Stil Amerika dochter van Europa Engelse aansluiting bij „zes" blij ft dubieus AAR TA IB AC Voorzichtige uitlatingen van Dag Hammerskjöld Eenstemmigheid in Laos maar niet in Genève pijn Wederzijds begrip op de conferentie in E via 11 Toren van Babel ONDERSCHEIDINGEN Aan een dejeuner op de Luxemburgse ambassade heeft de ambassadeur, de heer J. P. Kremer, in Den Haag een aantal onderscheidingen uitgereikt. Tot grootofficier in de Orde van de Eikekroon van Luxemburg is benoemd mr. ir. C. J. de Haan, voorzitter van de Ootrooiraad, tot commandeur in de Eikekroon mr. W. M. J. C. Phaf, hoofd directie wetgeving en juridische zaken van het ministerie van economische zaken en tot officier in de Eike kroon de heer H. Rorije, chef van het kabinet van de minister van econo mische zaken. WESTEUROPEES PARLEMENT Het probleem van Engelaeds Natte aansluiting bij de Europese ge- meenschap van de zes is gisteren w: de hoofdschotel geweest van een e lebat, waarmee de zevende zitting ran het parlement der Westeuro- peseunie (W.E.U.) in Londen is ge opend. De Britse premier, Harold ei tfcmillan, verklaarde onder meer: )mi! £r is niets dat ik vandaag zou en kunnen zeggen om de ontwikkeling pid «bespoedigen". Het parlement der W.E.U.dat be- taat uit 89 parlementaire afgevaardig- uit Nederland, België, Luxemburg, 1 'rankrijk, West-Duitsland en Italië (de Dn dus alsmede Engeland, vergadert! l roor het eerst in de zes jaren van zijn Isbe «staan in Londen. De Duitse minister ïan buitenlandse zaken, dr. von Bren- die gisteren op de openingsverga- ig het jaarverslag van de W.E.U.- Jninisterraad indiende, zag hierin op dit genblik een welkom blijk van de con- Engeland ening van het W.E.U.-parle- ment aan het eind van het debat als volgt samen: „Terecht of ten onrechte geloven we, dat de ontwikkeling gaat in de richting van een Brits toetreden tot de zes, ook ai weten het besluit daartoe zal vallen. Maar aangezien we het verwachten, willen we verhinderen, dat tot aan het lent van het Britse lidmaatschap nieuwe scheiding namelijk als gevolg van politieke samenwerking De leden van de W.E.U.-assemblée had- len eigenlijk een positievere verklaring ran de Britse premier verwacht. Zowel daJ de Fransman Moutet als zijn socialis- 0,~ ische landgenoot Arthur Conté, die tot oorzitter werd gekozen, vertolkt"" e verwachting. De Nederlandse a ist dr. C. L. Patijn leidde als rappor- leur van de commissie voor algemene anq raken een debat in over de politieke ie onsultatie. Hij stelde voor, dat de zes lun onderlinge politieke overleg steeds oveel mogelijk zouden laten vooraf- jaan door overleg met hun Britse part- in de ministerraad van de W.E.U. gold vooral voor problemen, die het jfcader van de zes te buiten zouden gaan, ge= net name op het gebied van de defen sie In Ihet korte debat, dat op de inlei- ing van de heer Patijn volgde, spraken vee Nederlandse afgevaardigden: dr. J. R. Schmal (C.H.) en de heer Ém (MIE. M. Duijnstee (kath. De heer Schmal, die was herkozen als e-voorzitters, stelde de jaag, wat men eigenlijk met de Euro- iese eenwording op het oog had. Hij ïoopte, dat het nieuwe Europa ook op bt IC >e: jii De heer Duijnstee leverde kritiek op en aantal bezwaren, die in Engeland e afgelopen weken, onder meer in ers, door tegenstanders van aansluiting tod ij de zes zijn geuit. De Labour-afgevaardigde John Hynd aarschuwde de Britse regering tenslot- br a. dat ze spoedig tot aansluiting bij dc moet besluiten, wil Engeland f chtergebleven eiland worden voor ust van een dynamisch continent. Zijn conservatieve collega Peter Kirk Rusland verwerpt een compromis-voorstel ■Aiijvan Engeland en V.S. alleen ontstaat. Premier Holyoake van Nieuw-Zeeland heeft bekendgemaakt, dat zün regering de Britse regering heeft gewaarschuwd „de rampzalige gevolgen Nieuw-Zeeland-' van een toetreding Engeland tot het verdrag van Rome (de E.E.G.) In z(jn huidige v< Meisje gevonden Het vier dagen geleden uit haar wi ning ontvoerde elfjarige meisje Nancy O-Brien is levend en wel teruggevon den op een zolder in een 'huis op 112 km afstand van dat van haar vader. De politje wilde geen nadere bijzon derheden verstrekken. De bewoners van het huis waar Nan cy werd aangetroffen, waren volgens buren afwezig. De politie werd gewaar schuwd, toen schreeuwen werd gehoord. De brandweer werd 'te hulp geroepen en deze vond, na zich een weg te heb ben gebroken door de planken waar mee de zolder was afgesloten, Nancy, die daar gevangen werd gehouden. Nancy was donderdag verdwenen uit het huis van haar vader in het dorp Burneside in het graafschap West Moor- Haar vader is van haar moeder ge scheiden. de individuele haarlotion op wetenschappelijke basis HAAR-TABAC is een individuele haorloTïon op wetenschappelijke basis - bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw hoor. HAAR-TABAC wordt vervaardigd uit zuivere alcohol. Vitaminen B-complex en ondere hoor-opbouwende substanties. HAAR-TABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haoiuitval, roos- vorming en hoofdjeuk. Regelmatige mossage met HAAR-TABAC geeft U het gewenste resulloot: gezond, levendig en glanzend hoor Uw leven long. Ret werkzame HAAR-TABAC is gericht op individuele hoaiverzorging: HAAR-TABAC rORYc speciaal voor normooi tot vet hoor HAAR-TABAC >0ll< speciaal voor droog hoor HAAR-TABAC »SllVERc speciaal voor grijs en wit hoor. Het corrigeert de geelachtige verkleuring en is verkrijgbaar in »DRY« en >0ILc. HAAR-TABAC in de doserende flocon H.3,50 R5.75 MÏU R ERWIRTZ-STOLBERG IM RHEINLAND Situatie in Kongo besproken De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Ham- marskjöld heeft gisteren op een persconferentie in New York ver klaard dat het „zeer goed mogelijk het Kongolese parlement in Kamina te laten bijeenkomen. Zoals bekend wil president Kasavoe- boe het parlement in Leopoldstad bijeen roepen, de premier van de Loemoem- bistische regering in Oostprovincie, Gi- zenga, heeft zich uitgesproken voor een vergadering onder bescherming van de Verenigde Naties in Kamina. Hammarskjöld noemde het „praktisch onmogelijk" te zeggen wanneer het par lement zal bijeenkomen, ook al hebben Kasavoeboe en Gizenga zich voor bijeen roeping uitgesproken. Gevraagd welke stappen de Verenigde Naties hadden genomen om Tsjombe te beschermen verklaarde Hammarskjöld: „Onze activiteit is beperkt tot stappen die diplomatiek en politiek binnen onze bevoegdheid vallen". Tsjombe is inmiddels in Leopoldstad gevangen gezet. De achttien mensen van zijn gevolg zijn naar Makala, op tien km daarvan overgebracht, waar de modern ste gevangenis van Kongo is gelegen. Een lid van Hammarskjölds staf, Mac- farquar, verklaarde dat de centrale bank van Kongo de Kongolese regering voorschotten heeft verstrekt, en dat deze voorschotten thans de limiet van 150 miljoen dollar naderen. Kasavoeboe heeft Hammarskjöld om hulp verzocht, en de Verenigde Naties hebben dit verzoek in beginsel ingewilligd. De volkerenorgani satie heeft echter nog geen fondsen beschikbaar gesteld. In Boekavoe in Kivoe heeft een Afri kaanse douanebeambte vier miljoen Kon golese francs gestolen van de gelden van provincie, kavoe bun Volgens dezelfde berichten (uit V.N.- bron) is een hoge ambtenaar uit Stanley- stad, die thans het gezag in Kivoe uit oefent, met een afdeling soldaten van Gizenga aangekomen en is last gegeven, de grens aan de rivier Roezizi tussen Ki voe en het Belgische beheerschapsgebied Roeanda te sluiten. G.A.T.T.-besprekingen duren gehele jaar In Genève is gisteren het tweede deel begonnen van de tariefconferentie 1960/ 61 van de Organisatie der algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), welke verlaging van invoer rechten ten doel heeft. Aan de bespre kingen wordt deel genomen door verte genwoordigers van achtendertig landen. De besprekingen zullen het gehele ver dere jaar duren. De vertegenwoordiger van de Europe se commissie, die overeenkomstig het verdrag van Rome belast is met het voeren van de tariefonderhandelingen voor de gemeenschap, heeft voor deze z.g.n. Dillon-onderhandelingen onder voorbehoud van wederkerigheid een li neaire verlaging van het gemeenschap pelijke douanetarief met twintig procent voorgesteld. Dit voorstel wordt gedaan overeenkomstig het besluit van de raad van ministers der E.E.G. van 12 mei 1960 inzake de versnelde uitvoering het verdrag. Kennedy over zijn reis GENÈVE. Om aan de bezwaren p" an de Russen tegen het westelijke i ~°n' tel om jaarlijks twintig inspectie* vp „uo< lussisch grondgebied te houden, tege- Sum noet te komen, hebben Engeland en de en: 1 J.S. op de conferentie over het staken tyan de kernproeven te Genève een nie ompromisvoorstel ingediend. Het westen wil nu jaarlijks twaalf Jpecties op Russisch grondgebied laten G. I louden, plus nog een extra voor elke nwitBSf „niet nader geïdentificeerde" aard- hokken. Het totale aantal mag dan i twintig in geen geval overschrijden, e Rus Tsarapkin zag niet veel heil in it nieuwe voorstel. Het westen blijft iaar vasthouden aan een „onrealisti- ihe verhouding" tussen het aantal seismische voorvallen" en het aantal rspecties- z0 zei hiï- ..Als het westen ak koord gaat met een algemene en alge- ïle ontwapening, kan het in de Sowjet- fl laie komen kijken waar het wil". Zoals lekend willen de Russen niet meer dan :eng drie inspecties per jaar op hun grond- gebied toestaan. Brit sir Michael Wright noemde :tie van Tsarapkin „verontrustend (i verbijsterend". president Kennedy gisteren ver klaard, dat Amerika de dochter is van Europa en dat Amerika met Frankrijk in het bijzonder de nauwste betrekkingen heeft. „Ik ga niet naar Frankrijk om er oude herinneringen op te halen maar om te kijken hoe in de toekomst de nauwe betrekkingen, die tussen de Ver. Staten en Frankrijk moe ten bestaan, zullen zijn, wil de zaak van de vrijheid in de boezem van de Noordatlantische gemeen schap gewaarborgd zijn". Sprekende over zijn reis naar Wenen, zei Kennedy, dat hij de Russische lei der Chroesjtsjef zou ontmoeten in zijn hoedanigheid van leider van het groot ste revolutionaire land ter wereld. On ze knieën beven niet bij het horen van het woord „revolutie", aldus Kennedy. Wij geloven erin, wij geloven in de vooruitgang van de mensheid, wij gelo ven in de vrijheid. Ik weet, dat er Amerikanen zijn die zich afvragen om ik deze reis maak. Zoals ik 1, dat het belangrijk is zich te ver staan met onze bondgenoten, ben ik ook oordeel, dat het van belang is, op ogenblik dat de twee partijen wa pens hebben, waarmee zij elkaar kun nen vernietigen, dat er begrip, tact en een duidelijk besef is geen waarin wij geloven. Daarom ga ik in Wenen met de heer Chroesjtsjef spreken. PARIJS Intussen heeft de Franse regering be vel gegeven voor straffe veiligheids- president en mevrouw Kennedy te verzekeren. Ongeveer 10.000 man tie, brandweer en anderen zullen elke dag in Parijs dienst doen gedurende het bezoek van drie dagen. Poolse staat beperkt r.k. processierecht De Poolse communistische regering heeft alle r.k. processies verboden, die volgens de traditie worden gehouden Sacramentsdag. Alleen op sacraments dag zelf 1 juni zullen dit jaar processies in de straten der steden zijn toegestaan, maar niet gedurende het octaaf. Het verbod was gebaseerd op een re cente instructie van de Vaticaanse con gregatie der riten, waarbij liturgische plechtigheden na de viering van Sa mentsdag werden afgeschaft. Kardinaal Wyszynski, de primaat Polen, heeft de juistheid van de inter pretatie van de Vaticaanse instructie door de Poolse regering in het openbaar aangevochten. Zegslieden uit de Communistische Par tij hebben vandaag te kennen gegeven, dat de regering niettemin voornemens is, het verbod te handhaven, maar dat zij niet van plan is proces sies, die desondanks worden gehouden, tt belemmeren. Wel zullen de organisa toren worden vervolgd. President kreeg niet zoveel als hij vroeg Het verzoek van president Kennedy _m meer geld voor de Amerikaanse voorlichtingsdienst (U.S.I.A.) is gisteren door de commissie voor de toewijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden afgewezen. In plaats van de toewijzing voor de dienst te verhogen heeft de commissie van de oorspronke lijke aanvrage nog 16,69 miljoen dollar afgedaan. „Voice of America", de radio het buitenland, wordt hierdoor echter niet getroffen. Het oorspronkelijk door de president gevraagde bedrag was 151,58 miljoen dollar en de gevraagde verhoging be droeg drie miljoen dollar. Het thans toegestane bedrag is 3,03 miljoen dollar hoger dan wat dit jaar beschikbaar is gesteld, r maakt niettemin beperking van vele erkzaamheden noodzakelijk. J De twaalfjarige Wim de Man uit Hilversum is gistermiddag op de Kleine Drift met zijn fiets onder een transportwagen gevallen. Hij wai slag dood. Advertentie RDTERDDN Bij de bestandsbesprekingen in Na Mon tussen vertegenwoordigers van de rechtse regering van prins Boen Oem, de Pathet Lao en van de neu- tralistische ex-premier Soevanna Phoe- ma is gisteren overeenstemming be reikt over de agenda's van de ko mende besprekingen over de vorming van een coalitieregering en van de besprekingen over het bestand tussen de militaire vertegenwoordigers der drie groepen. De veertien-Iandenconfcrentie Laos, die gistermiddag na een i van vier dagen hervat had moeten den, is weer verdaagd. De Britse en Russische delegatie heb ben echter een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de conferentie zo spoedig mogelijk hervat zal worden. Van gezaghebbende zijde werd mee gedeeld, dat de beide voorzitters var de conferentie, de Brit Malcolm Mac- donald en de Rus Georgi Poesjkin, het niet eens konden worden over de derwerpen die maandagmiddag bespro ken konden worden. De Rus wilde begin- met de bespreking van de voorstellen, die door de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, zijn inge diend. De Brit wilde echter beginnen met ?n discussie over de uitrusting, die de internationale commissie van toezicht Laos nodig heeft. Daladier uit politiek Edouard Daladier, die in september 1939 als premier van Frankrijk de oor- aan Hitler-Duitsland verklaarde en jaar daarvoor in München tezamen met Chamberlain de omstreden be sprekingen met Hitier voerde, trekt zich uit de politiek terug. Hij is thans 77 jaar. Hij verklaarde zich niet meer kandidaat te stellen voor verkiezingen die zondag worden gehouden voor de kantonnale raad van Avignon, waarin hij zitting had. Daladier is erevoorzitter van de radi cale partij. In de oorlog werd hij door Duitsers gedeporteerd. De Franse en Algerijns-natio nalistische onderhandelaars heb ben gisteren de vijfde zitting van de vredesbesprekingen verdaagd. Zij hebben besloten het gordijn van geheimzinnigheid rond de conferentie niet te doorbreken. Een Franse woordvoerder heeft ver klaard dat de volgende zitting woens dag zal worden gehouden. „De twee delegaties hebben besloten de algemene discussie over alle zaken met betrek- Brand in theater 140 gewonden .Veertig personen, onder wie zeser *intig kinderen, zijn gewond bij ee brand in een theater in Pinar del Rio 'P Cuba. Radio Havanna, die dit be iend heeft gemaakt, heeft verklaard ite flat er sprake was van een daad contra r< j door brand ontstond, aldus de radio-uit zending. Het was de derde brand in drie dagen die aan sabotage wordt toe- contrarevolutionairen. Het gebeurde onder een kindervoor- elling. Er was fosfor, dat uit zichzelf itbrandt, naar binnen gegooid. :geeA sch B geschreven. Mark. uTa» iriroa van S Krn- De Hoge Autoriteit van de Europese appn i gemeenschap voor kolen en staal P in Ne-wi™, E.G.K.S.-lening in Nederland? in Nederland, waai de voorwaarden op de kapitaalmarkt op het ogenblik het gunstigst zijn. een lening willen plaat sen van veertig a vijftig miljoen gulden. °P het ogenblik worden met bankkrin- ?en onderhandelingen over deze lening gevoerd. De beocgde rentevoet zou voor de komende emissie vier en een half Procent bedragen. ]*i ecK daafce lij. Volgens een Westduits ses)-trein verliet Amster- unie een helikopter is ont- dank zij een bril beter kan inlichtingenbureau werkt dam, waarmee de versnel- wikkeld die een motor van zien. thans in Oost-Duitsland ze- ling van het Europese goe- een motorfiets heeft en In Amerika worden de ventig procent van de vrou- derenvervoer een feit werd. slechts 200 kg weegt. Het pruiken weer mode. wen die werken kunnen. In toestel is dan ook vliegende vrouwen trekken een West-Duitsland werkt onge- In het afgelopen week- motorfiets genoemd. Het oude nylonkous strak over veer vijfendertig procent. einde zijn in Amerika 427 kan 145 km per uur halen, hun hoofd en zetten daai Om tien voor half elf mensen door ongelukken om een pruik overheen. Hel gisteravond is uit Amster- het leven gekomen, van wie In de jaarvergadering spaart een aantal langduri dam de eerste feestelijk 307 in het verkeer, 24 bij van de Federatie van Ne- ge en dure bezoeken aan de versierde locomotief 1106 boottochten, 37 door ver- derlandse opticiensorgani- kapper. De goedkoopste met vijf grote wagons in de drinking en 59 door andere saties in Tilburg heeft de pruik afkomstig uit Itahe richting Parijs vertrokken, oorzaken. voorzitter, de heer L. J. M. kost echter 650. Bij De eerste T.E.E.M. (Trans Het persbureau Tass Caminada, medegedeeld dat dagelijks gebruik kan men Europ Express Marchandi- meldt dat in de Sowjet- drie miljoen Nederlanders er een jaar mee doen. Beschuldigingen tegen de vice-president Een presidentiële commissie van on derzoek heeft de Braziliaanse vice-pre sident Joao Goulart ervan beschuldigd voordeel te hebben getrokken uit adver tenties in de verkiezingscampagne, die uit openbare fondsen zouden zijn be taald. Goulart heeft de beschuldiging gro ve politieke provocatie" genoemd. Hij heeft verklaard dat hij zijn partij, de Braziliaanse arbeiderspartij, heeft ver zocht via het parlement een onderzoek te laten instellen naar de commissie van onderzoek. sident geschreven: meeste voordeel hebben getrokken uit verkiezingsadvertenties die zijn betaald uit het pensioenfonds van bankemployés dat uit openbare gelden is gevormd." Gevonnist voor moord op Litouwse Joden In Aurich in Neder-Saksen zijn giste ren vijf Duitsers veroordeeld, die betrok ken waren bij het doodschieten van 220 Litouwse Joden in de Litouwse grens plaats Neustadt in juli 1944. De arts en voormalige SS-officier Wer ner Scheu uit Borkum kreeg wegens me deplichtigheid aan moord zes jaar ,en de oud-SS-officier Karl Struve uit Bad Hom, burg vijfeneenhalf jaar. De drie ove rige beklaagden kregen straffen variërend van viereneenhalf tot drie jaar. Volgens de rechtbank hadden alle be klaagden willens en wetens meegewerkt aan de massa-executies, zonder dat zij zich op grond van een bevel in een noodtoestand bevonden. "king tot de zelfbeschikking verder voort te zetten, zonder dat er conclusies zijn getrokken", aldus de woordvoerder. Volgens de zegsman van de Algerijn se delegatie Rheda Malek is er giste ren op de conferentie gesproken ovei de zelfbeschikking van de Algerijnen. Hij zei dat Belkacem Krlm hierover een lange verklaring heeft afgelegd, maar hij wilde geen bijzonderheden be kendmaken. Hij verklaarde in Genève dat de besprekingen worden begunstigd door een wederzijds streven naar be grip. Volgens Malek heeft de Franse mi nister voor Algerijnse zaken Louis Jo- xe antwoord gegeven op de verklaring van Belkacem Krim. Kennelijk is gisteren ook weer de toe lating tot de conferentie van Ahmed Ben Bella en de vier andere ministers die door de Fransen worden vastgehou den, ter sprake geweest. De woordvoerder der Franse delega tie verklaarde dat gesproken is over ,-aarborgen voor de Franse minder heid in Algerije. Men acht het moge lijk dat de uitslag van het overleg zal worden bepaald door de beantwoording van de vraag, of op dit punt stemming kan worden bereikt. „Kolonel Alster niet gevlucht maar ziek" kolonel Antoni Alster, onderminister binnenlandse zaken, belast met veilig heidsaangelegenheden. gevlucht zou zijn „van alle zin ontbloot" genoemd. Hij is alleen ziek, aldus de mededeling. Verder wordt ontkend dat Stanislas Radkiewicz, oud-minister van veiligheid in het tijdperk van Stalin, onlangs tot onderminister van binnenlandse zaken benoemd zou zijn. Een dergelijke be noeming zou als officiële aangelegenheid via de pers ter kennis van het publiek gebracht moeten zijn. 608) Door de onafgebroken opgra vingen die een Duitse expeditie onder leiding van Koldcweij in het begin van deze eeuw beeft verricht en door beschrijvingen op kleitabletten, is van de aloude toren van Babel nog vrjj veel aan het licht gekomen. Men neme dit niet al te letterlijk, want van de architectuur is niet veel méér opgedolven dan wat brokstukken. Maar ondanks de schaarse resten zijn er verdienstelijke pogingen gedaan om de maten en het uiterlijk van de toren te reconstrueren, waarbij vooral genoemde kleitabletten en beschrij vingen van tijdgenoten van dienst zijn geweest. Om te voorkomen dat we ons de zaak te eenvoudig zouden voorstel len, dienen we in herinnering te houden dat er verschillende torens van Babel zijn geweest. Tempeltorens behoorden in Babylonië evenals in Assyrië bij elk groot heiligdom, waarvan het best bewaarde voorbeeld thans nog wordt aangetroffen in het land Ur. De toren van Babel flankeer de de hoofdtempel van Mardoek, de voornaamste god die in Babyion werd vereerd en die daarom ook Bel wordt genoemd, de zelfde naam die wij als Baal in het Oude Testament tegenkomen. Deze tempel van Mardoek was het middel punt van de eredienst die aan de priesters een grote macht schonk, het bolwerk ook van het nationale en godsdienstige gevoel van Babyion, dat daardoor ongerept bleef, ondanks de steeds wisselende machten. Aan dc toren die zich terzijde van dit heiligdom verhief, is onder tal van Babylonische koningen gewerkt. Sinds eeuwen heeft men in het Wes ten getracht zich een voorstelling te TOCH IS HET ZO! maken van deze toren, die op oude tekeningen en schilderijen wordt af gebeeld, als een ronde, enigszins toe lopende kolos die door spiraalvormige wenteltrappen langs de buitenzijde te beklimmen is. Dc kunstenaars heb ben zich hierbij waarschijnlijk laten lelden door de toren te Samarra die inderdaad een dergelijk model had en waarvan thans nog restanten bestaan. Al staan de bijzonderheden van de toren in Babel lang niet altijd vast, de onderzoekers zijn het er toch al gemeen over eens dat dit bouwwerk vierkant is geweest, overeenkomstig de Babylonische bouwtrant en over eenkomstig het grondplan dat een vierkant vormt met een lengte en breedte van 91 meter. Het was dus een vierkante kolos, opgetrokken uit terrassen die weliswaar gelijkvormig waren, doch naar boven toe kleiner werden waardoor een trapvormige indruk werd ge wekt. Waarschijnlijk diende dat onderste terras tevens als fundament en was daardoor niet zicht baar. Langs de wan den van de toren voerden trappen langs de buitenzijde was aangebouwd, was van een afzonderlijke con structie. De voet van de trap was 60 m. van de toren verwijderd en de trap zelf leidde met duizelingwek kende steilheid waarschijnlijk naar het bovenste heiligdom. De trap werd öf alleen door priesters gebruikt, öf werd door stervelingen in het geheel niet betraden, omdat men zich voor stelde dat de godheid hierlangs van de toren afdaalde om zich naar de tempel te begeven. Wat de verdere wederwaardigheden van de toren van Babel betreft, deze zult u een volgende keer vernemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5