Die van Wenen praten al over een wonder hi ec»t fioitfce Record-bommenwerper met 3 man neergestort D Angola kon wel eens op een crisis uitlopen AANSLAG OP ZOON VAN TRUJILLO MISLUKTE Brengt Kennedy bezoek aan de Sowjetunie? D Lompe bedriegerij 196 "3 HUISHOUDRAAD EN KOELKASTEN De Nederlandse huishoudraad heeft de minister van financiën een brief gezonden, waarin wordt aangedrongen op spoedige verlaging van de omzetbelasting op huishoudkoelkasten. Momenteel wordt van huishoudkoelkasten met een inhoud tot 200 liter een omzetbelasting van 18 procent geheven. De Huishoudraad betoogt, dat koelkasten niet meer als een luxe artikel mogea worden beschouwd, aangezien zij voorzien in een dringende be hoefte aan hygiënische bergruimte voor aan bederf onderhevige levens middelen. Bovendien maken de voortschrijdende etagebouw en de invoe ring van de vijfdaagse werkweek de noodzaak van een koelkast in de huishouding steeds actueler, zo verklaart de Huishoudraad. De Huishoudraad heeft een afschrift van de brief aangeboden aan de le den van de Tweede Kamer en de vrouwelijke leden van de Eerste Kamer. VALSE ÏOO-DOLLARBILJETTEN In verband met het bericht uit een Pools dagblad omtrent de arrestatie in Polen van acht personen, die ervan worden verdacht, o.a. in Nederland gedrukte valse 100-dollar biljetten te hebben verspreid, hebben zowel de Nederlandsche bank als Interpol verklaard van niets 'te weten. Men acht te het zeer onwaarschijnlijk, dat hier te lande valse dollarbiljetten zouden zijn vervaardigd. Te wijten aan m vertoon-drift De Convair BA-58, Hustler, de grote Amerikaanse straalbommen- werper die vorige week de Atlan tische Oceaan in de recordtijd van drie uur en negentien minuten overstak, is zaterdag ongeveer twintig kilometer van Le Bourget (Parijs) neergestort. De drie be manningsleden kwamen om het leven. Het was niet de bemanning die de recordvlucht meemaakte. Het verongelukken van het toestel, dat deelnam aan een demonstratie ter gelegenheid van de internationale luchtvaarttentoonstelling, wordt door deskundigen voorshands toegeschreven aan bravour. De bemanning van de viermotorige straalbommenwerper heeft vermoedelijk, om in prestaties niet achter te blijven bij hetgeen de bemanningen van andere Amerikaan se straalvliegtuigen voor een menigte van naar schatting tweehonderddui zend toeschouwers vertoonden, willen laten zien dat ook met de grote Hustler wel kunstvluchten zijn te maken. Onmiddellijk nadat het toestel op geringe hoogte de tribunes was gepas seerd, zette het een klimvlucht in van vijfenveertig graden. Tot verbazing en ontzetting van een groep deskun digen van de militaire luchtvaart, waarbij zich ook Amerikanen bevon den, begon de Hustler een rolvlucht io de klim. Het is nog niet hekend of een vliegtuig van dit type ooit eerder een dergelijke fcunstvlucht heeft gemaakt, maar de des kundigen achten dit zeer onwaarschijn lijk omdat de onder het vleugeloppervlak uitstekende straalmotoren daarbij werve lingen veroorzaken, welke de vlieg richting in hoge mate beïnvloeden. De aandacht van ó'e toeschouwers werd af geleid door het geweldige lawaai van vier andere straaljagers die eveneens aan de demonstratie deelnamen. Op de rug vliegend zag men de Hust ler tenslotte in een regenwolk verö'wij- nen. Enkele seconden daarna verstomde Gagarin klaagt over journalisten De Russische ruimtevaarder Gagarin heeft zich erover beklaagd dat Russi sche journalisten zijn appartement zijn binnengedrongen, zijn persoonlijke fa milie-album hebben gestolen en tevens familie-correspondentie en beide zonder zijn toestemming hebben gepubliceerd. Zijn klacht is verschenen in het tijd schrift Sowjet-pers, het orgaan van de vakbond van journalisten. De journa listen werden niet bij naam genoemd. Ook zouden de Russische journalisten, die naar sensatie zochten, de feiten over de vlucht van Gagarin onnauwkeurig hebben weergegeven en daardoor gro te verwarring bij het publiek hebben veroorzaakt. het geluid der vier straalmotoren nog weer enkele tellen later was onder de regenwolk een smal zwart rook kolommetje te zien. Twee helikopters van de reddingsdienst die opstegen om naar het vliegtuig te zoeken, vonden slechts een krater met een middellijn van vijftien meter en een diepte van een meter of tien, op de plaats waar de Hustler was terechtgekomen. Zij troffen een hoop verwoeste vliegtuig- De militaire deskundigen waren alge- leen van oordeel dat het ongeluk te wijten is aan wat zij noemen „vertoon- drift". Ter gelegenheid van het huwe lijk van de Hertog van Kent met Katherine Worsley, dat 8 juni in York zal worden voltrokken werd deze foto van het paar gemaakt. Dinsdag in de Veiligheidsraad Dinsdag zal Angola in de Veilig heidsraad komen. Sommige diplo maten menen dat de situatie in dit gebied wel eens aanleiding zou kunnen geven tot een crisis die nog ernstiger is dan de internatio nale spanningen die zijn voortge komen uit de gebeurtenissen ir het buurland Kongo. Op verzoek van 41 Afrikaanse et Aziatische landen en van Zuid-Slavtë zal de Veiligheidsraad, waarin elf lan den zijn vertegenwoordigd, bijeenkomen om zich over de toestand in de Portu gese kolonie aan Afrika's westkust te beraden. De Afro-Aziatische groep, bezorgd over wat er bekend is geworden ovei de strijd tussen Portugese troepen er opstandige Afrikanen, heeft de Veilig heidsraad verzocht deze kwestie als een dringende aangelegenheid te be schouwen. Het is echter moeilijk te - de raad in de huidige omstandigheden zou kunnen ondernemen. Aanvankelijk waren de meeste leden van de Afro-Aziatische groep van me ning dat behandeling in de Veiligheids raad nuttig zou zijn om de aandacht van de wereld te richten op de situatie in Angola. waar de Portugezen een strenge censuur handhaven. De laatste dagen echter is de ver bittering tegen Portugal onder de lan den van deze groep zodanig toegeno men, dat ze het besluit zouden hebben genomen, diplomatieke en economische sancties tegen Portugal te Dergelijke sancties worden voorzien in de bepalingen van hét handvest die betrekking hebben op bedreiging de vrede, pe resolutie in deze geest door de raad zou worden overgenomen, is praktisch nihil. Zelfs de Aziatische en Afrikaanse leden van de raad Ceylon, Tunesië de Verenigde Arabische republiek schijnen weinig voor een dergelij tanpak te voelen. Wel zou een eis tot het nemen :cherpe maatregelen bijval de kans dat Partituren van zanger uit auto gestolen Zwaar gedupeerd is de 33-jarige Joego slavische opera- en radiozanger Rodolfo Sutey (bas-bariton) uit wiens wagen, die in de Concertgebouwbuurt te Amster dam bij zijn hotel geparkeerd stond, za terdagnacht een aktetas werd gestolen. De zanger raakte daardoor de partituren van vrijwel zijn gehele repertoire kwijt. Dezelfde nacht werden nog twee gepar keerde auto's opengebroken. Een komplot van Dominicaanse stu denten om Rafael Trujillo jr. tijdens een plechtigheid in het nationale pa leis ter gelegenheid van de begrafe nis van zijn vader te vermoorden, is mislukt, zo heeft Juan Romero Ulloa, de secretaris-generaal van de Domi nicaanse revolutionaire beweging, za terdag in Mexico-stad bekendge maakt. Volgens berichten van gehei me zenders in de Dominicaanse re publiek zouden enkele doden zijn ge vallen en ongeveer 300 arrestaties zijn verricht. De aanslag mislukte, doordat Trujillo jr. in tegenstelling tot de gegevens waarover de deelnemers aan het kom- Elot beschikten niet de plechtigheid in et paleis bijwoonde. Hij voegde zich Ïas in het luchtmachtkamp van San sidoro. in de omgeving van Ciudad Tru jillo. bij de rouwstoet. Volgens Romero Ulloa is de Domini caanse hoofdstad door sterke militaire eenheden bezet. De pers zou aan een strenge censuur zijn onderworpen. De leider van de revolutionaire bewe ging verklaarde, dat de benoeming van Trujillo jr. tot stafchef van de strijd krachten de inleiding vormt tot diens benoeming tot president. Volgens de Gedood Vanmorgen is bekend geworden dat de leider van de samenzwering tegen dictator Rafael Trujillo, generaal b.d. Juan Thomas Diaz, gisteren bij een vuurgevecht met de politie en mili tairen is gedood. In een door het Do minicaanse leger uitgegeven verkla ring werd ook gezegd dat zijn mede werker, Antonio de la Maza, eveneens in de binnenstad van Ciudad Trujillo met machinegeweren om het leven is gebracht. uiten tegen de zijde van de Sowjetunie aard de kans niet voorbij gaan om beschuldigingen te Portugal en Portugals N.A.V.O.-bondge- noten, de Verenigde Staten, Engeland i Frankrijk. Portugals verweer zal voornamelijk zijn gebaseerd op de stelling dat Ango la een provincie van Portugal is, en dat de Verenigde Naties zich afzijdig dienen te houden van Portugals binnen landse aangelegenheden. 't Communiqué De volledige tekst van het ge zamenlijk communiqué dat gis teren na de besprekingen tussen president Kennedy en premier Chroestsjef is uitgegeven luidt als volgt. „President Kennedy en pre mier Chroes.jtsjef hebben twee dagen van nuttige bijeenkom sten besloten tijdens welke zij de betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-unie, alsmede an dere kwesties die voor de twee staten van belang zijn, onder de loep hebben genomen. Heden bespraken zij in aanwezigheid van hun raadgevers de proble men van kernwapenproeven, ontwapening en Duitsland. De president van de V.S. en de voorzitter van de Sowjetrussi- sche ministerraad hebben hun steun bevestigd voor een neu traal en onafhankelijk Laos onder een regering die door de Laotianen zelf is gekozen, en voor internationale overeen komsten ter verzekering van die neutraliteit en onafhankelijkheid en in dit verband hebben zij het belang erkend van een effectief staken van het vuren. De president en de premier zijn overeengekomen contact te bewaren over alle kwesties van belang voor de twee landen en voor de gehele wereld." E eerste reacties in de weste lijke hoofdsteden op het top- gesprek in Wenen geven uiting aan een zeer gematigd optimisipe. waarbij als groot lichtpunt wordt beschouwd de mededeling in het officiële slotcommuniqué, dat de staatslieden contact zullen houden over alle kwesties, die voor beide landen en voor de gehele wereld van belang zijn. Reeds zijn er ge ruchten, dat president Kennedy een in voorzichtige bewoordingen gestelde uitnodiging van premier Chroesjtsjef om een bezoek aan de So%vjetunie te brengen voorwaar delijk heeft aanvaard. Die voor waarden zouden zijn: er moet een duidelijke ontspanning intreden en er moet voortgang zijn geboekt op de kernwapenconferentie en die over Laos in GenèVe. Het gerucht is wereldkundig gemaakt door James Hagerty, de vroegere pers chef van Eisenhower. Diplomatieke waarnemers in Wenen geloven verder, dat de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko de op dracht heeft gekregen de afvaardiging van communistisch China naar de Laos- conferentie gerust te stellen over het re sultaat van het overleg in Wenen. Zij achten het voorts mogelijk, dat de Rus sen en Amerikanen nog vóór het einde van dit jaar met elkaar ,,op hoog niveau" zullen gaan praten. De New York Times heeft in een re dactioneel commentaar vastgesteld, dat door de top-ontmoeting de verstopt ge raakte verbindingskanalen tussen Oost en West weer zijn geopend en dat Kennedy heeft, bereikt, dat hij nu een persoonlijk inzicht in de Sowj et-mentaliteit en Sow- jet-politiek heeft gekregen. In het korte „koele" slotcommuniqué ziet het blad aanwijzing, dat Kennedy géén ter- n heeft prijsgegeven. Scherpe tegen stellingen zijn_ gebleven, zelfs ten aan zien van Laos, waarover men het heeft voorgesteld alsof er toenadering is be reikt, maar waaromtrent in feite een be leid wordt gevestigd, waarmee de Rus sen zich in principe akkoord hebben ver klaard, maar dat zij in de praktijk blij- m schenden. „Indien de mededeling over blijvende contacten Iets betekent, dan is dit on getwijfeld, dat de waarschuwingen van Kennedy tegen misrekeningen indruk hebben gemaakt op Chroesjtsjef en dat deze ermee instemt geen nieuwe crises te lokken, maar zich liever houdt aan wat Kennedy heeft genoemd het lange en pijnlijke proces van diplomatieke on derhandelingen", aldus de New York Volgens radio Moskou zijn de bespre kingen een „oprechte en nuttige gedach- tenwisseling" geweest en een „goed be gin". De Prawda en andere Russische bladen drukten op hun voorpagina's een foto af van Kennedy en Chroesjtsjef op ?n canapé, met de handen op de knieën. Zowel in Rome. Parijs en Londen als i Bonn is men van oordeel, dat Kenne dy zich een waardig vertegenwoordiger het Westen heeft getoond. In alle commentaren wordt gewezen op de men selijke zijde van deze ontmoeting tussen een miljonairszoon en een communisti sche oud-mijnwerker. Van verschillende kanten is erop ge wezen, dat Kennedy zijn gesprekspartner blijkbaar heel duidelijk heeft gemaakt, Jat het Westen vastbesloten is zijn rech ten in Berlijn te handhaven tot een defini tieve regeling veranderingen mogelijk maakt zonder gevaar voor de twee mil joen inwoners van liet vrije West-Berlijn. En hierover is men het ook eens: de per soonlijke verschijning van Kennedy heeft de Russische premier in de schaduw ge- ,IE van Wenen hebben het al over het „Wonder van Wenen". In deze stad van de compromissen, waar in 1815 in al zijn zorgeloos heid het congres der groten danste, meent men uit de uitwisseling van vriendelijkheden, beleefdheden en andere pogingen om een aange name sfeer te scheppen al te mogen opmaken, dat het inter nationale klimaat wat milder is geworden, dat de wolken aan politieke hemel zijn weggetrokken en dat er van nu af aan meer kans best.-~n op toenadering tussen de volken van Oost en West. Het typisch Weens en typisch Oostenrijks, maar niet typerend voor de werkelijkheid, die even koud en hard blijft als zij was, toen de twee staatslieden zich nog niet in Wenen bevonden en Chroesjtsjef overal ter wereld een uitdagende, koele, zakelijke en be rekende houding aannam om de westelijke wereld, waarin de Ver enigde Staten zijn belangrijkste tegenspeler zijn, ten gronde te richten. Dat moet men in het feest vierende Wenen, waar men ge neigd is, zijn zorgen van het ogen blik voor een korte tijd helemaal te vergeten, zich goed voor ogen houden. Het begon zaterdag allemaal vriende- jk en het eindigde zondag even prettig. Zoals men weet bracht Croesjtsjef zater dag eerst een bezoek aan Kennedy in de Amerikaanse ambassade. De openings bijeenkomst werd doorg ezaghebbende kringen als hartelijk gekenschetst. Aan de lunch in de ambassade bracht Ken nedy een toast van vijf en Chroesjtsjef een van tien minuten uit. De twee leiders beheersten de conversatie en de minis- buitenlandse zaken, Rusk er Gromiko. waren de enige andere spre kers tjjdens een samenzijn in de muziek kamer van de ambassade die aan de lunch voorafgang. Na de lunch gingen Kennedy en Chroesjtsjef met hun tol ken de tuin in, waar zij ongeveer 10 nuten bleven. Vervolgens begaven zij zich naar de muzieksalon waar zij alleen bijzijn van hun tolken hun gesprek voortzetten. Zowel aan Amerikaanse als Russische zijde sprak men hartelijke sfeer. Chroesjtsjef was in een redelijke, ont spannen en welwillende stemming. De beide staatslieden hadden elkaar delijk begroet toen Chroesjtsjef Amerikaanse ambassade aankwam. Ken nedy kwam de trappen af om zijn gast de hand te schudden. De besprekingen na de lunch (toen zij alleen waren met hun tolken) werden op verzoek van Ken nedy gehouden. Terwijl Kennedy met Chroesjtsjef lunchte gebruikte zijn echtgenote het noenmaal in een van de deftigste restau rants van Wenen. Alle andere afspraken zegde zij af. omdat zij te moe was. Zij zou een porceleinfabriek bezoeken welke beeldjes maakt naar de Lippizaner- paarden die mevrouw Kennedy later in de Spaanse rijschool zag en een abdij op 15 km van de hoofdstad gelegen, TWEEDE DAG Zondagochtend zijn Kennedy Chroesjetsjef op de Russische ambas sade voor een nieuw onderhoud bijeen gekomen. De Russische premier had te- vqren kransen gelegd bij het monument voor Oostenrijkse vrijheidsstrijders en bij het Russische oorlogsgedenksteken. Kennedy had met zijn echtgenote een dienst in de Sint Stephanus Kathedraal bijgewoond. Toen Kennedy bij ,de Russische bassade aankwam, zei Chroesjtsjef: begroet u op een klein stukje van Sowjet-gebied. Soms drinken we uit klein glaasje, maar spreken we met groot gevoel". Kennedy antwoorde glim lachend: „Het doet me veel genoegen dit te horen". Om 14.20 uur hebben Kennedy Chroesjtsjef gisteren hun gesprek afge- gen hadden toen een uur en 20 minuten broken voor de lunch: Hun besprekin- langer geduurd dan verwacht was. D{ lunch was aanvankelijk vastgesteld op 13.00 uur. Kort na 16.30 uur hebben Kennedy Chroesjtsjef hun conferentie besloten Op de tweede dag van de conferentie hebben de twee staatslieden langer dan :s uur met elkaar gesproken, een 15 minuten langer dan voorzien Na het einde van de bijeenkomst schenen Chroesjtsjef en Kennedy op het bordes van de Russische ambassade. De Russische leider zag er joviaal uit en wuifde de auto waarin Kennedy de hek- van de ambassade uitreed na. De laatste woorden die Choresjtsjef en Ken nedy op het bordes nog met elkaar wis selden gaven geen aanwijzingen voor de aard van de binnen gevoerde gesprek- Zowel Kennedy als Chroesjtsjef schenen goedgeluimd te zijn zonder dat •n bijzondere hartelijkheid ten toon spreiden. De Amerikaanse president wuifde met twee vingers en glimlachte tegen de 200 persmannen die de hele middag voor de ambassade hadden staan wachten. De auto van de president reed naar de ambtswoning van de Amerikaanse am bassadeur. Ook Chroesjtsjef verliet later de Russische ambassade om terug te ke- naar de villa van de ambassade, ongeveer 24 kilometer verder. een half uur een groentehandelaar. bed op vier wieltjes een 300 meter hoge heuvel bij Dovedale opgeduwd i Leden van de Amster- um damse Binnenvaart Socië- j^1 teit (een vereniging ze nrestatié uiteeroenen als - T »w.v„.e>.„6rapluie van een voorDijwan- roepsgraiuiogen in «msier Hn dr.rS ?n het te- m en leiding- delena he„ terecht. Het dam het diploma van de Een twee-jarig meisje tussen de gezinnen. Voorts dat bij familie in Gronin- een mobiele expositie van gen logeerde, is zaterdag werk ingericht, uit een ruim zes meter Door het afleggen van hoog raam gevallen. Zij een belofte hebben zater kwam precies op de pa- dagavond de eerste 25 be rapluie van een voórbijwan- roepsgrafologen in Amster- een wereldrecord in het te gen bergen oprijden van bedden. Bij een vuilnisbak gevende personen uit hoofd stedelijke havenkringen zijn verenigd) hebben weer hun jaarlijkse stunt uitge- DINER Chroesjtsjef werd zaterdagavond tij dens de ontvangst van de Oostenrijkse regering in het Schaenbrunn-paleis door een fograaf gevraagd, of hij voor de fo tografen de hand wilde schudden van pre sident Kennedy. Lachend ging zijn hoofd de richting ran Jackie Kennedy die statig en mooi uitzag in een lange witte hooggesloten japon en hij ant woordde de fotograaf: „Eerst zou ik haar de hand willen schudden" Chroesjtsjef gekleed in een donker costuum met een geruite grijze das, was vergezeld van mevr. Chroesjtsjef die enige malen grootmoeder is en gekleed in zwarte zijden japon doorweven ...wv een dunnen gouden draad. Hij arri veerde tien minuten eerder dan Kennedy, die vijf minuten te laat was. Iemand uit het publiek, dat zich voor 267 jaar oude paleis had opgesteld riep: „De Amerikaanse prinses." Kennedy ging dadelijk naar Chroesjtsjef zodra hij hem zag en maake excuses voor het feit dat hij te laat was. De man uit het Kremlin aanvaardde dit excuus met gratie. Het as een aardig gebaar van beide zijden. SCHITTEREND Ondanks de zes uur die zij tezamen pratend hadden doorgebracht, zagen Chroesjtsjef en Kennedy er beiden op vallend fris uit. Het was een schitterende aanblik, de ontvangst van de Oosten rijkse regering met president Schaerf het hoofd. Lakeien in kuitbroeken lie geluidloos door de lange gangen en ru zalen met zilveren bladen waarop de glazen stonden. Zwaar hing de verrukkelijke geur van de lentebloesem waarmee de zalen van het oude paleis rijkelijk waren versierd hoffelijk en hoofs verwelkomde Adolf Schaerf de Kennedy's en de Chroesjtsjefs en de leden hunner delegaties. Af zag men kennedy met een knoop v smoking spelen, maar hij zag er goed uit naast zijn knappe blauw-ogige de kleinere Chroesjtsjef. „BUREN" Kennedy had heel wat te praten een tolk met mevrouw Chroesjtsjef. het leek op een gesprek van twee buren aan het tuinhek. Chroesjtsjef was, zoals altijd, volkomen zeker van zichzelf. Hij lachte en gesticuleerde met beide handen en liep van groep naar groep. Het diner werd luisterrijk opgediend op de keizer lijke borden van de Habsburgs. Eerst soep, gevolgd door aspergepunten, vis wijnsaus, biefstuk met champignons als dessert de taart met room wa Wenen beroemd is. De wijnen Oostenrijks. WALSEN Tijdens het diner speelde een orkest Wener walzen en er werden geen toasts uitgebracht. Na het diner gingen de gastheren met hun 600 gasten naar de ceremonie-zaal voor koffie en cognac. Opgewekt verliepen de gesprekken in hel Engels, Russisch en Duits, terwijl de bedienden de grote zaal in orde brach ten voor een avond van concertzang ballet Men zag Chroesjtsjef opnieuw naast Jackie Kennedy zitten en opgewekt babbelen. Ondanks een vermoeiende dag zag ook mevrouw Kennedy er goed uit. Het leed geen twijfel maar zij amuseerde Wenen's wereldberoemde Philharmo- nisch Orkest gaf een concert met solis tische medewerking en het ballet van de opera danste aan de Blauwe Donau. PORTRETTEN President Schaerf zat in het midden tussen zijn hoge gasten, keken de portretten van Oostenrijkse keizers op hen neer. Jacquline zat tussen Chroesjtsjef en Schaerf. Naast deze zat mevrouw Chroesjtsjef en daarnaast Ken- Leoplod Figl, president van het Oosten rijkse parlement, die mevrouw Kennedy aan tafel begeleid had, zei dat zij van de gehele avond had genoten en hem geweest Zij wil naar Wenen terug komen om het over te doen. De stoel waarop Kennedy zat leek een beetje te klein voor hem. Hij luisterde aandachtig naar de muziek. Ook Chroesj tsjef was een en al aandacht en applau disseerde luid. De glimlach op het gelaat van de moederlijke mevrouk Nina Chroesjtsjef week geen ogenblik. DE DAMES Jacqueline Kennedy en Nina Chroesj tsjef hebben gisteren de eerste topconfe rentie voor dames gehouden. Ze hebben zelfs een balkonscène opgevoerd, hartelijk toegejuicht door een Weense menigte. De twee „topdames" waren beiden gaan lunchen in het PaUavicini- paleis. buiten wachtte een menigte van vijfduizend mensen, die aanhoudend „Jack-ie, Jack-ie" riepen plotseling ging er een raam open en de twee hoog geplaatste dames werden zichtbaar. Niemand had om Nina geroepen, maar daar was ze dan toch, en de toeschouwers vonden het zeer interessant en Nina maakte een sympathiek en gracieus ge baar. De echtgenote van de Sowjet-pre- i, terwijl haar hele gezicht straalde, de wit-gehandschoende hand ouw Kennedy in de hare en hief die op, als groet aan de menigte. De menigte juichte als bezeten. BEZOEKEN Mevrouw Kennedy had zojuist iets beleefd wat voor haar tot de onvergete- lijkste herinneringen van deze reis zal behoren: een schitterende demonstratie van rijkunst en dressuur in de beroemde Spaanse ruiterschool. Mevrouw Chroesj tsjef is gaan luisteren naar het concert in d-groot van Johannes Brahms, uitge voerd door een symfonie-orkest met de Russische violist David Oistrach als solist. Mevrouw Chroesjtsjef luisterde verrukt. Na afloop maakte David Oistrach een buiging in haar richting. Nina reageerde daarop met een peinzen de glimlach. Mevrouw Kennedy, voorwerp van de intensieve belangstelling van het publiek dat zich op de smalle galerijen van de Spaanse rijschool verdrong, genoot ken nelijk evenzeer. Ze sloeg de verrichtin gen van ruiters en paardde gade vanuit de keizerlijke loge. Zo geboeid keek ze toe. dat ze de tijd scheen te vergeten. Toen de Oostenrijkse diplomaat haar ■aarschuwde dat het tijd werd om te vertrekken, stond ze op en ging onmid dellijk daarop weer zitten. eZ zei dat ze de rest van het programma ook wilde zien. De diplomaat ging heen, maar keer de al spoedig terug om mevrouw Ken nedy te verzekeren dat er heus niets aan te doen was. Met klaarblijkelijke tegen zin en terleurstelling stond de First Lady op en volgde hem. GESPREKJE Mevrouw Kennedy was in gezelschap van de zuster van de president Kennedy, mevrouw Eunice Shriver, en een ge volg van veertig "erscmen. onder wie ambassadeur Bidd Duke. chef van het protocol. Bij haar vertrek toefde Jacque line enige tijd in de stallen. Om de direc teur van de ruitrschool, kolonel Alois Podjasjski van haar bewondering te doen blijken. Ze streelde enkele van de paar den over de neus en trakteerde ze op klontjes, terwijl ze met de kolonel bab belde. Deze liet haar een paard zien dat bereden was door Elizabeth, toen de rij school op toernee was door Engeland. „Beheerste ze zowel de hogeschool als de gewone rijkunst?", vroeg mevrouw Kennedy. .Jawel", zei de kolonel. „Hoe is dat mogelijk?" vroeg mevrouw Kennedy verbaasd. ,Ik heb haar een beetje geholpen", verklapte de kolonel. „Zou u mij ook niet willen helpen?" vroeg mevrouw Kennedy, die toen in formeerde hoe de kolonel zijn paard zo keurig wist te doen gehoorzamen. „U praat toch niet tegen hem?" vroeg ze „Anders begrijp is het niet". De kolonel beschouwde dit zoals elke doorgewinterde ruiter dat zou heb ben gedaan meer als een retorische dan als een werkelijk gemeende vraag. Na de demonstratie in de Spaanse rij school begaf mevrouw Kennedy zich naar het Pallavicini-paleis om de koffie maaltijd te gebruiken. En daarna ging ze terug naar de villa van de Amerikaanse ambassadeur om haar koffers te pakken I dat het alemaal te kort i De Europese „zusterste- Krimpen aan de IJssel is voerd. Ditmaal voeren zij den" Delfzijl, Aubenas een kleine zgn. dobbel- zaterdagmiddag steenslang uit Zuid-Afrika klederdracht op i evonden. Een melkbezor- nele trekschuit ger zag kans het dier in Amsterdamse doos te krijgen. Het i in oude (Frankrijk), Cesenatico (I ;en origi- talië), Sierre (Zw.land), van het Zelzate (België) en Schwar- [J naar zenbeck (West-Duitsland) Haarlem. Aanleiding: 350 zullen hun samenwerking haven Eelde en Ameland. gaan versterken. Besloten Met ingang van 1 juli zal is tot uitwisseling van taal- met een tweede toestel een gebracht. Vermoed wordt overeenkomst over een ge- leraren en werkschriften tweede taxidienst worden Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der weten schappelijke graphologie io ontvangst mogen nemen. Het luchtvaartbedrijf Lindberg-Rotterdam heeft zaterdagmiddag een lucht- verbinding op taxi-basis geopend tussen de lucht- r de r 5 naar Londen. „ONGELUKJE" De voorstellingen met de i de gedragingen van degeen die jaren geleden werp naderen, ja, dan r gevens bekend geworden, 21 paarden, 57 bonden hoewel enkele onderzoekers tot kort nog steeds in de naïeve mening komen, verkeerden, dat deze zoogdieren in geeft door volkomen onbewuste re- kat. En acties de spiertelepaath de nodige Uzingen om tot het doel te dergelijke wijze schijnen i vergelijkingen met twee in de gevallen, waarbij dus x onbekenden op te lossen, is toch on- trouw sprake is geweest de „den- dubbelzinnig komen vast te staan kende" dieren geprofiteerd te hebben dat de door deze wonderdieren ge- van volkomen onbewuste bewegin- werden voorgelegd w woord niet bekend was aan de dresseur of de experimen tator, bleven de dieren volslagen in gebreke. Deze ont sluiering van het mysterie was dus wel zéér prozaïsch! De wonderdieren bleken te zijn af gericht op de voor TOCH IS HET ZO! welke bewegingen onbewust ophiel den, zodra het proef dier het juiste aan tal signalen door kloppen met de voorpoot had ge- Dat de bijzondere verrichtingen die deze honden en paarden hebben ge leverd niet op bielden. Voor zover dit geschiedde in teleurstellen, het feit blijft deson- combinatie tussen het dier dresseur, is er dus sprake van lompe ben blijk gegeven bedriegerij. Maar in verscheidene ge- dere opmerkingsgave danks bestaan, dat deze dieren heb- drog geen sprake te zijn geweest. Om dit te begrijpen, moeten gelijking trekken met de verrichtin- dergeiijk be- waarnemingsvermogen. de z.g.n. spiertelepathen, moeten Vóór we nu gaan spreken over enkele merkwaardigheden die bij het tellen kunnen worden geconstateerd Per ongeluk was president Kennedy bijna op de schoot van mevrouw Chroesj- tsjef gaan zitten (zaterdagavond). Het gebeurci'e in de ceremonie-zaal van paleis Sruoenbrunn. Kec-eriv had met president Schaerf en premier Chroesjtsjef op een sofa zitten praten. De dames voegden zich bij de heren. De heren stonden op, er werden stoelen bijgeschoven. Denken de dat de sofa nog onder hem was, wilde Kennedy weer gaan zitten, hij was hal verwege toen hij tot zijn grote schrik ontdekte dat hij bijna op mevr. Chroesj- tsjef's schoot was terechtgekomen. Hjj richtte zich snel op, schoof een stoel bij en maakte glimlachend zijn excuus. Premier Chroesjtsjef heeft (zaterdag avond) mevrouw Kennedy onthaald op vele anecdotes. Op een gegeven ogenblik zag men mevrouw Kennedy haar ge- handschoende hand voor haar mond hou den ten teken van verbazing. Toen de premier tot d'e clou kwam, wierp me vrouw Kennedy het hoofd achterover en lachte luid. Ook zag men Kennedy een keer interrumperen in het gesprek en premier Chroesitsief vn'pn om zijn vrouw een verhaal te vertellen dat hij zelf al eerder van de premier had gehoord. LONDEN Het bezoe aan Londen begon gister avond meteen goed. Vijf politiemannen Tonden nog bijtijds een man grijpen, die naar de auto, waarin Kennedy en Mac- millan zaten, was gesprongen. De man maakte deel uit van een groep betogers, die protesteerden tegen de kernbewape ning. De open wagen met Kennedy en Macmillan was op weg van het vlieg veld naar het centrum van Londen. De stoet passeerde op een gegeven ogen blik een groep betogers. Eten man drong tussen twee politiemannen door naar de auto. Hij deed een sprong en was nog -naar drie meter van de wagen af toen nj door vijf politiemannen werd gegre- Later verdween de man weer In de menigte. Kennedy scheen het incident niet opgemerkt te hebben, want hij be antwoordde net de toejuichingen van een grote groep, die aan de andere kant van de weg stond. De stoet reed daarna door naar het huis van prinses Radziwill, de schoonzuster van Kennedy. waar de Amerikaanse president en zijn echtge note tijdens hun verblijf van 27 uur in Londen zullen logeren. Bij aankomst op bet vliegveld had Kennedy gezegd, dat zijn bezoek aan Engeland de „passende "Umax" vormt van zijn reizen naar Parijs en Wenen. CHROESJTSJEF Chroesjtsjef is vanochtend uit Wenen vertrokken. Bij zijn vertrek zelde hij te hopen, dat de besnreklneen welke hij

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5