Zuid-Afrika nu belegerde veste ZEVENTIEN NIEUWE ARRESTATIES Nieuwe arrestatiestroom overspoelt Zuid-Korea Jjh een fojittz ky, Verzoek wapenleveranties aan Laos te beëindigen Wordt Tsjombe niet berecht? Europese minderheid zal geen gevaar lopen Druk wordt te groot Krijgt Molotof huisarrest Stakingsactie is begonnen e dag is i politie- „■nen ter ondanks sta- ing De i door i Bij het aanbreken van de de gehele Zuidafrikaanse macht op de been gekomen I bescherming van hen die oncL de aangekondigde driedaagse yng van de niet-blanke bevolking naar hun werk willen gaan. -politie zal worden bijgestaan paar schatting 5.000 reservisten die onlangs opgeroepen zijn. He doel van de staking is te proteste ren tegen het voortduren van apartheid, het onthouden van litieke rechten aan de niet-bla bevolking en het uitroepen van republiek Zuid-Afrika. Ds politie heeft aangekondigd dat krachtdadig zal optreden tegen e poging van de Bantoes om werkwilli te dwingen thuis te blijven of indien °saillemaatregelen zouden ner i de huizen en gezinnen van i po- t-blanke Fascisten gevonnist Drie Hongaren, -beschuldigd van fas cistische agitatie en subversieve activi teiten, zijn na een kort proces tot ge vangenisstraffen veroordeeld, zo heelt het regionale dagblad Kisalfold bericht. Volgens deze krant hebben de man- a Peter Pfandler, Karoly Reiter en Laszlo Nemeth bekend dat ze in Sopron hakenkruisen en nationaal- socialistische leuzen op muren hebben Jeschilderd. Bovendien gaven ze toe, oodse graven te hebben besmeurd. Pfandler, die verklaarde onrust te heb ben willen zaaien, werd tot vijf jaar ge vangenisstraf en nog eens vijf jaar ver banning naar het platteland veroordeeld. De anderen hoorden zich tot straffen r jaar veroordelen. Hoger beroep in zaak-Michelin De officier van justitie in Tours heeft besloten beroep aan te tekenen tegen het vonnis van 15 mei, waarbij Patrice Mi- chelin, een lid van de rijke bandenfa- I brikanten-familie tot een boete van 2000 francs werd veroordeeld wegens het doodschieten van zijn vrouw. Michelin was oorspronkelijk beschul- oigd van moord op zijn echtgenote, Ni cole, maar de aanklacht werd gewijzigd in manslag. Zijn vrouw werd op een jacht terwijl zij voor Michelin uitliep i in de rug geschoten. Er waren geen ge tuigen en Michelin heeft verklaard dat hij was gestruikeld en dat zijn geweer per ongeluk was afgegaan. De openbare aanklager eiste een voor waardelijke gevangenisstraf, maar de advocaat van Michelin wist het hof er van te overtuigen, dat Michelin niet schuldig was aan onachtzaamheid, zoals de openbare aanklager had gesteld en de rechters legden slechts een boete op. De zaak gaat thans naar het hof van appèl in Orleans. ten ingestelde enquêtes is gebleken dat twee derden van de Bantoes thuis zul len blijven, maar de kop in de Dur ban Sunday Tribune luidae: Negen var de tien Bantoes zullen gaan werken. VERBANNEN De Bantoes worden bij staking be dreigd met het verlies van hun Daan- tjes en mogelijke verbanning uit de ste den. Verder zag het er met naar uil dat de 1.5 miljoen kleurlingen en 500.000 Indiërs zich zullen aansluiten bij de pro testactie van de 11 miljoen Bantoes. Door de naar schatting 10.000 arresta ties in de laatste paar weken is r Bantoes een- zware slag toegebracht. De meeste blanke gezinnen hebben gehamsterd met het oog op de aange kondigde staking. Bovendien beschikken de meeste blanke gezinnen over wapens - oor zelfverdediging. Gisteren is er in vele Zuidafrikaanse kerken gebeden voor verdraagzaamheid tfldens de komende week, waarin op woensdag de eerste president van Zuid- Afrika beëdigd zal worden. De stakingen zijn gericht tegen de euwe republiek, welke buiten het Ge menebest zal staan. De Bantoes had den als prijs voor „samenwerking" met de republiek geëist dat de regering eer vergadering van vertegenwoordigers var alle rassen zou bijeenroepen, waarop be sproken had moeten worden de niet- blanke bevolking kiesrechten en zeggen schap in de regering te geven. Premier Verwoerd heeft deze eisen als ,,i gant" van de hand gewezen. De kansen op het slagen van de sta king zijn afgenomen, omdat het pan- afrikaanse Nationale congres (de orga nisatie die vorig jaar de stoot heeft gegeven tot het verzet tegen de passen- wetten) zich tegen de voorgenomen sta kingen heeft verklaard. Deze houding heefi ongetwijfeld iets te maken met het feit dat de demonstraties tegen de uitroeping van de republiek zijn inge zet door een concurrerende organisatie, het Afrikaanse Nationale congres. Bei de organisaties zijn buiten de wet ge steld, maar de panafrikanisten hebben het Afrikaanse Nationale congres nog niet vergeven dat het zich vorig jaar afzijdig heeft gehouden van de actie te gen de passenwetten. Het blad Johannesburg Star publi ceerde op de voorpagina een oproep aan alle niet-blanken, hun thuisblijf- demonstraties op rustige, geweldloze wijze te houden. De oproep was onder tekend door NelSon Mandela, een 42-ja- rige gekleurde advocaat uit Johannes burg, die de grote man van de anti- republikeinse demonstraties heet te ijn GEESTELIJKEN Afrikaanse geestelijken hebben inmid dels een beroep op de regering gedaan tot stopzetting van de razzia's ^n ar restaties die tegen de niet-blanke meer derheid zijn gericht. De geestelijken verzochten de regering, onmiddellijk stappen te nemen tot het plegen van leg, anders moest een herhaling bloedige incidenten zoals de schiet partij te Sharpeville worden gevreesd. Nieuwe verdeling in 17 economische gebieden De Sowjetunie is in zeventien nieuwe grote economische gebieden verdeeld, .in het belang van een harmonische ont wikkeling van de nationale economie, aldus meldt het Sowjetpersbureau Tass. Het plan brengt nieuwe organisatievor men van het economisch beheer met zich mee en biedt grote mogelijkheden om alle takken der industrie -te coördi neren, aldus de mededeling. In de vorige economische gebieden waarin de Sowjetunie was verdeeld in totaal dertien varieerde de bevol- D kingsdichtheid van 3 tot 45 miljoen, maar thans zal geen enkel igebied meer dan 25 miljoen mensen omvatten. W atervoorziening en politiek De Sowjet-delegatie is vandaag weg gebleven van het door vijftig landen be legde internationale congres van des kundigen op het gebied van de water voorziening, aangezien het organisatie comité van dit congres geweigerd heeft, le voldoen aan de Russische eis ten aan zien van de vervanging van de West- duitse bondspresident Heinrich Lübke als beschermheer van het congres. De Sowjets hadden betoogd dat het niet aanging, de president van Wes*" Duitsland als beschermheer te kiezen over een congres dat buiten de bonds republiek in Berlijn zou worden gehouden. Het congres, dat zes dagen zal duren, is gewijd aan technische kwesties zo als de waterverontreiniging en de drink waterzuivering. Drie doodvonnissen in spionage-showproces ALBANIË. De voormalige opper bevelhebber van de Albanese marine is, tezamen met drie functionarissen van de communistische partij en het leger, door een gerechtshof in Tirana ter dood veroordeeld wegens spionage ten behoeve van Griekenland, Zuid-Sla-, vië en de Amerikaanse zesde vloot. Radio Tirana heeft wereldkundig ge maakt dat vijf anderen tot straffen zijn veroordeeld die variëren van drie tot twintig jaar. Een tiende beschuldigde beeft niet terechtgestaan wegens ziekte. Het communistische showproces werd gevoerd in een bioscoop die toegankelijk was voor publiek en pers. maar cor respondenten van westerse bladen wer den geweerd. Jerri Cobb uit Ponca City in de Amerikaanse staat Oklahoma kan de eerste vrouwelijke astro naut worden. De 30-jarige pilote heeft de zware keuringen door staan, die nodig zijn om voor een ruimtevlucht in aanmerking te komen en zij kan nu gekozen worden voor de vlucht in een capsule. De „vrijheidsrijders" Te Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi zijn gisteren zeventien vrijheidsrijders", vijf tien negers en twee blanken, ge arresteerd nadat zij geweigerd hadden een wachtkamer voor blanken aan het eindstation van de bus te verlaten. Zij zijn be schuldigd van vredebreuk. Hier door is het aantal voorstanders van integratie, dat op het ogen blik in Misssissippi gevangen zit, gestegen tot 39. wachtkamer voor blanken aan een bus station in Montgomery binnen. Zij ver trokken later per bus naar Jackson. In Oklahoma is zaterdag een protest mars gehouden tegen rassendiscrimina tie. Aan het hoofd van de stoet van circa 80 man liep de filmster Charles Heston. Hij droeg een bord waarop stond: „Alle mensen zijn gelijk geschapen Jeffer son" en: „Rassendiscriminatie is onanie- rikaans". Vijf van de 27 vrijheidsrijders in de gevangenis van Jackson in Mississippi zijn vrijgelaten nadat borgtocht was ge stort. De zes vrijheidsrijders die nog in Mont- Politie zoekt man met gele auto De na een jacht van 48 uur door hon derden politieagenten als verdachte van de moord op de kleine Amanda Gra ham gearresteerde 33-jarige keuken knecht Alan Wills, is zaterdag door de rechtbank in staat van beschuldiging ge steld wegens het aanranden en wur gen van het zesjarige meisje, wier lijk onder zijn bed in het Palace hotel te Southport is gevonden. Inmiddels zoeken reddingsploegen en politie met honden nog in het nieren- district in Engeland naar de elfjarige Nancy O'Brien, van wie men vreest dat 'j in een gele auto is ontvoerd door ?n man van middelbare leeftijd. Nancy is donderdagavond op weg aar huis na een uitstapje met vriendin- ;n verdwenen. Later vernam de poli tie dat men een meisje, dat aan haar signalement beantwoordde, gezien had terwijl zij zich in het naburige Black burn verzette tegen een man in een gele sedan. Ter herinnering aan het feit, dat Charles Lindbergh 34 jaar geleden van Amerika naar Europa vloog, heeft een B58 straal-bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht de vlucht van New York naar Parijs nog eens gemaakt. Het toestel vloog de afstand in 3 uur en 20 minuten: een nieuw record. In de lucht tankte de machine brandstof bij, toen een KC-135- machine „langszij" kwam. Scheepje vermist Het vrachtscheepje Manibob, afkom stig van de Radja Ampat eilanden ten westen van Sorong wordt geruime tijd vermist. De kans is groot, dat de be manning, bestaande uit drie Papoea's De Zuidkoreaanse revolutionaire raad heeft gisteren meegedeeld dat in de ochtend 26 personen zijn gearresteerd die in de afgelopen acht jaar op onwettige wyze rijk dommen hadden vergaard. Tot hen behoren elf zakenlieden, tien functionarissen van de voormalige regeringen van Syngman Rhee en John Tsjang en vijf gepensioneerde militaire officieren. De revolutionaire raad deelde ook de arrestatie van de procureur-generaal, Pai Hi Lee, mee. Er werd geen reden opge geven. Lee was door de regering var Tsjang aangesteld en belast met de ge rechtelijke vervolging van ministers var de regering Syngman Rhee, wegens ver valsing van verkiezingen. Tegen negen personen die treinpassa- giers hebben geterroriseerd, zRn gev genisstraffen van zes maanden tot v tien jaar uitgesproken. Het ministerie van voorlichting heeft de lijst van kranten, nieuwsbureaus weekbladen die op grond van de niec persbepalingen van het nieuwe bewind zijn toegelaten, gepubliceerd. Hieruit blijkt dat 39 van de 115 kranten mogen verschijnen, alsmede 32 van de 485 weekbladen. Slechts elf van de 316 nieuwsbureaus mogen hun werkzaam heden voortzetten. Er zijn 70 journalis ten gearresteerd. De militaire junta heeft zyn eerdere besluit, waarby voor regeringsambtena ren de zondagen en officiële feestdagen werden afgeschaft, weer ingetrokken. Duitse moordenaar in Pretoria opgehangen Een Duitse immigrant, Alfred Wanka, is zaterdag op de binnenplaats van de gevangenis te Pretoria opgehangen. Wanka is de enige man die er ooit in is geslaagd, uit de dodencel van deze gevangenis te ontsnappen. In maart van dit jaar wist hij al schietend uit te breken en daarna vierendertig andere veroordeelden te bevrijden, voor hij op het gevangenisterrein weer kon worden gegrepen. Toen waren er echter al twee bewakers gewond. In de acht jaar dat Wanka in Zuid- Afrika woonde, heeft hij twee moorden begaan. Voor de eerste, op een Afri kaanse nachtwaker, kreeg hij drie jaar gevangenisstraf. De tweede moord, op een politieagent, bezorgde hem het dood vonnis, dat thans is voltrokken. Izwestia, het blad van Russische regering heeft kritiek geleverd op hen, die hun onderschei dingen niet dragen, omdat „decoraties niet louter een reliek moeten zijn, maar een glorieus symbool van moed en kennis, zelf opoffering en dapperheid". De 22-jarige mevrouw Jeannette Hudson in Ro chester (Michigan, V.S.) heeft voor de vierde maal vier jaar tijd op 27 mei het leven geschonken aan i kind. In Londen is na een langdurige operatie om haar van haar Siamese tweelingzusje te scheiden, Mary McCarthy overleden. De operatie duurde dertien Volgens een Ameri kaans rapport is Venezue la naar de derde plaats gedrongen als olieproduce rend land. Het komt nu na de Sowjetunie, wier pro- duktie waarschijnlijk in 1960 een derde van de Amerikaanse was en in 1965 mogelijk de helft daarvan zal bedragen. Dr. Mitchell Spellberg, docent aan de universiteit van Hlionois (V.S.) heeft medegedeeld, dat mannen zonder haar op de borst beter geen sterke drank kunnen gebruiken. Hij heeft geconstateerd dat kaalborstigheid en le veraandoeningen - door - drank samen gaan. De Warschause politie heeft een groot aantal per sonen gearresteerd, we gens een groot econo misch schandaal. Er zou voor vier miljard gulden uit staatsondernemingen op de zwarte markt te recht zijn gekomen. Koningin Fabiola en koning Boudcwijn zijn weer terug in Brussel. De Koningin knapt al wat op, maar nu is de Koning licht verkouden geworden. Hij heeft echter zijn pro gramma tot het laatst toe afgewerkt. De eerste „gouden pen der vrijheid" is door de Internationale federatie van hoofdredacteuren toe gekend aan de 73 jaar oude Turkse hoofdredac teur Ahmet Em in Yalman, die altijd standvastig is gebleven en de persvrij heid hoog heeft gehouden. Tussen Lissabon en het zuidelijk deel van Por tugal is een weg tot stand gekomen, waaraan zeven jaar is gewerkt en die 36 miljoen gulden heeft ge kost. De Westduitse „Verein f&r Innenkolonisation" zal de mogelijkheden onder zoeken van investeringen in Suriname. Frans Greiff, directeur van de „Verein" zal in verband hiermee, in gezelschap van oud-minis ter ir. C. Staf, Suriname bezoeken. Cambodja en premier Boen Oem van Laos hebben gisteravond in hun eerste gesprek in Nice be sloten president Kennedy en pre mier Chroesjtsjef telegrafisch te verzoeken hun wapenleveranties aan Laos stop te zetten. Aanslag mislukt op Fr anco Volgens de in Londen verschijnende Sunday Dispatch zijn in de bergachtige Spaanse provincie Andalusië meer dan tweehonderd mensen gearresteerd in ver band met een voorgenomen aanslag op generalissimo Francisco Franco. De arrestaties zouden zijn verricht na :n propagandabezoek van het Spaanse staatshoofd. Franco zou op het laatste ogenblik op advies van de politie langs een andere weg naar Madrid zijn teruggekeerd. In verband met de (volkomen mislukte) aanslag op de 68-jarige dictator zouden er ook in Madrid, Cordoba, Granada en Andujar grootscheepse razzia's zijn gelast, nadat daar pamfletten waren verspreid die ondertekend waren met de woorden „Leider van de Iberische revolutionaire vrijheidsbeweging". Het Spaanse ministerie van justitie en het ministerie van voorlichting hebben de arrestaties ontkend. Half jaar geen premie voor werkloosheid Omdat er zo weinig werkloosheid in West-Duitsland is, heeft de organisatie de werkloosheidsverzekering de De premie bedraagt voor alle West duitse werknemers twee procent, waar van de helft door de werkgever wordt betaald. lossing van het Laotiaanse probleem al leen gevonden zou kunnen worden in dien de Sowjetunie en de Verenigde Staten zouden besluiten de kleine Zuid- oostaziatische natie alleen te laten. Hij was van oordeel dat pas daarna de een heid in Laos hersteld zou kunnen worden. Prins Boen Oem gaf uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat de wa penstilstand in Laos nog niet volledig was. Hij beschuldigde de strijdkrachten van de communistische Pathet Lao er van nog steeds belangrijke posten te bezetten hoewel de wapenstilstand reeds van kracht is. In een door de Amerikaanse delegatie naar de Geneefse conferentie uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Pa thet Lao het bestand in Laos heeft ge schonden en biyft schenden. Enige der •rtredingen van het bestand zyn op zichzelf staande incidenten, aldus de Amerikaanse verklaring, doch vele an deren wijzen op verzet. De leider van de linkse afvaardiging uit Laos noemde de Amerikaanse ver klaring „louter laster". „Als er hier en daar incidenten zijn geweest, was dit de schuld van de rechtse troepen". Een woordvoeder van de wapenstil standscommissie in Vientiane heeft de berichten over zware gevechten in de omgeving van Loeang Prabang, de Lao tiaanse residentie, tegengesproken. „De enige plaats wa3r hevig gevochten wordt, is Padong", aldus deze zegsman. De orkaan Betty, die boven Formosa heeft gewoed, heeft zeven mensenlevens gekost Er werden 197 personen gewond en 2670 huizen verwoest of beschadigd. gomery gevangen zitten hebben hun hon« gerstaking beëindigd omdat een van hen, de predikant Ralph Abernathy, toestem ming heeft gekregen een telefoongesprek met zijn vrouw te voeren. Ook de tien nazi's en de Amerikaanse „fuehrer" George Lincoln Rockwell (die wegens ordeverstoring in New Orleans worden gevangen gehouden) zijn sinds vrijdag in hongerstaking. Zij willen hier mee protesteren tegen hun inhechtenis neming. De nazi's hebben in New Orleans gedemonstreerd tegen vertoning van de film „Exodus". Op een protestbyeenkomst, die door het „Nationale genootschap voor de vooruit gang van gekleurden" (NAACP) In Jack son werd belegd, verklaarde een neger dat op de deur van de wachtkamer voor niet-blanken van het plaatselRke autobus station een bordje „buiten gebruik" had gehangen en dat de politie de „vryheids- rüders" In de voor blanken bestemde wachtkamer had geduwd, alvorens hen te arresteren. Gedelegeerden, die per vliegtuig te rugkeerden van de grondwetgevende conferentie te Coqullhatstad, hebben in Leopoldstad verklaard, dat de gevan gengenomen premier van Katanga, Mol- se Tsjombe, per Kongorivlerboot naar Leopoldstad zal worden overgebracht. De vijf weken oude conferentie werd zaterdag besloten en de gedelegeerden vierden het einde van hun werk met een galabal in Coquilhatstad, de hoofd stad van Evenaarsprovincie. Bij de stroom van geruchten van de laatste dagen was een betrouwbaar be richt over de zaak-Tsjombe. Een welin- lelichte woordvoerder verklaarde, dat ie strafrechterlijke procedure tegen hem im onbekende redenen gestaakt was. Tsjombe wordt van hoogverraad be schuldigd en een juridische commissie heeft gesproken over de vraag of hij al dan niet terecht zou moeten staan. Sinds hij een maand geleden de confe rentie van Coquilhatstad verliet heeft hij onder bewaking gestaan van gewa pende wachten van Kasavoeboe. Sommige waarnemers geloven, dat de regering van Kasavoeboe bij nader in zien er toch maar liever van afgezien heeft een dergelijke invloedrijke politi cus als misdadiger te behandelen. Zij houden rekening met de mogelijkheid, dat een overeenkomst op til is om Tsjombe's Katanga op te nemen in de nieuwe federale republiek Kongo, zoals die voorgesteld is door de conferentie van Coquilhatstad. De Kongelese president Kasavoeboe heeft gisteren in een radiotoespraak een beroep gedaan op de Kongolezen om ziêh, met het oog op de toenemende economische moeilijkheden van Kongo, opofferingen te getroosten. Prof. dr. P. Lieftinck en prof. dr. C. Goedhart zullen de Nederlandse Antillen gaan adviseren over hun financiële draagkracht en de kredietwaardigheid, zulks met het oog op het aangaan van buitenlandse leningen. In een telefooncel in Lissabon is zondagavond een plastic bom ontploft, waardoor vier personen zijn gewond. Twee onontplofte bommen zijn aange troffen in de tuin voor het presidentiële paleis en in het postkantoor. ALGERIJNSE LEIDER VERZEKERT De Algerijnse opstandelingen regering heeft op de conferentie in Evian toegezegd dat de Europese minderheid in Algerije in „vrijheid en gelijkheid" zal kunnen leven wanneer het land onafhankelijk zal zijn geworden. 607) De beroemde toren van Babel, staande naast de hoofdtempel van Mardoek, was aanzienlek lager dan de hoogste torens die in onze middeleeuwen van baksteen werden opgetrokken. Toch droeg de Babelse toren de trotse naam E-temen-an-ki, hetgeen zoveel betekende als „het bouwwerk der grondvesting van he mel en aarde". Ook in Genesis wordt van deze toren gezegd dat zyn top tot in de hemel moest reiken, een voorbeeld van menseiyke overmoed. We kunnen inderdaad niet door gaan met bakstenen op elkaar te met selen. Tonen hier en daar de scheve torens reeds aan, dat de ondergrond het gewicht der bouwwerken nau- weiyks kan torsen, ook by een onder laag van graniet zou het bakstenen metselwerk tenslot te een zo geweldige druk te verwerken krijgen, dat de ste nen zouden verpoei eren. Van torens die tot in dc hemel reiken zullen wc dus voor altijd moe- ten afzien, en de moderne gietsels van staal en beton heten dan ook heel bescheiden wolkenkrabbers. Die zyn een paar verdiepingen lager. Nu is baksteen niet de enige stof die in elkaar kan worden gedrukt; integendeel, deze eigenschap hebben alle stoffen gemeen. Zelfs het atoom, het kleinste deeltje waaruit dc mate rie is opgebouwd, kan in elkaar wor den geperst wanneer dc druk maar groot genoeg Is. Om de kern van het atoom cirkelen dc electronen in vaste banen, maar wanneer die atomen met grote kracht worden ineengeperst, stort dit bouwsel van kernen en elec tronen in elkaar en het resultaat is een ongeordend mengsel van naakte atoomkernen en ongebonden electro- In het middelpunt van de aarde heerst een druk van ongeveer miljoen kilogram per vierkante oen- timeter, maar een dergelijke formi dabele druk is nog onvoldoende om TOCH IS HET ZO! de atomen in elkaar te doen zygen. De Indiër Kothari heeft berekend dat daarvoor een druk van ongeveer 10 miljoen kilogram nodig is. Deze waarde wordt bRna bereikt in het binnenste van de planeet Jupiter, waar tengevolge van de kolossale massa van de planeet hy is 317 maal zo zwaar ais de aarde het kritieke punt benaderd wordt. Zou Jupiter nóg groter willen zRn dan hy reeds is, dan zou de druk in het middelpunt toenemen, zodat de ato men in het inwendige van de planeet onder de druk der buitenste lagen zouden bezwyken. Het gevolg hier van zou zyn dat Jupiter zou inkrim pen indien zyn massa zou toenemen. We kunnen ons deze gang van za ken heel gemakkeiyk voorstellen door ons in te den ken dat we van eieren een mooie hoge stapel gaan maken. Indien we steeds maar eieren op elkaar biyven stapelen, komt er een moment waar op de schalen van dc onderste eieren het gewicht van de bovenste lagen niet meer kunnen dragen. Bij het laatste ei dat we op de stapel leg gen, blijkt het bouwsel dan niet hoger maar Integendeel lager te worden omdat de onderste eieren tot stuif vervallen. Iets dergeiyks zou zich ook in het inwendige van de planeet Jupiter voltrekken in dien de massa zou toenemen; hy wordt dan kleiner tot het evenwicht tussen de zwaartekracht en de in wendige druk van het eiectroncngas (de struif) is hersteld. Jupiter is dan ook wel ongeveer de grootste klomp vaste materie welke bestaanbaar is, of om by ons voorbeeld te biyven de grootste stapel eieren die zonder kneusjes valt op te bouwen. Toch laten we de toren van Babel, waarmee we dit hoofdstuk begonnen, niet in de steek want enkele lezers wilden daarover wel iets meer horen. Daarover dus een volgende keer! De woordvoerder van de delegatie die in Evian met de Fransen onderhandelt, voegde eraan toe dat de voorlopige re- bellenregering streeft naar de „objectief ste, rechtvaardigste en redelijkste" op lossing van het vraagstuk van de Euro peanen in Algerije, waarvan er een mil joen zyn. Minister Joxe, de leider van de Franse delegatie, had verklaard dat Frankrijk een verdeling van Algerije in overweging zou moeten nemen als er geen bevredi gende oplossing voor het probleem van de minderheid kon worden gevonden in samenwerking met de rebellenregering. De Europeanen zouden dan worden over gebracht naar het af te scheiden gebied, waar ze onder bescherming van Frank rijk zouden staan. De besprekingen zijn vanmorgen voortgezet. Wanneer Chroesjtsjef aanstaaande vrR- dag te Wenen aankomt zal de voormalige minister van buitenlandse zaken Moio- tof hoogstwaarschyniyk by alle confe renties en feesteiykheden schitteren door afwezigheid. De 70 jaar oude Molotof is de perma nente gedelegeerde van Rusland bij het Internationale bureau voor atoomenergie 'te Wenen, waarin Oost en West samen werken en dat zün hoofdkwartier te We nen heeft. Molotof bewoont een flat, niet ver van de Russische ambassade, waar de tweede fase van de tweedaagse topconferentie van Kennedy en Chroesjtsjef gehouden zal worden. Hij loopt dikwyls naar de ambassade. Blijkbaar ontvangt hij dan instructies of brengt hy verslag uit over zijn werk van het bureau. Verwacht wordt, dat hij deze wande lingen zal onderbreken wanneer Chroesjtsjef in Wenen aankomt en bezit neemt van het ambassadegebouw, waar hy zal werken en met Kennedy zal spre ken. In feite wordt verwacht, dat Molo tof van 2 tot 4 juni huisarrest zal heb ben om de kans op een ontmoeting met Chroesjtsjef te vermijden. Een dergelijke ontmoeting zou voor beide mannen on plezierig zijn. Molotof werd in 1957 van al zijn func ties in de regering en partij beroofd en tot „een vijand van de partij" uitgeroe pen. Nadien was Molotof ambassadeur Jfl. Buiten Mongolië. Verleden jaar werd hy echter naar Wenen overgeplaatst waar hy een volkomen onpolitieke taak' vervult. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat die overplaatsing een gevolg was van „te innig contact" met de Chinese communisten. Een aantal Surinamers van Hfh- doestaanse afkomst heeft in Hilversum een byeenkomst gehouden. Zij besloten er bij de Surinaamse regering op aan ffffinn8»en' .a er op de Romende ronde- ï^flc°"ferentie Seen bindende beslissin- Ho w?rden genomen, omdat zij de delegatie met representatief acht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5