Joden zouden als Duitse twaar dienst doen koop1 Veegauto's gaan Kennedy's vooraf Geallieerden wilden niet over Joden onderhandelen Houding van Kon. en r.k middenstand veroordeeld BOSCH k°eikasien Langeweg lonkt naar de meestertitel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 30 MEI 1961 Getuige in proces in Jerusalem: Toet Brand, de Hongaarse schrij ver die 17 jaar geleden met Eich- mann onderhandeld heeft over diens macabere voorstel, een miljoen Jo den te ruilen tegen 10.000 geallieerde vrachtwagens, trad gisteren als ge tuige op in het proces-Eichmann in Jeruzalem. Brand, die geboren is in Roemenië en opgevoed werd in Duitsland, ging in 1934 naar Boedapest, waar hij werkte voor de Zionistische organisa tie van Hongarije. Na enige tijd werd hij vice-voorzitter van het Palestijnse bureau in Boedapest en na de ooi-log heeft hij een aandeel gehad in de hulp verlening aan Joodse vluchtelingen. Via de Joden die aan deportatie wis ten te ontsnappen en naar Hongarije vluchtten, hoorde de Zionistische organi satie in 1941 voor het eerst over de moordpartijen die de Duitsers in Rusland ondernamen, aldus Brand. De organisa tie besloot een reddings- en hulpcomité op te richten, met dr. Rezsö Kastner aan het hoofd van de politieke afdeling. Een ander lid van dit comité, Samuel Spring- mann, had tot taak contacten te leggen met de Hongaarse en later met de Duitse contraspionage. „Via deze kanalen kwam Springmajin in contact met Joden in neutrale landen en het geld dat op deze manier Hongarije bereikte, werd verdeeld als hulp aan de getto's, aldus Brand. Tussen 1941 en maart 1944 is het comité erin geslaagd tussen de 22.000 en 25.000 Joden uit door de Duitsers bezette landen naar Hongarije te halen. Toen de Duitsers op 19 maart 1944 Pensionhouder contra pensiongast Het maken van vakantieplannen is noodzakelijk Indien men onbezorgd met vakantie wil gaan en deze bezigheid geeft daarnaast zoveel voorpret dat vele men sen eraan beginnen als de oude vakantie nauwelijks uit de vermoeide benen is verdwenen. Een braaf huisvader uit de gemeente Haarlemmermeer had dan ook reeds vroeg besloten dat de volgende va kantie aan het wüde Noordwükse strand waar de zee reeds geruime tijd in einde loze deining voortklotst, zou worden door gebracht. Het was nog een ouderwets goed gezin, waar pa weigerde aan iedere vorm van emancipatie mee te werken zodat het besluit van het hoofd van het gezin met algemene stemmen werd goed gekeurd. De zin voor werkelijkheid deed de Haarlemmermeerder besluiten vroeg twee kamers te reserveren. Zo vroeg dat hij zélfs mede-Europeanen uit het oosten voor was. Alles kwam in orde, mits hij f 75 als waarborgsom wilde storten. De a.s. pensiongast zag de logica hiervan in en stuurde onmiddellijk f 75 gulden op. Maar toen de vakantietijd naderde werd de echtgenote van de Haarlemmer meerder ziek, zódat van een vakantie niets zou kunnen komen. Derhalve wilde hy gaarne de drie lapjes van f 25 terug hebben, die hij nu voor een heel andere bestemming zou besteden. Dit verdroot de pensionhouder in Noordwijk zeer, om dat de kamers al zo vroeg waren bespro ken en hij zelfs voor vele vakantiegan gers een weigerend antwoord had moe ten geven. Daarnaast leek hem het verhaal van de zieke echtgenote zo doorzichtig, dat hij eenvoudig weigerde dit voor niets dan de waarheid, maar dan ook de gehele waar heid, aan te nemen. Met andere woor den, de Haarlemmermeerder kon naar zijn f 75 fluiten als hij niet met redelijk bewijsmateriaal op de proppen kwam. Voor het kantongerecht te Leiden werd de zaak juridisch uitgevochten. Het bureau Kennemerland dat de belangen van de vakantieganger uit de droogmake rij behartigde, voerde aan dat een dok tersattest aanwezig was en vroeg der halve: primair de f 75 terug en secundair veroordeling van de Noordwijkse pension houder in de proceskosten. De rechtskundig adviseur van de pen sionhouder betoogde dat zijn cliënt gaar ne de hand over het hart had willen strij ken en vrijwillig de f 75 had willen be talen indien hij maar inzage had gehad ln het doktersattest. De kantonrechter overwoog in zijn uit spraak dat het plaatselijk gebruik in Noordwijk om bij ziekte van de pension gast de waarborgsom terug te betalen al leszins redelijk was en kon de eis oir dan inzage te krijgen in een doktersattest of andere verklaring zeker billijken. Het nalaten van de pensiongast deze verkla ring naar Noordiwijk te zenden achtte hij de oorzaak van de procedure en hij ver oordeelde de pensiongast tot betaling van de proceskosten, die de teruggevorderde f 75 overtroffen. Ruil met 10.000 vrachtwagens voorgesteld Boedapest binnenvielen, bevond ik mij in het Majestic-hotel, waar Eichmann later zijn hoofdkwartier vestigde. Om negen uur 's morgens kwamen er drie officieren naar het hotel, die mij vertelden dat mijn naam op een lijst stond die Eichmann had opgesteld. De mensen die hierop voorkwamen moesten gearresteerd worden. Twee miljoen dollar Brand vertelde dat hij in hechtenis werd genomen en drie dagen later werd vrijgelaten. „Ik had vernomen dat Wisli- ceny in de stad was. We wilden koste wat het koste met hem in contact komen. Want we hadden gehoord dat hij met ver tegenwoordigers van Slowaakse Joden onderhandeld had over de prijs van Joodse levens. Via agenten van de Duitse contraspionagedienst die we voor dit doel 23.000 dollar aan steekpenningen gaven, werd een ontmoeting met Wisliceny ge organiseerd". Wisliceny en een zekere kapitein Laus- nitzer waren hierbij aaniwezig namens de Cr waren twee mannen van de Duitse contraspionage en verder waren dr. Kastner en ik aanwezig. Mijn Duits was beter dan dat van dr. Kastner en daarom deed ik het woord. Dit waren onze eisen: 1. geen concentratiekampen of getto's 2. geen pogroms in Hongarije; 3. geen deportaties van Joden uit Hon garije; 4. toestemming voor emigratie naar Palestina. Wij boden aan twee miljoen dollar te betalen in tien maandelijkse termijnen. Wisliceny eiste een lijst met namen. Hij zei dat de Joden Duitse koopwaar moes ten worden, opdat zij verscheept zouden kunnen worden. Ja, zo drukte hij zich uit Duitse koopwaar. Hij hield een lange, wetenschappelijke verhandeling. Hij zei dat zij de Joden niet konden dwingen in getto te leven, maar verklaarde dat voor het bestwil van de Joden zou zijn als zij. naar grotere plaatsen zouden gaan omdat de SS ten slotte niet als lijf wacht van de Joden kon fungeren. Hij dat de Duitsers geen belang hadden bij onrust en dat er geen deportaties zou den zijn. Wisliceny zei dat hij tegen emigratie an kleine groepen uit Hongarije was. Hij ;i dat we de rijken en de leiders weg zouden laten gaan, zodat hij- het gewone volk zou overhouden. Hij zei dat hij een voorstel wilde doen betreffende de emi gratie van het hele Hongaarse jodendom. Hij verklaarde dat er een overeenkomst tussen Duitsland en de moefti van Jeru zalem bestond dat de Joden niet naar Pa lestina moesten emigreren, maar naar an dere landen moesten uitzien. Hij noemde i dit verband Noord- en Zuid-Amerika. Behoorlijke prijs Brand zei dat Eichmann hem in het voorjaar van 1944 aangeboden had een miljoen Joodse levens te sparen in ruil 10.000 vrachtwagens. „Honderd Jo- voor een vrachtauto dat is een behoorlijke prijs voor jullie," had Eich- gezegd. Brand zei dat Eichmann eerst gedaan had alsof het aanbod hele maal zijn eigen zaak was, maar later ge zegd had dat hij naar Berlijn moest om volledige toestemming voor de transactie te krijgen. „Deze toestemming kwam waarschijnlijk van zijn baas, Heinrich Himmler". De getuige wierp een blik op de ver dachte, sloeg met zijn vuist in zün band riep: „Dat is Eichmann". Op dit mo ot grijnsde Eichmann breed, waarbij hij zijn lippen echter stijf op elkaar hield. Daarna zette hij snel zijn onbeweeglijke masker weer op en gedurende de rest Brands getuigenis toonde hü geen emotie. Op de publieke tribune wekte Brands verhaal wel reacties op, vooral toen de getuige de Duitse onderhandelaars begon te imiteren, een deel van het publiek was verbaasd en ontzet, maar sommigen kon den nauwelijks een lach onderdrukken toen Brand, steeds wanneer hij Duitsers citeerde, de bekende blaf spreektrant van de nazi's imiteerde. „Eichmann had be loofd dat de gaskamers in Auschwitz op geblazen zouden worden en dat direct na ontvangst van de eerste duizend vracht auto's 100.000 Joden zouden worden vrij gelaten. Hij beloofde dat de vrachtwa gens niet gebruikt zouden worden tegen mijn bondgenoten in het Westen maar naar het Oostfront zouden gaan. Ik was gelukkig, wanhopig, halfgek, verward. Wie zou my geloven, als ik zo'n fantas tisch verhaal vertelde", aldus Brand. „Vit politieke overwegingen" (Van onze soc.-econ. redactie) De Kon. Ned. Middenstandsbond en de Kath. Middenstandsbond, die zich voorlopig uitgesproken hebben tegen een zaterdagmiddagsluiting, trachten hiermee iets tegen tc houden, dat nu eenmaal niet tegen te houden is. Dit verklaarde gisteren de heer J. F. Mul der, voorzitter van dc Chr. Bond van detaillisten in huishoudelijke artikelen, op de jaarvergadering van de bond te Apeldoorn. Deze bonden nemen naar de mening van de heer Mulder te veel een afwachtende houding aan. Er gaat van deze houding geen leiding uit voor de middenstanders. Men laat de zaken over zich komen, met het gevolg, dat men de situatie enigszins tracht op te vangen, maar in feite er niet tegen op gewassen is. De heer Mulder veroordeel de ook het standpunt van het grootbe drijf, dat voorlopig een extra vrije dag wil geven in de 14 dagen, ongeacht welke dag. Men wil ook hier eerst de wijziging van de koopgewoonten van het publiek afwachten alvorens tot de zaterdagmid- daggluiting over te gaan. Het is niet bereikbaar, aldus di Mulder, de overige werknemers de hele zaterdag vrij te geven en de onze i middenstandsbedrijf nog geen halv terdag. De heer Mulder vroeg er aandacht voor, dat heit grootwinkelbedrijf en de war buizen zich tot het uiterste inspannen een flink deel van de totale omzet binnen te halen. Het zal dan ook voor de mid- denstand noodzakelijk zijn alle nadruk te leggen op een goede bedrijfsvoering de concurrentie te kunnen volhou den. Er zou echter geen reden tot ern stige ongerustheid behoeven te bestaan. Als de middenstand zich ten volle geeft, zal hij zeker zijn plaats weten te be houden. Met betrekking tot de vijfdaagse werk week deed de heer Mulder de aanbeve ling de winkels op vrijdagavond open te stellen omdat de lonen ook al op vrijdag worden uitbetaald. Wanneer bovendien aterdagmorgen de zaken geopend blijven, dan zou naar zijn mening op zaterdagmiddag best gesloten kunnen worden. Men zal alleen aan de nii situatie moeten wennen. C. G. Mesken* meent: Verhoging van kwaliteit vóór grotere produktie In de gisteren in Haarlem gehouden algemene vergadering van de rooms-ka- tholieke vereniging van ondernemers in het bloembollciibedrüf heeft de voorzit ter, de heer C. G. Mesken.?, opgemerkt dat verhoging van de kwaliteit van het produkt van groter belang moet worden geacht dan vergroting van de produktie. De voorzitter heette welkom de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan A. F. J. Hanse, die mgr. J. J. van der Hoogte is opgevolgd. De heer J. C. Onderwater uit Breezand werd gekozen tot lid van w hoofdbestuur. De afdeling Noordwykerhout diende een voorstel in, waarin het bestuur - zocht wordt er met alle kracht nas streven dat herhaling van de revaluatie zal worden voorkomen. De vergadering was echter van mening, dat deze kwestie geheel tot de competentie behoort van de betrokken kamerleden en politieke groeperingen. Do vergadering wijdde een uitvoerige gedachtenwisseling aan de degressieve uitbreiding van het teeltrecht van bloem bollen. Besloten werd ermee akkoord te gaan, dat het hoofdbestuur hierover een gunstig advies zal uitbrengen aan het pro- duktschap siergewassen. Yoel Brand, de in Hongarije ge boren schrijver, vertelt voor het Hof hoe hij met Eichmann onder handelde over diens voorstel om een miljoen Joden te „verkopen" voor 10.000 vrachtauto's. Brand vertelde dat hij in Wenen op en vliegtuig naar Istanboel werd gezet m de transactie te regelen, terwijl zijn rouw en kinderen als gijzelaars in Boe dapest werden vastgehouden. Op dit punt werd de zitting verdaagd. Pro Eichmann Weslberlijnse advocaat dr. Max Merten getuigd ten gunste van Eichmann. Hij deed dit op verzoek van Eichmaruis ver dediger dr. Robert Servatius. Merten heeft geweigerd naar Israël te gaan uit vrees, dat hü door de Israëlische autoriteiten vervolgd zou worden. Volgens Merten heeft Eichmann einde gemaakt aan de gedwongen ont binding van gemengde huwelijken tussen Joden en niet-Joden in Griekenland. Hij zei dit nadat hij over de zaak-Eiohmann was gehoord. „Ik kan bewyzen dat Eich mann een positieve rol tegenover de Griekse Joden heeft gespeeld," aldus Merten. Hij zei dat bij zijn ondervraging niet de hand was gehouden aan de vragen- lyst, die door de rechtbank in Jeruzalem was opgesteld. In Neurenberg is gisteren de voormalige SS-generaal von den Bach- Zelewski gehoord. HU werd in februari wegens doodslag tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hem werd gevraagd of hy Eichmann kende en of, en zo ja hoe hij met deze had samen gewerkt. "\7"OEL BRAND heeft vanmorgen zün getuigenis ln het proces-Eichmann voortgezet. HU zei dat hü op 15 mei 1944 naar Instanboel was gevlogen in ver band met de gocd-voor-bloed-transactie, „Ik werd op mün reis", aldus Brand, „vergezeld door Bond! Gross van de Duit se contra-splonage, die op mü moest let ten. Grosse zei mü dat het leggen van vredescontacten met de westerse ge allieerden het doel van zün reis waswas; het redden van Joodse levens was slechts in ondergeschikt belang". Toen Brand in Istanboel aankwam, moest hy contact ojmemen met Stein- hardt, de Amerikaanse ambassadeur in Ankara. „Ik werd, toen ik dit probeerde, door Turkse autoriteiten gearresteerd". Vrijgelaten ging ik naar Syrië om daar Mosje Sharett, de latere premier Israël, te ontmoeten. In Aleppo werd ik door Britse autoriteiten gearresteerd. Vier en halve maand zat ik gevangen in Kaïro. Ondanks contact met Sharett, aan ie ik mijn missie uitlegde, mocht ik iet naar Hongarije terugkeren". Procureur-generaal Hausner voegde vervolgens een aantal documenten be treffende de pogingen het Hongaarse jo dendom te redden aan het bewysma- teriaal toe. De rechtbank besloot de documenten, die „nooit het daglicht hebben gezien", m het bewysmateriaal toe te voegen. Hausner las voor uit een „zeer ge heime"- brief van het Britse minister)» van buitenlandse zaken aan dr. Chaim Waizmann, later president van Israël. Hierin wordt Eichmanns goed-voo bloed-voorstel beschreven. Waizmann antwoordde de toenmalige minister van buitenlandse zaken Anthony Eden dat hij „tijd nodig had om te bekomen van de schok, die de brief hem gege ven had". In een andere brief van het Britse ministerie wordt gezegd: „Het lijkt ons ondenkbaar, dat het feit, dat Brand in Kaïro wordt vastgehouden, erop zou duiden dat hare majestelts regering gen ernstige aandacht schenkt aan praktisch hulpplan om Joden, die der de Duitse dreiging lijden, te hel pen". Andere documenten hebben betrek king op voorstellen van Joodse zijde om het dodenkamp in Auschwitz te bombarderen. In een brief, onderte kend door Richard Law, wijst het Britse ministerie deze voorstellen af „gezien de zeer grote technische moei lijkheden. die hiermee gepaard gaan". Servatius nam Brand vervolgens kruisverhoor af. „Eichma-nn heeft nooit verteld, dat hij geïnteresseerd in het redden van Joden", zo zei Brand, aan wie vervolgens door Servatius vra gen werden gesteld over het boek „Het verhaal van Yoel Brand". Vit de documenten blükt voorts dat Joodse leiders in Londen met Anthony Eden hebben gesproken over Eichmanns voorstel aan Brand. Brand zat toen gevangen ln Kaïro. Eden heeft tüdens dit onderhoud vol gens dc documenten gezegd: Wü kunnen er onmogelük in toestemmen iets te doen, dat zou lükcn op onderhandelen met de vüand." Terwül de deportatie van de 600.000 Hongaarse Joden in volle gang was, eis ten de Joodse leiders dat de geallieer den de gaskamers van Auschwitz zouden bombarderen cn de spoorlünen, die er naar toe voerden. Deze eis werd afge wezen „uit politieke overwegingen". Een voorstel van de Joden uit de vrije ereld om Palestünse parachutisten bo en Hongarüe te droppen als verzets- kader werd door geallieerde militairen goedgekeurd, maar werd ten slotte op politieke gronden afgewezen door „bet Britse ministerie van koloniën." Het plan om Joden <te ruilen tegen westers oorogsmateriaal was in werke lijkheid een poging.van de Gestapo om vrede te sluiten en daarbij hun eigen hui-d te redden, zo blijkt uit deze docu menten. Het plan is ten dlo-tite mislukt omdat de geallienden niet met de vijand wikten onderhandelen, nadat besloten was da tHitler zich onvoorwaardelijk zou moeten overgeven. een rapport van bet Joodse bureau in Londen wordt gemeld, dat Brand in Kairo heeft gezegd dat Eichmanns voor stel een volledig beeld geeft van de kük, die de nazi's op de Joden hadden. Zij dachten werkelijk dat de Joden almachtig waren en „Churchill en Roose- in hun zak hadden''. Zü beschouw den de 10.000 vraohtwagens slechts als ;n kleinigheid. 2. ovendien hoopten zy bü de geallieer- ;n in een goed blaadje te komen en gratie voor zichzélf te verkrijgen; mis schien wilden zij zeifis een betere behan deling van Duitaland in zyn geheel ga randeren. 3. De voorwaarden waren dat de bevrü- de Joden overal naar toe konden gaan, behalve naar Palestina „omdat 20 jaar later, wanneer Duitsland uit de as her rijst, het opnieuw geconfronteerd zou worden met zijn grootste vijand, het Jo dendom, dat zich dan geconsolideerd zou hebben." 4. Zij beschouwden de Joden als een zifcte en zij wilden hun vijanden, vooral Amerika en Engeland, met die ziekte in fecteren. Als de Joden zioh in Palestina zouden concentreren, zou dit niet gebeu- 171 Ned., 1 Aug., 9 Airier.. 2 ulg., IS Denen, 114 Dtsl. 75 Eng- Yrr— Waterweg 1961 11 471 5.501.919 brt Yerecnigde Industrieën Rotterdam Ph. Verhagen en Zn.: Dividendvoorstel 8 (vorig jaar 8) ®,'oexploitatiesaldo f353.255 266.636), interest en dividen den f112.891 (140.261); koerswinst op ver koop van deel van aandelenbezit f 165.715 (verlies f8022); winst na afschrijving f256.957 (236.587); produktie en verkoop van gloeilampenfabrieken stegen hoorlijk, doch prijsverlaging beïnvloed de eindresultaat; omzet triciiagefabriek aanmerkelijk gestegen; voor 1961 gerede afzet verwaoht; uitbreiding van fectiecapaciteit buitan Rottendam in studie; dochters ontwikkelen zich be vredigend. Sfeer in 't gezin De Nieuwe Leidtcheer in I Pêb mest wfoclitë, hve/dé, Uv £u/u>f>o. Internationaal toernooi V.A.S. Langeweg heeft opnieuw gewonnen. Met nog zeven partijen te spelen en de taak 2 Vz punt te scoren, kan hij een goede hoop op een meesterresulfcaat koesteren. Gezien het tot nog toe vertoonde spél verdient hij dit resultaat ten volle. Overigens is hem dit vierde winst punt niet geschonken. Wolthuis, die zwart had, kwam met een Slavisch damegambiet, dat hij reeds jarenlang op zijn repertoire heeft, op het bord. Het werd een fefl tactisch gevecht, dat voor Wolthuis voordelig scheen te zijn. Langeweg combineerde echber voortreffelijk, weerlegde toen een ietwat zwakke manoeuvre en won verdiend. Tan verloor hoewel hij wit had op vreselyke wijze van Crabbendam. Zo slecht hebben wij de kampioen van Ne derland nog zelden gedurende een hele partij zien staan. Wade speelt gelukkig. Kreeg hü zater- dag een stuk van Wolthuis ten geschenke, gisteravond was De Rooi zo vriendelijk. De positie was vrijwel gelijk. Donners overwinning op meester Johner kwam in aanmerking voor schoonheidsprijs. Onze grootmeester i: dit toernooi uitstekend in vorm. Enevold- sen heeft Van der Bergs illusies ten zien van een meesterresultaat wel de bodem ingeslagen. In een fraaie partij zette hij zijn opponent vrijwel pat om daarna via de zevende lyn in de stelling binnen te dringen. Na het afbreken gaf Van den Berg zioh gewonnen. Bernsten verloor opnieuw. Ditmaal zet te hij, met wit, een Siciiiaanse party tegen Kuypers te zorgeloos op. Zwart kon koningsaanval komen, materiaal en betrekkelijk snel de overwin ning binnen halen. Militairen voortaan gratis reizen Van onze parlementsredactie) De Nederlandse Spoorwegen hebben het departement van defensie doen we ten, dat belangrüke administratieve be- sparingen mogelijk zijn als de vrü-ver- voer.bewüzen, die de Nederlandse mili tairen elke twee weken ontvangen en die ook gebruikt worden voor het verrichten van dienstreizen per trein, worden ver vangen door één doorlopend vervoer, bewüs datdoorlopend geldig is. Indien het departement van defensie met dit voorstel akkoord gaat, zullen de mili tairen steeds gratis kunnen reizen. De fensie zal daarentegenover een hogere vergoeding aan de spoonvegen moeten betalen. Momenteel ontvangen de met verlof gaande militairen iedere twee weken een vrij-vervoer-bewüs naar hun woonplaats. De verrekening van dit vervoer met het departement van defensie brengit vooi de spoorwegen omvangrijke administra tieve werkzaamheden mee. Juist in deze periode van tekort aan pepsoneel wordt getracht de administratie zo veel mo- gelük te vereenvoudigen. Ook de militaire administratie is 0_. baat met een eenvoudiger regeling. In plaats van iedere veertien dagen vele tienduizenden vervoerbewijzen op naam te moeten uitschrijven, zal volgens het voorstel van de N.S. slechts eens per jaar of eenmaal voor de gehele dienst tijd een vervoenspas behoeven te wor den verstrekt. Knelpunt vormt uiteraard de hogere vergoeding, die Defensie aan de spoor, wegen zal moeten betalen. Reeds thans worden jaarlyks enkele tientallen mil joenen voor het betalen van het vrijrei- zen door militairen uitgetrokken. Een aanzienlijke verhoging van deze post op de toch al zo zware Defensie-begroting zal vooral in departementale kringen zelf op ernstige bezwaren stuiten. V.Y.M. op record De Verenigde Verzekeringmaatschap- pijen te Uitrecht hebben in i960 een re- cord-produktie geboekt van f 135 (vorig Jaar 117) miljoen en een netto-vooruit gang van f 85 7(4) mQm, tot f 756.9 miln. verzekerd kapitaal. Op een na alle aan delen werden verworven van de N.V. Levensverzekeringimij. De Maas met f 26,3 min. verzekerd kapitaal, die ver. antwoord zijn onder effecten. De premieontvangst eigen rekening was f 17,1 (15,8) min., intrest f 4,04 (3,53) min., opbrengst vaste eigendommen f 4,04 (3,53) rriln., beleggingswinsten f 0,59 (0,33) min.; vermeerdering premiereserve e.r. f 9.58 (6,43) min. tot f99,7 min. op basis van 3,07 (3,08) tegen 4,53 (4,42)*/. gekweek te renteuitkeringen e.r. f3,29 (3,35) min., afkoop f 1,44 (1,47) miln., onkosten f7.03 (5,95) min. De extra-reserve werd ver sterkt met f91.000 niet-gerealiseerde ef- fectenwinst cn f 357.000 uit de tot f 5.74 min. De winst daalde tot f510.770 (700.000) door afschrijving van alle eerste kosten ad f4.15 (3,51) min. Het dividend werd bepaald op 13 (13) V». De beleggingen bedragen f 107.3 (96,6) min., waarvan vaste eigendommen 10.2 (9,64) hypotheken 5035 (53,14), effec-' ten 4,5 (5,1), schuldbekentenissen 31,27 (26,97), polisbeleningen 2.41 (2,23), andere 1.27 (2,92). Bouwprojecten kwamen ge reed te Losser en Zoetermeer. Een flat gebouw te Utrecht met 10 winkels en woningen zijn in aanibouw. Voorts wordt er een nieuw kantoor gebouwd. In 1961 en 1962 zal een flatgebouw verrijzen te Delft, TJUIM tienduizend fcimifor- De autu s waarmee de pre- gezorgd, dat er geen politie- uitgekozen om hun goede Naar uit politiekringen K nniii;.m,„„«n sident en zijn gezelschap van ke extremisten verblijven in uiterlijk, zullen mevrouw wordt vernomen, zal er meerde politiemannen. ylj |d 0riy naar Pa. gebouwen langs de route. Als Kennedy begeleiden. sl,tds rijdend laborato- gendarmes, rechercheurs en jjd 7Unen vooraf wor- een verdere voorzorgsmaat- Voor de ontvangst m de rijs rijaen, zullen politiemannen beroemde spiegelzaal van het "um b'J de hand zijn, om mevrouw brandweerlieden zullen zorg den gegaan uw. ».j. «-- dragon voor de veiligheid auto's van de stadsreiniging, cn brandweerlieden posten paleis van Versailles op don- als president van president Kennedy als die o.a. eventueel gestrooide betrekken op de daken, ter derdagavond zullen tweedui- Kennedy iets gebruiken zo deze woensdag voor een be- kopspijkers moeten verwijde- wijl rechercheurs zich onder zend politiemannen de om- nodlg hel voedsel en de dran- P„_ de menigte zullen mengen. liggende vertrekken onder- a zoek van drie dagen aan Pa- ren. de menigte zullen mengen, rijs aankomt. De politie heelt er al voor Polltte-inspecteurs die zijn zoekei ken tevoren te onderzoeken. De stand na de vierde ronde: 1. Lan-i geweg 4 pnt; 2. Donner 3^ pnt; 3. Wade 3 pnt; 4. Enevoldsen 2% pnt 5. t.m. Crabbendam, Johner, Kuypers en 1 elk 2 punten9. en 10. v. d. Berg en Rooi beiden 1 pnt; 11. en 12. Bernstein Wolthuis beiden M pnt. SCHAKEN Casa Cara-toernooi weer ingesteld De Katwijkse schaakvereniging heeft na ettelyke jaren het Casa Cara-toernooi in ere hersteld. Er zyn verscheidene groepen van acht spelers gevormd. In groep A nemen zes oud-bekerwinnaars plaats, aangevuld met twee Katwijkse schakers. De winnaar van deze groep zal de oude Casa Cara-beker definitief in zijn bezit krijgen. De samenstelling luidt: Jerry Bcy, W. Dorrepaal, E. Ket ting, Th. van der Oord jr, J. H. Edeling, W. G. Demmendal, W. F. Schuss, mr. A. de Groot. Groep B, waaruit volgend jaar enkele spelers voor de bekergroep zullen worden gerecruteerd, bestaat voor zes achtste gedeelte uit jonge spelers die zich eerst de laatste jaren omhoog heb ben gewerkt: H. Th. Weiland, E. H. van Galen, M. D. Etmans, C. C. Berg, J. J. Bizet, J. J. Piket, C. H. van den Bosch. A. van den Berg. Groep C ziet er als volgt uit: A. GeUer, D. Hoek. J. Koet. A. Vletter, H. Lugthart, C. Barnhoorn, R. A. Munneke, Th. P. van den Berg. Behalve deze drie groepen zullen nog ten minste drie achtkampen worden ge vormd, zodat de organisatoren zich zeker niet behoeven te beklagen over een ge brek aan deelnemers. De eerste ronde zal vanavond worden gespeeld in het Jeugd huis, Voorstraat 72, Katwyk aan Zee. Volleybal Profwijk 2 promoveert naar overgangsklasse Door zaterdag op de vierde plaats te eindigen in de promotiecompetitie is het Profwijk 2 gelukt een plaats in de overgangsklasse west 3 te ver overen. Een mooi resultaat en een aardige bekroning van een goed seizoen. S.V.C.—Profwyk 2: 2—0 Zonder Blanken en Troost kwam Prof wijk in deze wedstrijd uit en aangezien de andere spelers slechts zelden tot een sluitende aanval kwamen is het verlies zeker niet onverdiend te noemen, hoe wel ook S.V.C. slechts zelden tot goed spel kwam. Setstanden: 15—6 en 15—12. Profwük 2—Achilles: 0—2 Ook deze wedstrijd ging verloren, maar vooral in de tweede set heeft Achilles er hard voor moeten vechten. Bü Profwijk 2 ging het steeds beter, maar juist op het kritieke ogenblik in de tweede set wanen twee misverstan den oorzaak van het setverlies. Setstan den: 5—15 en 14—16. Profwük 2Blokkeer: 12 In de wedstrijd tegen Blokkeer bleef Profwyk 2 goed doorgaan. Vooral de Nationale avoiulwedstrijden om de gouden spike Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Sportstichting Leiden houdt de A.V. Holland donderdag 8 juni natio nale avondwedstrijden om de gouden spike, in opdracht van de K.N.A.U. afde ling Leiden. Op het programma staan onder meer: een sprinttweekamp voor heren over 100 en 200 meter en voorts wordt er gelopen over de afstanden 100 meter voor dames, 400 meter voor dames en heren, 800, 1500 en 3000 meter heren en 110 meter horden voor heren. Hoogspringen, discuswerpen en polsstok hoogspringen vormen andere aantrekke lijke programma-onderdelen. Met tal van bekende atleten uit alle delen van het land wordt onderhandeld om de wedstryden meer luister bü te zetten. Waterpolo Als elfde man voor c Nederlandse waterpoloploeg, die op 2, en 4 juni in Leipzig aan een vijflanden waterpolotoernooi deelneemt, is Ton Stam van Nereus (Zaandük) aangewezen. Hij vervangt Fred van der Zwan (DZV, Delft) die op medisch advies thuis moet blijven. Eindexamen Leidse Chr. Kweekschool Geslaagd zijn voor het eindexamen van de Leidse Christelyke kweekschool: mej. S. Barnhoorn, te Sassenheim, de heer T. T. Bokma te Leiden, mej, J. Boot te Bode graven en de heer J. W. Vodegel te Lei den. Herexamen: 1 kandidaat aanval ldep miu uitstekend met als uit blinker J. de Vries bij Profwyk. In de eerste set wss het initiatief steeds aan de zijde van Profwük en de uiteinde lijke 17—15 setwinst was dan ook beslist verdiend. In de tweede set had P.W. met een enorme inzinking te kampen, waarvan Blokkeer snel profiteerde om de set te winnen, 5—15. In de derde set ging de strijd gelijk op. Slechts op het allerlaatste ogenblik wist Blokkeer d« strijd te beslissen. 11—16. Sliedrecht SportProfwyk 2: 02 Ook Sliedrecht was nog niet tot een overwinning gekomen, zodat deze wed strijd de beslissing moest brengen. Van het begin af bledk dat Profwyk beslist tegen deze tegenstander was opgewas sen en aangezien ook in deze wedstrijd de aanval naar behoren werd afgewerkt konden onze stadgenoten hun tegen standers diireot onder druk zetten. Onder deze druk zün de mensen urt Sliedrecht niet meer vandaan gekomen. Setstanden: 8—15 en 7—45. VOLLEYBAL Goed begin N. Brunhilde in promotiecompetitie In dc promotiecompetitie voor de over gangsklasse heeft Nieuw Brunhilde za terdag twee overwinningen behaald cn moesten de Leidse dames éénmaal het onderspit delven. De stand Is: 1. R.V.C. 2: 3 gesp. 6 pt; 2. Z.V.C. 2: 4—6; 3. Nieuw Brunhilde: 3—4; 4. St. Paul 2: 3—4; 5. Volley: 3—0; 6. Zovoc: 40. Z.V.C. 2—Nieuw Brunhilde 2: 2—1 Na een Slecht begiin, de eerste set ging namelijk met 15—2 verloren, herstelden de Leidse meisjes zich keurig. Het op vangen van de service van de tegen partij was goed verzorgd en de 815 setwinst in de tweede set was beslist verdiend. In de derde set ging de strijd volkomen gelijk op, tot 1414. Door een onduidelijke beslissing van de scheids rechter aarzelfde Nieuw Brunhilde even en dit was voor Z.V.C. genoeg om d« set met 1614 te winnen. Nieuw BrunhildeZovoc: 20 De 2—0 overwinning was na slechts 16 minuten een feit. Zovoc was niet in slaat Nieuw Brunhilde ernstig te be dreigen, daarvoor waren de technische capaciteiten te gering. Setsanden: 159 en 15-5. VolleyNieuw Brunhilde: 02 Ook Volley bleek niet in staat volley bal op overgangskilasseniveau te spelen. Direct uit de service scoorde Nieuw Brunhilde punten aan de lopende band. De eerste set leverde Nieuw Brunhilde een ruime 1—15 zege op. In de tweede set lukte het bü Volley Iets beter cn bovendien deed Nieuw Brunhilde het wat kalmer aan. Tot 104 liep Volley uit, voordat Nieuw Brunhilde het gevaar besefte. Toen herstelde Nieuw Brunhilde zioh en overspeelde Volley volkomen. Nieuw Brunhilde won ook nu 'csrddend met 1015. Aansluiting op Haagse Duinwaterleiding Tien Gemeenten levert nu goed en voldoende water Aanjaagstation in Nootdorp Het was gisteren voor de Stichting Drinkwaterleiding De Tien Gemeenten een historische dag. Aan de Vcenweg in Nootdorp stelde het lid van G.S.. de heer A. C. A. Deercnberg, namelijk de aansluiting van de waterleiding van Di Tien Gemeenten op de Haagse Duinwa terleiding in werking. De heer Deeren- berg deed dit in het nieuwe aanjaag station, waar zich de burgemeesters van betrokken gemeenten, Pynaeker. Nootdorp, Benthuizen, Bcrgscbenhoek, Moerkapelle, Zoetermeer, Zevenhuizen. Berkcl cn Rodenrijs. Bleiswük en Leid- schendam (Stompwük), alsmede bet be- ■tuur van de Stichting cn genodigden verzameld hadden. Door deze overeenkomst met Den Haag is na jaren een einde gekomen aan dc vaak tc lage druk op het wa ter, welke èn de Stichting èn de in woners van dc aangesloten gemeenten voor problemen plaatste. De pompen in het aanjaagstation wer- Ett met een capaciteit van 60 lot 74 m3 tr uur, welke echter tot 110 m3 opge voerd kan worden. Het geheel heeft een bedrag van f 500.000 gekost, waar nog ruim een miljoen bij zal komen, aange- het station uitgebreid wordt met twee grote pompen, een dieselaggregaat en een reinwaiterkeldcr met een inhoud van 750 m3. Na de inwerkingstelling van de aan sluiting verzamelde het gezelschap zich in „Het Witte Paard", vaar door de wnd. voorzitter van het Stichtingsbe stuur, dc burgemeester ran Nootdorp, de heer H. A. C. Schölvinck. en dc hcex Deercnberg het woord gevoerd werd. De heer Schölvinck zei het spijtig t« vinden, dat de oud-voorzitter, burge- meester J. Vernède van Zoetermeer, niet aanwezig was. Hij zag hem mèt de dl. recteur, de heer G. Wieringa, als degene die het meest geUverd had voor de over eenkomst cn uiteindelijk op 22 december 1959 het contract had kunnen tekenen, waardoor de behoefte aan goed en vol doende drinkwater bevredigd werd. Wnd. voorzitter de heer Schölvinck memoreerde voorts de geschiedenis van de Stichting, welke in 1928 de ge meente Wassenaar als waterleverancier kreeg en wel voor een hoeveelheid van maximaal 1 miljoen kubieke meter. De toename van het watergebruik en de aanmerkelijke uitbreiding der bebouwing van de gemeenten, noopte de Stichting echter ook nog een beroep te doen op de gemeentebesturen van Rotterdam cn Delft en dc Stidhting „De Vlictstreek" tc Voorburg. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Deercnberg, roemde de samenwer king tussen G.S. en de Stichting en dank te het bestuur voor hetgeen zij op het gebied van de volksgezondheid gedaan had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9