|lieuuie gtihsctfyiburanl Woonwijk in Parijs werd weggevaagd NIEUWS in één oogopslag Grote verrassino in Wenen Chroesjtsjef inzake Berlijn tolerant Brutale roof op Brits kantoor: buit 3 ton Paul Huf (7(P overleden VRIJDAG 2 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter Tweeënveertigste jaargang CII RISTE LIJ K-N ATIONAAL ÜAGBLAD „Slantuastlcti is ahebltvfn myn hert in tcgljenspotf TUINSLANG vanaf 25 cent per meter Grote collectie GAZONSPROEIERS VLIELAND NIEUWE RIJN 50 De aardverschuiving in de Parijse voorstad Clamart heeft een hele stadswijk verwoest. Vanmorgen waren zeventien doden geborgen. Nog was niet bekend hoeveel mensen onder het puin lagen. Tientallen zwaargewonden waren naar ziekenhuizen overgebracht. Chroesjtsjef zou tegenover Kennedy (wiens bezoek aan De Gaulle vandaag eindigde) een tolerante houding willen aannemen terzake van Berlijn. Hij zou op de terugweg naar Moskou naar Oost-Berlijn willen gaan om een verklaring te geven voor zijn optreden. In de Dominicaanse Republiek is de strijd om de macht begon nen. Deze woedt op twee fronten: onder de politieke erfge namen van de vermoorde dictator en tussen deze groep en de tegenstanders van het oude regime. Er zou in enkele plaatsen reeds een opstand zijn uitgebroken. Benden Kongolese militairen hebben in de provincie Kivoe (Oost-Kongo) meer dan honderd leden van de Basjistam ver moord. Zij hebben ook een aantal dorpen platgebrand. In de vergadering van de bondsraad van de Ned. chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid heeft voorzitter J. van Eibergen o.a. gezegd, dat het ontoelaatbaar is de verlies- tijden in de bouw van ongeveer 60 minuten per dag te laten voortbestaan. De regering heeft de kritiek van een aantal Tweede-Kamerleden op de voorgestelde verhoging van het inkomen van de Koningin en van de vergoeding voor het onderhoud van de paleizen van de hand gewezen. 's Hertogs bruidstaart ALS volgende week donderdag het hu welijk voltrokken zal zijn tussen de hertog van Kent, neef van de En gelse koningin, en zijn bruid Katharine Wors- ley, dan is ook het grote ogenblik gekomen voor de twee banketbakkers: de taart waaraan ze ze ven weken lang met noeste vlijit gewerkt heb ben, zal dan worden aan gesneden. Het wordt het geschenk van een bekende Londen- se firma aan het jonge paar en een geschenk dat er wezen mag: anderhalve meter hoog en versierd met vele motieven. Zo kan men er de bekende beel tenis op vinden van St. Joris die de draak verslaat. Wat u op de foto ziet is nog maar het geraamte: vele versieringen moeten nog worden aangebracht en bovenop de taart zul len de monogrammen van bruid en bruidegom wor den geplaatst. En men zal, als bij menig kunstwerk van menige kok de ver zuchting slaken: „Eigenlijk jammer om er het mes in te zetten!" Een verzuchting trouwens die ook menige huisvrouw slaakt als ze de met zoveel zorg klaarge maakte gerechten in haast verorberd ziet door man en kinderen die zich haast geen tijd gunnen om te Laten we het bekennen: ook de journalist kent dat gevoel. Het verslag waarop hij zo gezwoegd heeft, de reportage waarvoor hij de gegevens met zoveel vlijt heeft bijeengezocht en ge verifieerd, de belangrijke informatie waarvoor hij dagen op pad is geweest ze worden vaak met nauwelijks geïnteresseerde ogen bekeken. En de kans niet gering dat hij de volgende dag zijn gedrukt geestesprodukl terugvindt als omhullend papier van de (heerlijke!) Hollandse Maar waarom hierover getreurd? Het eten is er om gegeten te worden en de krant is een eendags- vlinder: de ene dag nieuws dat dikwijls gretig wordt ontvangen en de vol gende dag niet meer waard dan oud papier. Maar eten krant hebben dan im- ïrs gediend voor het doel waartoe ze gemaakt wer- Eén ding: geef vrouw :n moeder eens een com plimentje voor het heerlij ke eten! En verzuim niet ons de ingevulde bon toe te sturen. Dat stimuleert! (woonplaats) Betaling geschiedt per weekI maand/kwartaal/pcr giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). ONBESCHRIJFELIJKE TAFERELEN hebben zich gisteren en de af gelopen nacht afgespeeld in de zuidoostelijke voorstad van Parijs, Clamart, waar een gehele stadswijk van de aardbodem is weggevaagd ten gevolge van een grondverschuiving, welke met enorme explosies gepaard is gegaan. Vanmorgen vroeg kon de balans nog altijd niet worden opge maakt. Toen waren reeds zeventien doden geborgen en 55 zwaar gewonden naar ziekenhuizen overgebracht. Maar nog wist men niet hoeveel mensen, dood of nog levend, onder het puin en onder metershoge bergen aarde lagen: men schatte het aantal op twintig of dertig, maar het kon ook meer zijn. In luttele seconden had de ramp zich voltrokken. Het eerste, dat op een snel naderende catastrofe kon wijzen, werd geconstateerd bij de muren van een stadion, die in het begin van gistermorgen gingen scheuren. Korte tijd later het was toen tien minuten voor elf ge beurde het: huizen stortten in. ex plosies, die tot kilometers in de om trek de aarde deden trillen en beven, klonken boven het geraas van de instortingen uit. Weinige seconden later waren dertig eengezinswonin gen verdwenen, opgeslokt door de aarde, evenals een flat van drie ver diepingen en een porseleinfabriek. En toen de explosies uitbleven en het rumoer van de instortingen was verstild, vulde de lucht zich met het gekerm en het geroep van de men sen, die op het alleronverwachts door deze ramp, de ergste in z'n soort sinds 185 jaar in Parijs, waren over vallen In de chaos en de paniek van de eer ste ogenblikken dacht ieder, dat er een groot vliegtuig was neergevallen of dat er een zware bom was ontploft of dat dit het moment was, waarop de wereld verging. Later kon worden vastgesteld wat de oorzaak was van deze ramp. die een gehele stadswijk over een opper vlakte van bijna twee vierkante kilome ter vernietigde: een of meer van de oude steengroeven onder het heuvelach tige terrein (het stadje lag op een sterke glooiing) zijn waarschijnlijk door de tro pische regenval van de laatste dagen in gestort bij werkzaamheden voor het nieuwe stadion. Daarbii moet een zware hoofdbuis van het gasnet zijn gebroken. Waarschijnlijk is dat ook het geval ge weest met een of meer elektriciteitska bels. Vermoed wordt, dat vonken oo het gas zijn overgesprongen, zodat explosies zijn ontstaan, die zich als een ketting reactie hebben voortgeplant en de aarde tot in wijde omtrek in beweging hebben gebracht. GASLUCHT In die steengroeven waren enkele champignonkwekerijen ondergebracht. Op het terrein van de catastrofe heeft urenlang een doordringende gaslucht ge hangen. Zij maakte het werk van ót redders extra moeilijk. In .-Verijl werden de huizen in de omgeving ontruimd. Nie mand wist, of de aarde reeds tót stil stand was gekomen. In het terrein, waarop de ramp zich had afgespeeld, gaapten scheuren, die afmetingen hadden van tientallen meters in dc lengte en de breedte en die ii sommige gevallen tussen de tien e: de twintig meter diep waren. Auto' waren erin verdwenen 'en op voorheen vlakke plaatsen waren nu door de kracht van de explosies metershoge grondheuvels ontstaan grote brokken steen en puin lagen her en De tonelen, die zich hier hebben af gespeeld, riepen herinneringen op Agadir. Op de ene plaats klonk hulp geroep van onder de puinhopen ei werd om water gesmeekt. Elders hoor den de redders onder het puin bedol- venen in hun doodsangst huilen schreeuwen. En wanneer zij erin sla den. soms met de blote handen, het puin weg te schuiven, zagen zij zwaar gewonden, voor het leven verminkt of slechts stoffelijke overschotten. En boven de grond stonden dege\ dc ramp hadden overleefd, m op zoek waren naar familieleden, die zij misten, naar hun vader of moeder of hun kinderen. Soms kwam na korte tijd een einde aan de martelende on zekerheid: zij waren niet meer in le ven. Soms werden zij nog levend uit de puinhopen bevrijd, maar stierven korte tijd later, nadat een priester hun de laatste bijstand had verleend. REDDINGSWERK Na zeer korte tijd kwam het reddings werk op gang. Uit het militaire hospitaal van Percy, vlak bij het rampgebied, snel den soldaten toe en ontruimden onmid dellijk het hospitaal voor het opnemen van de slachtoffers. Ambulances reden op en neer met de eerste doden en ge wonden. Honderden politiemannen en brandweerlieden waren korte tijd later ter plaatse. De gehele wijk werd afgezet Zo zeug het er in de Parijse voorstad Clamart uit, na een aardverschuiving, die niet al leen een enorme ravage te weegbracht, maar ook de dood van vele Parijzenaars veroor zaakte. CHROESJTSJEF zou Kennedy reeds via de Amerikaanse am bassade te Moskou hebben laten weten, dat hij terzake van de Ber- Hjnse kwestie tolerant wil zijn. Hij is van oordeel dat Kennedy na vier maanden nog niet gereed kan zijn om besprekingen te beginnen over zulk een zwaar en kritiek probleem als het Duitse. Dit nieuws werd in Wenen als een grote verrassing ont vangen, ook al realiseert men zich. dat dit een poging van de Russische premier kan zijn, Kennedy van diens voornemen af te brengen, met be trekking tot Berlijn een zeer krach tige houding aan te nemen. Uit Wenen wordt voorts gemeld, dat Chroesjtsjef volgende week voor zijn te rugkeer naar Moskou Oost-Berlijn zal aandoen om de filiaalhouder Walter Ul- brlcht gerust te stellen. Ook daaruit leidt men af, dat de Rus in Wenen een ge matigd standpunt wil innemen. Blijkbaar heeft Ulbricht er al enig idee van, wat er in Wenen kan gebeuren, want gisteren heeft hij nog eens laten weten, dat nu spoedig een vredesverdrag tussen de Sowjetzone van Duitsland en de Sow- jetunie zal worden getekend Intussen bevindt Kennedy zich nog in Parijs (zie ook elders in dit nummer). Vandaag heeft hij geconfereerd met Lle wellyn Thompson, ambassadeur in Mos- Rusk (buitenlandse zaken) en Averell Harriman, ambassadeur in bij zondere dienst. De laatste voorbereidin gen voor de gesprekken te Wenen, die morgen en zondag zullen worden gehou den, werden tijdens die conferentie ge troffen. Vice-president Johnson verklaarde gis teren dat Kennedy Chroesjtsjef duidelijk zal maken, dat de V.S. niet van plan zijn te bezwijken voor politieke chantage en dat de kracht van de vrije wereld niet moet worden onderschat. Kennedy zelf zeide in een toespraak op het NAVO- boofdkwartier in Parijs, dat de NAVO vooral aandacht zal moeten gaan schen ken aan de gehele zuidelijke helft van de wereldbol, waar de communisten thans In versterkte mate druk uitoefenen. Het overleg tussen Kennedy en De Gaulle werd ook vandaag de laatste dag van het bezoek aan Parijs voort gezet Gisteren spraken de staatslieden over de NAVO en .algemene verdedi gingsvraagstukken". Er is voorts van ge dachten gewisseld over: de economische en politieke vraagstukken van Latijns- Amerika en Afrikaanse vraagstukken. 0 Het Russische persbureau Tass maakte vandaag het plotselinge overlijden be kend van Michael Chroenitsjef, een waar nemend premier van de Sowjetunie en politiek hoofd van het Russische ruimte vaar tiprogramma. Chroenitsjef was 59 jaar oud en lid van het centrale comité van de communisti sche partij. In april van dit jaar was hij op de leidende post bij het ruimtevaart- programma benoemd. In het westen ge noot Chroenitsjef slechts weinig bekend heid. De doodsoorzaak werd niet bekend gemaakt. pARIJS IS IN ROUW gedompeld. Een grondverschuiving heeft wreed, te wreder door het onverwachte, een eind gemaakt aan vele mensenlevens, heeft gezinnen uiteengerukt, heeft gezonde men sen voor het leven verminkt. Een ramp als deze schokt. Aan de be richten over auto-ongelukken zijn we gewend geraakt, een vliegtuigramp treft ons door het grote aantal der verongeluk ten (en we weten het: het klinkt wreed tegenover de nabestaanden) we schrik ken er niet echt meer van. Want we cal culeren dat in in het moderne verkeer dat nu eenmaal slachtoffers maakt Maar dit is anders zoals de watersnoodramp anders was. Ons huis zien we als een veilige beslotenheid waar de dood slechts binnenkomt door ziekte of een zeldzaam ongeval. Achter onze huisdeur geloven we de veiligheid- Wordt die veiligheid vorstoord zoals nu in Parijs dan staan we verbijsterd. Er zijn voor deze ramp oorzaken aan te wij zen. De voornaamste oorzaak is deze, dat deze gigantische stad als het ware ge bouwd is op een molshoop. Onder de grond lopen honderden grotere en kleinere gan gen van vroegere steengroeven. Het metronet heeft er nog eens vele kilometers gangen aan toegevoegd. Zodat men gevoeglijk kan spreken van een „ondergraven" stad. Men wist dat: in de loop der jaren zijn al vele grote gaten in de bodem gevallen, in het vorige jaar zelfs tweemaal. Echter steeds zonder dat er van een ramp gesproken kon worden. Eigenlijk is dit het meest verbijsteren de: men weet het cn men kan er niets tegen doen. Men kan de honderden kilo meters gangen niet dempen en men kan de groei van Parijs niet tegenhouden. Een stad die eenmaal groot is wordt steeds groter, krijgt steeds grotere en ho gere gebouwen het gaat allemaal met een onafwendbare wetmatigheid die geen mens kan doorbreken en die daardoor iets beangstigends heeft. Men kan in dit verband het woord „ruimtelijke ordening" laten vallen, on derwerp van discussie in de Tweede Ka mer in deze dagen. Het lijkt of zich ook in ons land een ontwikkeling voltrekt die onafwendbaar is er groeit een rand stad Holland, een groot miljoenengebied. waar steeds grotere, steeds hogere gebou wen verrijzen, waar steeds meer mensen moeten wonen en werken, waar steeds meer industrieën een plaatsje zoeken. Een Rijnmond-complex cn een IJmond- complex lijken er te komen die weinig of niets meer zullen verschillen van Lon den en Parijs. Het lijkt een onafwendbare ontwikke ling desondanks zal men zich de ge varen moeten realiseren. Tegen de erf vijand, het water, wapenen deze laagge legen landen zich zo goed mogelijk wapent men zich ook tegen de gevaren van „onleefbaarheid?" Het is een van de vraagstukken van „ruimtelijke ordening". Crha) Wie er niets te maken had werd verwij- tot rust derd, omdat het verblijf in deze geving levensgevaarlijk was. Maar wie als'particulier beslist wilde helpen kreeg daartoe alle gelegenheid. Schouder aan schouder werkten militairen met priesters van het nabij gelegen seminarium. De gehele nacht is intensief doorge werkt bij het licht van vele felle schijn werpers. Nieuwe ploegen van redders losten dodelijk vermoeide collega's af. Geologen bevonden zich de gehele dag op het terrein om na te gaan of de aarde middag moesten zij constateren, dat dit nog altijd niet het geval was. Inmiddels was de gehele wijk met ongeveer twee duizend bewoners volledig ontruimd. Ook daarbij hadden zich hartroerende taferelen afgespeeld. Velen wilden weg en moesten met zachte drang worden verwijderd. Wat de materiële schade be treft: deze is nog niet vast te stellen, maar deskundigen nemen aan, dat die de f 25 miljoen aanmerkelijk zal schrijden. Een bedrag van driehonderdduizend gulden was de buit die vier overval Iers meenamen na een geslaagde roof op het sorteerkantoor van de Britse P.T.T. te Grays, tussen Londen en Tilbury. Er is een beloning van tienduizend gulden uitgeloofd voor wie inlichtin gen kan verstrekken die leiden tot het aanhouden van de vier mannen. De rovers gingen zeer snel te werk. Zij moeten geweten hebben dat er 's mor gens vroeg een auto met poststukken hel terrein zou* verlaten en dat de portier dan de zwaarbewaakte hekken een mo ment zou openen. Dat er veel geld in de wagen moest zitten kon men weten om dat het totale weekloon voor een grooi aantal arbeiders die werken aan een naburige elektrische centrale zou wor den overgebracht. Op het moment dat de auto door de hekken reed sprangen de overvallers met nylonkouisen onherkenbaar gemaakt toe. Zij sommeerden de oudste postbe ambte de sleutel over te geven en toen deze weigerde werd hij met een ploer tendoder bewerkt. Vervolgens werd hij en een college gekneveld. Toen dc post beambten na een half uur zich van hun touwen wisten te ontdoen en de politic gewaarschuwd kon worden, waren de dieven reeds in geen velden of wegen te bespeuren. Voor diefstal etsen van Rembrandt zes maanden De rechtbank in Haarlem heeft de 32- jarige Haarlemse leerling-verpleger E. M. van der P., die terecht heeft gestaan we gens diefstal van twee etsen van Rem brandt uit het Teylers museum in Haar lem, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. De recht bank achtte opneming in een psychiatri sche kliniek, die de officier van justitie had gevraagd, niet nodig. Het Ned. Boekenweekgeschenk 1962 zal bestaan uit een Vlaams en een Noord- Nederlandse verhaal. Tot 1 juli kunnen manuscripten ingezonden worden bij hel öureau Com. Collectieve Propaganda van het Ned. Boek, Tooropstraat 109. Amster dam-W. In de Boerhaave-kliniek te Ara sterdam, waar hij op 23 mei voor het ondergaan van een maagoperatie werd opgenomen, is vannacht op 70- jarige. leeftijd overleden de bekende toneelspeler, regisseur en voor drachtskunstenaar Peter Henri (Paul) Huf Paul Huf, die op 3 februari jl. ter ge legenheid van zijn 70ste verjaardag har telijk werd gehuldigd en uit handen van burgemeester Van Hall de zilveren me- .-aille van de stad Amsterdam ontving, maakte de laatste jaren deel uit van de ..Nederlandse Comedic". (Zie ook pagina 11) (Advertentie) Nadat eergisteren de stoffelijke resten gespoeld, heeft men gistermiddag weer twee verminkte lijden van niet te iden tificeren personen gevonden op het smal le strand bij Fonta da Telha, vlak ten noorden van de badplaats Caparica. Leden van de Nederlandse commissie van onderzoek verklaarden in Lissabon nog niet voldoende details te hebben om de oorzaak van de ramp vast te stellen. J?EN STORING die donderdag nog in Frankrijk lag is 's nachts daarop naar Duitsland getrokken, een zeer In tensief regengebied met zich meevoerend. Dit regengebied omvatte vanmorgen de Ardennen en het Roergebied waar plaat selijk meer dan 50 mm regen viel. In het zuiden van het land viel er op enkele plaatsen ook wat regen. Achter de sto ring draaide de wind naar westelijke en later naar noordwestelijke richting waardoor vrij koele lucht van zee bin nenstroomde. De temperaturen zijn daar door in het oosten en zuidoosten van het land. waar gisteren hoogste waarden tot 22 graden bereikt iverden, aanzienlijk gedaald. Intussen begint er zich op de Oceaan g^de een westelijke luchtstroming in te stellen, De BUt die grote hoeveelheden vochtige mari- Twente tieme lucht in de richting van de Britse E'ndh eilanden en later ook naar onze omge- jr1 *L,"nl: ving transporteert. Hierin komt nu en sumiSl dan bewolking voor, maar regen ran chiu betekenis is niet waarschijnlijk. De tem- Kopenb. pcraturen zullen bij een noordwestelijke Abt-rdeei tot westelijke wind aan de lage kant ^??aeD Luxemb Dc Bilt verwacht tot zaterdagavond: Bura'au Bewolkt met plaatselijk enkele buien. Grenobh Matige tot vrij krachtige wind tussen Ber?un noordwest en noord. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. zuricb (Opgemaakt 11.15 uur). Locarno ZON EN MAAN Belgrado Tendens: veranderlijk flllll Zon op 4,25, onder 20.52; maan op - onder 9.08. 5 juni laatste kwartier. Madrid Mallorca Lissabon 17 11 21 12 19 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1