Stil PW Kom terug en blijf Verlies nooit uw ceintuur dan wat langer CÉ! el Huid verdelen voor dat de „beer" geschoten is Nieuw V.S.-voorstel tot stoppen van kernproeven „SPORT" ondergoed PeekiCloppenburg Negers ontvoeren blanke jongen Een klein volk 1961 S ZIEKENFONDS BEJAARDEN Minister Van Rooy (sociale zaken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot aanpassing van de wet op de ziekenfondsver zekering voor bejaarden aan de onlangs gewijzigde algemene ouderdoms wet. De aanpassing houdt o.m. in, dat het basisbedrag voor de bejaarden wordt verhoogd van 1338,tot 1794, Nieuw kabinet al voorbereid (Van onze correspondent in Bonn) Twijfelachtig is, of dr. Aden auers C.D.U.-C.S.U. bij de algeme ne verkiezingen van 17 september a.s. wederom de absolute meerder heid in de Bondsdag zal behalen. (Vele politieke waarnemers Westduitsland zijn overigens van mening, dat ook daaraan vrijwel geen twijfel meer bestaat Niet twijfelachtig is daarentegen, dat de C.D.U.-C.S.U. voor de vierde achtereenvolgende maal een stem busoverwinning zal behalen en onder waarschijnlijke leiding van de dan reeds 85-jarige dr. Aden auer opnieuw de regering zal vormen. Het is dus zeker niet voorbarig, wanneer men zich thans in de Bondshoofdstad reeds bezig houdt met prognoses omtrent de samenstelling van deze regering. Vast schijnt daarbij te staan, dat de liberale „Vrije Demokratische Partij" onder leiding van dr. Erich Mende de in 1956 door een reeks ongelukkige om standigheden en politieke fouten (van beide zijden) verbroken coalitie met de Adenauer-partij zal hervatten. Dit zal derheid mocht behalen. In dat geval zal natuurlijk de liberale partij niet zo vele noten op haar zang kunnen hebben als wanneer de C.D.U.C.S.U. met haar stemmen tal beneden de 50 procent mocht blijven en de V.D.P. daardoor op de wip komt te zitten en een begerens waardige coalitiegenote wordt. INGEWIKKELD Voor dr. Adenauer betekent evenwel de formatie van een regering met de li berale partij er in de oplossing van een ingewikkeld probleem der coalitie-arith- metiek. De kanselier wil naar be trouwbare inlichtingen in Bonn de V.D.P. vier ministerzetels aanbieden. Daartoe wil hij dan de Westduitse re gering. de Bondskanselarij niet meege rekend. tot 20 ministeries uitbreiden. Op het ogenblik telt zij er IS. Nieuw ge vormd zullen worden een ministerie voor Europese zaken en een voor ontwikke- lingszaken. Als de V.D.P. vier minis terportefeuilles krijgt, zal dr. Adenau er de resterende ministerzetels gelijke lijk over -katholieke en protestantse be windslieden (moeten) verdelen. Alleen van de C.S.U.-minister van jus titie (en vroegere minister van finan ciën, dr. Fritz Schaffer) staat vast, dat Verkenner 11 is weer in de ether Een maand na de lancering heeft een klein tempeerapparaat in de ruimtetele scoop Verkenner 11 de satelliet de stoot gegeven nodig voor het uitzenden van nieuwe gegevens. Het is de eerste keer, dat dit is ge lukt. De elektronische tijdregelaar werd op 25 april afgesteld voor een periode van 760 uur tot 27 mei. Daarna moest hij overgeschakeld worden om gegevens op de te nemen en uit te zenden over de straling van de zon, temperaturen en micrometeorieten. Wenen van invloed op Laos-conferentie Groot-Brittannië en Rusland hebben beide gisteren op de conferentie over Laos de hoop tot uiting gebracht dat het werk van de conferentie vooruit ge holpen zal worden door de gedachten- wisseling van Kennedy en Chroesjtsjef over de kwestie. Een woordvoerder van de Franse afvaardiging zei dat de bij eenkomst van heden niets nieuws ge bracht had maar dat er geen verwijten tot het Westen waren gericht en voor het eerst de toon van hetgeen van com munistische zijde in het midden werd ge bracht zeer gematigd was. De bijeen- SWART: „V.N. FALEN IN HUN PLICHT" Charles R. Swart, de president van de nieuwe republiek Zuid-Afrika, heeft een aanval gedaan op de Verenigde Na ties, „omdat de organisatie faalt in haar plicht bij het handhaven van de wereldvrede". Swar-t zei dat in plaats van het ver richten van de taken, waarvoor zij is ingesteld, de Verenigde Naties een or ganisatie is geworden die zich mengt of tracht te mengen in de binnenlandse zaken van de aangesloten landen, onder meer de zaken van Zuid-Afrika. Hij zei dit in zijn eerste rede tot het parlement in zijn nieuwe functie van Eresident van de republiek. Hij voegde ieraan toe: „de regering van de repu bliek Zuid-Afrika zal met alle haar ten dienste staande middelen weerstand bie den aan pogingen om inbreuk te maken op haar binnenlandse zaken." Hiermee doelde de 66-jarige lange Afrikaner op de kritiek van de V.N. op de apartheidspolitiek, waarnaar si taris-generaal Dag Hammarskjöld der dit jaar persoonlijk een onderzoek heeft ingesteld en in de tweede plaats de pogingen van de V.N. om een con trolecommissie naar het aangrenzende mandaatgebied Zuidwest-Afrika te zen den, hetgeen de regering van Zuid- Afrika heeft geweigerd. hij op grond van zijn hoge leeftijd hij is 73 jaar en heeft de laatste tijd wat met zijn gezondheid te kampen niet meer in de volgende regering zal terugkeren. Oorspronkelijk zou ook de minister van financiën Franz Etzel niet nogmaals de portefeuille beheren. Ook hij is veel ziek geweest en heeft een zware slag te verduren gekregen toen zijn dochter bij een auto-ongeluk zeer ernstig werd gewond. Minister Etzel heeft echter te kennen gegeven, dat hij toch voornemens is om wederom te can- dideren voor het lidmaatschap van de Bondsdag in de kieskring Solingen- Remscheid. Dat is een „zekere" C.D.U.- kieskring en dit betekent vermoedelijk, dat de volgende minister van financiën wederom Franz 'Etzel zal heten. ONZEKER Ook de ministers prof. Balke (atoom zaken), Strauss (defensie), dr. Schro der (binnenlandse zaken), dr. Von Bren- tano (buitenlandse zaken), aiückien (posterijen), en prof. Erhard (economi sche zaken) zullen in de volgende West duitse regering terugkeren. Onzeker is de terugkeer van de ministers ir. See- bohm iverkeer). Von Merkatz (bonds raadzaken en vluchtelingenzaken-ad-inte rim I, Lemmer (Duitse zaken) en meling (gezinszaken). Ir. Seebohm middels van de „Deutsche Partei" gelopen naar de C.D.U. Hij candideert in de kieskring HamburgHarbur maar het is niet zeker, dat hij er oj nieuw in zal slagen een Bondsdagman daat in de wacht te slepen. Bovendien is ir. Seebohm door zijn rol als aan- en woordvoerder der verdreven Sude- tenduitsers en door zijn brandreden te gen de Tsjechoslowaken, alsmede door zijn verkeerspolitiek een omstreden fi guur geworden. Bondskanselier Adenau- al jaren niet zo dol meer op zijn minister van verkeer. Hij had hem in 1957 al niet meer in de regering terug willen hebben. De jarenlange coalitie genote der C.D.U.-C.S.U., de „Deut sche Partei" die inmiddels vrijwel van het politieke toneel is verdwenen zette evenwel ir. Seebohms minister schap door. Anderzijds heeft ir. Seebphm thans een „Hausmacht" achter zich, die hem opnieuw in de Bondsdag en in de regering zou kunnen brengen. Van mi nister Von Merkatz verluidt, dat de bui tenlandse reizen, die hij heeft gemaakt, zijn appetit voor een ambassadeurspost hebben vergroot. Minister Lemmer wil in de politiek terug, d.w.z. gewoon Bondsdaglid zijn en minister Würmeling is het beu als ooievaars-minister te den gekenschetst. Onzeker is ook de terugkeer var nister Blank aan de portefeuille va beid, nadat zijn politiek van reorganisa tie van het ziekenfondswezen e delijk fiasko heeft geleden. VERANDERING Britten tot Kennedys: Het is ook in de best geïnformeerde C.D.U.C.S.U.-kringen niet bekend wie dr. Adenauer in de plaats van aftreden de ministers wil nemen. Men noemt de voorzitter der C.D.U.C.S.U.-fraktie in het parlement dr. Heinrich Krone (voor Duitse zaken), de voor de C.D.U. can- diderende procureur-generaal mr. Gü- voor justitie) en de Hamburgse C.D.U.-chef Erich Blumenfeld. Zeker is wel, dat de volgende (4e) Adenauer-re- gering een aantal nieuwe persoonlijkhe den zal tellen. Wat gezien het Adenauer- conservatisme, waar het zijn ministers betreft, al een enorme verandering zou Het echtpaar Kennedy heeft in Admiralty House, te Londen, de tijdelijke ambtswoning van de Britse premier, nu Downing- street 10 wordt verbouwd, maan dag met het echtpaar Macmillan geluncht. Op deze telefoto v.l.n.r.: president Kennedy, lady Macmillan, mevrouw Kennedy en premier Macmillan. Truman wordt ster van tv-serie Oud-president Harry S. Truman zal een reeks van 26 tv-programma's van één uur verzorgen, die hedendaagse his torische gebeurtenissen en de periode dat hij president was tot onderwerp zul len hebben. „Ik spreek en speel de hoofdrol", heeft hij op een persconferentie verklaard. „Ik wil mijn commentaren illustreren en aanvullen met films uit vele bronnen. Ik zal mij volkomen aan de historische feiten houden, „Ik hoop door deze serie tv-program ma's mensen uit alle landen van dienst te kunnen zijn door hun iets meer be grip bij te brengen ten aanzien van de gevaren en kansen van thans". De shows worden gebracht door Da vid Susskind. Vermoeid en met doorgelo pen voeten wierp een lezer van een Westberlijns blad een bundel documenten en een pakje op het schrijfbureau van een redacteur. „Wat een dag", zuchtte hij. „En ik dacht nog wel, dat Europa een economische een heid vormde." Het volgende is de droeve gesohiedenis van zijn zeer zware dag, zoals zij werd gepubliceerd in „Der Morgen- Toen hij door Nederland reisde de boot naar Engeland te nemen, loor onze man in een Nederlandse trein de ceintuur van zijn jas. Op de terugweg informeerde hij, of de cein tuur was gevonden en een behulpzame De V.S. hebben gisteren de tekst in een ontwerp-verdrag over het staken van de kernproeven gepubli ceerd en nogmaals verklaard dat het Westen in casu Amerika en En geland bereid is dit verdrag di rect te tekenen. Het gaat hier om een poging om de impasse, waarin de conferentie te, Ge neve is geraakt, te doorbreken. Zoals bekend houden de Russen vast aai >m de naleving van een eventueel verbod op het doen van kernproeven te laten controleren door een triumviraat bestaande uit een vertegenwoordiger het Oosten, een van het Westen van een neutralistisch land het vetorecht moet kunnen uitoefenen. In het in Washington gepubliceerde ontwerpverdrag wordt voorgesteld de controlewerkzaamheden te laten uitivoe- ioor een staf van internationaal personeel, die zo moet worden sa Adverientie elke woensdag jongensmarkt per 2 stuks voordeliger zuiver Egyptisch katoenen garens, prima wasbaar singlet of slip Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 3 jaar 0.95 Het ontwerp-verdrag verbiedt al le kernwapenproeven in de atmos feer, de ruimte, onder water en met uitzondering van kleine ontplof fingen ook ondergronds. Dergelij ke kleine ondergrondse proeven moe ten tijdelijk verboden worden. De kernmogendheden moeten zich vrij willig aan dit verbod houden. Intus sen moet getracht worden de metho den ter ontdekking van deze proe ven te verbeteren. Voorts moet er een netwerfc van troleposten komen over de hele wereld. Het ontwerp-verdrag spreekt van stations, die in een tenmijn van jaar opgericht moeten worden. In de zelfde periode zullen er aard- en nesatellieten gelanceerd moeten den om ontploffingen in de ruimte te kunnen opsporen. Groepen deskundi gen moeten „niet nader geïdentificeer de seismische voorvallen" onderzoeken. Kernproeven voor vreedzame doelein den zouden slechts genomen mogen worden als er nauwkeurig omschreven voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Tenslotte wil het Westen een commis- van toezicht, waarvan de Sowjetunie drie van haar bondgenoten, Enge land en de V.S. en twee van hun bond genoten en „drie landen die noch met de communistische noch met het telijke blok verbonden zijn" deel maken. D-day herdacht in Normandië Vandaag werd in Normandië D-day dc dag van de grote- geallieerde lan ding in Frankrijk in 1944 herdacht. Generaal-majoor George Kitching, die destijds de Vierde Canadese tankdivisie commandeerde en thans militair advi seur van de Navo is, was bij de plech tigheden op de stranden eregast. Verder waren daar Pierré Dupuy, Canadees am bassadeur in Frankrijk, en Raymond Triboulet, de Franse voorzitter van het herdenkingscomité der landingen. De Normandische stranden, waar de Engelsen en Canadezen landden, zijn uitgekozen als de plaats, waar de plech- ü-t._id dit jaar gehouden zouden wor- James M. Gavin. Amerikaans ambas sadeur in Frankrijk, zal deelnemen aan plechtigheid te Sainte-Mere-Eglise. Generaal Gavin behoorde tot de eerste Amerikaanse parachutisten, die in Frankrijk landden. Nederlander ceintuur gevonden", En hij hoefde alleen maar een briefje naar he Bureau gevonden voorwerpen van d( Nederlandse Spoorwegen te Utrecht t< schrijven onder nummer 14.995. Dat deed de reiziger, toen hij weei thuis was. Weken gingen voorbij er toen kreeg hij een briefkaart van eer expediteur bij het Bahnhof am Zoo. het voornaamste Westberlijnse spoor wegstation. Op de kaart werd hij uit genodigd te komen om papieren uit Utrecht betreffende gevonden eigen ontvangst te Toen hij kwam. kreeg hij een hand vol douanepapieren in vier talen: Ne derlands, Frans, Italiaans en Duits, plus een rekening, waarop vier posten stonden. Hij moest 2,45 mark betalen voor vervoer, zegel, administratiekos ten en douanerechten. Hij betaalde en vroeg om zijn cein tuur. Maar onze held was te ongedul dig. Men verwees hem naar het hoofd kantoor van de douane in een ander deel van de stad. Daar zei de portier: JCamer 5". Kamer 5 vulde een formulier in en zei: „In kamer 4 zullen ze u vertellen wat u moet doen," Kamer 4 vroeg hem zijn persoons bewijs, stempelde de douanepapieren af en zei: „Kamer 27 Kamer 27 keek de papieren door, con troleerde de stempels, bevond ze in orde en zei: „Loket 5". k Loket 5 wilde nog 2,40 mark van „Waarvoor?" vroeg de man. „Ik heb al betaald". Enfin, dit was omdat het pakje zes dagen te laat werd afgehaald. „Maar in die zes dagen viel het Pinksterweekeinde." „Niets mee te maken". Onze uitgeputte reiziger door wat de Duitsers dc ..paragrafenwildernis" noemen betaalde. Hij had nu 4.35 mark neergeteld voor zijn eigen cêintuur ongerekend zijn verplaatsingskosten. You're all right, Jack, luidde de kop boven het hoofdartikel' waarin de Daily Mirror gisteren zeer lovende woorden schreef over de Amerikaanse president. „Wij verlangden er naar u en uw vrolijke knappe vrouw eens te zien. Wij waren blij u te zien omdat u de leider van onze grootste bondgenoot bent. Maar uw bezoek betekent meer. Wij bewonderen u, omdat u het ini tiatief genomen hebt Chroesjt sjef in Wenen onder handen te, nemen. Er was moed voor nodig de twijfel en de waarschuwingen aan uw kant van de Atlantische oceaan opzij te zetten. U had ge lijk dit te doen. Kom spoedig terug, Jack en blijf de volgende keer wat langer bij ons", aldus de Mirror. De conservatieve Daily Mail schrijft, dat de besprekingen tussen Kennedy en Macmillan, die maar een dag heb ben geduurd en de hartelijke wijze, waarop de Kennedy's door de Britten werden begroet typisch zijn voor de speciale geaardheid van de band tussen Engeland en Amerika. „Wat de cynici, sceptici, de kreuners en de steuners ook mogen zeggen, er zit iets i Advertentie •Boldoot §etting lotion ft HAARVERSTEVIGER Boldoot houdt uw [4% kapsel getting Jotipn mooi in model PER FLACON VOOR 3 A 4 BEHANDELINGEN 75 ct Zijn betaling werd in duplo vastge legd, ingeschreven onder nummer bii 1464 en afgestempeld. Er bleef nu nog één ding te doen over: het pakje moest worden afgehaald op de afdeling controle. Een beambte in uniform gaf het hem. Onze held kon niet langer wachten en maakte het ter plaatse open. Het was zijn ceintuur niet! Moeilijkheden verwacht Ongeveer 40 jonge negers heb ben gisteravond in Trinity (in de staat Noord-Carolina) ongeveer 12 blanke jongelui aangevallen. Later werd een 20-jarige cafetariabedicn- de, Robert Parrish, die 'somgens had geweigerd negers tc bedienen, als vermist opgegeven. Politiemannen van de staat zijn uit de1 omliggende gebieden naar Trinity geko-l men om de plaatselijke politie te helpen' bij het voorkomen van rassenonlusten. larake mannen en jongens verzamelen zich in de stad. Sommigen zijn gewa-, pend met vuurwapens, anderen hebben bandenlichters, kettingen of andere ge- improviseerde wapens bij zich. De auto. waarin de vermiste jongeman weggevoerd, is later leeg teruggevon den bij een negerkerkhof in Trinity. Ge rald Brown, een blanke twintigjarige chauffeur, was in de cafetaria, toen on geveer zes jonge negers binnenkwamen, die bediend wilden worden. Parrish ver kocht hun een flesje limonade, maar wilde niet toestaan dat ze gingen zitten voedsel bestelden. Volgens Brown zei den de negers toen ze weggingen: „We krijgen je wel, als je vanavond sluit." Brown beloofde Parrish dat hij om half negen 's avonds bij sluitingstijd aanwe- ou zijn. Toen hij kwam waren er ongeveer twaalf blanken. Hij zei dat in de straat en op een grasveld voor een school aan de overzijde van de straat zich een groep negers had verzameld. Zij zouden gewapend zijn geweest met fles- ?n, messen, knuppels en vuurwapens. Het gevecht duurde maar kort. Een jongere broer van Robert Parrish zei dat zijn broer door vijf negers was omringd, toen hij hem voor het laatst zag. Intussen heeft de negerleider dr. Mar ten Luther King president Kennedy ver zocht een tweede emancipatieproclamatie uit te geven. King zegt dat hij de pre sident tevens verzocht heeft in het ras- senbewuste Zuiden te komen spreken over de segregatiekwestie. Over de emancipatieproclamatie zei King: „Hoewel een dergelijke proclama tie tamelijk verstrekkend van aard zou zijn, zou zij niet teveel gevraagd zijn, aangezien zij bijna 100 jaar na de eerste zou komen. „Hij zinspeelde hier op de proclamatie van president Abraham Lin coln. King wil met een dergelijke pro clamatie de rassenscheiding in de Ver enigde Staten onwettig doen verklaren. band tussen Engeland en de Ver Sta ten wat de anderen niet hebben", al dus de Mail. Kennedy had 's morgens een goede beurt gemaakt bij do Londenaars, die op weg naar hun werk waren. Ondanks zijn escorte van politiemotoren hield de president zich strikt aan de ver- keersaanwijzingon. De stoet van de president bleef netjes wachten voor de stoplichten en bij de voe'.gangersover- steekplaatsen, zodat niet het gehele verkeer m de war werd gestuurd. DE LUNCH Kort na het middaguur kwam me vrouw Kennedy bij Admiralty House aan, waar haar man 's ochtends met premier Macmillan besprekingen had gevoerd en waar de lunch zou worden gebruikt. Zij werd begroet door een menigte van enkele duizenden men sen, waarvan het merendeel vrouwen was. Jackie was gekleed in een mos- terdgele deux pièces en droeg een kleine blauwe hoed niet voile. Glim lachend poseerde ze voor de vele foto grafen. Daarvoor werd ze op Bucking ham Palace door enkele honderden mensen opgewacht, die hun lange wachten beloond zagen met een glimp van de presidentsvrouw. Omstreeks twee uur waren de pre sident en zijn echtgenote weer bij de woning van prins en prinses Radziwill (zuster van mevrouw Kennedy). Het echtpaar arriveerde in een zwarte Rolls Roycc met de Amerikaanse vlag. De president bleef even voor de deur staan en ook zijn vrouw wuifde harte lijk naar de vele belangstellenden. Bij hun vertrek uit Admiralty House werd hun uitgeleide gedaan door premier diens echtgenote. Mac- uit. DOOP 's Middags arriveerden de Kennedy's om vier uur bij de kathedraal van Westminster voor "het bijwonen van een doopplechtigheid. Mevrouw Kenne dy Was gekleed' in een lichtblauwe zijden japon met boothals. Zij droeg daarbij een lichtblauwe ronde hoed met een strik van voren. Haar mantel was in een bijpassende kleur. Haar zuster, prinses Lee Radziwill droeg een mouwloze japon van zware rose zijde en een kort jasje. Dc japon was ont worpen door Givenchy. De doop was een particuliere plech tigheid. De secretaresse van mevrouw Kennedy wilde geen inlichtingen geven. Zij verklaarde alleen dat er meer dan twintig gasten waren. Het petekind' van de president, Anna Christina Radziwill, is negen maanden oud. Gisteravond waren de Amerikaanse president en zijn vrouw gast op Buck ingham Palace. Koningin Elizabeth en prins Philip boden het diner aan. Het is nog niet vaak voorgekomen, d'at Amerikaanse presidenten bij particu liere bezoeken op Buckingham Palace werden ontvangen. Kennedy was dan ook de eerste Amerikaanse president, die sinds 43 jaar in het paleis heeft gedineerd. Hij zat aan de rechterhand van dë koningin. Links van de vorstin zat de minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Dean Rusk, die speciaal uit Parijs was overgekomen, waar hij generaal Dc Gaulle verslag had uitgebracht over dc Weense confe rentie tussen Kennedy en Chroesjtsjef. Tegenover Elizabeth zat prins Philip. Mevrouw Macmillan, echtgenote van de Britse premier, zat aan zijn linker hand. Naast Kennedy zat Lady Home, de vrouw van <ië Britse minister van buitenlandse zaken. En toen was Ihet zo ver, dat Kennedy de terugreis naar de Ver. Staten moest aanvaarden. Een grote mensenmenigte juichte hem toe. toen hy om kwart voor elf het paleis verliet om naar het vliegveld te gaan. De belangstelling voor zijn echtgenote was nog groter. Haar auto kon aanvankelijk niet door de enthousiaste mensenmassa heen ko men. Mevrouw Kennedy blijft nog en kele dagen in ó'e Britse hoofdstad en zal nog een reis naar Griekenland maken, voordat zy naar de Verenigde Staten terugkeert. Om vier minuten voor middernacht vertrok Kennedy met en Boeing 707 naar de Ver. Staten. In Goose Bay (Labrador) genoot hij tijdens een op onthoud' van zes uur een welverdiende nachtrust. Daarna werd de reis naar Washington voortgezet. Duizenden Brit ten hebben Kennedy zien vertrekken. Onder aan de trap van het vliegtuig schudden Macmillan on Kennedy el kaar voor het laatst de hand. Met zijn hand in aë hand stapte Kennedy in het vliegtuig. Nog eenmaal groette hij met een brede armzwaai en toen ging hij naar binnen. En do Britten voelden wat de Mirror had geschreven: „Kom spoedig terug, Jack en blijf de vol gende keer wat langer!" Jjti eeft doftfce lij, In het Italiaanse plaatsje juni een postzegeltcntoon- de ronde deden, zijn door van „alle onnodige artike- Frascati, het „Romeinse Wassenaar" wordt van 18 tot 25 juni een wereldfesti- val voor poppen gehouden, Groepen poppenspelers uit stelling gehouden getiteld het Belgische hof noch be- len", van whisky tot luxe kunst van de Neder- vestigd, noch ontkend. landse postzegel". Er zijn zeldzame exemplaren te Een politie-agent te Le- auto's. De bedoeling maatregel is 50 miljoen dollar aan deviezen per jaar vrijwel alle Westeuropese met beeltenis 1 landen, China, de V.S. en lem Hl, landen vanachter het IJze ren Gordijn doen er aan mee. De Haagse poppen speler Guido van Deth ver tegenwoordigt ons land. Door een abnormaal hoge grondwaterstand is voor een half miljoen gulden schade toegebracht Advertentie zoals een postzegel banon in de Amerikaanse uit te sparen. - Wil- staat Indiana gaf dezer da- 1852 &en een automobilist, die te dateert. hard reed, een proces-ver baal om te verschijnen voor Op zijn bezoek aan Rome de rechter Eugene Burns. (van morgen tot zaterdag) Uit het rijbewijs bleek boomgaarden in de west-| imm zal konine Boudewijn wor- daarop dat hij de rechter hoek van Schouwen. De Teven* worrii een rnmrres' den ver?czeld door konm" zelf voor had. De politieman "mp is te beschouwen als levens worcu een congres ffjn Fat,j0ia Sinds haar oai-roirin nmt de henrafenU van de frnit. gehouden, waarop zal den gesproken over waarde van het poppen- marionettentheater voor de samenleving. gin Fabiola. Sinds haar aarzelde niet en veranderde de begrafenis van de fruit- terugkeer van het officiële het proces-verbaal in die tee,t in westelijk Schouwen, bezoek aan Parijs is de Bel- zin, dat de rechter voor - - - -- gische koningin niet meer andere rechtbank in het openbaar versche- verschijnen, nen. Geruchten over een aanstaande blijde gebcurte- De Perzische premier dr. aldus ir. J. van Hennik,L moest rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, op een hijeen- komst van de afdeling Schouwen van de Neder- /net RDTERDDN In het Nederlands Insti tuut in Parijs wordt tot 24 die na het Parijse bezoek afgekondigd op de invoer tie in Haamstede. het Belgische hof, Ali Amini heeft een verbod landse fruittelers-organisa-1 614) De Basken behoren niet tot een groot volk, want met 650.000 in dividuen zjjn zy wel ongeveer ge teld. Daarvan wonen er zo'n half miljoen in Spanje cn de rest in Frankryk, in het gebied by de Golf van Biscaye. Ondanks hun geringe aantal z(jn de Basken een uitermate belangwek kend volk, want zij behoren niet tot do Indo-Germanen, zoal6 ook hun taal niet tot het Indo-Europees wordt gerekend, maar tot een taalgroep van een zeer ouderwets karakter. Vroe ger meende men, dat dc Basken ver want konden zijn met de oude be woners van Spanje, de Iberiërs, d.w.z. de mensen die om de rivier de Hibe- rus (Ebro) woonden. Deze Iberiërs waren evenmin Indo-Germanen en men vermoedt dat zij omstreeks het -3de millenium v. Chr. van Nd-.Vfrika naar Spanje zyn overgestoken en de oorspronkelijke be lde Liguriërs) naar het westen en noor- Hl den hebben vcrdrc- ven. Maar blijkens het taalonderzoek hebben de Basken weinig of niets met de Iberiërs uitstaande cn tegenwoor dig neemt men dan ook algemeen aan, dat de Basken van veel oudere oorsprong zijn cn al in Spanje woon den toen de Iberiërs nog moesten arriveren. Archeologische gegevens en het taalonderzoek spreken de ver wantschap van Basken en Iberiërs ten stelligste tegen en nieuwere onderzoekingen hebben aannemelijk gemaakt, dat we de herkomst van de Basken sinds de Steentijd dan ook in Spanje zelf moeten zoeken. Dat wil zeggen, dat de Basken sinds oeroude tijden tot het oorspronkelijke Pyrc- nese mensentype hebben behoord en zich op dat schiereiland tot in onze tyd hebbèn kunnen handhaven. Dc Baskische taal kenmerkt zich door een zeer ouderwets karakter en wordt door Jespersen weliswaar geen taal van „wilden" genoemd, maar toch wel een taal met uitermate pri mitieve kenmerken. Het fonetische systeem is bijzonder rijk cn in gram maticaal opzicht valt de rijke ont wikkeling der suffixen op, evenals de inschuiving van pronomina in het werkwoord. Onderscheid van geslach ten bestaat in de Baskische taal niet, tenzy in het geval, dat men het ge slacht van de aangesproken persoon wil aanduiden. Wie zich nu geroepen gevoelt Baskisch te gaan leren, dient nog te weten, dat de taal een bijzon der groot aantal dialecten kent, wat de animo zeker niet zal verhogen. Om op ons uit- gangspunt terug ie komen, het is dui delijk dat het Bas kisch dat dus sinds de Steentijd in _i (bepaalde delen van) Spanje ge sproken werd vele woorden heeft geleend van de Romeinen. Dit was vooral ook daar om noodzakelijk, omdat hel Baskisch van oorsprong erg arm schijnt te zijn geweest aan woorden voor algemene begrippen. De taal kent bijv. allerlei woorden voor verschillende soorten bomen, maar het algemene woord voor boom is „arbolia", het algemene woord voor dier „animale", voor kleur „colore" enz., dus allemaal woorden aan het Latijn ontleend. Over primitieve talen sprekend, moeten we ook nog iets over het tellen zeggen. Daarover een volgende keer. TOCH IS HET ZO!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5