„De aller grootse vijand van het Christendom heet: dadelijk, naderhand Een goede reis van 3000 km. Kostelijke uitvoering van T.I.G. Dr. Nolle ontzenuwt geruchten over nieuwe Diaconessenhuis r iflEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 5 JUNI 1961 it dé' Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Pieterskerk, 8.30 uur: Orgelconcert Idrlaan Blankenstein. Zomerzorg, 8 uur: Vola, W. Metzelaar, ioofd voorlichting Deltawerken, over iet Deltaplan. De Kleine Burcht, 8 uur: Avibus, T. M. Warmenhoven over „Vogels van Tederland". i Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur. - laagsche Comedie met „Heeft Constan- e gelijk?". Dinsdag Garenmarkt, 8.15 uur v.m.: Vertrek L en O.-excursie „Amsterdam te water o te lucht". He,t gulden Vlies, 2.30 uur: Slultlngs- aiddag Ned. Vereniging _van Huisvrrou- Warmon derstraa tSchutterstraat, 17.15 -7.45 uur: Straatprediking Op-en Deu-r- rerk Herv. Gemeente, mjn.v. Koper- ilazers Concordia. Restaurant Central, 8 uur: Broeder- chap oud-padvindsters en oud-padvin- Iers. stg eest. Het witte Huis, 8 uur. huishoudelijke en gezinsvoor- iditing, modeshow resultaten Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: laagsche Comedie met „Een mal meisje". Diligentia, 8 uur: Orkestvereniging Euterpe" o.l.v. Bert Esser m.m.v. Hans icheuwman, klavecimbel. Woensdag Prytaneumzolder, 12.25 uur: L.AJt. 'auzeconcert, jazz-combo. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Demonstraties ladminton, schermen en krachtsport. Koor Pieterskerk, 7.30 uur n.m.: Avond- tüte. Stationsplein, 7 uur n.m.: Vertrek NC- leis-V naar Cinerama, Rotterdam. Den H a ag, Kon. Schouwburg, 8 uur: laagsche Comedie met „Marius". Donderdag Prytaneumzolder, 8 uur: LA.K.-cause- tie, W. Smets over Balkanmuziek. Sportpark Leidse Hout. 7 uur n.m.t Invitatie-atletiekwedstrijden. Zuiderkerk, 8.30 uur: Oefenavond ko- raalmuziek 3 October Vereeniging. Haag, Kon. Schouwburg, 8 jut: Haagsche Comedie met „Een mal Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera 0.1.7. Leo Driehuys met „Der Bettelstu- ^nt", van Millöcker. f Vrüdag en, Ds. Van den Berg deed intree in Leidse Hervormde Gemeente VOOR DE LEIDSE Hervormde Ge meente is juni een merkwaar dige maand, omdat zij daarin een nieuwe predikant begroet en van een herder en leraar die haar op twee weken na tien jaar heeft gediend, af scheid neemt. Het positieve ging ge lukkig voorop met de bevestiging en intrede van de van Rotterdam-Vree wijk gekomen dominee J. M. D. van den Berg, gisteren in de Pieterskerk. Ds. Van den Berg is de opvolger geworden van de enkele jaren ge leden overleden ds. J. van der Wiel en heeft dus de wijkgemeenite Molen wijk als zijn pastoraal territoir met het centrum „De goede Herder" aan de Oude Vest en de Marekerk. De predikant die vóór ds. Van. den Berg het laatst aan het herderskorps van Hervormd Leiden werd toege voegd, ds. H. Bouter, verrichtte gis termorgen de bevestiging (ds. Bouter is geruime tijd consulent van de Molenwijk geweest). De tekst voor de preek in de bevesti- gingsdiienst was Jeremia 1 vers 7-b: en ieder tot wie I'k u zend, zult gij gaan. en alles wat Ik u gebied zult gij spreken". Ds. Bouter begon met een verschil aan te geven tussen de positie van Jeremia De Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: LA.K.- concert. Kamermuziek door jonge Haag- Ha Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constance gelijk?". Diligentia, 8 uur: Rosl Sohwaiger, zang ijn.v. Erik Werba. Houtrustkerk, 8 uur: Orgelconcert Aart Smink. Zaterdag Station N.S., 1.50 uur: Excursie Kon. Ked. Natuurhistorische Vereniging naar De Elswoud te Heemstede. Garenmarkt, 8 30 uur: Vertrek ex< ie Oud-Leiden naar Monnikendam De Rijp. Gebouw Janvossensteeg 17, denkingssamenkomst 100 jaar „Prediker" Stationsplein, 2.10 uur: Vertrek NC- Reis-V voor wandeling door Katwijkse Zuidduinen. 0EGSTGEEST, Recreatiezaal Endegeest, 7.45 uur: Viering zilveren jubileum J. F. van Veen. hoofd Koningin Julianaschool c c g, Kon. Schouwburg, jtiur: Haagsche Comedie met „De kardi- SK van Spanje". Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Colonel Hyde contra Scotland Yard (14 jaar); donderdag: Het vlees is zwak (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De wereld bij nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Inspec teur Callaghan slaat weer toe (14 jaar); donderdag: Op leven en dood (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het ge zicht (16 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het offer der maagden (18 jaar). Apotheken Geopend apotheek Doeza, Doezastraat 31, -tel. 21313; apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der natuurwetenschappen: „Uit de kinderja- de elektrioiteit" (t.m. 29 okto ber). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Archeologisch instituut. Rapenburg 26. elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Academisch-Historisch museum. Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag» Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot balf 6, 09 zaterdag tot 5 uur. Leidse predikant. De laatste is hier met ongeduld verwacht, de profeet daarentegen was niet welkom. Maar God had toch beslag op Jeremia gelegd en hij werd gezonden. Bezwaren waren er te over. Een onbekwame jonge man die, ook door de vijandschap en de id die hij zou ontmoe- weinig heil in deze onderne ming zag. Profetenangst. Predikanten daarentegen zijn in de re gel wel vertrouwd met het woord. De verkondiging van het Evangelie geeft niet al te veel problemen. En de Gemeen te denkt in categorieën als: ,,'t Was van morgen met de preek maar niets" of ,,'t Was weer af". Een zekere „profetenangst" >u de prediker geen kwaa'd doen. Im- iers, God heeft aan ons het meeste werk s wij zoveel mans wanen. En op beslissende momenten ko men wij er ook met al het onze zeker niét. zo hield ds. Bouter de Gemeente voor. Die waarheid is er ook voor de predikant. „Wie zijn wij, om te die nen in ons werk. Wij moeten soms troosten terwijl wij zelf onrustig zijn. En betekent een arts, een econoom of een ingenieur voor de maatschappij niet méér dan een predikant met zijn verkondiging van het Evangelie?" God kent deze menselijke beperktheid, ie er aan alle kanten is. heel goed. Hij wijst de profeet dan ook slechts op zijn bestemming en zegt er onmiddellijk bij: Vergeet niet, dat Ik er ook nog ben. Onontkoombaar Zo mogen wjj aan het onze nooit argu menten ontlenen om ons aan de roeping die komt van God, te onttrekken. Roeping is iets onontkoombaars. Ambtsdrager-zijr beeft iets bovenmenselijks omdat Go' zendt, omdat de mens Gods vertgeen woordiger wordt. Is het een wonder, d? een mens dan wel eens in verlegenh'1' raakt? Maar Gods kracht is daar waar mei sen zwak zijn. Dc ambtsdrager kan ander ook met temeer liefde en teme begrip tegemoettreden naarmate hjj uir weet, dat lijj het van ziohzelf niet moet hebben. Ds. Bouter herinnerde aan een woord van Kohlbrngge: „Deel hebben aan bet Evangelie is, zelf arm en ellendig zün". De inhoud van de boodschap van het heil is, dat er maar één redding is uit de nood van volkeren en individuen: het zich vastklampen aan Jezus Christus, de Hei land der wereld. God is de duivel toch slag vóór. Wie dat gelooft, staat als een ijzeren zuil, die wordt gemaakt tot man van staal. Met God achter ons kan er veel vóór ons liggen, zo besloot ds. Bouter zijn preek. De bevestiging vaal ds. Van den Berg had plaats vóór de prediking. De Ge meente zong haar nieuwe predikant drie :n van gezang 228 (enigszins gewij zigd) toe: „Neem zyn leven, laat het, Heer, toegewijd zijn aan Uw eer". De intrede In Rotterdam bleek zoveel belang stelling voor de intree van ds. Van den Berg te bestaan, dat zelfs enkele grote bussen gistermiddag naar Lei den reden. Ook waren enige tiental len Maasstad-bewoners met auto's gekomen. Zij werden tijdens de dienst door hun oud-predikanit har telijk toegesproken en na de dienst wachtte hun in heit koor van de Pieterskerk nog een bijeenkomst met ds. Van den Berg in hun midden en zeer welkome koffie voor ieder. De dienst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van verschillen de Kerken en van het gemeenite- De eerste preek van ds. Van den Berg in Leiden ging over de kamerling uit het Morenland (men vindt deze geschiedenis in het Nieuwe Testament, het boek der Handelingen, hoofdstuk 8 vers 26 tot 40). De predikant onderstreepte in het be gin van zijn preek, dat het Evangelie van God er voor iedereen is. Ook de kamer ling. een welgesteld man uit het land van de Moren, komt tot het geloof. Geloof komt dan ook van God; dat is nog zéker der dan dat twee imaal twee vier is. Met al zijn schatten miste hij de vrede voor God en de rust voor de eeuwigheid. Ds. Van den Berg, die zijn preek il lustreerde met vele voorbeelden uit het dagelijkse leven, trok hier een parallel met onze welvaart. Hij zei, dat er méér is dan wat wij met onze ogen kunnen zien en met onze handen kunnen grij- Den. Zonder het eenvoudige geloof in Jezus Christus is een mens arm en be klagenswaardig. Heimwee gewekt De kamerling uit het Morenland reist maar liefst drieduizend kilometer om naar de kerk te gaan. Er is iets bij hem wak- ker geworden van het heimwee naar Jezus Christus. En als de kamerling dan de kerk uit gaat, zegt hij niet „Zo. dat hebben we weer gehad", nee, hij leest in zijn karretje in de Bijbel. En waarom? Om'dat hij heeft ontdekt, dat Jezus Chris tus solidair is met de mens in zijn ver. wachting en in zijn smart. Ds. Van den Berg wekte de Ge meente met klem op het Woord van God te lezen. Want het volk dat de Bjjbel nü niet meer leest, kan een generatie verwachten, die niet meer gelooft in God. Ook is de vraag van belang, hoé wü de Bijbel lezen. Het bederf van het allerbeste wordt het allerslechtste. Er mag in ons komen een sterk verlangen naar vervulling van Gods beloften. De Bijbel Is niet eenvoudig, maar het allervoornaamste van zijn verkondiging kan worden geschreven op de nagel van een duim of op de achterkant van een post zegel: „Verlost van mijn zonden door het bloed van Jezus Christus". God helpt een mens als voor hem alle we gen zijn versperd, als er geen mo gelijkheden meer schijnen te zijn. Getuigen of sterven Ook de kamerling krijgt hulp, en we •an Filippus, de diaken. En Filippus gaat hem Jezus verkondigen. Ds. Van den Berg wees hier op de noodzakelijkheid van het getuige-zijn. Als het Protestant isme nog eens zal sterven wat God verhoede dan zal het daaraan sterven, dat wij persoonlijk in onze eigen omge ving niet hebben getuigd en dit getuige nis hebben overgelaten aan dominees en ouderlingen. Filippus sprak de kamer ling over Jezus Christus en Zijn gerech tigheid. „Kamerling, je ben-t pas goed in het oog van God als je gaat schuilen bij Jezus Christus". Over zijn eigen werk zei de predikant, dat hij ondanks alle fouten hij behept is voor de Gemeente haar individuele leden een hand voet mag zijn naar de dageraad van God. een wegwijzer naar het heil van Christus. Overgave aan God en het getuigen van Hem wovden nü van ons ge vraagd. De allergrootste vijand van het Christendom heet: dadelijk, straks, naderhand. Het Christendom IS niet een zaak van de volgende weekHEDEN, zo gij Mijn stem hoort, laat u door Mij leiden. De vreugde van de wereld leidt tot een kater. De echte blijdschap ligt in Christus, Die klaar staat om Zijn heil om te schenken. De predikant besloot met een passage uit een gees telijk lied: „Het is feest in mijn hart. want Jezus kwam in". Persoonlijk woord Ds. Van den Berg wilde niet afwijken van de in Leiden gegroeide traditie Hij richtte zich dan ook na de preek tot enige kerkelijke colleges, vertegenwoor digers en andere personen. Ds. Bouter dankte hij voor de „voortreffelijke preek" bij de bevestiging en voor zijn voorbeel dig uitgeoefend consulentschap.. Voor ieder had hij een toepasselijk woord: de afgevaardigden der Kerken en het classi- cale bestuur, zijn collega's, de kerkvoog den, de diakenen, de ouderlingen, de col lectanten, de vrijwilligers, de organisten en kosters, de talrijke Rotterdammers en niet het minst de wijkgemeente Molen wijk. „De grote stadsgemeente kan alleen floreren in het kader wan de wijkge meente". Aa.n het eind van de dienst zong de Gemeente drie coupletten van- gezang 148: „Van U zijn alle dingen". Programma voor de orgelbespeling van vanavond (P. kerk) Vanavond om half 9 wordt in de Pie terskerk de eerste orgelbespeling van diit seizoen gehoudlen, en wel door de organist van deze kerk, Adriaan Blan kenstein. Het programma bevat de vol gende werken: 1. Fantasie over Psalm 33, van Corn c'e Wolf; 2. Choral no. 3 in a, van César Fran ok; 3. Suite du deuxiième Ton, van L. Cl. Clérambault, delen: Plein jeu, Duo. Trio, Basse de Cromorne, Flütes, Récit de Nazard, Caprice; 4. Toccata. Adagio en Fuga in C, J. S. Bach. De volgende orgelbespeling wordt ge houden op maandag 19 juni door Nico Verrips te Meppel. Blijft het Diaconessenhuis zó gapend in de polder staan? Dr. Nolle geeft op deze verontruste vraag, die telkem weer blijkt op te duiken, een afdoend ant woord. Zijn conclusie is: het werk gaat normaal door! Oud-Leiden ontving Amsterdammers Een zeventigtal leden van het Genoot schap Amstelodamum, vereniging tot be vordering der kennis van het verleden en heden van Amsterdam, bracht zater dag, onder auspiciën van de vereniging „Oud-Leiden" een bezoek aan de stad. De leden verenigden zich in de Pie terskerk waar de heer E. Pelinck hun namens „Oud-Leiden" een welkom Ui de stad en namens kerkvoogden een wel kom in de kerk toeriep. Bezichtigd wer den kerk en consistoriekamer, waarna de heer Pelinck een en ander vertelde over de geschiedenis van de kerk. Na een bezoek aan het Jean Pesljns- hof in de Kloksteeg maakte het gezel schap een wandeling door de stad en beklom men de aloude Burcht. De heer Pelinck gaf tijdens de wandeling een uitvoerige toelichting bij vele beziens waardigheden. Een bezoek aan het Stedelijk Museum „De Lakenhal" was het einddoel vao de excursie. Daar werd het gezelschap, namens het gemeentebestuur, ontvangen door de wethouderMoco -burgemees ter, de heer J. C. van Schaak, die de Am sterdammers verwelkomde in de staa diie eens de grootste der steden was. Mejuffrouw N. T. Kroese, sprekende namens de directeur van het museum, gaf een korte samenvatting over het ntstaan van het museum en de inrich- ng daarvan. De voorzitter van Amstelodamum. prol Ar. M. H. de Laet Fontaine Verwey. dankte het gemeentebestuur van Leiden en het bestuur van „Oud-Leiden" voor de aangename ontvangst Na het genot van een kopje thee ver spreidde het gezelschap zich op uitno diging van mejuffrouw Kroese ter be zichtiging van het vele schoons in het museum. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200- en 300-. v d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Eindexamen Leidse chr. kweekschool Voor het eindexamen van de christe lijke kweekschool te Leiden zijn zater dag de volgende kandidaten geslaagd: de dames W. H. P. van Luijn te Oegst- geest, A. Lutgendorff te Katwijk aan Zee en G. Roeloffs te Oude Wetering en de heren J. van den Burgh te Lei den, A. B. Moerenhout te Katwijk aan Zee en W. L. Zijlstra te Wassenaar. De toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" deed zaterdagavond in de schouwburg voor de laatste maal in dit seizoen haar naam grote eer aan. Het was werkelijk een groot genoe gen naar het bijzonder grappige blij spel „Een kind is nooit weg" te kij ken. Ook de spelers zelf, die slechts zes weken de tijd hébben gehad om het stuk in te studeren, hadden zeer veel plezier. Zij speelden dan ook vlot en op een enkele na heel na tuurlijk. De titel „Een kind is nooit weg" heeft betrekking op een in de auto van de heer Kloek, vader des Huizes, gevon den baby, doch kan eigenlijk op alle medespelers doelen. Dat baby inder daad niet „weg" is en aan een dochter van een vriend der familie Kloek toe behoort, heeft dus de concrete beteke nis in het stuk. Doch tevens blijkt uit het gegeven zo duidelijk, dat geen en kel mensenkind nutteloos is. Iedereen hoe fatterig ook van instelling heeft een doel in het leven en zal dit trach ten te verwezenlijken. Daarom kan nooit één enkel menselijk wezen „weg" zijn. Hoewel deze diepere betekenis heel erg diep verscholen lag en de klucht en dwaasheid werkelijk hoogtij vierden, kwam zij toch door enkele zinsneden naar boven. De schrijver van het stuk verdient voor dit „blije spel" een com pliment. Rare en rake invallen wissel den elkaar in razend tempo af. Vooral Tilly Corrie Boom had een rol, waar pit in zat. Zij speelde '1 enfant terrible en was ook in haar spel bij zonder gevat. Mevrouw Kloek, een achternaam die uitstekend bij de hele familie paste, werd gespeeld door mevrouw E. van Rossen-Pennenburg. Vooral Ln die ogen blikken van gereserveerde houding van „te kort zijn gedaan" was zij goed op haar plaats. Karei Kloek E. A. de Wekker en Leo Nico van Tilburg zetten hun beste beentje voor; dit been was best. Doch bij Bram, de huisvriend J. A. Bodenstaff en zijn vrouw Elsje mevrouw J. Mosselman-Boon kon niemand worden vergeleken. Deze twee waren zo echt en natuurlijk en verwek en door hun onvervalste uitvallen zul ke lachsalvo's in de zaal, dat het enthou siaste applaus aan het eind voor een groot deel voor hen bestemd was. De inhoud van het stuk, die tamelijk ingewikkeld is, doch draait om het be houd van 'een zaak en van de liefde tussen twee jonge mensen, zullen wij niet uiteenrafelen, doch wel willen wij opmerken, dat de regisseur, de heer A. Arentsen, eer van zijn werk heeft; hoe kan het ook anders met een toneelgroep, die al meer dan dertig jaar de faam heeft één der beste toneelverenigingen uit Leiden te zijn. Geweldige Aronskelk in Hortus De Leidse Hortus had vanmorgen groot nieuws: de reuzen-Aronskelk zal morgen of overmorgen of uiterlijk don derdag in bloei komen. Dat is in febr. 1956 ook gebeurd en toen waren er bin nen drie dagen zesduizend kijklustigen. Ook nu weer verwacht Hortus weer veel bezoek: de toegang is slechts een dubbel tje. De kassen zijn open van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 5 uur. De plant heet „Amor Phophallus titanum". De knop alleen al is een bezoek tvaard. De bloem heeft een doorsnee van meer dan een Judoclub Eendracht Zaterdagmiddag zijn in de dojo van de judoclub „Eendracht" examens afgeno men door de (heren Giebeils, 3e Dan en lid van het NA..D.C., en Van Dijk, Ie Dan, met als bijzitter de heren v. d. Luit en Nievaart, leden van de judoclub Een dracht. Voor de gele band 5e kyu slaag den: Theo v. d. Water, Marinus Hebly. Harry Pen en Willy Smits. Voor de oranje band 4e kyu slaagden Gerand van Rossen, Jan de Bruin, Henny Smit, Ger- rit Leget, Gerard Redegeld, Gerrit van Stnater, Johny v. d. Kaai, Jacobus van s en Martin Hoogkamer. De heer Giebels sprak namens het N.A.D.C. zijn compliment uit aan de heer •d. Luit voor het uitstekende judo dat hij de leden van ..Eendnacht" bijbracht en hij hoopte dat de vereniging spoedig de beschikking zou krijgen over een gro tere dojo. Logé van Leidenaar nam f 375 weg Een 32-jarlge Leidenaar, die in een ge rieflijke woonark woont, zou zaterdag oen logé op bezoek krijgen. De logé. een 26-jarige tegelzetter uit Leidschendam. kwam inderdaad, maar toen de Leidse gastheer even wegging was de logé bij zijn terugkomst weer verdwenen en met hem een bedrag van ruim f 375. Het bedrag bestond uit DM 250 en de rest Hollands geld. ER GAAN in Leiden en omgeving al enige t(jd geruchten over het in aan bouw zjjnde Diaconessenhuis aan de Hout laan, die in het algemeen hierop neer komen dat de afbouw zou stagneren. Wij menen, dat de geneesheer-directeur, dr. F. A. Nolle, er goed aan heeft gedaan, ln het laatste nummer van „Pro Domo", de periodieke brief van het Diacones senhuis te Lelden, gericht tot allen die in het huls belang stellen, deze geruch ten niet alleen te signaleren maar ook te ontzenuwen. Wat hij erover schrijft, laten wij hier De overgangsfase van de skeletbouw naar de zogenaamde afbouw van het nieuwe Diaconessenhuis schijnt een bij uitstek geschikte periode voor het ont staan van geruchten, die zelfs nog voort duren wanneer die afbouw definitief een aanvang heeft genomen. Herhaaldelijk rinkelde de telefoon en moesten wij antwoord geven op de vraag, of het gerucht, dat ook wij al langs de weg hadden vernomen, waar was, nL dat het nieuwe Huis niet afgebouwd kon worden Hoewel het enerzijds niet prettig is dat zulk soort verhalen onrust verwekt, waren de naar aanleiding daarvan bij ons ingewonnen informaties vaak evenzovele bewijzen van grote belangstelling voor en meeleven met wat aan de Houtlaan groeit, en daarom echt hartverwarmend. Zelfs in vermeende nood leert men ziin vrienden kennen! Dat deze geruchten zelfs nog hard nekkig aanhielden toen de afbouw reeds lang 00 gang was gekomen, zal wel zijn oorzaak vinden in het feit, dat het aanleggen van buizen en leidingen in de kruipruimten en uitsparingen veel minder spectaculair is dan het op rijzen uit de bekistingen van het be- tonskelet. Het gaat ermee als met de indruk die een levend organisme op ons maakt. We worden meer geïmpo neerd door het houdings- en bewe gingsapparaat, in casu de botten en de spieren, dan door het daarachter ver borgen fijne weefsel, dat uiteindelijk tot de levensverrichtingen voert. De physiologen onder ons, dat wil in dit geval zeggen de mensen die kennis dragen van de ingewikkelde technische apparatuxen, die voor een dergelijk zie kenhuis onmisbaar zijn, tonen zich dan ook minder verontrust door het feit dat alles nog niet glasdicht is omdat zij uit ervaring weten dat de structurele wor ding van het zenuwweefsel van nature meer tijd nodig heeft dan die van het oppervlakkig epitheel van de huid. Het is op zichzelf natuurlijk begrijpe lijk, dat ook degenen die dagelijks bij de bouw van dit project betrokken zijn, wel eens bevangen worden door' dezelfde vrees, die aan bovengenoemde geruchten ten grondslag moet hebben gelegen. Im mers de voorbereiding en de bouw van zulk ëen ziekenhuis eisen jaren en b.v. verloofden die enige jaren hébben ge spaard om later een huis te kunnen in richten, hebben in die jaren tot hun schrik ervaren hoe hun ideaal steeds weer naar de horizon week omdat alles duurder werd of anders gezegd, hun gespaarde guldens minder waard werden. Wat dat betekent over een langer tijdsb~tek en Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bi straat 27. maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en bib theek Reuvens, Plantage 6; maam dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 woensdag en zaterdag van 12 tot 4.3i en vrijdag (speciaal voor de gro •eugd) van 6 30 tot 8.30 uur 'savonds Bijkaintoor chr. school Obrechtstra volw. dinsdag en donderdag van 6.30- uur nm., zaterdag 2—5 uur; jeugd: ell woensdag 25 uur. Gravensteen. Pieierskerkhol 6. juridiSi studiecentrum, elke dag te bezichtigei tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uui liefst in de vakanties) Concierge: KoLf- makersteeg 16a. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huisiaan 7, elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 1 tot 4 uur. een zoveel grotere investering, kan ieder begrijpen, en de recente revaluatie zal daarin voor ons weinig verandering kun nen brengen. Vandaar dan ook dat bij mij, in verband met de inrichting van het nieuwe Huis, de gedachte aan een eenmalige Moederdag is opgekomén. Misschien mag ik hier even uiteenzetten wat ik daarmee lócdoel Moederdag Nu de in-gebruik-neming van ons nieuwe Huis in de nabüe toekomst wer kelijkheid zal worden, mag ik wel iets zeggen, dat vermoedelijk toch al een publiek geheim is, nl. dat een groot deel van de inventaris van het oude Huls be slist ongeschikt is om diensten te be wijzen in het nieuwe. Men vervangt nu eenmaal geen meubilair wanneer men toch van plan is te verhuizen; en als die verhuizing door allerlei omstandigheden pas jaren later dan men gedacht had kan plaats vinden, dan draagt niets zozeer de sporen van dit uitstel als de Inboedel. Trouwens, zelfs als de huidige inventaris zodanig zou wezen dat men alles zonder meer in het nieuwe Huis zou kunnen plaatsen, zou men toch slechts de helft hebben van wat daarin nodig is; laat staan dus in onze situatie. Vandaar het „Moe derdag-idee". Moeder heeft op korte termijn heel wat nodig: bedden, nachtkastjes. stoelen, bedlampjes, lees- en eettafeltjes, een voudige maar niettemin gemakkelijke zitjes voor de dagverblijven, die voor lopende patiënten een gerief zullen zijn, dat wij hun helaas thans nog niet kun nen bieden. Ook de kapel, het hart van ons Huis, zal sober doch stijlvol moeten worden ingericht. De kinderafdeling vraagt om eigen vrolijk meubilair en dit :s nog maar een klein deel van haar grote verlanglijst! In ons vroegere zendingshospitaal op -clcbcs zou zulk een Moederdag heel eenvoudig te realiseren zijn. Men zou ons bamboes brengen voor allerlei doelein den, vlechtwerk, eigen gemaakt aarde werk, enz. enz. Een bont allegaarje, dat vaak komisch maar niettemin goed bruik- Deze gang van zaken is voor het Huis ïan de Houtlaan niet denkbaar, al heeft j deze eenvoudige, zogenaamde primitieve I wijze van doen, voor mij nog steeds een bijzondere bekoring, die ver uitgaat bo- j ven het zich verdiepen in allerlei tech- |nische snufjes. Onze nieuwe inventaris I zal aan bepaalde eisen moeten voldoen, niet alleen wat maten betreft maar ook in allerlei andere opzichten. Een niet ver rijdbaar ziekenhuisbed kan niet meer worden getolereerd en het meubilair moet Met alleen doelmatig van vorm maar ook 'onomisch in onderhoud zijn. Nu zijn er grote beurzen en kleine beurzen, passend bij grote bedden en leine stoeltjes. Het penningske der we- 'uwe kan evenzeer tastbare vorm krij ten als een gift. die aan de gever fiscale voordelen biedt Zou het niet mogelijk zijn iets van 'e glorie van onze vroegere zendings- ospitalen te doen herleven, zo in de •orm van: ik breng een stoel, en ik geef ?n. bed, en ik zorg voor een lamp. Dus ach een allegaartje? Dat hoeft niet! Vanneer in het volgende nummer van 'ro Domo nu eens gespicificeerd kon lorden opgegeven met ivelk bedrag et nuttige voetenbankje kan worden langeschaft, om van servies- en lin nengoed nog maar niet te spreken, zou het mij niets verwonderen als het nieu we Huis een grootse Moederdag mocht beleven. Een, zoals onze ijverige pro pagandisten niet hebben durven dro- Waarom durf ik dat te onderstellen? Mede hierom, omdat de boven besproken geruchten en de telefoontjes voor het overgrote deel uitingen waren van men sen, die daarmee wilden zeggen: „als jul lie hulp nodig hebben, zeg het dan maar. op ons kun je rekenen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3