Henri Wintermans Leidse sportparade werd een frisse manifestatie Einduitvoering Toonkunst met knappe prestaties 597 JT-T» M«*UH Y. Tijmstra met pensioen Prof. het Duverger Frankrijk in Leiden over van vandaag Makers boeren-Leidse krijgen toeslag -VOOR DE VAKANTIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 2 JUNI 1961 DE GROTE sportparade, die gisteravond een boeiende en frisse manifestatie geworden Sleutelstad op sportgebied te koop is. En de Leidse Sportstichting, die dit evenement ter gelegenheid van haar ralveren jubileum organiseerde, kan tevreden zijn over het resultaat van de vele voorbereidingen, die moesten worden getroffen. Stuk voor stuk hebben de ongeveer veertig Leidse sportverenigingen him best gedaan zo goed (en vaak ook zo origineel) mogelijk voor den dag te komen en daarmee hebben zij niet alleen de eigen vereniging maar ook de Leidse sportwereld als geheel een grote dienst bewezen. Jeugdorkest De Burcht; cricketverenl- Ondanks het vroege sitartuur, dat weliswaar wel wat werd overschre den, kon de gigantische stoet keurig volgens plan geformeerd het sport park Roomburg verlaten een pres tatie op zichzelf. Duizenden mensen velen met hun kinderen had den zich ondertussen langs de route opgesteld. Vooral nabij de startplaats en in de Breestraat was de belang stelling enorm. Ook het weer werkte mee en de vaak luchtig geklede deel nemers behoefden daarom niet mat meewarige blikken te worden be keken. Opgewekt musicerend opende het Leidse jeugdorkest (met drumband) De Burcht de parade en in een bonte af wisseling zetten de vele verenigingen hliema elk op eigen wijze hun beste beentje voor, evenals de ongeveer tien muziekkorpsen, diie de sportparade lar deerden niet pittige klanken- Stijlvol Niet alle verenigingen liepen even correct en dat kon ook niet.Hoe jon ger de leden, hoe moeilijker uiteraard de taak er een keurig gedisciplineerde groep van te maken. Maar was dat no dig? Juist de jongste deelnemertjes ga ven de sportparade een aparte charme Stijlvol waren daarnaast bijvoorbeeld de scherm verenigingen. Verscheidene ver enigingen hadden hun best gedaan op een originele manier acte de présence te geven. Onder meer gebeurde dit door een negental wagens, waaraan kennelijk veel moeite was besteed. Een bijzonder verzorgde indruk maakte de wagen van de voetbalvereniging L.F.C. op ons. Ook zonder watgen kan wel wat bijzonders worden gepresteerd, zoals véle club® en verenigingen bewezen. Sommigen waren ter vergelijking met het jaair 1961 in de oude doos gedoken en lieten een aamtal leden meelopen in een sportkostuum. dat tientallen jaren geleden werd gedra gen. Er liepen jongens en meisjes rtiee, getooid met hoeden, waarop mlniatuur-turnto ëste lletj es, andere meisjes gaven voor- en achteruit lopend op de maat van de muziek een keurige demonstratie, anderen zwaaiden al marcherend weer met kleurige doekjes. Eén ding hadden alle deelnemers en muzikanten ge meen: ze wilden er stuk voor stuk een zo goed mogelijke sportparade van maken. En voor het stadhuis waar B. en W. op het bordes stonden opgesteld, deden ze nog eens extra hun best Wie er mepliepen Hieronder volgt de lust van vereni gingen en muziekkorpsen, die aan de sportparade hebben deelgenomen: Bejaarden Marewijk hadden een uitstapje De Hervormde Vrouwendienst van de Marewijk heeft eergisteren met de ouden van dagen een uitstapje gemaakt. Verza melplaats was het sociëteitsgebouw aan de Gasstraat, waar mevr. Warring de deelnemers begroette en ook de heer Keereweer nog het woord voerde. Om acht uur vertrok men met twee auto bussen; in totaal waren er 66 deelnemers. De eerste pleisterplaats was Zeist. Na de koffiepauze werd de tocht via Amers foort, Voorlihuizen, Putten, en Ermelo voortgezet naar Harderwijk, waar weid geluncht, 's Middags werd doorgereden naar Arnhem; per boot werd De Wes ter- bouwing bezocht. In Leersum werd ge dineerd. Om negen uur 's avonds was men weer terug in de sociëteit. Leiden werd gehouden, is bal vereniging Crescendo; korfbalvereni ging K.N.S.; Trouw en Durf; korfbalver eniging De Danaïden; korfbalvereniging Pernix; korfbalvereniging Ons Eiland; korfbalvereniging Vicus Oniëntis; korf balvereniging Zuiderkwartier; RJC Leidse Harmonie Kapel; R-K. tennasver enigimg Unicum; L.R. en T.V. Swift Com binatie; volleybalvereniging Argos; vol leybalvereniging De Professorenwij k, gezamenlijke zwemverenigingen; Werk- mans Wilskracht; K.N.VJ3. afd. Leiden; R.K.V.V. Docos; V.V. L.F.C.; V.V. Lug- dunum; V.V. Roodenburg (met tamboer en pijperkorps); V.V. U.V.S.; V.V. Z.L.C.; Kunst en Genoegen. De door de Leidse Sportstichting be schikbaar gestelde plaquette voor de ori gineelste groep werd gewonnen door L. F. C., die voor de meest gedisciplineerde groep door Jahn (tweede werd de groep L.P.S.V. en A.E.W.) en de plaquette voor de fraaiste groep ging naar D.O.S. (twee de werd de gymnastiekvereniging Vic torie). Het jeugdorkest De Burcht won de prijs voor de muziekkorpsen. De twee de prijzen en de muziekprijs werden be schikbaar gesteld door de landelijke Contactraad, die, zoals bekend, een drie daags congres in Lelden heeft gehonden. grng Agax; handbalvereniging H.VL.: Leidse Atletiek Commissie; L.K.V. en de Spartaan (krachtsport)scherm vereni ging AJE.W.; schermvereniging L.P.S.V.; Concordia; D.G.V. Concordia; Chr. gym- nasbiekverenigiing D.O.S.; gymnastiek vereniging Excelsior; Nieuw Leven, gymnastiekvereniging Brunhólde; gym nastiekvereniging Groen Wit; gymnas tiekvereniging L.T.C.; gymnastiekver eniging Nieuw Brunhólde; gymnastiek vereniging Rondom de Maredijk; chr. gymnastiekvereniging Jahn (met tam boers en pijpers): gymnastiekvereniging Sportief; gymnastiekvereniging Victorie; Postharmonie; korfbalvereniging Fluks, korfbalvereniging De Algemene; korf- Naar wij vernemen, hoopt de heer Y. Tijmstra, hoofd van de Prinses Beatrix- school aan de Hoge Morsweg te Leiden, die uitgaat van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs (Hervormde schoolver eniging), per l september deze school we- gens pensionering officieel te verlaten. De heer Tijmstra is vele jaren aan deze school verbonden geweest. Hij is al enige tijd met ziekteverlof. Waarnemend hoofd is de heer J. F. G. Sierat. Later hopen wij op het werk en het afscheid van de heer Tijmstra terug te Dr. A. van Voorlhuysenstichting Tot sociaal-pedagoog van de Algemene Stichting voor Nazorg B.L.O. is benoemd de heer C. Woudt, adjunct-directeur van het Tehuis voor werkende jongens ..Veld zicht" te Apeldoorn Muziekschool gisteravond de jaarlijkse einduitvoering. Dit voorvoegsel „eind" houdt niet'in, dat die leerlingen zich volleerd voelen en daarom met de studie ophouden. Het gaat hier om een, het schooljaar afsluitend ex posé van wat het onderwijs heeft opgeleverd en waartoe de beste leer lingen kunnen reiken. Dit bleek in zo goed als alle gevallen opmerkelijk, nu en dan zelfs bepaald indrukwekkend. Het waren immers allen ama teurs, die het toneel betraden. Dit vooropgesteld, moest men zich vaak te meer verwonderen over techniek en overdracht van muzikale waarden. Herman Strategier. De auteur schuift grote aandacht met dit werk een vier eeuwen terug in nauwkeurige aanwijzingen resulteerde in de geschiedenis. We bedoelen dit in dei een stijlgetrouwe, pittige vertolking. van Vivaldi. Weliswaar verschilden ze onderling in toonvorming en in stelling, maar dankzij vooral de strak- gehouden teugels van de leraar, ble ven de eenheid en het tempo be waard en wam het tot een meer dan verdienstelijke vertolking. Harro Ruysenaars speelde op zijn cello een Fantasie-Stück von Schumann en Allegro-appassionato van Saint-Saens. Hij werd zeer goed begeleid door Wil Schol ten. Zijn beheerste verklanking mocht wel met keurig vakwerk worden Het schoolorkest opende, onder leiding'strijkersbezetting gaf onder directie van gelijkgesteld. in de directeur Henk Geirnaert (aan de de heer L. Dispa cm heel goede uit- De heer B. Bal speelde nauwkeurig en piano) met een driedelige Smlometta voering van Haydns 27e Symfonie. De helder maar teve^ droog, „,nder sterk de inspirerende verband, het eerste deel uit Beethovens pianosonate in E-klein opus 90. archaïsatie, het, door min of' Tenslotte streek de heer K. Koerts met meer streng doorgevoerd toepassen van redelijk succes, vooral wat betreft de oude modi en ritmen, oproepen van een De vocaalensembleklas, bestaande uit cantilenen, de moeilijke vioolsonate m vroeg zestiende eeuwse sfeer. De melo-1 acht leerlingen van mevrouw S. Stevens- A-grot van Brahms. De toon had nog iets dische lijnen zijn duidelijk, vaak breed Ridderhof, zong in allerlei bezettingen, voller mogen ajn" en gevoelig getrokken, de harmoniek,, fragmenten uit Lortzings nog altijd jeug- van een milde moderniteit, lijkt van die; dige Spiel-Oper Der Wildschütz. Men melodiek het gevolg. Het orkest speelde deed het luchtig met een rap parlando, De betrokken leerk-achten van Toon- zuiver, doch aanvankelijk in vrij los ver- zuiver op elkaar afgestemd, ondertussen kunst hebben met het optreden van hun band; later werd steeds meer de aan- vlot acterend. Het geheel was een ge- begaafde, vergevorderde leerling' veel sluiting gevonden. Het laatste deel be- kostumeerde opvoering tenvolle waard, eer ingelegd. Het was een avond, die do vredigde in menig opzicht. Men luisterde naar elkaar, en vertolkte de muzikale gedachten. Verder bleef het deze avond men en gaan van executanten. Els Bon- gers streek, door Ada van der Bent be geleid, op technisch knappe wijze, twee delen uit de Sonatine voor viool en piano van Dvorak. In haar volkomen vrije menten, begon ook de Boheems-romanti- sche geest te leven, de melodieën kregen fleur en uitdrukking. Fenneke Fockema Andreae droeg heel mooi, met levendige expressie. Andersens bekende sprookje De Var kenshoeder voor. De meestal correcte weergave van het begin-allegro van Mozarts Vioolconcert in D-groot (k.v 218) hoorden we van dr. R. T. Zuide- ma. Het spel kenmerkte zich door lich te, kernachtige toon en intelligente uit drukking. De violist bleek een duide lijke voorstelling van Mozarts klank beeld te bezitten. Dat hij in de ver- Voor een aandachtig gehoor heeft gistermiddag prof. Maurice Duverger, hoogleraar in de politieke sociologie aan de universiteit van Parijs en redakteur van het dagblad „Le Monde", een voor dracht gehouden over „De paradox van de Vijfde Republiek". Deze bijeenkomst was in het Snouck Hurgronjehuis be legd door de juridische faculteit. In zijn betoog kwamen verschillende interessante gedachten naar voren, ge dachten waarvan er enkele ook zijn terug te vinden In zijn onlangs verschenen boek „De la Dlctature". Na vastgesteld te hebben dat er mo menteel in het Westen geen politiek be wind is aan te wijzén dat meer persoon lijk is ingesteld dan juist dat van Frank rijk, terwijl er van de andere kant toch een zeer grote mate van vrijheid heerst op ieder gebied, vroeg de heer Duverger zich af hoe de paradox van het samen gaan van deze grootheden persoonlijk bewind en vrijheid te verklaren valt. Voor een groot gedeelte natuurlijk door de persoon van de Gaulle, van wie men weet dat hij de elementaire vrijheden zal blijven respecteren. Na in de oorlog het verzet geleid te hebben, heeft hij in 1944 vrijheden hersteld. Dit beschouwt hij s een erezaak; wanneer hij raakt aan vrijheden, raakt hij aan zichzelf. Boeiend was vervolgens het portret dat in het Franse staatshoofd werd gegeven. Hij wenst zich alleen met de grote lijnen bezig te houden, laat het regeren in de tails aan zijn ministers over en heeft daardoor meer vrije tijd dan welke mini ster ook. Hij leest dan ook veel „als je boek schrijft, loop je de kans een briefje van generaal de Gaulle te krij- en blijft van alles op de hoogte. die zij tussen 19 juni 1960 en 31 decem ber 1960 produceerden, een toeslag krij gen van 21 cent per kg. Daarmee wordt het nadeel gecompenseerd, dat zij gele den hebben doordat zij verstoken zijn ge bleven van de toeslag, die vorig jaar werd gegeven op in kleinverpakking ver pakte boter. Het bestuur van het produkt- schap voor zuivel heeft hiertoe gister morgen besloten. De boeren-Leidse kaasmakers produ ceren ccn kaassoort met een vrij laag vetgehalte, zodat zij veel vet overhou den, dat tot boter moet worden verwerkt Voor de rentabiliteit van hun bedrijven is dus ook de boterafzet van groot be lang. Gedurende het hele jaar 1960 heb ben zij ongeveer 15.500 kg boter gepro duceerd. Die boter wordt niet, zoals fa- hrieksboter, in wikkels verpakt Nu werd binnenlandse consument wat lager te ma ken op grond van technische overwegin gen uitbetaald bij het opmaken van de boter in de kleinverpakking. Dat beteken de, dat de boeren-Leiddfe-kaasmakers die toeslag niet kregen, terwijl de prijs die de consumenten voor hun produkt be taalden wel met die van de fabrieksboter mee omlaag ging. Volgens de berekening van hun vereniging hebben zij daardoor in 1960 een verlies geleden van 50 a 60 cent per kg. Het secretariaat van het pro- duktschap is ook aan het rekenen gesla gen en heeft geconstateerd dat dit wel ongeveer klopt: het kwam over de pe riode van 19 juni (toen de toeslagrege ling voor fabrieksboter inging) tot eind 1960 tot een verlies van 75 cent per kg. Door de toeslag van 21 cent op de kaas zal dit verlies op de boter nu wor den gecompenseerd. Het is niet zijn ambitie staatsman te blij ven, maar zich terug te trekken „als de zaak geregeld is". Hij zou dan verder willen werken aan zijn Mémoires en, al dus de heer Duverger, het liefst de ge schiedenis ingaan als een groot schrij ver, die zich ook met politiek heeft be ziggehouden. Vervolgens kwam het betoog terug op de politiek in Frankrijk. Men kan niet zeggen dat er een revolutionaire situatie heerst; uiterst rechts telt niet meer mee. terwijl de communisten ook, in verge lijking met andere landen, vrij gematigd zijn. Ondanks het ontbreken van een re volutionaire situatie, is toch het parle mentaire stelsel niet populair; men vindt dkt het altijd slecht heeft gewerkt Algerije De grote crisis echter is het Algerijn se vraagstuk. TerwUl Frankrijk de an dere koloniën heeft kunnen loslaten, en met vele ervan toch weer goede banden onderhoudt, ls de zaak in Algerije moei lijker. In alle opzichten verschilt Algerije minder van Frankrijk dan met welke vroegere kolonie dan ook het geval is geweest. Het ls nu de wens van het Fran se volk dat een krachtige regering een einde maakt aan dit probleem, terwijl toch aan dc vrijheid in Frankrijk alle ruimte wordt gelaten. Het samengaan van een krachtig persoonlijk bewind en een grote vrijheid moet dus ook uit de wens van het volk worden verklaard. Ten slotte sprak Prof. Duverger over de staatsvorm die de huidige, op de maat van de Gaulle gesneden constitutie zou moeten opvolgen. Om niet terug te val len in de parlementaire onmacht van de Vierde Republiek zouden er verschillen de mogelijkheden zijn. De eerste is dat het hoofd van de regering de macht zou hebben om, in geval van een con flict, het parlement te ontbinden. Het zou echter een zo grote moed vragen om daarna weer voor het parlement te tre den. dat er in feite van deze mogelijk heid geen gebruik zou worden gemaakt. De tweede mogelijkheid zou zijn om aan het heengaan van de regeringsleider ook. automatisch, het heengaan van het par lement te verbinden. Wanneer 't parle ment echter vantevoren weet dat het ge durende vier jaar met een premier moet samenwerken, dan zal voor deze func tie de meest ongevaarlijke en de meest middelmatige figuur worden gekozen. Van een krachtig beleid kan dan geen sprake meer zijn. Een laatste mogelijkheid zou zijn een staatshoofd door het volk te laten kie zen. Zowel in Engeland als in Amerika en Duitsland is de aandacht van het volk steeds gericht op één leider. Het is een kracht die van steeds wisselende kabi netten niet kan uitgaan. Volgens dit systeem zou het dan de voorkeur ver dienen het volk rechtstreeks te laten kie zen, en niet via een college van notabe len, In dat laatste geval heeft men. voor al in Frankrijk, snel het gevoel de kaar ten uit handen te hebben gegeven en verder geen deel aan het spel te hebben. De heer Duverger zelf bleek dit laatste, presidentiële systeem ook als een van de beste oplossingen voor Frankrijk te be schouwen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 zeer hoge eisen die aan techniek dispositie worden gesteld. De pianobe geleiding wr A nauwkeurig. Het Toonkunst-orkest wat te dik en niet erg (Advertentie) RONYFELT diverse kleuren voorradig. WONING TEXTIEL W. J. ZIRKZEE VAN T HOFFSTRAAT 7 LEIDEN TELEFOON 24610 MIDZA Eindexamen gymnasium Leiden Van de groep A II .van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaagden de dames: J. A. J. van Doorn te Leiden, n der Ster te Leiderdorp, C. M. van der Horst te Leiderdorp en de heer H. Drewes te Leiden. Met 3 kandidaten van doze groep wordt het examen voortgezet 1 kandidate werd afgewezen. Van de groep A I slaagden alsnog: Mej. B. P. Turion to Voorschoten en de heren E. D. Vermeulen, T. J. M. van der Schilden, beiden te Leiden. e nog geen Ascot draagt is het nu TIJD... Prof. ir. C. A. Muller aanvaardde vandaag te Leiden zijn ambt PROF. ir. C. A. Muller, die is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de techniek van de microgolven en hun toepassing in de sterrenkunde, natuurkunde en scheikunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, aanvaardde vanmiddag zijn ambt door het uitspreken van een rede, getiteld „De micro golftechniek in de sterrenkunde". Op deze rede komen we in ons blad van morgen nader terug. Hieronder volgt een levensbeschrijving van prof. Muller. Var» zijn hand verschenen, gedeeltelijk Christiaan Alexander Muller werd op 48 - april 1923 te -Alkmaar geboren. Hij doorliep de gymnasiumafdeling van het chr. lyceum te Zeist en begon vervol gens zijn studie voor natuurkundig in genieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Deze studie werd door een ge dwongen verblijf in Duitsland gedurende de laatste jaren van de oorlog onder broken, maar kon midden 1950 worden af gesloten met het behalen van het in genieursdiploma. Gedurende de laatste jaren van zijn studie werkte hij onder leiding van mej dr. H. J. van Leeuwen aan enige elek tronische onderwerpen. Eind 1950 trad hij t dienst van de Stichting Radiostraling an Zon en Melkweg. Begin 1961 kon hij op het PTT-radio- station te Kootwijk de eerste waarne mingen doen van 21 cm spectraallijn i het interstellaire waterstofgas, kort de ontdekking ervan in Amerika. Met verbeterde apparatuur werden in de vol. gende jaren deze waarnemingen voort gezet, waaruit voor het eerst een beeld de structuur van het Melkwegstelsel werd verkregen. In 1965 volgde overplaatsing van prof Muller naar de nieuwe radiosterrenwacht te Dwingeloo, waarvan hij sindsdien de beheerder is. in samenwerking met anderen, verschil lende publikaTiës over technische" en as tronomische onderwerpen. Hij nam deel aan een aantal congressen in Europa, Amerika en Australië. Bij KB van 24 augustus 1959 werd ir. Muller benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de microgolftechniek en haar toepassingen in de sterrenkunde, natuurkunde en scheikunde aan de Rijks, universiteit te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 31 mei, Rijksuniversiteit slaajfd voor het kand. ex. Engelse unde de heer B Leeuwordei Amsterdam, en de heren Blaricum. L F Pels Rücken Haag. R M L M Magnce te 's-Hertogenboscn F Roskott te Den Haag H J ter Haar Leiden. P R Feith te Bennekom. G J Brumsma te Hummelo (Gld.). J M de Den Haag en G B M Wehry t« 1 proefschrift g< integrale dosis in de röntgen- dlagnostiek". de heer Hjsanches geboren u meetmethode worden de integrale doses c«- die tijdens enkele van de mecsi I lende röntgendiagnostlsche verrlch- •appliceerd. Onderzochi ivolgens de factor< beïnvloede! proefschrift behandelt' reactie van twee halo- j derde component, dl» deze doses kunt i die deze dosis heeft voor het beoordelen »n de stralenbclasting van de patiënt. Gepromoveerd tot doctor in de wis- cn natuurkunde, op een proefschrift getiteld: „Metal Methylcyano Chloroantimonatcs", a» heer A P Zuur, als scheikundige verbon den aan hot Koninklijke/Shell-Laborato- rlum te Amsterdam, geboren te Rotterdan •n thans wonend te Oegstgeest. Promotor ivas prof. dr. A E van Arkel. Het vraaa- stuk dat wordt is. geniden de chloorionei kan worden door een met één of beide chl< binding vormt. De auteur laat zien dai deze vraag zeer algemeen positief beans- woord kan worden. C. Kurperslioek dirigent De heer C. Kurpershoek, Haagweg 44 Leiden, is benoemd tot dirigent van de Hervormde koren te Bodegraven. Hei een groot gemengd koor, een meis jeskoor en een kinderkoor. De heer Kurpershoek is pianist van beroep. Hij bespeelt ook de piano in de Bevrijdings kerk (Gref. diensten). Tevens is hü dirigent van het koor van deze wijk Eindexamen Leidse clir. kweekschool Voor het eindexamen van de Leidse chr. kweekschool zijn gisteren de vol gende kandidaten geslaagd: de dames P. J. L. van Dalsen te Leiden, E. M. A. van Elburg te Leiden, M. L. van der Have te Leiden, D. H. Hilgeman te Wassenaar, A. A. Hippe te Den Haag en F. Klunder te Waddinxveen. Schitterende kamgaren HERENCOSTUUMS Moderne Italiaanse dessins. On berispelijke coupe en pasvorm. Ook in lightweignt. Eén dag, voor de ongelooflijk log. prijs von 0^ J LEIDEN; Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katcndr. Lagedljk hk. Dorpsweg West .Kruiskade 35 /fc

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3