Geref. kerken Z.-Amerika zoeken zelfstandigheid Verheugende gevolgen van emancipatie arbeider Een woord voor vandaag PeekjCloppenburg Verkoop op zondag niet in strijd met de wet Ambtsdragers gingen niet aan Avondmaal Chefarine ANDERZIJDS AFWIJZING CONTACT I In de gereformeerde pers be ginnen de reacties los te komen op het afwijzen van de uitge strekte broederhand door de sy node van Assen. Over het alge meen wordt het harde antwoord gezien als een zeer betreurens waardig feit. Zo schrijft bijvoorbeeld dr. J. Schelhaas Hzn in zijn blad „Waarheid en Eenheid", dat nog altijd streeft naar hereniging: Opmerkelijk is, dat ook op deze synode de verering van de vrijma- lijk moeten voorstellen. Dit vind ik bedenkelijk. Hier is de geestdrijverij in beginsel aanwe zig en aan het woord. Hier gaat men onmiskenbaar op een secta- risch pad. Ik begrijp niet, hoe men op deze wijze zich durft laten gaaji. Bun schoten-Spakenburg herinneren we ons nog goed. Het was te Assen bij enkele sprekers nog hetzelfde ge luid. En naar ik meen wordt dat geluid ook in het rapport van de commissie beluisterd. Al is men ook nog zo overtuigd van de juist heid van de opvatting, dat de vrij making een werk Gods is geweest, waarom moet dit verhindering ge ven om samen te spreken met hen, die over die vrijmaking een andere gedachte hebben? AFWIJZING CONTACT II In hetzelfde blad schrijft de Rotterdamse predikant dr. E. Masselink over de enige predi kant die zich niet stelde achter het synodebesluit: De moed van ds. J. P. van der Stoel moet bewonderd worden, dat hij als vrijwel enige spreker op sa- menspreking aandrong. Hij is door zijn broeders heftig bestreden. Er werd zelfs van een valstrik gespro ken, die Utrecht gespannen zou hebben. Mogelijk dat de praeses daartoe wat aanleiding gegeven had door bij de opening Ps. 124 te le- Maar ds. Van der Stoel merkte op, dat juist bij een samenspreking zou blijken of er confessioneel wat veranderd was. En dat de Utrecht se Synode door het verleden in Gods oordeel over te geven geen categorische veroordeling gaf van de Vrijmaking én dat de „gebon den" kerken naar zijn mening van hun schuld overtuigd konden wor- Nog eens, een eresaluut voor de ze vredes-vechter. Uit ervaring we ten wij, hoe moeilijk het is om te gen de publieke overmacht in een gewetensstandpunt te hebben en daarmee op gepaste wijze voor de dag te komen. Maar dat laatste willen we toch ook hier proberen te doen. Naar mijn gevoel moeten we ons niet van het vredesfront laten weg jagen door welke hoogkerkelijke ex plosies ook. Want die zijn er aan beide kanten. Hoezeer ik het betreur, dat Assen geen contact wenst, eerlijkheids halve wil ik het juist hier ook be treuren, dat onze vraag om samen spreking niet wat opener, dringen der en ootmoediger was. AFWIJZING CONTACT III Heel anders reageert de vrijge maakte hoogleraar J. Kamphuis die zelfs spreekt van „blijdschap op blijdschap" in zijn „Reforma tie". Want tussen „Utrecht" en ..As sen" ligt een absolute scheiding, omdat de waarheid van het Woord Gods in geding is; ligt een absolute scheiding, omdat de heerschappij van de Zaligmaker in geding is en de ganse genade en het genadebe toon van God. Men oordele voor het aangezicht van God en van heel de toeziende Kerk, zó er nog toegezien wordt! En indien er niet méér wordt toe gezien, omdat de christenen het moe geworden zijn en omdat zij het verleerd hebben door het Woord onderwezen uit eigen ogen te zien en omdat zij ten slotte maar de hals gebogen hebben onder een dan oordele men Zijn de persberichten juist ge weest. dan heeft niet lang geleden ds. O. Jager erover geklaagd, dat de „vrijgemaakten" maar niet van hun plaats te krijgen waren, wat er ook aan synodale kant gebeurde. WIJ onzerzijds hebben er al lang en bij herhaling over geklaagd, dat ds. O. Jager maar niet van ziin plaats te krijgen is, ondanks de evidentie van de feiten; we heb ben erover geklaagd, dat de onwil om de weg van de vrijmaking te 5aan zich verschool achter allerlei ure woorden, die echter niet ver hullen konden, dat de kerkelijke ge hoorzaamheid geweigerd bleef wor- snst AFWIJZING CONTACT IV Ook in Groningen kwam Pink steren ter sprake. Zo schrijft ds. W. Reeskamp Hier zijn wij dan doorgestoten naar de achtergrond van al de As ser besluiten: het absolutisme Is de strik waarin de „vrijgemaakte" kerken gevangen zijn. Eigen kerk valt dan samen met de kerk des Heren. Eigen zaak wordt vereenzelvigd met de zaak van God. Eigen mening is Identiek met de mening des Geestes. Als op de Asser synode ge sproken wordt over de vrijmaking als een werk Gods en ds. v. d. Stoel vult per interruptie aan: „door mensenhand", dan mag hij dat niet zeggen want dan stelt hij de vrijmaking relatief! Vanuit dit absolutisme beschikt men op een angstige manier over de koning der kerk. „Bij ons is Christus, bij hen de hiërarchie". Gevangen in de strik van dit ab solutisme moest men wel, met ijzeren consequentie, komen tot al deze besluiten. Wie deze achtergrond ziet, staat over de besluiten als zodanig niet meer verbaasd. Zo werd het appèl onzer ker ken, in Christus' naam gedaan, af gewezen en er zal pas toenadering komen als de grauwe staar van dit absolutisme gelicht wordt, als de geest des Heren de vrijgemaak te broeders gaat ontdekken aan de zonde van afgoderij, die in dit al les gelegen is. Wij zullen om deze bekering dan ook maar moeten bidden. En wij zullen dat ootmoedig doen. Dit absolutisme wordt nl. door de geest van Pinksteren afgebro ken. Reeds zijn er zo velen in de ze kerken die diepbedroefd zijn over de beslissing van hun synode. Zij staan wel voor een moeilijke beslissing. Absolutistisch gerede neerd zou men zeggen tot hen: „Gaat uit van haar opdat gij aan deze kerkzonden geen deel hebt". Maar wij zullen in deze strik niet vallen en dit dus niet zeggen. Ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd van de weg, die hij heeft te gaan. Het lijkt zelfs beter dat men de strijd in eigen kerk voort zet, de strijd van secteafbraak en kerkopbouw. AFWIJZING CONTACT V En de bekende Meppeler predi kant ds. IJ. K. Vellenga, die er helemaal niet voor was dat de zogenaamde Vervangingsformule afgeschaft werd, schrijft: Vermoedelijk zullen er broeders onder ons zijn, die zeggen: toch blijven doorgaan.... zeventig maal, enzovoort. Ik behoor niet tot hen, ik behoor de reeds lang niet meer tot hen. Wanneer iemand mij zegt, dat hij niet meer met mij praten kan. als ik mij niet van een slecht handelen bekeer, en hij blijft daarbij, en ik blijf er bij, dat ik mij in de be treffende handel niet behoef te be keren, omdat die recht was voor God. dan zijn we uitgepraat. En zo is de verhouding tussen de vrijgemaakten en ons, reeds van Zij betichten ons van ontheiliging van Gods Naam, omdat wij ambts dragers in hun bediening hebben geschorst; wij zeggen, J ambtsdragers en vele anderen be zig waren de kerk te verscheuren en de gemeenschap der heiligen uit een te rukken, terwijl de kerkelijke weg voor beroep wijd openstond en dat daarom wat zij vrijmaking he ten, wezenlijk scheurmaking was. Daarom vinden wij de taal, die zij gebruiken, huiveringwekkend. Die gaat er van uit, die spreekt het soms onverbloemd uit, dat wij stellig niet stuk voor stuk. maar wel als gemeenschap, welbewust in gaan tegen het Woord en de Geest van God. Zij spreken alsof zij de pinksterkerk vormen tegenover het zich verhardende joodse volk. Zij vinden, dat niet slechts zij een „twistzaak" met ons hebben, maar dat God er een met ons heeft. En dat vanwege wat onze kerken de- Wanneer men dit alles als onmis kenbaar uit de Bijbel weet aan te wijzen, mag men zo spreken. Dan is het profetie. dat deze En anders is het blasfemie. Hervormde kerk met een bidkapel in Amsterdam Het nieuwe kerkelijk centrum De Ark der hervormde gemeente Amsterdam- Sloten in de tuinstad Slotervaart, dat woensdagavond a.s. officieel in gebruik wordt genomen, is de eerste hervorm de kerk in de hoofdstad met een bid kapel. Deze staat in open verbinding met de kerk die in het midden van het vierkante laagbouw complex op rijst en zal de gehele week geopend zijn. Aan de kerkzaal (243 plaatsen) grenst een daarvan met een vouwwand af te scheiden gemeentezaal (circa 200 plaatsen), die ook als toneelzaal kan worden gebruikt. Voor de kerk bevindt zich een ont moetingshal en terzijde daarvan een huiskamer ten dienste van de gemeen teleden. De stalen klokkestoel staat los van het complex. Voorts bevat het cen trum naast de ruimten voor pastorale doeleinden lokaliteiten voor jeugd- en kringwerk, voor de wijkverpleging en de administratie. Op de zes kerkramen staan symbolische voorstellingen van de zes scheppingsdagen. De ramen zijn, evenals de later nog te plaatsen bron zen toegangsdeuren met vier voorstel lingen uit de geschiedenis van de ark van Noach, ontworpen door mevrouw Irene Lopez-Zanstra, een dochter var de architect van het centrum, de ouder ling-kerkvoogd P. Zanstra. Bouwkoster en inrichting van het centrum hebben circa 550.000 bedragen. Nederlandse cursus voor Franstaligen Onder auspiciën van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen zal dit jaar, in het gebouw der Rijksuniversiteit te Utrecht, van 10 t.m. 30 augustus, wederom een cursus wor den georganiseerd voor Franstaligen, die belangstelling hebben voor de Ne derlandse taal en cultuur. De bekend heid. die deze cursussen sinds hun in stelling in 1956, langzaam maar zeker in het buitenland krijgen, blijkt niet al leen uit de toename van het aantal cur sisten. maar ook uit de op de cursus ver tegenwoordigde landen, zo deelt het mi nisterie van o.k. en w. mede. Waren de cursisten bestaande uit jonge diploma ten. rechters, advocaten, tolken, studen ten. personen uit het bedrijfsleven, enz. aanvankelijk vrijwel uitsluitend afkom stig uit de Franssprekende landen, in 1960 waren ook Italië, Spanje, Engeland, Zweden, West-Duitsland en Libanon vertegenwoordigd. De cursus heeft ten doel de deelnemers voor te lichten om trent het schriftelijk en mondeling ge bruik van de Nederlandse taal in de da gelijkse omgang en om hen in kennis te brengen met verschillende aspecten van de Nederlandse cultuur, waartoe door een aantal sprekers onderwerpen op de Nederlandse cultuur betrekking hebbende in voordrachten worden be handeld. Hrof. dr. P. A. Verburg. hoogleraar in de algemene taalwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is met de algemene leiding van de cursus be last. Bijbelquiz in Israël Naar verwachting zullen bijbelkenners uit achttien landen deelnemen aan de tweede internationale bijbel-quiz die op 3 oktober in Jeruzalem begint en via radio en TV zal worden uitgezonden. De organisators zijn de Israëlische ra- dio-omreep en het nationale bijbelge nootschap. In Italië en Frankrijk is men reeds met voorronden begonnen. Voorzitter van het C.S.W.V. (Van onze sociaal-economische redactie) Er zijn overduidelijke tendenties aanwezig dat de emancipatie van de arbeider zich ook in ons land in snel tempo aan het voltrekken is. Het beleid van de ondernemer moet er op gericht zjjn deze ont wikkeling te onderkennen, zo heeft vandaag de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers-Ver bond, ir. W. H. Kruyff, verklaard op de algemene vergadering van dat verbond. Er dient te worden gezocht naar middelen om de arbeider meer inzicht te bieden in de gang van zaken in de onder neming. Ir. Kruyff zag in het besluit van eer der vakcentrale» om voortaan bungalow parken aan te leggen in plaats van vakan- tioorden, een aanwijzing voör genoemde emancipatie. Hij meende dat die eman cipatie vooral een gevolg is van de toe- ..De arbeiders worden van proletariërs leden van de werkende middenstand", aldus ir Kruyff. „Een middenstand, die gekenmerkt wordt door een individueel intens familieleven. toestel, een wasmachine en zelfs een het toekennen tweede-hands autootje de gedachten in hoge mate in beslag nemen." De verbondsvoorzitter constateerde dat met name pers, radio en TV een grote invloed hebben op het ontwikkelingspeil van de massa der arbeiders. De gevolgen zijn duidelijk voelbaar in sport en spel, verkeer, vakantie, maar ook in vakbe weging en onderneming. „Deze gevolgen zijn zeer verheugend", aldus dr. Kruyff. „Want met geëmanci peerde mensen kan men beter praten. ZU laten zich meer door het verstand dan door de gevoelens beheersen. Boven dien wordt de afstand tussen concreet denkende leiders en niet meer zo gevoels matig agerende ondergeschikten kleiner.' Met deze gewijzigde maatschappelijke verhoudingen dient de ondernemer reke ning te houden, aldus de verbondsvoor zitter. Het leiderschap in de onderne mingen dient zodanig ontwikkeld te wor den dat de bereidheid en vaardigheid aanwezig zijn om het handelen zoveel mogelijk te delegeren. Voorts dient de kennis en kunde van de arbeiders bevor derd te worden. Volgens ir. Kruyff moet de groeiende belangstelling van de arbeider voor de gang van zaken in het berijfsleven op gevangen en gestimuleerd worden. Een inzicht te bieden in hetgeen zich in de onderneming afspeelt. In zijn openingsrede ter algemene gaderlng brak lr. Kruyff een lans i zelfstandige fis- Tien Nederlandse gereformeerde (bloeiende) kolonies zijn in Argentinië en Brazilië gevestigd, voornamelijk be staande uit veeboeren. In Brazilië heb ben de Nederlanders daarnaast verschei dene zuivelfabrieken gesticht, die elk een zeer goede afzet hebben. Elke kolonie in Brazilië beschikt over een eigen la gere school. In Argentinië bezit men er echter slechts één (met internaat). het grootste deel van de jonge emigran ten het gymnasium wil volgen (een soort mulo met Latijn), waarvoor zij zijn aan gewezen op de Braziliaanse gymnasia. Een wens van de kolonies is eigen gym nasia voor vrij prot.-christelijk onder wijs te stichten, maar daarvoor ontbre ken nog de middelen. Een verzoek om steun bij het Nederlandse ministerie voor o., k. en w. is tot nu toe onbe antwoord gebleven. (Van een onzer verslaggevers) werk zal echter gedaan worden in Met ingang van augustus zullen I menwerking met de Nederlandse kerken, de Nederlandse gereformeerde kerken in Argentinië vijf ge meenten zelfstandig worden. Tot nu toe maakten zij nog deel uit van de Gereformeerde Kerken in Nederland, maar door de grote af stand, die deze gemeenten van Ne derland scheidt en samenwerking niet altijd even vlot deed verlopen, besloten zij zich zelfstandig te maken. Dit betekent dat ook de drie Nederlandse gereformeerde kerken in Brazilië zelfstandigheid zullen krijgen. Zij vormen namelijk met de gereformeerde kerken in Argentinië één classis. Dit heeft ds. J. L. v. d. Velden, gere formeerd predikant van de Nederland se kolonie Tres Arroyos in Argentinië op een persconferentie meegedeeld. De predikant brengt op het ogenblik een vakantiebezoek aan Nederland en heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met deputaten van de Gereformeer de Kerken in Nederland te spreken over deze zelfstandigwording. Samenwerking zal in het vervolg, aldus ds. V. d. Vel den, slechts blijven bestaan in de vorm van financiële steun voor uit Nederland komende predikanten. In Argentinië heerst voorts de. dat ook Nederland dit land als zendings terrein zal aanvaarden. De Christian Reformed Church in de V.S. heeft dit reeds gedaan en heeft vier predikanten uitgezonden. De Nederlandse predikant, ds. J. A. C. Rullmann in Buenos Aires is al geruime tijd bezig met het treffen van voorbereidingen voor het geval Ar gentinië inderdaad door de Gereformeer de Kerken in Nederland tot zendingster rein wordt verklaard. Er is al begon nen met de Spaanse vertaling van de kinderbijbel van Anne de Vries. Met giften is hiervoor in Nederland 40.000 bijeengebracht. Het is echter, vernamen we de vraag of de optimistische kijk van ds. Van der Velde wel juist is. Niet de gereformeerde kerken van Brazilië en Argentinië besluiten namelijk of zij zelfstandig willen worden, maar de synode van de Gereformeerde Kerken waaronder zij ressorteren. Deze ker ken hebben reeds de synode van Utrecht verzocht hen zelfstandigheid te verlenen. Toch is er een commissie benoemd, die contact heeft opgeno men met deze kerken. Deze commissie heeft aan de synode van Apeldoorn een verslag ingediend en komt daarin met bepaalde voorstellen, die nog niet gepubliceerd zijn. Deze voorstellen komen zeker niet voor september in bespreking. Het is evenwel zeer waarschijnlijk dat de kerken de door hun begeerde zelfstandigheid verkrijgen. Wanneer de synode op het verzoek in gaat willen deze kerken ook zelf zendingsarbeid ter hand nemen in hun landen. Dit zendings- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hensbroek ic.a.): J. B. Blom. kand. te Oegstgcest; te Loppersum: G. Scheper tc Naaldwijk; te Biezelinge: J. H. Pol. kand. te 's-Gravenhage; te Sua- woude (toez.): P. Datema te Witteveen (Dr.). Aangenomen naar St. Pancras (toez.): G. van Doorn te IJmuiden, IJmond. Beroepbaarstelling de heer M. H. Boo- gert, vic. te Soheveningen, Vissershaven weg 58, is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te St. Jacobi Parochie en te Loenen a. d. Vecht: H. Wijmans. kand. te Amsterdam; te Bloeméndaal: P. N. Kruyswijk te Amsterdam. Aangenomen naar 's-Hertogenbosch: J. Wessel te Rotterdam-Feijenoord; naar Maarssen: J. C. van Veen te Westmaas; naar Hoorn: D. N. Wouters te Monnik- kendam. GEREF. KERKEN (VrUg.) Schorsing opgeheven. De classis Alkmaar-Zaandam heeft uitgesproken dat ds. J. F. Wijnhoud te Den Helder ten onrechte is geschorst, waarna de kerke raad van Den Helder de schorsing heeft opgeheven (verb. ber.). UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Ter Apel c.a.: H. J. Stuk- ker te Vriescheloo. Met woorden kunnen wij doen wat wij willen en als utjj onze kinderen zeggen hun mond te houden, dan hebben zij het grootste gelijk, als zij antwoorden, dat wij maar eerst eeni naar ons zelf moeten kijken. Met woorden kunnen wij om wapenen en met woorden kunnen wij anderen ernstig wor,. den. Wij kunnen woorden van dank en spot spreken en onzi woorden kunnen zijn als een vuur of als een hamer, die d steenrots verbrijzelt. Die laatste woorden zijn niet van on, maar uit de Bijbel. Zij staan in het boek Jeremiahoofdstu 23. Maar het gaat daar niet om woorden van een mens. man om woorden van God. Het gaat daar tegen profeten, die - let u even op de wat vreemde situatie Gods woorden vm elkaar stelen! Dat is wel iets om ervan te schrikken. Hier a een groep mensen zij noemen zich profeten die d( woorden van God als het ware ombuigen of, nog erger, in hw. tegendeel doen werken. En de één neemt het van de andtt over: zij stelen Gods woorden van elkaar! Het worden op d» manier leugens en woordenkramerijen, zo zegt Jeremia. Het ii geen vuur en geen hamer, want de woorden zijn hol. God néémt dat niet. Die profeten mogen dan denken met woorde, alles te kunnen doen zij zullen bedrogen uitkomen. Godj woorden zullen hen verteren als een vuur en verbrijzelen o!i een steenrots, waarop een hamer beukt. Beseffen wij wel o!. tijd de kracht van Gods woorden? elke woensdag jongensmarkt kleine stijging per mat b.v. 9 jaar Kerkdorpen in het Zuiden Maar bij wijziging in omstandighedei zal op verbod worden aangedrongei (Van onze parlementsredactie) £)E gemeentelijke regelingen, op grond waarvan in 333 gemeen ten winkels op zondag een aantal uren geopend mogen zijn, zijn in overeenstemming met het doel en de strekking van de Winkelslui tingswet 1951 tot stand gekomen. De gemeenteraden hebben daarbij gebruik gemaakt van de hun in deze wet gegeven bevoegdheid. plaatselijke omstandigheden destijds aan leiding gaven tot het verlenen van vrij stelling van de zondagse winkelsluiting. De Kroon heeft dit oordeel als juist erkend en de desbetreffende verorde ningen goedgekeurd. Niettemin is staatssecretaris Veldkamp (economische zaken) bereid om de be trokken colleges van B. en W. te ver zoeken de intrekking van de verordening te bevorderen, wanneer de omstandig heden sinds de goedkeuring zodanig zjjn gewijzigd, dat openstelling van de win- Snelle groei van universiteit van Groningen Ter gelegenheid van de opening van het biochemisch laboratorium der Rijks universiteit te Groningen heeft de direc teur-generaal voor de wetenschappen bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. A. J.Piekaar, een rede uitgesproken waarin hij de groei van deze universiteit beschreef. Terwijl het totale aantal studenten in de periode van 1951 tot 1956 nagenoeg geen wijzi ging had ondergaan en slechts toenam van 2117 tot 2248, steeg het in de jaren 1956 tot 1961 van 2248 tot 3412, derhalve met ruim 50 procent. Het aantal eerste jaars steeg van 313 tot 660, dus met meer dan honderd protent. Deze groei is des te opvallender als wij daarnaast de cijfers voör alle universiteiten en ho gescholen tezamen stellen. Het totale aantal studenten blijkt dan in de laatste vijf jaren te zijn gestegen van 29.397 tot 40.585, m.a.w. met ruim 1-3, terwijl de toeneming van Groningen meer dan vijftig procent bedroeg. Nog opmerke lijker zijn de cijfers voor de eerstejaars studenten, waarvan landelijk een toe neming valt te constateren van 4840 op 7480 (50 procent) tegenover Groningen, zoals gezegd, met honderd procent. Geen enkele andere Nederlandse uni versiteit heeft dit groeipercentage ge ëvenaard. Het is alsof Groningen zich hiermee heeft willen wreken over alle twijfel in vroeger jaren over de levens vatbaarheid van de Groningse universi teit geuit. De heer Piekaar vermoedt, dat het aantal van 42000 studenten, dat in het rapport van de commissie spreiding ho ger onderwijs voor 1970 wordt genoemd, reeds over enkele jaren zal zijn bereikt. Hiermede is dan weer voor de zoveelste maal de relatieve waarde van progno ses voor het wetenschappelijk onder wijs bewezen. Ds. Rullmann komt naar Holland terug Zuster A. J. Heidema, die jarenlang in In Indonesië heeft gewerkt, de laat ste tijd verbonden aan de kraamkliniek Panti Wilasa" in Semarang, hoopt op 3 juni in Nederland terug te keren. Ze zal niet meer naar Indonesië vertrekken, daat ze al lang gepensioneerd is. Dr. A. W. F. Rutgers, zendingsarts van de Gereformeerde Kerken, is tijde lijk uitgeleend aan de Basler Mission en zal op 31 mei naar India vertrekken. Hier zal hij gaan werken aan het zen dingshuis te Betgeri en speciaal ook met leprosen-werk worden belast. Begin augustus hoopt in ons land terug te keren DS. J. A. C. Rullmann, die de laatste 1% jaar in Argentinië waarne mingen verrichtte ten behove van de zending van de Gereformeerde Kerken. Nadat hij nog een bezoek van twee we ken aan Brazilië heeft gevracht, zal hij zich metterwoon in Baarn vestigen. Het is de bedoeling, dat Ds. Rullmann in Nederland zijn werkzaamheden ten be hoeve van Argentinië en Brazilië voort zet en dat hij in de een of andere vorm wordt ingeschakeld op het thuisfront van de zending. Een eventueel beroep op hem voor andere diensten kan beslist niet in overweging worden genomen. cale status aan de gehuwde vrouw. De huidige belastingwetgeving belemmert zijns inziens ernstig het werken van de gehuwde vrouw In loondienst. Daarom dient het inkomen van de vrouw niet langer bU dat van de man te worden ge teld voor de heffing van de Inkomsten belasting. Classis bemoeide zich met Ouderkerk Hervormde Kerk de vraag op of ambtsdragers, die om de een of andere reden niet aan het Avond maal durven deelnemen, wel ge handhaafd kunnen worden. Over het algemeen zegt men: „neen", maar in Ouderkerk zei men „ja", en daardoor is een ernstig con flict ontstaan tussen de plaatselij ke gemeente en een commissie van de provinciale kerkvergade ring. Over deze affaire heeft de plaatselijke predikant drs. R. T. Huizinga nu een artikel geschre ven in zijn kerkbode. Anderhalf jaar geled'en werd bij de classis Gouda een klacht ingediend bezwaar werd gemaakt tegen de verkiezing van twee diakenen, omdat zij niet aan het avondmaal gingen. De classicale commissie voor opzicht eiste dat er opnieuw verkiezingen gehouden zouden woorden. Met grote meerderheid werden toen dezelfde diakenen herkozen. Volgens de classicale commissie had drs. R. T. Huizinga dit moeten verhin deren. Deze diakenen hadden niet kandi daat gesteld mogen worden. In zijn artikel schrijft deze plaatselijke predikant nu: „Hoe streng is de classis Gouda opge treden tegen twee diakenen in onze ge meente. ZJj waren bij de jaarwisseling 1959-1960 herkozen, G'och ingevolge hun niet deelnemen aaan het H. Avondmaal mochten ze niet worden bevestigd. Hier- is wel vreemd. Alle lidmaten die niet niet onberispelijk van wandel, ze zouden deelnemen aan het Avondmaal zijn dus dus eigenlijk allen onder censuur moeten staan. Hiervan is echter nooit sprake. Worden nu zeer geziene, belijdenisgetrou- we mensen tot ambtsdrager gekozen dan worden ze vanwege hun niet ten Avond- „Dit is toch wel heel erg", vindt drs. Huizinga. „Onder deze uitdrukking wordt toch gewoonlijk iets anders verstaan. De kerkeraad wendde zich tot het breed mo- deramen van de Classis met verzoek om visitatie over deze zaak. Na overleg met het moderamen bezochten de visitatoren de gemeente Ouderkerk en kwam de uit spraak van de classis zulks na een bespreking met de voorzitter van de Pro vinciale Kerkvergadering en ook met de genen die een klacht hadden ingediend dat voor één zittingsperiode de diakenen toch weer zouden worden bevestigd. On danks gepleegd overleg verbood nu de prov. commissie dit. Niet de prov. kerk vergadering zelf dus, maar één harer bewindsman schrijft dit ln antwoord i de schriftelijke vragen, die de Tweed Kamerleden Van de Wetering (c.h.) i Van Eijsden (a.r.) onlangs over kwestie hebben gesteld. Dr. Veldkamp wijst erop, dat de n voorkomende openstelling op zondag zg. kerkdorpen in het zuiden des lan betreft, waar de kerkgangers uit omtrek na de mis hun inkopen kunr.: doen. De vaste Kamercommissie voort middenstand heeft zich bij de behanc ling van de Winkelsluitingswet 1951 t« gunste hiervan uitgesproken. Gedurende de eerste jaren na tostandkoming van deze wet zijn ordeningen betreffende het opensti_ van winkels op zondag getroffen met hi oog op het wonen op grote afstand vi het winkclccnrum. Thans stellen de g meenten geen regelingen meer v waaraan dit motief ten grondslag 1 Zelfs hebben enkele gemeenten de li ste tijd dergelijke verordeningen int bi trokken. „Slechts intrekking van II verordeningen door de gemeenterad g kan het aantal goedgekeurde verorr ningen betreffende winkelopens telli op zondag beperken", zo luidt het ai woord van de staatssecretaris op 1 verzoek van de beide Kamerleden o het aantal toestemmingen „drastisch ii beperken tot slechts die gevallen, wd] van bijzondere omstandigheden indA daad kan worden gesproken". C Personeel want, zo zegt hU, bij wlnkelopenstellii op zondag is meestal zeker waar bi kerkdorpen betreft geen of nagenw geen winkelpersoneel betrokken. W» dit wel het geval is, horen de gemeenu besturen of de Kamers van Koophani doorgaaans de plaatselijke organisati de verordening worden eventuele 1 langen van dit personeel mede in au merking genomen. Inschakeling van het Hoofdbedri; B schap Detailhandel bij goedkeuri: door de Kroon acht de staatssecretai niet doelmatig. Het binden van de gcr: keuring aan een termijn van twee fr wijst hij voorts als niet gewenst van hand, omdat de betrokken winkelif daardoor rust en zekerheid zouden od i beren. Van weinig belang acht de b windsman tenslotte het verstrekken v> een jaarlijks overzicht van de vrijst£ lingen, daar nieuwe gemeentelijke ve: ordeningen voor het 's zondags openste len van winkels nog slechts sporadis worden getroffen en het hier gaat o plaatselijke, soms zeer gedetailleerde n gelingen met een meestal beperkte doei stelling. De staatssecretaris is uiteraa; bereid desgevraagd de Kamer over concreet geval van een gemeentelijl winkelsluitingsverordening in te lichte Mogelijk _Hlde classicale opzicht terstond de meest ingrijpende beslissing. In hoger beroep werd dit be sluit door de prov. kerkvergaderings commissie gehandhaafd en ook de commissie uit de gen. synode kon geen reden vinden om deze uitspraak te ver nietigen. Toen zij in de loop van 1960 wederom met grote meerderheid van stemmen werden herkozen, greep de prov, kerkvergadering in. Weliswaar vallen de diakenen in eerste instantie niet onder het opzicht van de prov. kerkvergadering, ook was binnen de gestelde termijn niet bij vernieuwing een klacht tegen hen ingediend. De pre dikanten vallen echter wel onder dit opzicht en dus moest de predikant voor de provinciale commissie verschijnen. Daar kreeg ik te horen, dat ik had moe ten verhinderen dat de bewuste diake nen opnieuw op de verkiezingslijst voor kwamen en hierbij in mijn beleid tekort geschoten was. Ik antwoordde daarop, dat wanneer ik deze mensen van onbe sproken gedrag zou weren ik mijn bc- voegheid juist te buiten zou gaan. Nergens geeft de kerkenorde hiertoe enige grond, terwijl de bevoegdheid tot verkiezing van kerkeraadsleden te Ou derkerk geheel bij de gemeente berust. En in de gedane beslissing stond wel, dat de keuze van de herkozen diakenen niet kracht bleef, doch met dat deze en niet opnieuw mochten worden gekozen, waar juist de wens was uitge sproken dat de grond van de bezwaren tegen hen naderhand mocht wegvallen. Tegenhouden Nu werd mij gezegd dat ik een herver kiezing had moeten tegenhouden op grond van Ordinantie 1 art. 16 lid 1 van de ker kenorde. Dakr staat echter dat alleen lid- Hoe dat aar weer kon? We zijn beluisterden geneigd te denken dat het bepaald was om de ker keraad op de proef te stellen. Of deze soms, alles als kerkrechterlijk onjuist schouwd. zijn gang gaan zou, inplaats van in de langdurige kerkelijke weg hier tegen op te komen. En dan zou de zaak gauw bekeken zy'n geweest. Met roep op de kerkenorde en het eens gege ven ja-woord der ambtsdragers zijn meermalen zulke kerkeraden afgezet. Al deze moeite en nog veel meer is veroor zaakt door de strenge hantering van de synodale richtlijnen inzake het H. Avond maal in onze classis. En gaat men ii hoger beroep, dan wordt er weinig meei gekeken naar motieven en achtergron den. Het feit ligt er. de ambtsdragers gaan niet ten Avondmaal en worden uit gesloten. Men zegt niets aan de classicale uit spraak te kunnen veranderen. Maar de uitspraken der verschillende classicale vergaderingen en ook van de provinciale zijn lang niet altijd gelijk in dezen. Dat is het grote bezwaar. De rechtsongelijk heid die door dit alles in de kerk ont staat. Men wacht tot er ergens een klacht komt. Daar wordt dan het mes in de kerkeraad gezet. En zo zie; verbittering dan verbetering meente komen. Een enkel persoon, Maar in een andere gemeente laat alles bij het oude. Veel eerlijker zoi zijn aldus drs. H. als men dan ten slotte door middel van kerkenordelijke bepalingen en de visitatie alle ambtsdra gers die niet ten Avondmaal gaan uit de ambten zette. Maar dan zou er overal grote reactie komen. Dan zou de kerk zien, welk een probleem er werd opge worpen. Een probleem dat niet ineens met een tuchtmaatregel kan worden afge daan. Waar blijft trouwens het herder lijke van deze richtlijnen, als- het zo ter stond in de weg van de kerkelijke tucht gebracht wordt?" Tot zover de ontboezeming van drs. Huizinga. Over deze kwestie zal dus het laatste woord nog wel niet zijn gespro ken. Krachtige bestrijdin; van pijn of griep, zonder de maag vai streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemd geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hel wereld beroemd zijn geworden. Een van de» middelen Is Chefarox en dient In het bijzond» om de maag te beschermon. Ook zij die et) gevoelige maag hebben kunnen zonder te zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is W Ideaal middel om pijn of griep snel en dot1 li treffend te bestrijden. - Centraal college voor O tr medische specialisten In aanwezigheid v: onderwijs, kunsten mr. J. M. L. Th. Cals heeft de votf zitter van de Koninklijke Nederlands t maatschappij tot bevordering dam het centraal college voor de erke ning en registratie van medische s; fi cialisten geïnstalleerd. Dit college, da'.-jj overleg tussen de regering en de ms: schappij tot stand is gekomen weg» een wijziging in de regeling betreffen' opleiding en erkenning van medisd specialisten, gaat zich bezighouden de erkenning van opleiders, opleiding»» richtingen, opleidingsprogramma's ent? kenning van specialisten. Tot nu toe f schiedde de regeling van deze mater» in de privaatrechtelijke sfeer. In Italië zijn gisteren anderh»'- miljoen landarbeiders voor achtenvee j tig uur in staking gegaan om de socii le verzekering verbeterd te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2