Over enkele maanden heeft Leiden zijn eerste „Ahob"-installatie Operetteklassen Toonkunst staken in goede vorm Ervaringen in heel het land onverdeeld gunstig Werk aan Herenstraat begonnen Misschien komt er nog een interpellatie over adres der Plantsoenbewoners Sempre Crescendo zorgde voor goede muziekavond Joodse begraafplaats te Leiden wordt ontruimd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 DINSDAG 30 MEI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Wijkgebouw Levendaal, 7.30 u: Ouder- ond zondagsschool „Laat de kinder- ns tot Mij komen". De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuls- udbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- ung „De spieghel der Salicheit van 1 ckerlyc", door A. C. N. Siebens. Dinsdag: Kooipark bij Javastraat/ H ristraat/Atjehstraat 7.157.45 uur. jeenkomst Open Deur-werk. Spreker: P. L. Schoonheim, samenzang met iperblazers van „Ooncordia". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: jtterdams Toneel met „Irma la douce". Diligentia 8 uur: Toos Onderdenwiin- ard, piano. Woensdag 1 Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte, fabriek Royal Mc Bee, 2.25 uur: Ex- e K. i O. lerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 20 uur: Middagpauzebijeenkomst. De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis- eurs fa. M. Langezaal en Zn. iuwburg, 8 uur: Ned. Comedie met asteel in Zweden'. van Francoise Sportcomplex Roomburg, 7 uur: Ver lek grote sportpa^de t.g.v. zilveren ju- leum Sportstichtmg. la:s Harmonie. 7 uur: maatavond kinderen it Octoberoptocht; 8.30: idem ouderen, ma Gulden Vlies 5 uur: Jaarvergadering on V.V. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: ri. Comedie. met „De getatoueerde Diligentia. 8 uur: Beveridge Webster. ve mo. Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Orgel- 13 icert Louis Toebosch. Donderdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Eind- tvoering leerlingen Muziekschool Toon- 1°' De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis- "ai Dudbeurs fa. M Langezaal en Zn. Station N.S., 7 uur nm.: Excursie N.C. iis V., strandwandeling te Katwijk ®>slijn 41). luiderkerk, 8.30 uur: Repetitie Koraal- uziek 3 October Vereeniging. j, Kon. Schouwburg, 8 uur: inde aagsche Comedie met „De Kardinaal p Spanje". Gebouw K. en W., 8 uur: Nederlandse '1 Elisir d'Amore", van Donizetti. Vrijdag Bevrijdingsplein, 7 uur: Handbalwed- ijden junioren en senioren H.V.L.— v dlas (Den Haag). iJJwentsche Bank, 46 uur: Receptie r. honderdjarig bestaan bank. iatiezaal brandweerkazerne. 5—7 Receptie t.g.v. derde lustrum p.v. -v Vlam". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: b agsche Comedie met „Heeft Constan- gelljk?" Zaterdag edri; Busstation perron 13, 2.05 uur: Excur- eurij Kon. Ned. Natuurh. Vereniging naar tuinbouwschool, Warmonder- i te Warmond. ïchouwburg, 8 uur: Toneelvereniging bt Ieders Genoegen" met „Een kind n o: nooit weg", door R. Feenstra. ie Den Haag, Kon. Schouwburg. 8 uur: agsc'ie Comedie met „Lieve Leugenaar. UJ Films lasino (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond 1 de Baskervilles (18 jaar), jido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vijand in schaduw (14 jaar). faJUixor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne 8 jaar). Bex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De doden- Ichle t (14 jaar) donderdag: Mag ik deze ns van u? (18 jaar). idio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vuur- (14 jaar). ï^-Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De Hlgechtjas (14 jaar). Apotheken Geopend apotheek Van Driesum. Mare tel. 20406. Tentoonstellingen oenJLakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) dehtfi AN DE Herenstraat krijgt Leiden zijn eerste N.S.-ahob-installatie, zijn eerste spoorwegbeveiliging met automatische halve bomen. De tweede komt niet ver van dit punt, namelijk tussen de doorgetrokken Telderskadc en de Rijn- en Schiekade. Gisteren zijn de N.S. begonnen met de directe voorbereidingen tot verbreding van de overweg aan de Herenstraat. Het werk voorziet dus in tweeërlei behoefte: ten eerste een veel betere over gang voor het hier steeds drukker wordende verkeer; ten tweede een aan merkelijke bekorting van de wachttijd bij de in aantocht zijnde trein, een voorziening die velen eveneens als urgent zien. ep zondf Schreven wij vorige week over de nieuwe overweg, vandaag hopen wij u enig inzicht te geven in de geheimen van ïieuwe beveiligingssysteem der N.S.. de ahob-installatie. t is de bedoeling van de Nederland- sche Spoorwegen op den duur alle door en bediende overwegbomen waar de omstandigheden dit mogelijk maken te vervangen door automatische be veiligingsinstallaties. Dit betekent, dat ongeveer 600 traditionele overweginstal laties moeten worden vervangen door ahobs. De uitvoering van dit omvangrijke programma van ahobbouw vergt aan zienlijke kapitalen. Eén ahob kost gefnid- deld f 100.000. Het budget van de N.S. laat realisering van deze plannen bijv. binnen een tiental jaren dan ook niet toe. Nochtans wordt ernaar gestreefd, jaar lijks zoveel mogelijk ahobs te bouwen, daar deze vorm van overwegbeveiliging grote voordelen biedt boven oude syste- Ahobs zijn namelijk niet alleen veilig, maar zij geven ook belangrijke besparingen. Het wegverkeer plukt van de uitvoering van het ahob-programma der N.S. veel vruchten. De wachttijden ;n ahob zijn aanmerkelijk korter dan bij door mensen bediende overwegbomen Hoewel het wegverkeer groot profijt trekt, boeken ook de N S. in een aantal gevallen voordelen en wel door perso- neelsbesparingen. Uitvoerige studie De totstandkoming van een ahob vergt ;n lange tijd van voorbereiding, zo lazen in een uitgave van de N.S. speciaal vei dit systeem. Een vrij groot aantal instanties is daarbij ingeschakeld. Vóór het voorstel rijp is voor het doorlopen sen officiële rondgang, hebben reed» vele deskundigen op het onderwerp ge studeerd. ~~s een nieuwe ahob in studie komt, worden op de desbetreffende overweg eerst tellingen verricht. Men wil weten hoeveel vrachtwagens, auto'?, motoren, brommers, fietsen en volwassen en onvol- en voetgangers die kruising over steken. Hierdoor krijgt men een inzicht de intensiteit en de samenstelling van het overwegverkeer. Verder moeten nog talloze andere vragen worden beant woord. Hoe ligt de overweg ten opzichte van de verkeersweg? Hoe is het uitzicht? Kunnen de ahob-bellen storend zijn voor de omgeving (ziekenhuis, hotel)? Passe- ir veel of weinig treinen en wat voor treinen zijn dat? Uitvoerige studies van de overwegsituatie, vele besprekingen over zaken als de financiering en veel denk-, teken- en rekenwerk over de technische aspecten luiden de komst van een ahob in. De overwegsituatie wordt op tekening gezet nadat landmeters de toestand heb ben opgemeten, de technisch deskundigen hun oordeel hebben gegeven en men de omstandigheden ter plaatse heeft aan schouwd en besproken. De meest wen selijke, nieuwe situatie wordt eveneens op het tekenpapier gezet. Zo komt er een voorstel uit de bus, dat de financiering de ahob, de wegverbetering ter plaatse, het ontwerp van technische uit voering en een duidelijk beeld van de te behalen voordelen omvat. Zodra de ministeriële goedkeuring ls verleend, kan met de voorbereidingen de uitvoering worden begonnen. Ook die vergen tijd, want men moet beginnen met het geven van opdrachten aan de leveranciers en het bestellen van mate rialen. Bovendien moet aan de spoorbaan zélf ook nog het één en ander gewijzigd orden voor de ahob kan worden ge ïnstalleerd. Zo'n ahob is een apparatuur van deze tijd. Ze is een voorbeeld van automatise ring en van precisiewerk. Ze is vooral óók een instrument voor moderne i sen. Ouderen moeten er wellicht wennen, dat de kille automaat groter veiligheid en meer efficiency biedt dan de door mensenhanden bediende c weebomen. Vrije doorgang Als eenmaal het besluit tot het bouwen van een ahob is genomen verliest geen tijd met de uitvoering ervan. Daarbij oiedt seriebouw van de onderdelen de technische installatie voor de hand liggende voordelen. Terwijl men daar in de fabriek de laatste hand aan legt. is het gecompliceerde Interieur reeds vóór-gefabriceerd. Ter plaatse van de overweg komt het werk intussen ook al op gang. De weg wordt verbreed tot minimaal zeven ter. Deze breedte staat in verband met het systeem van de ahob. De halve wegbomen sluiten namelijk één rijrich ting af. Als zij in horizontale stand ko- t, laten zij dus de helft van de totale overwegbreedte vrij. Hierdoor wordt be reikt, dat eventueel zich op de overweg bevindende weggebruikers hun weg on gehinderd kunnen vervolgen en de krui sing kunnen vrijmaken voor de naderen de trein. Hiervoor is een vrij doorgang in minimaal 3Vi meter breedte nodig. Onder veel belangstelling van ae omwonenden groeit de ahob. Men ziet hoe de nieuwe overwegbeveiliging er uit gaat zien. De lichte, houten bomen zonder het traditionele hangwerk, die roodwit zijn geverfd en zijn voorzien van rode lichtjes. De paal met het be wegingsmechanisme en de grote rode lichten, bekroond door een enkel of dubbel andreaskruis; dit laatste afhan kelijk van het aantal sporen van de spoorweg. De bellen in het hart van het andreaskruis, die de trein hoorbaar aankondigen. De zich onder het an dreaskruis bevindende sterke rode knipperlichten, waarvan er twee het aankomende wegverkeer waarschuwen terwijl de twee zich daarachter bevin dende lichten naar achteren schijnen. Deze knipperlichten, die door een na derende trein automatisch worden ont stoken, flitsen om beurten aan en wer- in paren. De drie kleine rode lam pen op de bomen, die naar voren en naar achteren uitstralen en waarvan het licht aan het uiteinde van de boom constant is, terwijl de andere twee knipperen. Grote veiligheid Hoewel ongelukken op spoorwegover gangen slechts een fractie uitmaken van het totale aantal verkeersongelukken 1959 ongeveer 0,1 pet is elk ongeluk één te veel, vooral omdat overweg botsingen veelal een zeer ernstige afloop hebben. De ahob is in het streven naar vermindering van de risico's op gelijk vloerse kruisingen van rail- en wegver keer de verlossende vinding gebleken. Mits de weggebruikers ten volle be seffen, dat het negeren van een ahob gelijk staat met zelfmoord. Amerikaanse statistieken over een periode van 23 jaar hebben aangetoond, dat de ahob een meervoudige veiligheidsgraad geeft ten opzichte van het klassieke systeem van door mensen bediende overwegbomen. Zodra een ahob in dienst is gesteld, blijkt Ongeveer deze situatie krijgt Leiden aan de Herenstraat. Al leen met dit verschil dat er twee gescheiden rijbanen homen met een middenberm van rwim 1 m. De tijd, die verloopt tussen het moment, waarop de wisselende rode lichten beginnen te bran den en het ogenblik, waarop de lampen doven bedraagt, 52 sec. de bij het wegverkeer zo beruchte file vorming bij de overweg zo goed als ge heel verdwenen. De uiterst korte slui tingstijden van een ahob waarborgen een vrijwel ononderbroken doorstroming van het wegverkeer. Vergeleken met de oude situatie met de ter plaatse of de op afstand bediende overwegbomen is het verschil frappant. Vroeger een gemiddelde wachttijd van 3 minuten, aan de Herenstraat wel eens meer!, nu slechts ongeveer 45 seconden oponthoud. Voorheen bij een gemiddeld aantal van 95 sluitingen per etmaal in totaal 4 uur en 45 minuten lang een ge sloten overweg, nu niet langer dan 1 uur en 11 minuten. Wat deze aanzienlijke ver korting van dc sluitingstijden vooral in spitsuren in het wegverkeer en op mo menten, dat bijvoorbeeld fabrieken en kantoren beginnen of sluiten, betekent, hoeft niet geschetst te worden. De be sparingen aan tijd, maar ook aan brand stof, banden, motoren en arbeidsuren, die worden verkregen, zijn zeer groot. In geld uitgedrukt gaat het om besparin gen van miljoenen guldens. Men heeft be rekend, dat het wegverkeer in ons land bij een groep van 690 belangrijke over wegen jaarlijks 1.200.000 uur verliest. Een ahob reduceert het tijdverlies van het wegverkeer tot 25 pet. Zo werkt de aliob 27 Seconden vóór de trein de overweg op rijdt, snellen de wielen van de eerste as van het eerste draaistel over een elek trisch geïsoleerde las in de rails. De wie len sluiten het spoor op dat moment kort Ten gevolge daarvan wordt de stroom, die normaal door het overvvegbedienings- relais gaat, onderbroken. Hierdoor valt dit relais af en wordt de ahob in werking gesteld. De bellen gaan rinkelen, de wis selende rode lichten worden ontstoken. Ongeveer 5 seconden daarna beginnen de bomen te dalen. Twaalf seconden la ter zijn zij in horizontale stand gekomen. De bellen worden stil. Circa 10 seconden daarna passeert de trein. De laatste wie len van het laatste draaistel razen voorbij de overweg over een andere elektrisch geïsoleerde las in de rails, waardoor de kortsluiting van het spoor wordt opgeheven. Hierdoor wordt het be- dieningsrelais weer bekrachtigd en gaan de bomen van de installatie omhoog. Zo dra deze in verticale stand zijn gekomen, doven de rode lichten. De ahob heeft de overweg voor het wegverkeer vrij gege ven. Dank zij deze automatische overweg bomen was de overweg ongeveer vijftig seconden gesloten. Er is geen seconde verloren gegaan het wegverkeer is geen seconde langer opgehouden dan strikt noodzakelijk was. Bij storingen treedt de installatie in werking alsof een trein in aantocht ls. Hierdoor is op de door ahobs beveiligde overwegen het maximum aan veiligheid voor het wegverkeer gegarandeerd. In geval van storingen treden op de naast- bügelegcn grote stations waarschuwings seinen in werking. Deze maken het mo gelijk onmiddellijk maatregelen tot op heffing van de storing te nemen. Door het systeem en de automatische werking van ahob is de, bü door mensen bediende overwegbomen aanwezige, mogelijkheid van menselük falen weggenomen. Correcte reactie Men heeft thans met een groot aantal ahobs verdeeld over vele delen van ons land en over 'n grote variëteit van over wegsituaties, ervaring opgedaan. Deze er varing is onverdeeld gunstig en pleit voor uivoering van dit beveiligingssysteem. Verrassend blijkt o.a. de discipline van Kinderen bij deze overwegen. De jeugd reageert uitermate correct op rode ver keerslichten, zo vervolgt de schrijver van de genoemde uitgave Jan Mastenbroek. Maar ook volwassenen blijken op hetzelf de ogenblik, dat een ahob de plaats van bediende overwegbomen heeft ingeno men, genezen te zijn van de neiging het rode waarschuwingslicht te negeren. Het psychologisch effect van een ahob is even sterk als verheugend. Door middel van folders, die huis aan huis worden verspreid, en van speciale verkeerslessen op de scholen, worden de bewoners van een plaats of stadswijk, waar een ahob komt, over de werking ervan voorgelicht. De weggebruikers geven er blijk van te beseffen, dat de automatische beveiliging geen spelletje met het gevaar gedoogt. Leiden zal over enkele maanden kennismaken met dit nieuwe middel op beveiligingsgebied. Wie zou niet verwachten, dat de ervaringen hier even gunstig zullen zijn als elders nu al jaren het geval is? De heer Plena, fractievoorzitter van de p.v.d.a. in de Leidse raad, was het niet eens met B. en W., die de raad gis termiddag voorstelden, het adres van een aantal Plantsoenbewoners tegen het houden van een Vebotentoonstelling in een deel van het Plantsoen voor ken nisgeving aan te nemen. Zoals wij zater dag al meldden hadden B. en W. reeds besloten de tentoonstelling op die plaats toch te laten doorgaan; daarmee legden zji de motie van dc raad, die het vinden van een andere plaats bepleitte, naast zich neer. De heer Piena zag hierover graag een pre-advies van B. en W. Wethouder Van Schaik, diie de raads vergadering in verband met uitstedig- heid van dc burgemeester voorzat, ant woordde de heer Piena, dat een pre advies van B. en W. toch geheel in de geest vam de genomen beslissing zou zijn. De heer Piena dacht nog aan de mogelijkheid van een interpellatie; hij zal zich met zijn fractie over een even tueel alsnog te nemen stap beraden. De heer De Bree van de k.v.p. was het wel met hem eens. Een protest van een groep burgers dat openbaar is ge maakt (via de kranten) vraagt om een openbare behandeling. De voorzitter had aan zijn reeds aan de heer Piena gege ven antwoord ndets meer toe te voegen. Tot leraar in volledige betrekking in de wiskunde aan het Rembrandt-lyceum werd dxs. J. J. Prevoo benoemd, tol leraar in volledige betrekking in de Franse taal en letterkunde drs. D. Erin- ga. Tot onderwijzeres aan de Karei Doormanschoo'l werd mej. C. Glaser be noemd, tot leraar aan de gemeentelijke bedrijfstecluiische school de heer F. S Vermeulen en tot lid van de raad van bestuur van de Stichting tot exploitatie van Bejaardencentra Die-van den Berg. Onteigening i 145 e De percelen YVaardgracht 47 een aantal aan de St. Jorisstecg werden aangekocht. Op een vraag van de heer Harmsen (prot.-chrlstelük) deelde wet houder Jongeleen mee, dat hjj binnen veertien dagen een rapport over de onteigening verwacht. Het is nu nog moeilijk met de eigenaars te gaan pra ten, omdat er geen richtlijnen zijn. De voorlopige regeling is namelijk weinig aantrekkelijk. Een bedrag van ƒ650.000 werd be schikbaar gesteld voor de aanleg van een leiding voor de levenimg van stoom door de S.L.F. In verband met de hogere kosten van ondergrondse aanleg is de leiding waar dit mogelijk was boven de grond geprojecteerd. De heer Den Dub belden (p.v.d.a.) stelde daarover een vraag; wethouder Jongeleen gaf ten antwoord, dat het de bedoeling is, de leiding zoveel mogelijk weg te werken. Het tweede deel van de vraag van de heer Den Dubbelden beantwoordend verklaarde de wethouder van openbare werken, dat stoomlevering aan flatge bouwen financieel nu niet mogelijk is. maar voor de toekomst toch niet is uit te sluiten. uitstekend bezet toen het Leids Studentenmuziekgezelschap Sempre Crescendo zijn sinds enkele jaren gebruikelijke lenteconcert gaf. Diri gent was de heer D. Blokbergen, die op deze avond stellig heeft bewezen geheel en al voor zijn bijzondere taak berekend te zijn. Want. ook dl klonk niet alles volmaakt en al had men enige tijd nodig het eigen peil te be reiken. deze avond behoorde stellig tot de beste evenementen van het studenten-muziekleven. In Bachs concert voor twee violen en orkest in 4 bleef het orkest nog wat onzeker, de beide solisten L. B. A. van de Putte en J. C. Reinoud, vormden geen homogeen duo daar hun technische ver mogens, hun toon en htm tempo-opvat tingen nogal uiteen Liepen. Toch viel er reeds een en ander op het gebied van orkestraal samenspel te genieten. Een hoger niveau werd bereikt ln Nieuwe operette van Briër is bepaald een aanwinst TER GELEGENHEID van hun eerste lust/rum gaven de leerlingen van de Toonkunst-kinderoperetteklassen gisteravond in de Schouwburg vogr een talrijk, hartelijk meelevend publiek, opvoeringen van twee zang spelen. Het schoolorkest, met de directeur Henk Geirnaert als „maestro al cembalo" (casu quo: een piano), leidde de avond op stemmige wijze in met een Sinfonia in drie delen van Georg Lang. De verklanking deed recht de stijl en verhief zich gaandeweg tot een prijzenswaardig kwaliteits niveau. uitgesproken kleuren kunnen spreken. De eerst uitgevoerde operette was een première. Op teksten van Neele Verhoef- Vos had de Leidse muziekpedagoog en componist Henk Briër muziek geschre ven. Zo was het kinderzangspel „De zil veren schaar" ontstaan. De kwaadaar dige, kwaaddoende kabouter Roodbaard rooft Liesje, neemt haar mee naar zijn hol, om voor hem te werken. Natuurlijk zijn de ouders radeloos. Maar een goede fee heeft een zilveren toverschaar. Wat ze daarmee afknipt, groeit nooit aan. Toevallig raakt de boze kabouter in de struiken verward. Hij moet toelaten, dat zijn rode baard, waarin alle boosheid is samengepakt, wordt afgeknipt. Nu verandert hij op slag in een gewone, oppassende kabouter, die dadelijk Liesje los laat. Haar bevrijding wordt met zang en dans door elfen, kabouters en kinde ren gevierd. De muziek van Henk Briër past zich bij dit gevoelige verhaal uitstekend Evenals de schrijfster vermeed de ponist al te brute effecten. Men zou hier beter van zachte pasteltinten dan Briërs melodiek is zeer eenvoudig; de omvang overschrijdt die van het octaaf nergens. En in zijn harmonieën maakt hij een veelvuldig gebruik van septiem akkoorden op alle trappen, zodat de melo dieën bijna niet harmonisch en tonaal bepaald zijn. Het klankweefsel is dun en vaak zelfs ijl, zodat het een tere achtergrond weeft. Ook andere situaties, zoals kinderspelletjes, worden er door begeleid. De kinderen zongen de fijne kooi tjes bijzonder fris en beschaafd. Ook de samenspraken verliepen natuur lijk en deden steeds prettig aan. Het was heel jammer, dat een van de hoofdrolspeelstertjes (de roodhaar- dige kabouter) niet kon optreden. De waterpokken hadden haar deze diepe teleurstelling bezorgd. Zij werd voor treffelijk vervangen. De dansjes en de bewegingen kenmera- ten een zorgvuldige voorbereiding. Daar voor komt mevrouw Leny Stevens-Rid derhof, die ook de regie voerde, alle toe. Lerares, componist en pianiste Ada der Bent (die keurig aan de piano begeleidde) kregen mooie bloemen. Deze operette erkennen we gaarne als en aanwinst voor de literatuur, waarin het „werkelijk goed" nog maar zo schaars rtegenwoordigd is. De operette-vereni gingen mogen er dankbaar gebruik Het tweede werk, „Het geheim va hofmaarschalk", werd al eens in Leiden ten tonele gebracht. De onderhoudende, goede mogelijkheden biedende tekst is L. C. J. van As en de zeer verdienste lijke, gezonde muziek is van Ja A. Tj. van der Wal. Ook in dit geval wordt de boosheid verwonnen. De hofmaarschalk, die weet. dat het arme jongetje Hans een prins ls, il hem van de troon houden om er zelf op te komen. Zijn euvele opzet mislukt slotte. Deze muziek is, in tegenstel ling tot die van Briër, naar oude roman tische trant. Maar de kwaliteit is goed en de jeugd aangegoten. Ook deze jongeM Ode grotere ope rette-leerlingen) zongen de koortjes, het een lieve lust was. Opvallend waren ook nu weer de verzorgde uit spraak, de zuiverheid en beheersing, de sierlijkheid van de ballètjes. De hofmaarschalk en Hans Verdienen voor htm levendige natuurlijke spel een compliment. Na afloop sprak de voorzitter van Toon kunst een hooggestemd dankwoord. Leny Stevens werd onder bloemen bedolven en Henk Briër ontving een enveloppe- met-inhoud. Ook andere medewerkenden werden met bloemen bedacht. Joh. van Wolfswinkel Kaydns trompetconcert in Es, waarin de heer W. C. de Jong op voor een dilettant opmerkelijke wijze zijn moeilijke solo partij blies. Hem viel zulk een geest driftig applaus ben deel, dat de finale moest worden herhaald. Hierbij wist hij zelfs nog enige passages tot grotere gaaf- neid te brengen. Na de pauze werden we verrast dooi een meer dan verdienstelijke uitvoering van Francks vioolsonate door de violist L. B. A. van de Putte en de pianist H. R van Gun9teren. Goed samenspel en krap pianospel, doch vooral een bijzon der muzikaal en met groot indringings- vermogen en gaafheid gespeelde viool partij troffen ons zeer. Dez violist, diie we onlangs reeds pre zen wegens zijn optreden met een ander 9tuden,tenensemble, bezit stellig meer dan middelmatige aanleg voor de muziek Zijn nauwgezetheid en bescheidenheid, soms tot te grote zelfbeperking leidende, dragen slechts bij tot deze indruk. Zijn toon is wat klein, doch zeer evenwich tig. Ook hij boekte een zo groot succes dat de finale moest worden herhaald. Een briljant en geestig slot vormde de Sérénade voor 12 instrumenten, hier wat sterker bezet, van Jean Frangaix, waarin vooral de blazers en de lage strijkers zich onderscheidden door spi ritueel spel. Deze muziek is bepaald niet erg belangrijk en zelfs vaak wat frivool, doch voor een dergelijk gezelschap is zij ideaal. Eerste en laatste deel moesten worden gebisseerd. Er is deze avond een charmante bladzijde toegevoegd aan de geschiedenis van Sempre Crescendo Dr. J. van der Veen. Duiven vlogen De postduivenhoudersvercniging Het Oosten heeft een wedvlucht gehouden van Noyen af. afstand 306 kilometer. Er werd gelost om 10.30 uur. de eerste duif kwam binnen om 15.52.51 uur (snel heid 946,17), de laatste om 16.35.14 uur (snelheid 839,33). Uitslagen; W. Hartevelt 1, 22, 24. 28; J. Roest 2, 3, 6, 9, 12; J. R. Smits 4. 7. 21, 25: S. Sohocman 5, 15, 17; J. G. K. Lang- hout 8, 11. 14; N. van der Berg 10; B. Singeling 13; Ch. Selier 16, 18, 26; Flippo van Laar 19. 20; H. ter Haar 23; Th. Essen 27. 30: H. van der Reyden 29. „Endegeest" krijgt ter plaatse van de to verbreden Geversstraat te Oegstgeest nieuwe terreinafscheiding (ƒ8900). Voor de verbetering van het gymnas tieklokaal van vier Hervormde scholeft werd alsnog een bedrag van ƒ11.000 beschikbaar gesteld. Voor de voortgezet te eerste inrichting van de prat.-chris telijke school voor slechthorende kin deren aan de Hoge Morsweg zonderde de raad 7313 af. Hot hekwerk van de speeltuin Morskwartier wordt verhoogd voor een bedrag van 3600. De aanschaf fing van onderhoud smaterialen voor de Sportstichting kost de gemeente ƒ7250. Emigrant bij zijn vader in Leiden Dank zij de goede zorgen van de stichting „W'ü komen", die zich ten doel stelt een persoonlijk contact tot stand te brengen tussen ouders en geëmigreerde kinderen zo door fa milie-omstandigheden dit contact zeer gewenst is en een giftenactie in een der Leidse dagbladen, zou van daag de zoon van de Leidse familie A. J. J. van Egmond op Schiphol aan- Negen jaar geleden emigreerde de enige zoon van de familie Van Eg- mond naar Australië. De gezondheids toestand van zijn nu zeventigjarige invalide vader verminderde de laat ste tijd zo, dat deze in een verpleeg huis moest worden opgenomen. Geen dag ls zijn zoon, wiens portret hij bU zijn bed heeft staan, uit zijn gedach ten. Zijn dierbare wens was, hem nog eens terug te zien. Een stadgenote heeft toen contact opgenomen met de stichting „Wij komen", die bereid was in de kosten van de vliegtocht AustraliëNeder land en terug, groot f 5.000, een bij drage van f 500 te geven. Er is nu ongeveer f 2700 bijeen. De urgentie van de overkomst liet niet toe te wachten tot het hele be drag bijeen is. Vertrouwd wordt ech ter, dat dit er komt. Vandaag zou de heer Van Egmond op Schiphol aan komen en met een auto uit Leiden worden gehaald. Is de reis voorspoe dig verlopen, dan hebben de vader en de zoon elkaar aan het begin van de middag ontmoet. De directeur van het rusthuis deel de ons gisteravond mee, dat de oude heer Van Egmond zeer ontroerd waa toen hij van dc actie om zijn zoon te laten overkomen hoorde. Zijn toe stand baart echter zorg en dus was het van het grootste belang het ver trek uit Australië geen dag langer uit te stellen. De moeder van de emi grant maakt het goed. Leidse sportparade niet woensdag maar donderdag De grote sportparade ter gelegenheid an het zilveren jubileum van de Leidse Sportstichting wordt niet woensdag maar donderdagavond gehouden omdat woensdagavond een belangrijke voetbal wedstrijd door de televisie wordt uitge zonden in het kader van de Europacup. Dc deelnemers aan de parade verzame len zich in het park Roomburg aan de Van Vollenhovenkade. Om 7 uur is de start. Dc route is dan als volgt: Asserstraat, Rodenburgerstraat, Crone- steinkade, Zoeterwoudsesingel, Korevaar- straat, Breestraat, Rapenburg, Kaiser- straat. Witte Singel. Zoeterwoudsesingel, Lammenschansweg. Lnrentzkade, Burg- gravenlaan, Asserstraat Getuigenisbijeenkomst Leger des Heils Ongeveer 400 stadgenoten hebben een aangename herinnering aan de eerste ge- tuigenisbiieenkomst, die enkele maanden geleden door het Leger des Heils in de foyer werd gehouden. Voor de tweede bijeenkomst zondagavond, was de belang stelling nog aanmerkelijk groter, zodat de grote zaal van Den Burchit te klein bleek om allen te bevatten. Aan deze bijzondere bijeenkomst werd medewer king verteend door de zingende zusjes Marry en Thea Verhey. Zij zongen hun evangelieliederen in een frisse, blijmoe dige stijl en begeleidden zichzelf daarbij op de gitaar en de uteelele. De indrin gende tekst van hun liederen, zo duide lijk door de mimiek van de zangeressen onderstreept, maakte diepe indruk op de aanwezigen. De jongste en één van d* oudste heilssoldaten gaven hun getuigen:» door en ook een der zingende zusjes sprak over hot gevonden geluk in Christus. Hot muziekkorps en de zangbrigade van het plaatselijke korps verleenden uitste kende medewerking. Kapitein Vermeulen sprak naar aanleiding van Johannes 10 vers 10: „Ik ben gekomen opdat zij leven hebben en overvloed". Er werd met in tense aandacht naar zijn toespraak ge luisterd. De kapitein streeft ernaar een derde getuigenisbiieenkomst in augustu» if september te beleggen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 29 mei Geslaagd voor het doctoraal examen vrije studierichting ln de juridische faculteit: mej. E H Th Vink te Gisteren is een begin gemaakt met de ontruiming van de Joodse begraafplaats op het veemarktterrein nabij de molen De Valk. Deze is een restant van de stedelijke begraafplaats, die in de tweede helft van de achttiende eeuw werd ge sticht. Uit piëteit voor de Joodse litur gie. die vraagt dat een Joods grai onbe- roerd blijft, is na het opheffen van deze begraafplaats het Joodse gedeelte blij ven liggen. Het werd omgeven door hoge muren en is vele tientallen jaren onaangetast gebleven, tot thans de wegenplanneu van Openbare Werken een oplossing vragen. In overleg met de Joodse gemeente is besloten de stoffelijke resten van de begravenen naar de Joodse begraafplaats te Katwijk aan den Rijn over te bren gen met inachtneming van bepaalde ce remoniën der Joodse liturgie. De Joodse gemeente heeft hierbij over wogen, dat het slechts gaat om een ge ring aantal graven de begraafplaats werd slechts in noodgevallen gebruikt, bijvoorbeeld op dagen die aan Joodse feestdagen waarop begraven verboden is, voorafgingen. De verplaatsing is noodzakelijk gewoN den, pmdat de plannen voor het door trekken van de route Beestenmarkt langs molen De Valk naar het Schuttersveld in een gevorderd stadium zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3