Halte Lammenschans gebruik genomen in Internationale situatie dwingt tot beslissen Yolkstuinders huldigden hun ijverige voorzitter D Leiden krijgt grootse „Aqua-Hortus" NIEUWE LEIDSCHE COURA.YT MAANDAG 29 MEI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Schouwburg, 7.30 uur: Uitvoering operetteklassen Muziekschool Toonkunst. Lakenhal. 8 uur: Concert Studenten Muziek Gezelschap „Sempre Crescendo". De Doelen. 8 uur: Leidse Amateur Fotografen. Breestraat 27. 9 uur: Ledenvergadering ^euvens". Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell, mm.v. Utrechts Stedelijk Orkest. Tweede vrijzinnig chr. lyceum. Gouds bloemlaan 131, 8 uur: De Cirkel met „Een bruid in de morgen". Oude Kerk, Scheveningen, 8 uur: Utrechts Studenten Koor en Orkest, olv. Jaap Hillen. Dinsdag Foyer Gehoorzaal. 2.30 uur: Jaarver gadering Algemene Ned. Bond van Ge pensioneerden. afd. Leiden. Wijkgebouw Levendaal, 7.30 u: Ouder avond zondagsschool „Laat dekinder- kens tot Mij komen". De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuls- wudbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- lezing „De spieghel der Salicheit van Elckertyc", door A. C. N. Siebens. Dinsdag: Kooipark bij Javastraat/ 'arkstraat/Atjehstraat 7.157.45 uur. Ijjeenkomst Open Deur-werk. Spreiker: Ir. P. L. Sahoonheim, samenzang met koperblazere van „Concordia". Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Irma la douce". Diligentia 8 uur: Toos Onderdenwlin- jaard, piano. Woensdag Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Fabriek Royal Mc Bee. 2.25 uur: Ex cursie K. en O. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 uur: Middagpauzebijeenkomst. De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis- loudbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met .Kasteel in Zweden', van Francoise Eagan. Sportcomplex Roomburg, 7 uur: Ver rek grote sportparade t.g.v. zilveren ju- lileum Sportstichting. Harmonie. 7 uur: maatavond kinderen Octoberoptocht; 8.30: idem ouderen. Gulden Vlies 5 uur: Jaarvergadering f.V.V. Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ued. Comedie. met „De getatoueerde oos". Diligentia, 8 uur: Beverldge Webster, piano. Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Orgel- oncert Louis Toebosch. Donderdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Eind- litvoering leerlingen Muziekschool Toon- De Burcht, 11—11 uur: Voorjaarshuis- wudbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Station N.S., 7 uur n.m.: Excursie N.C. leis V., strandwandeling te Katwijk (buslijn 41). Zuiderkerk, 8.30 uur: Repetitie Koraal- nuziek 3 October Vereeniging. Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Baagsche Comedie met „De Kardinaal Gebouw K. en W., 8 uur: Nederlandse Opera, „'1 Elisir d'Amore", van Donizetti. Vrijdag Bevrijdingsplein, 7 uur: Handbalwed- itrijden junioren en senioren H.V.L. Hellas (Den Haag). Twentsche Bank, 46 uur: Receptie l.g.v. honderdjarig bestaan bank. Recreatiezaal brandweerkazerne, 57 r: Receptie t.g.v. derde lustrum p.v. .De Vlam". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constan- gelijk?" Zaterdag Busstation perron 13, 2.05 uur: Excur sie Kon. Ned. Natuurh. Vereniging naar en tuinbouwschool. Warmonder hof te Warmond. Schouwburg, 8 uur: Toneelvereniging .Tot Ieders Genoegen" met „Een kind is nooit weg", door R. Feenstra. Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leugenaar. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond van de Baskervilles (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vijand ln he schaduw (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne '18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur)De doden rit (14 jaar) donderdag: Mag ik deze hns van u? (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vuur proef (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): I vechtjas (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang hie vis" (t/m 1 oktober). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Archeologisch instituut, Rapenburg 26. elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot balf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrU- hag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot hall op zaterdag tot 5 uur. T~kE NS-halte „Leiden Lammen- schans" is zaterdagmiddag ge opend. Gistermorgen vroeg stopte daar de eerste gewone trein. Zater dagmiddag reed van het centrale station naar de nieuwe halte een treintje met genodigden. Op de halte wapperden vele vlaggen, het voorplein zag zwart van de kijkers, er schalde muziek uit enkele luid sprekers en op het perron zagen wij onder de talrijke belangstellenden de wethouders Jongeleen, Menken en Stolp, ntr. Branderhörst van de Ka mer van Koophandel, vertegenwoor digers van de industrieën in de om geving van de halteplaats en van de groenteveiling, bestuursleden van de buurtvereniging „De Professoren- wijk" en de directeur van de Licht fabrieken, ir. Ykema. Mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong, chef van het exploitatiedistrict Rotterdam de N.S. viel de eer te beurt om na toespraak de halte voor geopend te verklaren. Hij zei, dat bij de rijping van dit project de N.S. en de gemeente Lei- ernaar hebben gestreefd, mee te ko- in deze tijd van snelle ontwikkeling. Reeds in 1947 werd aan een halte in het zuiden van Leiden gedacht. In 1953 werd omtrent de plaats overeenstemming be reikt. De onderhandelingen waren nogal zaam, ook op het stuk van de beta ling: drie partners waren er: N.S.. het rijk de gemeente. De heer Van Ballegoijen de Jong zei, ervan overtuigd te zijn, dat deze halte Leiden van belang is en van nog groter belang zal worden. Aan een prog- ten aanzien van het reizigerstax waagde hij zich echter niet De ontwik keling dient geduldig te worden afge wacht. Wethouder A. J. Jongeleen vertolkte de vreugde bij het gemeentebestuur. Het wachten is nu nog op de verdwijning van de blauwe tram aan het eind van dit jaar. Dan kan de Lammenschansweg in zijn geheel worden gereconstrueerd en krijgt Leiden er een prachtige invalsweg bU. Vlag en „eerbetoon" Namens de omringende industrieën sprak de heer Lens van de overhemden- fabriek Elmi. „Deze opening is ook voor een zeer verheugende gebeurtenis". Hij bood als blijk daarvan de heer Van Ballegoijen de Jong een vlag voor het haltegebouw aan in de nationale kleu- Een acmtal studenten van hei Leidse studentengezelschap Lugdu- num Batavorum", ander aanvoering van de heer C. Fassewr, zorgde nog voor een grappige verrassing. Ter gelegenheid van deze inge- bruikneming had de „Commissie tot ondermijning van de Leidsche Spoor- wegwerken" van dit gezelschap ir. J. Lohmann, president-directeur van de N.S., die deze middag niet aart. wezig kon zijn, benoemd tot ere hoofdconducteur met als téken van deze waardigheid een rood-witte band. De supertreinregelaar van het Lugdunum-district van de N.S., de BUREN Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere •eugd) van 6.30 tot 8.30 uur s avonds. Gravensteen. Pieterskerkhol 6, juridisci. studiecentrum, elke dag te bezichtigen lussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uui liefst in de vakanties) Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje. Boisotkade 2, elkt dag geopend van half 10 tot 12 en van 'i tot 4 uur. heer Van Ballegoijen de Jong, werd benoemd tot ere-conducteur. Hem werden de versierselen door de heer Fasseur omgehangen en hij kreeg de overige tekenen mee ter uitreiking aan ir. Lohmann. Na dit studenten-jolige slot bezichtigde het gezelschap het gebouw en het perron had later in de wachtkamer van het eerste perron Leiden-C.S nog een ont vangst plaats. Straatbijeenkomst Open- Deur-werk in Kooipark Morgenavond van kwant over zeven tot kwart voor acht wordt in het Kooipark door heft Open-Deur-werk van de Her- •ormde Gemeente een bijeenkomst ge houden met een toespraak door dr. P. L. Schoonlheim, getiteld: Laat u zich zo ge makkelijk vangen? De meeste tijd wordt echter besteed an samenzang, van eenvoudfige liederen, •aarvoor een l'iederenbdad zal worden uitgereikt. Leden van de christelijke muziekvereniging „Concordia" zullen de- samenzang begeleiden. De medewerkers van het Open-Deur- werk zullen heel graag voor hun samen zang de steun aanvaarden van mede christenen, uit welke Kerk ook, drie door hun 'belangstelling of door mee te zingen a willen meehelpen dat de bewoners rond het Kooipark gelegen bij Java- straat/Parkstraat/Atjehstraat de beken de geestelijke liederen duidelijk kunnen Aankomst van het „feesttrein- tje", zaterdagmiddag aan de halte Lammenschans. (Foto N. v» d. Horst) Druk gebruik van halte Lammensehans Gistermorgen in alle vroegte stopte de eerste gewone trein aan de halte Lam menschansweg. Er is gisteren, zo bleek ons vanmorgen, van deze halte druk ge bruik gemaakt, maar dat is voor een niet onbelangrijk deel toe te schrijven aan belangstellende jeugd, die haar zak geld graag besteedde voor een retourtje Lammenschans-station. De chef van het C.S. Leiden, de heer Zimmer, vertelde ons zelfs, dat heel wat jongens en meisjes met één kaartje ver scheidene malen heen en terug zijn ge gaan. „Wij hadden dat natuurlijk wel de kop kunnen indrukken, maar hebben op deze eerste dag maar wat door de vingers gezien", zei de lankmoedige chef. Er zijn gisteren in totaal 400 reizigers van de halte Lammenschans vertrokken en bijna 400 zijn er aangekomen. Bromfietsers (41) bekeurd Bij een snelheidscontrole op bromfiet sen in Leiden heeft de politie zaterdag en zondag 41 bromfietsers bekeurd die boven de maximum snelheid in de stad. 30 km. hadden gereden. A.H.W. Teenteen van tv.b.v. De Eendracht recipieerde in Het Gulden Vlies Ter gelegenheid van zijn 35-jarig jubi leum bij de woningbouwvereniging De Eendracht werd de heer A. W. H. Teeu- en zaterdagmiddag in Het Gulden Vlies :n receptie aangeboden. De heer H. van Weizen, voorzitter De Eendracht, was verheugd hem als eerste te kunnen gelukwensen. Namens de afdeling Zuid-Holland de nationale Woningraad sprak de heer A. Goosen. Ook de Eendracht heeft hard gewerkt om verbetering in de volkshuis vesting te brengen, aldus de heer Goo sen. De jubilaris heeft daar een bijzonder groot aandeel in gehad door de voortref felijke vervulling van zijn taak als pen ningmeester. Ook de heer Van der Zeeuw, oud-voorzitter van de raad van commis sarissen van de Eendracht wees op het goede werk dat de heer Teeuwen heeft verricht. De voorzitter van de raad van commissarissen, de heer P. Piket, sprak over de vele verdiensten van de jubilaris, ook op sociaal gebied. Namens de woningbouwvereniging Ons Doel sprak de heer A. C. van der Woerd, die ook de echtgenote van de jubilaris in de hulde Voorts waren aanwezig: de heer J. Gerritsen, namens de woningbouwvereni ging Ons Belang, de heer B. de Klerk Wolters namens de Woningbouwvereni ging De Eensgezindheid en de heer A. J. Schooneveld. namens de federatie van Leidse woningbouwverenigingen. De jubilaris werden vele bloemstukken en geschenken aangeboden. Expositie in academie In het trappehuis van de academie, nieuwe vleugel, zul'len van 3 juni tot 1 juli werken worden tentoongesteld de Utrechtse schilders Retera. Vastnick en Zwerver Op congres in LEIDEIS ,E MAN die ervoor heeft gezorgd, dat het voika tuin wezen niiet langer kwajongenswerk wordlt beschouwd maar als een volwaardige rm van gezonde openluchtrecreatie, de heer P. Visser, is zaterdagmorgen Leiden hartelijk gehuldigd. Het Algemeen verbond van volkstuinders- vereenigingen in Nederland, dat in Den Burcht zijn zeventiende congres hield, had de benoeming van zijn voorzatter tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, aangegrepen om hem hulde en dank te brengen voor het vele werk dat hij in de loop der jaren voor de organisatie heeft verricht Vice-woorzatter J. Vlieger zei in de onderscheiding een erkenning te zien van het hele volksstuinwezen. „We zijn aanmerkelijk in aanzien gestegen, er wordt tegenwoordig rekening gehouden met de volkstuinders. Dat is voornamelijk te danken aan het onversaagde werken van de heer Visser." De heer Vlieger vestigde er de aandacht p, dat de heer Visser, die sinds 1943 voorzitter is, vele offers heeft gebracht de organisatie uit te breiden. Door zijn ijver en plichtsbetrachting kwam het volkstuinwerk op hoger plan, kreeg het in solide basis. Ook mevrouw Visser werd bij de hul diging betrokken. Zij ontving een prach tige ruiker bloemen. De heer Visser zelf kreeg een cheque van f 1100 om eens met vakantie te gaan. Zolang hij in dienst van het verbond is. heeft hij dat niet meer gedaan. T wintigduizend De heer Visser zei in zijn dankwoord, dat men nog niet is waar men zijn moet. Er is al veel bereikt, maar een volgende stap dient te zijn het aanwerven van 500 nieuwe leden om de 20.000 vol te maken. Wethouder A. J. Jongeleen belichtte Twee Leidse „Natuurvrienden" xU'n aar Spanje vertrokken om daar vis verzamelen levende vis wel te verstaan voor de tentoonstelling Aqua- Hortus 1961, die van 21 juli tot 5 au gustus gehouden wordt ln de Orangerie de Hortus te Lelden. Het zijn de heren Van Raam en Warmenhoven, die de opdracht meekregen het mooiste en zeldzaamste van hun vangsten te reser- n voor deze tentoonstelling, die nog grootser moet worden dan die van 1957. De organisatoren stellen zich voor, dat er ten minste vijftigduizend bezoekers komen. De vorige maal bedroeg het aan tal 35.000. De ontwerpen, die voor de tentoonstelling zijn gemaakt door de heer Visser doen aannemen, dat het de Leidse aquariumvereniging „De Natuur vriend" grote ernst is met deze expo sitie, zo ontlenen wij aan de Leidse Cou rant van zaterdag. Een indrukwekkende entrée-hal geeft aansluiting op twee vleugels van deze tentoonstelling waarin resp. zee- en zoetwatervis geëxposeerd zal worden. Opstelling van de bakken, die van bin nenuit verlicht worden, wekt de in druk, dat de vissen achter een onon derbroken glaswand zwemmen. Een ori ginele oplossing is gevonden voor de bovenverlichting, waar de lampen ver vangen zijn door viskommen, die indirect verlicht worden. Dank zij de medewer king van dierenpark Wassenaar beschikt Nieuw-Guinea op Oud-Poelgeest Het zou het beste zijn wanneer een buitenstaander, bijv. president Kennedy, zou bemiddelen in het geschil tussen Nederland en Indonesië om Nieuw-Guinea. Daarbij zou het goed zijn wanneer een overgangstijd werd geschapen, waarin de Nederlandse krachten in Nieuw-Guinea gelei delijk zouden worden teruggenomen om te worden vervangen door be stuursambtenaren en pol'itietroepen der Verenigde Naties. In deze over gangstijd zouden de Papoea's, die nu sterk op Nederland zijn georiënteerd zich kunnen aansluiten bij de nieuwe situatie. De hulpverlening aan Nieuw-Guinea, uitgaande van de Verenigde Naties, zou zeker gelijk moeten zijn aan wat wij nu doen. Daaraan zou Nederland belangrijk kunnen bij dragen. Bij een overgang van Nieuw-Guinea aan Indonesië zouden de Papoea's recht moeten hebben op een bijzondere behandeling binnen deze natie, bijv. handhaving van de Nieuw-Guinea-Raad en een zekere zelf standigheid in de opbouw. Toezicht van de Verenigde Naties zou daarbij noodzakelijk zijn. 'derlandse politiek waren de confiscatie der miljarden en de uitdrijving van de 3jt waren de conclusies waartoe prof. B. V A. Rölimg kwam in een lezing, die hij zaterdagavond hield in het kas teel Oud-Poelgeest Hij sprak over „De internationale aspecten van het Nieuw- Guinea-vraagstuk." Nieuw-Guinea, dat zijns inziens een wereldprobleem is, plaatste hij in 't kader van de wereld situatie, die thans beheerst wordt door de koude oorlog. Daar niemand met de moderne wapenen oorlog wil voeren, veranderen de strijdmiddelen in deze oorlog van militaire naar economische en territoriaal van West-Europa naar Azië. Afrika en Latijns-Amerika.Nieuw-Guinea wordt in de wereld gezien als een ko loniaal probleem, waarbij er rekening mee moet worden gehouden dat het Amerika van Kennedy niet veel égards heeft voor bondgenoten met koloniën. In de huidige wereld zijn de machtigen gedwongen de Afrikaans-Aziatische we reld te ontzien. Zeker sinds de Aziati sche en Afrikaanse volken op de Ban- doeng-conferenitie unaniem verklaarden dat Nieuw-Guinea naaT hun mening In donesisch gefbiied is Daarbij komt dat het oonflict om Nieuw-Guinea ctnze Navo- partnetrs stoort in hun politiek, drie tracht de Afrikaans-Aziatische wereld te win nen voor het Westen. We moeten ons ervan bewust zijn dat onze aanwezigheid op Nieuw-Guinea in Indonesië alleen maar argwaan wekt. Daarbij Is het spreken over zelfbeschik king ln hoge mate misleidend als men denkt in termijnen van tien of vijftien jaar. Een politiemacht ls veel langer nodig om de Papoea's te bewaren terug te vallen ln allerlei stamoorlogen, zoals In het binnenland nog aan de orde van de dag zijn. De tragedie ln de Kongo zij ons hier een waarschuwend teken. Geweld Laten we ons er ook van bewust zijn dat Nederland weinig belang heeft bij Nieuw-Guinea. In Indonesië hadden we zeer grote belangen. BU een andere Ne- Indische Nederlanders daar niet nodig geweest: zie de situatie van de Engelsen thans im India. Wij hebben nog steeds grote belangen in Afrika en Azië; di< belangen dreigen in hoge mate te wor den geschaad door het Nieuw-Guinea. conflict. Prof. Róling verbaasde zich er over dat er van de zijde van Indonesië nog geen geweld is gebruikt, men van Nederlandse zijde niet tot da den komt, komt er stellig een gewapend conflict en wel binnen niet te lange tijd. De Indonesiërs praten en dreigen wel lang, maar niet eindeloos. Steeds deren in Indonesië neigen ertoe geweld te gebruiken. Wanneer dit zou gebeu ren, moeten vrij ons het woord van Neh- roe herinneren, die eens heelt gezegd: Als er in Azië nog ooit door blanken ge vochten wordt, zullen wü altijd tegen over die blanken staan. 's Middags heeft op deze door de oecu menische stichting Oud-Poelgeest be. legde conferentie over de toekomst vai Nieuw-Guinea mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, gesproken over het onderwerp: „Regcrlngs- en parlementaire stemmen rond Nieuw- Gulnea sinds 1949 In een boeiend betoog stelde mr. Jonk man dat men niet bU 1949 moet begin nen, maar bij de overeenkomst van Lin- gadjatti van 1947. Het heeft zelfs beginnen bij 1793. Toen heeft nl. onder Franse invloed de toenmalige Neder landse regering de bezittingen van de Oost- en Westimdische Compagnie ge ïncorporeerd in onze staatsregeling, de veihoudingen met Nederlands- Indië bij de wet werden geregeld. Dat met het uitroepen van de republiek In donesia onze regeling in feite genood- zaakt was te onderhandelen met een buitenlandse staat wilde er bij in. Wij moeten bedenken 1798 ai geleefd hebben er tussen Oost-Indië rechtsorde moest heersen, die in belang- beslissingen te komen. Daarom kon naar Nederlandse opvat tingen met de republiek Indonesia geen tnaotaat worden gesloten, wamt Indonesië was ruiat soeverein Wij zijn begonnen met de nieuwe verhouding tot Indonesië op te bouwen als een nieuwe rechtsorde, die zou overgaan Ln een Unie-rechtelüke verhouding, die tussen Nederland donesië zou blijven bestaan en die dus anders zou zijn dan de verhouding tus sen Nederland en een willekeurig ander volk. Ook op de Rondetafelconferentie streefde men er weer naar de verhouding tiuasen Nederland en Indonesië vast leggen in rechtsar tri kelen. Dat is een bel streven, maar de gebeurtenissen Afrika kunnen ons leren dat het in moderne wereld ietwat onwezenlijk ij Soeverein Binnen een jaar na de Rondetafelcon ferentie begonnen de onderhandelingen over de status van Nieuw-Guinea. Daar- bij stelde de Nederlandse regering dal de belangen van de bevolking van Nieuw- Guinea het beste gediend zijn als Neder land de soevereiniteit behoudt tot de Papoea's zelf zouden kunnen beslissen. Toen deze onderhandelingen vastliepen, kwam men in 1955 in Genève opnieuw bijeen. Van Nederlandse zijde werd ge steld dat de soevereiniteit over Nieuw- Guinea de jure en de facto niet discu tabel was. Men werd het weer niet Daarna zei Indonesië in 1956 de op de Rondetafelconferentie gemaakte afspra- De standpunten werden over een weer steeds scherper. Bij de grondwetswijzi ging bleef Nleuw-Gulnea ln de grond, wet; het werd „genationaliseerd" waar mee de Nederlandse regering en het parlement aangaven dat Nleuw-Gulnea geen zaak is voor de"lnternationale poll- tiek. Nleuw-Gulnea werd in de Ijskast gezet. Onder het kabinet De Quay is de Ne derlandse regering gaan evolueren. Met versnelde beweginz wil men Nieuw-Gui nea ertoe brengen zo goed mogelijk i eigen belangen mee te praten. Hoe de Nederlandse regering reeds van vroeger ingenomen standpunt is afge weken, blijkt uit de woorden van mini: ter Luns verleden week in de Eerst Kamer, dat elke oplossing aanvaardbaar is, mits het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's wordt gegarandeerd. „We ten echter", aldus mr. Jonkman, er wel van bewust zijn dat dat zelfbe schikkingsrecht niet volstrekt en altijd be waarborgen is. Er moet iets gebeu ren. De internationale situatie dwingt ons daartoe. We zullen moeten trachten de gedachte dat dit aan de Papoa'i duidelijk te maken Nederland een om zoveel mogelijk mek hen tot de juiste ook over een bonte serie vogels, die de tentoonstelling zullen verfraaien. Zo zal het panorama achter de ingang „op gesierd" worden met flamingo's, terwijl op de achtergrond een vitrine met vogels tegen een „tropische" achtergrond, het exotisch karakter van deze uitstalling zal accentueren. Zoals bekend wordt deze tentoonstel ling in de Leids-Rijnsburgse bloemen- week gehouden in combinatie met de schilderijen- en bloemsierkunsttentoon- stellmg in dc Lakenhal. Toegangsbewij zen tot deze tentoonstelling geven te vens toegang tot de „Aqua-Hortus"-ex- positie. Dezer dagen is men in de Orangerie reeds met de voorbereidingen begonnen. Betonnen rioolbuizen, welwillend afge staan door N.V. Wernink zullen het fun dament van de glazen wand vormen.' „De bezoeker moet de indruk hébben, dat hij onder water wandelt", zed de heer Visser. We hopen voor „De Natuur vriend" dat deze illusie inderdaad géén illusie zal blijken. Ds. J. M. D. v. d. Berg naar Leiden —scheidde van Rotterdam Gisteravond heeft ds. J. M. D. van den Berg, die aanstaande zondag zijn intrede in de Leidse Hervormde Ge meente hoopt te doen, afscheid genomen de Hervormde Gemeente Rotter damVreewijk, waar hjj vijf jaar ln de Ükgemeente Strevelswük werkzaam is geweest. De dienst had plaats ln een geheel bezette Vredeskerk- De laatste prediking van ds. Van den Berg als predikant van deze Gemeente ging over de afscheidsrede van Jozua tot het volk Israël met als toespitsing :en deel van vers 15 van Jozua 54: .Kiest dan heden wie gij dienen zult". Jozua heeft heft bij zijn afscheid niet >ver zichzelf, maar over de grote daden ran God in de geschiedenis van het volk. Op zijn tijd in Vreewijk wijzend merkte de predikant op, dat het belangrijkste daarvan ongetwijfeld is geweest, dat de Bijbel heeft open gelegen en dat daar uit het Evangelie is verkondigd. „Er is wel veel gebeurd in deze jaren, maar het voornaamste is toch, dat de prediker in zijn verkondiging van het Woord een handwijzer naar Golgotha mag zijn". Het volk Israël was omringd door heidenen. Als wij deze si/tuatie met de vergelijken, komen wij tot de con clusie, dat het verschil niet eens zo heel groot is, aldus ds. Van den Berg. Het Christendom wordt tegenwoordig ook wel voor ouderwets uitgekreten de christen is toch eigenlijk maar i mens, die wil leven bij een boek dat zichzelf nu wel heeft overleefd. Daartegenover worden wU opgeroepen een zoutend zout en een lichtend licht te zijn. Maar dan zal het zout zout ten blijven en zal het licht niet mogen worden uitgeblust. WU worden steeds oor de keus gezet. Ds. Van den Berg ekte dc Gemeente op, het te zoeken p één plaats: aan de voet van het kruis. De predikant werd toegesproken door ds. M. J. ten Bruggenkate namens de centrale gemeente RotterdamVreewijk en de heer H. J. Rietveld namens de wijkgemeente Strevelswijk. Hem werd psalm 134 vers 3 toegezongen. Gerben Karstens won ronde van Badhoevedorp De Leidse amateurwielrenner Gerben Karstens heeft een nieuwe overwinning aan een reeds lange reeks toegevoegd. Tijdens de zaterdag verreden ronde van Badhoevedorp over 80 km heeft hij de leidersprijs en de ronde gewonnen. Uitslagen: 1. G. Karstens 1 uur en 55 minuten; 2. G. Wesseling; 3. C. Schuu ring; 4. P. Kooyman (Rijnsburg); 5. H. Schouten. Na ongeveer 40 km had zich een kop groep gevormd, die 30 seconden voor sprong op het peleton had. Karstens en zijn ploegmaat Kooyman gingen er ach teraan en slaagden erin na drie ronden aansluiting te maken met het kopgroep- je. Na een spannende spurt wist Gerben Karstens met halve wiellengte te wir Van de K.N.W.U. heeft Gerben Kar stens de uitnodiging gehad mee te doen aan een nachtcriterium over 80 km Oost-Berlijn. Zijn metgezellen zijn Zoet en M. Paul. Bazaar Westerkwartier Zaterdagavond tegen 12 uur sloot voc zitter A van Polanen in het clubhuis ai de Ten Katestraat de bazaar die drie avonden heeft geduurd. Schenkers en dewerkers werden hartehjk bedankt. Er waren vele bezoekers, ook zaterdagavond, ondanks de concurrentie van de televisie Zoals bekend is de opbrengst voor de tocht van de ouden van dagen en voor het speeltuinwerk. de moeilijke positie van de gemeente Leiden. Men kan niets voor de volks tuinders doen doordat men met een groot tekort aan grond heeft te kam pen. Hierin kan alleen verandering komen door grenswUzIging. Wanneer het eenmaal zover ls, zullen de volks tuinders bepaald niet worden ver geten. Nadat mevrouw Visser op haar beurt de leden haar dank had betuigd, spra ken nog dr. W. H. Vermooten namens de interdepartementale commissie voor wettelijke regeling van het volkstuin- C. L. W. Ruijs, rijkstuin- bouwconsulent voor de particuliere tuin bouw. Zij onderstreepten de woorden van ce-voorzitter Vlieger. Vooirdait aan de huldiging was be gonnen, werd de heer C. Kupers, ad- junct-direeteur van apenbare wer ken te Rotterdam, benoemd tot ere lid. Voorzitter Visser merkte op, dait hij zich buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Steeds stond hij op de bres voor het georganiseerde volks tuinwezen, niet alleen in Rotterdam, maar door zijn lidmaatschap van de interdepartementale commissie en door zijn publikaties ook in veel breder kring. „Het verbond is u zeer erkentelijk." Patiënten zeehospitium hoorden Nederland-België Zaterdagmiddag werd voor de patiën- en van het Rotterdams Zee-hospitium te Katwijk de voetbalwedstrijd Neder land—België door de eigen omroep, de HOS radio-omroep, verzorgd. Door mid- 500 meter lange kabel, werd vanaf het sportterrein van Quick Boys verbinding gemaakt met de radio- kamer van het zeehospitium waar de omroeper, de heer Vlieland, het pro gramma aankondigde. Door een oogge- tuigeverslag van de heer Pieno konden patiënten het gehele verloop van de wedstrijd volgen. Na afloop kwam de heer Leo Pagano aan de microfoon om het kort enkele indrukken over de wedstrijd te geven. De heer Vlieland, die tevens de tech nische leiding had, verzocht ons zijn dank uit te brengen aan allen die aan het welslagen van de uitzending hadden meegewerkt. Onder anderen de directie de Gemeentelijke Elektriciteitsbe drijven te Katwijk, de gemeentebedrij- te Katwijk en de politie. De patiën ten hebben de uitzending bijzonder op prijs gesteld. J. Bontje herdacht Gistermorgen herdacht prof. dr. T. Jansma tijdens de dienst van de Doops gezinde Gemeente in de kerk aan de Pieterskerkstraat de heer J. Bontje, die zaterdagmorgen op 45-jarige leeftijd over leed, in leven organist van deze Ge meente. De trouw en toewijding van de heer Bontje jegens de Gemeente en zijn gezin waren voor hem altijd het hoogste doel. Nu hij ons is ontvallen, zal het ge mis daarom des te groter zijn. Mensen kunnen niet begrijpen waarom God een man in de bloei van zyn leven tot Zich nam, aldus prof. Jansma. Verscheidene docenten van het Rembrandt-lyceum, de heer Bontje amanuensis was, woonden de dienst bij, alsook dr. J. D. A. Boks, oud-rector. De teraardebestelling heeft morgen plaats om half één, op de begraafplaats Rhijnhof. VOORSCHOTEN Geref. jeugd had bezoek Gedurende het weekeinde is een 30-tal jongeren uit Hillegersberg-Terbregge met ds. H. D. Bakker te gast geweest jn Voorschoten. Zaterdagavond had een ge zellige ontmoetingsbijeenkomst plaats. De beide kerkdiensten van gisteren, waarin 's morgens voorging ds. K. Smit en 's avonds ds. Bakker, kregen een bij zonder accent door de aandacht, die daar in aan de jeugd werd besteed. Na beide diensten kwamen de jongelui bijeen voor het bespreken van vragen en problemen. Dit uitwisselings-weekeind is uitste kend geslaagd en de Voorschotense jeugd heeft met veel genoegen de uitnodiging om naar Hillegersberg te komen, aan- WARMOND Benoemd Tot adjunct-directeur bij de aannemlng- maatschappü „Panagro" n.v. te Warmond i Ham- WASSENAAR Kunstzaal Heuff Op 9 juni. *s avonds om kwart over acht, hoopt de heer G. Heuff in zijn huis aan de Hoflaan 7 te Wassenaar een kunsitzaal te openen. Zijn eerste exposanten zullen zijn de kunstschilders J. Franken Pzn en Kees Andréa. beiden uit Den Haag, en mevrouw Th. Hofstede-Crull uit Amsrier- dam met een kleine collectie ceramiek. De expositie zal van 10 tot en met 29 juni (op werkdagen van 10 tot 5 uur) te be zichtigen zijn. Uitgesproken: J Geutjes (De Broeken-' zaak), vh. Laan van Mcerdervoort 281. thans Beck la an 240a, Den Haag. cur. mr J A van Arkel; A Hendriks. Spakcnburg- sestraat 80. Dén Haag (silkscrcendnikker, Symonszslraai 33). cur mr. B J J Schwa. nebeck; B de Ru. v/h Schalkburgeretraat 34. Den Haag. thans Hooftska<H» 1 A Zanoll^; J Hagemeyer 2.1 (drukkerij de Den Haag, cur. mr J Ekelmans; G B Zwienlnk. Van 't Hoff- straat Lelden (El Techn Groothandel GBZ Maresingel la) cur- mr Ph J de Ruyer de Wlldt; A N Th Ferifos (fa. F J v d Togt) Breestraat 5. Leiden, cur. mr L Sprey Surséance: verlengd van W F H Blokpoel. drogist. Noordelnde 137, Den Haag. 6 mud., bewindv- mr- H O Thunissen. verzoek om A G Bos Usoiatlew.. Dacn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3