badhanddoek POLAROID Radion Het had helemaal geen zin om brood te bewaren GENIET van zonnige lenteweelde, ge niet van licht en schaterende kleur. En omdat u genieten wilt zonder storende schittering - daarom Muziek speelde terwijl graven werden gevuld GD SUNGLASSES Verhoogde activiteit en belangstelling vereist op Beperking zondagsarbeid ter sprake bij C.M.B. ILFORD'beu'efllm NIEUWS ^SLEUTELSTAD NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 6 JUM 1961 Getuige had moeten meehelpen aan bouw van dodenfabriek De negende week van het proces- Eichmann is gisteren begonnen met verhoren over de vernietigingskam pen. Getuige Yosef Resnik, een in woner van Israël van Poolse ge boorte, verklaarde dat hij deel uit maakte van een groep van 240 Joodse slavenarbeiders die in 1941 gedwongen werden de dodenfabriek van Maidanek te bouwen. In 1941 kwam hij als krijsgevangene in Mai danek. Hij had gevochten in het Poolse leger en was door de Duitsers krijgsgevangen gemaakt. In Maidanek zag hij in 1941 Joodse en niet-Joodse krijgsgevangenen uit Rusland, o.w. hoge officieren. In 1943 werden de Joden in het gehele district van Lublin opgepakt en naar Maida nek gebracht. Daar werden massagra ven gegraven. „Op 2 en 3 november werden hele rijen de graven ingezonden terwijl een muziekkorps speelde. De muziek bleef maar spelen en de inwoners van het kamp wisten niet wat er zich afspeel de. Bij de graven waren de mitrailleurs zonder onderbreking aan het werk". Resnik zei dat uit de nieuw aangeko- menen 800, en wel de sterkste en ge zondste, geselecteerd werden en in hutten werden ondergebracht „In de late avond kwam een SS-officier onze hutten binnen en zei dat allen reeds doodgeschoten waren. Hij voegde hier aan toe dat wij uitgekozen waren om ti blijven leven. Het uniform van de officiei was doordrenkt met bloed. Hij zag er uit als een moordenaar Hij had een fles drank bij zich en hii was volkom*»- dronken". Resnik verklaarde verder dat zijn groep werd aangewezen om te werken in Maidanek. Wij werden opgesteld dooi een officier die ons zei: „U wordt niet als krijgsgevangenen beschouwd". We wer den in vrachtwagens gestopt en wegge reden in de richting van Chelmno naar een bos, het Vorky-woud geheten. Twee weken deden we helemaal niets. Wij wis ten niet wat er aan de hand was. Toen kregen wij bevel om te graven. Na drie spaden aarde te hebben weggegravert, stiet ik op het hoofd van een mens. Hei stonk overal verschrikkelijk. Ik wilde ophouden met graven, maar een SS-of ficier schreeuwde me toe door te gaan. Wij bevonden ons op een massa-graf. Het was 170 meter lang en er lagen ongeveer 10.000 lijken in. De lijken werden brand. De beenderen werden met machine vergruisd. Het goud werd e gehaald. Resnik zei dat hij had deelgenomen aan de opgraving van acht of negen graven in de drie maanden dat hij er gewerkt had. Een van de graven bleef al die tijd open. Vrachtwagens voerden ivarme lijken aan die in het graf gewor pen werden. De getuige zei dat hü in 1944 ondanks de strenge bewaking wist te ontsnappen. Hij en zijn medegevangenen Misten een tunnel naar buiten te graven. De tunnel leidde over een afstand van 15 meter naar het nieuwe graf dat voor nog mi lijken werd klaargemaakt. De gev: genen waren geketend, maar zü wisten hun ketenen door te zagen. De getuige hielp de ketenen van acht mannen te breken. Ontsnapt Resnik had zich na zijn ontsnapping verborgen weten te houden in Poolse hui zen tot het Russische leger de bevrijding bracht. Na Resnik getuigde Ya'akov Fried- mann, die ook Maidanek had overleefd en thans gemeentelijk ambtenaar i Tel Aviv. Hij werd tegen het eind 1942 naar Maidanek gebracht. Er heer ste toen dysenterie in het kamp. Elke GANGETJE 12 ochtend na het appel moesten zij de lijken wegbrengen van hen die 's nachts waren gestorven. Hij bevond zich in een groep van 47 christelijke Polen en liet deze Polen niet weten dat hij een Jood was. Het broodrantsoen was een brood van 800 gram voor vijf mensen voor twee dagen. Er liep een elektrische draad om het kamp. 's Ochtends zagen zij lijken aan de draad en zij moesten die weghalen. Friedmann zei dat het ochtendappèl van zes uur bijna dagelijks het toneel was van ophanging. Executies werden bevolen wegens absentie op het werk of zelfs alleen maar indien de wacht je niet mocht. De mensen moesten een stap voor waarts uit het gelid doen, zich uitkleden, op een tafel gaan staan en dan werden zij opgehangen. De beulen waren SS-ers. Ook zweepslagen waren routine. De getuige werd bij drie gelegenheden gegeseld. Een keer had hij de 25 zweep slagen niet gevoeld omdat hij flauw was gevallen. Op zekere dag, aldus de getuige, waren er geruchten dat er een delegatie van het Rode Kruis zou komen. De mensen ston den twaalf uur in het gelid. De volgende ochtend verscheen de delegatie. Ik was verbaasd te zien, aldus Friedmann, dat het SS-mannen waren. In het midden stond Eichmann. De openbare aanklager Gideon Haus- ner vroeg toen aan de getuige: „Is dit de Het antwoord luidde: „Wel, hij is ver anderd. maar zijn trekken niet". Friedmann zei dat toen Eichmann langs zijn groep liep, hü liem hoorde zeggen: „Den ganzen Haufen wegnchmcn". De getuige zei dat „Haufen" het woord was „dat hij voor ons gebruikte" en waar mee Eichmann „een hoop vuil" bedoel de. OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Buit 37 mille Overval in Parijs Gemaskerde bandieten hebben vandaag in Parijs onder bedreiging met een ma chinepistool een auto overvallen van de bank Cridit Lyonnais. Zij maakten een metalen kist met 50.000 nieuwe franken in contanten buit (f 37.000». De mannen gingen er in een gestolen auto vandoor. De auto werd later leeg teruggevonden. LISSE Begrafenis de heer Hooijer De heer B L. Hooijer wordt morgen middag twaalf uur begraven op de r.k. begraafplaats in Lisse. Het stoffelijk overschot is opgebaard in de rooms- katholieke kerk aan de Haarlemmer straat te Leiden-. De Touwstoet vertrekt om eltf uur van de aula van die kerk. Getuigenverhoor in Jeruzalen D" MIDDAGZITTING in het proces-Eichmann van gisteren begon met de 33-jarige getuige Mosje Bahir, een in Polen geboren burger van Israël. Hij zei dat hij en zijn familie in maart 1942 naar Sobi- bor werden gebracht. „Er waren on geveer 2500 mensen in onze trein. Toen wij aankwamen, zag ik hoe mijn moeder het laatste stuk brood tevoorschijn haalde en onder de an dere kinderen verdeelde. Ik zei toen tot mezelf dat er geen noodzaak was het brood nog langer te bewaren. Alle deuren van de wagons gingen Advertentie CHR.-HIST. VROUWEN BIJEEN onze redacteuren) P Woudschoten heeft jkvr. mr Wttewaall van Stoet wegen vanmorgen de jaarlijkse twee daagse conferentie van de Centrale van Chr. Hist, vrouwen geopend. Zij drong in haar rede ernstig aan op versterking van de groepen en de centrale. Teveel komt het nog* voor, dat werkelijk meelevende christelijk- historische vrouwen toch geen bin ding hebben met deze organisatie van c.h. vrouwen. Zowel naar binnen als naar buiten is versterking van de vrouwenorganisatie nodig. Het is nu zeker het ogenblik hier sterk op aan te dringen. Ten eerste staan voor 1962 de verkiezingen van gemeenteraden Provinciale Staten op het programma. Daar moet nu reeds de aandacht en ac- tivitoiit op gerucht zijn. Ten tweede zijn er in het hedendaagse politieke leven enkele punten, die voori, bijzonder belang zijn. Dat zijn: de A O W de A.W.W.. de belasting aftrek voor de werkende gehuwde vrouw het ontwerp Algemene Kinderbijslag- verzekerimg. Bij de A O.W. en de A.W.W. gaat het n de leeftydsgrens. Spreekster hoopte dat -het S.E.R.-advies inzake de wijziging het weduwepensioen door het Kabi net zal worden overgenomen en als wets ontwerp bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. aanzien van de belastingaftrek de gehuwde werkende vrouw, speelt zich weer een merkwaardigheid af. De werkgeversorganisaties hebben een rekest ingediend om althans dit onder werp uit de belastingvoorstellen te lich- apart wetje te behandelen. Staatssecretaris Van den Berge heeft toegezegd dit te "zullen bekijken. INDE ZATERDAG in Arnhem voort- gezette landelijke vergadering van de Christelijke bedrüfsbond voor de nietaalnyverheid en elektrotechnische industrie zün praktisch alle preadvie zen, die zyn uitgebracht op de verschil lende voorstellen van afdelingen, aan genomen- Zo had de afdeling Den Haag voor gesteld om voor de leden, in navolging van de Nederlands christelijke bond voor politie-ambtenaren, een collectie ve wettelijke aansprakelykheidsverzckc- nng af te sluiten Men besloot, dit voorstel niet te accepteren, maar de zaak voor te leggen aan het C.N.V ter bespreking met de directie van een verzeheringsmaaitsohappij Uitvoerig werd gesproken over het voorstel van Winschoten om in de nieuw af te sluiten c.a.o. de redactie voor ver richte arbeid op zon- en/of feestdagen dagen gewerkt is in de aansluitende werkweek in vrüe uren worden gecom penseerd. Kan dit niet, dan moet men een nor maal uurloon betakn. De afdeling Zeist stelde in een amendement voor om over duit voorstel nog geen beslissing te nemen, maar hef centraal bestuur te vtragen een commissie in te stellen om eventuele beperking van de zondag- arbeid te onderzoeken door een ande re vergoedingsregeling hiervoor in de c.a.o.'s op te nemen. Bondsraad en bondsbestuur zijn bereid ernaar te streven een bepaling in de c.a.o.'s op te nemen, inhoudende, dat de op zon dag gewerkte uren op een van de vol gende werkdagen moeten worden ver zuimd. Er is geen reden de extra pre mie voor het werken op zon- en feest dagen te verminderen of geheel af te staffen. Het werk op die dagen bete- Misschien niag ik ondeugend zijn en de vraag stellen aan de politici, ilie zo tegen de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw zijn uit principiële overwegingen, waar nu de principes blüven? Plotseling is alle actie tegen deze zaak verstomd en is de hele rechterzijde vóór de belasting aftrek van de gehuwde werkende vrouw, om dus de gehuwde werkende vrouw de gelegenheid te geven buitenshuis te werken. En dat was toch immers zo erg, want de gehuwde vrouw hoort thuis. Snapt U liet? Ik niet", aldus jkvr. Van Stoetwegen. „Maar onbegrepen aannemen, dat lijkt de enige oplossing. Tot slot een enkel woord over de algemene kinderbijslag- verzekering. Ook dit is een zaak die de vrouw en wel speciaal de ongehuwden en kinderlozen zeer sterk raakt. Er is een A.K.W. in voorbereiding op het voetspoor van de verzekeringsgedachte. Nu zal ieder daaraan mee moeten betalen als de wet ongewijzigd wordt aangenomen, dus ook zij die nooit kinderen zullen krijgen! Wij ziging in die zin wordt door ons voorge staan om althans de vrouwen van 45 jaar ouder van premiebetaling vrij te stel- bijv. door aftrek van het premiebe drag van de inkomstenbelasting.. Er is dus nogal een en ander waarbij de waak zaamheid der vrouw vereist wordt"! opwekking opnieuw de belang stelling te verdubbelen, opdat het geluid iiw in de Chris. Hist. Unie ster ker zal klinken besloot de presidente van de Centrale haar rede, waarna men over ging tot de huishoudelükc punten van de jaarvergadering. In het belang van U en Uw baby raden wij U aan (en vraagt 't ook Uw dokter) pindakaas te gebruiken - maar neem de beste, die van ÏTlc ITliiéan so te stellen, dat de uren waarin op die kent toch al het brengen Milde straf (40) voor chauffeur uit Alplien Voor de Haagse politierechter werd gisteren de zaak behandeld van de chauf feur uit Alphen aan den Rü". G. B., die In Kwintsheul met zijn vrachtauto een andere vrachtauto van de weg had ge duwd, waarna hü was doorgereden. B. was ter zitting niet aanwezig. Bij het inhalen van de vrachtauto had B. onvoldoende ruimte vrijgelaten voor een andere autobestuurder, die ook bezig was de vrachtauto te passeren. „Voor drie was er geen plaats op de weg", zo constateerde de politierechter. Omdat bijna alles van het ongeval zich had afgespeeld aan de achterzijde van de vrachtauto, wilde de rechter er re kening mee houden, dat verdaohte mo gelijk van het ongeluk niets had ge merkt en er pas van hoorde toen hü werd ingehaald door chauffeur K. P. v. d. D.. die hem op een en ander atten- Om die reden was de eis van de offi cier vrü mild: 75.-. De rcchtei i offer, nog milder en maakte er ƒ40,- boete i Eichmann kwam op inspectie open en daar stonden de Duitsers. Toen ik nog in de trein was, hoorde ik schreeuwen „Aufmachen, auf- machen". Toen wij kamp I ingingen, werden de vrouwen en kinderen links plaatst en de mannen rechts. Ik bleef bij mijn moeder. Een sergeant haalde me weg en zei: Jij bent een man. En hij duwde me naar de mannenkant. Mijn broertje van twaalf, bleef bij mijn moeder en werd met haar naar de gaskamer gestuurd. Bahir, die toen veertien was, moest werken, hutten bouwen, de kleren ver wijderen van de gaskamer-slachtoffers en op het goederenemplacement van de spoorwegen werken. Ook moest hy de schoenen poetsen van de officieren. Het hoofdkwartier van de officieren was by het perron. Bahir vertelde: „Ik zag toen een luxe-trein of liever een personen trein arriveren. Ik zag er hoge offi cieren uitkomen. Daar waren Himmler en Eichmann bij." Bahir zei verder: „Ik zag Himmler en Eichmann voor de tweede keer in febru ari 1943. Zij kwamen per vliegtuig." De volgende getuige. Ya'Akov Bisco- witz, een in Polen geboren Israëlische politieman, had ook het dodenkamp Sobibor overleefd. Hij zei in juli 1942 met zijn familie Sobibor te zijn vervoerd. Hü was toen ruim vijftien jaar. Mensen die niet konden lopen, werden tezamen met de kleme kinderen in het lazeret gegooid. Dit lazaret was de plaats waar deze mensen werden doodgeschoten. Revolte Biscovitz zei dat de rook van de bran dende lyken op een afstand van 20 km te zien was. De getuige zei dat vriend die met hem in de afdeling het verbranden van de lijken werkte, hem een foto kwam brengen van de leden van zijn familie. Die had hij ge vonden in de hoop bezittingen van de slachtoffers. Hij zei dat zijn vader door tyfus getrof fen was. Biscovitz vertelde verder: „Ik sleepte hem elke dag naar het werk, duwde hem in een hoek en probeerde voor twee te werken. Tenslotte kregen de SS-mannen hem. Zij sloegen hem en schoten hem dood. Ik wilde hem nalopen maar werd door de andere Joden tegengehouden." De getuige zei dat de ontsnappings pogingen een collectieve bestraffing voor de kampwerkers ten gevolge hadden, wat betekende dat twintig mannen wer den doodgeschoten voor ieder die er in geslaagd was te vluchten. Op 14 oktober 1943 werd er een revol te in Sobibor op touw gezet. Een aantal meisjes en kinderen die vloeren wreven de SS-officieren, slaagden er in handgranaten, pistolen en zelfs een auto matisch geweer in het kamp te smokke len. .Een SS-luitenant, toen commandant i het kamp, werd gedood toen hij de timmerwerkplaats binnen kwam. Een andere SS-'er werd in de schoenmakerü gedood. Dertien Duitsers werden er op deze wüze gedood, evenals vijf Oekraien- bewakers. SS'er gedood Biscovitz vertelde, zelf een SS-man te hebben doodgestoken Een vriend van hem stak ook een SS-bewaker neer. Biscovitz vertelde dat hy erin slaagde aar de bossen te ontkomen, waar hy zich later bij de Joodse partisanen kon aansluiten. Daarna legde Hausner documenten over waaruit bleek dat SS-majoor Chriestian Wirth, een commissaris van de nazi-poli- tie die de leiding had van de organisatie der uitroeiingskampen in Polen, onder jurisdictie stond van het hoofd Sicher- heitsdienst, hetzelfde bureau waaronder ook Eichmann ressorteerde. De volgende getuige was Michael PodJ- levnik, een Pool die thans in een choco ladefabriek in Israël werkt. Hij verklaar de eind 1941 naar het uitroeiingskamp in Chelmno te zijn gebracht. In Chelmno werden we na aankomst door SS-mannen in een kelder geleid. Er n spreuken op de muren: „Niemand verlaat deze plaats levend". Dat zagen we toen we 's avonds met een kaars in de kelder rondkeken. In de ochtend arriveerden er vracht wagens. Later had de getuige gehoord dat dit luchtdicht afgesloten gaswagens wa- .vaarin mensen door uitroeiingsploe- gen werden vermoord. De volgende dag, aldus getuige PodJ- levnik werd ik naar een bos gebracht om te werken. Vijfentwintig gevangenen groeven lange kuilen. We vertrokken in de vroege ochtend, twee dagen voor het begin van het nieuwe jaar 1942. Er kwam een vrachtwagen. We mochten niet in de buurt komen. Er kwam rook uit de auto. Daarna gingen de deuren open. de lijken werden uit de wagen gehaald en bü de greppels neergelegd". De getuige had later verscheidene vrachtwagens gelost. „Wie bevonden zich onder de slacbtof- rs?" vroeg aanklager Hausner. „Mün vrouw en mün kinderen", zei Podjlevnik op beheerste toon. „Ik ging inün vrouw liggen. Ik wilde dat ze doodschoten, maar een SS-man trok Gevestigde en vertrokken personen In de week van 25 tot en met 31 mei me weg en zü „jü bent nog sterk, jij kunt nog werken". Die nacht had Podjlevnik zich willen ophangen maar een vriend wist hem te overtuigen dat hü verder moest leven. „Flessenoptocht" Een paar dagen later wist Podjlevnik te ontsnappen toen hij met een vrachtwagen die door de SS werd bewaakt, door het bos reed. De volgende getuige, de Pool Mordechal Zchurawski, behoorde tot een transport n 1944 naar Chelmno werd gebracht. In de spoorwegwagon las hy de ingekerf- de woorden „Je gaat je dood tegemoet". Na aankomst in Chelmno moesten de gedeporteerden in vier kolonnes afmar cheren. „Zes sterke mensen, onder wie ikzelf, werden eruit gepikt. De overigen werden naar een kerk gebracht. Daai bleven ze 's nachts, en 's ochtends wer- ze naar een bos geleid. Iedereen kreeg een stuk zeep en een handdoek en daarna moesten ze in de gaswagens stap pen. Uit de verte konden we alles zien" De getuige vertelde dat hy bij een AValdkommando" werd ingedeeld dat hout moest hakken voor het crematorium Chelmno. Hij vertelde voorts dat zich gevallen hadden voorgedaan van mensen die nog leefden toen ze uit de gaswagens kwamen. In het najaar van 1944 werd het kamp Chelmno opgeheven. Van het „Waldkommando" bleven er slechts een enveertig In leven. De overigen kwamen om tüdcns een „flessenoptocht" waarbij de gevangenen flessen op hun hoofd moesten houden die als schictdoelen dien den. Bij deze schietoefeningen werden verscheidene gevangenen in het hoofd getroffen", vertelde hij. „Op 17 januari hoorden we vrachtwa gens naderen en er verschenen twee SS- mannen. Ze riepen „vijf man volgen mij". De vijf mensen werden mee naar buiten genomen en we hoorden vijf schoten. Toen kwam er weer iemand binnen en zei „nog vijf" en weer klonken er vijf schoten. Zo gingen er drie groepen van vijf naar buiten en slechts een van de vijftien bleef in leven. „Toen de SS-mannen kwamen om de vierde groep te halen, verborg ik me ach ter de deur. Ik had een mes in mijn hand. Ik sprong op de man af. slak hem neer en vluchtte," aldus het relaas van getuige Zchurawski. Ochtenzitting De getuige Friedmann zei gisteren in de ochtendzitting dat hij nog steeds als een Poolse christen ingeschreven was. toen hij begin 1944 uit Maidanek bevrijd' werd na een belofte ondertekend te hebben dat hij niets van hetgeen hij ge zien had zou vertellen. Dov Freiberg, een Israëliër die in Po len geboren is, vertelde dat hij bij een razzia in 1942 in Lublin opgepakt was Er was in Sobibor een hond. aldus Freiberg, die aan een SS-man behoorde. Als hy de hond opjoeg tegen de gevan- genen, zei hij: je bent mijn plaatsver vanger. Ik werd twee keer door die hond gebeten. Freiberg zei dat zij die in de werk groep ziek werden, weggehaald werden om gedood te worden. Uit zijn groep van 150 waren er na een maand nog maar 50 over. Martelingen „Als de Duitsers tyd Hadden om de mensen voordat zy de gaskamers in gingen te martelen, deden zij het," zei Freiberg. „Sommigen werden met de zweep gedood. Sommigen werden uit het transport weggehaald en wij konden zien wat er met hen gebeurde. Het gegil was hartverscheurend." „De martelingen in Soiibor waren on- beschrijflijk." zei Freiberg „De mensen werden gedwongen om op het dak te klimmen om een open paraplu te pak ken. De SS noemde deze mensen dan Joodse parachutisten. Alle mannen dóe naar beneden vielen, werden doodgesla gen en ook werden zij door de hond aan gevallen. Er waren gevallen dat de men sen gedwongen werden weg te lopen en dan werden zij doodgeschoten. Vijf men sen werden aan elkaar gebonden en er werden muizen in him broeken gedaan en dan kregen zy bevel om in de hou ding te staan. Natuurlijk konden zij dit niet uithouden. Zij werden dan vreselijk afgeranseld. Freiberg zei: „Ze maakten beesten van ons. De mensen moesten op handen en voeten lopen en dan blaffen. Er was een man die dit de hele dag moest doen en tegen andere mensen moest blaffen en hen bijten." Op zekere dag werd het kamp be zocht door de SS-leider Heinrich Himm ler en zün gevolg. Freiberg zei dat er een demonstratie plaats vond voor Himmler van het vergassen van vrou wen en kinderen. Freiberg was er niet zeker van of hü Eichmann ln het kamp had gezien. Uit Nederland Op een keer arriveerden de patiënten van een geheel ziekenhuis uit Nederland, met ertsen en verpleegsters. Na een uur of anderhalf waren er geen patiënten meer, noch artsen en ver pleegsters. Ook heeft Freiberg een trein uit Bia- lystok zien arriveren met naakte gevan genen. Sommigen hunner waren al dood en anderen leefden nog. maar waren gewond. Op zekere keer verzetten mensen zich om naar de gaskamers te marcheren. Een SS-er vertelde hun: ik weet dat jullie willen sterven, maar eerst moet je werken en goed werken ook. Freiberg zei dat hü een SS-er ontmoet had die niet langer waakdlcnsten kon doen in het vernietigingskamp. Deze man ging na zes weken weg. Hij schudde de gevangenen de hand en zei te hopen dat zü het zouden overleven. Te I.eiden vestigden zich: H J Witte en fam., monteur autohan del, Burggravenlaan 225; H C Dam en fam., verkoopleider, Scholtenstr. 58; A M van der Pluijm-van Dijk en fam., Hoogl. Kerkgrachit 31a; J van der Horst en fam., Vijf Meilaan 117; C Horbensius en fam., boekverkoper, Nieuwe Rijn 33a; A J Dekker en fam., molenbouwer, Roodborststr. 54; N W van der Linden- van der Linde en fam., Boshuizerkade 9; J H Giesberger, onderwijzeres. Pavil joenshof 33; J Bijlsma, timmerman, Mar- nixstraat 119; T van Slingerland, ver pleegster, Pr. Hendrikstraat 1; J F M J Geerts, seiner KM, Noordeinde 2a; J J Slokker, radiomonteur, Meerhof 12; D T Hehuat, militair, Noordeinde 2a; H A Hoffmann, instrumentmaker, Roodborst- straat 54; J W Sohuijienbung, onderwij- Vijf Meilaan 99; A B Kluts, werk ster, Da Costastraat 51a; M van Malde- 11. verpleegster. Witte Singel 27; B Berkenpas, 11. verpleegster, Witte Sin gel 27; J G Tielenius Kruythoff. Jan v. Goijenkade 1; M M Deen. verpleegster, Witte Singel 27; W C van den Berg, ver pleegster, Witte Singel 27; C H S E Hof stede, Mandenmakerssteeg 7; C G A T van der Wolf, Maredijk 149; A Koster- Vreugdenhil, Oostdwarsgrt 4; T Snieder, 11 verpleegster. Witte Smgel 27; J Sny- ders-van der Woude, De Laat de Kan- ferstraat 2; L J Vaneman, boekhouder. Lage Morsweg 33; A P Remders, buffet juffrouw, Trompstraat 81; M J Janzen, los arbeider, Amaliastraat 10; C G Kwa- dijk, lerares. Merelstraat 50; H van der Goot, stabionsbeambte, Hoflaan 235; J C Mulder, magazijnbeheerder, Duinhof 55; M W Tilburgs. kapster, Bern. Zweers- straat 5: I E M Vodegel, monteuse. Ger- rit Ka$teinstiaat 25; C J Stamhuis-van der Sijs, schrijfster. Rijn- en Schiekade 24; I Stoel, 11. zieken verzorgster, Witte Singel 27: T T H Siippens, militair, '"oordeinde 2a: J de Mooij, chauffeur. Boerh3avelaan 14: F Zuidema. militair, Noordeinde 2a: J C L Fasseur. inpakster, Poelgeesbstraat 24; A G Blanken, bank employé, Tit. Brandsmalaan 41: H J Dieperink, ambtenaar NS, Van 't Hoff- straat 45; L van der Horst, kinderver zorgster. Melch. Treublaan 31; J Stryk, verpleeghulp, W de Zwijgerlaan 14; L K M Corel, Gvd Laanstraat 5: M E van den Berg-van Leersum, kleuterleid ster, Breestraat 169; IJ Kramer, hoofd ener school, Tib Siegenbeekstraat 8: R Hiemstra, 11. verpleegster, Witte Singel 27; E Herber-van Butzelaar. Nieuwe RHn 34a; M M M Nederhof, verpleegster, Ko- revaarstraat 11c; K P- F Wensol, Rijns- burgerweg 140: E E Fraser. De Laat d»> Kanterstraat 2. Uit Leiden vertrokken: D M Dragt en famBoerhaavelaan 14 Nieuwer-Amstel. Meander 1003; H J Graaman en fam.. Alb Agnessbraat 14. Alphen a d. Rijn. Seringenstraat 120: A E M Kleijst-Beijersbergen van Henegou wen cn fam., Marnixsbraat 115, Den Hel der, Zuiderzeestraat 82; B van der Pluijm en fan» Oosterdwarsstraat 51, Alphen a. d. Rijn. Seringenstraat 142; T van Schaik er. fam Hoge Rijndijk 76. Oegstgeest, Ln v Alkemade 56; G Ludema en fam.. a.b Haarl. weg. Oegstgeest. a.b. Haarl. trek vaart; P Schuak en fam., Weidehof 53. 's-Gravenhage, Meppelweg 374: N W Kingsbury en fam.. Turfmarkt 2, Oegst geest, v Wassenaerlaan 26; P v d Ton- nekreek en fam., Herensteeg 10. Alphen a d. Rijn, Se ringen straat 102; I J Klemt. De Ridderstraat 22, Duitsland; H T Brink man. Rijnsburgerweg 10. Amsterdam, v Hilligaertstraat 40 I; J M Lerdelmeijer, Koordeinde 2a, Den Helder. Buitenhaven 5; H Pais. Oude Rijn 46, 's-Gravenhage. Valkenboskade 595: Hu Chèn Yoh, Gei- rit Doustraat 1. Delft, v d Mastenstr. 16 C M Koenekoop, Witte Singel 27 AiLpren aan den Rijn, v d Lee.pledn 9: M F Keekstra-Koning, Leliestr 94. Gro ningen. v Starckenborghstraat 39: L Wielhouwer, Hugo de Vriesstraat 52, Rotterdam. Zaagmolenstraat 202; D Schouten, Formosastraat 32a. Den Hel der. Buitenhaven 5: A M v d Vathorst- Strijk. Mauritsstr 20. Amsterdam. Dam rak 50; C W B van Ommeren, Noord- einde 2a. Voorschoten. Kon Marinelaan 2; B G Koorevaar. Maredijk 149, Gorin- chem, Eind 12: A J Knap. Rapenburg 96, Van de Wijngaard bij Van Wijk gehuldigd Vanmorgen bereidden de directie en een gedeelte van het personeel van N.V. Van Wijk en Heringa aan jubi laris W. F. van de Wijngaard en diens echtgenote een hartelijke huldiging. De heer Van de Wijngaard, die m menteel op de fabriek aan het Leven daal werkzaam is. begon veertig jaar geleden als dertienjarige knaap in de wolscheiderii. Het grootste deel van zijn periode bij Van Wijk en Heringa heeft hij op die afdeling gewerkt en zijn dagelijkse taak goed verricht. La ter ging hij over tiaar de mêleerden;, waar hij de veertig dienstjaren vol maakte. Eén van de directeuren, de heer J. W. Heringa, sprak de jubilaris toe cn over handigde hem een envelop met inhoud. De adjunct-directeur van de fabriek aan het Levendaal. de heer R. de Jong. richtte evecens waarderende woorden tot hem. waarna de heer N. Brouwer, be drijfsleider, onder de aandacht bracht dat het werk op de mêleerderij verant woordelijk is. De jubilaris verrichtte het altijd op uitstekende wijze. Namens de collega's sprak de heer I. Florijn. Hij haalde in zijn grappige toe spraak herinneringen op cn bood me vrouw Van de Wijngaard een plant en de jubilaris een geschenk aan. Voorzitter A. K. van Leeuwen van de personeelsvereniging De Spil dankte de heer Van de Wijngaard voor de vele blijken van belangstelling voor de ver eniging. Ook hij overhandigde een enve lop met inhoud. Ten slotte dankte de jubilaris allen. Rotterdam. J v Ghestellaan 11; W A van Rossen-Roeleveld. Herengracht 62, 's-Gravenhage, Flaflckeesestraat 29: A Nievaart, Volmolemgrt 7. Arnhem, Apel- doornsestraat 5: J F Ouwerkerk, De Goejestraat 64, Rijswijk Z.H., Brassers- kade 27a; A Siedcnburg, Leeuweiüketr. 10. Oegstgeest. Hazenboslaan 38; A B C Wip. Rijnsburgerweg 10, Katwijk, Voor straat 90; E P A Buitenman, Vondellaan 40. Alphen a. d. Rijn. Seririgenstraat 118; J Glasbergen. Witte Singel 24. Wasse- senaar. Stoeplaan 21: P J Dregmans, Witte Singel 27. Amsterdam. Valerius- straat 248 lis; A Louw. Noordeindeplein 8a, 's-Gravenhage. Berberisstraat 39; M C Brussce. Lindestraat 6. Hoogkerk, Prof Dr Polmanstraat 4a; G ven den Heuvel, Tomatenstnaat 52, Weert, Ka zernelaan 101; P J de Bruyn, Zoeber- woudseweg 130, Oegstgeest. Zoutkeet laan 101; W C A van der Voort. W de Zwijgerlaan 19a, Weert. Kazernelaan 101; A H Mulder. Boerhaavelaan 21, Gouda, van Iterscnlaan 5; J Hilverdink, Mors- kade 10a. Rotterdam, Wagenbergstr 97; H P de Paauw, Rijn- en Schiekade 94, 's-Gravcnhage. Ursula'land 83; V Mar- catti, Kort Rapenburg 5a, Alphen a d Rijn, Vorselenburgstraat 25d; E H T Vink. Papengracht. 's-Gravenhage, Uten- broekstraat 35: M M A de Goederen, Rapenburg 81. 's-Gravenhage, Segbroek- laan 408c: K J van Demme. Vliet 31, Australië; H M L Oudendijk, Oude Vest 35, s-Gravenhage. IJsclubweg 24; B Eizinga. St Aagtenstraat 28, Haren Gr., Nieuwlandsweg 69; E F A den Hartog- Couwenberg. Breestraat 84, Papendrecht. Boterbloemstraat 71; H Gerritsen-van Weeren. Sophiastraat 24. Amsterdam, Prinsengracht 39: T F Jansen, v Vollen- hovenplein 65, Rotterdam, a.b. Hr Ms Karei Doorman; J Wesdijk-Nap, Utr Jaagpad 30. Voorschoten, Bethlehem- straat 26. Leiclcnaar reed te liard op gestolen brommer Een Leidse 18-jarige magazijnbediende werd bekeurd omdat hij te hard reed met zijn bromfiets. Toen de politie ech ter. de goede gewoonte getrouw, het motor- cn framenummer ging controle ren bleek dat de bromfiets als gestolen stond geboekt, hetgeen betekent, dat de magazijnbediende voorlopig wordt vast gehouden. Vrijzinnig christendom en zijn boodschap Als een inzet van de „Week van het in ternationaal vrijzinnig Christendom" in Leiden was gisteren in de Remonstrantse kerk de dienst gewijd aan het wereld wijde verband, waarin het Nederlands vrijzinnig protestantisme staat. Groeten en boodschappen van een ruim aantal buitenlandse kerken werden voorgelezen. Aanfluitend bij een tekst uit 3 Joh. 8 en 11 sprak ds. Mackenzie over de bijdrage, die het vrijzinnig Christendom heeft te geven in „de strijd om het goede te doen". Voorts sprak hij over de betekenis van deze ontmoeting in het kader van het Internationaal Verbond voor vrijzinnig Christendom en geloofsvrijheid. Uiteraard kwam ook het getuigenis naar voren van dit evangelisch of humanistisch christen dom, waarvan wij hier noemen het pleit voor vrijheid en verdraagzaamheid, een positieve mens- en levensbeschouwing, het geloof in de steeds scheppende en be zielende Geest Gods; voorts de openheid naar de wereld en haar noden en een besef van verantwoordelijkheid. Twee heel mooi uitgevoerde aria's van Bach gaven aan de dienst een bijzonder Morgenavond zal in de Doopsgezinde kerk de openbare bijeenkomst zijn. waar het I.V.V.C. en de betekenis van het vrij zinnig christendom in de huidige wereld door verschillende sprekers zullen wor den belicht. Vrijdagavond wordt in de Remonstrant se kerk een bijeenkomst gewyd aan het wereldverbond van jongeren van vrijzin nige godsdienst, de I.R.F. Wedvlucht ,,Het Oosten" Wedvlucht „Het Oosten" van St. Denis, afstand 390 km. Gelost zaterdag 3 juni om 8.45 uur, noordelijke wind. Aankomst eerste duif 15.14.6, snelheid 1004,75; laat ste duif 16.19.31, snelheid 858.07. De uit slagen: J. Roest 1, 2. 4. 5, 12; W. Harte- velt 3, 16; Schoeman 6, 7, 19, 21; Ch. Schei 8, H. Kiel 9, Filippo Laar 10, J. G. R. Langhou'l 11, B. Singeling 13, 20; J. R. Smits 14, Th. van Essen 15, Dokkum 17, A. ter Haar 18. Prof. De Gaay Fortman voorzitter P.B.F. Op de in Utrecht gehouden jaarverga dering van het bestuur van het Prins Bernhardfonds heeft Prof. mr. G. J. Wiar- da medegedeeld dat hij het voorzitter schap. na dit negen jaar te hebben be kleed, wil neerleggen. In zijn plaats werd met ingang van 21 juni prof. mr. W. F. de Gaai Fortman benoemd. Prins Bern- hard zal, als regent van het fonds, de nieuwe voorzitter op 21 juni te Amster dam installeren. Prof. Wiarda blijft lid in het dagelijks bestuur. Uit de behandelde jaarstukken bleek dat het Prins Bernhardfonds en de Anjer fondsen m 1960 voor bijna drie ton sub sidies konden toewijzen, hetgeen ten op zichte van 1959 een vooruitgang van veertig pet betekent De bereikte vooruitgang is mede een gevolg van het aandeel dat de fondsen in 1960 verkregen uit de opbrengst van de voetbaltoto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9