dokter regan Eichmann jr. ontkent de moorden van zijn vader m Z m ffl m RODENT Eichmann sleutelfiguur in uitroeiingsproject Vier jongemannen uit Goor omgekomen telchïsïfi. half zwaar dubbel lekker MAANDAG 29 MEI 1961 Uam-rruug 99 (Eerste publicatie) 1 1 W Wt r t a 9 9 m «n m s» e a 3 m 0 a a S 3 a fe e Zwart: 2, 8, 9, 10, 14, 16, 18. 19, 24, 27. 35, 36, 45. Wit: 17, 25. 26. 30. 33. 34, 38. 39. 40, 42, 43, 44, 46, 47. Terwille van de fraaie afwikkeling van een probleem knijpt men wel eens een oogje toe voor een zwarte schijf op 45 zonder dat er een witte op 50 tegenover staat. En dit probleem van de heer J. v. d. Boogaard uit Rotten dam is bijzonder fraai werkelijk een kluif, ook voor geroutineerde op lossers! Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 99 De stand der stukken in de retro- gade-analyse van de heer Hoeg was: 1 Wit: Kd7, Lal, pi e6. Zwart: Kf6. Is deze stand, met zwart aan zet, mogelijk, zo vroegen wij. Antwoord: I Ja. De witte pion komt van d4 en op e7 heeft een zwarte pion gestaan die door de witte en-passant genomen is. Het spelverloop was dus 1. d4d5f, e7e5; 2. d5xe6 e.p.f Bridge De oplossing vafi het 6 hartenspel is als volgt: Gezien West's volgbod van 1 schop pen moet Zuid de Westspeler taxeren op schoppenheer, vrouw en ruiten aas. Het is nu mogelijk om West in een dwangpositie te brengen en wel op de volgende wijze: Zuid haalt in 3 ronden de troeven zruit, maakt klaveraas West be kent niet meer en snijdt vervolgeni op klaverboer bij Oost. Hierna incas seert Zuid klaverheer. 6 en troefboer (in de dummy gaan hierop 3 schop pen weg). We zien daii de volgende eindfiguur: A 10 Zuid speelt nu zijn laatste troef en West zit in dwang. Gooit West schop penvrouw weg, dan maakt Zuid 2 slagen in schoppen en staat de laat ste slag af. Zet West ruitenaas sec, dan gaat in Noord schoppen 10 weg, waar na een kleine ruiten wordt nagespeeld en Zuid de rest heeft! JACK DIAMOND. kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. oude inhoudsmaat afk.2. graansoort; 7. spil van een wiel; 9. moeraskoorts; 12. tam; 13. gaf felvormige stutpaal: 15. vogel: 17. slede; 18. rolrond hol voorwerp; 20. af korting van item; 21. stuk bouwland; 22. gem. in Drente; 23. rechten inbe grepen (afk.); 24. Europeanen; 26. bij woord; 27. achting; 28. oude lap; 29. telwoord (Eng.); 33. wilddief? 37. tel woord; 38. dierentuin; 39. ontkenning (Eng.). Verticaal: 1. oud gewicht (afk.); 2. oeet; 3. telwoord: 4. gem. in Gelder land: 5. bijwoord; 6. kikkerkuit; 8. mu zieknoot; 10. vogel; 11. telwoord; 12. maand van het jaar; 13. soort kers; 14. balk; 16. kubieke meter; 18. steen: 19. kippenloop; 25. kunstmens; 30. gebod: 31. vruchtje; 32. uitroep; 34. railroad (afk.); 35. de Griekse lgtter p: 36. mu zieknoot. >,i en Er zijn geen Joden omgekomen Adolf Eiohmanns 25-jarige zoon Klaus, die op het ogenblik in Wash ington is \om een boek te schrijven, heeft in een interview met de Wash ington Post verklaard, dat zijn vader beslist niet schuldig was aan de weerzinwekkende misdaden, waar van hij wordt beticht „Het is een kinderlijke beschuldiging", aldus Eichmann junior. „Er "zijn geen vijf miljoen Joden omgekomen. En ook geen vijf, geen vier, geen drie en zelfs niet twee. Zij zijn niet omgekomen. Dit zijn uit de lucht gegrepen cijfers." .Mijn vader zou dergelijke misdaden nooit hebben kunnen begaan", aldus Klaus, „drie jaar lang heeft hij Joden gered, maar zullen zij voor hem getui gen? Nee. dat krijg je uit geen Jood los". „Ik heb zelf een onderzoek naar de beschuldigingen ingesteld en mijn vader is onschuldig aan alles, waarvan hij be ticht wordt. Het enige wat zij hem ma ken kunnen, is dat hij dingen heeft ge daan als het toestaan, dal Joden Duits land en de bezette landen verlieten." BORM.4i\'l\' LEEFT In het vraaggesprek zei hij ook dat Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann nog steeds in leven is. „Maar»ik zeg niet aar Bormann woont". Eichmann zou graag eens met een pries ter willen praten, maar op het ogenblik gaat dat nog niet want hij wordt te zeer beslag genomen door zijn verdediging. Dit heeft Eichmann's verdediger, Robert Servatius, verklaard in een vraaggesprek met de Baskische priester Inaki de Apaiazu die het proces in Jeruzalem voor Argentijnse bladen verslaat. „Voor zover ik weet", aldus Servatius, „wil Eichmann graag van gedachten wis selen met een onderlegde en vooraan staande Jezuïet." Desgevraagd zei Ser vatius dat de Israëlische rechters objec tief trachten te zijn. Het zijn niet de rech- maar door het Israëlische parlement aangenomen wetten, die de rechtbank van haar „neutraliteit" beroven. „Wat denkt u van de zogenaamde col lectieve verantwoordelijkheid van het Duitse volk?", zo vroeg de Baskische priester. „Die bestaat niet. Alleen de i-leiders zijn,verantwoordelyk voor de misdaden in de oorlog begaan. Zij heb ben het Duitse volk misleid", aldus Ser in de afgelopen weken zijn in Oosten- jk in verband met het proces-Eichmann Jeruzalem, negen personen gearres teerd op verdenking van deelneming aan misdaden in de nazi-tijd. Het betreft dr. Egon Schönpflug, tegen wie .inmid dels een aanklacht is ingediend, de vroe gere politiechef dr. Franz Ratzenberger, die betrokken zou zijn geweest bij de moord op Joden in Berditsjef en drie medewerkers van Eichmann namelijk Franz Novak, Hermann Höffle en Franz Muhrer en enkele anderen. BEWIJSMATERIAAL De openbare aanklager In het proces- Eichmann zal deze week bewijsmateriaal overleggen waaruit moet blijken dat Adolf Eichmann precies op de hoogte van de aantallen Joden die in de gaskamers van Auschwitz werden om gebracht statistieken waarover zelfs de commandant van Auschwitz, Rudolf Hoess, niet de beschikking had. Overleg ging van dit materiaal is bedoeld om de bewering van de aanklager te staven dat Eichmann de feitelijke leider was 'an de doelbewuste massamoord op de Joden in Hitler-Duitsland. Hel bewijsmateriaal is vervat in het -erslag van een gesprek dat begin 1946 heeft plaatsgevonden in de gevangenis te Neurenberg tussen Goering en ex- commandant Hoess. Dit gesprek vond plaats via dr. Gustav Gilbert, een New Yorks psycholoog die destijds als kapi tein van het Amerikaanse leger opdracht had studie te maken van de psychologie der nazileiders. Dr. Gilbert zal maandag of dinsdag als getuige in het proces ver schijnen. Het gesprek vond plaats kort voordat Goering tijdens het Neurenbergse proces het woord zou voeren om zioh te verde digen en kort nadat Hoess door de Britten Noordwest-Duitsland was opgespoord gevangen genomen. Goering had dr. Gilbert destijds om „een gunst" verzocht. Hij zei gehoord te hebben dat er in Auschwitz 2.5 miljoen Joden waren om gekomen en hij sprak zijn verbazing uit 'er dat cijfer Hij betwijfelde of het technisch mogelijk was. De Amerikaanse officier bracht Goe- rings verzoek om inlichtingen over aan nieuw \RATTEN- muizen-\pasta VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT Hoess en kwam terug met het volgende antwoord: Hoess zelf beschikte niet over de cijfers omdat hij opdracht had aan het eind van elke dag de gegevens te vernietigen. Maar, zo zei Hoess, Eich mann had het over 2% miljoen „en als Eichmann dat zei dan moet het waar Hoess zelf betwijfelde het echter en dacht dat het dichter in de buurt van an derhalf miljoen zou zijn, maar hij her haalde dat hij Eichmanns cijfers zou aan vaarden als zonder twijfel de juiste. Hoess werd in Auschwitz opgehangen te genover de gaskamers. De komende week zal bewijsmateriaal worden overgelegd uit de verschillende dodenkampen, voornamelijk Auschwitz en Maidanek. Er zullen in de rechtszaal ook films worden vertoond, waaronder enige films die op de Duitsers zijn buitgemaakt over het werk van de Einsatzkomman- do's, de speciale eenheden die in Oost- Europa een miljoen Joden, zigeuners en partisanen hebben uitgemoord. Amerikaans psycholoog ALS eerste getuige a charge op de werkelijk doen geloven dat u (van de vandaag gehouden 55ste zitting van iod*n> hH'mon' het proces tegen Adolf Eichmann is een vooraanstaand Amerikaans psycholoog, prof. Gustaave M. Gilbert, in de getui genbank verschenen. Hij legde verklaringen af over ge sprekken die hij tijdens het oorlogs- misdadigersproces te Neurenberg in 1946 met belangrijke nazileiders heeft gevoerd. Prof. Gilbert deelde mee dat hij de belangrijkste beklaagden in Neurenberg intelligentie- en persoonlijkheidstests had afgenomen omdat dit van groot be lang werd geacht om de nazi-mentali teit te leren begrijpen. „maar ze waren het er wel over eens dat uitroeiing der joden) helemaal niets wist"? Kaltenbrunner, aldus het relaas de getuige, antwoordde: „Nee, met de uitroeiing had ik niets te maken. Dat werd allemaal gedaan door Heydridh en Eichmann en de mannen in de kampen." Nadat Dieter Wisliceny, een medewer- er van Eichmann, in Neurenberg ver klaringen had afgelegd, had prof. Gilbert met Goering gesproken. Deze vertelde hem „dat Wisliceny een kleine „Schwein- hund" was die groot lijkt omdat Eich- niet is". De naam van Eichmann werd in de gesprekken met nazi-leiders vaak genoemd, aldus de getuige, en al lengs ontstond er een „duidelijk beeld" m Eichmanns roL Kaltenbrunner en Pohi, zo vertelde prof. Gilbert, probeerden elkaar de juris dictie in de schoenen te schuiven voor dc schuld aan de uitroeiing der Joden „Ik stond in dagelijks en intiem contact met alle beklaagden in Neurenberg," zei prof. Gilbert die verbonden is aan de uni versiteit van Long Island. Hij verklaarde dat hij het respect en de volle medewer king genoot van alle Neurenbergse be klaagden. De dagboeken w« met de nazileiders prof. Gilbert naar arin de gesprekken varen vastgelegd, had Jeruzalem meegeno- Eichmanns verdediger dr. Robert Serva- us maakte bezwaar tegen het als be wijsmateriaal aanvaarden van de door prof. Gilbert af te leggen getuigenverkla ring, omdat dienstgesprekken met d« nazi-misdadigers slechts een „getuigenis in horen zeggen' zou zijn. Na kort overleg besloot het hof de ver. klaringen van prof. Gilbert te aanvaarden. Openbaar aanklager Gideon Hausner deel- ïee dat het getuigenmateriaal zich bezig zou houden met gesprekken die prof. Gilbert had gevoerd met maarschalk Goering. minister van buitenlandse zaken Von Ribbentrop, veldmaarschalk Keitel, izi-gouverneur van Polen Hans Frank, concentratiekampbeheerder Oswald Pohl. SS-gen. Otto Ohlendorf, Auschwitz-i mandant Rudolf Hoess en het hoofd der Sicherheitsdienst Ernst Kaltenbrunner. Prof. Gilbert verklaarde dat Goering hem had gezegd dat de uitroeiing va Joden geschied was „onder jurisdictie van Himmjer en zijn jongens, (chef- sicherheitsdienst Reinhard) Heydrich, Eichmann enzovoorts". Gilbert vertelde naar Kaltenbrunner te zijn gegaan. Hij vroeg hem: „Wilt i Eichmann erbjj betrokken „Auschwitz-commandant Rudolf Hoess scheen niet in staat te zijn over het ult- roellngsprogramma te praten zonder dc i van Eichmann te noemen. Het werd mjj ellengs duidelijk dat deze man (Eich mann) een sleutelfiguur Jn het uitroelings- programma moest zijn geweest". Hoess had in zijn memorandus ver klaard dat ook hem het cijfer van mil joen hoog voorkwam, maar dat hij er geen zekerheid over had omdat hij de dagcijfers moest vernietigen. De installa ties in Auschwitz tussen 1941 en 1945 hadden er echter wel de capaciteit had Hoess verklaard en daaraan voegde hij toe dat Eichmann in april 1945 Himmler een volledig rapport erover 1 uitgebracht. Kort geding over verbouwing Op 31 mei zal de Haagse rechtbank uit spraak doen in een kort geding, dat in verband met de uitbreiding van net eta blissement ,.De Vliegende Hollander" aan de galerij Gevers Deynootplein in Sche- veningen aanhangig is gemaakt. De heer Stevens, exploitant van enige amuse, mentsgelegenheden. heeft dit aangesnan nen tegen de N.V. Zwolsman, eigenaresse van de panden op de bewuste galerij. De heer Stevens heeft bezwaar tegen de verbouwingswerkzaamheden, db hij meent, nadelig zijn voor zijn s zaken en waarvoor de exploitant v Vliegende Hollander" toestemming heeft gekregen. Ver j aars geschenk Prins Bernhard bijna gereed Ongeveer midden juni denflot men een proeitocht te kunnen maken met heft mo torjacht, dat het Nedertands bedrijfsleven prins Bennhard bij diens vijftigste ver jaardag gaat aanbieden. De Prins heeft toen hij afgelopen week een bezoek aan Alkmaar bracht, al een kijkje genomen op de werf waar het schip in aanbouw is. Het stalen vaartuig, dat een lengte over alles van 12.90 meter krijgt, is bedoeld zonder vaste bemanning te worden iren. In het voorschip is een klein» tweepersoons slaaphut aangebracht, met daarachter een toilet met douche en een keuken. midscheeps gelegen salon is betim- merd door de bouwwerf met de heer J. Schuil, binnenhuisarchitect, als acfrviseur oor de kleurencombinatie. In de stuurstand zijn de bedienings handles voor de motoren en diverse me ters ingebouwd. De boot wordt uitgerust met een mag netisch kompas, echolood, log, richting- zoeker en „ship tot 6hore"-telefonieinsta!- Iatie. De machine-installatie bestaat uit twee motoren van elk 180 pk bij 2800 omw. nin., die eftk via een tandwieloverbreng- ng de schroeven aandrijven. Kon. Wilhelminai'onds kreeg f2.260.000 De Nederlandse vereniging tot steun lan het Koningin Will.elminafonds voor de kankerbestrijding is zaterdag in Ven- lo bijeengekomen voor haar algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, mr. J. Th. Bonnerman. dat de vereniging weer een gunstig jaar achter de rug heeft. De inkomsten wa ren weliswaar niet gelijk aan die over het voorafgaande jaar, doch dit is over eenkomstig de verwachting, aangezien '959 in verband met het jubileum aantal bijzondere acties gevoerd kon worden. De inkomsten zijn daar door wel lager, doch bevredigend. Het batig saldo, dat aan de gelijknamige stichting kon worden afgedragen, be droeg ruim 2.260.000. De collecte heeft ruim negen ton aan inkomsten opgele- NCRV looft een auto uit Der traditie getrouw gaat de NCRV gedurende de zomermaanden de radio luisteraars weer betrekken bij een wed strijd, waaraan iedereen, lid of geen lid, mag meedoen. Deze keer wordt het: de route raden, welke een radio-woon wagen gedurende zeven weken achter een gaat volgen, het schatten van het aantal af te leggen kilometers en het raden van de vijftien plaatsen in Neder land, welke de wagen gaat aandoen. Er zal, nu niet alleen op donderdag maar ook op maandagavonden worden uitgezonden. Op donderdagavond as. (1 juni) wordt het echter belangrijk: dan moet uit de voorbereidende uitzending alles in één keer tevoorschijn worden ge puzzeld en binnen twee weken moet die inzending binnen zijn. Pas op don derdag 15 juni begint de eerste uitzen ding uit de wagen en men kan dan telkens horen, of men de route goed had geraden. Er worden tijdens de uitzendingen prijzen gegeven, maar de hoofdprijs wordt op donderdag 3 augustus in het laatste programma uitgereikt. Die hoofdprijs is een auto. Aangezien de radio-woonwagen door paarden wordt getrokken, zal de uit zending „Man en paard" heten. In de woonwagen zit natuurlijk Goos Kamp huis met een technicus en in de studio houdt Johan Bodegraven de teugels in handen. Tijdens de uitzendingen zullen bij de wagen allerlei bekende artiesten optreden. eind i het De Nederlandse Antillen hebben on langs het speciale fonds van de Verenig de Naties bijstand verzocht. In verband hiermede zal binnenkort het bureau -technische bijstand drae deskundi- naar Willemstad stiunen om de An tilliaanse regering bij te staan bij de de finitieve aanvraag van hulp aan het fonds, de Brit Carman, deskundige ten aanzien van water, een Canadese mijn- bouwkundige en een econoom. Zij ko men 15 juü aan en zullen zes weken Ambtenaren werken tot half zes Nu m. i. v. 1 juli voor het Rijksperso neel dat 48 uur per week werkt, de ar beidstijd tot 46 uur wordt verkort, zal de dagëlijltse werktijd 9 uur en 12 minu ten bedragen. Van l januari 1962 af wordt deze werktijd 9 uur. Voor de 41 li-uur-werkers zal van l juli af de dagelijkse werktijd 8 uur en 15 minuten worden. Zy blijven op de departementen om 830 beginnen. De mid dagpauze wordt teruggebracht tot 45 mi nuten (tussen 12.45 en 13-30 uur). De mid- dagdiensttijd wordt verlengd tot 17.30 uur. Spoedig komen nog aanwijzingen over- enige rechtspositionele regelingen, met name over de overwerkvergoeding, de ploegen- en onregelmatige dienst, de bij zondere uurloonregelingen en de verlof regeling. Auto botste tegen boom President Kennedy voor Eurovisie Aan het bezoek van president Ken nedy van de Ver. Staten aan Frankrijk, zal de Franse televisie een aantal directe Eurovisie-reportages wijden. Dit zal de eerste maal zijn, dat de nieuwe president voor de Europese televisie verschijnt. De NTS neemt van deze recht streekse uitzendingen de volgende over: op woensdag 31 mei van 10.20 10.45 uur aankomst van de president op het vliegveld Orly en van 6.25 6.45 uur de kranslegging hij de Are de Triomph. Voorts op vrijdag 2 juni van 23 uur de persconferentie in het Palais Chaillot. Laatstgenoemd uur kan nog gewijzigd worden. Deltawerken op het beeldscherm In de reeks televisiedocumentaires die de NTS heeft laten maken over de Deltawerken, wordt morgen, dinsdag avond de derde aflevering vertoond. Ditmaal gaat het over de strijd tegen het zout. Zoals u dan zult zien, speelt de uit voering van het Deltaplan een belang rijke rol bij het tegengaan van de toe nemende verzilting van de Nederlandse bouwgrond in het westen des lands. Het scenario werd geschreven door Fred Brettsohneyder. die ook de regie heeft gevoerd. Com meniaar Circus in de show De laatste TV-toto van de VARA had zaterdagavond) een haast circusachtige allure. Het mocht allemaal wat kosten, deze avond, want niet alleen werden 'un heinde en ver levende dieren aangevoerd om eventjes in het beeld te verschijnen, maar ook de cadeaus voor dc prijswinnende Rotterdamse meisjes en niet gering: fietsen, radio met pick-up. een gasfornuis en maar liefst complete zeilboot. was een ijsvloertje gelegd om Joan nappel rondjes te laten maken en nummertje ijshockey te vertonen. J Voor Annie de Reuver werd een echte ponyu agyt opgereden met een bijzon- der schiq/htig paardje ervoor, Paul Com mons kreeg (voor een halve ml- Jnuut) zijn geit uit het toneelstuk ..De J getatoueerde roos" compleet met haar J allerliefst jonkje op bezoek en ten Z slotte kwam er eventjes een circus- 2 olifantje op de proppen. De verkeers- politie in Rotterdam (waar hét circus t) en die van Hilversum hadden een vliegensvlug transport mogelijk ge- 2 maakt en de olifant deed vriendelijk kunstjes en vergastte zich aan de bloe- men rondom de ijsvloer. Er waren neger-acrobaten met een X verbluffend staaltje van lichaamsbe- X heersing, er was een Engels zangeresje. 2 kortom, het kon niet op bij deze slot- 2 shou', die door al dit vermaak een bij- 2 zonder leuk kijkspel werd. vanavond OMSTREEKS half twee in de af gelopen nacht zijn in Winters wijk vier jongemannen uit Goor om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij reden, met grote snelheid tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde even buiten de bebouwde kom van Winterswijk, op de rijks weg naar Groenlo. Erakele bromfiertsere -hebben gezien hoe de kleine personenauto, die meit grote snelheid reed. een Slingerende beweging maakte en vervolgens met een harde slag tegen een boom botste. De wagen werd vrijwel in tweeën gescheurd. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. els, 4. Waspik, 9. iets, 11. Noor, 12. venster, 16. eel, 17. Ir, 18. nadeel, 21. Ina, 22. als, 23. Modena, '5. as, 27. som, 28. aanslag, 31. gala, !2. knel, 34. benard, 35. dis. Verticaal: 1. ei, 2. lev, 3. steeds, 5. ant, 6. soes, 7. por, 8. Ir, 10. snee. 13. -lem, 14. braam. 15. snaak. 17. Inn, als. 20. löss, 21. iemand. 24. dolk, 26. gala. 28. aan, 29. nar, 30. gei, 31. ge, 33. L.S. lie poësle van die lendaagse 15 Hij meende even een glans als van staal in zijn moeders ogen te zien. Nu wist hij, dat hij haar ge wapend had tegen allen die het huis tijdens zijn afwezigheid zouden kunnen belagen. Door zijn woorden had hij haar gesterkt en dat was alles wat hij voorlopig kon doen. Dat, en werken tot aan de dag waarop hij haar het leven gemakkelijker zou kunnen maken. „Ik ga nu maar koffie zetten," zei Ruby. Met een zucht legde zij het bankboekje weer op zijn plaats. „Iedereen zal wel op het avondeten zitten te wach ten. Maar ik vraag mij af of wij bedden genoeg hebben om ze allemaal te kunnen laten logeren." „Je kunt mijn bed ook aan iemand geven," zei Adam, terwijl hij de hand van zijn moeder losliet. „Ik heb nog een hele reis voor de boeg en doe er dus maar het beste aan, direct op stap te gaan." Hij verliet het huis met vier dollar op zak. Op zondagavond bevond hij zich aan de rand van Omaha, de hoofdstad van Nebraska. Daar gaf hij zijn laatste twee dollar uit voor een kamer in een hotel. Zo zou hij tenminste gewassen en geschoren maandagmorgen aan het werk kunnen gaan. „De chefarts moest eens weten," dacht hij, terwijl hij door de ochtendnevel naar het ziekenhuis stapte, „dat een van zijn assistenten, Adam Regan ge naamd, drie dagen en vier nachten als verstekeling met een goederentrein is meegereisd om op zijn post te kunnen komen! EVA Zij had prachtig zwart haar, dat een scherp con trast vormde met haar witte gesteven verpleeg stersmuts; een weerbarstig krulletje sprong altijd van onder de knot in haar nek te voorschijn. Diep donkere ogen had zij. Ofschoon zij jong was, her innerde zij dokter Adam aan zijn moeder, telkens als hij naar haar keek. Hij deed zijn best, niet te dikwijls naar haar te kijken. Soms meende hij in haar ogen een sprankeling te zien, iets van spot. en dan, dat voelde.hij, bloosde hij telkens. Ellen McCarty heette zij. Zo stond het op de ver schillende kaarten waarop zij in verband met haar dienst werd genoemd, maar iedereen in het zieken- door Helen Topping Miller huis noemde haar „miss Mac". De dokters riepen zelfs kortweg „Mac!", maar zij hoefden haar niet vaak te roepen, want zij stond al naast hen en reikte hun het instrument dat zij nodig hadden al aan, voordat zij er om vroegen. Die miss Mae wist meer van de gang van zaken bij een operatie ai dan wie van de assistenten ook. daarvan was hij Rustig stond zij voor hem, hield de dampende rubber handschoenen voor hem open en deed ze hem aan. Daarna verhief ze zich even op de tenen, om zijn witte muts wat vaster op zijn hoofd te drukken. „Opgepast, dokter," zei ze, „u assisteer) vanmorgen dokter Feil." „Wat moet er gebeuren?" mompelde Adam ach ter het masker voor zijn mond. Dokter J. Stanley Fell had een goedverzorgc snorretje en een blanke huid: aan de manier waar op hij zijn hoofd een beetje schuin hield was hel te zien hoe belangrijk hij zich voelde. Hij was d t dokter van de „grote wereld", de gedistingeerde chirurg; Adam had gehoord dat je er in elk zieken huis wel een van dat type vond. Hij reed in een grote, zwarte wagen, met veel glas rondom en had een vrouw die naar dure parfums en soms ook naar sterke drank rook. Er werd gemompeld, dat zij zo luchtigjes met geld omsprong, dat dokter Fell> on danks zijn hoge honoraria, genoodzaakt was te speculeren. Miss Mac schoof Adams masker recht. „Hij be handelt een tumor, waarschijnlijk niet veel bijzon ders. Als het werkelijk niet veel om het lijf heeft, zal hij wel teleurgesteld zijn: hij zit namelijk te springen om met radium te experimenteren." „Zo'n tumor is altijd maar een bloederige knoei boel," gromde Adam. „Ik had zo gehoopt dokter Abercrombie vanmorgen te mogen assisteren bij de verwijdering van een nier." „U hebt geen hersens in uw hoofd, maar nieren," zei zij, terwijl zij hem een vriendschappelijk duw tje gaf. „Een operatie als die welke Abercrombie gaat doen, zou mijn vader hebben kunnen redden als we er op tijd bij hadden kunnen zijn," zei Adam. „Ze hadden mijn vader, de goede oude baas, ook door een operatie kunnen redden." zuchtte miss Mac. „Iemand had alleen maar de fles waaraan hij verslaafd was behoeven weg te nemen en stuk te smijten." „Waarom moest-Feil juist mij hebben voor dat gezwel? Ik mocht tot nu toe niets van zijn ether ruiken." „Hij vroeg speciaal naar u." „Schiet op, dokter. Er wordt op u gewacht," be zat zij. „Voed mijn desillusies niet, Mac." „Schiet op, Regan. Sta uzelf daar niet in die toga e bekijken." „Toga" noemde zij zijn witte jas! Opeens moest hij aan die toga denken, die hij nooit had gedra gen. nu bijna twee jaar geleden. Misschien had de voddenman hem wel voor een paar dollar gekocht. Hijzelf zou nu best een paar dollars kunnen ge bruiken. Iedere maand stuurde hij geld naar huis, •naar nu moest hij toch ook een beetje gaan spa ren. Over een maand of zes zou hij zijn stage heb ben volbracht. Ruby schreef zelden en zij meldde nooit veel nieuws. Zij woonde nu met haar man bij moeder in. De houtzagerij had maar voor de helft van de tijd werk. Er waren mannen bij moeder geweest om te spreken over de aankoop van de grond die onder water gezel zou worden. Er zou een dam komen en een kunstmatig meer. Heel wat mensen zouden moeten verhuizen. Er was niet veel koren geweest, dit jaar, en ze hadden een paar varkens moeten verkopen. De vier inzittenden, in leeftijd varië rend van 20 tot 24 jaar .moeben op slag dood zijn geweest. Hun namen zyn G. H. Welberg. 22 jaar. zijn 21-jarige broer H. B. J. Welberg, B. J. M. Andriessen, 21 jaar, en H. Deijk, 23 jaar, aMen uit Goor. Overweg: 2 doden Op een met automatische knipperlich ten beveiligde spoorwegovergang tussen Dorst en GLlze-Ryen is zondagmiddag een bromfietser met duo-passagiere door de trein Amsterdam-Eindhoven gegre pen. De 22-jarige berijder van deze bromfiets, C. W. Verweimeren, en het 12-jarige meisje P. J. C. van Bijnen, dat als duopassagiere meereed, kwamen hier bij om het leven. Beiden waren afkom stig uit Teteringen. De knipperlichtinstal- latie werkte normaal. Vermoed wordt dat de bromfietser, toen hij een goede rentrein zag passeren, niet de uit ander? richting komende trein heeft opgemerkt. Eén zaterdag vrij per 4 weken in landbouw Tussen de werkgeversorganisaties (Hol landse MaatschappU van Landbouw, Chr. Boeren- en Tuindersbond en Land- en Tuinbonwbond) enerzijds en dc werkne mersorganisaties (Alg. Ned. Arbeiders bond, Ned. Cbr. Landarbeidersbond en Ned. Kath. Landarbeidersbond) ander zijds Is overeenstemming bereikt, wat be treft een nieuwe regeling van de arbeids tijd in de landbouw. Met Ingang van 1 mei J.L zal er eens per vier weken (dus niet per maand!) een vrije zaterdag worden gegeven. De regeling loopt af per 1 mei 1962 en betreft dus dertien vrije zaterdagen. Voor het district Midden Zuid-Holland bestaat deze overeenstemming voor de verschil lende groepen „akkerbouw" en „losse ar beiders". zowel over de arbeidstijd als over de lonen. Deze zal te zijner tijd in de c.a.o. worden opgenomen en dient dan uiteraard nog door het college van rijks- bemiddelaars te worden goedgekeurd. Het juiste bedrag van het verhoogd» weekloon is inmiddels vastgesteld. Dii kon nog niet gebeuren voor dc groer ..veehouderij-arbeiders", waar het over leg over de regeling van de arbeidstijd nog niet tot overeenstemming heeft ge leid. Het district Midden Zuid-Holland om vat de gemeenten Benthuizen, Hazers- woude (dorp), Waddi-nxveen (ten westen van de Gouwe). Zevenhuizen, Moerkapel- le, Blelswijk. Bergschenhock en Zoeter- Om 8 uur begint het NTS-journaal daarna is de beurt aan de NCRV. Begonnen wordt met Memo, daarna r weer een film in de serie „Vader t het beter" en om 8.55 uur wordt de rubriek „Van de grote naar de kleine k" besloten met optreden van verscheidene acteurs die hieraan eer der meewerkten. Ds. O. Jager zal de dag besluiten. vanavond 0 Om 8.15 uur kunt u bij de NCRV luisteren naar het eerste deel van het hoorspel „Pastorale", bewerkt naar de gelijknamige roman van Nevil Shute door Menno de Munck. Om 9.25 uur speelt de pianist Arthur Rubinstein werken van Chopin en om 11.05 uur begint een nieuwe muziekserie: cause rieën van Jaap Geraedts over „De i wegen van Bartók. i 0 Over Hilversum II zendt de VARA uit. Om 8.35 uur kunt u luisteren naar het klankbeeld „Eén van deze kinde ren,...", over het thema „onmenselijk heid" met als achtergrond het proces Eichmann, geschreven door Piet Heil. Na wat ontspanningsmuziek volgt om 9.45 uur een concert, te geven door hel Brabants orkest o.l.v. Hein Jordans. Op liet programma staan Sinfonia in Es van J. Chr. Bacli en het 3e pianoconcert van Prokofieff, solist is dan Nikita Maga- loff. Tot slot, na het nieuws, speelt het orkest de 10e symfonie van Shosta- Programma voor morgen 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 18.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 9.35 Wa- 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters P 10 15 Lichtbaken, lezing 10.25 Gram 10.50 Helde» estlging van het Christendom ln dc van Rome, door dr M J Vcrma- 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Mcmojan- DOBBELMANN (dubbel) LEKKER MAN! 22.00 Orgelreclta) 7-'22 5 w«» uiaiu. »ri i i-50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws «■-9.00 Gym v d vrouw 9.10 De grocn- i o C 915 Gram 940 Morgenwijding 9.55 J Boexbespr 10.00 Gram 1050 V d kleuters Z 11.00 Planorecital 11.15 V d zieken 12 00 J Orgel en cello 12.20 Ultz v d landbouw Land- en tulnbouwmeded 12.33 Lich- ïuz 13.00 Nws 13.15 Meded of gram Bcursbcr 13.30 Promcnade-ork en - t i'TÏ0 Kamertrln H to Schoolradio 15 00 Lichte muz 15.30 Het Continent van lc dollar, lezing 15.45 Tenor en plano ?'2S SraiTl, I6'30 V d )pu*d 1730 Gram 7.o0 Dc dierenwereld en wij. pranlli- -ït. 2ri.it:" 19.00 Paris i 7 Butterfly, 20.00 Nw 9.05 Madam 20.05 Gra» Z 21.00 Speurwerk wijst "•lankbeeld 21.25 Gram 22.00 Viool en jea-nX* a" Z Televlsleprogr. NTS: 20.00 Journ 20.20 JMlmrep 20.40—22.05 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7