Bcnms 1 Uw probleem is het onze Vakbond kan niet altijd tot verbeelding spreken Een kanttekening Zonder opvallende acties ook belangrijk werk TIMZ IIBIII Verplichte mutatie voor predikanten MOEDER WORDEN... Een woord voor vandaag Ds. Van Andel promoveert op Gerhard Tersteegen tsr s ONZERZIJDS BETALINGSBALANS: GEEN ZORGEN Door on re economische medewerker Deze week zijn de cijfers van de betalingsbalans over het eerste kwartaal van 1961 bekend gemaakt. Zo op het oog zijn bet geen gunstige cijfers, omdat het overschot van 468 miljoen, waarmee het eerste kwartaal van 1960 werd afgesloten, dit jaar veranderde in een tekort van ƒ240 miljoen. Met andere woorden, er is in het eerste kwartaal van dit jaar per saldo ƒ240 miljoen ons land uitgestroomd. Onze deviezenvoorraad Is met dit bedrag kleiner ge worden. Bij nader Inzien is de ontwikkeling echter niet zo onheilspellend als zij wel lijkt Inderdaad is de invoer sterker gestegen dan de uitvoer. Maar dit is een bekend verschijnsel in een tijd, waarin wij steeds verder de hausseladder op klimmen: onze aankopen van grondstoffen, kapitaalgoederen en consumptie goederen worden almaar gToter. Het zou natuurlijk prachtig zijn, als onze exporteurs de Importstijging konden opvangen door een even grote uitvoer- stijging maar daaf zagen zij geen kans toe. Het is al mooi, dat zij toch nog hun export vergeleken met vorig jaar hebben kunnen opvoeren. Alleen met de agrarische sector was het ogenschijnlijk mis. Daar liep de uitvoer nl. terug van 1148 miljoen in het eerste kwartaal van 1960 tot 1096 miljoen in het eerste kwartaal van dit jaar. De uitvoer in het eerste kwartaal van vorig jaar was echter uitzonderlijk hoog, doordat West-Europa extra agrarische prodakten kon gebruiken ten gevolge van de droge zomer van 1959. Een vergelijking met 1960 geeft dus een verkeerd beeld. Het tekort op onze handelsbalans bedroeg uiteindelijk ƒ251 miljoen. Aan gezien wij echter geld ontvingen door het verlenen van diensten (denk aan de scheepvaart) en daar bovendien de ontvangsten aan dividenden en renten sterk meevielen, kregen wij tenslotte toch nog ƒ346 miljoen uit het buiten land. Dit was het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat echter door de sterk opgelopen Invoer 113 miljoen lager was dan een jaar geleden. Dat wij per saldo toch nog geld aan het buitenland hebben moeten betalen, is aan het kapitaalverkeer te wijten. Er stroomt geld naar ons land toe als het buitenland Nederlandse effecten koopt, als het buitenland geld in ons land investeert voor de oprichting van bedrijven, als bet schulden aflost en als het ons geld leent. Er stroomt echter geld weg, als wij buitenlandse effecten kopen, als wij in het buitenland geld in bedrijven steken, als wij schulden gaan aflossen en als wij geld gaan uitlenen. Het blijkt nu dat in het eerste kwartaal per saldo 586 miljoen aan kapitaal naar het buitenland is gestroomd, waartegenover wij vorig jaar in het eerste kwartaal 9 miljoen ontvingen. Het verschil tussen die ƒ586 miljoen welke wegvloeide en de reeds genoemde ontvangst van ƒ346 miljoen vormt dus het saldo van 240 miljoen, dat aan het buitenland is betaald. Van de sterk opgelopen posten van het kapitaalverkeer noemen wij de aflos sing van de lening, die Zwitserland ons in 1950 had verstrekt. Het valt verder op dat de kredietverlening door particulieren aan het buitenland zeer sterk is opgelopen. Zo hebben particulieren, speculerende op een revaluatie van de Duitse mark, grote bedragen aan kort lopende kredieten in Duitse valuta afgesloten. In de hoop uiteraard, dat zij na die revaluatie een groter bedrag zouden terugkrijgen. Doch ook de kredieten op lange termijn aan het bui tenland zijn sterk toegenomen. Het buitenland kocht per saldo voor ƒ203 miljoen aan Nederlandse effecten (in het eerste kwartaal van 1960 was dit ƒ207 miljoen). Hier staat tegenover, dat Nederlanders voor ƒ166 miljoen aan buitenlandse effecten kochten, 112 miljoen meer dan een jaar geleden. Opvallend is o4k dat onze investeringen in het buitenland behoorlijk zijn opgelopen, waardoor er uiteindelijk voor dit doel ƒ70 miljoen wegstroomde. Nu wij de geldstroom uit en naar bet buitenland nader belicht hebben, kun nen wij herhalen dat de ontwikkeling beslist niet onheilspellend is geweest Er is ontegenzeggelijk een druk ontstaan door de opgelopen invoer. Maar voor de rest hebben kapitaalverschuivingen het beeld enigszins gemaskeerd. Als er uit dien hoofde per saldo geld wegstroomt, wil dit helemaal niet zeggen, dat wij er armer op zijn geworden. Het betekent alleen, dat wij bestaande schulden hebben verkleind en bovendien onze vorderingen op het buitenland hebben vergroot, vorderingen die op een gegeven ogenblik weer terug betaald worden en dan de kapitaalbalans weer gunstig beïnvloeden. Wel is het momentele aspect van de geld verplaatsing naar het buitenland, dat onze deviesenpositie wordt aangetast. Dit weerspiegelt zich ten dele in de goud- en deviezenpositie van de Nederlandsche Bank. Bezat zij op 2 janu ari jl. nog ƒ6254 miljoen (waaronder 5487 miljoen goud), afgelopen maan dag, 29 mei, zat er nog 5954 miljoen in kas, waaronder 5251 miljoen aan goud. Er komt dus een verlies van 300 miljoen tevoorschijn; dit is echter voor 240 miljoen een verlies dat voortvloeit uit de revaluatie van de gulden. Daarom is het deviezen verlies mede ten laste gekomen van de deviezenvoor raden van de commerciële banken. Metaalbedrijf sbond zestig jaar (Van onze soc.-econ. redactie) Voor verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden kan een vak beweging op een bepaald moment een actie gaan voeren, die tot do verbeelding spreekt. Maar wer ken aan verbeteringen van de be drijfsstructuur en aan de verbete ring der menselijke verhoudingen leent zich niet voor dergelijke acties. Met deze woorden typeerde vanmorgen de heer H. Peters, voorzitter van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond, in de jubileum vergadering die vandaag in Arn hem begonnen is, de moeilijkhe den waarvoor de vakbeweging zich in de toekomst geplaatst zal zien. De C.M.B. viert vandaag en morgen zijn 60-jarig bestaan De bond telt op het ogenblik ongeveer 35.000 leden en behoort daarmee tot een der grootste bij het C.N.V. aangesloten organisaties. Sprekend over de verbetering van de bedrüfsstructuur zag de heer Peters de instelling van ondernemingsraden als een eerste stap in de goede richting. Maar daarnaast zullen er ook andere van het totale ledental. Het totale aantal werknemers in de bedrijfstak steeg in tien jaar van 267.300 tot 378.000. De produktie nam nog veel sterker toe. Steeg de personeelsbezetting met ruim 40 pet., de omzet gaf een verdrie voudiging te zien. De omzetwaarde. steeg van 3 miljard in 1950 tot 10,5 miljard in 1960. Van het totaal aantal personen dat in Nederland in de industrie werkzaam is, vindt 35 pet. zijn brood in de metaalin dustrie. aldus de heer Peters. In 1960 nam het totaal aantal werknemers met 29.000 toe, hiervan ging de helft naar de metaalindustrie, terwijl er in de mees te bedrijven nog steeds een tekort aan arbeidskrachten bestaat. vormen van overleg moeten komen, vooral betrekking hebbend op het dage- lijk' werk. Zo zal men kunnen komen tot een juiste erkenning van de positie die de werknemers in de bedrijven in nemen. Om de werknemers in de bedrij- ven hun verantwoordelijkheid te doen beleven, achtte de heer Peters het eveneens belangrijk, dat de gangbare tariefsbeloningssystemen b,^lZ,rh^en,o^TeLPrt', i ontu,ifcfc«iinS hebben ook de werkZ ÓocnMtk aaT^iïïVZt tefwer d' gelopen tien jaren hun deel ogenblik aan, dat er met het wer- met 70 inclusief olIerlei compen. saties. De uurlonen stegen van 1950 tot 1959 zelfs met ruim 80 pet. prijsniveau van de kosten van levens onderhoud steeg slechts met 39 pet. De vacanties zijn verlengd en de \cantietoeslag is verhoogd. De gemeen tarief iets niet in orde De voorzitter herinnerde aan het rapport „Het werken in tarief", dat de C.M.B. hierover reeds heeft ge publiceerd en waaraan wij inder daad ruime aandacht besteedden. Behalve de bedrijfsstructuur behoeven I teklasse verschillen zijn verminderd. ook de menseliikt verhoudingen in de|De tariefbasisuurlonen zijn afgeschaft, onderneming verbetering. Het een zal i de werkclassificatie is in veel geval- men zelfs niet los kunnen zien van het ander. Het zijn twee onlosmakelijk met elkaar verbonden werkterreinen, aldus de heer Peters. In het licht van deze ontwikkeling noemde hij studie, voorlichting, scho- en vorming een levensbelang voor vakbeweging. En daarbij zal een bij belse visie op net wezenlijk welzijn van niet kunnen worden gemist. de sigaar die'n harde zakenman week maakt. PROMINENT- een kloeke, lichte sigaar: 27 cf. BELASTINGDEBAT Vandaag twee commentaren naar aanlei ding van het debat in de Tweede Kamer over bet uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De Ni Lutherse synode bijeen De beschrijvingsbrief van de honderd zes en vijftigste vergade ring van de Evangelisch-Lutherse Synode van maandag tot en met woensdag j.l. te Amsterdam ge houden vermeldde enkele pun ten die erop wezen hoezeer ook deze kleine Kerk in beweging is. Nieuwe wegen werden gezocht om de beschikbare mankracht goed te benutten en het besturen van deze Kerk zo efficiënt mogelijk te doen geschieden. Een voorstel tot wijziging van de me- het debat onbevredi gend. Het blad wil niet betwisten, dat mi nister ZijUtra de anticyclische begrotings- politiek met veel intelligentie en een nauw geweten tracht te verwezenlijken. „De be wering van mr. Borger, dat minister Zijl- stra een soort politieke propaganda met de belastingverlaging aon hebben bedreven, was dan ook zo onredelijk en kinderlijk emotioneel, dat ook vele socialisten basr niet au serieux hebben kannen nemen, «on der hun aelfrespect geweld aan te doen, Toch «ijn wij het niet eens met de argu menten van de minister voor een verder uitstel van de belastingverlaging. De Twee de Kamer, die aich in de herfst al te ge makkelijk heeft gesehikt in de plannen •r Zijlstra, heeft zich d» i datum van ingang doen Ook dinsdag beeft zij het (moede?) hoofd gebogen. Men beeft zelfs geen poging ge daan minister Zijlstra tot een ondubbelzin nige uitspraak te dwingen, desnoods tot een „onaanvaardbaar" legen een motie. Bij ao een belangrijke zaak als deze belas tingverlaging zou dat niet overdreven «ijn geweeM. Vindt de Kamer dit kabinet zo broos, dat men een belangrijke politieke raak alleen maar theoretisch dnrft te bena deren? Het beeld van de Tweede Kamer i# niet opbeurendeen regeringsverwante P""1"1""1 "W ."f ""'"A T tien Een „reeelde dooretremln, bedrijft, en een socialistische oppositie die k plMlB vinden. Verder pleitte door een stelselmatig misbruik van moties en door een verkeerde taktiek van ren driftige fractieleider volkomen geïsoleerd dreigt te raken. Voor de liberalen gehaspel met deae belastingverlaging een teleurstelling. Prof. Oud moge die mening blijkens een rede niet zijn toegedaan, wij handhaven dat oordeel ten volle. Er lijn gronden genoeg om dat oordeel te staven. En De Volkskrant zegt o.m.: „De partijen die het kabinet moeten steu nen laten toe, dat de belastingverlaging wordt nitgesteld. Maar daarmee is dan ook allea gezegd. Minister Zijlstra kan bij het Tweede-Kamerdebat over het uitstel niet de indruk hebben gekregen, dat zijn beleid ook wezenlijk aanvaard werd. De minister san finenriën is daar aelf schuld aan. Wal de belastingverlaging betreft waren er eigenlijk al van meet af aan twee Zijl- •tra's. De ene minister Zijlstra maakte een <>p zich wenseliike verlaging van de loon- en inkomstenbelasting afhankelijk van de omstandigheden. De andere minister Zijl stra wekte de indrnk, dat het om verlsging •onder meer kon gaan. In die laatste rol werd hij vooral aanvaardbaar VVD. die van dit kabinet sonder bealist belastingverlaging moet van KVP-kant werd bij het Kamerdrbat de nadruk gelegd op het noodzakelijke een dergelijke verlaging, al zal men die kant toch ook wel begrip kannen - de andere minister Zijlstra de Synode eens in de vier jaren in zijn geheel te laten aftreden. De leden worden gekozen uit één kandidatenlijst van predikanten en één kandidatenlijst van niet-predikanten. De commissie besluit in de praktijk kan functioneren. Revolutionair in kerkelijk Nederland was het voorstel van de commissie van advnes inzake het beroepingswerk. Zo als in vele andere kerken ook het ge val is, bevredigt de huidige wijze vaD het beroepingswerk niet altijd. Soms zitten goede krachten op posten die voor hun aanleg ni«t de meest geëi gende zijn of hangt het van toevallige omstandigheden af dat een predikant een beroep krijgt enz. Bovengenoemde commissie adviseer de o.a. een verplichte mutatie van al lo predikanten minstens éénmaal dan plasts vinden. Verder pleitte deze commissie voor een grote be voegdheid van een Instantie die de pre dikant cal moeten kannen overplaatsen. Deze commissie kreeg opdracht ln een komende Synodevergadering dese lijnen erder nlt te werken. ZENDING Het verslag van de Zendingsraad over 1960 dat goedgekeurd werd - vermeldde een subsidie voor een predi kantsplaats te Enschede. Hier zijn ve le Lutheranen in de loop der Jaren komen wonen. De steun aan het zendingswerk in Tanganjika werd voortgezet. Deze loopt via het ..Department of World Missions Cooperation van de Nationaal Luther se Raad in Amerika. Op verzoek van de Lutherse Wereldfederatie fungeert dit departement als samenbundelend gm De werknemers Van deze uitstekende economische Bedrijfschap Behalve op het zeer belangrijke vlak van de onderneming, zag de heer Pe ters ook een grote taak op bedrijfstaks- nlveau. De totstandkoming van een be drijfschap voor de metaal- en elektro technische industrie zal nu geen jaren mogen wachten. Vooral aan werk geverskant valt op het ogenblik nog enl- aarzeling te bespeuren. De heer Pe rs vertrouwde echter, dat de werkge- ;rs hun aarzeling zullen overwinnen, hij bad zelfs reden tot dit vertrouwen. Het goede resultaat van de sociale me dezeggenschap van de werknemers ln de vorm van het Instituut van de c.a.o. wettigt, aldus de heer Peters, een uit breiding van de medezeggenschap naar net economische terrein van het be drijfsleven. Een ander punt voor de toekomst noemde de heer Peters de harmonisa tie van het overleg over de Ionen en ar beidsvoor vaarden voor bandarbeiders beambten, en van de lonen en hetlien ingevoerd, evenals de verkorting uan de werktijd tot 45 uur. Daarbo ven zouden nog vele maatregelen ge noemd kunnen worden op het gebied van de sociale verzekeringswetgeving. Als een zeer belangrijke, materiële zaak die nog om een oplossing vraagt, noemde de heer Peters het vraagstuk de mede-eigendom der werkne- De door ingehouden winsten mogelijk gemaakte investeringen zul len dan ook aan de orde gesteld wor den. Ds. G. Samplonius overleden In het Limburgse plaatsje Brunsum is dezer dagen overleden de hervormde emeritus predikant ds. G. Samplonius, die in zijn leven de gemeenten van Om- melanderwijk. Blankenham, Niekerk- Vliedorp en Grevenbricht heeft gediend. Ds. Samplonius bereikte de leeftijd van 85 jaar. Hij werd gisteren in Sittard ten grave gedragen. stra overheerste bij de beslissing vs bewindsman van financiën om de verlaging bij de huidige spanningen in onse economie uil ie stellen. Op die manier kan duidelijk worden, dal de voorstanders van beluting- verlaging zonder-meer zich sterk teleurge steld voelden. Zij riepen om de andera mi- nister Zijlstra, van wie «ij begrepen had den, dal hij daarvoor hoe dan ook sou zorgen. Als zij tenslotte genoegen na men met enig uitstel dan toch enkel op voorwaarde, dat de bewindsman van finan- JU eiën sijn belofte alsnog spoedig zal wear bet voorbehoud. Die andere minister Zfjl- maken." coördinerend orgaan voor alle hulp aap drie Kerken in Tanganjika, waar onder de Evangelisch-Lutherse Kerk in Noord-Tanganjika. De Lutherse jeugdzending kon in 1960 door haar acties een groot bedrag aan de zendingsraad afdragen bestema voor de bouw van een jeugdhuis bij een zie kenhuis in N-Koaranga (Tanganjikn). T t bedrag kwam o.a. bijeen door eer team dat In 37 gemeenten des zondags ochtends muzikale medewerking ver leende en dan met een collecte naar huls ging. VERLIES De veröagen betreffende de werk zaamheden van de Synodale Commis sie, aangaande de Staat van de Kerk in 1960, lat van het beheer van -ie Synodale Fondsen en geldmiddelen als ook dat van de toestand van het semi- :n van de Pensioenraad wer den goedgekeurd. Al moest de Lutherse Kerk opmmw een verlies aan leden boeken, met dank baarheid -verd geconstateerd dat er op vela fronten nieuw leven ontluikt en frisse initiatieven zijn genomen. Aan het seminarium hebben zich weer nieu- ve 5-Jdenten gemeld. Ook valt er eer groeiende belangstelling voor de jpiei- ding tot predikant te bespeuren. Omdat gebleken was dat niet alle kerkraden de loonronden van de afge lopen Jaren bij hun predikant hadden toegepast, werd besloten de kerkeraden met nadruk op hun plicht te wijzen. Ook werd b«6loten tot een verhoging van de kindergelden". ATOOMBOM Vele en verschillende zaken vroegen de aandacht van de Synodeleden. Wij noemen slechts: het werk van de stu dentenpredikanten en dat van de com missie voor catechese, het Ev. Lutb. Weekblad maar ook de kanselboodschap van de president der Synode; de vra gen van Kerkelijke tucht en doopprak tijk; handoplcggeng bij inzegening van predikanten als ook de kerkmuziek en het vormingswerk. Bijval verkreeg het voorstel tot het houden van een landelijke actie tot ver hoging van de vrijwillige bijdragen. De Synodale Commissie zal een plan hiertoe ontwerpen. Ten aanzien van de vragen rondom de atoom-bom, die opnieuw ter tafel kwamen, werd gewezen op de komen de kaderconferentie In september, waar enkele sprekers dit thema vanuit ver schillend gezichtspunt zullen behandelen. Deze Synodevergadering stond onder leiding van dr. C. Riemers, die op de eerste dag der Synode als president vtrd herkozen. In de vacature van een predikant-lid der Synodale Com missie dr. G. J. Lindljer werd ds. G. Kroes gekozen, terwijl ln de vaca ture dr. W. F. Lichtenauer (niet pre- dikant-lid) de heer T. Kramp zich de ze plaats in de Synodale Commissie zag toebedeeld. Van een groep van veertien kinderen, zijn ondanks dat zij onder toezicht zwom men aan het strand van Bir el Bey. twintig kilometer van Tunis, negen jon gens verdronken. Na tien jaar De heer Peters gaf voorts een over zicht van de groei der organisatie in de afgelopen tien jaar. Het ledental groei de in deze tien jaar van 22.000 tot 35.000 •'met bijna 60 pet Op 1 januari 1956 werd de bond een bedrijfsbond en start te men met 3600 beambtenlcden, thans zijn het er 5100. Van 1950 tot 1960 is totaal aantal beambten werkzaam i.. metaalindustrie gestegen met 94 pet. (46 000) Het aantal handarbeiders nam in deze tien jaar toe met 23 pet. (64.000). In de metaal- en electrotechnische in dustrie behoort thans 25 pet. van de werknemers tot de categorie beamb ten. In de C.M.B. is dit aandeel 15 pet. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE 4 Beroepingswerk Aangenomen naar Warfhuizen-Wehe, toez.: Tj. Bijlsma, vic. te Amstelveen; naar Hagestein: T. Lekkerkerker, vic. te Lunteren, die bedankte voor Loon op Zand en Jaarsveld. Benoemd tot voorganger van de herv. geref. evangelisatie te Soest, ds. J. Fok- kema, em. predikant en oud-lid Tweede Kamer te Ede; tot bijstand in het pasto raat te Heemstede: J. W. van Nieuwen- huyzen, em. predikant aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Laren N.H. voor werk onder de verstrooiden in Zwitser land: W. Fijn van Draad, pred. voor de arbeid onder Chinezen en oosterlingen te Leiden. Aangenomen naar Rotterdarn-Charlois (vac. dr. IJ. Feenstra): W. Baas te Am- sterdam-Sloterm eer-Geuzenveld. Zendingsseminarium: de arbeid aan het zendingsseminarium te Baam is zozeer uitgegroeid dat het nodig is een gesala rieerde conrector aan te stellen. Daar om hebben de generale zendingsdeputa- ten cp voordracht van de curatoren be sloten de generale synode van Apeldoorn te verzoeken een tweede stafdocent aa te stellen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Drogeham: D. Noort, UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Treebeek als evan gelisatiepredikant te Sittard en Heerlen: Jac. Tromp te Hoogkerk, Gr. Van woorden is ons leven vol. De ouders beleven een historische dag, als hun kind zijn eerste woord stamelt. En 't laatste woord van iemand vlak voor zijn sterven kan 'n troost zijn voor de nabstaanden. Daartussen ligtn leven van miljoe nen woorden, gesproken en aangehoord. Daartussen ligt ook 't Woord en de dagelijkse keuzebepaling ten opzichte van de aanvaarding of de verwerping ervan. Misschien vindt u dit alles wat te simpel gesteld. Maar neemt u dan aan, dat de werkelijk belangrijke beslissing voor nu en voor straks hier valt. Het Woord van God, de Bijbel, staat namelijk niet als een vrijblijvende zaak in ons leven. U zult, bij het lezenvan- zelf tot de ontdekking komen, dat er van u een antwoord wordt gevraagd en dat dit antwoord nooit „neutraal" kan zijn. Het Woord eist een antwoord, dat bepalend zal zijn voor uw gehele bestaan. U zult, als dat Woord werkt in uw leven, andere woorden gaan spreken dan wanneer u het Woord af wijst. Misschien klinken zij precies eender, maar de inhoud zal anders zijn. Denkt u toch niet, dat dit Woord voor van daag een woordenspel is. Het is ernst. Wie het Woord ver wijdert uit zijn leven, die zal, wanneer hem verantwoording van al zijn gesproken woorden wordt gevraagd, geen ant woord hebben! Gistermiddag promoveerde aan de Utrechtse universiteit de her vormde predikant van Utrecht ds. C. P. van Andel, als de eerste pro movendus die onder prof. dr. G. P. van Itterzon zijn doktorstitel be haalde. Hij verkreeg zijn titel op grond van een proefschrift over Gerhard Tersteegen, de Duitse mysticus over wie in Nederland in de afgelopen honderd jaar nauwe lijks enig wetenschappelijk werk is verschenen. De promovendus wordt deze maand 39 jaar oud. Hij is schoolhoofd, die een bekende figuur was in de kring van christelijke on derwijzers. Zowel de middelbare schoolopleiding als Utrecht Zijn stu die werd door de oorlogsomstandig heden onderbroken, maar toch slaagde hij er in om in 1944 klandestien zijn kan didaatsexamen af te leggen. In 1952 deed hij zijn doctoraal examen. Hij begon zijn ambtelijk werk in het kleine plaatsje Durgerdam, vertrok vandaar naar Schar- negoutum en kwam in 1959 naar Utrecht Het proefschrift werd uitgegeven door Veenman in Wageningen en omvat 211 >agina's. Ds. Van Andel wijst er op dat .iet meer dan honderd jaai geleden is dat er een oorspronkelijke biografie van Ter steegen het licht zag. Tot toe ontbrak een studie, die zijn leven en zijn werk omvat, terwjjl ook een systematisch over zicht ontbreekt van zijn theologische ge- dachtengang. Heel opmerkelijk is wel dat vah Nederlandsé zijde nauwelijks werd deelgenomen aan de wetenschappelijke iussie rond de persoon van deze mys- van wie toch verschillende liede- werden opgenomen in de gezangen bundel. terwijl evenmin een poging werd ondernomen om zijn invloed op Neder land te beschrij Ds. Van Andel geeft vanuit de bron nen een biografie van Tersteegen, en in het bijzonder heeft hij zich afge vraagd wat zijn invloed is geweest op ons land. Ook de theologische kant het gereformeerde protestantisme. Hij woonde op de grens van twee landen en had deel aan net geestelijk leven van beide. Ds. Van Andel voegt een aantal opmer kelijke stellingen aan zijn proefschrift toe, bijv.: 14. De wijze warop het zg. mutatierap port het beroepingswerk in de Ned. Herv. kerk poogt op te lossen 16 ener zijds in stryd met het nresbyteriaal karakter van de kerkorde en houdt anderzijds te weinig rekening met da rechtspositie der predikanten. 15. Het gebruik van de Friese taal in het kerkelijk leven Is alleen dan verant woord, indien evident is, dat de Frie se taal in dienst staat van het evan gelie en niet het omgekeerde het ge val is. 16. De wijze waarop bij begrafenissen ge- Srobeerd wordt de hardheid van de ood te mitigeren en haar ernst te camoufleren, houdt verband met het feit, dat wegens de voortschrijdende ontkerstening de bijbelse boodschap ten aanzien van dood en leven niet meer wordt verstaan. 17. De traditie, dat "an een promovendu» in de theologische faculteit een aan tal stellingen wordt verwacht, waar uit blijkt, dat hij nagenoeg het gehele terrein der theologische wetenschap overziet, moet als verouderd en on wetenschappelijk worden afgewezen. Promotic plaatsvond in het groot auditorium, dat geheel gevuld was. Niet minder dan zes hoogleraren hebben tegen het proef schrift geopponeerd. Dat waren naast de promotor prof. dr. G. P. van Itter zon. dr. S. van der Linden, dr. J. M. van der Linden, dr. G. Quispei, dr. H. W. Obbink en dr. D. J. Hoens. De pro motor wees er bü zijn oppositie op dat de promovendus als een jager achter het wild heeft aangezeten en niet ge rust voor hij iets onder schot had. In zijn proefschrift heeft dis. Van An del veel gegevens, vrucht van naarstig archiefwerk, bijeengebracht over de randfiguur Terstegen. Toen hij na de sche i ijn d'fhtcrschap, omdat over verschenen. In het slothoofdstuk pro beert hij de plaats te bepalen die Ter steegen in de kerkgeschiedenis neemt. Tersteegen werd in 1697 te Moers ge boren en begon oorspronkelijk als zaken man in de voetstappen van zijn vader. Rond 1720 kwam hij echter tot daadwer kelijke bekering en vanaf die tijd werd hij bekend als spreker in conventikels. Zijn eerste geschrift was een boekje over Jean Labadie, maar zijn belangrijkste werk is een bundel van levensbeschrij vingen van rooms-katholieke gelovigen. Deze merkwaardige man was teven» ziekenverpleger en onofficieel arts, heeft leiding gegeven aan het geestelijk leven van velen. Zijn zielszorg sluit on middellijk aan op zijn theologie Volgens ds. Van Andel ontmoetten in hem het reformatorisch christendom en de Fran se quietistische mystiek elkaar, maar ie. wezen verdragen zU elkaar niet. Ter steegen had zeer veel weg van de heili- Sen wier levens hij beschrijft, maar aan e andere kant zijn er allerlei verbin dingslijnen aan te wijzen tussen hem en promotie hem gelukwenste, vertolkte hij er zijn vreugde over dat zijn leerling in een ding niet naar zijn held heaft geluisterd, want Terstegen heeft gezegd dat men niet te veel moet lezen u.. dat geleerdheid er niet toe doet. Het materiaal dat dr. Van Andel verzamel de was zo omvangrijk dat het niet als bijlage aan de dissertatie kon worden toegevoegd. Nadat van Terstegen in de gezangenbundel van de Hervormde Kerk was opgenomen het gezang „Komt laat ons voortgaan kind'ren, de avond is nabij", duurde het een eeuw eer het lied ,,God is tegenwoordig. God is in ons midden" als tweede gezang daaraan werd toegevoegd. Moge het, aldus de promotor, niet weer een eeuw duren - aleer er weer een vers van Terstegen bundel komt! Dr. en mevrouw Van Andel hebben na afloop van de promotie met hun kin deren een receptie gehouden, waarop honderden in lange rijen langs het echt paar trokken om hen hun gelukwensen te .bieden. Daaronder waren de meeste Hervormde predikanten van Utrecht, de hoogbejaarde hervormde emeriti dr. J. Riemens en ds. P. Veen, alsook de volledige kerkeraad van Scharnegoutum (Fr.), een deputatie van die van Dur- gerdam, een delegatie van het Rome- Reforrnatlc-Convent in Friesland" (waar onder enkele rooms-katholieke geeste lijken) en het dagelijks bestuur van het genootschap „De Lichtdrager", waar van dr. Van Andel secretaris is. Vraag: Voor mijn huis staan vier cotoneasters idwergmispels), ongeveer acht jaar oud. Ieder jaar bloeien zij ust dit alles op zekere suggestie, op :en zeker geloof, dat deze stralen ziek- zouden veroorzaken? Komt hierbij fletsbïauwe kleur. De hoeveelheid mos en groen aangeslagen kalkstenen jluin heeft dus invloed op de mate, te krijgen. Men moet de volop, maar er komen slechts weinig ook wel eens bedriegerij te pas of gaat Na toediening moet arln de bloem blauw gekleurd wordt, stenen met dit middel een paar maaJ bessen aan. Hier en daar ziet men een. Ik heb wel eens cotoneasters ge zien, die 's winters vol rode bessen za- ten. Ik bemest deze planten nooit. Zij niets gebleken van ziekteverwekkende ken. bij zonnig afboenen. Ter bescherming van de staan in de ochtendzon tot twaalf Ais zij bloeien komen er wel veel - en naar toe. 's Zomers hebben de plan- het dus niet over het gebruik vdn ten wel veel last van bladluis. Hoe kan chelroeden ypor andere doeleinden), ik die boompjes het beste behandelen, zodat zij schermen, daar anders verbran- handen gebruike uitgebrei- ding kan optreden. Men kan zowel am* schoenen en ter bescherming van de de onderzoekingen is wetenschappelijk moniakaluin als gewone aluin gebrul* kleren een gummi of plastic schort of J~ '"ïn. lap. Een ander middel is de stenen Vraag: Gaarne zou ik enkele bijzon- met vrij sterk heet sodawater af te -.u-j .ut. Matthias boenen, waarbij men echter dezelfde er zevoorzorgsmaatregelen dient te treffen, het Nederlands bo- Wanneer men de stenen wil verven, is het nodig deze goed af te spoelen met Antwoord: Matthias Claudius was veel schoon water en grondig te la- aardstralen en van het nut van wichel- :el bij- roede lopen in dit opzicht (wij hebben derheden willen weten Claudius, onder meer ook of er ge- - schriften van hem Vraag: Onlangs kochten wij eieren staan. 'winters rode bessen dra- en aten deze gekookt. Zij hadden bijzonder onaangename "smaak. Antwoord: Waarschijnlijk rijn den h" mogelijk, dat do kippen die dere achttiende -nten toch te donker geplaatst, en gelegd hebben alval oi verrotte 161a staan zeker te tochtig, vandaar de populair Duits schrijver uit de ten drogen. Als eerste verflaag op de- w. Hij leefde van 1740 tot ze poreuze steen men een vette betreft dient net bes- gegeven. Dit is vermoedelijk de men kruisbestuiving van de onaangename smaak. toe te passen. Pleegt u overleg met een boomkweker omtrent dit laatste. Vraag: Op lakens en wollen dekens zijn vlekken van Oostindische inkt ge komen. Wassen met allerlei mldde- Vraag: Hoe houd ik een roestvrij hend niets gangen" leven nog onder het volk. Ver scheidene van zijn liederen zijn door oor- Tollens overgebracht in het Neder- lands. Verder is er voorzover be stalen aanrecht mooi glimmend? Antwoord: Men mag een aanrecht van roestvrij staal nooit schuren, met welk schuurmiddel ook om deze der eerste Duitse olieverf, dit wil zeggen: niet met ter- J voor pentijn en dergelijke verdund, omdat zijn d« steen de verf sterk opzuigt. Vraag: Wanneer is het concilie van Trente gehouden en wat is daar te gen de protestanten besloten? Antwoord: Het concilie van Trente was een zz. algemene kerkvergadering, welke in 1545 begon en met vele «oms jarenlange onderbrekingen tot 1-563 len heeft niets gebolpen. Weet u er nog glimmend te krijgen. In de handel is lands vertaald, uitgezonderd e lezing met voorwoord van J 'Rotterdam 1930). B Vraag: Wat betekent het monogram geloofsvragen en bij raad op? Het ls een afschuwelijk ge zicht. Antwoord: Vlekken van Oostindische speciaal onderhoud smiddel soort was. Men vrage daarnaar in een drogisterij of een zaak in huishoude- X door elkaar? de organisatie en het leven dei .-tniwoora: vicksc" van upc.np.-cc - - inkt kan men het beste verwijderen lUKe artikelen. mogelijk met lichtblauw laten kleuren? de P de Griekse Vraag: In mijn tuin zijn witte kalk- vastlegging slenen tegels, die met mos en groen loofsopva (tingen zijn aangeslagen. Nu zegt r -katholieke ge- r erwerping van lij. dat de reformatorische leringen. een bleek- of wolbleekmiddel een nabe handeling. de plant voege Vraag: Ik heb wel eens gehoord, dat 5 kg grond toe. wichelroeden gebruikt worden -*"De' Bij het oppotten van geest van zout moet gebruiken naast heeft Trente de stoot gegeve: de stenen weer schoon te krijgen aluin op maar daaraan durf ik niet te beginnen Op de pot strooie met het oog op handen en kleren Wat is de beste wijze afgestreken eetlepel i wichelroede aangetoond wor- langzaam i hervorming in de eigen kerk en een krachtige ontplooiing van het kerkelijke leven ook wel met ge- handelen? bruik van machtsmiddelen om het protestantisme zo veel mogelijk terug den. wat kan men dan doen om deze weken moet men dit herhalen. Geeft le bezwaren geest van zout (verdund ctopedieën »taat een groot aantal bron- stralen in huis tegen te gaan? Of be- men te weinig aluin, dan ontstaat er zoutzuur) het beste middel om met nen over dit concilie vermeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2