WEEKAAN IEDIMGE ZOMERMARKT goemaat b. de KONING Benfica bij verrassing winnaar Europa-cup Kamer behandelt vervanging van zestigjarige Woningwet Ongenaakbare Langeweg won ook in zesde ronde Delftse raad is ongerust over onderscheiding Juridisch steekspel in geding Worms-v. d. Kuil Ruim dertig gewonden bij ernstige trambotsing 3.95 0.98 0.98 1.95 1.20 2.50 2.45 2.50 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 1 JUNI 1961 Barcelona had veel pech De Europese beker, de meest begeerde voetbaltrofee in ons werelddeel, zal voor het eerst sinds de instelling van het toernooi voor landskampioenen een jaar niet preken ln een Spaanse pryzenkast. Nadat Real Madrid vjjf jaar achtereen de beker won heeft woensdagavond het Portugese Benfica door een overwinning met 32 op Barcelona In het Wankdorfstadion te Bern het predikaat van „Europa's beste clubelftal" verworven. Nadat de Spanjaarden ln de finale de leiding hadden ge nomen, kwamen de Portugezen nog voor de rust met 21 voor te staan, welke voorsprong zjj ln de tweede helft uitbreidden tot 31. Het offensief, dat Barcelona hierna Inzette, bracht Benfica met de rug tegen de muur. Het leverde echter niet meer dan één doelpunt op. De palen aan weerszijden van de fortuinlijke doelman Costa Pereira stonden mede Spaanse doelpunten In de weg. De Iberische finale had in Bern niet meer dan 30.000 toeschouwers kunnen trekken, waarvan nog een belangrijk con tingent Spanjaarden en Portugezen, die zich overigens geducht roerden en bij el kaar meer lawaai maakten dan waar schijnlijk 60.000 Zwitsers kunnen produ ceren. De Portugezen vooral hadden re den tot grote uitbundigheid, al zal het hun bang om het hart zijn geworden, toen in de tweede helft de Spaanse aan valsgolven zonder onderbreking op het doel van Benfica aanrolden. Dertien hoekschoppen tegen vier Benfica kreeg Barcelona te nemen, maar de ge lijkmaker bleef in de lucht hangen. De gezamenlijke Spaanse strijdkrachten zelfë de verdedigers trokken mee ten aan val waren niet bij machte het Portu gese defensieblok murw te krijgen. Overigens waren het eerst de Span jaarden, die reden tot juichen hadden, toen in de 21e minuut Kocsis met een van zijn vermaarde kopballen Barcelona aan de leiding bracht (10). Eert grote domper kwam echter tien minuten later op deze vreugde, toen binnen 55 seconden Benfica zijn achterstand omzette in een voorsprong van 21. Een doelpunt van Aguas, prachtig voor bereid door linksbuiten Cavem, leidde de Portugese zegepraal in. Een eigen inzet, waaraan zowel doelman Ramallets als spil Gensana debet waren, deed de Span jaarden nog een toontje lager zingen. Met groot vertrouwen begon Benfica aan de tweede helft en toen na tien mi nuten linksbinnen Coluna met een prach tige omhaal Ramallets kansloos passeerde, scheen Benfica zonder zorgen de nog res terende speeltijd tegemoet te kunnen zien. Hoe anders pakte dit evenwel uit. Barce lona was geenszins van plan zich zonder meer naar de nederlaag te laten leiden en een kwartier voor het einde kreeg de strijd weer een open karakter, toen Czibor met een gave treffer de achter stand tot 23 terugbracht De ontknoping kent u reeds. Ondanks hun grote overwicht slaagden de Spanjaarden er niet ln de gelijkmaker op het scorebord te brengen. Het ene doelpunt verschil bleek een onoverkome lijke hindernis. afgestemd op het hedendaagse verkeek „Rechtsherstel" voor Delftse studenten Utrecht werd tijdens de ln maart te Amsterdam gehouden Ned. studenten- sportkampioenschappen uitgeroepen tot winnaar van de „hoofdprijs", de wissel- beker van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Achteraf ie gebleken dat het klasse- rings-systeem verkeerd is toegepast. Een nieuwe berekening heeft uitgewezen, dat niet Utrecht, doch Delft winnaar is geworden van de trofee, die jaarlijks uit gereikt wordt aan de universiteit of ho geschool die de beste algemene prestatie heeft geleverd. De beker is inmiddels al in bezit van de verheugde Delftenaren. Vrees voor bom KLM vraagt politie om bewaking van vliegtuig De K.L.M. heeft de politie van Mexico verzocht om een ononderbroken bewa king van de D.C.-8, waarin de Cubaanse minister van buitenlandse aaken Roa vandaag naar Amsterdam zal vliegen op weg naar Kairo. De heer J. Stade van de K.L.M. te Mexico deelde mee. dat de vrees bestaat dat iemand zou willen proberen een bom in het toestel te plaatsen. Internationaal toernooi V.A.S. Nu Langeweg ook in de zesde ronde heeft gewonnen, dit maal van meester Johner, bestaat geen twijfel ir aan zijn kansen op een meesteresul- taat. Nog een half punt alt vijf partijen kan men gevoeglijk een formaliteit noe men. Voor de rest waren er woensdag talrijke sensaties. In de ochtenduren speelde landskampioen Tan zijn hang- party tegen ex-jeugdkampioen Kuypers uit. Eerstgenoemde had enige kansen, doch niet veel. Juist toen de party remise zou worden, blunderde Tan ln tydnood. verloor een stuk en de partjj- In de middaguren was Kuypers gedu rende de hele party tegen Donner, die wit had, in het offensief. De grootmeester offerde een kwaliteit in het openings stadium (of vergiste hij zich?) en kwam De Delftse gemeenteraad, gister avond in vergadering bijeen, heeft buiten de agenda om toch nog de ge legenheid gevonden de bekende kwestie van de onderscheiding aan de Delftse politieman B. aan te snij den. Dit werd bewust kennelijk na voorafgaand overleg mogelijk ge maakt door een interpellatieverzoek van de heer N. C. Nootenboom, het communistische raadslid. Hierop haakten alle fractievoorzitter* gretig in. Hoewel men formeel aan een Interpellatie over dit onderwerp juist op deze plaats geen behoefte zeide te ge voelen en deze dan ook unaniem van de hand wees, maakte het de weg vrij voor het plaatsen van enkele opmerkingen. Aldus konden de woordvoerders toch duidelyk uiting geven aan het ook ln deze kring algemeen gerezen gevoel van onbehagen rond de zaak van de aange vochten onderscheidin-gverlening. Alle raadsfracties spraken daarbij de wens uit, dat door de daartoe bevoegde in stanties, waartoe de raad zich zelf in deze niet rekende, de alom gevoelde on- gerusbheid over het gevoerde beleid bil het toekennen van de onderscheiding aan juist deze politieman, zou kunnen wor den weggenomen. De heer D. P. Kok van de prot.-ohr. raadsfractie stelde duidelyk, dat het hier niet gaat om een onderscheiding die de Kroon regardeert; de politie met de bur gemeester aan het hoofd is niet inter- pellabel, evenmin als het Kabinet, dat de uiteindeiyke verantwoordelykheid van de voordracht draagt. Gelet op het be kende schrijven van de L-KP.-Westland aan Prins Bernhard over deze zaak en de ontstane deining er om heen achtte de heer Kok het echter van groot belang, dat het hier alsnog tot een nauwgezet onderzoek komt. Een mening waarbij de andere woordvoerders zich aansloten. In aansluiting hierop merkte de raads voorzitter (burgemeester D. de Loor) op. dat het ook zijn wens Is de gerezen ongerustheid weg te nemen Door de fractie van de Partij van de Arbeid werd meegedeeld, dat de heer J. H. Scheps in de Tweede Kamer bereids vragen heeft gesteld over deze spraakmakende affaire. daarna in een steeds hachelijker positie. Na de tydcontrole echter greep Kuypers om onverklaarbare redenen ernstig en kon hy praktisch direct opgeven. Een derde sensatie was de ontmoeting Wade-Crabbendam. De eerste overspeelde zijn opponent in de opening op een der mate overtuigende wijze, dat deze ruim twee uur nodig had voor vijftien zetten, teneinde een direct noodlot te ontlopen Materiaal had het echter al gekost. Toen hy nog 25 zetten moest doen in tien minuten, ontwierp Crabbendam „schwin- del", die tot veler verbazing plotseling zulke problemen op het bord bracht, dat Wade met remise genoegen nam. Enevoldsen kreeg ten De Rooj enig voordeel, dat hij uitbuitte voor een druk- stelling langs de open d-lijn. Tegen het einde van de speeltijd was het voordeel beslissend geworden. Van den Berg en Wolthuis speelden een uitermate moeilijke variant van het Spaans. Zwart beproefde een Russische analyse, wit een nieuwe weerlegging. Ten slotte kwam een toreneindspel op het bord, dat na het afbreken remise werd gegeven. De ontmoeting Bernstein-Tan was zeer de moeite waard Dr Bernstein zette alles op alles om de talentvolle jongeling op de knieën te krijgen. Hij kreeg over wicht, doch Tan verdedigde zich met grote preciesheid. De partij is afgebroken met een vol bord, waarbij wit enig ruim telijk voordeel heeft. De uitslagen van de zesde ronde: Bernstein (Fr.)Tan (Indonesië) afg.; Donner (Ned)Kuypers (Ned.) 10, Wade (Nw. Zeel.)Crabbendam (Ned.) 'A*—Langeweg (Ned.)—Johner (Zwits.) 10; Enevoldsen (Den.)De Rooi (Ned.) 10; drs. Van den Berg definitieve. (Ned.)Wolthuis (Ned.) Mi. In de wet (Van onze parlementsredactie) Het bestaan van de nu precies zestig Jaar oude Woningwet 1901 spoedt ten einde. De Tweede Kamer heeft gistei namelijk een begin gemaakt met de be handeling van de nieuwe Woningwet, waarvan het ontwerp reeds op 23 ji ri 1956 werd Ingediend. Gezien het aantal amendementen dat op de regeringstafel werd gedeponeerd, zal de nieuwe wet de Kamer zeker niet ongewyzigd passeren. Met grote lynen stemden de verschillende sprekers ech ter in. De oude Woningwet, die reeds enkele malen is verbeterd, heeft over het al gemeen zer goed voldaan. Maar de ma terie waarop de wet betrekking heeft, onderging in de k>op van zestig jaar evolutie, dat een algehele restau ratie niet achterwege kon blyven. Twee staatscommissies onder leiding resp. mr. dr. K Frederiks (1938) en prof. den Bergh (1947) hebben de herziening voorbereid. Op basis var het advies-Van den Bergh besloot dt regering de bepalingen over de ruimte- lyke ordening uit de Woningwet te lich- onder te brengen in een aparte Wet op de Ruimtelijk Ordening. T< met laatstgenoemde regeling werd vijf jaar geleden het resbant van d« oude Woningwet, materieel geheel aan gepast aan de moderne eisen, in eer ontwerp aan de Kamer gepresen- Het systeem van voorschriften vooi de financiële faciliteiten ten behoeve van de woningbouw Is in de nieuwe Wo ningwet vrijwel hetzelfde gebleven. Nieuw zijn echter enkele bepalingen om trent de geldelijke steun aan particulie- (ook voor eigen woningen). Verder ?n wettelijke grondslag gelegd voor het houden van algemene woningtellin- het verlenen van financiële rijkssteun die een bijzonder onderzoek de staat van de volkshuisvesting willen instellen (wonmgcartotheek e.d.). De voorschriften voor de gemeentelijke bouwverordeningen zijn uitgebreid met bepalingen over bouwwerken die geen gebouwen zijn (b.v. hoogspannings leidingen). Ook is de mogeiyieheid ge opend om gemeenteraden bij algemene maatregel van bestuur ts verplichten, in de bouwverordening voorschriften over geluidswering en leidingen op te nemen. De wet vervangt ten slotte de voorlopige de Volkshuisvesting door een geen regeling a ningproduktie opgenomen. Vanuit de Kamer is wel voor opneming gepleit, maar minister Van Aarteen achtte het niet juist, althans niet onder normale omstandigheden. Regelen kan men stel len bij een grote vraag en een te kleine produktie, maar een aparte regeling van de wonangproduktie zou een verkeerde situatie scheppen, zo zei de bewindsman gisteravond. Vandaag zal de Kamer zich met de ingediende amendementen bezig houden. Volgende week komt ook de Wet op de Ruimtelyke Ordening in be handeling. tezamen met de nota die minister Van Aartsen vorig jaar septem ber over het beleid inzake de ruimtelijke ordening by de Kamer heeft ingediend. Voor de president van de Haagse rechtbank heeft gisteren het kort ge ding gediend tussen de Haagse schroothandelaar. de heer L. Worm* en de Haagse advocaat mr. W. D. van der Kuil. Door dit kort geding, d:> een onderdeel vormt van de actie van de heer Worms inzake de schroot- fraude. wil deze een gerechtelijke uit spraak verkrijgen die de heer v. d Kuil zou verplichten bewijsmateriaal dat de heer Worms nodig heeft om zijn beschuldiging tegen de heer D P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de KSG, waar te maken, aan de heer Worms te ver strekken. De heer Spierenburg hecff namelijk een aanklacht wegens smaad ingediend tegen de heer Worms. Mr. J. B. Pot, advocaat van de heer i Worms, stelde dat het bewijsmateriaal waarover de heer v. d- Kuil zou beschik ken met 9poed op tafel moet komen :n verband met het algemeen belang dal hiermee gediend zou zijn. Mr. v. d. Kuil heeft mijn cliënt deze stukken toege zegd. en het is een fatsoenskwestie dat nu de heer Worms ze nodig heeft, ook verstrekt. Mr. C Kroon, die de heeT v d. Kuil erdedigde, begon met te zeggen dat zyn cliënt bewondering heeft voor „de gi gantische strijd van de heer Worms tegen het onrecht'' Maar dit geeft hem niet het recht om de stukken waar om het waarschijnlijk gaat, op te eisen, want die zijn het bezit van een cliënt van de heer v. d. Kuil. Noodziekenhuis in politie-bureau (Van een onzer verslaggevers) Broeders van de Rotterdamse ge neeskundige dienst hebben woensdag middag in aller ijl een „noodzieken huis" ingericht in het oude politie bureau aan de Westersingel om ruim dertig trampassagiers, die bij een ern stige botsing lichte verwondingen, schrammen of builen hadden opgelo pen, eerste hulp te verlenen. Op de twintigjarige mejuffrouw W. J. Ligt- voet uit de Witte Hertstraat na, die met gescheurde bovenlip naar het Dijkzigtziekenhuis werd overgebracht, konden allen weldra weer naar huls Enkele personen, die klaagden over pijn in de rug of borst, kregen van de G.G. en G.D. het advies zich onder be handeling van hun huisarts te stellen. De botsing, waarbij twee motorwagens 'an lijn 17 waren betrokken, gebeurde kort voor half zes op het drukke kruis punt Nieuwe BinnenwegEendrachts- wegMauritsweg. Als gevolg van verkeerde wisselstand maakte de tram wagen, die uit de richting Delfshaven kwam. een bocht naar links in plaats var naar rechts. Op vrijwel hetzelfde ogen blik naderde een tramwagen van de zelfde lijn, die in de tegenovergesteld» richting reed. De botsing was onvermydeiyk. Met een harde klap boorde de voorkant van de ene tram zich in de linkerzijde van de andere. De aanryding was zo hevig, dat het voorste wielstel van de tram. die op de verkeerde wissel stond, ge deeltelijk van het chassis werd losge scheurd en scheef onder de wagen kwam te staan. Beide trams waren tot de laatste plaats bezet met reizigers, die van hun werk naar huis gingen. Zij werden bij de bot sing door elkaar geschud. In een van de tramwagens braken enkele ruiten, waardoor verschillende passagiers snij- wonden aan handen en gezicht kregen. De 24-jarige motorrijder N. Oskam uit IJsselstein (U.), is gisteren in de buurt schap Achtersttoot naby deze gemeente ;n volle vaart frontaal tegen een bestelauto gebotst. Hij werd hierbij zo zwaar ge wond, dait hij korte tijd later overleed. De heer v. d. Kuil had aich, na een gesprek met de heer Worms, om hem te helpen, tot een van zyn cliënten ge wend. waarvan hij wist dat deze over gegevens beschikte over de schrootfrau- de Deze cliënt had toegezegd ze ter be schikking te stellen van de „vertrou wenscommissie" die het onderzoek voert ui de schrootfraude en aan de officie* van justitie, mr. Mans Maar toen de heer Worms voortijdig ruchtbaarheid gaf aan een en ander, heeft hij deze toe zegging ingetrokken Het zou inbreuk maken op de beroepsplicht van mr. v. d Kuil. indien hij ze toch zou geven. ..Dit is onmogelijk, de president van he'. gerechtshof zou mijn cliënt net zo goed kunnen veroordelen om in een raket naar de maan te vliegen en over een uur weer terug te zyn," aldus mr. Croon Trouwens, hij heeft geen papie ren want die heeft hij nooit gekregen van zyn cliënt. Een twistpunt vormde tussen klager er. pleiter de vraag om welke papieren het nu eigenlijk ging. Om alle papieren die er kunnen zijn. stelde mr. Pot. Zo er papieren zijn. kan het alleen het rap port van de cliënt van de heer v. d. Kuil zijn. aldus mr. Croon, en dat krijgt u niet. net zo min als de naam van de cliënt van de heer v. d. Kuil. De president van het gerechtshof zal, na eventueel mr. Maris gehoord te heb ben. waarschijnlijk dinsdag vonni» wijzen. Jhr. J. Six van Hillegom (70) verongelukt Op rijksweg 4a nabij het aquaduct bij Oudewetering (gem. Alkemade heeft zich gistermiddag een ernstig verkeersongeval voorgedaan,, dat aan de 70 jarige jhr. P. Six van Hillegom uit Amsterdam en aijn 69-jarige echt genote het leven heeft gekost. De heer Six van Hilflogom reed met zijn personenauto volgens getuigen met grot* snelheid in de richting Amsterdam. Door nog onbekende oorzaak is de wagen plot seling gaan slingeren, waardoor de wa gen ten süoöte in een sloot terecht kwam. Beide inzittenden werden uit de wagen geslingerd en zyn korte tijd later over- Jhr. Six van Hillegom. die gestudeerd heeft aan de Gemeentelijke Universiteit .Amsterdam, was lid van de raad van beheer en later president-directeur van de Amstelbrouwerij, commissaris van de Del i-maatschappij, president-commissaris hotel „Krasnapolsky" en commissa- •an andere hotels en bedrijven. Voorts hij voorzitter van de V.V.V. Amster dam en van de provinciale V.V.V. Noord- holland, alsmede lid van hot algemeen bestuur van de A.N.V.V. Op de Hoofdweg in Amsterdam is gis teren de twaalfjarige scholier J. Berk hout, die daar fietste, aangereden door bestelauto en overreden door een hem achterop komende auto. De jongen 'verleed ter plaatse. Zaterdagmiddag Skelterwedstrijd te Hazerswoude Onder hoogspanning wordt er gewerkt om het grote sportevenement ln Hazers woude, de zaterdagmiddag te houden skelterwedstrUden, te doen slagen. Door de grote bekendheid, die inmiddels hier aan is gegeven, steeg het aantal deelne mers al tot vijftig. Onder anderen is in geschreven door enige Amerikanen, enige Belgen en een Fran^alse. De inschryving staat nog open. Radio en televisie zullen waarschijnlijk de wedstrijden verslaan. In het parcours (Lindelaan en v. d. Bosch- straat) zUn een zestal bochten opgeno men. Hierdoor zal de strijd om de ere plaatsen ongetwyfeld byzonder Interes sant en spannend worden. Gisteravond was men nog druk bezig met het maken van een brug, die de Lindelaan zal tterbinden met het weiland van de heer Van Vliet, waarop de tribune zal worden gebouwd. Het politiekorps zal worden versterkt en ook de reservepolitie zal deze middag dienst doen. Voor auto mobilisten is er parkeergelegenheid op de Burg. Warnaarkade en in de Gerelaan en Kastanjelaan. De E.H.B.O. zal verschei dene posten bezetten. Het gemeentebe stuur heeft een beker beschikbaar ge steld. Het schoolplein van de Hervormde school, dat ook in het parcours is opge nomen, is al gereed. Door het verwyde- ren van het afscheidingshek zijn enkele moeilyke bochten gemaakt. De kassa wordt zaterdagrhiddag om 12 uur ge- Geldig van vrijdag tot vrijdag Vergeet vooral Uw artikelen niet (mie Five cirkels ananas 9fam AQC D"e geadverteerd I 2 b,iW<en V°°r **1 Hernhutters 2S0 0„m voo, i 1000 o,am ,0Q' 0,5' Per snellift naar de vierde, zelfbediening levensmiddelen VROOMSDREESMANN Morgen begint onze jaarlijkse zomermarkt. Een zonnig koopfestijn van kwaliteitsartikelen tegen ongekend lage prijzen Voor strand, bad of Theedoeken, superdro- Badstofkeukendoeken, Grasllnnen slopen Fleurig Per 2 paar veel voor- Italiaanse jongens Heren ribt rl cot douche. Prima badstof, frisse kleuren 75 x 140. ger, dus direot drogend, nieuwe kleurstelling, fleurige blokdessins, rood, blauw, groen en ta" kwaliteit, nu onver pakt, hotelsluitinc, in. slag ca. 20 cm., normale fris bont dessin met ef fen garnering, leuk ro- anklets. yzersterk, „zo gewassen, zo droog", z. mooie kwaliteit in wit. In originele sportdes- sins. prachtige fil d'ecosse tricot, in z. onderkleding Een ideale dracht, onze ongeëvenaarde West Zomer ma rk tipr ij s zomermarktprys Zomermarktprijs 2.60 Zomermarktprijs Zomermarktprys p. paar 1.50. 2e paar l— Zomermarktprys aparte kleurstelling, leeft. 3 tot 19 jaar Zomermarktprijs v.a. en slips maten 4 t.m. 7. Zomermarktprys p. st. KATWIJK - RiJNSBURG hoek ^3^

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9