hamol weer vandaag! Jlieuwc (fourunl Dit jaar nog crisis om Berlijn? Minister wist het beter dan kok NIEUWS in één oogopslag BON Opnieuw 2 generaals voor Frans gerecht Complot om Israëlische ambassadeur te gijzelen DINSDAG 6 JUNI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12191 CHR1STELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD „Staatvastfcft is gbrbltatn mgn herl ia tcgfjcnspoct" Verlies nooit uw ceintuur Zie pagina 5 Chroesjtsjef zou vastbesloten zijn nog dit jaar de kwestie-Berlijn te „regelen". Kennedy en Macmillan zijn het volledig eens over de noodzaak de rechten en plichten van de Westelijke mogend heden in Berlijn te handhaven. In de woning van de politieke adviseur van de Algerijnse rebel- lenregering in Parijs, Boumendjel. is een plastic-bom ontploft. Vandaag stonden in Parijs opnieuw twee ex-generaals terecht: André Petit en Pierre Bigot. Volgens Britse bladen heeft Scotland Yard een complot opge rold, dat beoogde de Israëlische ambassadeur in Londen te ont voeren en zijn vrijlating afhankelijk te stellen van de in vrij heidsstelling van Eichmann. Een studiecommissie van de samenwerkende elektriciteitsbe drijven in Nederland heeft besloten tot het maken van een voorontwerp voor een in ons land te bouwen kernenergiecen trale, werkend met een kokend-water-reactor. Een groep Ameri kaanse deskundigen zal steun verlenen. Toneelprijzen zijn uitgereikt aan Bob de Lange, Ellen Vogel, Henny Orri, Leo de Hartog en Guus Hermus; een filmprijs aan de Frangaise Marianne Oswald. De president van de Haagse rechtbank heeft vandaag de eis van de schroothandelaar L. Worms inzake beweerde onregelmatig heden afgewezen. De vice-president van de rechtbank de eis van het Oegstgeestse echtpaar De L. inzake uitwijzing van een Oostenrijkse baby eveneens afgewezen. was weg DE Eiffel is een prach tig vakanitiegebied maar er valt wèl veel regen! Dat is erg voor vakantiegangers, maar erger nog is het voor de mensen die wonen langs de riviertjes die in diit gebergte hun oorsprong vinden. De laatste weken hééft het nogal overvloe dig geregend en dus staan hier en daar in Duitsland en ook in Limburg wegen en landerijen blank. Ge tuige deze foto van mo torrijdend echtpaar en wachtende kinderen er gens in de buurt van Bonn. Pa en ma hebben de tocht gewaagd naar de dichtstbij zijnde winkels, want met hongerige kinderen te moe ten optrekken in een door water omringd huis is ook niet alles! Het kroost ziet met spanning hoe pa zijn weg zoekt door het water dat de weg bedekt. En zal hem wel met een hoeraatje hebben verwelkomd! Nu vraagt u zich natuur lijk met een zekere spanning af of schrijver dezes aanne melijk weet te maken dat ook in die overstroomde ge bieden toch de krant wordt bezorgd. Laten we er dan met een zekere trots op mo gen wijzen dat de Neder landse dagbladbedrijven ook in de watersnood en de daarop gevolgde evacuatie tijd altijd al het mogelijke gedaan hebben om de krant bezorgd te krijgen. Er wer den zelfs helikopters bij in geschakeld. Heus wat dat betreft is de krant niet voor één gat te vangen! Maar nu praten we over uitzonderingen laten we het hebben over die mensen die we graag onze krant iedere dag zouden be zorgen, maar die om welke reden dan ook nog geen abonnee zijn op ons blad. Dan zijn de rollen omge draaid en gaan wij aan u vragen: Hebt u al eens een bon aan ons ingestuurd? Het „bewerken" van vrienden en kennissen is namelijk een zaak die niemand beter kan doen dan u. Na een inge vulde bon zorgen wij wel voor de rest: iedere dag een krant in de bus. En een goe de krant! (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) (straat) (woonplaats) Nu ook vijfdaagse voor schilders Het college van Rijksbemiddelaars heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de wijzigingen in de c.a.o. voor het schil dersbedrijf, die door de partijen in dit bedrijf aanhangig waren gemaakt. Dit betekent dat met ingang van heden; ook in genoemd schildersbedrijf de vijfdaagse Engeland erkent Nederland in Nieuw-Guinea Engeland erkent Nederland als soe. verein in westelijk Nieuw-Guinea en daarom was het niet „ongepast" om een vertegenwoordiger te zenden naar de ope. ning van de nieuwe wetgevende raad in dit gebied, aldus verklaarde de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Joseph Godber in het Lagerhuis op een' vraag van het lid der arbeiderspartij Fenner Brockway. Brockway zeide dat steeds meer Nederlandse politici en Ne derlandse en Britse zakenlieden het on vermijdelijk achten, dat Nederlands Nieuw-Guinea een deel van Indonesië wordt en dat de Verenigde Stater, zelfs geen waarnemer hadden gezonden. by menigeen had postgevat, heeft nu al plaats gemaakt voor pessi misme. En naar het schijnt terecht. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft er tegenover generaal De Gaulle en de NAVO-raad in Parys geen twijfel over laten bestaan, dat dit jaar een crisis om Berlijn nog steeds mogelijk is en de New York Times weet uit betrouwbare bron te melden, dat Chroesjtsjef onomwonden tegen Kennedy heeft gezegd, dat hij vastbesloten is, de kwestie Berlijn tegen het eind van het jaar geregeld te hebben. Volgens NAVO-kringen was minister Rusk ..nogal pessimistisch" gestemd. Ook wat andere problemen betreft, zou de Russische premier niet van zijn standpunt zijn afgeweken. Niets wat in Wenen is besproken, zou uitzicht bieden op een verlichting van de koude oorlog. Kennedy heeft op zyn beurt Chroesj tsjef duidelijk te verstaan gegeven, dat de Rnssen zich geen illusies moeten ma- r de houding van het Westen als de vrye toegang tot West-Berlijn niet gehandhaafd blijft. In dit verband is het interessant vermelden dat Macmillan en Kennedy het volledig eens zijn geworden over de „noodzaak", de rechten en plichten van de geallieerde regeringen in Berlijn te handhaven. Het is opvallend, dat niet ge sproken wordt over de wijze en het Tijdstip, waarop het Westen in actie zal komen, als de nood aan de man komt. Hier moet dus wel een duidelijk verschil opvatting aan de dag zijn getreden tussen Macmillan enerzijds en Kennedy (en De Gaulle) anderzijds. VOOR het Parijse tribunaal zullen zich vandaag opnieuw twee voormalige generaals van het Franse leger moeiten verantwoorden hun aandeel in de opstand in Al gerije. Het zijn André Petit en Pierre Bigot, die tegelijk met Challe Zeiler, die vorige week veroordeeld zijn, van hun rang werden ontheven. De twee andere leden van de junta, Raoul Satan en Edmiond Jouhaud, zijn nog steeds voortvluchtig. Ex-brigade-generaal Petit was plaats vervangend opperbevelhebber in Sahara en werd onlangs benoemd tot bevelhebber van de zevende pantser divisie. De ex-generaal-majoor bij de luchtmacht. Bigot, was commandant van de luchtmacht in Algerije en de Sahara. Hij wordt ervan verdacht getracht te hebben al zijn mannen ter beschikking van Challe te stellen, hoewel het m deel trouw is gebleven aan de regering in Parijs. Verwacht wordt dat het proces twee dagen zal duren. De beide e: generaals zullen afzonderlijk worden bi BOMAANSLAG In de Parijse woning van Ahmed Bou mendjel, de politieke adviseur va Algerijnse rebellenregering, is var gen vroeg een plastic bom ontploft. Er werd niemand gewond, doch de mat» schade was zeer groot Mevrouw Bon- mendjel en haar twee dochters ware thuis toen de bom ontplofte. Boumendj' zelf is op het ogenblik in Tunis. De stop- verfachtige springstof was van het typi dat de extreemrechtse tegenstanders vai de Algerijnse-politiek van De Gaulle ge Een veel gedecoreerde majoor van he' Vreemdelingenlegioen, de 39-jarige Mari« Denoix de Saint Mare, is gisteren wegen' zijn aandeel in de opstand in Algerije Plenaire zitting van R.T.C. De deelnemers aan de Ronde-Tafelcon ferentie zijn gisteren in voltallige verga dering in de Trèveszaal in Den Haag bijeen geweest. Besproken werd het rapport van een ambtelijke werkcommissie waarin een uiteenzetting wordt gegeven over de ju ridische problemen die de inwilliging van de Surinaamse wensen meebrengt Zoals men weet. was het aanvankelijk de bedoeling dat de bevindingen van de werkgroep reeds de vorige week donder dag zouden worden besproken. De tegen die dag aangekondigde vergadering was echter uitgesteld tot gisteren omdat de commissie niet tijdig met haar studie ge. reed kon zyn. Gisteren heeft de ingewikkeldheid van de problematiek de drie R.T.C.-delegaties zelf ook parten gespeeld. Het bleek niet mogelijk het ambtelijk rapport in een vergadering volledig te behandelen. De besprekingen worden derhalve morgen ochtend wederom in de Trèveszaal voort- veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf De Saint-Marc, die aan het hoofd stond van een regiment valschermtroepen, wordt verantwoordelijk geacht voor een belangrijk deel van de militaire steur die de opstandelingen hebben gekregen. Ten slotte vermelden we nog, dat vol gens pamfletten, die gisteren in Parijs de ronde deden, ex-generaal Salan een „nationaal militair en politiek comité" ir Algerije gevormd heeft om de strijd tegen president De Gaulle te coördineren. De pamfletten zouden afkomstig zijn van de ondergrondse „organisatie van het ge heime leger", welke door Algerijnse kolo nisten in het leven is geroepen. Salan zou op een „inspectietocht" in West-Algerije „partisaneneenheden" van kolonisten hebben bezocht en met „talrijke officie ren" hebben gesproken. Minister Rusk zou voorts tot de NAVO- raad hebben gezegd, dat Kennedy en Chroesjtsjef het wat de kwestie Laos be treft eens zijn geworden over de formu lering. Maar of de woorden onafhanke- lijkheid en neutraliteit hetzelfde beteke nen voor beide staatslieden, moet men uiteraard betwijfelen. Rusk zou ook ver klaard hebben, dat Chroesjtsjef er over geklaagd had, dat zijn land omringd is door landen met „reactionaire regerin gen", die door de Amerikanen in het za del zijn geholpen. Maar, zo had de Rus opgemerkt, al deze regeringen zullen weggevaagd worden omdat zij de steun van de betrokken volkeren missen. (zie ook pagina 5) Oostenrijkse baby wordt uitgewezen De Haagse rechtbank heeft vanmorgen beslist, dat de Oostenrijkse baby Adele Paul moet worden uitgewezen, omdat zij niet in het bezit is van een verblijfspas. In kort geding tegen de .staat der Ne derlanden, omdat de minister van justitie de baby als ongewenste vreemdeling uit wees. was van deze maatregel vernieti ging gevraagd. Naar we vernemen zal tegen het be sluit van de rechtbank hoger beroep Worms niet ontvankelijk in zijn vorderingen De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de heer Worms niet ontvankelijk ver klaart in zijn vordering t'ien de advo caten M. v. d. Duyn en V. d Kuil om bepaalde stukken over te leggen in een proces, omdat gegevens uit een rapport niet aan de advocaten zijn overgelegd en mr, V. d. Duyn ok niet verplicht kan worden gegevens van zijn cliënt te ver schaffen. Prinses Paola van België trok ook vanwege haar modieuze grote hoed algemene belang stelling toen zij dezer dagen in Brussel bij de paardenrennen verscheen. Naast haar prins Albert. Een Amerikaanse firma heeft een nieuwe rrfanier om ol^^ên benzine te vervoeren; in plaats van grote tankwagens gebruikt men reuzen- wielen, die gevuld worden en dan tot een „trein" worden samenge voegd. Hobbelige terreinen zijn geen bezwaar. Deze combinatie heeft een laadvermogen van een flinke tankwagen: 20.000 liter. Een lekke band is geen bezwaar, want gaatjes worden automatisch met vloeibare rubber geplakt. Engelse ochtendbladen beweren: Enkele Engelse bladen schreven vandaag dat een complot om de Is raëlische ambassadeur in Engeland te kidnappen en als gijzelaar vast te houden totdat Adolf Eichmann zou worden vrijgelaten, verijdeld is door Scotland Yard. Zowel Scotland Yard als de Israëlische ambassade ont kennen echter iets van een dergelijk complot af te weten. Volgens de bladen waren lieden die met de nazi's symnhatiseren van plan de ambassadeur. Arthur Lourie, te ontvoe ren als hij naar een diplomatieke bijeen komst op Buckingham palace zou gaan. „De heer Lourie zou overmeesterd zijn en zou naar een afgelegen landhuisje in Shropshire bij de grens van Wales ge bracht zijn", aldus het bericht- De man die het complot zou hebben georganiseerd, zou Eichmann in 1959 bij toeval ontmoet hebben toen deze zijn schuilplaats in Argentinië verliet om een bezoek te grengen aan Linz in Oosten rijk. „Toen Eichmann gearresteerd werd, besloot deze man een commandogroep van nazigezinden op te richten", aldus de bladen. Op drink- en sexfeestjes op verschillende adressen in West-Londen zijn pogingen gedaan om onder bekende nazi-gezinden leden te recruteren. Toe komstige recruten kregen te horen dat zij een proef van bekwaamheid moesten afleggen voordat zy lid konden worden. Zy moesten een synagoge in Zuid-Lon- den binnenvallen en een varkenskop aan de deur vastspykeren." Het complot zou aan het licht geko men zijn nadat drie vroegere leden van de Neo-fascistische unie geweigerd had den iets met het plan te maken willen hebben en naar de politie waren gelopen. Ds. M. A. Mieras neemt benoeming aan (Van onze parlementsredactie) Ds. M. A Mieras, pred;kant van de Oud-Gereformeerde Gemeente te Krim pen aan den IJssel, heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer voor de Staatkundig-Gereformeerde Partij aangenomen Hij volgt in deze functie ds. P. Zandt op, die drie maanden gele den is overleden. TTET IS NIET ONGEWOON dat tussen twee partijen onderhandeld wordt over vrede terwijl de gevechten nog aan de gang zijn het is ondenkbaar over vrede te praten, terwijl één van beide partijen door straatterreur druk probeert uit te oefenen. Dit laatste gebeurt immers in Parijs waar verwoede aanhangers van de F.L.N.-opstandelingcnregering ware veldslagen leveren met de politie en gang- stermethoden toepassen, die herinneren aan de zwarte dagen van Chicago. Men neemt aan dat minister Joxe, zulks in opdracht van president De Gaulle, deze zaak ter sprake zal brengen in Evian en daardoor worden de F.L.N.-leiders voor een zware opgave gesteld. Geen zinnig mens kan volhouden dat in deze sfeer onderhandeld kan worden en dus zal deze Algerijnse regering nu moeten laten zien dat zij ook werkelijk regering is. dat wil zeggen dat zij zeg genschap heeft over haar volgelingen. Immers, in feite wordt nu de andere zijde van de medaille getoond. De Evian- besprekingen moesten worden uitgesteld toen Challe, Zeiler en Salan hun ongeluk kig avontuur in Algiers begonnen. Toen was het De Gaulle, die moest laten zien dat zijn regering een volwaardige onder handelingspartner was met voldoende macht om een gegeven woord ook in da den om te zetten. En nu staan de Algerijn se machthebbers voor een dergelijke si tuatie. Zij hebben zich met hand en tand ver zet toen Parijs liet doorschemeren dat men ook een gesprek wilde met andere Algerijnse groeperingen nu zullen zij moeten waarmaken dat zij ook inderdaad als de enige onderhandelingspartner bn- schouwd moeten worden. Deze opgave zou wel eens nog moeilij ker kunnen blijken dan het onderdrukken van de militaire opstand in Algiers. On getwijfeld beschikt de F.L.N. over een „ondergrondse", een organisatie van fana tiek^ en geharde vechters, die niet opzien tegen sabotage en terreur. Die onder grondse is goed bewapend ook - het merkwaardige is dat een niet gering aan tal gebruik maakt van de wapens, die zij als dienstplichtigen in het Franse leger hebben ontvangen. Maar is de leiding van deze organisatie zo straf dat men nu. zo lang Evian duurt, de terreur kan tegen houden? Dikwijls is het immers zo dat een der gelijk „ondergronds net" een eigen leven gaat leiden en dat de leden terreur gaan bedrijven terwille van het avontuur. Natuurlijk zal men van F.L.N.-zijde tegenwerpen dat ook de groep-Salan naar terreur-methoden en plasticbommen ge grepen heeft. Maar De Gaulle heeft be wezen dat hij die groep baas kan de F.L.N. moet dat nog bewijzen. Terwille van Frankrijk en terwille van Algerije moet men hopen dat dit bewijs geleverd zal worden. Een wond kan niet genezen als niet alle vuil eruit verwij derd is. En de Algerijnse wond is nog lang niet genezen helaas. TiOVEN West-Rusland handhaaft het centrum van een hogedrukge- bied. Een vlak lagedrukgebied dat boven Duitsland, de Alpen en Balkan aanwezig was, breidde zich over ons land uit, het geen in de afgelopen avond en nacht aan leiding gaf tot ontwikkeling van flinke onweersbuien. Ons land bleef daarbij in tamelijk warme lucht waarin gisteren hier en daar een temperatuur van 26 graden werd bereikt. Een in betekenis afnemend oceaanfront bracht regen in Schotland, Ierland en Portugal. Een vol gende meer actieve oceaanstoring kan morgen Ierland bereiken. De storingen zullen echter nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Hier blijft nog ongeveer hetzelfde weertype heer sen met vrij hoge temperaturen, zonnige perioden en onweerskansen vooral in de namiddag, avond en nacht. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele zonnige perioden, maar ook plaat selijk enkele regen- of onweersbuien en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverivachting Morgen zonnig strandweer met in de namiddag en avond een kleine onweer kans. Zwakke wind. uit noordelijke rich ting Temperatuur 2022 gr. C., zee water 14 graden. Vooruitzicht: nog zomers, maar iets mtader jBÉaiM fck 69. 68^ Tendens stationair ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station Weers- ii li ii\u 2-2 Eeldc De Bilt T)E Britse minister van on- derwijs, sir David Ec- cless en de 50-jarige Belgi sche chef-kok, Edouard de Jonckheer, hebben mes en vork gekruist in een keuken ruzie over een Frans gerecht. De kok stormde een diner zaal uit, toen de minister de wijze, waarop hij de naam van dit gerecht had gespeld, durfde aanvechten. „Ik voel me beledigd," tierde hij. „Vijfendertig jaar ben ik in het vak en een aantal van deze jaren heb ik gewerkt in de deftigste ho tels van Eu<-apa. En nu zal zo'n minister me komen ver tellen, hoe je de naam van het aardoppelgerecht, dat hij heeft gegeten, moet spellen." De chef-kok had dit ge recht „Pommes Darphin" ge noemd. „Nee," zei de minister: „Pommes Dauphin", en hij voelde zich zo zeker van zijn zaak, dat hij in een toe spraak na een te zijner eer gegeven lunch in een hogere hotelschool, waar Jonckheer hoofdleraar in zijn vak is, zeide: „Ik hoop, dat de stu denten van de kookcursus hier een opleiding krijgen, die Ifen in staat zal stellen, de namen van aardappelge rechten op de juiste wijze te schrijven Bevend van woede om deze vernedering beende chef-kok Jonckheer de zaal uit en la ter zeide hij: „Mijn vader heeft me geleerd, hoe ik dit moest spellen. Sir David heeft het mis". De minister op zijn beurt zei: „Het verbaast me, dat de heer Jon» kheer zo van streek is. Ik moet zeggen dat ik nooit anders dan van Pom mes Dauphin heb gehoord." Een chef-kok van een Londens hotel gooide koken de olie op de woelige golven: „Beiden kunnen gelijk heb ben", zeide hy, „Pommes Darphin zijn aardappelen, die in melk zijn gekookt, Pommes Dauphin worden gemaakt met eieren, boter, meel en

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1