris-generaal van de Navo, de Nederlander mr. D. U. Stikker, zal volgende week een bezoek van drie da gen aan Washington brengen voor be sprekingen met president Kennedy en enkele leden der Amerikaanse regering. De brandweerlieden van Edinburgh hebben op dracht gekregen niet meer aan ruwe sporten, zoals voetbal, rugby, hockey en volleybal deel te nemen, omdat te veel van hen geblesseerd ra ken. „Wij kampen reeds met een personeelste kort en de laatste tijd is er veel verzuim geweest als gevolg van verwon dingen bij wedstrijden opgelopen „aldus de hoofdbrandmeester van Edinburgh. De bond van brand weerlieden wil de kwes tie nu met de hoogste autoriteiten bespreken. De Zweedse regering heeft scherpe restricties ingevoerd in het gebruik dat politiemannen van hun wapens mogen ma ken. In de toekomst mogen zij geen vuurwa pens meer gebruiken bij de achtervolging van dieven, ook niet voor waarschuwingsschoten. Wel mag van de vuur wapens gebruik worden gemaakt tegenover moordenaars en andere gevaarlijke personen, waaronder ook spionnen. Zij worden echter ge waarschuwd de uiterste zorgvuldigheid te be trachten ten opzichte van omstanders en de veiligheid van het ver keer. Trud, het orgaan van de Russische vakbeweging, heeft buitenlandse toe risten gewaarschuwd geen roebels van wisse laars is westelijke lan den te kopen en te pro beren deze Rusland bin nen te smokkelen. Volgens Trud zijn deze roebels veelal vervalst. Als landen waar derge lijke roebels zeer goed koop verkocht worden noemde Trud; de Liba non, België, Zwitserland, Canada en „enige ande re landen". Het aantal werklozen in Duitsland is de afgelo pen maand het kleinste geweest sinds het einde van de oorlog: 111.470. Het aantal vacatures was vijfmaal zo groot en bedroeg 557.112. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 85.100 buitenlandse ar beiders in West-Duits- land geplaatst. Van hen kwamen er 67.200 uit Italië, 10.000 uit Spanje en 7900 uit Griekenland. PIERRE JANSSEN 's NACHTS GA ik soms controle- duidelijk: een mand met aardappelen, n, of het wel goed gaat met het ge utó Mridt. Ik wil zelf zien. werkt; de nacht is wat koel. Ik steek een groep spotlights aan. Uit het vage donker springen schil derijen overeind: hier zijn we, be kijk ons maar, we waren er ook toen je ons niet kon zien, toen nie mand naar ons keek bleven wij ge- i het leven, dat in ons ge- werkhokje, Dan lijkt het. alsof ik al die schil derijen, en de beelden, en de siera den, en de prenten even bezoeken moet. Ze hebben gezelschap nodig. Ze zijn toch al zo alleen, ook overdag, als ze wel bekeken worden en soms zelfs bewonderd, maar toch moeten achterblijven, niet met de bezoekers vallend hoe vaak ik naar buiten mogen, niet de wereld in, zoekers pratend ovei r. waar ze horen. ontschuldiging hoorde, wil voorstellen. Maar hier, op de ronde lan an onze cultuur, lar„ de kunst, lijkt alles anders. Het herkenbare, het gewone, wordt op zo grote afstand gehouden dat men er niet meer bij kan, dat men er niet meer naar toe durft. Er is in een museum niets zo verboden als „de voorwerpen aan te raken". Vincent is er niet meer bij. we staan niet in zijn 'kje, we staan in de hogere, an dere orde van het museum, we bewa ken samen, als de mensen slapen, 4% miljoen gulden. Wie durft er dan nog een mand met aardappelen te zien? „Tja, zegt de agent met een onzeke re lach. u begrijpt, ik ben een volko men leek Opvallend hoe vaak doktoren er op ijzen, dat patiënten leken zijn en op- ik Kunstwerken zijn mensen en het mu seum is hun zie kenhuis. Er is evenwel geen hoop op herstel. Herstel male relatie tot de wereld, die hen voortbracht Die relatie is echter voor het museum stuk voorgoed ver broken. Zoals voor de bezoekers in het ziekenhuis de pa tiënten eensklaps anders zijn ligt daar mijn kind, ligt daar mijn va der in bed? Het is een ander omdat zij omsin geld liggen door hun ziekte en ge vangen in een an dere orde 'van on doorgrondelijk op gewekte verpleeg sters, van dokto ren, die nèt hun mening niet geven) zijn in het museum de kunstwerken ders, omsingeld door een koele orde i UC111V wetenschap en smaakvol arrangement Maar DE SCHRIJVER Pierre Janssen werd geboren te Arnhem in 1926. Hij was ruim tien jaar werkzaam als journalist en trad op 1 december 1956 in functie als conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam. Zijti educatieve werkzaamheden terzake van kunstbeleving be perkte hij niet tot het museum; hij presenteerde tot dusverre een negental televisie-programma's over beeldende kunst, schreef een aantal televisie-films over Nederlandse musea, werkt re gelmatig mee aan de radio, pu bliceerde her en der artikelen en onlangs zijn eerste boek, „Kunstgrepen". ik heb daar zo geen verstand van". U denkt daar en daar in uw lichaam dat en dat te hebben, zegt de medicus, maar dat is niet zo, ik wéét, dat het niet zo is. Ik denk dat en dat te zien. zegt de be zoeker, maar dat zal wel niet. in het museum wéét ik dat het niet zo is, dat kan toch niet. aardappelen. zeg- gecontroleerd door suppoosten, die hen u<jai niet kennen, bewaakt en beschut tegen het normale, dat is bijvoorbeeld het slordige, en het vuile, dat is bijvoor beeld ook het sterven. gen. dat het mand met aardap pelen is" mompelt de agent en hij staat klaar, zich te excuseren. Wij hebben toen 's nachts een tocht gemaakt naar Vin cent van Gogh, we staken de lichten aan. wand voor wand, de vloeren kraak ten vermanend: gaan jullie niet te ver, denk eraan, het is hier een museum, vergaten het omdat ik me daar niets van hoef aan te trekken, ik V uvuwu £iju mei ue uiugeu, uie .ui Want ze zijn wel onherstelbaar ziek, TClf had neergehangen, mag ik je intern, ik hoor erbij. mijn beroep en daarom mag ik alle afstanden opheffen, mag ik ver trouwd zijn met de dingen, die ik daar de museumstukken, maar het niet gegeven dood te gaan. Daarte gen beschermt het wïiïen of niet. Het müseum zorgt voor, dat het kunstwerk allen ov ucwcrcao «ei leeft: zijn maker, diens tijdgenoten, verteren dat zeggen tegen de aardappeleters en de bootjes op het strand en het bloeiend pereboompje. diens nageslacht en de museumstaf. De kunstenaar zocht op een dag licht daJ. ouder om te kunnen zien wat zijn handen mn««i gingen meedelen. Het kunstwerk leeft het licht, het wordt opgenomen d n' De bezoekers durven dat niet. De bezoekers hebben maar één leven te de realiteit van het bestaan, iedere dag wordt men een de dagen zijn geteld. In daarentegen telt men zelfs de eeuwen niet, de patiënten wor- steriel behandeld dat hun umdirecteur zus, zijlicht meent umdirecteur zo. De kunstenaar vond ruimte om te kunnen werken. ^Vrb'iddïÜSk theorie: bovemmht^stelt muse- leven onherroepenjkgeen einde m kent. Het zou een warme adem moe- ten zijn, die deze al te heldere, al te onverbiddelijk zuivere diepvries ont dooide tot medemensen. De bezoeker stokt echter de adem in de keel. Hoe moet hij daarmee aan, wat heeft hij tegen zoveel onver gankelijkheid in te brengen? Hij wil museumdirecteur A met beslistheid, kleine kabinetten opponeert conserva tor B. En er kwam een moment dat het kunstwerk klèèr was, dat wü zeg- geiJoven de ontroering iets gen: dat de kunstenaar het moest los laten omdat hij het niet verder kon zichtbaar maken. Dat moment is nog da^ de ontroeringen zich \Termenigviil- te herkennen, dan verdwijnt het digen in de eindeloze, onaandoenlijke stoet jjA momenten, die rustigjes door het seum wordt geloodst: Doorlopen a we kunnen hier geen opstootjes i tijd toelaten. „Wat moet dat nu voorstellen?" vraagt de agent, die met me is mee gelopen. ncuiwu en na ucm auucu uiijvcii In de lichtbundel hangt een schilde- wachten, op andere, volstrekt niet - afdeling. Hij wil wel geloven in het unieke van dat ene kunstwerk, U P' dat altijd maar één kunstwerk kan 1 ae zijn, en alleen dat ene, maar hij kan zijn geloof niet staande houden als hij in de catalogus ziet dat er 345 unie ke kunstwerken op hem hangen te wachten en na hem zullen blijven gJ 1 schilderijen; daarom een agent. Daarom: die Vincent Gogh, allang begraven, is geld, is 4*6 miljoen gulden voor twee zalen en dientengevolge een verantwoordelijk heid voor de politie ambtenaar en de museum-ambtenaar. rviiuaaiw ,,uj „Kunt u het niet zien?" vraag ik. volkomen overtuigd In het museumvak heb ik geleerd, mijn verbazing te verbergen, maai verbaasd ben ik wel, want het schil- zicht derij lijkt of 20. Deze kleine aantallen leveren indenken dat de primitieve mens een dier niet een nummer ver tegenwoordigt, maar een zinvolle met op- en aftelsommen eenheid betekent in de totaliteit van bü deze eenvoudigen dan de kudde, is het voorbeeld natuurlijk slechts geringe mogelijk heden op voor rekenkundige bew kingen moeten nachts geloven, dat het unieke toch eigenlijk n van ook heel gewóón is, gewoon mense lijk en dus bereikbaar, maar in de bovenmenselijke onvergankelijkheid van het museum vergaat hem dat ge loof schielijk. Zo verklaart dus hier iemand, die MM 's van het nut hart en ziel een leidt, dat hij in menig op- wvm aoii het museum wanhoopt. Er volkomen eenvoudig en zouden wonderlijke maatregelen moe ten worden, genomen. Voor ieder schil derij een aparte ruimte en iedere bezoeker mag, laat ons zeggen, per week slechts drie schilderijen zien. Beter nog ware het, schüderijen mee naar huis te geven: ja. een Rembrandt of een Vermeer, lééft u er eens een poosje mee, het is u van harte ge- Sund. Of: de enorme collecties wor- en voor iedereen opgeborgen, ook voor de museumstaf. Eens in de hon derd jaar komt gedurende een week „Het Joodse bruidje" tevoorschijn Dat zou een kort geluk zijn, maar hoe intens, hoe verbazingwekkendeen wonder, voor wie dan mocht leven en het mocht zien, een onvervuld verlan gen voor de anderen voor en na. Misschien maken wij met de musea wel de fout te weinig verlangen on vervuld te laten, wij tonen alles, en terrein van de toverij behoort. Maar bijzondere gave desondanks blijken deze mensen vaak in staat direct te zien hoeveel stuks kunnen vee uit een thuis komende kudde verscheidene honderden mankeren. Hoe kan dat? Pott, die zouden de primitieve ook ons schaakspel Wanneer onderge tekende zou moeten invallen in een runderen afgebroken partij van twee groot meesters, zou hij door tellen van de stukken tot de con- verschjjnsel melding maakte, meent dat deze primitieve men sen wellicht ccn ma nier van tellen be zitten waarbij geen telwoorden worden gebruikt, maar waar door het hun deson danks mogelijk is zich van grote getallen rekenschap één oogopslag hoe de zaken clusie komen dat bij wit twee pionnen en een raadsheer en bt) zwart één pion en twee paarden tot de gesneuvelden behoren. Niet ech ter de werkelijke schaker. Die ziet zonder tellen en met te geven. In zekere zin kunnen met deze verklaring meegaan, maar het hele begrip tellen zouden we hier toch liever achterwege willen laten. Wanneer een groot gezin door brand genoopt wordt uit het huis te vluch ten, zal de moeder buiten bij staan, want hij neemt een partij terwijl ondergetekende 26 stukken overneemt. Hier Is van tellen geen sprake, maar van iets anders, waar voor we geen naam hebben. We'zouden ons kunnen voorstellen dat de primitieve mens door oogopslag kunnen zien of de hele kweking van dit vermogen in staat troep voltallig aanwezig is. Zij komt is grote hoeveelheden te overzien, niet door tellen tot deze conclusie, alhoewel het tellen In zijn taal zich slechts tot kleine aantallen beperkt. door waarneming van de totali teit van het gezin. Het ontbreken van één der gezinsleden zou haar opval len op gelijke wij: constateren dat ee pleet Is doordat mankeren. e het toch over tellen hebben, U kunnen kunnen we u hierin ook nog enkele mozaïek incom- merkwaardige sporen van tclsteisels alles tegelijk. Dat niet te verdragen en niet te verwer ken. Bovendien bewaren wij alles en raakt er niets zoek. Wat zou het heer lijk zijn te weten dat de „Nachtwacht" eens verdwenen was. Plotseling zou den we dan dat enorme toeristische spektakelstuk gaan missen als brood. Laten wij zeggen dat het over hon derdvijftig jaar weer zal opduiken in feestelijke glorie: dat maken we niet mee, maar wat een vreugde ligt daar voor anderen dan in de toekomst! Zoudt u niet graag degene rijn, die het opnieuw ontdekte? De vreugde van het opnieuw ontdek ken is de kunst van het museumbe- zoek, maar hoe groter en perfecter on ze musea worden, hoe moeilijker, nee, hoe onmogelijker die kunst te beoefe nen is. Dat is het tragische van mijn vak en vindt u „tragisch" een te groot woord, noem het dan jammer. Het is jammer als wij de mand met dat ons wil helpen zien, met blindheid worden geslagen. Jammer? Ik her roep dat woord. Het is inderdaad, on verkort, tragisch. liep het meisje dinsdagavond om uur het strand bij Deal op, waar zij werd verwelkomd door haar moeder. Dorothy, die op het laatste gedeelte van haar tocht zo moe was. dat zij over de laatste vier mijl vier uur heeft ge daan, is, naar eigen zeggen, de eerste, die ooit zo vroeg in het seizoen het Kanaal is overgestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5